Basset hound – jaki charakter mają psy tej rasy? Przydatne informacji na temat wychowania i żywienia
Spis treści
Historia i pochodzenie – skąd pochodzi Basset?
Basset hound znany był w Anglii już w XVI wieku, czego potwierdzeniem ma być tekst Williama Szekspira, który pisał w “Śnie nocy letniej” o psach z długimi uszami i donośnym głosie. Jednak dzisiaj wielu kynologów uważa, że słowa te dotyczyły raczej Southern hounda, a nie Basseta. Do dnia dzisiejszego spór ten jest nierozstrzygnięty, bo przecież nikt nie wie, którego psa poeta miał na myśli. Korzeni tej rasy można doszukiwać się również we Francji. Istnieją teorie mówiące, że dzisiejszy Basset hound jest potomkiem Basseta artezyjsko-normandzkiego i nieistniejącego już dzisiaj Basseta artezyjskiego i ich późniejszych krzyżówek z Bloodhoundem. Najprawdopodobniej Bassety wywodzą się od psów myśliwskich przywiezionych do Francji z Azji Mniejszej przez rycerzy powracających z wypraw krzyżowych. Ich hodowlą zajął się patron myśliwych – św. Hubert, który rozpoczął ją w klasztorze położonym w Ardenach.
Nazwa rasy “basset” wywodzi się od francuskiego słowa “bass” co oznacza – niski i “set”- osadzony. Słowem “hound”, zaś określa się w Anglii wszystkie psy gończe. I trzeba przyznać, że nazwa idealnie opisuje wygląd tej rasy. Bassety były ulubieńcem Aleksandry – żony angielskiego króla – Edwarda VII. Psy były prezentowane na dworze, a także brały udział w wystawach. Dzięki temu, wraz z upływem czasu Basset został dostrzeżony przez szlachtę i wyższe sfery, przez co stał się również psem rodzinnym. W 1883 roku utworzono Klub Miłośników Basseta, a rosnąca popularność tych psów za oceanem doprowadziła w 1935 roku do powstania Basset Club of America. Pierwszy wzorzec rasy opracowano dopiero w 1955 roku, co miało przełomowe znaczenie dla całej rasy, ponieważ udało się jasno określić cechy Basseta i ujednolicić rasę. W Polsce pierwszy Basset pojawił się w 1965 roku. Rasa ta nie zyskała w naszym kraju takiej popularności, jaką cieszy się w Stanach Zjednoczonych i Anglii.
Według podziału psów ze względu na rasy Basset hound należy do grupy VI – psy gończe i rasy pokrewne, sekcji 1.3 – małe psy gończe. Według klasyfikacji FCI rasa ta podlega próbom pracy, co oznacza, że do uzyskania tytułu Międzynarodowego Championa Piękności wymagany jest dyplom użytkowości.
Charakter basseta – mylące pierwsze wrażenie
Wygląd Basseta bywa mylący. Pomimo tego, że sprawia wrażenie znudzonego i raczej trzymającego wszystkich na dystans jest psem uczuciowym, który bardzo przywiązuje się do najbliższych mu osób. Nie wybiera jednej osoby za którą podąża krok w krok. Szczęśliwy jest mając wokół siebie wszystkich ludzi z najbliższej rodziny, przez którą jest kochany. Źle znosi samotność i odrzucenie, dlatego nie wolno go izolować. Właściciel, który chce zostawiać Basseta samego w domu musi przyzwyczajać go to tego od małego. Nie oznacza to jednak, że nasz pupil może całe dnie przesiadywać sam w zamkniętym mieszkaniu. O ile krótkotrwałą nieobecność właściciela zniesie dość dobrze, to długotrwała samotność może wpłynąć na niego bardzo niekorzystnie. W takim przypadku Basset swoje niezadowolenie będzie głośno wyrażał, co nie wszystkim wokół może się spodobać. Rasa ta na pierwszy rzut oka wydaje się obojętna i smutna, ale nie ma nic bardziej mylnego. To pies bardzo wesoły, kochający zabawę i zawsze chętny do figli. Basset posiada przyjacielski charakter i wręcz uwielbia dzieci. W stosunku do nich pupil wykazuje się nadzwyczajną cierpliwością i wyrozumiałością. Oczywiście warto mieć na uwadze, że i ta rasa (podobnie jak wszystkie inne) nie lubią niedelikatnego zachowania, dlatego dzieci powinny być nauczone obchodzić się z pupilem w odpowiedni sposób. Dobrze jest, aby na początku zabawy odbywały się pod czujnym okiem dorosłych.
Basset hound nie sprawdzi się jako stróż domowy. To pies, który lubi ludzi i ich obecność. Nie jest bojaźliwy w stosunku do nieznanych mu osób, jeśli one nie wykazują złych zamiarów. Nowopoznane osoby wita z radością i przyjaznym nastawieniem. Jest to pies przyzwyczajony do życia w stadzie i cecha ta pozostała w jego genach dnia dzisiejszego. Basset hound jest przyjaźnie nastawiony do innych czworonogów i bardzo rzadko wchodzi z nimi w konflikty. Towarzystwo innych psów jest dla niego wręcz przyjemnością. Zdecydowanie najmocniejszą więź wytworzy ze zwierzakiem, z którym będzie się razem wychowywał od małego. Nie można jednakże zapomnieć, że Basset to przede wszystkim pies myśliwski. Nieznane mu zwierzaki, zwłaszcza te mniejsze od niego może potraktować jako swoją zdobycz.
Wygląd basseta – smutek na pysku to tylko pozory
Basset hound jest psem niewielkim. Osiąga w kłębie od 33 do 38 cm. Jego waga waha się zazwyczaj między 25 a 30 kilogramów. Pomimo niedużego rozmiaru jest psem o masywnej budowie. Jego wydłużona sylwetka o krótkich łapach jest bardzo charakterystyczna dla tej rasy. W porównaniu do swojego wzrostu, Basset jest najbardziej grubokościstym psem wśród wszystkich ras. Głowa jest duża, z lekko zaznaczonym stopem o długich zwisających uszach. Uszy są nisko osadzone, zaś oczy ciemne o smutnym, ale łagodnym spojrzeniu. Nos czarny chociaż u psów o jasnym umaszczeniu może być brązowy lub wątrobiany. Szyja długa, mocno zbudowana z wyraźnie zaznaczonym podgardlem. Skóra na kończynach i głowie tworzy charakterystyczne fałdy i zmarszczki. Basset ma prosty grzbiet zakończony długim, trzymanym wesoło w górze ogonem. Kończyny przednie są mocne o masywnym kośćcu. Łapy duże o mocnych opuszkach. Włos basseta jest gładki i krótki. Prawidłowy nie powinien być zbyt długi ani miękki. Wszystkie kontury na ciele powinny być dobrze zarysowane. Umaszczenie zazwyczaj jest trójbarwne (czerń, biel i rudy), ale można również spotkać psy tej rasy w dwubarwnym umaszczeniu (cytrynowe z białym). Dopuszczalne są wszystkie kolory występujące u psów gończych. Basset porusza się w charakterystyczny, mocny, ale jednocześnie płynny sposób.
Szkolenie i wychowanie bassetów – bystry ale uparty
Basset hound jest psem inteligentnym, chociaż bywa czasami dość uparty. Jest nastawiony na kontakt z ludźmi i pracę z człowiekiem, ale jednocześnie potrafi okazać swoją niezależność, dlatego szkolenie powinno być wdrożone jak najwcześniej. Już w momencie pojawienia się w domu nowego członka rodziny jasno należy wyznaczać mu granice i zasady, których potem należy przestrzegać. Jeśli będziemy mu pobłażać to bardzo szybko utrwali u siebie nawyki i zwyczaje, z których niechętnie będzie chciał zrezygnować. Oduczenie psa niepożądanych zachowań będzie wręcz graniczyło z cudem. Dlatego właściciel powinien się wykazać konsekwencją, ale i niemałymi pokładami cierpliwości. Nie wolno wobec psa być zbyt surowym i oschłym, ponieważ spowoduje to utratę zaufania do właściciela. Szkolenie powinno odbywać się jedynie w przyjaznej dla obu stron atmosferze i przebiegać na zasadzie pochwał i nagród. Absolutnie nie wolno wobec psa stosować agresji słownej, jak i fizycznej. W procesie prawidłowego wychowania niezwykle istotna jest właściwa, jak najwcześniej rozpoczęta socjalizacja. Szczeniaka od małego trzeba przyzwyczajać do nowych miejsc, osób czy zwierząt – ma to kluczowy wpływ na późniejsze zachowanie psa. Pamiętać też trzeba, że w okresie wzrostu szczeniaka nie należy zbytnio forsować, ani pozwalać mu często wchodzić i schodzić z wysokich mebli czy schodów. Nie stosowanie się do tej zasady może skutkować bolesnymi kontuzjami naszego pupila.
Basset hound to doskonały myśliwy i chociaż dzisiaj jest głównie psem do towarzystwa to nie oznacza to, iż utracił wszystkie cechy i talenty psa myśliwskiego. Ma czuły węch, jest czujny i bardzo wytrzymały. Jeśli górę weźmie gen myśliwski to bez chwili zawahania ruszy za zwierzyną. Raczej nie sprawdzi się podczas szkolenia posłuszeństwa, ale bez problemu można z nim brać udział w próbach polowych czy konkursach tropienia.
Zdrowie bassetów – problematyczna budowa
Bassety ogólnie są psami zdrowymi i dość wytrzymałymi, jednak ze względu na swoją specyficzną budowę anatomiczną są narażone na typowe dla tej rasy dolegliwości. Długie, zwisające uszy często narażone są na ich infekcje, dlatego niezmiernie ważne jest, aby je regularnie kontrolować. U Basseta mogą wystąpić choroby oczu takie jak pierwotna jaskra, zaćma czy ektropium. Kolejną przypadłością jest wywinięcie się powieki, które może doprowadzić do zapalenia spojówek. U psów tej rasy zdarza się dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Jest to choroba dziedziczna, wielogenowa. Bassety mają też skłonność do skrętu żołądka, który jest dla nich poważnym zagrożeniem życia. Czasem stwierdza się u nich chorobę krążka międzykręgowego, która wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Innymi trapiącymi Basseta schorzeniami są malasezjoza i cystynuria. Malasezjoza to choroba spowodowana przez drożdżaki z rodzaju Mallasezja. Powstawaniu im sprzyja wilgotne środowisko i inne zakażenia bakteryjne. Cystynuria to schorzenie polegające na tym, że w pęcherzu moczowym powstają kamienie cystynowe. Basset to krzepki i wytrzymały pies, jednak bardzo wrażliwy na ekstremalne i zmienne warunki atmosferyczne. W czasie upalnych i słonecznych dni należy na pupila zwracać szczególną uwagę. Spacery powinny odbywać się wcześnie rano lub późnym popołudniem, kiedy temperatura nie będzie dla niego uciążliwa i bez problemu będzie mógł oddać się szaleństwom i zabawom. Basset hound źle znosi zimno, a także wilgoć. Z tych powodów nie powinien przebywać zbyt długo poza domem, kiedy warunki atmosferyczne są niekorzystne.
Jeśli pupil będzie zadbany, odpowiednio żywiony oraz poddawany regularnym kontrolom weterynaryjnym to bez problemu powinien dożyć 11 lat, a czasem nawet pożyć nieco dłużej.
Pielęgnacja – łatwa i przyjemna pod warunkiem, że systematyczna
Krótka sierść Basseta nie jest skomplikowana do pielęgnacji, ale wymaga systematyczności. Krótki i twardy włos wypada przez cały rok w niewielkich ilościach. Właściwe linienie następuje dwa razy do roku. Basseta powinno się szczotkować przynajmniej raz w tygodniu, zaś a w okresie najintensywniejszego linienia codziennie tak, aby regularnie pozbywać się wypadającego martwego włosa. Podczas pielęgnacji najlepiej sprawdzą się szczotki – twarda, z naturalnego włosia oraz gumowa (silikonowa). Ta druga występuje czasem w postaci rękawicy. Należy pamiętać, że psa zawsze czeszemy razem z włosem, ponieważ czesanie pod włos niszczy strukturę włosa pupila. Istotne jest, aby nie bagatelizować i odpuszczać regularnego czesania. Pozwoli to w znacznym stopniu zmniejszyć ilość stale wypadającego włosa.
Basseta kąpiemy zazwyczaj co 2 miesiące. Oczywiście jeśli pupil się w czymś wytarza to można to zrobić częściej. Do kąpieli używamy szamponów przeznaczonych dla ras psów krótkowłosych albo takich, które odpowiadają aktualnym potrzebom włosa – mogą to być szampony hipoalergiczne albo wysycające naturalny kolor szaty psa. Z powodu charakterystycznych dla Basseta fałd na skórze szczególną uwagę należy poświęcić na ich właściwą pielęgnację. Czyszczenie fałd należy powtarzać regularnie, ponieważ lubią się tam zagnieżdżać bakterie. Po spacerze w deszczu lub kiedy pies przebywa w wilgotnym środowisku należy je dokładnie przetrzeć chusteczką pielęgnacyjną, szmatką lub ręcznikiem. Oprócz pielęgnacji sierści i fałd na uwagę zasługują również oczy, uszy, zęby i pazurki. Długie, zwisające uszy bywają problematyczne i często podatne są na zapalenia i wszelkiego rodzaju infekcje. Bardzo ważne jest, aby systematycznie kontrolować ich stan i w razie jakichkolwiek zmian niezwłocznie przemyć je specjalnym, antybakteryjnym preparatem. Nie można jednak przesadzić z aplikowaniem preparatu, aby nie doprowadzić do zniszczenia naturalnej, ochronnej bariery. Oczy tak jak uszy wymagają regularnego kontrolowania. Podobnie jak w przypadku uszu także i tu należy niezwłocznie reagować jeśli zauważymy jakieś niepokojące zmiany. Do utrzymania higieny zębów i dziąseł psa najlepiej sprawdzą się gryzaki dentystyczne. Wraz z nimi można stosować specjalną pastę do zębów i szczotkować nią zęby psa. Pomocne mogą się także okazać preparaty dodawane do wody pitnej, które powodują zmiękczenie kamienia nazębnego, co znacznie ułatwia jego usuwanie. Jeśli pies nie ściera pazurów samodzielnie to należy je regularnie przycinać za pomocą specjalnych obcinaczek.
Ważne jest, aby nasz psiak już od małego był przyzwyczajany do krótkich zabiegów pielęgnacyjnych. Znakomicie ułatwi to w przyszłości ich przebieg i uwolni psa od dyskomfortu z nimi związanego.
Żywienie – co powinien jeść Basset?
Specyficzna budowa Basseta nie tylko jest wyjątkowa, ale wymaga odpowiedniego żywienia. Rasa ta ma skłonność do tycia, co jest dla nich bardzo niebezpieczne, a nadwaga zagraża nawet ich życiu. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i być dostosowana do wielkości, wagi, budowy i aktywności fizycznej psa. Najbardziej kluczowy okres w życiu Basseta to dorastanie. Błędy żywieniowe popełnione w tym okresie mogą później rzutować na całe życie dorosłego już psa. Tak jak w przypadku psów innych ras właściciel ma kilka opcji żywieniowych do wyboru. Można podawać psu suche, jak i mokre karmy dobrej jakości, lub też samodzielnie przygotowywane posiłki. Jeśli decydujemy się na gotowe karmy to zwracajmy uwagę, aby pochodziły od sprawdzonych producentów i były wysokiej jakości, dzięki czemu pies nie będzie narażony na niedobory kluczowych dla niego składników. U Bassetów popularnym problemem są alergie i nietolerancje pokarmowe. Wszelkie zmiany karm, jak i sposobu żywienia powinny zachodzić stopniowo, aby pomału przyzwyczajać psa do nowego jedzenia. Dzięki temu w chwili wystąpienia niepożądanych skutków będziemy mogli szybko je wykluczyć.
Samodzielne przygotowywanie posiłków jest bardziej czasochłonne problematyczne i wymaga od właściciela wiedzy na ten temat. Basset musi mieć dobrze skomponowaną dietę – bogatą we wszelkie niezbędne substancje, ale też taką, która nie będzie powodować tycia. Jeśli zdecydujemy się na taką formę diety to dobrze jest zaczerpnąć porady u weterynarza lub psiego dietetyka, którzy pomogą nam w skomponowaniu właściwego jadłospisu. Dieta przyrządzana w domu powinna być wzbogacona o specjalne suplementy wspomagające stawy jak glukozamina i chondroityna, a także preparaty wapniowo-mineralne.
Niezależnie od wybranego sposobu żywienia naszego Basseta, pies musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej, która powinna być wymieniania minimum raz dziennie.
Akcesoria – czyli pierwsza wyprawka basseta
Pojawienie się nowego członka rodziny to zawsze wielkie wydarzenie. O wiele spokojniej będziemy wyczekiwali jego pojawienia się, jeśli wcześniej zaopatrzymy się we wszystkie niezbędne akcesoria. Co znajduje się w wyprawce? Oczywiście miski na karmę oraz wodę. Najlepiej, aby były to miski ceramiczne lub wykonane ze stali nierdzewnej co pozwoli uniknąć ewentualnych alergii kontaktowych. Basset ma długie i zwisające uszy dlatego, aby zapobiec wpadaniu ich do pożywienia czy wody warto poszukać misek przeznaczonych specjalnie dla psów ras długouchych. Są one podłużne, dzięki czemu uszy psa znajdują się poza obrysem miski. Można także skorzystać ze specjalnych chust, które zapobiegają właśnie takim sytuacjom. Poza miskami niezbędne dla Basseta będzie jego własne miejsce do spania, na którym będzie mógł się położyć i odpocząć. Legowisko powinno być dobrane pod wielkość psa oraz posiadać stosunkowo niskie brzegi ułatwiające wchodzenie. Warto je położyć w centralnym miejscu domu, dzięki czemu nasz pupil nie będzie czuł się odizolowany. Aby codzienne spacery były komfortowe naszego psa należy zaopatrzyć się w obrożę lub dopasowane szelki oraz mocną i długą smycz. Bassety to wesołe, żywiołowe psy dlatego doskonałym rozwiązaniem na wspólne zabawy podczas spacerów będą zabawki. Dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju liny, sznurki czy piłki. Warto zwrócić uwagę na wielkość poszczególnych elementów, aby nasz psiak ich nie połknął. Uzupełnieniem wyprawki będą niezbędne podczas codziennej pielęgnacji szczotki, obcinaczki, kosmetyki i preparaty.
Ważne jest abyśmy wybierali produkty wysokiej jakości, bezpieczne dla naszego psa. Zdecydowanie nie warto oszczędzać na zdrowiu i komforcie pupila. Akcesoria wysokiej jakości są może odpowiednio droższe ale długo posłużą i będą bezpieczne. Udając się do dobrego sklepu zoologicznego bez problemu dostaniemy wszystkie niezbędne produkty.
Hodowla i zakup – gdzie szukać wymarzonego basseta?
Pies to nie tylko ogromna radość i miłość, ale także wiążącą się z tym odpowiedzialność. Jeśli jesteś jej świadomy wszystkich aspektów jakie niesie ze sobą posiadanie czworonożnego przyjaciela to możesz rozpocząć poszukiwanie odpowiedniej hodowli. Przede wszystkim trzymaj się zasady, którą powinny kierować się wszystkie poszukujące psa osoby – nie spieszyć się. Wybór odpowiedniego hodowcy i późniejszy zakup psa ma ogromne znaczenie w przypadku prawidłowego rozwoju pupila i jego późniejszego zdrowia. Brana pod uwagę hodowla powinna być należeć do ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce). Zwróć uwagę na wszystkie szczegóły oferty – opisy, zdjęcia i informacje. Poszukaj opinii o hodowli w internecie. Jeśli wybrany przez Ciebie hodowca zdobędzie Twoje zaufanie to przed zakupem udaj się osobiście do jego hodowli i sprawdź panujące w niej warunki. Zapoznaj się ze szczeniakiem i jego rodzicami, a także poproś o przedstawienie Ci niezbędnej dokumentacji wraz z wykonanymi niezbędnymi badaniami. Pamiętaj, że dobry hodowca nie będzie robił przeszkód w okazaniu psa, a także odpowie na wszelkie nurtujące Cię pytania. Będzie służył Ci pomocą zarówno na etapie sprzedaży, jak i długo po niej. Nie bój się również odpowiadać na pytania skierowane w Twoją stronę. Dla hodowcy szczeniaki są jego dziećmi, dlatego zależy mu na tym, aby jego psy trafiły w odpowiedzialne i kochające go ręce.
Ceny szczeniąt Basseta przeważnie oscylują około 3500 zł, ale mogą być sporo wyższe. Pamiętaj, że na ostateczną cenę składa się wiele czynników takich jak pochodzenie psa, jego wiek, płeć oraz renoma samej hodowli. Jeśli cena za wymarzonego szczeniaka jest zbyt wysoka, ale pomimo tego bardzo pragniesz posiadać Basseta poszukaj fundacji zajmującej się adopcjami psów tej rasy. Są to organizacje, które poszukują nowych, kochających rodzin dla Bassetów, które z różnych przyczyn losowych straciły swój dotychczasowy dom.
Nie zwracaj uwagi na zbyt atrakcyjne cenowo oferty. Najczęściej pochodzą one z pseudohodowli, którym zależy na zysku, a nie na dobru psa. Biorąc psa z takiego miejsca nie masz pewności co do czystości jego genów, warunków w jakich był trzymany, a co najważniejsze zdrowia swojego nowego członka rodziny. Absolutnie nie wolno wspierać takich miejsc i pozwalać im dalej funkcjonować.
Czy Basset hound to rasa dla mnie?
Basset hound jest psem wyjątkowym pod każdym względem, ale nie jest to pies dla każdego. Pomimo tego, że dzisiaj pełni głównie funkcję psa rodzinnego jest to przede wszystkim doskonały pies myśliwski. Jest indywidualistą, który posiada upór i swoje zdanie. Osoby, które oczekują od psa bezwzględnego posłuszeństwa nie powinny wybierać psa tej rasy. Basset potrzebuje dużo ruchu, który jest w jego przypadku obowiązkowy. Dobrze odnajdzie się przy boku rodziny z dziećmi, a także osób starszych i samotnych, pod warunkiem, że zapewnią one mu wystarczającą aktywność fizyczną i umysłową. Wchodzenie po schodach jest dla Basseta niebezpieczne, dlatego nie powinien on mieszkać w bloku bez windy. Dobrym miejscem do mieszkania jest parter lub dom z ogródkiem. Opiekun powinien być konsekwentny i wyrozumiały, a przede wszystkim nie powinien na siłę próbować zmieniać charakteru swojego psiaka. Jeśli jednak zaakceptuje i zrozumie niecodzienną naturę tego psa to z całą pewnością stworzy z nim zgrany duet na długie lata!