Jak pomóc psu podczas hucznego Sylwestra?
Sylwester to dosłownie najhuczniej obchodzone święto w roku. O ile ludziom kojarzy się ze świetną zabawą, o tyle dla wielu zwierząt noworoczne fajerwerki wiążą się z ogromnym stresem. Jeśli Twój pies o północy, zamiast świętować z Tobą nadejście Nowego Roku, kuli się ze strachu w łazience, przedstawiamy kilka sposobów, co możesz zrobić, żeby go uspokoić.
Preparaty uspokajające dla psów
Preparaty uspokajające możemy podzielić na trzy kategorie:
- podawane doustnie (tabletki i syropy)
- działające zewnętrznie (dyfuzory, spraye, krople)
- obroże
Na rynku dostępne są liczne preparaty uspokajające, zawierające wszelkiej maści kombinacje składników. Są to między innymi środki oparte na ziołach, takie jak tabletki z melisą, zawierające naturalny ekstrakt walerianowy krople spot on lub walerianowa obroża działająca na zasadzie aromaterapii.
Wśród preparatów zawierających tryptofan – prekursor hormonów szczęścia – znajdziemy tabletki wzbogacone dodatkowo o taurynę i dziurawiec, kapsułki z melatoniną ułatwiającą zasypianie, kapsułki twist off, których zawartość możemy wycisnąć do podawanej karmy oraz smakowity syrop. Preparaty w formie płynu lub pasty oprócz tego, że dobrze się przyswajają, są dużo smaczniejsze od tabletek, co może być pomocne w przypadku wybrednych zwierząt.
Ostatnią grupę stanowią syntetyczne feromony, dostępne w postaci sprayu, dyfuzora lub obroży. Spray to rozwiązanie doraźne, ponieważ działa jedynie przez kilka godzin po aplikacji i najlepiej sprawdza się na niewielkich powierzchniach, takich jak legowisko, transporter czy klatka. Z kolei wkładane do kontaktu dyfuzory zawierają wkład zapewniający działanie uspokajające przez miesiąc i obejmują swoim działaniem powierzchnię do 70m2. Stanowi to praktyczne rozwiązanie dla właścicieli większego stada zwierząt. Alternatywą jest obroża feromonowa, która ma tę przewagę nad dyfuzorem, że przemieszcza się razem ze zwierzęciem i działa tak samo skutecznie zarówno w domu, jak i na spacerze.
Niezależnie od wybranego środka pamiętaj, że zdecydowana większość z nich pełną skuteczność osiąga dopiero po kilku dniach stosowania, dlatego nie czekaj do ostatniej chwili! Dużo łatwiej jest zapobiec reakcji stresowej, niż uspokoić już zdenerwowane zwierzę.
Alternatywa dla środków uspokajających dla psów
Uzupełnieniem powyższych metod może być obwiązanie psa elastycznym bandażem lub szalem na zasadzie akupresury, delikatnie uciskając regiony ciała odpowiedzialne za relaks i rozluźnienie.
- Zaczynamy od nałożenia środkowej części bandaża na przednią część klatki piersiowej
- Następnie krzyżujemy go na wysokości kłębu
- Ponownie krzyżujemy, tym razem pod brzuchem, na wysokości ostatnich żeber
- Zawiązujemy końce na plecach w taki sposób, by węzeł nie dotykał kręgosłupa
Oprócz tego w Internecie dostępna jest skomponowana specjalnie dla psów muzyka relaksacyjna, której działanie można uzupełnić przez podanie ulubionego gryzaka lub zabawki typu kong – lizanie i gryzienie również pełnią u psa funkcję uspokajającą.
Życzymy wszystkim dwu- i czworonożnym klientom spokojnego Sylwestra oraz szczęśliwego Nowego Roku!