Kot japoński bobtail – historia rasy, żywienie i wychowanie
Spis treści
Historia i pochodzenie kota japońskiego bobtail (maneki-neko)
Podobnie jak większość ras czy to kotów czy psów pochodzących z kraju kwitnącej wiśni kot japoński bobtail jest starą, pierwotną rasą znaną tam od wieków. Jak bywa z rasami o długiej historii pochodzenie maneki-neko (tak po japońsku nazywa się ten kot) nie jest do końca znane. Krąży wiele legend na temat bobtail, a najbardziej prawdopodobną z nich jest ta, że kot japoński bobtail dotarł do Japonii z Chin lub Korei już w V wieku. Początkowo koty te zapewne pełniły funkcję tępicieli gryzoni, jednak z czasem zyskały bardzo duże uznanie i zaczęły być traktowane z wielkim szacunkiem. Były wielbione przez mnichów, cesarzy czy ludzi wpływowych. Stały się wyznacznikiem bogactwa. Kiedy do Japonii dotarła plaga szkodników zagrażająca produkcji jedwabiu, który wówczas był jednym z najcenniejszych dóbr handlowych, wydano rozkaz nakazujący uwolnienie wszystkich kotów. Działania te miały na celu ocalić plantacje jedwabiu. Koty poradziły sobie doskonale, czym zyskały jeszcze większe uznanie.
Kot japoński bobtail jako rasa naturalna, przez wiele lat żył w odizolowaniu od reszty świata. Wynikało to z faktu, że kraje dalekiego wschodu nie lubią dzielić się z innymi narodami swoimi cennymi skarbami. W Japonii kot ten nazywany jest kotem szczęścia, dlatego uważa się, że każdy dom posiadający tego mruczka będzie domem szczęśliwym. Inną jego nazwą jest kot powitalny i jako taki jest najczęściej przedstawiany na figurkach czy obrazach. Nazwa ta wzięła się od ich charakterystycznego zachowania, jakim jest podnoszenie łapki do góry podczas siedzenia. Dzisiaj kot japoński bobtail jest bardzo popularny w Japonii – jest odpowiednikiem kota zwyczajowo nazywanego dachowcem. Koty te można spotkać wygrzewające się na dachach czy polujące przy śmietnikach na gryzonie.
Poza Japonię kot japoński bobtail wywędrował w 1968 roku, kiedy amerykanka Elizabeth Freret postanowiła rozpowszechnić tą wyjątkową rasę i podjęła starania o jej uznanie. W 1971 roku kot japoński bobtail został uznany przez CFA (The Cat Fanciers’ Association). Aktualnie te niezwykłe koty o charakterystycznym, krótkim ogonie są najpopularniejsze w Japonii oraz w Stanach Zjednoczonych. Poza tymi krajami są raczej rzadko spotykane.
Jak wygląda kot japoński bobtail – kot bez ogona
Kot japoński bobtail jest mruczkiem to średniej wielkości, posiadającym dobrze umięśnione, ale smukłe ciało. Waży przeciętnie od 2,5 do 4 kilogramów. Sylwetka jest harmonijna. Głowa jest długa, w kształcie trójkąta równobocznego o miękkich liniach. Pyszczek dość szeroki. Oczy są duże, owalne i nieco skośnie osadzone, w kolorze pomarańczowym lub złocistym, ale mogą również być niebieskie lub dwubarwne. Kolor oczu uzależniony jest od umaszczenia. Uszy są duże, szeroko rozstawione i czujne, zaś nos długi i prosty. Tylne kończyny dłuższe niż przednie przez co wydaje się jakby kot japoński bobtail szykował się do skoku. Niewątpliwie najbardziej charakterystyczną cechą rasy jest jej ogon, który swoim kształtem przypomina ogon królika. Jest krótki a włosy na nim tworzą charakterystyczny pompon. Ogon zbudowany jest z kilku zrośniętych kręgów i u każdego osobnika jest cechą niepowtarzalną. Osiąga zazwyczaj od 5 do 7 centymetrów długości, chociaż zdarzają się ogony dłuższe i prostsze. W literaturze ogon porównywany jest do kwiatu japońskiej chryzantemy. Szata kota japońskiego bobtail jest właściwie pozbawiona podszerstka. Włos okrywowy jest miękki, delikatny i jedwabisty oraz praktycznie przylega do ciała.
Najpopularniejszym umaszczeniem w jakim występuje maneki-neko jest trójbarwne – biało-rudo-czarne, ale można również spotkać kota japońskiego bobtail w odmianach jednobarwnych – czarnym, białym, rudym czy dwubarwnym jak pręgowane czy szylkretowe. Niedopuszczalne jest umaszczenie typu syjamskiego (colorpoint), liliowego czy czekoladowego.
Kot japoński bobtail – jaki ma charakter
Kot japoński bobtail jest kotem żywiołowym, ale o zrównoważonym temperamencie. Porusza się ruchami pełnymi gracji i elegancji. Często rasa ta porównywana jest do psa. Nie Tylko ze względu na swoje przywiązanie do ludzi ale i zamiłowanie do aportowania. To kot ciekawski, któremu z pewnością nie umknie nawet najmniejszy zakamarek w domu – z pewnością chętnie zajrzy w każdy kąt mieszkania. Maneki-neko mocno przywiązuje się do właściciela, z którym szuka ciągłego kontaktu. Chętnie towarzyszy mu we wszystkich codziennych czynnościach. Między właścicielem a kotem japońskim bobtailem wytwarza się mocna więź, którą bardzo trudno zniszczyć. Kot tej rasy domaga się uwagi swojego pana. Nie obejdzie się także bez pieszczot. Bardzo chętnie rozmawia ze swoimi opiekunami. Jego cichy głos przybiera różne tony, ale zawsze są one melodyjne i przyjemne dla ucha.
Kot japoński bobtail nie lubi samotności i niechętnie będzie zostawać sam podczas nieobecności opiekuna. Jeśli ma regularnie zostawać sam to warto zapewnić mu towarzystwo innego mruczka, zwłaszcza przedstawiciela tej samej rasy lub psa. Rasa ta nie ma problemów z porozumieniem się z nowo poznaną osobą. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, dlatego w obrębie rasy może spotkać się z kotem introwertykiem jak i ekstrawertykiem. Dobrze dogaduje się z dziećmi, z którymi chętnie się bawi o ile pociechy nauczone są właściwego obchodzenia się z pupilem. Przecież żaden czworonożny przyjaciel nie lubi niedelikatnego zachowania. Dzieci powinny być nauczone czytania kocich sygnałów i wiedzieć, kiedy pupil potrzebuje spokoju. Nie należy nadużywać cierpliwości kota japońskiego bobtaila, ponieważ może to wywołać w nim uraz. Ten przyjacielski kot bez problemu dogada się zarówno z innymi kotami jak i psami, jednak jednak jak w przypadku każdego czworonoga potrzebna będzie odpowiednio wcześnie wprowadzona socjalizacja.
Kot japoński bobtail uwielbia zabawę i bardzo chętnie w niej uczestniczy, zwłaszcza jeśli czynny udział bierze również jego ukochany właściciel. Wspólna zabawa nie tylko zaspokaja wrodzony instynkt łowiecki mruczka ale pomaga tworzyć więź z opiekunem. Piłeczki, czy kulki zrobione samodzielnie z papieru, zwykły karton czy myszki to świetne rozwiązania, które z pewnością przypadną do gustu mruczkowi. Duże przywiązanie do człowieka sprawia, że nie jest on skłonny do ucieczek, ale oczywiście nie można tego brać za pewnik. Koty są indywidualistami i zawsze może trafić się osobnik, u którego ciekawość zewnętrznego świata zwycięży. Dlatego tak ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo kota, niezależnie od tego gdzie pupil się znajduje. Jeśli trafi się ciekawski świata osobnik to można wychodzić z nim na spacery. W takim przypadku kota można przyzwyczaić do chodzenia na smyczy, jednak trzeba pamiętać, że ze względu na brak podszerstka kot japoński bobtail nie nadaje się na spacery podczas chłodniejszych dni. Wygodnym sposobem na zaczerpnięcie świeżego powietrza jest uchylone okno, balkon czy wypuszczenie kota na taras, pod warunkiem, że posiadamy odpowiednie siatki zabezpieczające oka. Przed wyskoczeniem z okna zabezpieczy pupila siatka, natomiast na balkon taras przyda się specjalna woliera. Jeśli posiadamy dom z ogrodem i chcemy do niego wypuszczać kota, to koniecznym będzie zamontowanie specjalnego ogrodzenia, które posiada kształt uniemożliwiający kotu przejście po nim na drugą stronę. Pamiętajmy, że luźno chodzące koty narażone są na szereg niebezpieczeństw – ruch uliczny, dzikie zwierzęta, spuszczone ze smyczy psy, małe szczeliny, a nawet porozrzucane trutki stanowią dla mruczka śmiertelne zagrożenie i warto mieć to na uwadze zanim wypuścimy swojego ukochanego czworonoga na samodzielny spacer.
Zdrowie kota japońskiego bobtail
Kot japoński bobtail to rasa naturalna, której historia sięga wieki wstecz. Setki lat izolacji oraz braku ingerencji człowieka w rozwój rasa sprawiły, że rasa ta uchodzi za zdrową, którą nie dotykają żadne charakterystyczne choroby genetyczne. Narażone są na schorzenia, które trapią również inne mruczki jak choroby jamy ustnej czy choroby nerek. Co ciekawe gen, który odpowiada za charakterystyczny wygląd ogona kota japońskiego bobtail nie wiąże się z anatomicznymi wadami kręgosłupa.
Ze względu na brak podszerstka kot japoński bobtail źle znosi niskie temperatury, dlatego w okresie zimowym warto zapewnić mu ciepłe legowisko lub leżankę montowaną na kaloryfer.
Przeważnie rasa ta dożywa około 16 lat. Aby kot japoński bobtail żył długo i w dobrym zdrowiu bardzo ważne są regularne kontrole u weterynarza, które będą monitorować stan zdrowia czworonoga. Należy również pamiętać o regularnych szczepieniach i raz do roku robić pełną morfologię krwi.
Dobrze dobrana i skomponowana dieta kluczem do zdrowia i wyglądu
Kot japoński bobtail nie wymaga specjalnego żywienia oprócz ale oczywiście jego dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Przy wyborze rodzaju pożywienia należy wziąć pod uwagę wiek pupila, jego wagę, aktywność fizyczną bądź schorzenia, które wpływają na jego aktualne samopoczucie. Ważne jest, aby nie przekarmiać naszego czworonożnego przyjaciela, ponieważ może to doprowadzić do jego nadwagi. Dieta powinna składać się z wysokiej jakości mięsa, które jest cennym składnikiem białka zwierzęcego, które każdy kot potrzebuje do prawidłowego rozwoju. W jadłospisie nie może również zabraknąć źródła witamin. Wybierając gotową karmę warto szukać tych od sprawdzonych producentów. Zawsze przed zakupem należy przeczytać jej skład – karma nie powinna zawierać sztucznych konserwantów, barwników, aromatów czy substancji zapychających jak zboża, które nie odgrywają żadnej ważnej roli w diecie czworonoga. Koty niezbyt chętnie piją wodę, przez co zdarza się, że nie nawadniają się w wystarczającym stopniu. Dlatego też zdecydowanie najlepszym wyborem będzie bytowa karma mokra – sucha nie powinna stanowić podstawy żywienia, ponieważ nie posiada w sobie wystarczającej ilości wilgotności przez co często powoduje poważne problemy z nerkami.
Oprócz karm gotowych można zdecydować się również na dietę BARF, która polega na podawaniu kotu pożywienia zbliżonego do posiłków jego dzikich przodków. BARF opiera się praktycznie na samym mięsie dlatego trzeba zadbać o dostarczenie kotu wszelkich niezbędnych składników – zarówno niedobory, jak i zbyt duża ilość danego składnika jest niebezpieczna. Dieta BARF wymaga nieco wiedzy na temat jej stosowania. Jeśli decydujemy się na taki sposób żywienia pupila to warto swój wybór skonsultować z lekarzem weterynarii lub zwierzęcym dietetykiem. Pomogą oni dobrać optymalny skład. Konieczne będzie wykonanie pełnej morfologii krwi, która pokaże o które składniki trzeba wzbogacić jadłospis podopiecznego. W żywieniu kota bardzo ważna jest tauryna, która odpowiada między innymi za dobry wzrok czy pracę serca. Kluczowe są również witaminy, czy kwasy tłuszczowe omega -3 i -6, jak i składniki wpływające na stan sierści jak biotyna czy cynk.
Na czym polega pielęgnacja kota japońskiego bobtail
Japoński bobtail nie zaliczają się do grupy kotów, które wymagają czasochłonnych i skomplikowanych zabiegów upiększających. Kot japoński bobtail praktycznie nie posiada podszerstka przez co prawie nie linieje. Pielęgnacja sprowadza się do szczotkowania sierści raz na tydzień za pomocą szczotki z twardego naturalnego włosia. Może to być szczotka włosiano-nylonowa. Dobrym wyborem będzie także silikonowe zgrzebło, które usunie powierzchniowe zabrudzenia i nabłyszczy włos.
Kotów, zwłaszcza tych o krótkim włosie właściwie się nie kąpie, chyba, że nastąpiła wyjątkowa sytuacja i pupil wybrudził swoje futro czymś niebezpiecznym bądź niemożliwym do samodzielnego usunięcia. W takim przypadku należy skorzystać z szamponów do pielęgnacji kotów. Nie wolno stosować kosmetyków dla ludzi z uwagi na inne pH. Podobnie nie każdy szampon dla psów się nada. Do codziennej pielęgnacji włosa przydatne będą nawilżane chusteczki pielęgnacyjne lub zwilżona wodą ściereczka flanelowa.
Nie można zapomnieć o systematycznym czyszczeniu uszu i oczu pupila, jak i przycinaniu pazurków. Uszy i okolice oczu należy czyścić za pomocą soli fizjologicznej lub specjalnych płynów do higieny uszu i pielęgnacji oczu, które kupimy w każdym dobrym sklepie zoologicznym. Podczas ich czyszczenia należy uważać, ponieważ są to wrażliwe narządy. Dla komfortu zwierzęcia oraz w celu zapewnienia bezpieczeństwa meblom, ubraniom i skórze opiekunów należy regularnie przycinać kocie pazurki. Przydadzą się do tego specjalne obcinaczki. Podczas tego zabiegu trzeba uważać na ukrwiony i unerwiony rdzeń pazurka – przycinać należy same końcówki. Oczywiście jeśli nie czujemy się na siłach aby samodzielnie dokonać tego zabiegu to możemy skorzystać z pomocy weterynarza lub usług salonu pielęgnacji zwierząt. Oprócz systematycznej pielęgnacji futerka, oczu, uszu i pazurków nie można zapomnieć o dbaniu o higienę jamy ustnej pupila. Odkładający się i nie usunięty kamień nazębny jest siedliskiem wielu bakterii i powoduje nieprzyjemny zapach z pyszczka. Może doprowadzić do powstania stanów zapalnych, które mogą przerodzić się w poważniejsze schorzenia. Często doprowadza także do wypadnięcia zębów co dla kota jest bardzo poważnym problemem. Dlatego warto zadbać o zęby i dziąsła pupila. Pomogą w tym zadaniu czyściki dentystyczne, pasty, żele i płyny stomatologiczne czy suplementy dodawane do pokarmu lub wody pitnej.
Niezbędna wyprawka dla kota japońskiego bobtail
Przed pojawieniem się w domu nowego kociego członka rodziny właściciel powinien mieć przygotowane niezbędne akcesoria. Kupując kota z hodowli najpewniej otrzymamy niezbędną wyprawkę, która zawiera w sobie rzeczy potrzebne na pierwsze kilka dni w nowym domu. Poza ulubioną zabawką będzie ona zawierać niewielki zapas karmy, którą kot był karmiony w hodowli. Ponieważ jego organizm jest do niej przyzwyczajony to dobrze jest taką karmę przez pewien czas zostawić. Jeśli uznamy, że chcemy zapewnić maluchowi lepszą jakościowo karmę dla kociąt to możemy na nią przejść powoli zamieniając karmę starą na nową (mieszając je w odpowiednich proporcjach aż do całkowitego zastąpienia). Kiedy maluch podrośnie nadejdzie czas na wybór nowej karmy, która jest najważniejszym składnikiem na liście niezbędnych dla kota produktów. składnikiem na każdej liście wyprawkowej. Karma dla kota powinna być karmą bytową a nie uzupełniającą, ponieważ tylko karma bytowa zawiera sobie wszystkie niezbędne składniki, których potrzebuje nasz czworonożny przyjaciel. Jak sama nazwa wskazuje karma uzupełniająca jest tylko dodatkiem i nie stanowi podstawy żywienia. Karma musi być dopasowana do stylu życia, etapu na jakim znajduje się pupil i jego stanu zdrowia.
Po karmie pozycjami na liście wyprawkowej są miski na karmę i wodę. Miska na karmę powinna być dopasowana do wielkości czworonoga. Najlepiej wybrać metalową, ceramiczną lub szklaną. Nie powodują one zmiany smaku jedzenia jak często dzieje się w przypadku misek plastikowych. Miska z wodą powinna być większa i szersza. Trzeba pamiętać o częstym wymienianiu wody. Koty są bardzo wybredne i nie będą chciały pić wody odstanej. Niektóre mruczki mogą całkiem odmówić picia stojącej wody, ponieważ nie wydaje im się ona atrakcyjna. Najlepiej wówczas wybierać miski z dozownikiem wody lub tak zwaną miskę fontannę.
Na kolejnej pozycji znajduje się kocia toaleta, czyli kuweta. Może ona być odkryta lub zakryta. Pamiętaj, aby dostosować wysokość kuwety do swojego pupila, ponieważ maluchy i koty starsze będą potrzebować kuwety z niższym progiem do swobodnego wejścia i wyjścia. Do kuwety niezbędny będzie żwirek. O jego rodzaju zadecyduje kot, ponieważ będzie on chciał korzystać tylko z takiego, który przypadnie mu do gustu. To od kota japońskiego bobtail zależeć będzie, czy będziemy kupować żwirek bentonitowy, silikonowy, drewniany czy roślinny. Każdy z nich posiada inne właściwości zapachowe czy zbrylające. Do czyszczenia kuwety z nieczystości przyda się specjalna łopatka przesiewowa, a jeśli chcemy uniknąć roznoszenia drobin żwirku na kocich łapkach to warto zakupić matę, którą umieszcza się przed kuwetą.
Kocie posłanie to następny z punktów kociego niezbędnika. Koty same decydują zazwyczaj gdzie chcą spać, jednak warto zakupić legowisko, które będzie ich własnym miejscem do odpoczynku i stanie się dla nich komfortową przestrzenią. W przypadku kotów najlepiej sprawdzają się legowiska w postaci domków czy budek, ponieważ mruczki czują się w nich bezpiecznie.
Jednym z elementów, który powinien znaleźć się w każdym domu, w który mieszka kot japoński bobtail jest drapak. Drapak pomaga nie tylko ocalić meble, ubrania czy skórę właściciela ale spełnia również bardzo ważną funkcję – zaspokaja naturalną potrzebę drapania i ostrzenia pazurków. Można wybierać spośród najprostszych, małych drapaków aż po olbrzymie, rozbudowane konstrukcje. Jedynym ograniczeniem jest jedynie metraż pomieszczenia oraz zasobność portfela opiekuna. Duże, rozbudowane drapaki mają wysokość całego pomieszczenia i zbudowane są z wielu słupków, tuneli, budek, hamaków i pomostów, po których kot może hasać przez cały dzień. Taki drapak może również pełnić funkcję legowiska, ponieważ po wyczerpującej zabawie pupil może odpocząć w jednym z domków, w które wyposażona jest konstrukcja. Decydując się na taki drapak trzeba być przygotowanym na wydatek liczony w tysiącach złotych.
Odpowiedzialny opiekun musi zadbać o bezpieczeństwo swojego podopiecznego. Konieczne będzie zaopatrzenie się w transporter, który nie tylko zapewni pupilowi bezpieczeństwo podczas wizyt u weterynarza czy wspólnych wakacyjnych wyjazdów, ale będzie wówczas stanowił dla niego jego bezpieczną przestrzeń. Transporter powinien być dopasowany do wielkości czworonoga a także wykonany z materiałów wysokiej jakości. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie okien, balkonu czy tarasu. Możemy wykonać je samodzielnie, bądź zlecić ich montaż specjalistycznej firmie, która zabezpieczy okna siatkami, zaś balkon i taras wolierą dla kotów.
Każdy kot uwielbia figle, dlatego koci niezbędnik nie może się obejść bez zabawek. W rozładowaniu kociej energii i zaspokojeniu naturalnego instynktu łowieckiego pomocne będą wędki z piórkami, piłeczki czy myszki. Niektóre z zabawek nasączone są kocimiętką co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność dla pupila.
Listę zamykają niezbędne narzędzia groomerskie i akcesoria pielęgnacyjne, które przydadzą się do utrzymania zjawiskowego wyglądu naszego kota japońskiego bobtaila.
Hodowla – dobry hodowca czy pseudohodowcą na co zwracać uwagę
Rasa ta popularna jest praktycznie w Japonii oraz w Stanach Zjednoczonych, przez przez co bardzo trudno ją dostać w Polsce. Jeśli jednak marzysz o kocie japońskim bobtail to najlepiej będzie poszukać zagranicznej hodowli. Niestety w takim przypadku trzeba liczyć się ze sporymi, dodatkowymi kosztami, jakie trzeba będzie ponieść – transport, wykonanie niezbędnych badań, tłumaczenie dokumentów czy różne opłaty na granicy.
Biorąc pod uwagę powyższe trudno jest ustalić cenę za kota japońskiego bobtail. Jest ona głównie zależna od tego z jakiego kraju będziemy sprowadzać naszego kota. Na jej wysokość ma również wpływ płeć, umaszczenie, wiek czy przeznaczenie kociaka. Nie bez znaczenia będzie również aktualny kurs walut. Uśredniając można wskazać, że chcąc zakupić kota japońskiego bobtaila z zagranicznej hodowli trzeba być przygotowanym na wydatek od 1000 do 1500 euro plus dodatkowe koszty (transport, dokumenty, tłumaczenia itp.).
Przed podjęciem ostatecznej decyzji upewnij się, że kot japoński bobtail jest odpowiednią rasą dla ciebie. Jest to specyficzna rasa, która posiada swoje wymagania, którym nowy właściciel musi sprostać, aby nasz mruczek czuł się szczęśliwy i kochany. Poszukując hodowli upewnij się należy ona do jednej z międzynarodowych organizacji felinologicznych. Sprawdź w Internecie informacje na jej temat – możesz podpytać też właścicieli kotów z wcześniejszych miotów. Pamiętaj, że kot rasowy musi posiadać rodowód, który jest potwierdzeniem przynależności do danej rasy – szerokim łukiem omijaj pseudohodowców, którzy uważają, że rodowód nie jest do niczego potrzebny, zwłaszcza jeśli planujesz wystawiać swojego kota. Przygotuj się na to, że kociaki mogą opuścić hodowlę dopiero po ukończeniu 12 tygodnia życia. Bywa, że hodowcy zostawiają swoje kocięta nieco dłużej, co ma na celu zapewnienie im pełnej odporności. W przypadku kotów, które wyjeżdżają za granicę czas oczekiwania nieco się wydłuża, ponieważ maluchy muszą być zaszczepione na wściekliznę i odbyć obowiązkową kwarantannę. Wraz z kotem powinieneś otrzymać książeczkę zdrowia, gdzie powinny być wpisane obowiązkowe szczepienia i odrobaczenia. Kociak powinien również posiadać chip.
Kot japoński bobtail – czy to kot dla mnie?
Kot japoński bobtail jest bardzo towarzyski i potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Z tego względu dobrze odnajdzie się w rodzinach z dziećmi, które muszą jednak traktować go z delikatnością. Raczej nie nadaje się dla seniora, ponieważ wymaga od swojego właściciela uwagi, dużego zaangażowania i uczestnictwa we wspólnych zabawach. Rasa ta źle znosi samotność, więc jeśli kot japoński bobtail ma cały od rana do wieczora czekać samotnie na Twój powrót z pracy to zdecyduj się na mruczka innej rasy.
Jeśli jednak zapewnisz kotu japońskiemu wszystko czego ten niezwykły mruczek potrzebuje to zyskasz towarzysza, z którym będziesz mógł stworzyć silną więź i który wniesie do Twojego życia wiele radosnych chwil!