Nowofundland – charakter, pielęgnacja, wychowanie
Spis treści
Pochodzenie – historia rasy Nowofundlandów
Istnieje dużo hipotez na temat pochodzenia Nowofundlanda i właściwie do dzisiaj sprawa ta nie została rozstrzygnięta. Jedna najbardziej popularnych teorii głosi, że pierwsze przekazy o tej rasie pochodzą z czasów Wikingów, którzy najeżdżali Amerykę w XI i XII wieku. Inna teoria mówi, że rasa pochodzi od psów zamieszkujących Nową Fundlandię i skrzyżowanymi z nimi dużymi czarnymi psami przywiezionych w te rejony. Nie jest pewne więc, czy jest to rasa przywieziona do Ameryki, czy też jest to rdzenna rasa amerykańska. Przypuszcza się też, że psy te mogły pochodzić od mastifa tybetańskiego, który wywodzi się się od starożytnych molosów. Rasa ta pierwotnie wykorzystywana była do rybołówstwa, polowania czy do ciągnięcia zaprzęgów. Po latach ewolucji rasy pierwszy oficjalny wzorzec zatwierdzono w 1886 roku. W naszym kraju Nowofundlandy były znane już w okresie międzywojennym.
Według klasyfikacji Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej te łagodne olbrzymy należą do grupy II – pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie, sekcja 2 – psy górskie.
Charakter Nowofundlandów – istna oaza spokoju i oddania
Nowofundland jest jedną z najbardziej łagodnych i przyjaznych ras. Jest to pies cechujący się spokojnym, zrównoważonym i pozbawionym agresji charakterem. Nowofundlandy bardzo przywiązują się do swojej rodziny i wymagają bliskiego kontaktu z człowiekiem. Wielogodzinna samotność może niekorzystnie wpłynąć na ich psychikę a nieszczęśliwy Nowofundland potrafi mocno dać o sobie znać poprzez donośne szczekanie. Nie przejawiają agresji i radośnie witają każdą napotkaną istotę. Ta cecha wyklucza je z roli idealnego stróża domowego, chociaż w chwili prawdziwego zagrożenia bez wahania staną w obronie swoich właścicieli. W stosunku do obcych bywają nieco nieufne, jednak, gdy nie wyczują niebezpieczeństwa szybko ich akceptują. Nowofundlandy nadają się do rodzin z dziećmi, nawet tymi najmniejszymi. Dzięki swojej nadzwyczajnej łagodności często nazywane są pieszczotliwie psimi nianiami. Uwielbiają zabawę, a przy tym są troskliwe. Ze względu na ich rozmiary nie powinno się jednak zostawiać z nimi maluchów bez nadzoru, aby nie wyrządziły dzieciom niechcący krzywdy. Ich charakter sprawia, że świetnie dogadują się z innymi psami, kotami czy zwierzętami i często tworzą silne więzi z innymi czworonogami. Może się zdarzyć, że rzucą się w pogoń za dzikim zwierzęciem, co warto mieć na uwadze na spacerach na otwartej przestrzeni.
Charakterystyczny wygląd Nowofundlanda
Nowofundland jest psem dużym, o potężnej i masywnej budowie ciała. W kłębie osiągają wzrost od około 66 cm (suka) do 70 cm (pies). Ich waga to około 60 kg w przypadku suki i 65 kg w przypadku samca. Pomimo swej wagi nie sprawiają wrażenia ociężałych. Posiadają szeroką i masywna głowę, z szeroko rozstawionymi oczami o łagodnym spojrzeniu. Długa i muskularna szyja sprawia, że głowa jest noszona wysoko i dumnie. Uszy są małe, trójkątne i swobodnie opadające. Włos gęsty, prosty, średniej długości, z gęstym podszerstkiem. Sierść Nowofundlandów jest nieprzemakalna. Umaszczenie – głęboko nasycone czarne, brązowe lub biało-czarne.
Wychowanie i szkolenie psów rasy Nowofundland
Nowofundland jest psem niezwykle inteligentnym, skorym do współdziałania, a przy tym zdyscyplinowanym. Chętnie się uczy, szybko rozumie i zapamiętuje polecenia. Szkolenie powinno być urozmaicone, a właściciel musi wykazywać się kreatywnością, ponieważ pies szybko się nudzi i potrzebuje nowych bodźców. Nowofundland wymaga łagodnego, a przy tym cierpliwego i łagodnego podejścia. Nie wolno stosować najmniejszej agresji fizycznej i słownej. Nowofundlandy należą do psów wrażliwych, nie znoszą krzyków, złego i surowego traktowania. Musimy pamiętać o jego rozmiarach i zapewnić psu podczas szkolenia odpoczynek i dostęp do dużej ilości świeżej wody pitnej. Jak każda inna rasa, Nowofundland wymaga wczesnej socjalizacji. Zajęcia w psim przedszkolu ułatwią poznawanie nowych miejsc, zwierząt i bodźców, dzięki czemu w przyszłości będzie z nimi oswojony.
Nowofundland – odważny pies ratowniczy
Nowofundlandy są prawdziwymi wodołazami – są tak nawet nazywane. W wodzie stają się szybkie i zwinne, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w ratownictwie wodnym. Świetny węch i chęć współpracy szeroko wykorzystywane są też do poszukiwania zaginionych osób. Zabierając psa na wakacje nad wodę, należy wykazać się szczególną ostrożnością, by nasz pupil nie próbował uratować wszystkich kąpiących się osób
Pielęgnacja psów rasy Nowofundland
Szata nowofundlandów jest obfita i gęsta i niestety ma dużą skłonność do plątania się, przez co jej pielęgnacja jest czasochłonna ale nie skomplikowana. Konieczne będzie szczotkowanie kilka razy w tygodniu. Podczas najintensywniejszego linienia, które odbywa się na wiosnę czesanie należy wykonywać codziennie, co pomoże pozbyć się martwego włosa. Do czesania psów tej rasy najlepiej nada się metalowy grzebień o długich i rzadkich zębach, zgrzebło poprzeczne z obrotowymi zębami i szczotka typu pudlówka posiadająca długie, gładko zakończone igły. Przyda się też szczotka z naturalnego włosia z nylonowym rozczesywaczem. Przy rozczesywaniu, warto sięgnąć po preparat ułatwiający rozczesywanie. Podczas szczotkowania należy zwrócić szczególną uwagę na klatkę piersiową, łapy oraz uszy, gdyż tam najczęściej robią się kołtuny. Do codziennej rutyny zalicza się kontrolowanie uszu, zwłaszcza, jeśli nasz pupil często pływa, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi infekcji. Oczywiście tak jak u innych psów kontroli i higieny wymagają też oczy, zęby i pazurki. Regularnie trzeba wycinać sierść między palcami. Nowofundlanda kąpiemy raz w miesiącu lub częściej, jeśli jest to pies wystawowy. Do kąpieli stosujemy uniwersalne szampony pielęgnacyjne lub szampony specjalistyczne dostosowane do aktualnych potrzeb (na przykład szampony wysycające kolor). Z uwagi na wielkość psa oraz charakter jego sierści trudno jest wykąpać tego olbrzyma w warunkach domowych, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnego salonu groomerskiego, w którym specjaliści zapewnią naszemu pupilowi odpowiednią pielęgnację.
Żywienie łagodnego olbrzyma – czym karmić Nowofundlanda
Dietę Nowofundlanda powinniśmy dobrać indywidualnie pod konkretnego osobnika, uwzględniając przy tym jego wiek, wagę, stan zdrowia i oczywiście aktywność fizyczną. Na szczęście nie są to psy szczególnie wybredne. Dzienną porcję dla dorosłego psa należy podzielić na co najmniej dwa posiłki i zapewnić im czterogodzinny odpoczynek po jedzeniu, by nie narażać psa na skręt żołądka. Decydując się na wybór diety mamy trzy możliwości – karmę suchą, mokrą oraz samodzielne przygotowywanie posiłków (BARF). Gotowe karmy powinny cechować się wysoką zawartością mięsa a domowe posiłki należy uzupełniać odpowiednimi preparatami witaminowo – mineralnymi i suplementami. W okresie intensywnego linienia warto sięgnąć po biotynę, cynk i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i -6, które poprawią stan skóry i wygląd sierści. Nowofundlandy posiadają ogromne pragnienie, znacznie większe niż inne rasy, dlatego należy bezwzględnie pamiętać o zapewnieniu psu stałego dostępu do świeżej wody pitnej.
Zdrowie – na co najczęściej chorują Nowofundlandy
Nowofundland to silny i odporny pies, jednak warto mieć na uwadze, że podobnie jak inne rasy psów on również ma słabe strony, czyli typowe schorzenia. Ze względu na ich wielkość jest to dysplazja stawów biodrowych, łokciowych i kolanowych. Trzeba mieć to na uwadze w okresie intensywnego wzrostu i nie forsować zbytnio psa, by nie obciążać jego stawów. Rosnącym szczeniakom nie powinno się pozwalać bawić, z dużymi, aktywnymi psami. W okresie wzrostu nie powinno pozwalać się psu zbyt często wchodzić ani schodzić ze schodów. Nie możemy też dopuścić do przekarmienia i idącej za tym nadwagi. Innym często występującym schorzeniem są choroby serca i układu krążenia. Zdarzają się również choroby układu moczowego czy choroby oczu. Nowofundlandy nie są szczególnie podatne na alergie. Jeśli jakieś je już trapią są one zazwyczaj spowodowane złą dietą i źle wykonaną pielęgnacją. Dzięki grubej sierści nowofundlandy doskonale znoszą niskie temperatury ale nie wolno im pozwolić długo leżeć na zimnym podłożu, ponieważ może to skutkować chorobami nerek i zapaleniami pęcherza moczowego. Latem, podczas upałów Nowofundland potrzebuje zacienionego miejsca do odpoczynku. Spacer najlepiej organizować wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, najlepiej w takich miejscach, gdzie nasz pupil będzie mógł popluskać się w wodzie. Średnia długość życia nowofundlanda to 11 lat, co na tak dużą rasę jest naprawde dobrym wynikiem.
Hodowla – gdzie kupić Nowofundlanda?
Nowofundland nie należy do najtańszych ras. Są popularne i cieszą się dużym uznaniem. Absolutnie nie daj się skusić na bardzo atrakcyjne ceny oferowane przez pseudohodowle. Kupując tam psa wspierasz ludzi krzywdzących te wspaniałe psy. Nie masz też żadnej gwarancji, co do czystości genetycznej malucha. Wybierając hodowlę zwróć uwagę na to, czy jest zarejestrowana w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Sprawdź warunki w jakich są trzymane psiaki oraz czy posiadają wszystkie niezbędne badania i szczepienia. Psy tej rasy powinny przejść badania pod kątem dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, co jest niezmiernie ważne i pozwala potwierdzić lub wykluczyć obciążenie genetyczne tym schorzeniem. Cena szczeniaka uzależniona jest od renomy hodowli i rodziców malucha. Średnio wynosi ona 5000-6000 zł. Nie bój się pytać, ani odpowiadać na zadawane pytania – obu stronom zależy na najlepszej przyszłości dla psiaka.
Jakie akcesoria dla psa warto kupić
Decydując się na zakup psa, nie tylko bierzesz na siebie odpowiedzialność za jego wychowanie, ale powinieneś mu zapewnić wszelkie niezbędne akcesoria. Oczywiście podstawą każdej wyprawki są miski na karmę i wodę. Warto też zaopatrzyć się w specjalne podkładki pod miski, które w czasie jedzenia będą chronić podłogę przed wypadającymi resztkami. Z uwagi na wielkość Nowofundlanda dobrze sprawdzą się tu miski na regulowanych stojakach dzięki czemu pies nie będzie musiał zbyt pochylać się podczas jedzenia. Psa wyprowadzamy na mocnej i długiej smyczy i szelkach typu guard lub szerokiej obroży. Unikajmy zabawy małymi przedmiotami, które pies łatwo może połknąć lub co gorsza, się nimi zadławić. Dobrze sprawdzą się duże piłki i naturalne gryzaki.
Nowofundland potrzebuje wygodnego posłania, dopasowanego do jego wielkości, na którym bez problemu będzie mógł się rozciągnąć. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziemy szeroki wybór sprawdzonych, dobrej jakości akcesoriów, dzięki czemu każdy właściciel znajdzie coś odpowiedniego dla swojego pupila.
Czy Nowofundland to rasa dla każdego?
Wbrew pozorom ten łagodny i uroczy pies nie nadaje się dla każdego. Nowofundland potrzebuje bliskiego kontaktu ze swoim właścicielem, zatem nie nadaje się dla osób zapracowanych, którzy nie będą w stanie poświęcić mu czasu którego potrzebuje. Nie nadają się również dla osób kochających nieskazitelną czystość, ponieważ psy te potrafią nanieść do domu sporo błota. Dobrze odnajdzie się zarówno w domu z dziećmi i innymi zwierzętami, jak i przy boku starszych osób, pod warunkiem, że zapewnią mu wystarczającą dawkę ruchu. Pomimo swojej wielkości Nowofundlandy potrafią dostosować się do różnych warunków mieszkalnych. Nie wymagają wielkich metraży, choć najlepiej będą czuć się w domu z ogródkiem. W przypadku mieszkania istotne jest, aby była dostępna winda. Bez względu na przestrzeń, którą mu zapewnimy Nowofundland potrzebuje codziennych długich spacerów, które zaspokoją jego potrzeby fizyczne i umysłowe. Właściciel Nowofundlanda musi liczyć się z tym, że jego pies nie będzie należał do najtańszych w utrzymaniu. Niech nas to jednak nie przeraża – ten uroczy i łagodny psiak obdarzy nas swą bezgraniczną miłością i przywiązaniem a my zyskamy wspaniałego przyjaciela, który wniesie radość w nasze życie.