icon_cart

0

koszyk
maty węchowe dla psa

Maty węchowe dla psów – jakie posiadają zalety?

Psi nos to niezwykle czułe narzędzie. Węszenie jest naturalnym instynktem i potrzebą zwierzęcia. Jeśli nie mamy czasu na długie spacery, gdzie nasz pupil mógłby iść za śladem, albo po prostu chcemy zapewnić mu zajęcie w domu, użycie maty węchowej jest świetnym rozwiązaniem. Ludzie posiadają mniej więcej 5 milionów komórek, które odpowiadają za odczuwanie zapachów. Psiaki mają ich o wiele więcej – aż 200 milionów. Oczywiście istnieją dość wyraźne różnice między zmysłem węchu u poszczególnych ras. Dla przykładu; jamnik posiada ok. 125 milionów komórek odpowiedzialnych za powonienie, foksterier – ok. 148 milionów, a owczarek aż 225 milionów komórek. Można spokojnie wysnuć wniosek, że zwierzęta posiadające więcej milionów komórek węchowych, lepiej sprawdzą się, np. w tropieniu lub pracy w służbach. Mata węchowa to świetne rozwiązanie dla każdego psa. Jest również bardzo dobrym narzędziem do pracy z psami lękliwymi lub posiadającymi inne problemy behawioralne.



Co to jest mata węchowa?

Pewnie wielu z was jest zaskoczonych, gdy wchodzi do czyjegoś mieszkania, widzi kolorowy dywanik, w którym węszy pies. Ten dziwny dywanik staje się coraz bardziej popularny wśród osób posiadających psy ze względu na szereg zalet, o czym powiemy nieco później.
Mata węchowa uznawana jest za swojego rodzaju zabawkę dla psa. Pies w gęsto splecionym dywaniku szuka schowanych tam przez was przysmaków. Słowo „zabawka” kojarzy nam się naturalnie z samymi korzyściami. Podczas zabawy relaksujemy się, zapominamy o całym świecie, po prostu cieszymy się i koncentrujemy na danej chwili. Zabawa jest naturalną metodą terapii, odprężeniem i relaksem dla każdego z was. Pomyślcie teraz o tym, że wasz czworonóg również potrzebuje odprężenia, poczucia bezpieczeństwa itp. I tutaj z pomocą przychodzi mata węchowa. Pies nie tyle bawi się nią, w sensie takim jak my to rozumiemy, on używa swojego naturalnego instynktu, którego realizacja przynosi mu satysfakcję.
Przejdźmy do budowy maty węchowej. Składa się z podstawy oraz wplecionego w nią ciasno materiału. Całość przypomina kolorowy dywanik. Każdy z nas może samodzielnie wykonać matę węchową w domu przy niewielkim nakładzie pracy. Jeśli nie macie czasu lub zwyczajnie nie lubicie tego rodzaju czynności, możecie kupić gotową matę węchową.

Jak zrobić matę węchową?

Dużo przyjemności i satysfakcji może sprawić wam samodzielne zrobienie maty węchowej w domu. Do tego celu potrzebna będzie wam gumowa wycieraczka z otworami, polarowy koc lub fragmenty polaru, ostre nożyczki. W zależności od wielkości maty węchowej jaką macie zamiar zrobić, nie powinno to zająć wam więcej niż półtorej godziny czasu. Polar musi być cienki, abyście z łatwością mogli przeplatać go przez otwory. Wycieraczkę możecie kupić za kilkanaście złotych lub użyć starej. Optymalny rozmiar maty węchowej dla psów różnej wielkości to 40×30 cm. Na taką powierzchnię wycieraczki będziecie potrzebowali ok. 1,5 metra polaru. Co do koloru materiału, możecie wybrać jeden lub więcej. Nigdy nie będziemy w stu procentach pewni jakie kolory widzi pies, jednak badania wskazują na niebieski i żółty. Może warto zrobić matę węchową w tych kolorach?
Jeśli kupiliście już potrzebne elementy, możecie włączyć muzykę, usiąść wygodnie i do dzieła. Nową wycieraczkę powinniście umyć, wysuszyć i przewietrzyć, aby pozbyć się zapachu gumy. Wasz pies wyczuwa i odróżnia ok. 600 000 różnych zapachów. Zapach gumy może działać drażniąco i zabijać pożądaną woń. Następnie potnijcie polar na paski. Będziecie potrzebowali minimum tyle pasków ile otworów ma wycieraczka. Długość i szerokość pasków zależy od wielkości, siły i kształtu pyska waszego pupila. Duży i silny pies będzie potrzebował szerszych i dłuższych pasków. Psy z mniejszą, krótszą kufą lepiej poradzą sobie z węższymi i mniejszymi paskami. Dla małego psa wytnijcie maski 5×10 cm, dla czworonoga średniej wielkości odpowiednie będą 7×15 cm, a dla psów większych, powyżej 30 kg wytnijcie paski o rozmiarze minimum 8×20 cm. Kolejny krok to przewiązanie każdego paska przez oczka wycieraczki i zawiązanie go na supełek. Materiał powinien być zawiązany dość mocno, gdyż psy potrafią naprawdę intensywnie węszyć. Jeśli nie czujecie się na siłach, aby zrobić ją samemu, kupcie gotową. Możecie wybrać rozmiar i gęstość odpowiednią dla swojego pupila.

Dlaczego stosujemy maty węchowe? Zalety maty węchowej

Mata węchowa to przede wszystkim relaksująca zabawka dla psa oraz świetna zabawa, która pogłębi waszą więź. Maty węchowe sprawdzają się również u czworonogów mających problemy behawioralne.
Abyście lepiej zrozumieli jak ważny jest węch dla psa, dodamy kilka ciekawych faktów. Wasz czworonóg odczuwa zapachy, które dla was są niewyczuwalne. Co więcej, wśród tych niewyczuwalnych zapachów potrafi odróżnić je między sobą. Te wciąż zadziwiające nas zwierzęta są w stanie zapamiętać zapach nawet jeśli nie czują go bardzo długo. Gdy odwiedzicie swoich znajomych mających psa, po kilku tygodniach od ostatniego spotkania, nie zdziwcie się, że was rozpozna. Nie tak jak my, poprzez zmysł wzroku, ale węchu. Dla psa zapach jest informacją. Psi nos jest genialnie wykształconym narzędziem. Nawet jego wilgotność ma znaczenie. Okazuje się, że mokry nos pozwala lepiej rozróżniać zapachy.
Mamy nadzieję, że już wiecie dlaczego mata węchowa zyskuje coraz większą popularność. Dlaczego więc stosujemy maty węchowe? Węszenie to jedna z najważniejszych czynności, jakie wykonuje pies (oczywiście poza tymi czysto fizjologicznymi). Czynne używanie nosa przez naszych pupili jest niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju. Kiedyś, psy przy pomocy węchu szukały pożywienia. Teraz dostają je pod nos. Zdobycie jedzenia nie jest obecnie żadnym wyzwaniem, ekscytacją i w końcu – nagrodą. Ukryte w macie węchowej pożywienie sprawia, że pies może odczuć satysfakcję ze zdobycia jedzenia (otrzymania nagrody).
Zalet maty węchowej jest mnóstwo. Z pewnością jest to ćwiczenie zmysłu węchu. Z drugiej strony, pies korzystający z maty węchowej wzmacnia swoją samodzielność. Sam rozwiązuje problem (znajduje pokarm), przez co zwiększa się jego pewność siebie. Kolejną zaletą jest relaks i rozładowanie nadmiaru energii. Węszenie, jak się okazuje, jest niezwykle angażującym zajęciem. Wasz pupil może być po tym bardziej zmęczony niż po długim spacerze. Sprawdźcie to sami!

Mata węchowa pozwala na rozwiązanie lub złagodzenie niektórych problemów behawioralnych. Dajmy na to, wasz pies jest niejadkiem, wybrzydza, karma bytowa szybko mu się nudzi. Zabawa z matą węchową może rozwiązać ten problem poprzez pobudzenie psa do samodzielnego znajdowania posiłku, a co za tym idzie, odczucia satysfakcji. Możecie również użyć maty węchowej jeśli wasz pies źle znosi zostawanie samemu w domu. Dzięki zaangażowanie w poszukiwanie smakołyków, zrelaksuje się, a wasze wyjście przestanie mu się źle kojarzyć.
Mata węchowa może służyć również jako zastępstwo dla miski spowalniającej. Rozmieszczenie jedzenia w gąszczu polarowych supełków spowolni pochłanianie pokarmu nawet przez bardzo zachłannego psiaka. Psy, które jedzą zbyt szybko pochłaniają zbyt dużo powietrza, co może nieść za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne. Mając w domu nadpobudliwego psa, możecie podsunąć mu matę węchową i włożyć kilka smaków. Wytropienie ich w gęstej macie wymaga od psa dużej uwagi i precyzji, dzięki czemu pies wyładuje nadmiar energii. Z dywanika pełnego pożywienia skorzysta również pies lękliwy. Samodzielne rozwiązanie problemów i zdobycie pożywienia da mu dużo satysfakcji. To w prostej linii prowadzi do podbudowania pewności siebie u niepewnego psa i obniżenie poziomu lęku w stresujących go sytuacjach.

Jak stosować matę węchową?

Na początku warto wspomnieć o tym, że zabawa z matą węchową to zabawa dla dwójki. Dla psa i jego przewodnika. Nie możecie po prostu rozrzucić smaczków po macie i iść gotować obiad, czy naprawiać kran. Stosowania tej interaktywnej zabawki trzeba psa nauczyć.
Pomiędzy paskami tkaniny ukryjcie niewielką ilość ulubionych przysmaków waszego pupila. Jeśli nie wie on, co robić, pokażcie mu, dacie powąchać smakołyk i niech psiak widzi, gdzie go wkładacie. Gdy zwierzę z gęstego dywanu wygrzebie nagrodę, możecie pochwalić go wysokim tonem głosu. Tym samym jeszcze bardziej wzmacniacie jego pewność siebie. Ważne, abyście dostosowali poziom trudności do etapu na jakim jest wasz przyjaciel. Jeśli psiak jest delikatny i subtelnie węszy pomiędzy gęstymi kawałkami materiału, możecie kłaść przysmaki wyżej, nie wpychając ich zbyt głęboko. To ośmieli go do dalszych poszukiwań. Pamiętajcie, że zabawa nie kończy się, gdy pies znajdzie wszystkie smakołyki. Skończy się dopiero wtedy, gdy usiądzie przed wami, albo chociaż spojrzy i ewidentnie przestanie węszyć. Wtedy po prostu schowajcie matę. Praca z matą węchową to nie tylko jedzenie – nagroda, ale także wzmacnianie cierpliwości.
Możecie również nauczyć waszego towarzysza jedzenia na komendę. Nie rezygnujcie po dwóch, trzech nieudanych próbach. Niektóre psy będą potrzebowały mniej, inne więcej czasu. Dzięki temu nauczą się również mechanizmu rezygnacji, a decyzyjność właściciela wpłynie odpowiednio na pogłębienie więzi z psem.