Dlaczego psy przekrzywiają głowę, gdy do nich mówimy?
Czasem kiedy mówimy do psa, ten w uroczy sposób przechyla głowę na bok. Czy w ten sposób daje nam coś do zrozumienia? Może pokazuje swoje zainteresowanie, woli nas lepiej słyszeć na jedno ucho albo zwyczajnie wie, że takim zachowaniem wzbudza naszą sympatię? Spekulacji jest więcej, niż może pomieścić niejedna encyklopedia, a badań na ten temat nie powstało dotąd zbyt wiele. Mimo to jeden specjalista stara się znaleźć odpowiedź.
Badania dotyczące przekrzywiania głowy przez psa
Stanley Coren (profesor psychologii Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie), który zajmuje się badaniem więzi ludzi i zwierząt, podejrzewa, że to zachowanie ma związek bardziej z patrzeniem, niż z samym słuchaniem. Wydłużone psie pyski przeszkadzają w widzeniu dolnej części ludzkiej twarzy. Profesor wskazuje, że to właśnie usta, których nasze pupile nie dostrzegają w pełni, są istotnym elementem ludzkiej ekspresji emocjonalnej. Aby samemu się o tym przekonać, Coren proponuje przeprowadzić prosty test. Wystarczy, że przyłożymy pięść do swojego nosa i spróbujemy na kogoś popatrzeć – dzięki temu możemy wyobrazić sobie, jak widzi pies.
Musimy pamiętać, że psy nieustanie skanują nasze twarze, aby odczytać aktualny stan emocjonalny. Dlatego możliwe jest, że przekrzywiają swoje głowy, żeby zwyczajnie ułatwić sobie ocenę naszego stanu. Profesor podkreśla, że to wszystko jest oczywiście teorią, ale mimo tego postanowił ją sprawdzić w dość prosty sposób. Część pupili nie ma wydłużonych pysków (np. pekińczyki lub buldogi francuskie), Coren przypuszczał więc, że te rasy powinny przekrzywiać swoje głowy zdecydowanie mniej. Aby to potwierdzić lub temu zaprzeczyć, stworzył internetową ankietę, w której właściciele czworonogów musieli wskazać ich rasę lub w przypadku mieszańców kształt głowy oraz odpowiedzieć na pytanie, jak często przekrzywiają głowę, gdy się do nich mówi.
Co mówią wyniki ankiety?
W ankiecie wzięły udział 582 osoby, z czego 62% stwierdziło, że ich pies przekrzywia głowę regularnie, gdy się do niego mówi. Co istotne, 52% właścicieli pupili z płaskimi pyskami również to zaobserwowało. Natomiast 71% psów o wydłużonych pyskach przechyla głowę bardzo często. Różnica statystyczna między psami z płaskimi a wydłużonymi pyskami doprowadziła profesora do wniosku, że pochylanie głowy przynajmniej w części może być spowodowane jej kształtem.
Mimo wszystko ponad połowa psów bez wydłużonych pysków również przekrzywia głowę. Dlatego Coren przypuszcza, że taki kształt również w jakimś stopniu może zaburzać widzenie, ale bardziej prawdopodobnym wydaje się, że to tylko jeden z czynników wpływających na przechylanie.
Profesor napisał: „Możliwe, że również słuch odgrywa jakąś rolę, albo rzeczywiście psy po prostu starają się wyglądać uroczo. Niemniej to badanie jest pierwszym krokiem do znalezienia odpowiedzi, a my przynajmniej mamy teraz więcej danych do pracy”.
Źródło: https://www.psychologytoday.com/blog/canine-corner/201312/why-do-some-dogs-tilt-their-heads-when-we-talk-them