icon_cart

0

koszyk

Szkolenie psa – kiedy zacząć i jak dobrze wychować psa

Dobrze wyszkolony pies to taki, który pełen relaksu i pewności siebie podąża za swoim przewodnikiem. Najważniejsze to uzmysłowić sobie, że tak naprawdę uczymy się my, a nie nasz pies. Jeśli to zapamiętacie, szkolenie przebiegnie sprawniej i świadomiej.

Zacznijmy od tego, że szkolić psa możemy sami, w domu lub możemy udać się do szkoły dla psów. Trening jest ważną częścią życia każdego psa z kilku powodów. Zapewnia stymulację psychiczną, która pomaga uszczęśliwić psa, a jeśli połączysz ją z porannymi ćwiczeniami, twój pies będzie pod koniec psychicznie i fizycznie zmęczony i o wiele bardziej prawdopodobne, że będzie spał nawet w ciągu dnia. Prześledzimy kilka metod szkoleniowych, jednak wciąż najbardziej popularną jest ta oparta na pozytywnych skojarzeniach. Szkolenie z nagrodami jest przyjemne dla psa i pozytywnie wzmacnia relacje między psem a przewodnikiem. Nagrodą może być smaczny poczęstunek (małe smaczki) lub słowne pochwały, takie jak „dobry pies!” przyjemnym tonem głosu, podawanym, gdy pies wykonuje „dobre” zachowanie.
Szkolenie oparte na nagrodach obejmuje również generalnie ignorowanie wszelkich „niechcianych” zachowań. W ten sposób pies nie jest nagradzany za żadne niepożądane zachowanie. Jeśli psy nie są nagradzane (tj. nie otrzymują naszej uwagi ani smakołyków) za określone zachowanie, mają tendencję do zaprzestania ich wykonywania. Na przykład, jeśli pies podskakuje, aby przywitać się z ludźmi, należy go zignorować. Możemy go nagrodzić (w tym kontaktem wzrokowym) tylko wtedy, gdy ma cztery łapy na ziemi. Czasami, jeśli właściciele reagują na „niepożądane” zachowanie krzykiem lub złością, mogą nieumyślnie wzmocnić to zachowanie – psy postrzegają to jako uwagę, a „niepożądane” zachowanie jest po prostu wzmacniane. Dla niektórych psów jakakolwiek forma reakcji właściciela jest lepsza niż brak reakcji. Na przykład, jeśli właściciel krzyczy na psa, który nadmiernie szczeka, pies może zinterpretować to jako zwracanie uwagi na siebie, a tym samym szczekanie będzie trwało. Bardziej efektywne będzie ignorowanie tego zachowania przez opiekuna. W programach treningowych nie wolno stosować kar fizycznych. Karanie psa za „niepożądane” zachowanie może w rzeczywistości zaostrzyć problem.

Szkolenie psa samemu czy u specjalisty?

Poniżej wskazujemy kilka powodów, dla których szkolenie psa jest potrzebne. To pomoże ci zdecydować, czy szkolić psa samemu czy u specjalisty. Wymieniamy również metody szkoleniowe, które pozwolą ci uświadomić sobie mnogość technik i ćwiczeń, które również samemu możesz wykonywać z psem. Zawsze jednak lepiej jest przynajmniej kilka lekcji odbyć z profesjonalnym trenerem psów. To da ci pewność, że nie popełnisz błędu już od początku waszego wspólnego startu.
Poznaj szkoły dla psów, które są w twoim otoczeniu, porozmawiaj z ludźmi, poobserwuj ich w akcji ze swoimi psami. Powoli wdróż się w życie z psem w społeczności ludzko-psiej. Po kilku spotkaniach ze specjalistą od psich zachowań, sam możesz zdecydować, czy możesz kontynuować szkolenie samemu. Mierz siły na zamiary, ale również nie oceniaj się zbyt surowo. Dacie radę!

Czy szkolenie psa jest potrzebne

Wielu z was zastanawia się czy szkolenie psa jest potrzebne. Oczywiście, że tak! Oto kilka powodów, dla których warto:

Budowanie pozytywnych relacji. Jednym z najlepszych sposobów budowania zdrowszych relacji z psem jest zrozumienie, w jaki sposób pies się uczy. Celem jest wykorzystanie zasad pozytywnego szkolenia, aby uczynić naukę tak satysfakcjonującą, skuteczną i łatwą, jak to tylko możliwe. Karzący trenerzy uważają, że aby osiągnąć tak zwaną „równowagę” ze swoim psem, musisz najpierw nauczyć go, kto jest szefem, stając się dla niego „alfą”. Takie podejście może być skazane na porażkę od samego początku, ponieważ metody stosowane do ustanowienia tego dominującego statusu mogą być fizycznie i psychicznie szkodliwe dla Twojego psa i niebezpieczne dla Ciebie. Może lepiej pracować z psem w oparciu o wzajemne zaufanie i szacunek zamiast zastraszania. Najbardziej skutecznymi nauczycielami są ci, którzy mogą wpływać na zachowanie swoich psów bez użycia siły i rozwiązywać wszelkie problemy w humanitarny sposób. Psy, które są uczone metodami pozytywnego wzmacniania, są bardziej tolerancyjne i zachowują się znacznie bardziej przewidywalnie w różnych sytuacjach. A pies przewidywalny to pies bezpieczny; zarówno dla otoczenia, jak i samego siebie.



Funkcjonowanie w świecie ludzi. Każdy pies musi nauczyć się, jak dobrze i spokojnie żyć w środowisku ludzi. Może wydawać się, że psy domowe mają łatwe życie w porównaniu z ich dzikimi odpowiednikami, ale życie w świecie ludzi wiąże się z pewnymi nienaturalnymi presjami. Ważną częścią procesu uczenia się jest przygotowanie psa do odniesienia sukcesu poprzez zarządzanie jego otoczeniem i ułatwianie mu osiągania dobrych wyników. Zaczyna się od zrozumienia, jak twój pies radzi sobie w określonych sytuacjach. Na przykład, jeśli twój pies jest bardzo towarzyski i uwielbia nowe osoby przychodzące do twojego domu, naucz go witać się bez skakania lub przytłaczania gości nadmierną wylewnością, gdy wchodzą. Pomaże to powstrzymać psie emocje, jednocześnie pozwalając mu cieszyć się przybyciem nowej osoby. Jeśli twój pies jest nieufny lub boi się nowych ludzi, odciąż go, umieszczając go za bramką dla dziecka lub na jego legowisku, gdy wchodzą goście. Pomoże to opanować stres i zachować stabilność emocjonalną psa. Przestrzeń jest niezwykle ważna dla psów, które są wycofane lub boją się, a zarządzanie otoczeniem w celu zmniejszenia presji zapewnia wszystkim satysfakcję i bezpieczeństwo. Rozumiesz już, że poprzez szkolenie socjalizujesz psa, a to jest właśnie jedna z najważniejszych pozytywnych konsekwencji szkolenia.

Socjalizacja. Zwiększenie radości twojego psa z interakcji społecznych da mu pewność siebie, aby poradzić sobie z presją życia domowego. Wyszkolenie psa i przygotowanie go do odnalezienia się w różnych sytuacjach wymaga wysiłku, ale konsekwentne zaangażowanie zapewnia sukces. Stawiamy wysokie wymagania wobec naszych psów, zachęcając je do przyjaźni z każdym, kogo spotykają, nawet jeśli w określonych sytuacjach czują się nieswojo. Dlatego bardzo ważne jest socjalizowanie psa poprzez zapewnianie mu pozytywnych doświadczeń w obecności każdego rodzaju ludzi, zwierząt i środowisk. Robienie tego już w młodym wieku doda psu pewności siebie i zmniejszy ryzyko odczuwania niepokoju i dyskomfortu w wieku dorosłym. Socjalizowanie oznacza, że twój pies musi zawsze fizycznie pozwolić sobie dotykać innego psa lub osoby. Ludzie cały czas „socjalizują się”, nie dotykając się fizycznie. Wystawianie psa na różne sytuacje, w których może obserwować i „rozmawiać” na odległość, jest równie ważne, jak nauczenie go akceptowania fizycznego dotyku. Jeśli masz psa, który nie dogaduję się dobrze z innymi, nie musisz go zmuszać. Nie wszystkie psy, podobnie jak ludzie, są towarzyskie. Zrozumienie, jak radzi sobie twój pies, określi, jak daleko możesz się posunąć. Chociaż posiadanie psa towarzyskiego jest preferowane w naszym społeczeństwie, utrzymaniu psa z dala od sytuacji, która jest dla niego niekomfortowa nie jest niczym złym. Obserwowanie, jak sobie radzi, pomoże ci uszanować i zrozumieć jego ograniczenia.

Unikanie problematycznych zachowań. Trening twojego psa rozwija język komunikacji między tobą, który implikuję bezpieczeństwo i wygodę. Im więcej czasu poświęcisz na nauczenie psa, jak skutecznie żyć w ludzkim świecie, tym bardziej unikniesz problematycznych zachowań wynikających z braku zrozumienia. Niestety, wiele psów zostaje ukaranych za negatywne zachowanie, którego można było uniknąć, gdyby poświęcono im trochę czasu.
Upewnij się, że każda twoja komenda lub reakcja ma swój cel. „Siad” jest cenna wskazówką, ponieważ może on być stosowany przed przekroczeniem drzwi lub furtki wejściowej do ogrodu. „Idź” również może być użyte jako komenda poprzedzona komendą „siad”. Wskazanie lub komenda dotykowa nie tylko pomaga twojemu psu przyzwyczaić się do wyciągania rąk w jego kierunku, ale przydaje się również do nauki przypominania. Przypominanie wykonywania tych samych czynności przez psa jest bardzo pożądane, np. przed przejściem przez ulicę. Jak widzimy, szkolenie pozwala nam żyć z psem bezpiecznie i unikać problematycznych sytuacji.

Konstruktywne towarzystwo. Pozytywne wzmocnienie nie oznacza, że nie zaznaczasz niewłaściwych zachowań swojego psa, a jedynie, że „dyscyplina” powinna być traktowana jako konstruktywne wskazówki, a nie jako technika zastraszania. Dyscyplina w postaci przerw czasowych lub ignorowania zachowań niepożądanych, są o wiele bardziej skuteczne niż surowo tłumienia negatywnego zachowania. Motywowanie psa do dokonywania właściwych wyborów i zrozumienie, czego potrzebuje, być spokojnym, pomoże zwiększyć więź między wami. Jak widzisz, spędzanie czasu z psem, czy to w parku na wspólnym spacerze, czy właśnie ucząc go komend, może być konstruktywna dla was obojga.

Kiedy zacząć szkolić psa?

Szkolenie szczeniaka rozpoczyna się zaraz po przyniesieniu do domu, czyli zazwyczaj w wieku około 8 tygodni. W tym młodym wieku mogą nauczyć się podstawowych komend treningowych dla szczeniąt, takich jak siad, zostań i przyjdź. Oczywiście najważniejszym elementem jest przyzwyczajanie psa do patrzenia w oczy i nagradzanie tego zachowania. Aby wydać mu komendę, musi umieć spojrzeć w oczy, aby wiedzieć, co i kiedy ma robić.
Jeśli adoptujesz psa, daj mu chwilę, aby przyzwyczaił się do ciebie, rodziny i do nowego miejsca. Jeśli zauważysz, że pies naturalnie podążą za tobą, nagródź go za to, jeśli przyjdzie – pochwal. Nie śpiesz się, znajdź odpowiednie dla was tempo.

Najpopularniejsze metody szkolenia psów

Istnieje tak wiele popularnych metod szkolenia psów, że może być frustrujące odkrycie, która metoda będzie najlepsza zarówno dla twojego psa, jak i dla ciebie jako opiekuna. Opiekuna, który – jak już wspomnieliśmy – wykonuje najważniejszą robotą w procesie szkoleniowym psa, ponieważ to on jest jego przewodnikiem.
Jeśli wybranie odpowiedniej metody uznasz za przytłaczające i zagmatwane, nie jesteś sam. W społeczności profesjonalnych trenerów psów istnieje nawet wiele nieporozumień co do tego, które metody są skuteczne i etyczne, a kilka metod nakłada się lub jest stosowanych w tandemie w celu uzyskania najlepszych wyników.
Oto kilka najpopularniejszych obecnie stosowanych metod szkolenia psów, które mogą przynieść największe korzyści z ich stosowania.

1. Pozytywne wzmocnienie

Pozytywne wzmocnienie to metoda spopularyzowana przez trenerów.
Stojąca za tym teoria jest dość prosta. Psy będą powtarzać dobre zachowanie, gdy nastąpi nagroda. Złe zachowanie nie daje nagrody ani uznania. Jeśli konieczna jest korekta, polega ona na usunięciu nagród, takich jak zabranie zabawki lub smakołyku. Surowe nagany ani kary fizyczne nie są konieczne.
Ta metoda treningu zaczyna się od natychmiastowego nagrodzenia pożądanego zachowania, w ciągu kilku sekund od jego nastąpienia. W ten sposób pies kojarzy zachowanie z nagrodą.
Polecenia również muszą być krótkie i na temat. Siedzieć. Zostać. Chodź.
Pozytywne wzmocnienie wymaga konsekwencji. Dlatego wszyscy w twoim gospodarstwie domowym muszą używać tych samych poleceń i systemu nagród.
Zacznij od ciągłych nagród za każdym razem, gdy Twój pies postępuje właściwie. Następnie stopniowo przechodź do sporadycznych nagród, gdy zachowanie stanie się spójne. Czasami początkujący trenerzy przypadkowo nagradzają złe zachowanie. Na przykład mogą wypuścić psa na zewnątrz, gdy zacznie szczekać na wiewiórkę lub innego psa.
Nagrody przyznawane są tylko za pożądane zachowania, które mogą obejmować smakołyki, zabawki, pochwały i danie psu uwagi. Łatwo przekarmić, gdy pies się uczy, więc używaj małych smakołyków.
Ta metoda jest świetna do nauki poleceń, ale potrzebujesz cierpliwości do korygowania niechcianych zachowań.



2. Szkolenie naukowe

Tresura psów oparta na nauce może być trudna do zdefiniowania, ponieważ opiera się na informacjach, które są nieustannie gromadzone i zmieniane. Ma na celu zrozumienie natury psów, ich zdolności do warunkowania oraz skuteczności nagród i kar.
Behawioryści zwierzęci nieustannie tworzą nowe badania i eksperymenty, aby ukształtować nasze rozumienie psiej psychiki. Trenerzy polegają na tych badaniach w pracy z psami. Zanim zachowanie zostanie skorygowane, wszystko, co dotyczy tego zachowania, musi zostać zrozumiane.
Ponieważ szkolenie psów oparte na nauce jest tak szerokie, trudno jest wskazać nadrzędną metodologię, która się za nim kryje. W rzeczywistości wiele metod stosowanych w naukowym tresurze psów jest wykorzystywanych w innych formach szkolenia.
W większości opiera się na warunkowaniu instrumentalnym, które obejmuje głównie wzmocnienie pozytywne i rzadziej niektóre formy kary.
Niektórzy trenerzy naukowi uważają, że ważne jest również nauczenie się, jak wzmacniać dobre zachowanie bez potrzeby nagród.
Szkolenie naukowe polega na przeprowadzaniu wielu badań i byciu na bieżąco z najnowszymi „trendami” szkoleniowymi.
Opracowywanie nowych metod opartych na badaniach może nie być odpowiednie dla każdego. Mimo to, dobrym pomysłem jest, aby właściciele psów byli na bieżąco i zwracali uwagę na nowe badania.

3. Szkolenie psa przy użyciu klikera

Trening klickera jest również oparty na warunkowaniu instrumentalnym i opiera się w dużej mierze na tych samych zasadach, co pozytywne wzmocnienie. W rzeczywistości trening klikera może być pogrupowany jako metoda pozytywnego wzmocnienia, a nie jako oddzielna forma treningu.
Polega ona na użyciu urządzenia do wydawania szybkiego, ostrego dźwięku, takiego jak gwizd lub, jak nazwa sugeruje, kliker, który sygnalizuje psu pożądane zachowanie.
Zaletą korzystania z treningu klikera jest to, że sygnalizuje on dokładny moment zakończenia pożądanego zachowania i dokładnie to, co jest nagradzane.
Po pierwsze, pies musi być uwarunkowany, aby wiedział, że kliknięcie oznacza, że ​​nadchodzi nagroda. Wtedy pies może skojarzyć zachowanie z kliknięciem i nagrodą. Wreszcie można wprowadzić polecenie słowne, aby utworzyć nowe skojarzenie.
To świetna metoda nauki nowych sztuczek, która może pomóc uformować podstawy w bardziej skomplikowane zadania. Wielu profesjonalnych trenerów stosuje tę metodę.
Chociaż doskonale nadaje się do uczenia nowych zachowań, niekoniecznie sprawdzi się jako kara. W połączeniu z innymi metodami treningowymi może być bardzo skuteczny i w rezultacie wychowasz dobrze wyszkolonego, grzecznego psa.

4. Szkolenie psa przy pomocy obroży elektrycznej

Ten trening polega na użyciu obroży elektrycznej, która daje silny impuls, gdy pies nie wykonuje pożądanego zadania. Służy głównie do treningu na odległość, gdy nie można użyć smyczy.
Obroże są skuteczne, gdy chcesz nauczyć psa, aby pozostawał w granicach nieogrodzonego podwórka. Zdalne obroże mogą nauczyć psy pracy w polu lub polowania. Osoby korzystające z tych urządzeń twierdzą, że ryzyko zranienia psa jest mniejsze niż w przypadku obroży lub innych urządzeń mechanicznych.
Z tą metodą szkolenia wiąże się wiele problemów. Jednym z nich jest to, że opiera się na karze za złe zachowanie zamiast na nagrodach. Oznacza to, że ​​pies uczy się tego, czego nie powinien robić, a nie tego, co powinien robić.
Innym problemem może być duży stres prowadzący do trwałych problemów lękowych u psów. Urządzenia są często używane przez niedoświadczonych opiekunów zwierząt domowych. Prowadzi to do ich nadużywania. Może to powodować wiele niepotrzebnego bólu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego u psów.
Profesjonalni trenerzy psów mogą osiągnąć pożądane wyniki w szkoleniu elektronicznym, ale zdecydowanie nie jest ono przeznaczone dla amatorów lub średnio zaawansowanych opiekunów psów. Istnieje wiele alternatyw, które są bezpieczniejsze jako metoda rozpoczynająca naszą pracę z psem.
Jeśli zamierzasz korzystać z urządzenia elektronicznego, skonsultuj się z profesjonalistą w sprawie prawidłowego użytkowania i rozważ alternatywną formę korekty zachowania.

5. Trening lustra lub modela – rywala

Metoda modelu „rywal” opiera się na fakcie, że psy uczą się poprzez obserwację. Dostarczając psu wzoru dobrego zachowania lub rywala do rywalizacji o zasoby, psy uczą się naśladować zachowania.
Tak więc trener może użyć drugą osobę jako modela, chwaląc go za wykonywanie zadań na polecenie lub karcąc go za niepożądane zachowanie. Pies jako obserwator uczy się od modelu, co robić poprawnie. Model może również działać jako rywal, rywalizując o wykonanie odpowiedniego zadania dla wybranej zabawki lub traktować jako nagrodę, zachęcając psa do podjęcia zadania i wykonania go szybciej.
Trening lustrzany opiera się na tej samej zasadzie, używając opiekuna psa jako modela, a następnie oferując nagrody za naśladowanie dobrego zachowania. Wykorzystuje naturalne instynkty psów, aby działać w zgodzie – na rzecz stada – zamiast działać przeciwko niemu. Mówiąc prościej, pies uczy się na przykładzie.
Ta metoda treningu działa niemalże tak skutecznie, jak pozytywne wzmocnienie i warunkowanie instrumentalne. Jednak niektórzy trenerzy mogą uznać to za bardziej naturalne.
Jeśli twój pies ma z tobą silną więź i może spędzać dużo czasu obserwując cię i podążając za tobą, może to być technika, która będzie dla ciebie wygodniejsza niż trzymanie się regularnych sesji treningowych.

6. Dominacja lub samiec alfa

Trening psa alfa lub dominacji opiera się na instynkcie psa, aby stworzyć relację poddania się i dominacji.
Teoria sugeruje, że psy postrzegają swoje ludzkie rodziny jako stado i kierują się hierarchią społeczną, tak jak obserwuje się to w sforach wilków trzymanych w niewoli. Pies musi nauczyć się szanować swojego człowieka jako alfę i poddawać się.
Niektóre metody stosowane w tej technice obejmują rozumienie mowy ciała psa i odpowiednie reagowanie, prezentowanie pewności siebie i autorytetu oraz pierwszeństwo, jeśli chodzi o jedzenie, wchodzenie i wychodzenie z pokoju lub chodzenie na smyczy.
Jeśli Twój pies chce wyjść, musi usiąść, zanim otworzysz drzwi. Jeśli chce coś zjeść, musi spokojnie poczekać, aż przygotujesz i podasz mu jedzenie.
Generalnie podczas treningu alfa nie pozwalasz swojemu psu wchodzić na meble, w tym na łóżko. Nie schodzisz też do poziomu oczu swojego psa, np. na podłogę. To dlatego, że oznaczałoby to równość twoją i zwierzęcia w hierarchii.
Cesar Millan spopularyzował tę metodę szkolenia. Jednak czasami łączy również trening dominacji z innymi metodami.
Niektórzy współcześni trenerzy twierdzą, że ta technika jest przestarzała , ponieważ nowe badania wykazały, że psy nie polegają na mentalności stada tak bardzo, jak wcześniej sądzono. Sądzą również, że dynamika stada nie ma takiej samej struktury na wolności, jak wtedy, gdy zwierzęta są obserwowane w niewoli.
Walka o dominację staje się ciągła i wymaga konsekwentnego wzmacniania, co może być trudne, a nawet niebezpieczne dla dzieci lub osób starszych.

7. Szkolenie oparte na relacjach

Trening oparty na relacjach łączy kilka różnych metod treningu, ale koncentruje się na bardziej zindywidualizowanym podejściu zarówno do psa, jak i człowieka. To związek między psem a człowiekiem jest motorem wszystkiego.
Metoda ta ma na celu zaspokojenie potrzeb psa i trenera, sprzyjanie komunikacji i wzmacnianie ich więzi. Zasadniczo chodzi o wzajemne korzyści. Osoba musi wiedzieć, jak czytać mowę ciała psa, co najbardziej motywuje psa i jak zaspokoić jego podstawowe potrzeby przed rozpoczęciem każdej sesji treningowej. Pozytywne wzmocnienie zachęca do dobrych zachowań. W praktyce doświadczonych trenerów, metoda pozytywnego wzmocnienia jest często łączona z metodą opartą na relacjach. Na przykład, pies musi nauczyć się „siedzieć” spokojnie w pokoju, zanim spróbuje wykonać polecenie w parku z wiewiórkami i dziećmi oraz innymi rozrywkami. Trudność wzrasta stopniowo.
Kiedy pies nie wykonuje pożądanego zachowania, człowiek zamiast karać musi dowiedzieć się, dlaczego. Czy pies skupia się na zabawie? Coś go boli? Nie słyszy? A może po prostu nie chce wykonywać komendy?
Ten trening prowadzi do głębokiej i znaczącej więzi, ale wymaga czasu i cierpliwości.
Może się okazać, że Twoje relacje z psem ulegną poprawie niezależnie od stosowanej metody treningu.

Podsumowanie

Niezależnie od metody, niezależnie od wieku psa, od jego charakteru – szkolenie i wspólny trening przynoszą wiele korzyści. Jedyna niekorzyść to skutki niewłaściwego szkolenia, czyli takiego które przeciąża psa lub opiekuna nie dając pożądanych rezultatów.
Mądre szkolenie to takie oparte na kontakcie wzrokowym i obserwacji. Nie zapominajmy o tym, że pies został udomowiony, aby służyć człowiekowi. Nie dajmy wejść sobie na głowę, ale również nie zapomnijmy o tym, że psu, jako istocie żywej należy się szacunek i zrozumienie.