Kot brytyjski krótkowłosy – skąd wzięła się ta rasa i dla kogo będzie to kot idealny
Spis treści
Historia i pochodzenie – stare korzenie brytyjskiej rasy
Kot brytyjski krótkowłosy to najstarsza europejska rasa, której historia jest dość dobrze udokumentowana. Jak sama nazwa sugeruje pochodzenie tej rasy jest brytyjskie, jednak jej korzenie sięgają czasów imperium Rzymskiego. Dokładnie rzecz ujmując kot ten pochodzi z obecnych terenów Egiptu, który wówczas był pod panowaniem rzymskim. Żołnierze rzymskich legionów szczególnie mocno umiłowali sobie tą rasę, która sprawdzała się jako doskonali łowcy gryzoni, dzięki czemu zapasy żywności wojska były bezpieczne. Koty te doskonale radziły sobie w tej roli dzięki mocno rozwiniętemu instynktowi łowieckiemu. Wraz z przemieszczaniem się legionów wędrowały również te niezwykłe koty i właśnie w ten sposób trafiły na tereny Wielkiej Brytanii, gdzie zadomowiły się na dobre. Przez długi czas koty tej rasy zachowywały czystość genetyczną, co było spowodowane izolacją Wysp Brytyjskich od kontynentu europejskiego, a także brakiem ingerencji człowieka. Szybko rozpowszechniły się na terenach Wielkie Brytanii, gdzie zamieszkiwały zarówno wiejskie gospodarstwa, jak i ulice miast trudniąc się tępieniem gryzoni. Gwałtowny wzrost popularności tych kotów nastąpił po wystawie organizowanej w Pałacu Kryształowym w Londynie w 1871 roku, podczas której kot brytyjski krótkowłosy należący do organizatora wystawy Harrisona Weira zdobył pierwsze miejsce. Od tej pory te niezwykłe mruczki zaczęły podbijać serce brytyjczyków, doprowadzając tym samym do uznania ich jako narodowego kota Brytyjczyków. Ich popularność zaczęła nieco maleć, gdy zaczęły stawać się popularne koty egzotyczne oraz i długowłose, jednak w dalszym ciągu znajdowały się w ścisłej czołówce pożądanych ras kotów. Krwawy okres wojen światowych doprowadził prawie do całkowitego wyginięcia tych hodowanych od setek lat kotów. Na szczęście dzięki staraniom hodowców i miłośników rasy udało się ją odbudowywać. Nieliczne osobniki, które przeżyły II Wojnę Światową zaczęto krzyżować przede wszystkim z kotami perskimi, rosyjskimi i kartuskimi, co miało na celu polepszyć standard rasy. W wyniku tych działań kot brytyjski stał się zwierzęciem nieco bardziej delikatnym, a jego sylwetka zrobiła się wysmukła i bardziej elegancja. Z krzyżówki z kotami perskimi powstał kot brytyjski długowłosy o nazwie Highlander. Dzisiejszy kot brytyjskich nieco różni się wyglądem od swoich przodków, w tym także znaczną ilość różnych umaszczeń.
W Polsce rasa ta pojawiła się w latach 90. XX wieku. Według podziału FIFe (Federation Internationale Feline) kot brytyjski krótkowłosy został przypisany do III kategorii – koty krótkowłose i somalijskie.
Wygląd kota brytyjskiego krótkowłosego – pluszowy miś
Kot brytyjski krótkowłosy to jedna z najbardziej popularnych ras kotów na świecie. Z pewnością jego wygląd jest nietuzinkowy. Są to koty dość duże, które w kłębie osiągają około 30 centymetrów. Kot brytyjski krótkowłosy ma mocne, muskularne ciało. Waga kocura może osiągać nawet 8 kilogramów, kotki są mniejsze, a ich waga przeważnie oscyluje około 4 kilogramów. Jedną z ich cech rozpoznawczych są zaokrąglenia. Głowa jest okrągła z wyraźnymi policzkami i dość masywna. Głowa osadzona jest na krótkiej szyi. Nos krótki i szeroki. Uszy są szeroko rozstawione, małe i także zaokrąglone na końcach. Dodające charakteru oczy są duże, okrągłe o ciepłym i ciekawym świata spojrzeniu. Najczęściej są koloru miedzianego, pomarańczowego, niebieskiego lub zielonego. U brytyjczyka dopuszczalne jest występowanie dwóch różnych koloru oczu. Tułów jest umięśniony, z szeroką klatką piersiową i dość krępy. Kot brytyjski krótkowłosy ma krótkie, ale silne łapy. Ogon jest krótki i gruby z widocznym zaokrągleniem na końcu.
Szata i umaszczenie kota brytyjskiego krótkowłosego
Włos jest krótki, gęsty i podszyty mocnym podszerstkiem. Nie jest przylegający do ciała, przez co tworzy puchową otoczkę wokół kota. Kot brytyjski krótkowłosy występuje w ponad 150 odmianach umaszczeń, przy czym jednym z najbardziej popularnych jest umaszczenie niebieskie, które rasa ta odziedziczyła po krzyżówce z kotem kartuskim. Brytyjczyki mogą być:
– jednokolorowe – czarne, białe, czekoladowe, kremowe i rude, liliowe
– dwubarwne (bicolor) – połączenie innego umaszczenia z białym
– trójbarwne (tricolor) – nazywane również tortie lub szylkretowe
– colorpoint – pyszczek, łapy, ogon i uszy są ciemniejsze niż reszta ciała
– tabby – tygrysie, pręgowane, cętkowane i nakrapiane
Określa się również umaszczenie dymne, szynszylowate czy srebrzyste. Sam fakt, że rasa ta występuje w ponad 150 odmianach sprawia, że trudno wypisać wszystkie możliwe umaszczenia, za sprawą ich niesamowitej różnorodności.
Charakter – wyjątkowy pod każdym względem, czyli kot brytyjski
Ten pluszowy miś to nie tylko niepowtarzalny wygląd, ale również wyjątkowy charakter, który sprawia, że rasa ta zaskarbia sobie coraz większe grono wielbicieli. To przyjacielsko nastawiony mruczek, który posiada zrównoważony i łagodny charakter. Jak na kota przystało cechuje się też skrajnymi zachowaniami – z jednej strony potrzebuje bliskości swojego właściciela, a z drugiej ceni sobie spokój i ciszę. Mocno przywiązuje się do swoich najbliższych, jednak nie ufa nikomu od razu. Potrzebuje czasu, aby nabrać zaufania i pewności. Nie wolno na siłę zmuszać kota do interakcji z nowo poznanymi osobami – to on powinien zdecydować kiedy i jak szybko komuś zaufa. Zbytnie spoufalanie się i zmuszanie mruczka do kontaktów może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Zazwyczaj kot brytyjski krótkowłosy wybiera sobie jedną osobę, która staje się jego ukochanym właścicielem, ale nie zmienia to faktu, że wszystkich domowników darzy uczuciem. Po prostu jedną, wybraną osobę będzie kochał mocniej. Koty brytyjskie krótkowłose określa się mianem domatorów – nie domagają się wychodzenia na zewnątrz i spacerów. Chętnie towarzyszą swoim właścicielom w codziennych obowiązkach i bacznie się temu przyglądają. Nie są kłopotliwe we współżyciu, dość szybko przystosowują się do nowych warunków. Są to koty ciche, a przy tym nie narzucają się właścicielowi.
Kot brytyjski krótkowłosy to doskonały towarzysz dzieci pod warunkiem, że pociechy nauczone są prawidłowego obchodzenia się z czworonogiem. Nawet tak spokojna i zrównoważona rasa ma swoją granicę cierpliwości. Brytyjczyk będzie również dobrym towarzyszem dla innych czworonożnych przyjaciół – znajdzie nić porozumienia zarówno z innymi kotami, jak i psami. Najważniejsze jednak, aby zapewnić im prawidłowy proces socjalizacji, dzięki czemu ich kontakty będą przyjacielskie. Jeśli kot ma mieszkać z psem ważne jest aby zagwarantować mruczkowi miejsce do ukrycia się, gdzie w razie czego będzie mógł się schować przed psim przyjacielem. Nie jest to rasa wymagająca ciągłej uwagi – kot brytyjski krótkowłosy potrafi znaleźć sobie zajęcie, o ile tylko właściciel zadba o dodatkowe atrakcje, aby kociak miał zagwarantowane zajęcie. Choć kot ten lubi pieszczoty i głaskanie, to raczej nie przepada za nadmiernym noszeniem na rękach.
Ruch i zabawa, czyli jak zorganizować czas brytyjskiemu kociakowi
To bardzo inteligentne koty, które wyraźnie zakomunikują swoim właścicielom o swoich potrzebach. To rasa domatorów, która nie ma potrzeby wędrówek poza domem, dlatego w ich przypadku nauka chodzenia na smyczy na spacerach nie będzie potrzebna. Pomimo swojego spokojnego charaktery kot brytyjski krótkowłosy potrzebuje aktywności w ciągu dnia do zaspokojenia swoich potrzeb, jak i w aspekcie dbania o kondycję i sylwetkę. Zabawki czy drapak będzie dodatkową rozrywką dla tego niezwykłego mruczka. W wolnych chwilach kot brytyjski krótkowłosy chętnie będzie się wylegiwał się na nasłonecznionym parapecie obserwując to co dzieję się na zewnątrz ale też chętnie pomoże domownikom w codziennych obowiązkach.
Na co może zachorować kot brytyjski krótkowłosy
Chowany przez większość czasu w czystości rasy kot brytyjski krótkowłosy jest na ogół zdrowym kotem, który cieszy się dobrym zdrowiem. Niestety tak jak w przypadku innych ras mogą u niego wystąpić typowe schorzenia. U brytyjczyków może zdarzyć się kardiomiopatia przerostowa, która jest wadą serca. Wraz z postępem choroby może dojść do zatrzymania akcji serca. Jest to choroba genetyczna, dzięki czemu jej dziedziczenie da się wykryć za pomocą specjalnych testów. Dlatego też tak ważne jest, aby wybierać koty jedynie z legalnej, odpowiedzialnej hodowli, która przeprowadziła takie badania i wykluczyła z rozrodu jej nosicieli. Inną chorobą na którą narażone są te mruczki jest wielotorbielowatość nerek (PDK). W tym przypadku ważne są systematyczne profilaktyczne wizyty u weterynarza, aby w razie czego wykryć chorobę na wczesnym stadium i ją wyleczyć zanim zaatakuje organizm kota. Czasem zdarza się również hemofilia. Ze względu na skrócony pyszczek, czyli tak zwaną cechę brachycefaliczną mogą pojawić się problemy z kanalikami nosowo-łzowymi. Schorzenie to objawia się nadmiernym łzawieniem oczu. Na szczęście przypadłość ta nie jest na tyle poważna, jak u innych ras brachycefalicznych. Kot brytyjski krótkowłosy posiada dość dużą głowę co wiąże się z obciążeniem podczas porodu. Niekiedy podczas porodu niezbędne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Gęste futro zapewnia mu dobrą ochronę przed zimnem, ale z drugiej strony może również powodować tworzenie się dużych kul włosowych w przewodzie pokarmowym. Na szczęście da się tego uniknąć, dzięki zastosowaniu specjalnych past odkłaczających. Masywna budowa ciała może powodować choroby kości i stawów. Kot brytyjski krótkowłosy pomimo chorób jakie mogą go dotknąć cieszy się dobrym i długim życiem. Przeważnie rasa ta żyje od 14 do 18 lat.
Co powinien jeść kot brytyjski krótkowłosy – karmy gotowe czy domowe posiłki
Na długie i zdrowe życie składa się wiele czynników. Warunki w jakich życie mruczek, zakup z odpowiedzialnej hodowli po dokładnie przebadanych rodzicach, profilaktyczne wizyty u weterynarza czy odpowiednio dobrane żywienie. Niestety kot brytyjski krótkowłosy ma skłonności do tycia. To prawdziwy łakomczuch, który z reguły nie odmówi sobie dodatkowego jedzenia, dlatego właściciel musi zadbać o to, aby nie doprowadzić swojego czworonożnego przyjaciela do nadwagi, która mogłaby niekorzystnie wpłynąć na jego samopoczucie, jak i zdrowie. Pożywienie powinno być dobrej jakości i cechować się dużą zawartością mięsa. Dieta powinna uwzględniać indywidualne potrzeby kota uwzględniając przy tym wiek, wagę, aktywność czy występujące schorzenia. Warto wybierać karmy, które nie posiadają w swoim składzie zbóż i sztucznych dodatków. Na rynku dostępne są karmy przeznaczone konkretnie dla ras kotów, które posiadają krótką żuchwę, dzięki czemu wielkość chrupek dostosowana jest do ich możliwości. Dietę warto wzbogacać o składniki chroniące stawy jak glukozamina, czy oleje, które korzystnie wpłyną na wygląd i stan sierści pupila. Oczywiście poza gotową karmą nasz mruczek może również żywić się gotowanym jedzeniem lub dietą BARF. Warto jednak swój wybór skonsultować z lekarzem weterynarii lub zwierzęcym dietetykiem, którzy pomogą dobrać najlepszą jakościowo i dobrze zbilansowaną dietę dobraną do indywidualnych potrzeb kota. Ważne, aby dieta była bogata w taurynę, która odpowiada za prawidłową pracę serca, a także korzystnie wpływa na wzrok. Jej niedobory są niebezpieczne dla zdrowia czworonoga. Właściciel musi zadbać również o odpowiednie nawodnienie organizmu czworonoga przez stały dostęp do świeżej wody pitnej – wymienianej minimum raz dziennie. Kociaki powinny dostawać mniejsze porcję a częściej, ponieważ posiadają mniejsze żołądki a ich rozciągniecie mogłoby być niebezpieczne.
Pielęgnacja kota brytyjskiego krótkowłosego- prosta i nieskomplikowana, ale systematyczna
Na ogół koty są zwierzętami czystymi, dbającymi o swoją higienę samodzielnie. Pielęgnacja kota brytyjskiego krótkowłosego nie należy do skomplikowanych. Raz w tygodniu należy dokładnie wyczesać jego sierść, aby pozbyć się martwego włosa. Doskonale nadaje się do tego zadania gęsty metalowy grzebień. Zacznie częstszego czesania brytyjczyk wymaga w okresie linienia, kiedy to gubi znaczną ilość martwego włosa. Okres ten przypada zazwyczaj na wiosnę i jesień. Są głosy mówiące, że szczotkowanie kota brytyjskiego nie jest wskazane z uwagi na niezbyt mocny podszerstek, który poprzez regularne szczotkowanie może zostać dodatkowo osłabiony. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem wydaje się być gumowa rękawica, która zbiera martwe włosy nie naruszając przy tym podszerstka.
Poza futrem na uwagę właściciela zasługują również uszy brytyjczyka. Ich czyszczenie powinno odbywać się regularnie, uważając by nie uszkodzić tego delikatnego narządu. Najlepiej używać do tego gazika lub wacika kosmetycznego, który nasączamy specjalnym płynem przeznaczonym do higieny uszu. Bardzo ważna jest także higiena oczu. U kotów brytysjkich mogą zdarzyć się łzawienia z oczu, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na ich okolice i systematycznie je przemywać. Z uwagi na to, że brytyjczyki są kotami nie wychodzącymi niezbędne jest również przycinanie pazurków, które skracamy za pomocą specjalnej obcinaczki. Bardzo ważne, aby nie zapomnieć w pielęgnacji o higienie jamy ustnej, która zaniedbana może przyczynić się do wielu poważniejszych chorób. Pomocne tutaj będą specjalne pasty lub żele dentystyczne przeznaczone do higieny zębów i dziąseł kotów. W dobrych sklepach zoologicznych zakupić można również dodatki do wody wspomagające higienę dentystyczną.
Do wszystkich czynności należy przyzwyczaić swojego czworonożnego przyjaciela od małego, dzięki czemu nie będzie odczuwać niepotrzebnego stresu podczas ich wykonywania.
ABC nowego właściciela – niezbędne akcesoria dla kota brytyjskiego krótkowłosego
Zanim kociak pojawi się w nowym domu powinien mieć zapewnione wszelkie niezbędne mu akcesoria konieczne do komfortowego i bezpiecznego funkcjonowania. To zadanie należy do odpowiedzialnego właściciela. Kot brytyjski krótkowłosy potrzebuje swojego miejsca do odpoczynku. Warto więc zaopatrzyć się w drapak, który dodatkowo posiada miejsce do spania. Jest to dobra opcja, ponieważ drapak zaspokoi również kocią potrzebę do ostrzenia pazurków chroniąc przy tym meble. Kolejną obowiązkową pozycją jest kuweta, czyli kocia toaleta. Na rynku dostępne jest mnóstwo opcji, dzięki czemu właściciel znajdzie idealną opcję, która będzie pasowała zarówno jemu podopiecznemu jak i jemu samemu. Kuwety mogą być automatyczne samoczyszczące, kryte, jak i otwarte. Do kuwety niezbędny jest żwirek, który też występuje w różnych formach i zapachach. Miski na jedzenie i picie powinny być dostosowane do wielkości pupila tak, aby komfortowo mu się jadło. Na rynku dostępne są specjalne miski dostosowane do kotów o skróconych pyszczkach jak właśnie koty brytyjskie. Czasem koty nie chcą pić wody z miski, która jest już odstana. W takim przypadku najlepszym wyborem będzie specjalna fontanna, która powoduje, że woda cały czas się leje przez co wydaje się być bardziej atrakcyjna. Kot brytyjski krótkowłosy nie jest miłośnikiem wędrówek poza domem, jednak czasem konieczna będzie podróż do weterynarza lub jako towarzysz swojemu właścicielowi, dlatego właściciel powinien zadbać o bezpieczeństwo swojego mruczka. Transporter może być w formie torby lub plastikowego pudełka. Ważne, aby posiadał otwory, które zapewniają odpowiednią wentylację i dopływ powietrza. Do zadbania o higienę pupila, jak i jego nienaganny wygląd potrzebne będą akcesoria groomerskie takie jak szczotka i grzebień, obcinaczki do pazurków, preparaty do przemywania oczu i uszu, jak i te, które zadbają o czyste ząbki kota. Właściciel powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie okien i balkonów. Są to miejsca niebezpieczne dla zdrowia, a nawet i życia czworonoga.
Hodowla – gdzie szukać dobrego hodowcy kota brytyjskiego krótkowłosego
Marząc o czworonogu właściciel musi liczyć się z odpowiedzialnością, która na niego spadnie. Przede wszystkim najważniejszym aspektem jest znalezienie odpowiedniej hodowli. Kot rasowy musi posiadać rodowód. Jest to 5 pokoleniowy dokument, który potwierdza przynależność kota do danej rasy. Niestety coraz więcej osób daje się namówić na kota rasowego bez rodowodu, co jest zwykłym oszustwem, ponieważ nie ma czegoś takiego jak kot czy pies rasowy ale bez rodowodu – rodowód jest jedynym dokumentem potwierdzającym przynależność do rasy. Co więcej, w przypadku kotów jedyną organizacją, która ma prawo wydać taki dokument jest FPL (Polska Federacja Felinologiczna – Felis Polonia), podlegająca pod Międzynarodową Organizację Felinologiczną.
Po wybraniu interesującej hodowli należy zwrócić uwagę na to, czy hodowca wykonuje zarówno obowiązkowe badania, jak i te, które pozwalają wykryć wady genetyczne. Są to badania na choroby, które mogą dotknąć kota brytyjskiego krótkowłosego. Koty białe powinny dodatkowo być przebadane badaniem BAER, które jest badaniem słuchu. Kociaki opuszczające hodowlę powinny być zaszczepione, odrobaczone, posiadać mikroczip i książeczkę zdrowia z aktualnymi wpisami od lekarza weterynarii. Wydanie może nastąpić dopiero po ukończeniu czternastego tygodnia życia. Niepisaną zasadą jest, że odpowiedzialny hodowca przy wydawaniu kota przekazuje nowemu właścicielowi wyprawkę, która zawiera w sobie niezbędne rzeczy na pierwsze kilka dni malucha w nowym domu. Nie daj się skusić pseudohodowlom oferującym koty bez rodowodu lub w krótszym czasie niż wymagane 14 tygodni.
Cena za kota brytyjskiego krótkowłosego wynosi co najmniej 2000 złotych. Górna granica nie jest określona, ponieważ cena różnić się będzie w zależności od pochodzenia kociaka, jego predyspozycji wystawowych, renomy hodowli, czy osiągnięć rodziców. Niekiedy cena może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Pomimo dość wysokiej ceny kociąt absolutnie nie wolno decydować się na super atrakcyjne oferty, ponieważ na 99 procent pochodzą one z pseudohodowli, którym zależy jedynie na jak najszybszym zysku ze sprzedaży. Warto pamiętać, że kupując kociaka z zaufanej hodowli dostaje się pewność co do jego zdrowia, zdrowia jego rodziców czy warunków w jakich koty były hodowane. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze warto udać się osobiście do wybranej hodowli, aby porozmawiać z hodowcą i naocznie sprawdzić panujące w niej warunki. Będzie to także doskonała okazja do wypytania hodowcy o wszelkie interesujące aspekty. Bardzo często zdarza się, że taki kontakt jest utrzymywany przez długie lata i nowy właściciel zawsze może liczyć na radę doświadczonego hodowcy.
Kot brytyjski krótkowłosy – dla kogo to dobry wybór?
Brytyjczyk to doskonały towarzysz dla rodzin z dziećmi, jak i osób, które posiadają już inne czworonogi. To również dobry wybór dla osób starszych, ponieważ charakter i styl życia tych niezwykłych kotów nie będzie dla nich kłopotliwy. Kot brytyjski krótkowłosy to cierpliwy i łagodny towarzysz codziennego życia. Łatwo adaptuje się do nowych warunków i nie ma wymagań mieszkaniowych, jednak balkony i okna powinny być odpowiednio zabezpieczone. Brytyjczyka nie powinny wybierać osoby liczące na typowego pieszczocha, który będzie się do nich nieustannie przytulał i pozwalał cały dzień nosić na rękach. Zawiodą się także Ci, którzy szukają bardzo aktywnego kota. Niewątpliwie jednak kot brytyjski krótkowłosy to przyjacielski i cieszący się dobrym zdrowiem mruczek, który na pewno wniesie do życia każdego człowieka dużo radości.