Petit basset griffon vendeen – ile kosztuje i dla kogo pies tej rasy będzie dobrym wyborem
Spis treści
Historia i pochodzenie – dalekie korzenie basseta wandejskiego
Petit basset griffon vendeen to jedna z francuskich odmian psów gończych. Ich nazwa doskonale opisuje ich wygląd: petit-mały, basset-niski, griffon-szorstkowłosy, vendeen-miejsce pochodzenia. Często w skrócie mówi się na te psy PBGV. Inną nazwą jest basset wandejski, co wskazuje skąd ten pies pochodzi – z rejonu Vendee we Francji. Petit basset griffon wywodzi się od większego od siebie psa gończego nazywanego Grand basset griffon vendeen.
W prowincji Vendee od wieków polowano na króliki, zające, lisy, dziki i inną zwierzynę płową. Potrzebne były więc psy, które odnajdywały się w tych zadaniach, a także były do tego najlepiej przystosowane. Potrzebowano czworonogów, które dostosują się do trudnych warunków pracy w zaroślach czy ostrych krzewach. Francuskim hodowcom zależało na psach o podobnym charakterze, ale różnej wielkości, dzięki czemu przystosowane były do innych warunków. Pierwsze wzmianki o psach szorstkowłosych, które odpowiadają wyglądowi Petit basset griffon vendeen pochodzą już z XV wieku. Przez dłuższy czas zarówno Petit basset griffon vendeen i Grand basset griffon vendeen nie były od siebie rozdzielone wzorcem. Mniejsze psy polowały na mniejszą zwierzynę jak króliki, lisy czy dzikie ptactwo. Natomiast duża odmiana specjalizowała się w polowaniu na dziki i grubszą zwierzynę. W 1898 roku powstał pierwsze wzorzec rasy, jednak nadal bez podziału na Petit i Grand Basseta. Po pewnym czasie pojawiły się głosy nalegające na rozdział tych dwóch odmian. Stało się tak dopiero w XIX wieku, kiedy to podjęto próbę podziału psów na dwie rasy. Niejaki Abel Dezama opracował wówczas oddzielny wzorzec dla Petit basset griffon vendeen. Jednak dopiero w 1975 roku ostatecznie zabroniono krzyżowania ze sobą tych dwóch odmian. W 1907 roku powstał Club du griffon Vendeen, którego zadaniem jest dbanie o rasy i popularyzację obu odmian gryfonów. Po upadku arystokracji francuskiej popularność rasy bardzo spadła i doszło prawie do jej wyginięcia. Zainteresowano się nimi ponownie w XX wieku i od tego momentu psy tej rasy bardzo powoli ale systematycznie zyskują coraz więcej miłośników.
Według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) Petit basset griffon vendeen należy do grupy VI – psy gończe, posokowce i rasy pokrewne, sekcja 1-psy gończe.
Skradający serce petit basset griffon vendeen
Petit basset griffon vendeen jest psem niedużym, który w kłębie osiąga od 34 do 38 centymetrów wysokości. Wzorzec nie precyzuje wagi, jednak zazwyczaj oscyluje ona między 14 a 18 kilogramów. Jest to mały, ale silny pies o mocnej budowie. Jego sylwetka jest wydłużona a głowa noszona wysoko i dumnie. Stop jest dość mocno zaznaczony. Oczy są dość duże, o inteligentnym spojrzeniu i ciemne z niewidocznymi białkami. Włos na brwiach jest obfity i skierowany do przodu, jednak nie zasłaniający oczu. Uszy są wąskie, miękkie i dość długie, osadzone poniżej linii oczu. Uszy są porośnięte długim włosem. Nos jest duży, z dobrze rozwartymi nozdrzami. W większości przypadków jest czarny, jednak u psów o umaszczeniu biało-pomarańczowym nos może być brązowy. Szyja mocna i długa. Tułów prosty z muskularnymi lędźwiami. Klatka piersiowa dość szeroka, sięgająca do łokci. Ogon wysoko osadzony, dość gruby, ale zwężający się ku końcowi i krótki. Noszony jest szablasto do góry. Kończyny są proporcjonalne do wielkości całego psa i dobrze kątowane. Petit basset griffon vendeen porusza się w sposób lekki i swobodny.
Włos petit basset griffon vendeen – charakterystyczna cecha
Włos jest twardy, średniej długości. Nie jest ani wełnisty, ani jedwabisty. Petit basset griffon vendeen występuje w wielu kombinacjach umaszczeń. Dopuszczalne umaszczenia petita według wzorca to białe w czarne łaty, czarne podpalane, czarne z piaskowymi podpaleniami, płowe z białymi odmianami (pomarańczowo-białe), tricolor (czarne podpalane czaprakowe z białymi znaczeniami), płowe z czarnym nalotem, piaskowe z czarnym nalotem, piaskowe z czarnym nalotem i białymi znaczeniami, a także piaskowe z czarnym nalotem. Funkcjonują także tradycyjne nazwy umaszczeń jak maść zajęcza, wilcza, borsucza czy dzicza.
Charakter psów rasy petit basset griffon vendeen
To pies o dużej pasji myśliwskiej, chętny do pracy. Petit basset griffon vendeen to pies pełen radości i energii. Podobnie jak inne psy myśliwskie bywa dość niezależny i uparty – trzeba pamiętać, że psy myśliwskie hodowane były do szybkiego i samodzielnego podejmowania decyzji. PBGV posiada swoje zdanie i co więcej umie na nim postawić. Z drugiej strony mocno przywiązują się do swoich najbliższych i chętnie okazuje uczucia swoim bliskim. Petit basset griffon vendeen często nazywany jest szczęśliwą rasą, ponieważ swoje zadowolenie pokazuje wesoło machając ogonem i przybierając minę przypominającą ludzki uśmiech. Jest to pies nastawiony przyjacielsko do wszystkich, chętnie poznaje nowe osoby, do których pochodzi ze śmiałością. Przez swoją łagodność i ciekawość otaczającego go świata rasa ta nie sprawdzi się w roli psa obronnego, tym bardziej, że Petit basset griffon vendeen jest rasą dość głośną – chętnie reaguje szczekaniem na różne zjawiska, czasem szczeka też bez większego powodu.
Jako rasa myśliwska do dzisiaj posiada duży instynkt myśliwski i na spacerze potrafi pogonić zwęszoną zwierzynę. Dlatego też ze względu na jego bezpieczeństwo powinno prowadzić się go na smyczy – nawet najbardziej posłuszny pies może przegrać z płynącą w jego krwi naturą. Petit basset griffon vendeen umie grzecznie wyczekiwać powrotu opiekuna do domu o ile jest do tego od małego przyzwyczajany, a sama nieobecność nie trwa zbyt długo. Warto mieć na uwadze przy kontaktach z mniejszymi stworzeniami, że jest to przede wszystkim pies myśliwski. Petit basset griffon vendeen może mieć trudność w nawiązaniu bliższych relacji z kotem o ile się z nim nie wychował. Nie będzie natomiast problemu z nawiązaniem poprawnych relacji z innymi psami. Psy myśliwskie przyzwyczajone są do pracy w grupie, dlatego pies ten szybko znajdzie nić porozumienia z innymi psimi przyjaciółmi. Na spacerze nie prowokuje bójek, jednak właściciel powinien mieć się na baczności, ponieważ ekspresyjne usposobienie pupila może sprawić, że nie każdemu napotkanemu psiakowi to się spodoba. Petit basset griffon vendeen to dobry towarzysz dla tych nieco większych dzieci. Oczywiście pociechy powinny umieć obchodzić się z szacunkiem z czworonogiem.
Przeznaczenie psa myśliwskiego
Basset wandejski to przede wszystkim pies myśliwski i właściciele tych niedużych urwisów nie mogą o tym zapomnieć. Znacznie rzadziej niż kiedyś ale jednak nadal psy te wykorzystywane są podczas polowań na drobną zwierzynę. Sprawdzają się również jako psy terapeutyczne, ale dzisiaj pełnią głównie funkcję psów do towarzystwa.
Tresura i wychowanie petit basset griffon vendeen
Właściciel tego uroczego psiaka musi stanąć na wysokości zadania, aby jego pupil został odpowiednio wychowany. Petit basset griffon vendeen to rasa inteligentna, jednak do nauki potrzebuje cierpliwego i konsekwentnego przewodnika, który zrozumie jego niecodzienną naturę. Najlepiej wychowanie zacząć od maleńkości, dzięki czemu pies będzie bardziej podatny na naukę i nie nabierze złych nawyków. Najlepsze efekty przyniesie wychowanie przez zabawę. Zbyt ostre i rygorystyczne wychowanie może spowodować, że ten niezwykle radosny psiak zamknie się w sobie. W szkoleniu nie można stosować przemocy zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Może to niekorzystnie odbić się na pupilu, zmieniając jego psychikę i wpływając na zachowanie. Z pewnością nie przybliży to także właściciela do sukcesu wychowawczego, a wręcz przeciwnie – znacznie go oddali. Szkolenie zajmie trochę czasu, dlatego właściciel powinien uzbroić się w cierpliwość i nie oczekiwać natychmiastowych skutków. Ważna jest odpowiednia motywacja przy wykonywaniu danych poleceń. Szkolenie powinno przede wszystkim budować więź między pupilem a jego właścicielem, a z biegiem czasu mocniej ją zacieśniać i wzmacniać. Oprócz chęci niezbędna będzie również odpowiednia motywacja, która zachęci czworonoga do wykonywania danych poleceń. Pies musi czuć, że opłaca mu się ćwiczyć i wykonywać daną czynność. Petit basset griffon vendeen są skore do wszelkich zabaw, dlatego nagrodą może być wspólna zabawa czy ukochana zabawka czworonoga. Inną i atrakcyjną nagrodą mogą okazać się smakołyki, które warto wykorzystywać jako nagrodę. Czas poświęcony na naukę zwróci się z nawiązką w postaci dobrze wychowanego psiaka. Bardzo ważne jest aby od pierwszego dnia pobytu szczeniaka w domu ustalić zasady określające co psu wolno, a co jest niepożądane i aby wszyscy domownicy konsekwentnie ich przestrzegali. Dzięki takiemu podejściu Petit basset griffon vendeen będzie mieć jasno określone przywileje i zakazy do których będzie się stosować.
Jak powinna przebiegać socjalizacja basseta wandejskiego
Szczeniaki są szczególnie podatne na różne bodźce, dzięki czemu szczenięctwo to doskonały okres do przyzwyczajania ich do otaczającego świata. Warto stworzyć plan socjalizacji, który będzie zawierał w sobie istotne elementy. Przede wszystkim nowy właściciel powinien odpowiednio zapoznać swojego psa z otaczającymi go dźwiękami jak pracujący odkurzacz, włączona suszarka, dzwonek do drzwi czy kosiarka do trawy. To istotny punkt, który pozwoli wyzbyć się ewentualnego lęku lub dyskomfortu czworonoga podczas słyszenia takich dźwięków. Pies musi poznawać różne, nieznane mu dotychczas osoby i zwierzęta (każdej wielkości). Absolutnie nie wolno brać na ręce psa podczas kontaktu z dużo większymi od niego psami. Warto też przyzwyczajać malucha do wizyt u weterynarza. Przyzwyczajenie szczeniaka do kontaktu z różnymi przedmiotami, miejscami jest kluczowa. Nieznane może wzbudzać w pupilu poczucie dyskomfortu, a nawet lęku. Od szczeniaka powinno przyzwyczajać psa do jazdy samochodem czy innym środkiem komunikacji jakim będzie musiał podróżować. Najlepiej zacząć od krótkich wycieczek, po czym powoli wydłużać czas podróży. Istotne jest obserwowanie odczuć swojego pupila i prowadzenie socjalizacji w adekwatnym możliwości psa tempie. Lepiej postępować powoli niż zasypać czworonoga zbyt dużą ilością bodźców, bo może to spowodować reakcję odwrotną do tej zamierzonej i wywołać u psa szok czy lęk, który może utrwalić mu się na całe życie.
Psy myśliwskie cechują się sporym zapotrzebowaniem na ruch. Podobnie jest w przypadku Petit basset griffon vendeen, który potrzebuje codziennej dawki ruchu, aby zaspokoić swoje potrzeby. Oprócz codziennych spacerów dobrze jest zapewnić swojemu pupilowi dodatkową formę rozrywki jak bieganie, aportowanie czy psie sporty. Z pewnością ten pełen wigoru psiak chętnie podejmie się każdej aktywności. Dla swojego bezpieczeństwa Petit basset griffon vendeen na spacerach powinien zawsze być prowadzony na smyczy, ponieważ jego myśliwska natura może kazać mu ruszyć w pogoń za zwęszoną zdobyczą. Dlatego tak ważna jest nauka przychodzenia na zawołanie, która stanowi najważniejszą komendę dla naszych psich przyjaciół. Oprócz aktywności fizycznej dobrze jest zapewnić pupilowi również stymulację psychiczną. To pies myśliwski, dlatego zabawa w węszenie sprawdzi się w jego przypadku doskonale. Warto zaopatrzyć się w matę węchową lub ukrywać smaczki w ogrodzie. Trzeba pamiętać, że aktywności fizyczne powinny zostać dobrane pod wiek psiaka tak, aby nie naruszyć prawidłowego wzrostu układu kostno stawowego. Warto znaleźć taką formę, która przypadnie do gustu zarówno pupilowi, jak i właścicielowi.
Problemy zdrowotne niedużego psa myśliwskiego
Basset wandejski to dość odporna rasa, podobnie zresztą jak wszystkie inne psy myśliwskie. Ze względu na niewielką na przestrzeni wieków ingerencję człowieka w hodowlę Petit basset griffon vendeen cieszy się dobrym zdrowiem. Nie jest on szczególnie obciążony chorobami genetycznymi, które są dzisiaj często spotykane u innych ras. Niektóre badania wskazują, że najczęstszą groźną chorobą tych psów są nowotwory. Zdarzają się również problemy oczu jak jaskra czy dystrofia rogówki. Ze względu na tryb życia tych psów zdarzają się kontuzje i zranienia podczas pracy. U psów tych mogą trafić się przypadki niedoczynności tarczycy, padaczki, zapalenia skóry i ból szyi. Są to jednak przypadłości, które zdarzają się sporadycznie. Dosyć często zdarza się zapalenie ucha zewnętrznego i nadmierne wydzielanie się woskowiny, jednak systematyczna kontrola i przemywanie ich w razie konieczności pozwala zminimalizować ryzyko wystąpień choroby. Warto również kontrolować okolice oczu i raz na czas sprawdzić stan skóry u weterynarza, aby w razie czego w porę wykryć zapalenia czy zmiany. Średnia długość życia basseta wandejskiego to około 13 lat.
Wiele lat starannej hodowli doprowadziły do uzyskania psa wytrzymałego i przystosowanego do trudnych warunków pracy. Petit basset griffon vendeen jest psem wytrzymałym na niską temperaturę. Znacznie gorzej radzi sobie podczas upałów – udar cieplny stanowi realne zagrożenie życia psa. Podczas upalnych dni warto ograniczyć aktywność w ciągu dnia, a potrzeby fizyczne zaspokajać wcześnie rano lub późnym popołudniem, kiedy to temperatura nie stanowi zagrożenia. W domu powinno się zapewnić bassetowi wandejskiemu zacienione miejsce do odpoczynku i stały dostęp do świeżej wody pitnej. To ważne w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie pupila.
Pielęgnacja – jak dbać, aby zachować doskonały wygląd
Pielęgnacja tych uroczych psiaków nie jest zbyt wymagająca, ale wymaga konsekwencji. Po każdym spacerze warto dokładnie obejrzeć szatę naszego pupila, ponieważ podczas codziennej aktywności lubią się w nią wczepiać gałązki czy liście. Szczotkowanie powinno odbywać się przynajmniej dwa razy w tygodniu, aby rozplątać kołtuny i zachować sierść w jak najlepszym stanie. Istotne jest usuwanie martwego włosa, które umożliwia wzrost nowego i silnego. Do pielęgnacji pupila przydatne będzie kilka narzędzi. Po pierwsze szczotka włosiano-nylonowa, którą usuniemy zanieczyszczenia i nabłyszczymy sierść. Po drugie szczotka z metalowymi igłami do czesania sierści. Po trzecie szczotka typu pudlówka do rozczesywania podszerstka. Jeśli dojdzie do sfilcowania podszerstka przyda się zgrzebło z obrotowymi zębami a w skrajnym przypadku filcak. Do usuwania martwego włosa konieczne jest trymowanie. Zabieg ten można wykonywać za pomocą nożyków trymerskich czy lateksowych paluszków do trymowania. Ważne jest aby trymować z włosem i usuwać tylko martwy włos okrywowy. Warto dbać o brodę psa i czyścić ją z resztek pożywienia. Petit basset griffon vendeen chętnie się brudzi, dlatego kąpiel co jakiś czas jest nieunikniona. Do kąpieli używamy szamponów przeznaczonych dla ras szorstkowłosych lub takich dostosowanych do aktualnych potrzeb włosa psa.
Właściciel musi zadbać także o długość pazurków, które przycina się za pomocą specjalnych obcinaczek uważając przy tym, aby nie uszkodzić rdzenia pazura. Często psy zdzierają sobie same pazurki i ich podcinanie nie jest konieczne. W przypadku basseta wandejskiego bardzo ważne jest dbanie o uszy i okolice oczu. Należy je kontrolować systematycznie, a raz w tygodniu lub w razie potrzeby przemyć za pomocą specjalnych preparatów. Odkładanie się kamienia nazębnego jest poważnym problemem, którego nie można bagatelizować a dbanie o zęby powinno wejść w nawyk właścicielowi. Dzięki dużemu asortymentowi każdy właściciel znajdzie produkt, który trafi w gust czworonoga. Najważniejsze aby do zabiegów pielęgnacyjnych przyzwyczajać pupila od małego.
Żywienie petit basset griffon vendeen – przez brzuch do zdrowia i ogólnego samopoczucia
O ile basset wandejski posiada specyficzne wymagania dotyczące aktywności fizycznej, jak i szkolenia to w kwestii żywienia nie ma wysokich wymagań. Przede wszystkim dieta powinna być dobrana indywidualnie pod konkretnego psa uwzględniając jego wiek, wagę, aktywność i stan zdrowia. Pożywienie powinno być jak najlepszej jakości i składać się głównie z mięsa. Psu można podawać gotowe karmy mokre jak i suche, samodzielnie przygotowywać posiłki w domu lub karmić dietą BARF. Gotowe karmy są wygodne w użyciu, ponieważ na ich opakowaniu producent wskazuje odpowiednią porcję do wagi i wieku psa. Warto pamiętać, że do bilansu kalorycznego wliczają się również smaczki. Wybierając gotowe karmy warto skupić się na tych od sprawdzonych producentów – nie kupujmy ich jednak w ciemno ale sprawdzajmy składy, które najczęściej znajdują się z boku lub z tyłu opakowania. Warto sprawdzić czy karma nie posiada zbędnych zapychaczy w postaci zbóż, konserwantów, czy dodatków aromatycznych czy sztucznych barwników, których z pewnością nasz czworonożny przyjaciel nie potrzebuje. Gotowe karmy powinny być dostosowane do wieku psa. Szczeniaki powinny dostawać karmę dla szczeniąt, psy dorosłe dla psów dorosłych, a seniorzy dla psów starszych, dzięki czemu składniki zawarte w chrupkach, wielkość chrupek, a także ich twardość będzie odpowiednio dobrana.
Samodzielnie przygotowane posiłki w domu wymagają wiedzy na temat poszczególnych składników, ich zawartości czy wartości kalorycznej. Mięso stanowi cenne źródło białka, które potrzebne jest do budowania mięśni i prawidłowego rozwoju różnych układów. Oprócz mięsa jednak ważne są również owoce i warzywa jako główny składnik witamin. Taką dietę warto uzgodnić z psim dietetykiem lub weterynarzem, który pomoże nam ustalić odpowiedni jadłospis bogaty we wszystkie niezbędne składniki. Warto odpowiednio suplementować posiłki w kwasy nienasyconego omega -3 i -6, czy takie, które dodatkowo zadbają o stawy czworonoga.
Dzienną porcję powinno się podzielić na dwie mniejsze. Szczeniaki i psy dorastające powinny dostawać mniejsze porcje a częściej. Nie należy także podawać posiłku przed aktywnością fizyczną czy pracą psa.
Oprócz jedzenia bardzo ważne jest również nawadnianie basseta wandejskiego. Woda powinna być zawsze świeża, a żeby zachować jej świeżość powinna być wymieniana minimum raz dziennie.
Psi niezbędnik, czyli akcesoria dla petit basseta griifona vendeena
Odpowiednio przygotowana wyprawka to niezbędnik, który trzeba skompletować przed pojawieniem się nowego czworonoga w domu. Jak każdy inny pies Petit basset griffon vendeen potrzebuje akcesoriów do codziennego życia. Jest to pies myśliwski, a co za tym idzie posiada mocno rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego też potrzebne będą mocne akcesoria spacerowe, które zapewnią mu bezpieczeństwo podczas codziennych aktywności. Dobrze dopasowana obroża i solidna smycz to podstawa. Na otwartych przestrzeniach zwykłą smycz warto zamienić na długą linkę treningową, która pozwoli psu na swobodne bieganie.
W domu niezbędne będzie wygodne legowisko, dopasowane wielkościowo do pupila. Posłanie musi być komfortowe – w końcu któż z nas chciałby wypoczywać w niewygodnym łóżku? Legowisko warto położyć blisko miejsca, w którym koncentruje się życie domowników, dzięki czemu nasz czworonożny przyjaciel odpoczywając będzie w pobliżu swoich bliskich.
Ze względu na skłonności tej rasy do wystąpień problemów ze skórą warto wybierać ceramiczne miski na jedzenie i wodę. Pozwoli to uniknąć alergii kontaktowych, które mogą być uciążliwe.
Wielkość basseta wandejskiego nie nastręcza problemów podczas podróżowania. Klatka transportowa, kennel czy szelki samochodowe zapewnią psu mu bezpieczeństwo podczas podróży. Już od szczeniaka warto przyzwyczajać psa do klatki kennelowej, która będzie stanowić dla pupila oazę spokoju i własną przestrzeń.
Każdy psiak lubi zabawę i Petit basset griffon vendeen nie jest tu wyjątkiem. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości zabawki, które zapewnią psu dodatkową rozrywkę podczas spacerów czy umilą czas w domu. Gumowe piłki, zabawki do aportowania będą jak znalazł! Dobrze też zadbać o stymulację umysłową naszego podopiecznego. Zabawki behawioralne jak mata węchowa będzie idealnym rozwiązaniem.
Aby nasz Petit basset griffon vendeen wyglądał jak z obrazka konieczne będą podstawowe akcesoria groomerskie i preparaty pielęgnacyjne.
W poszukiwaniu basseta wandejskiego – gdzie kupić szczeniaka
Zakup psa to duża odpowiedzialność, a także zmiana dotychczasowego życia. Właściciel musi zadbać o zdrowie, wygląd czworonoga, a także jego specyficzne potrzeby. Jeśli marzysz o Petit basset griffon vendeen to Twoja odpowiedzialność zaczyna się już podczas wyboru odpowiedniej hodowli. Należy wybierać jedynie hodowle zrzeszone w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Hodowle nie należące do tego związku są pseudo hodowlami, których nie należy wspierać. Często psy w takich miejscach rozmnażane są w niewłaściwy sposób i przetrzymywane w złych warunkach. ZKwP podlega pod Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), która zrzesza hodowców psów rasowych, ustala standardy dotyczące ras czy czuwa nad tym, aby psy miały zapewnione jak najlepsze warunki. Rasowość psa potwierdza metryka na podstawie której można wyrobić rodowód. Wielu hodowców usiłuje przekonać, że rodowód nie jest potrzebny, ponieważ nie będzie to pies wystawowy ale trzeba pamiętać, że w polskim prawie nie funkcjonuje pies rasowy bez rodowodu. Tylko rodowód wystawiony przez ZKwP lub jego zagraniczny odpowiednik poświadcza posiadanie psa rasowego. Wszelkie “rodowody” czy certyfikaty wystawiane przez inne stowarzyszenia czy związki nie mają absolutnie żadnej mocy prawnej a pies pochodzący z takiej hodowli jest zwykłym kundelkiem.
Przed zakupem sprawdź dokładnie wybraną przez siebie hodowlę szukając opinii w Internecie. O ile to możliwe udaj się do wybranej przez siebie hodowli przed podpisaniem umowy przedwstępnej. Zapoznaj się z warunkami panującymi w hodowli i porozmawiaj z hodowcą. Być może będziesz mógł zobaczyć szczeniaka, co prawda na odległość ponieważ maluchy wkrótce po urodzeniu nie mają jeszcze odpowiedniej odporności i takie kontakty mogłyby stanowić dla nich realne zagrożenie. Cena za szczeniaka rasy Petit basset griffon vendeen jest uzależniona od wielu czynników, jednak trzeba się przygotować na wydatek co najmniej 3000 złotych. Oczywiście im bardziej popularna i pożądana rasa, im większa renoma hodowli, utytułowanie rodziców malucha czy jego predyspozycje wystawowe tym cena będzie wyższa.
Czy petit basset griffon vendeen jest psem odpowiednim dla mnie?
Basset wandejski z pewnością nie jest psem dla każdego. Pomimo niewielkiego wzrostu to dość wymagająca rasa, która stawia przed nowym właścicielem szereg wyzwań. Oczywiście basset wandejski odnajdzie się przy boku osób aktywnych i myśliwych. Sprawdzi się również jako pies rodzinny u boku rodzin z dziećmi. Dobrze będzie czuł się w domu z ogrodem, ale dostosuje się również do życia miejskiego w bloku o ile jego zapotrzebowanie na ruch zostanie zaspokojone. Właściciel powinien być konsekwentny, cierpliwy i znający specyfikę rasy a ponadto chętny do wspólnej pracy i skłonny do zrozumienia niecodziennej i ekstrawertycznej natury tej rasy.