icon_cart

0

koszyk
rasy kotów

Czym charakteryzuje się rasa kotów szkockich zwisłouchych (Scottish fold)?

Historia kota szkockiego zwisłouchego

Scottish fold to rasa, która powstała w latach 60-tych XX wieku przez zupełny przypadek. W 1961 roku William Ross – rolnik z Szkocji zobaczył młodziutką białą kotkę, która miała oklapnięte uszy. Kotka tak bardzo spodobała się żonie Williama, że ta zapragnęła kociaka urodzonego z miotu po kotce. Gdy kotka urosła Pani Ross pokryła ją rudym kotem brytyjskim. Z krycia urodził się jeden kot z charakterystycznymi oklapniętymi uszami. To właśnie ten kot, o imieniu Snowball został następnie skrzyżowany z białą kotką brytyjską, w wyniku czego na świat przyszło 5 kociąt o pożądanym wyglądzie. W 1966 roku państwo Ross rozpoczęli hodowlę tych ciekawych kotów, których charakterystyczne załamanie uszu okazało się wynikiem przypadkowej mutacji genetycznej.
Kot szkocki zwisłouchy szybko został zaakceptowany jako oddzielna rasa przez Angielski Związek Hodowców Kotów, który jednak na początku lat 70-tych XX wieku wycofał się ze swojej decyzji, z uwagi na obciążenia genetyczne u tych kotów. Obawiano się, że gen odpowiadający za ich charakterystyczny wygląd mógł również powodować wiele problemów zdrowotnych. Wydawałoby się, że kot szkocki zwisłouchy nie ma większych szans na przetrwanie, jednak równolegle podjęto próby hodowlane w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsi hodowcy podeszli do hodowli nieco z innej strony i z obawy przed deformacjami i problemami zdrowotnymi ustalono, że jeden z rodziców musi mieć normalne uszy, a tylko jeden może być zwisłouchy. Do tych krzyżówek użyto kotów brytyjskich i kotów krótkowłosych amerykańskich. Ponieważ gen powodujący klapnięcie ucha jest dominujący, oznacza to że tylko jedno z rodziców musi go posiadać, aby przekazać dalej potomstwu. Pomimo dominacji tego genu czasem jednak rodzą się koty o prostych uszach nazywane Scottish Straight. Wkrótce rasa została eksperymentalnie uznana przez Cat Fanciers’ Association (Amerykański Związek Hodowców Kotów). Dzisiaj kot szkoci zwisłouchy jest uznany przez CFA, TICA, WCF, jednak nie została zaakceptowana przez FIFe. W Polsce rasa ta pojawiła się pod koniec lat 90-tych XX wieku.



Jak wygląda kot szkocki zwisłouchy

Scottish fold jest kotem średniej wielkości, dobrze zbudowanym. Tułów jest zaokrąglony a kościec gruby. Przeważnie osiągają wagę od 2 do 6 kilogramów przy czym samce są nieco większe i cięższe. W kłębie osiągają od 30 do 35 centymetrów. Głowa jest zaokrąglona z mocnym podbródkiem. Oczy są duże, okrągłe, o ciepłym wyrazie, przy czym kolor oczu odpowiada umaszczeniu. Nos jest szeroki. Najbardziej rzucającą się w oczy charakterystyczną dla tej rasy cechą są małe, zagięte do przodu uszy o zaokrąglonych końcówkach. Przez te uszy głowa wydaje się być jeszcze bardziej okrągła. Co ciekawe kocięta rodzą się z prostymi uszami, które mogą, ale nie muszą zgiąć się w charakterystyczny sposób po kilku tygodniach życia.
Kot szkocki zwisłouchy posiada dobrze zbudowane i umięśnione kończyny. Ogon jest proporcjonalny do całego ciała, zwężający się ku końcowi. Sierść scottish folda jest krótka, gęsta i puchata. W przypadku tej rasy dopuszcza się niemal wszystkie warianty umaszczenia, poza umaszczeniem typu syjamskiego, czekoladowym i  lawendowym. Kot szkocki występuje w odmianie zwisłouchej (fold) i prostouchej (straight). Może również występować w odmianie długowłosej nazywanej highland fold, która powstała w wyniku krzyżowania z kotami brytyjskimi długowłosymi.

Jaki charakter ma scottish fold

Na pierwszy rzut oka kot szkocki zwisłouchy przez swoje oklapnięte uszka może wydawać się smutny, jednak to tylko pozory. Są to urocze stworzenia, które uwielbiają towarzystwo ludzi. Kochają pieszczoty i wspólne spędzanie czasu ze swoim właścicielem. Mocno przywiązują się do swojego opiekuna. Z tego powodu kot szkocki zwisłouchy bardzo źle znosi samotność. Samotne wyczekiwanie na powrót właściciela może niekorzystnie odbić się na jego psychice, dlatego jeśli opiekun spędza dużo czasu poza domem to powinien zapewnić zwierzakowi towarzystwo drugiego mruczka. Najczęściej kot szkocki zwisłouchy wybiera sobie jedną osobę, która staje się dla niego najważniejsza i to ją miłuje ponad wszystko. Innych domowników również obdarza uczuciem, jednak nie tak dużym. Kot szkocki zwisłouchy do dzisiaj zachował mocny instynkt łowiecki, dlatego też należy zapewnić wystarczająca ilość aktywności, podczas których będzie mógł się spełniać. Inaczej może być sfrustrowany i nieszczęśliwy. Scottish fold nie jest zbyt głośnym mruczkiem. Co prawda potrafi upominać się o należne mu rzeczy, jednak nie jest to kot, który będzie nadużywał swoich umiejętności wokalnych. Kot szkocki zwisłouchy chętnie podejmie się wspólnych zabaw i aż do starości zachowuje swoją wrodzoną chęć do figli. Od zabaw na wysokości i zdobywania najwyższych szczytów w mieszkaniu woli raczej zabawy przyziemne.
Z natury nie posiada dominującego charakteru, dzięki czemu bez problemu porozumie się z innymi kotami, jak i psami. Oczywiście przed wprowadzeniem nowego czworonoga do domu niezbędna jest poprawna socjalizacja. Każdy z pupili powinien mieć własne miejsce do odpoczynku, strefę, która będzie dla nich bezpieczna i komfortowa, co z pewnością ułatwi ich wspólne życie. Są to koty zrównoważone i przyjacielskie, które z reguły dobrze dogadują się z nowo poznanymi osobami, jednak potrzebują czasu, aby się z nimi oswoić. W przeciwieństwie do większości mruczków kot szkocki zwisłouchy dobrze znosi zmiany w swoim otoczeniu, jednak należy pamiętać o granicach rozsądku. Ze względu na swoją przyjacielską naturę i łagodne usposobienie jest to dobra rasa do życia wraz dziećmi, jednak tak jak w przypadku każdej rasy istotne jest zachowanie i postawa pociech. Muszą być nauczone, że kot to nie zabawka i należy ostrożnie się z nim obchodzić. Jeśli dzieci będą tego nauczone to z pewnością stworzą z kotem zgrany zespół.

kot szkocki zwisłouchy

Ruch – jakie aktywności zapewnić szkockiemu zwisłouchemu

Koty szkockie zwisłouche to inteligenta rasa, co z jednej strony może być wielkim powodem do dumy właścicieli, a z drugiej utrapieniem. Kot tej rasy bez problemu nauczy się wykonywać sztuczki, ale równie szybko nauczą się otwierać szafki czy wchodzić w trudno dostępne miejsca. 

Kot szkocki zwisłouchy to prawdziwy łowca, w którym do dzisiaj drzemie silny instynkt łowiecki, dlatego też właściciel musi zagwarantować czworonogowi wystarczającą ilość różnorodnych form zabawy. Dobrym rozwiązaniem będą wędki czy myszy co nie tylko będzie dodatkową aktywnością ale zaspokoi również instynkt. Mruczki te chętnie pobawią się również zabawkami interaktywnymi. 

Kot szkocki zwisłouchy jest raczej domatorem, który nie lubi oddalać się z miejsca, gdzie przebywają jego ukochani właściciele. Czasem jednak instynkt łowiecki może spowodować, że chęć zdobyczy wygra nad rozsądkiem, dlatego okna, balkon czy taras powinny być odpowiednio zabezpieczone. Uchylone okno czy balkon może być bardzo niebezpieczne dla kotów. Próbując zaczerpnąć świeżego powietrza lub wyślizgnąć się za potencjalną zdobyczą pupil może utknąć w szczelinie co może doprowadzić do wielu urazów skutkujących nawet śmiercią, kiedy spanikowany kot będzie próbował wydostać się za wszelką cenę. Wyjściem jest montaż specjalnej kratki lub siatki zabezpieczającej okno. Powiedzenie, że koty zawsze spadają na cztery łapy niestety nie zawsze się sprawdza, zwłaszcza w przypadku czworonogów, które mieszkają w mieszkaniach znajdujących się na wysokim piętrze. W takich przypadkach bardzo często kot doznaje wielu urazów lub ginie na miejscu. Nie tylko wysokość jest groźna. Na biegającego samopas poza domem kociego uciekiniera czyha ruch uliczny, dzikie zwierzęta, spuszczone ze smyczy psy czy nawet porozrzucane trutki. Jeśli chcemy aby nasz pupil wychodził na zewnątrz to należy zakupić dobrze dopasowane szelki i smycz dla kota, które umożliwią bezpieczne wychodzenie na spacery. Niektóre koty lubią wchodzić do pralki, dlatego przez jej włączeniem upewnij się, że Twój wymarzony kiciuś właśnie nie ucina sobie tam popołudniowej drzemki.



Zdrowie kota szkockiego zwisłouchego

Pomimo wielu starań hodowców kot szkocki zwisłouchy nie uchodzi za zdrową rasę. Aktualnie hodowcy bardzo przykładają się do tematu i starają się poszerzyć wąską pulę genetyczną, jednak jest to działanie długotrwałe a na skutki trzeba jeszcze poczekać. Problemy zdrowotne spowodowały które trapią tego niezwykłego mruczka sprawiają, że do dzisiaj nie jest on uznany przez kilka organizacji felinologicznych. Kot szkocki zwisłouchy może cierpieć na deformację chrząstki ucha, stawów i kości. Nie jest to co prawda choroba, która skraca życie pupilowi, ale znacznie utrudnia jego funkcjonowanie i powoduje wiele bólu, ponieważ cierpiące na to schorzenie koty mają problemy z poruszaniem się. Kot szkocki zwisłouchy może również chorować na kardiomiopatię przerostową, czyli wadę serca. Podobnie jak inne mruczki może cierpieć na problemy z jamą ustną i nerkami. 

Na zdrowie kota duży wpływ ma również jego otoczenie. Rośliny są niewątpliwie dużą ozdobą każdego domu, jednak wiele z nich jest szkodliwych lub wręcz trujących dla kotów, dlatego przed ich zakupem właściciel powinien sprawdzić, czy nie zagraża ona jego podopiecznemu. Trzeba też zwracać uwagę na produkty spożywcze pozostawione w zasięgu kota, ponieważ niektóre z nich mogą być dla niego niebezpieczne. Takimi produktami są na przykład czekolada czy awokado. Szczególną ostrożność należy zachować w kwestii środków czystości i generalnie całej chemii, która znajduje się w domu.

Wybór odpowiedzialnego hodowcy ogranicza ryzyko wystąpienia chorób charakterystycznych dla tej rasy, jednak nie da się tego problemu wyeliminować w całości. Bardzo ważne są również okresowe, pełne badania krwi, czy usg nerek. Pozwala to monitorować stan zdrowia czworonoga, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości od razu reagować. Średnia długość życia zadbanego kota szkockiego zwisłouchego wynosi od 12 do 15 lat. 

Pielęgnacja scottish fold- nieskomplikowana, ale staranna

O ile zdrowie wymaga specjalnej troski tak pielęgnacja kota szkockiego zwisłouchego nie jest skomplikowana. Zabiegi pielęgnacyjne będą różnić się w zależności od odmiany – odmiana długowłosa będzie wymagać szczotkowania kilka razy w tygodniu, natomiast odmianę krótkowłosą wystarczy wyczesać raz w tygodniu. Czesanie ma na celu pozbycie się martwego włosa, usunięcie powierzchniowych zabrudzeń czy niedopuszczenia do powstania filców (w przypadku odmiany długowłosej). 

Oprócz systematycznego czesania kot szkocki zwisłouchy potrzebuje standardowego pakietu spa. Do pakietu tego zalicza się systematyczne przycinanie pazurków, higiena okolic oczu, czyszczenie uszu czy kontrolowanie stanu zębów. Charakterystyczny wygląd uszu powodujący ograniczony dostęp powietrza sprawia, że rasa ta może potrzebować czyszczenia uszu nieco częściej niż zwykłe mruczki. Jeśli zauważysz, że zbiera się nadmiar wydzieliny w uszach to należy jej się delikatnie pozbyć. Można to zrobić za pomocą wacika bądź patyczka. Oczy należy kontrolować i przemywać ich okolice, jeśli zbiorą się tam zanieczyszczenia lub wydzielina. Do tego celu najlepiej sprawdzi się preparat do higieny okolic oczu, sól fizjologiczna lub ewentualnie woda. Pazurki należy przycinać regularnie uważając, aby nie naruszyć unerwionego i ukrwionego rdzenia. Jeśli nie czujemy się na siłach samodzielnie skrócić pazurów, to z pomocą przyjdzie weterynarz lub salon pielęgnacji zwierząt. Koty mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego właściciel musi zadbać o higienę jamy ustnej. Pasty i szczoteczki do zębów, proszki czy płyny pozwolą zachować zęby i dziąsła w doskonałej czystości. Aby zabiegi pielęgnacyjnie nie były źródłem stresu najlepiej jest przyzwyczajać do nich kota od małego, dzięki czemu istnieje duża szansa, że kociak będzie traktować je jako zabawę.
Scottish fold kot szkocki zwisłouchy

Czym karmić kota szkockiego zwisłouchego – Dieta BARF czy gotowe karmy

Rasa ta nie wymaga specjalistycznego żywienia – kot szkocki zwisłouchy z chęcią zje prawie wszystko co mu zostanie podane. Warto jednak mieć na uwadze, że każdy mruczek jest wyjątkowy i zawsze może trafić się przypadek niejadka. Kocia dieta powinna być dopasowana indywidualnie pod każdego czworonoga. Każdy z nich będzie potrzebował innych składników. Ważny jest wiek, waga, aktywność czy ewentualne choroby pupila. Maluchy będą potrzebować innych składników niż koty dorosłe czy seniorzy. Kot szkocki zwisłouchy – jak każdy inny kot – potrzebuje pożywienia wysoko mięsnego, które zaspokoi jego potrzeby i dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników. Najprostszym sposobem karmienia kociego towarzysza są gotowe, mokre karmy. Podczas wyboru zawsze należy sprawdzić ich skład, ponieważ wiele z nich może okazać się gorszych niż wskazuje na to opakowanie. Wybierając karmę należy zwrócić uwagę na to, czy jest ona bytową czy uzupełniającą – należy brać pod uwagę tylko bytowe. Ponadto trzeba sprawdzić zawartość i jakość mięsa, obecność zbóż, których nie powinno być w karmie, jak i dodatkowych zapychaczy, konserwantów, barwników, czy aromatów. Warto pamiętać, że podstawą żywienia kotów nie może być karma sucha, która z powodu małej wilgotności może być powodem problemów z nerkami. 

Można również zdecydować się na dietę BARF. Jest to jednak dieta, która nie będzie odpowiadać wszystkim opiekunom, ponieważ jest czasochłonna i wymaga specjalistycznej wiedzy na jej temat. Taka dieta powinna być odpowiednio suplementowana, ponieważ sama w sobie może nie dostarczać wszystkich niezbędnych składników, a wszelkie niedobory są bardzo niebezpieczne dla zdrowia czworonoga. Z tego powodu warto swój wybór skonsultować z weterynarzem lub zwierzęcym dietetykiem. Przed przejściem na dietę BARF bardzo wskazane jest wykonanie pełnej morfologię, która pozwoli dobrać składniki potrzebne do indywidualnych potrzeb pupila. Mikro i makro elementy są bardzo ważne i odpowiadają za istotne kwestie zdrowotne – tauryna dba o wzrok czworonoga, biotyna i cynk odpowiadają za wygląd i stan sierści natomiast kolagen korzystnie wpływa na stawy. Oprócz jedzenia bardzo ważne jest również dostęp do świeżej wody pitnej. Warto subtelnie przypominać czworonogowi o konieczności nawadniania organizmu ustawiając kilka misek z wodą w mieszkaniu.

Niezbędne akcesoria dla szkockiego zwisłouchego – wyprawka dla czworonoga

W przypadku pojawienia się nowego członka rodziny czy to dwunożnego czy czteronożnego niezbędne jest zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria, które ułatwią jemu oraz domownikom wspólne funkcjonowanie. Poza zakupem niezbędnych produktów warto znać tak zwane kocie strefy, które ułatwią organizację przestrzeni życiowej naszego kociego podopiecznego. 



Kocie strefy w domu

W kocim świecie istnieją sfery, które muszą być przestrzegane, aby nasz mruczek czuł się komfortowo w sferze psychicznej. Strefy te dotyczą podziału terytorium kota i odpowiedzialny właściciel powinien je znać. Jest to strefa posilania się, strefa z toaletą, strefa wypoczynku czy strefa zabaw. Odpowiadają one za wszystkie potrzeby życiowe naszego czworonoga. Strefa jadalna obejmuje miejsce, gdzie znajduje się miska dla kota z jedzeniem. Miski z wodą powinny stać w pewnym oddaleniu od miski z jedzeniem. Strefa toalety powinna znajdować się w ustronnym, spokojnym miejscu, nie zaś tam, gdzie ciągle się coś dzieje. Kuweta powinna stać z dala od misek z jedzeniem i wodą oraz daleko od miejsca wypoczynku kota. Strefa wypoczynku jest miejscem bezpiecznym i komfortowym, gdzie nasz czworonożny przyjaciel może oddać się relaksowi. Koty lubią miejsca suche, ciepłe i nasłonecznione. Pamiętaj o tym, wybierając miejsce dla swojego pupila. Strefa zabaw i aktywności to miejsce,  gdzie nasz mruczek może dać ponieść się swoim emocjom i wyładować nagromadzoną w sobie energię. 

Kocie ABC

Kot szkocki zwisłouchy potrzebuje misek na karmę i wodę dopasowanych do swojej wielkości. Od właściciela zależy jakie będą to miski, jednak najlepiej zdecydować się na ceramiczne, szklane bądź metalowe. Są łatwe w czyszczeniu i nie zmieniają smaku pożywienia, dzięki czemu kot chętnie będzie z nich jadł. 

Kolejną, niezbędną rzeczą jest kocia toaleta. Wybór kuwety może przysporzyć trochę problemu a powodem może być obszerność oferty. Kuwety dla kota mogą być odkryte, zakryte, w różnych kolorach i kształtach. Są nawet modele samoczyszczące się, zasilane sieciowo lub bateryjnie. Kuweta powinna być komfortowa i dostosowana do potrzeb czworonoga. Małe kocięta i seniorzy będą potrzebować kuwet z niskim wejściem, ponieważ wysoki próg może stanowić dla nich problem. W komplecie z kuwetą musi znaleźć się żwirek. Najczęściej o tym jaki on będzie decyduje kot, więc właściciela czeka metoda prób i błędów. Swój wybór kot zakomunikuje miejscem wypróżniania się – jeśli żwirek będzie nie będzie mu pasować to nie będzie załatwiać do kuwety. Żwirek może być bentonitowy, drewniany, silikonowy, bądź roślinny. Każdy z nich posiada inne właściwości i nie każdy podpasuje kotu. 

Drapak to następny ważny element z listy wyprawkowej. Pozwoli on uchronić meble, tapicerkę, ubrania i skórę właściciela. Drapak może być pionowy lub poziomy, mały lub duży. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli i tylko wielkość pomieszczenia oraz zasobność portfela może być ograniczeniem. 

Kolejnym produktem jest transporter. Nie powinno przewozić się kota bez zabezpieczenia, ponieważ jest to równie niebezpieczne dla niego jak i dla nas. Transporter może być plastikowy, wiklinowy, bądź materiałowy. Będzie niezbędny podczas wizyt u weterynarza czy też dalszych wyjazdów z pupilem.

Aby futerko kota szkockiego zwisłouchego znajdowało się w jak najlepszej kondycji niezbędny będzie zakup narzędzi groomerskich i preparatów kosmetycznych.

Hodowla – gdzie kupić kota szkockiego zwisłouchego

Zanim zdecydujesz się na zakup kota przemyśl wszystkie za i przeciw, a także rozważ różne sytuacje losowe. Posiadanie czworonoga wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością i pewnymi ograniczeniami. Przez swój niecodzienny wygląd rasa ta narażona jest na wiele poważnych problemów zdrowotnych, dlatego wybór odpowiedniej hodowli jest bardzo istotny. Zdrowie Twojego wymarzonego czworonoga powinno być na pierwszym miejscu, dlatego szukając hodowli poszukaj takiej, gdzie hodowca dokłada wszelkich starań i wykonuje niezbędne badania genetyczne w celu wykluczenia chorób dziedzicznych. Sprawdź czy wybrana przez Ciebie hodowla należy do międzynarodowych organizacji felinologicznych – takie hodowle działają zgodnie z obowiązującymi zasadami. Przeglądając ogłoszenia zwróć uwagę na to czy hodowca oferuje rodowód – pamiętaj, że dokument ten jest jedynym potwierdzeniem przynależności do danej rasy. Powinien być podpisany przez międzynarodowe organizacje felinologiczne i posiadać znak wodny lub hologram. Nie bój się pytać hodowcy o aspekty dotyczące kociaka czy jego rodziców. Poproś o przedstawienie Ci rodowodu rodziców i wyników przeprowadzonych badań.
Kot szkocki zwisłouchy kosztuje przeciętnie od 2500 do 3500 złotych. Na cenę wpływ mają takie aspekty jak popyt na daną rasę, płeć, umaszczenie, wiek, przeznaczenie – wystawowy czy na kolanka, ale także renoma hodowli i utytułowanie rodziców malucha. Nie daj się skusić niskim ofertom cenowym czy kotom rasowym na promocji. Takie “okazje” najczęściej pochodzą z pseudohodowli, gdzie choroby genetyczne są bardzo prawdopodobne.

Kot szkocki zwisłouchy – dla kogo będzie to rasa idealna?

Kot szkocki zwisłouchy to prawdziwy ewenement wśród mruczków. Nie tylko za sprawą swojego nietuzinkowego wyglądu, ale także usposobienia. Kot szkocki zwisłouchy nadaje się do domów, gdzie są psy czy koty. Ze względu na mocny instynkt łowiecki jego współżycie z mniejszymi czworonogami może być utrudnione. Ten niezwykły mruczek odnajdzie się przy boku osób starszej czy samotnej. Będzie pasował również do rodzin z dziećmi. Jednak należy pamiętać, że jest to kot rodzinny, który do szczęścia potrzebuje bliskości swojego opiekuna. Nie nadaje się dla osób, które całe dnie spędzają poza domem. To prawdziwa przylepa, która potrzebuje uwagi, czułości i miłości od swojego właściciela. W innym wypadku będzie nieszczęśliwy i straci swoją wrodzoną energię.