icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Psy rasy Siberian husky – najważniejsze informacje o wychowaniu, charakterze i wymaganiach

Pochodzenie psów rasy Siberian Husky

Husky syberyjski może pochwalić się długoletnią tradycją. Pochodzi ze wschodniej Syberii, z okolic Kołymy i Kamczatki. Około 3000 lat temu podczas znacznego ochłodzenia klimatu mieszkający tam lud potrzebował silnych i wytrzymałych psów do ciągnięcia sań. Prekursorami hodowli psów zaprzęgowych byli Czukczowie. Pies zaprzęgowy musiał być odporny na trudne warunki atmosferyczne i musiał przy tym ciężko pracować. Zalety Husky zostały szybko dostrzeżone i rasa ta, została na początku XX wieku sprowadzona do Kanady. Wystawiane w zawodach psich zaprzęgów robiły duże wrażenie, a rasa stawała się coraz popularniejsza. Doceniono ich niecodzienny wygląd i wytrzymałość. Trudu ujednolicenia rasy podjął się Norweg Leonhard Seppala w 1914 roku, a już w 1930 roku Husky uznany został za odrębną rasę przez American Kennel Club. W Polsce Husky pojawiły się na początku lat 80-tych XX wieku i szybko zyskały wielu zwolenników.
Według podziału Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) Siberian Husky należy do V grupy- szpice i psy w typie pierwotnym-nordyckie psy zaprzęgowe.

Husky syberyjski – charakter

Siberian Husky to pies radosny i chętny do kontaktu z człowiekiem. Przez swoje ogromne przywiązanie do właściciela, doskonale sprawdza się jako pies rodzinny. W genach zapisane ma życie w stadzie, przez co najlepiej czuje się w towarzystwie najbliższych. Źle znoszą samotność, dlatego nie powinny na długo zostawać same. Dobrze dogaduje się z dziećmi, nie wchodzą też w konflikty z psami, kotami oraz innymi zwierzętami, pod warunkiem, że od małego są tego nauczone. Nie nadają się na psa stróżującego, chociaż często za takiego są uważane. Husky posiadają niespożyte pokłady energii, którym czasem trudno sprostać. Husky wyróżniają się także dużą inteligencją. Szybko się uczą, a przy tym są chętne do podejmowania nowych wyzwań. Strach i agresja praktycznie są mu obce. Zazwyczaj nie przejawia nieufności, lecz jeśli poczuje, że jego bliscy są w niebezpieczeństwie szybko zareaguje. Psy te cechuje niezależność i mocny instynkt łowiecki, dlatego na spacerze należy zwracać szczególną uwagę na otoczenie, zwłaszcza, kiedy są spuszczone ze smyczy.

Siberian Husky

Wygląd psów rasy Siberian Husky – niespotykana uroda

Siberian Husky zalicza się do psów średniej wielkości. Dorosłe suki i samce osiągają odpowiednio około 55 i 60 cm w kłębie. Waga dorosłych osobników waha się pomiędzy 15 a 28kg. Posiadają zwinną i elegancką sylwetkę. Proporcje i kształt wskazują na połączenie szybkości i wytrzymałości. Charakterystyczny dla tej rasy sposób chodzenia sprawia wrażenie, że poruszanie się nie sprawia im żadnego wysiłku. Szyja dumnie uniesiona z trójkątnymi, stojącymi uszami. Oczy zazwyczaj niebieskie, bądź brązowe, jednak zdarzają się wielokolorowe lub oba w różnych kolorach. Oczy Husky mają migdałowy kształt i są skośnie osadzone, co ma na celu zapobieganie urazom. Gęsta sierść występuje w różnych barwach. W umaszczeniu dopuszczalne są wszystkie kolory: od białego do czarnego, przez wszystkie odcienie brązu i szarości. Zdecydowanie grubsze niż u innych ras futro, ma za zadanie chronić Husky przed mrozem w zimie, a lecie odbijać promienie słoneczne, zapewniając psu odpowiedni komfort.



Wychowanie – jak szkolić syberyjskiego Husky

Siberian Husky to pies niezależny, nie lubiący się podporządkowywać dlatego potrzebuje indywidualnego podejścia i odpowiedniego traktowania. Właściciel powinien uzbroić się w cierpliwość podczas szkoleń i zapewnić psu odpowiednią motywację w formie pochwał i smaczków. Mimo swojej niebywałej inteligencji, nie każdy Husky będzie wykonywał polecenia od razu. Są one, bowiem indywidualistami, przez co trudno zmusić je do jakiegokolwiek zachowania. Nie wolno używać wobec psa agresji fizycznej oraz psychicznej. Zadbać należy natomiast o odpowiednią socjalizację od najmłodszych lat. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z zajęć w psim przedszkolu, gdzie przy pomocy specjalistów pies od szczeniaka będzie wychowywany, uczony podstawowych zachowań i komend. Husky wykazuje szereg podobnych do wilków zachowań, jak na przykład wycie zamiast szczekania. Dzięki temu nie jest hałaśliwy, jednak pozostawiony sam w samotności potrafi dać o sobie znać godzinami wyjąc nawołując do siebie stado.

Ruch to podstawa – Siberian Husky lubi aktywność fizyczną

Husky to pies potrzebujący dużej dawki ruchu. Krótki spacer w ciągu dnia z pewnością nie wystarczy do spożytkowania jego energii. Niewystarczająca dawka aktywności w ciągu dnia mogą sprawić, że Husky zacznie wyładowywać energię niszcząc na przykład meble. W przypadku tej rasy bardzo wiele prawdy jest w powiedzeniu że Husky szczęśliwy to Husky zmęczony. Duża dawka ruchu na świeżym powietrzu to jest to, co potrzebują do szczęścia. Naturalnie ich ulubionym sportem są zaprzęgi, dlatego warto zwrócić uwagę czy w okolicy nie ma możliwości uprawiania tej aktywności. Nasz Husky może okazać się też idealnym partnerem do biegania, pod warunkiem…, że mu dorównamy. Najlepiej wybrać miękkie podłoże, aby zadbać o stan łap czworonoga.

Pielęgnacja Huskiego – co trzeba wiedzieć?

Siberian Husky nie jest psem szczególnie wymagającym, jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne. Psa kąpiemy, wtedy kiedy jest taka potrzeba. Zbyt częste kąpiele nie służą tej rasie i negatywnie wpływają na ich naturalną warstwę ochronną, przez co stają się mniej odporone na warunki atmosferyczne. Do kąpieli najlepiej sprawdzą się szampony z naturalnymi olejkami, które nie tylko będą chronić skórę naszego pupila ale też ochronią jego skórę przed przesuszaniem się. Zdecydowanie bardziej istotne przy tej rasie jest czesanie. W okresie intensywnego linienia, które zachodzi wiosną i jesienią trzeba tę czynność wykonywać codziennie. Dobrze sprawdzi się tu metalowy grzebień o odpowiednio długich zębach, zgrzebło lub szczotka o długich metalowych pinach. Nie należy szczotkować na sucho, dobrze jest używać specjalnych preparatów ułatwiających czesanie, które bez problemu kupimy w dobrych sklepach zoologicznych. Husky mieszkające na co dzień w domu będą gubić futro cały czas, w mniejszym lub większym stopniu ze względu na ogrzewanie. Oprócz pielęgnacji futra warto zadbać o odpowiednią higienę oczu, uszu i zębów. Dzięki dostępnym na rynku różnorodnym preparatom nie będzie stanowić to większego wyzwania. Pazury powinny być zawsze odpowiednio przycięte.

Husky syberyjski

Zdrowie – najczęstsze choroby u syberyjskich Husky

Siberian Husky to pies o niebywałej wytrzymałości, czemu trudno się dziwić zważając na jego geny i fakt, że jest to rasa pierwotna w którą człowiek bardzo mało ingerował. Żyją przeciętnie około 13 lat. Wbrew pozorom, dobrze radzą sobie podczas upałów, jednak niezmiernie ważne jest, zapewnienie zacienionego miejsca odpoczynku, a treningi przeprowadzać wcześnie rano lub późnym popołudniem. Oczywiście nie wolno zapomnieć o stałym dostępie do świeżej wody. Husky cieszą się dobrym zdrowiem, jeśli zapewnimy im odpowiednią dietę i wystarczającą aktywność. Przy leniwym stylu życia mogą popaść w nadwagę, co może skutkować różnymi schorzeniami. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi Husky są kontuzje powstałe przez zbyt duże obciążenie układu mięśniowo szkieletowego, dlatego bardzo istotne jest, aby dostosowywać treningi do rozmiarów i wieku naszego pupila. Podobnie jak u innych średnich i dużych psów może wystąpić dysplazja stawu biodrowego. Organizm Husky nie syntetyzuje samodzielnie cynku, co może objawiać się zmianami skórnymi. W takim należy uzupełnić go, podając odpowiedni preparat.

Żywienie syberyjskiego Husky – jaką karmę wybrać

Jak w przypadku innych psów, żywienie Siberian Husky należy dostosować do jego wieku i aktywności fizycznej. W przypadku tej pierwotnej rasy dobrze sprawdzi się dieta BARF czyli przygotowywane samodzielnie posiłki bogate w białko i tłuszcz, które zaspokoją duże zapotrzebowanie energetyczne psa.



Oczywiście można również skorzystać z gotowych karm, koniecznie dobrej jakości. W sklepach zoologicznych znajdziemy duży wybór karm a specjaliści pomogą dokonać trafnego zakupu. Jeśli nasz podopieczny nie lubi czyszczenia zębów to można skorzystać ze specjalnych gryzaków dentystycznych. W okresie linienia warto podawać cynk, biotynę i nienasycone kwasy tłuszczowe omega..

Jak przygotować się na nowego członka rodziny?

Decydując się na psa musisz zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności jaką to niesie. Jak przygotować się na nowego członka rodziny? Poza podstawowymi akcesoriami jak miski na pokarm i wodę istotne jest zapewnienie psu jego własnego kąta. W takim miejscu powinno znajdować się dobrej jakości legowisko. Powinno ono być odpowiedniej wielkości, tak aby pies bez problemu mógł się na nim swobodnie wyłożyć. W przypadku Husky doskonale sprawdzą się szelki, chociaż oczywiście można również używać obroży. Niezależnie co wybierzemy pamiętajmy, aby były to produkty dobrej jakości. Dla bezpieczeństwa wieczornych spacerów warto wyposażyć naszego psa w kamizelkę odblaskową lub obrożę LED. Z zabawek dobrze sprawdzą się pluszowe maskotki oraz gryzaki. Najlepiej posiadać kilka różnych zabawek, dzięki czemu Husky nie znudzi się zabawą tak szybko. Rasa ta źle znosi samotność, przez co nie powinna zostawać sama. Warto przemyśleć wtedy kwestię urlopu z psem, bądź zorganizowania mu odpowiedniej opieki.

Skąd wziąć wymarzonego czworonoga – Husky z hodowli

Stale rosnąca popularność Husky sprawia, że na rynku jest dość dużo hodowli tych wspaniałych psów. Jednak wybór tej jedynej wcale nie jest taki oczywisty. Decydując się na wybór hodowli i zakup psa, należy zorientować się, czy hodowla jest legalna i zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Koniecznie trzeba sprawdzić, czy psiak przeszedł wszystkie niezbędne badania i w jakich warunkach był wychowywany.

Nie bójmy się wypytać hodowcy o wszystkie interesujące nas aspekty. Cena za szczeniaka z legalnej, sprawdzonej hodowli oscyluje wokół 4000 zł, jednak należy mieć na uwadze, że cena zależna jest od konkretnego miotu czy historii rodziców. Pamiętajmy, aby nie dać się skusić wybitnie atrakcyjnym finansowo ofertom. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że taka oferta oznacza pseudohodowlę, w której psy hodowane są w niewłaściwych warunkach, nie mają zapewnionych niezbędnych badań i co najważniejsze – nie mamy absolutnie żadnej  Husky?

Siberian Husky – dla kogo to rasa idealna

Siberian Husky to zdecydowanie nie jest rasa dla każdego. Wymaga wyrozumiałego, cierpliwego właściciela, który tak pies kocha aktywności fizyczne. Dobrze odnajdzie się w domu z ogródkiem, pod warunkiem, że posiada on solidne ogrodzenie. Może żyć także w mieszkaniu, jeśli właściciel zapewni mu odpowiednią ilość ruchu. Pamiętać trzeba, że Husky uwielbia kopać dołki w ziemi, przez co nie odnajdzie się przy boku miłośników idealnych trawników. Przedstawiciele tej rasy są wspaniałymi psami rodzinnymi, które potrzebują bliskości członków swojej rodziny. Jeśli zdecydujesz się pokochać Husky to z pewnością Twoje życie już nigdy nie będzie nudne!