icon_cart

0

koszyk
zachowania nieelastyczne u psa

Pies domowy – pochodzenie. cz.3 Zachowania nieelastyczne.

Kondycja fizyczna

Dbanie o kondycję fizyczną, to pozwalanie na pozbycie się wszystkiego co pies wcześniej wypił i zjadł (oddając mocz i kał). Kiedy psy się wypróżniają, zostawiają informacje w środowisku, wiec wybór miejsca do wypróżnienia się to wielka decyzja, którą podejmują. Za każdym razem gdy psy wypróżniają się, zostawiają informację – „byłem tutaj”. To także wpływa na to jak często i gdzie chcą wyjść do toalety.

Dbałość o organizm to również regulowanie temperatury. Kiedy pies się przegrzeje lub za bardzo zmarznie, nie będzie w stanie poprawnie funkcjonować, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Są rasy psów, które często mogą czuć się za gorąco i musimy dać im możliwość obniżenia temperatury. Mogą one przegrzewać się nawet w zabawie z innymi psami. To również wpływa na ich decyzje kiedy i gdzie chcą zasnąć (np. psy o gęstym podszestku wybierają najchłodniejsze miejsca do odpoczynku). Mamy także przeciwny problem, np. whipet nie ma praktycznie podszerstka i jest mu „ciągle” zimno.

Niektóre psy lubią regulować temperaturę poprzez pływanie. Wyhodowaliśmy psy, które chętnie wchodzą do wody, ale może być tak, że zabieramy psa żeby popływał, a wychodząc z wody jest mu bardzo zimno. Świadomość w jaki sposób pies reguluje ciepłotę ciała jest bardzo ważna by chronić jego zdrowie.

Innym elementem dbania o kondycję psa jest jego sierść. Żyjąc z dala od ludzi psy spędzają dużo czasu dbając o „toaletę”. Głównie robią to pielęgnując się samemu – wylizują się, drapią lub pocierają ciałem o różne rzeczy, przewracają się na grzbiet i tarzają. Jako część dbania o sierść psy używają różnych powierzchni do tarzania. Często jest to piasek lub trawa. Tarzanie się sprawia problem dla wielu właścicieli, szczególnie, gdy następuje to w nieprzyjemnie pachnących rzeczach. W takim przypadku nie jest jednak dbaniem o kondycję, ma raczej związek z poczuciem bezpieczeństwa – pies staje się częścią grupy społecznej – wszyscy pachniemy tak samo. Taki „zabieg” może być też wykonany w celu maskowania się – pies maskuje swój zapach, np. kiedy chce polować.

Psy często pielęgnują siebie wzajemnie i równie często tej części etogramu brakuje czworonogom, które żyją same w naszych domach.

Sen

Ostatni z elementów nieelastycznych. Wiemy, że w każdej dobie pies powinien spać przynajmniej 12-14 godzin. Psy śpią wielofazowo, co oznacza, że powinny spać krótkimi fazami, a nie kilka-kilkanaście godzin jednym ciągiem. Jako ludzie my cały swój sen wykorzystujemy od razu. Ale pies ewoluował inaczej. Jest wiele powodów, dla których śpi z przerwami. Głównie ma to związek z poczuciem bezpieczeństwa. Kiedy cała grupa zapada w sen, może być narażona na niebezpieczeństwo. W naturalnym środowisku psy jeśli śpią, są zwinięte lub rozłożone obok siebie. To sprawia, że sen jest bezpieczniejszy i7nbsp;ułatwia im utrzymanie stałej temperatury ciała.

Psy wola spać w ciągu dnia, ale również w ciągu nocy (wykazują największą aktywność o zmierzchu i poranku). Kiedy ich oczy są zamknięte i nie są świadome co się dzieje, są narażone na niebezpieczeństwo. Inaczej niż żółwie, które mogą schować się w swojej skorupie. Kiedy psy czują się zagrożone np. przez dzieci lub kota który żyje w domu, nie będą dobrze spały (jak w przypadku braku takich sytuacji). Aby spać, muszą mieć odpowiednią temperaturę ciała. Kiedy będzie im za gorąco lub za zimno, będą miały problemy z zaśnięciem. Ofiarowanie psom możliwości spania w różnych miejscach i&nbps;temperaturach jest bardzo istotne. Komfort snu dla każdego jest ważny.

Psy lubią się obkręcać kilka razy zanim się położą. Często obserwujemy wtedy sekwencje zachowań (obracanie się w kółko i drapanie tego, na czym chcą się położyć) wynikajace z ich ewolucji – szukają miękkiego miejsca do odpoczynku, drapią, by bardziej je zmiękczyć i dopiero wtedy się kładą. Kiedy już się położą, muszą mieć możliwość wyciągnięcia się.

Psy śpią w dwuch fazach. Faza REM i faza czuwania. W fazie REM psy muszą spać leżąc na boku. Dzieje się tak dlatego, że w tej fazie pies jest „sparaliżowany” od szyi przez nogi, aż po koniec ogona i nie jest w stanie panować nad mięśniami, które utrzymują go w pozycji pionowej. W tej fazie może dochodzić do napiec mięśni, ale pies nie może kontrolować swoich ruchów. Musi więc leżeć na boku. Jeśli będziemy zakłócać psu możliwość wyłożenia się na boku, to nie będzie on w stanie zapewnić sobie tej jakże ważnej fazy snu.

Priorytetyzacja zachowań nieelastycznych

1. Bezpieczeństwo (jeśli psy nie czują się bezpiecznie mają trudności z zastosowaniem innych
zachowań, nie ma równowagi)
2. Jedzenie i picie
3. Dbałość o kondycję fizyczną
4. Sen
— Pod warunkiem zapewnienia tych zachowań psy decydują się na kolejne:
5. Ruch (zachowania elastyczne)
6. Zabawa (to zachowanie elastyczne dla psów dorosłych, natomiast nieelastyczne dla szczeniąt).

Zahamowywanie naturalnych nieelastycznych zachowań, jest główną z przyczyn powstawania problemów behawioralnych i oznacza frustrację celów. Powodowanie frustracji wpływa na zdolność organizmu do zachowania równowagi.

Im lepiej poznamy etogram psa domowego, tym lepiej będzie nam zrozumieć zachowania psów żyjących w naszym społeczeństwie. Będziemy lepszymi opiekunami, a nasze psy będą szczęśliwsze.

Katarzyna Harmata – intruktor szkolenia psów, behawiorysta zwierzęcy
Akademia Dobrych Manier Biały Pies www.bialypies.pl