icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Owczarek francuski briard – charakter, wychowanie i pielęgnacja

Historia i pochodzenie – legendarny i odważny owczarek francuski

Uważa się, że owczarek francuski briard jest najstarszą francuską rasą. Pierwsze dokumenty, które potwierdzają jej pochodzenie pojawiają się już w 1809 roku w poradniku rolniczym księdza Rosiera. Wzmiankowane tam były zarówno owczarek francuski długowłosy – briard jak i krótkowłosy – beauceron. Briard opisany był jako doskonały pies pasterski i obronny. Istnieją jednak dokumenty świadczą o tym, że rasa ta znana była już dużo wcześniej. W średniowiecznej kronice Alberica de Troisfontaines znajduje się opis psów mieszkających na dworze Karola Wielkiego. 

Kynolodzy doszukują się przodków owczarka francuskiego w starych psach owczarskich, które spotykane były na nizinach francuskich. Na dawne pochodzenie rasy wskazuje również rzeźba przy wejściu do pikardyjskiej katedry w Montdidier. Z rzeźbą tą związana jest legenda mówiąca, że dworzanin Karola V Mądrego – Aubry de Montidider został podstępnie zamordowany. Brutus – wierny, czworonożny przyjaciel Aubry’ego zapamiętał zapach mordercy i na następny dzień rzucił się na niego, chcąc pomścić swojego ukochanego właściciela. Napastnik nie chciał przyznać się do winy, a w takich sytuacjach ówczesne zasady zarządzały “sąd Boży”, czyli walkę oskarżyciela z oskarżonym. W tym wypadku pies Brutus kontra zabójca jego pana. Morderca przyznał się do winy, a wzruszony wielką miłością pupila do swojego właściciela król postanowił mu wystawić mu pomnik. Psy te krzyżowano później dodając domieszkę mastifów i psów myśliwskich o szorstkim włosie, a także geny barbeta i gryfona. Pierwsza hodowla powstała w 1880 roku we Francji, a już 5 lat później, bo w 1885 roku pierwsze owczarki francuskie briardy zaczęto wpisywać do Francuskiej Głównej Księgi Rodowodowej. Był to przełomowy moment, w którym popularność tego owczarka zaczęła stale rosnąć. W 1897 roku opracowano pierwszy wzorzec rasy, który nie był zbytnio precyzyjny. Został zmodyfikowany w 1925 roku i z małymi zmianami obowiązuje on do dzisiaj. Pierwszy raz owczarka francuskiego briarda zaprezentowano na paryskiej wystawie kynologicznej w 1983 roku. 

Pierwotnymi zadaniami tych psów było pilnowanie domostw, pilnowania stad owiec, a także do ciągnięcia wózków mleczarskich. Owczarek francuski briard był również ceniony podczas I i II Wojny Światowej, gdzie wojsko francuskie wykorzystywało je jako psy sanitarne i meldunkowe. Amerykańscy żołnierze pokochali te psy tak bardzo, że po zakończeniu wojen zabrali je ze sobą za ocean, gdzie szybko znalazły wielu miłośników. W Polsce rasa ta pojawiła się pod koniec lat 70. XX wieku. Z biegiem czasu owczarek francuski briard stawał się coraz bardziej rodzinnym i towarzyskim psem. 

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) przypisała owczarka francuskiego briarda do grupy I – psy pasterskie i zaganiające, sekcja 1 – psy pasterskie.

Jak wygląda owczarek francuski briard?

Owczarek francuski briard jest psem średniej wielkości, o harmonijnej i mocnej budowie. Nie jest przy tym ociężały a jego sylwetka wpisuje się w prostokąt. Wysokość psa w kłębie wynosi od 62 do 68 centymetrów. Suki są nieco mniejsze i osiągają od 56 do 64 centymetrów w kłębie. Według wzorca ważniejsza od samej wysokości jest proporcja sylwetki. Głowa jest mocna i długa. Stop wyraźnie zaznaczony. Trufla nosowa duża i czarna, z wyjątkiem psów błękitnych, gdzie kolor nosa odpowiada kolorowi umaszczenia lub jest w zbliżonym do niego odcieniu. Oczy dość duże i ciemne. U psów błękitnych mogą być nieco jaśniejsze. Uszy są jedną z charakterystycznych cech tej rasy. Są wysoko osadzone i mocno owłosione. Tułów jest prosty z mocnymi i krótkimi lędźwiami. Klatka piersiowa długa i szeroka. Kończyny mocno umięśnione o mocnym kośćcu. Ogon nisko noszony, sięgający co najmniej stawu skokowego. Na końcu zawinięty, w sposób przypominający literę J – w ruchu nie powinien być noszony wyżej niż linia grzbietu. Długi włos na pyszczku tworzy brodę, wąsy i brwi, które nieco nachodzą na oczy. Owczarek francuski briard musi posiadać wilcze pazury, inaczej nazwane ostrogami – co ciekawe przy innych rasach jest to uznawane za wadę, jednak u Biarda wadą jest ich brak. Konieczne są podwójne wilcze pazury na tylnych łapach. Zgodnie ze wzorcem pies, któremu brakuje chociaż jeden ostrogi nie może być nagradzany ani dopuszczony do hodowli. Efektowna szata owczarka francuskiego briarda jest niewątpliwie jedną z jego największych zalet. Dwuwarstwowa sierść składa się z długiego i lekko pofalowanego, suchego w dotyku włosa i niezbyt obfitego podszerstka. Minimalna długość włosa to siedem centymetrów. Owczarek francuski briard powinien posiadać umaszczenie szare (niebieskie), czarne lub płowe. Dopuszczalne są jaśniejsze odcienie brzucha i kończyn.

Charakter owczarka francuskiego briarda – niezależny wesołek

Owczarek francuski briard jest łagodnym, rozsądnym i wesołym psem. Chętnie podejmuje wspólne zabawy, które są dla niego dobrym momentem do rozładowania drzemiącej w nim energii i spędzenia wspólnego czasu z właścicielem. Podobnie jak wszystkie inne psy pasterskie psy te mają silny i dość niezależny charakter. Pies musiał czasem samodzielnie podejmować decyzje, jeśli właściciela nie było obok. To połączenie odwagi i samodzielności pozostało tym psom do dzisiaj. Do równowagi psychicznej owczarek francuski briard potrzebuje bliskiego kontaktu z właścicielem. Chętnie towarzyszy swoim najbliższym we wszystkich zajęciach. To uczuciowa i wrażliwa rasa. Pozbawiony kontaktu fizycznego, jak i psychicznego może stać się sfrustrowany, co może odbić się na jego psychice i zachowaniu. Zdecydowanie owczarek francuski briard lubi czułości i bliskość, dlatego niezbyt dobrze znosi samotność – jeśli chcemy aby pies przebywał przez niezbyt długi czas samotnie to musi być do tego przyzwyczajany od małego. 

Owczarek francuski briard to dobry stróż, który będzie pilnował zarówno posesji, jak i właściciela. W razie niebezpieczeństwa nie zawaha się stanąć w obronie swoich najbliższych. Nie przejawia skłonności do zniszczeń chyba, że jego potrzeby nie zostaną zagwarantowane wówczas może wyładować swoją energię na przedmiotach w swoim otoczeniu. Owczarek francuski briard jest całkowicie pozbawiony agresji. Nie przejawia jej zarówno w stosunku do ludzi jak i innych zwierząt. Bez problemu porozumie się z innymi czworonogami, zwłaszcza jeśli wychowywali się razem. Owczarek francuski briard może mieszkać pod jednym dachem z kotami i innymi psami, o został poddany prawidłowej i odpowiednio wcześnie wprowadzonej socjalizacji. Trzeba też mieć na uwadze, że rasa ta lubi sobie poszczekać.
Wobec nieznanych osób owczarek francuski briard zachowuje dystans. Bacznie obserwuje nowo poznanych ludzi, oceniając czy najbliższym nie grozi bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że to pies powinien pierwszy przełamać przysłowiowe lody i zaakceptować nowe osoby. Nigdy nie należy zbyt pewnie podchodzić do psa i próbować nawiązać z nim relację, ponieważ może to zostać źle przez niego odebrane. W stosunku do dzieci psy te są bardzo opiekuńcze i łagodne. Są wesołe i bardzo chętnie się bawią. Z uwagi na wielkość czworonoga warto mieć figle psa i dzieci na oku, aby podczas wspólnych szaleństw niechcący nie wyrządził pociechom krzywdy.



Wychowanie i szkolenie owczarka francuskiego briarda – wymagający uczeń

Owczarek francuski briard to pies bardzo inteligentny, która potrzebuje cierpliwego szkolenia. Jest odważny, nie boi się podejmować nowych wyzwań. Chętnie sprawia przyjemność swojemu właścicielowi wymyślając zachowania, które ten może docenić. Szkolenie briarda powinno opierać się na pozytywnych metodach, czyli na chwaleniu, nie karaniu. Smaczki, pochwały czy zabawa z ukochanym właścicielem to coś, na co zasługuje każdy z czworonogów po dobrze wykonanym zadaniu. Źle potraktowany lub skarcony owczarek francuski briard może zamknąc się w sobie i odmówić dalszej współpracy, a nawet na długo zapamiętać takie potraktowanie. Szkolenie psa wymaga dużej uwagi i odpowiedniej ilości poświęconego czasu. Właściciela powinny cechować konsekwencja, cierpliwość i opanowanie, ale także łagodność i chęć pracy z jego czworonożnym przyjacielem. Bardzo ważna jest relacja, jaka tworzy się pomiędzy właścicielem a psem. To właśnie opiekun powinien stanowić podstawę każdej piramidy wartości pupila. Potrzeba na to czasu, ale efekt jest tego zdecydowanie wart. Jak wszystkie psy pasterskie, tak i owczarek francuski briard bywa dość uparty. Niezbędne jest cierpliwie i konsekwentne szkolenie. Owczarek francuski briard jest wrażliwy i uczuciowy, dlatego nauka powinna odbywać się w przyjaznej dla czworonożnego przyjaciela atmosferze. To prawdziwy wulkan energii, dlatego ćwiczenia powinny być jak najbardziej urozmaicone, żeby maksymalnie skupić jego uwagę. Właściciel powinien zdawać sobie sprawę z tego, że rasa ta dojrzewa dość późno. Dojrzewanie trwa do około trzeciego roku życia i do tego czasu owczarek francuski briard często zachowuje się jak szczeniak. Wychowany będzie zrównoważony i opanowany, a gdy będzie miał okazję i możliwość da upust swojej dziecięcej energii.


Aktywności dla owczarka francuskiego briarda – niespożyty wulkan energii

Psy pasterskie powinny mieć odpowiednio dobrane zajęcia, dzięki czemu czują się psychicznie spełnione. Owczarek francuski briard lubi każdy rodzaj aktywności – nie odmówi sobie aportowania czy aktywności wodnych. Dobrze sprawdzi się w psich sportach, takich jak agility, tropienie czy flyball. Nie można dopuścić do tego, aby się nudził. Zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu w ciągu dnia jest niezbędne do zachowania nie tylko odpowiedniej kondycji, ale także zdrowia psychicznego czworonoga. Rasa ta ma wrodzone doskonałe atrybuty psa stróżującego, które warto wykorzystywać podczas codziennego treningu. Zabawki edukacyjne i gry, które stymulują umysł z pewnością przypadną temu owczarkowi do gustu. Owczarek francuski briard chętnie będzie towarzyszył swojemu właścicielowi we wszystkich sportach. Jednak warto pamiętać, że szczeniaka nie można zbytnio forsować żeby nie uszkodzić układu kostno-stawowego co mogłoby mieć wpływ na prawidłowy rozwój. Dlatego też ilość aktywności powinna stopniowo być zwiększana, zaczynając od tych niezbyt wymagających.

Socjalizacja – podstawa wszystkich zachowań

Wczesna socjalizacja kształtuje charakter psa, jak i jego późniejsze zachowania. Dzięki socjalizacji pies będzie poznawał otoczenie, inne zwierzęta, czy nieznane mu dotychczas osoby. Pozwoli to wyzbyć się ewentualnego lęku, który mógłby mu towarzyszyć. Wczesna socjalizacja obejmuje również poznawanie nowych dźwięków, dzięki czemu przy włączonym odkurzaczu czy suszarce pupil nie będzie się stresował. To bardzo ważny okres, który wzmacnia więź właściciela z czworonogiem, a także buduje w psie pewność siebie, która jest dla niego kluczowa w późniejszych etapach życia. Doskonałym miejscem, gdzie pies będzie mógł uczyć się podstawowych komend, a także zapoznawać się z różnymi psami czy otaczającymi dźwiękami jest psie przedszkole. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i coraz więcej właścicieli decyduje się na trenowanie pod okiem doświadczonego trenera.

Co powinien jeść owczarek francuski – prawidłowa dieta

Prawidłowe odżywianie jest bardzo ważne, ponieważ rzutuje nie tylko na ogólne samopoczucie czworonoga, ale także wpływa na jego zdrowie. Dieta powinna być układana pod każdego psa tak, aby uwzględniała jego indywidualne potrzeby. Wiek, waga, aktywność fizyczna czy trapiące schorzenia to czynniki, które bezwzględnie należy brać pod uwagę. Owczarka francuskiego briarda można karmić w sposób naturalny – dietą BARF, samodzielne przygotowując mu posiłki w domu czy podając gotowe karmy – suche, jak i mokre. Oczywiście nie ma jednego, najlepszego sposobu żywienia. Najlepiej wybrać taką formę, która będzie odpowiadać właścicielowi, jak i przypadnie do gustu pupilowi. Domowe przygotowywanie posiłków jest o tyle problematyczne, że wymaga dość dużej wiedzy na temat właściwego komponowania pożywienia. Trzeba uwzględnić Indywidualne potrzeby czworonoga, odpowiednio dobierać składniki odżywcze i kaloryczność pożywienia. Dlatego też warto wybrać się do psiego dietetyka lub weterynarza, który pomoże ułożyć odpowiednią dietę. Trzeba pamiętać, że dieta pozbawiona ważnych składników odżywczych może prowadzić do wielu poważnych powikłań zdrowotnych. Wygodnym rozwiązaniem są gotowe karmy, zarówno suche, jak i mokre. Dużym atutem tych karm jest łatwość i szybkość podawania. Oczywiście kluczowe znaczenie ma skład. Najlepiej wybierać takie z wysoką zawartością dobrej jakości mięsa oraz warzyw. W przypadku owczarka francuskiego briarda dobrym wyborem są dobrane do wieku psa karmy dla ras dużych, w których wielkość chrupek i zawarte w nich substancje odżywcze są tak zbilansowane, aby dostarczyć psu wszystkiego, czego potrzebują on na co dzień. Ilość posiłków zmienia się wraz z wiekiem.  Szczeniaki powinny dostawać mniejsze porcje pożywienia 4 a nawet 5 razy dziennie. Psy w wieku młodzieńczym 3 razy dziennie, a dorosłe 2 posiłki w ciągu dnia. Ważna jest także regularność podawania posiłków. Pozwala ona “nauczyć“ organizm pór karmienia i korzystnie wpływa na trawienie czworonoga. Rasa ta ze względu na swoje rozmiary narażona jest na obciążenie stawów, dlatego warto wzbogacać pożywienie suplementami, które dodatkowo będą je chronić. Na wygląd włosa i jego stan korzystnie wpłynie biotyna, cynk i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i -6, które dodatkowo wzmacniają odporność czworonoga. Domowe posiłki powinny być wzbogacane odpowiednią suplementacją wapniowo-witaminową. Każdy taki dodatek powinien być wcześniej skonsultowany z weterynarzem. Oprócz jedzenia ważna jest również czysta woda, która nawadnia organizm czworonożnego przyjaciela. Owczarek francuski briard powinien mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej, wymienianej przynajmniej raz dziennie.



Zdrowie owczarka francuskiego – profilaktyka dla długiego życia

Owczarek francuski briard cieszy się dobrym zdrowiem, jednak narażony jest na niektóre choroby trapiące średnie i duże psy. Jedną z takich chorób jest skręt żołądka. Na szczęście tej choroby da nie uniknąć, dzięki odpowiedniemu dbaniu o czworonoga. Bardzo ważne jest dzielenie dziennej porcji jedzenia na kilka mniejszych posiłków po których obowiązkowo pupil powinien mieć zagwarantowany odpoczynek tak, aby w spokoju trawić. Nie wolno wtedy narażać czworonoga na aktywności fizyczne. Nie można tego bagatelizować, ponieważ skręt żołądka jest niebezpieczny nawet dla życia pupila. Chorobą o podłożu genetycznym jest dysplazja stawów biodrowych. Jest to również przypadłość dużych psów, dlatego obowiązkiem hodowców jest przeprowadzenie w hodowli badań, które mogą wykluczyć ryzyko wystąpienia i dziedziczenia tej choroby w danym miocie. Wynik A oznacza psiaka wolnego od dysplazji. Owczarka francuskiego briarda mogą męczyć również choroby oczy jak postępujący zanik siatkówki (PRA) czy wrodzona niepostępująca nocna ślepota (CSNB). W Polsce przy tej rasie nie ma obowiązku przeprowadzenia w hodowli badań pod tym kątem, jednak ze względu na ryzyko wystąpienia tej choroby wielu hodowców decyduje się na ich wykonanie we własnym zakresie. Ze względu na charakterystyczną budowę uszu owczarka francuskiego briarda jest on narażony na infekcje uszu. Na szczęście, dzięki odpowiedniej profilaktyce da się uniknąć tych chorób. Jak przy każdym innym psie należy też uważać na pasożyty zewnętrzne – pchłym kleszcze, a nawet komary. Zadbany owczarek francuski briard dożywa średnio około 13 lat, co jest naprawdę niezłym wynikiem.

Nieskomplikowana, ale systematyczna pielęgnacja owczarka francuskiego

Owczarek francuski briard jest psem o długim włosie, który bez wątpienia jest jedną z najbardziej charakterystycznych dla niego cech. Na szczęście utrzymanie jej w najlepszej kondycji nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale trzeba być systematycznym. Częstotliwość zabiegów przede wszystkim zależy od struktury włosa i jakości owłosienia. Niezbędne będzie do tego zaopatrzenie się w kilka szczotek, z których każda ma inne zadanie. Do czesania owczarka francuskiego briarda przyda się szczotka włosiana, szczotka druciana bez kapturków, grzebień metalowy o niezbyt gęstych igłach i zgrzebło. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w klamry, które ułatwią podpięcie sierści, dzięki czemu psa będzie można wyczesać warstwa po warstwie. Kozią sierść należy czesać raz na około półtora tygodnia. Miękka sierść wymaga częstszego czesania, ponieważ lubi się plątać i filcować. Najlepiej obserwować sierść i w razie wystąpienia kołtunów zwiększyć częstotliwość czesania. Czesanie tej rasy zajmuje przeważnie od godziny do dwóch, jeśli chodzi o dorosłego psa, dlatego warto być systematycznym. Należy zawsze czesać z włosem. Przed rozczesaniem warto owczarka francuskiego briarda spryskać odżywką ułatwiającą rozczesywanie i sprawdzić szatę rękami i pozbyć się dużych kołtunów delikatnie je rozczesując, aby nie sprawić dodatkowego bólu pupilowi. Przyzwyczajanie do czesania należy zacząć jak najwcześniej, około 2-3 miesiąca życia. Najlepiej robić to po spacerze czy zabawie, kiedy psiak jest zmęczony. Na tym etapie życia włos jest krótki, ale ważne jest zdobywanie zaufania czworonoga. 

Oprócz czesania ważna jest również kąpiel. Przed kąpielą należy psa dokładnie wyczesać – nie wolno kąpać skołtunionego pupila. Do kąpieli używamy szamponów przeznaczonych dla ras długowłosych lub tych dostosowanych do aktualnych potrzeb włosa – szampon dla szczeniąt w wieku szczenięcym, szampon leczniczy w wypadku wystąpień chorób skóry, czy szampon regenerujący, jeśli stan szaty jest w złym stanie, a włos matowy.  Po kąpieli stosujemy odżywki, które po nałożeniu należy dokładnie zmyć. Przy myciu należy uważać żeby nie nalać wody do uszu i oczu pupila. 

Regularnie należy dbać również o stan uszu i oczu, długość pazurków czy higienę jamy ustnej. Zazwyczaj psy ścierają pazury w sposób naturalny, jednak gdy tak się nie dzieje należy je delikatnie przyciąć. Wilcze pazury nie ścierają się w sposób naturalny, dlatego trzeba je przycinać. Uszy i okolice oczu należy sprawdzać i przemywać raz w tygodniu. Uszy mogą wymagać częstszego przemywania. Dbanie o zęby to bardzo ważny aspekt pielęgnacji pupila. Odkładający się kamień nazębny może powodować złe samopoczucie, a nawet ciężkie choroby. Regularne mycie zębów, podawanie gryzaków dentystycznych, czy dodatki do karm i wody powinny stanowić codzienność w trosce o dobre samopoczucie pupila.

Jak żyć łatwiej, czyli niezbędne akcesoria dla owczarka francuskiego

Oprócz dbania o samego czworonoga, o jego dietę i wygląd, ważne jest również zapewnienie mu niezbędnych akcesoriów, które ułatwią codzienne wspólne życie. Obroża i smycz to pierwsza pozycja na liście wyprawkowej. Dla owczarka francuskiego briarda dobrze sprawdza się dobrej jakości obroża zaciskowa. Rodzaj smyczy, a także jej wygląd to wybór właściciela. Smycz linkowa lub automatyczna to najlepszy wybór przy dużych psach. Smycze takie dostosowane są do wielkości czworonoga, odpowiadając ich kilogramom, a także zapewniają komfort poruszania się, a także co ważne – bezpieczeństwo.
Legowisko czyli własne miejsce czworonoga do spania powinno być odpowiednio dobrane pod jego wielkość. Czasem nasi czworonożni przyjaciele wybierają podłogę do schłodzenia, albo kanapę i miejsce obok właściciela, jednak dobrze, aby pupil miał swoje miejsce do odpoczynku. Równie ważne są dobrej jakości miski na karmę i wodę. Powinny być zrobione z dobrych materiałów i mieć odpowiednią wielkości. Przy wielkości briarda dobrze sprawdzają się miski ze stali nierdzewnej z dodatkową gumą antypoślizgową lub takie na specjalnym stojaku, które posiada regulowaną wysokość. Dzięki regulacji można podwyższyć miski, co sprawi, że pies nie będzie musiał pochylać się do podłogi. Uniesienie miski ułatwia psu połykanie i trawienie. 

Owczarek francuski briard to żywiołowa rasa, która nie odmówi sobie żadnej zabawy. Między spacerami ważne jest zapewnienie im dodatkowej rozrywki. Zabawki powinny być trwałe i dobrej jakości, ponieważ w innym wypadku mogą jedynie posłużyć na chwilę. Trzeba je dobrać do wielkości pupila – zbyt małe mógłby połknąć.

Wielkość owczarka francuskiego briarda utrudnia nieco jego przewożenie. Można zakupić klatkę kennelową lub specjalną klatkę transportową, ale trzeba pamiętać, że zmieszczą się one raczej do dużych samochodów. Jeśli nasz pojazd jest mniejszy możemy zdecydować się na zakup maty samochodowej montowanej na tylnej kanapie a psa przypinać do gniazda pasów bezpieczeństwa za pomocą specjalnych łączników dopinanych do szelek. W przypadku przewożenia psa w środkach transportu publicznego niezbędny będzie kaganiec.

Szata briarda wymaga regularnej pielęgnacji, a do tego niezbędne będą akcesoria groomerskie – narzędzia i preparaty, które umożliwią dbanie o włos pupila.

Zakup jedynie z odpowiedzialnych hodowli

Decydując się na zakup psa należy poznać specyfikę danej rasy, aby wiedzieć czy sprostasz jej wymaganiom. Owczarek francuski briard to pies żywiołowy, który potrzebuje codziennej dawki ruchu i kontaktu z opiekunem. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej hodowli. Wielu osób decyduje się na zakup psa rasowego bez papierów, tłumacząc to tym, że nie kupują psa wystawowego, a jedynie rodzinnego, bądź też mają ograniczone środki finansowe. Jest to duży problem, z którym od lat walczą legalni hodowcy. Musimy pamiętać, że nie ma psa rasowego bez rodowodu ZKwP (lub FCI). To właśnie rodowód wystawiony przez te organizacje potwierdza przynależność psa do danej rasy. Pies bez rodowodu nie jest psem rasowym, a jedynie w typie rasy, czyli po prostu kundlem. Kupując psa rasowego z hodowli ZKwP dostaje się pewność co do charakterystycznych cech charakteru, a także jego zdrowia, wyglądu czy wczesnej socjalizacji. Takie hodowle działają w ściśle określony sposób i przestrzegają odgórnie narzuconych zasad. 

Wybierając hodowlę poproś hodowcę o przedstawienie wyników badań pod kątem dysplazji stawowej. Wielu hodowców decyduje się również na wykonanie badań na PRA we własnym zakresie – warto spytać czy hodowca je wykonanał – jest to dodatkowy atut. Pamiętaj, że zakup psa to odpowiedzialna decyzja, której nie można podejmować pod wpływem emocji. Decyzja powinna być przemyślana, a hodowla dokładnie sprawdzona. Nie daj się oszukać nabierają się na super atrakcyjną ofertę, bo prawie na pewno będzie ona pochodzić z pseudohodowli. 

Cena za szczeniaka owczarka francuskiego briarda waha się w granicach od 4500 do 6000 zł. Na cenę wpływają takie czynniki jak płeć, umaszczenie, utytułowanie rodziców malucha i renoma hodowli a także starania jakie hodowca włożył, aby zapewnić szczeniętom najlepszy start. Nie bez znaczenia jest też popyt na rasę w danym momencie. Jeśli zdecydujesz się zakupić szczeniaka z zagranicznej, podlegającej pod FCI hodowli to musisz liczyć się z większymi kosztami, wynikającymi z konieczności opłacenia transportu psa czy dodatkowych, niezbędnych dokumentów i ich tłumaczeń.

Jakiego właściciela potrzebuje owczarek francuski briard?

Owczarek francuski briard to rodzinny i towarzyski pies, który do szczęścia i równowagi psychicznej potrzebuje bliskości właściciela. Nie jest to rasa posiadająca duże wymagania mieszkaniowe. Briard odnajdzie się w domu z ogrodem, jak i w niedużym mieszkaniu o ile ich wymagania co do aktywności zostaną zaspokojone. Właściciel tego pięknego psa powinien być konsekwentny i cierpliwy, a także poświęcić swój czas na jego właściwe wychowanie. Owczarek francuski briard odnajdzie się przy boku rodzin z dziećmi, jak i osób samotnych, natomiast z uwagi na duże zapotrzebowanie na aktywności nie jest to dobry wybór dla osób starszych lub zapracowanych. 

Kluczem do zyskania wiernego przyjaciela jest zrozumienie charakteru tych psów, a także poświęcenie im czasu na wychowanie i systematyczną pielęgnację. Jeśli okażemy mu uczucie i troskę to owczarek francuski briard z nawiązką odpłaci nam za okazaną mu miłość.