icon_cart

0

koszyk
bezpieczeństwo kota

Jak zadbać o bezpieczeństwo kota niewychodzącego

Koty – poza psami są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Ludzie dzielą się na dwie grupy – tych je kochają albo wręcz za nimi nie przepadają. Powszechnie uważa się, że mruczki nie są zbyt wymagające i nie potrzebują poświęcania im tyle uwagi jak psom, z którymi trzeba codziennie, kilka razy chodzić na spacery. Jednak niezależnie od gatunku pupila jego posiadanie wiąże się z dużą odpowiedzialnością. W przypadku psów i kotów jest ona największa. Odpowiedzialność ta spada na nas już przed pojawieniem się nowego członka rodziny w domu i to my zobowiązani jesteśmy do zapewnienia mu jak najlepszych warunków bytowych, w tym przede wszystkim bezpiecznej i komfortowej przestrzeni życiowej.
Koty są bardzo ciekawskimi stworzeniami. Jeśli postanowią gdzieś wejść, to prawie na pewno im się to uda. Jako właściciel mruczka musimy mieć oczy dookoła głowy i poniekąd myśleć tak jak on. O czym musimy pamiętać, aby zapewnić kotu bezpieczeństwo?

Zabezpieczenie okien

Zabezpieczenie okien to podstawowa kwestia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego kota – okna znajdują się przecież w każdym domu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo niebezpieczne dla kotów są okna uchylne. Zaciekawiony światem zewnętrznym pupil chcąc zaczerpnąć świeżego powietrza lub złapać siedzącego na parapecie ptaka może próbować przecisnąć się przez uchylone w pionie okno. W efekcie może bardzo łatwo utknąć i wpaść w panikę. Starając się za wszelką cenę wydostać z opresji ryzykuje licznymi urazami szyi, kręgosłupa, organów wewnętrznych a nawet uduszeniem i śmiercią. Rozwiązaniem są specjalne zabezpieczenia na okna i balkony. Kratki montuje się na okna uchylne, uniemożliwiają kotu wejście w szparę. Jeśli chcemy mieć możliwość otwarcia okna a tym samym umożliwić mruczkowi obserwację świata zewnętrznego to koniecznie trzeba zabezpieczyć je specjalną siatką. Montuje się ją od zewnątrz i ma ona na tyle małe oczka, że kot się przez nie nie przeciśnie. Jednocześnie jest wystarczająco mocna, aby mruczek jej nie przegryzł i nie przerwał, nawet jeśli rzuci się na nią w pogoni za ptakiem. Sam montaż takiej siatki nie jest skomplikowany. Można kupić kompletne zestawy do samodzielnego montażu lub też zlecić to zadanie firmie, która specjalizuje się w tej dziedzinie.



Bezpieczny balkon i taras

Jeśli w domu bądź mieszkaniu posiadamy balkon, to zapewne podczas wiosennych i letnich dni często otwieramy drzwi balkonowe, choćby po to aby przewietrzyć wnętrze. Koty uwielbiają obserwować otoczenie zatem otwarty balkon będzie dla nich fantastycznym miejscem do przesiadywania. Nie było z tym problemu, gdyby nie ryzyko wypadnięcia, zeskoczenia mruczka na zewnątrz. Jeśli mieszkamy na parterze lub niskim piętrze to nasz pupil może po prostu udać się na samodzielną wycieczkę, natomiast jeśli mieszkanie zlokalizowane jest wysoko, to wypadnięcie mruczka z balkonu może mieć tragiczne skutki.

Aby temu zapobiec balkon lub taras można zabezpieczyć montując na nim wolierę. Jest to konstrukcja w kształcie klatki obciągnięta identyczną siatką, jaką zabezpiecza się okna. Podobnie jak w przypadku okien wolierę także możemy wykonać sami lub zdecydować się na wynajęcie firmy. Koszt oczywiście będzie nieco większy z uwagi na powierzchnię, którą należy zabezpieczyć. Dodatkowym plusem woliery jest fakt, że zabezpiecza ona balkon przed ptakami – nie musimy się martwić na przykład o brudzące gołębie czy sroki, które ostatnio są prawdziwą zmorą wielu mieszkańców.. Na tak zabezpieczonym balkonie można postawić drapak, który będzie stanowił strategiczny punkt obserwacyjny dla naszego podopiecznego a także sprawi, że będzie on bardziej przytulny.

Niebezpieczne rośliny
Rośliny ozdobne cieszą oko i znajdują się w bardzo wielu domach. Pięknie dekorują wnętrze, miło pachną a także korzystnie wpływają na odświeżanie powietrza. Niewątpliwie wprowadzają do wnętrza trochę natury. Musimy jednak pamiętać, że wiele z popularnych roślin jest trująca dla naszych czworonogów. Do trujących roślin należy popularny kwiat jak gwiazda betlejemska, monstera czy chryzantema. Toksyny posiadają także fikusy, bluszcz pospolity, a także wiele roślin, które można spotkać w ogrodach jak lilia, jaskier, cis, pokrzywa czy łubin.
Niektóre rośliny mogą wywoływać nie tylko niepożądane skutki takie jak biegunka, ślinotok, wymioty, drgawki, czy zataczanie się ale nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Jeśli zauważymy jakiekolwiek oznaki zatrucia u naszego mruczka to należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii, ponieważ może to uratować życie pupila. Warto ustalić co zjadł kot, ponieważ znacząco ułatwi to weterynarzowi wdrożenie szybkiego leczenia. W pierwszej kolejności sprowokuje on wymioty a następnie poda antytoksyny. 

Jeśli chcemy mieć w domu zarówno kota jak i rośliny to dokładnie sprawdźmy, które z nich są dla mruczków bezpieczne. Warto mieć rośliny, które kot będzie mógł bezpiecznie podgryzać i przy okazji oczyścić swój układ trawienny jak owies czy kocia trawka.

Świeże zioła

Własny zielnik to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią gotować. Kuwety z ziołami często znajdują się na parapecie w kuchni czy na balkonie. Pomimo tego, że potrawy doprawione świeżymi ziołami są niezwykle smaczne, to niestety nie wszystkie z ziół są bezpieczne dla naszych czworonogów. Do ziół bezpiecznych zaliczane są bazylia, kolendra, melisa, rozmaryn czy tymianek. Ziołami niebezpiecznymi i toksycznymi są szczypiorek, lubczyk, oregano, majeranek czy zielona cebulka. Niektóre z nich powodują biegunki, wymioty, działają moczopędnie co prowadzi do odwodnienia a szczypiorek zakłóca oddech, prowadzi do krwiomoczu, rozpadu czerwonych krwinek i ogólnego osłabienie organizmu. Nawet małe ilości szczypiorku i roślin z rodziny cebulowatych spożyte przez kota zagrażają jego życiu.



Chemia domowa

Chemia domowa to kolejne niebezpieczeństwo, które czyha na naszego mruczka. Środki czystości mogą powodować zatrucia a nawet doprowadzić do śmierci zwierzaka. Chemia powinna być odpowiednio zabezpieczona i znajdować się miejscach,  do których mruczek nie ma dostępu. Zwykła szafka kuchenna nie stanowi dla większości kotów wielkiego problemu – poradzą sobie z jej otwarcie. Podobnie szuflady. Jeśli nie mamy możliwości trzymania chemii domowej w osobnym, zamykanym pomieszczeniu to warto wyposażyć szafkę w zamknięcie, które uniemożliwi kotu dostanie się do jej zawartości. Pamiętajmy też, aby nie wpuszczać mruczka do łazienki dopiero co umytej domestosem, cifem bądź po użyciu kreta. Opary tych preparatów mogą być niebezpieczne dla pupila. Po użyciu silnych chemikaliów najlepiej dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.

Trujące produkty spożywcze

Nie tylko rośliny mogą być trujące dla naszych czworonogów. Niektóre spożywane przez nas produkty spożywcze mogą okazać się prawdziwą zmorą dla milusińskich. Lista jest naprawdę długa, dlatego dla bezpieczeństwa kota i własnego spokoju jedzenie powinno być bezpiecznie przechowywane – szczelnie zamknięte, gdzie mruczek nie będzie miał do nich dostępu. Do niebezpiecznych produktów spożywczych zalicza się między innymi czekolada i kofeina. Czekolada gorzka jest najgorsza ze względu na dużą zawartość kakao. Groźne dla kota są rodzynki czy czosnek (świeży, jak i suszony). Zatrucie powodować mogą też pestki owoców i orzechy – skutkiem będą wymioty, biegunka, osłabienie, ospałość, drgawki, problemy motoryczne czy problemy z oddychaniem. 

Leki

Małe, okrągłe pastylki nadają się doskonale do zabawy. Mruczek może je przerzucać łapkami i łapać w zęby. Niestety ta z pozoru niewinna, mała tabletka może wywołać prawdziwe spustoszenie w organizmie naszego czworonoga. Wszystkie leki powinny być odpowiednio przechowywane i znajdować się poza zasięgiem kota.

Sprzęt AGD

Z kotem jest jak z małym dzieckiem. Musimy mieć oczy dookoła głowy, ponieważ w innym wypadku nasz pupil może doznać kontuzji. Koty bardzo chętnie pomagają nam we wszystkich codziennych czynnościach jak na przykład gotowanie. Rozgrzana płyta grzewcza grozi poważnymi oparzeniami kocich łapek a kuchenka wyposażona w palniki gazowe to prawie stuprocentowa pewność przypalenia futerka pupila. Warto zainwestować w specjalną nakładkę, którą będzie się stawiać nad rozgrzana płytą tym samym unikając potencjalnego oparzenia. W przypadku palnika gazowego trzeba po prostu uważać, aby kot nie zbliżył się do płomienia. Korzystając z piekarnika zawsze sprawdzajmy, czy przypadkiem nasz podopieczny do niego nie wskoczył. To samo dotyczy lodówki, zmywarki, pralki bądź suszarki, bo  mruczek może wpaść na pomysł aby do nich wejść – to przecież doskonała kryjówka! Na szczególną uwagę zasługuje pralka, która z punktu widzenia kota wydaje się być niezwykle atrakcyjna. Jest niedużą jamą a jeśli jest w niej pranie to dodatkowo umila kociakowi wylegiwanie się w niej.

Ostre i łatwo tłukące się przedmioty

Widok kota, który próbuje łapą lub głową strącić różne przedmioty nie jest czymś niezwykłym dla każdego, kto miał choć trochę do czynienia z tymi uroczymi stworzeniami. Jeśli nasz pupil jest z gatunku “niszczycieli światów” i z radością zrzuca wszystkie napotkane na swojej drodze przedmioty to zwróćmy uwagę, aby nie zostawiać w jego zasięgu wazonów, szklanek czy innych szklanych naczyń bądź ceramicznych bibelotów. Potłuczone szkło może dotkliwie poranić łapy i pyszczek czworonoga a połknięty szklany okruszek to tragedia!

Kot wychodzący – zagrożenia

Wielu właścicieli domów decyduje się na wypuszczanie kota na zewnątrz. Zazwyczaj dotyczy to głównie osób mieszkających w małych miasteczkach i na wsiach, jednak i w dużym mieście zdarzają się takie przypadki. Wypuszczanie mruczka wolno wiąże się z dużym ryzykiem, za które nasz kot może przypłacić życiem. Z pozoru niewinny spacer może okazać się tragiczny w skutkach. Nasz kot może natknąć się na biegające luzem psy czy dzikie zwierzęta. Zagraża mu również ruch uliczny. Groźne są także rozrzucone resztki jedzenia niewiadomego pochodzenia oraz różnego rodzaju trutki. Spotkanie z innymi, dziko żyjącymi zwierzętami niesie także ryzyko złapania chorób zakaźnych czy pasożytów. Zagrożeniem są również ciasne szczeliny czy ogrodzenia, w których mruczek może się zaklinować i nie móc z nich wyjść. Problemem są rozrzucone śmieci – głównie puste puszki po jedzeniu. Kot może włożyć do środka głowę i nie być w stanie z powrotem jej wyjąć. 

Jeśli chcemy umożliwić kotu eksplorowanie otoczenia w bezpieczny sposób, to możemy wychodzić z nim na spacery. W tym celu należy zaopatrzyć się w dopasowane, komfortowe szelki i smycz, która zapewni nam kontrolę nad mruczkiem pozwalając mu jednocześnie na pewną swobodę.  

Urządzanie mieszkania a nowy domownik

Koty są niezwykle ciekawskimi stworzeniami, które chętnie spróbują wszystkiego – w tym również tego, co zakazane. Jako opiekunowie musimy odpowiednio się przygotować i zabezpieczyć dom, aby mruczkowi nie groziło niebezpieczeństwo. Jeśli pragniemy mieć kota a aktualnie jesteśmy na etapie urządzania mieszkania to warto robić to z głową. Materiały, które wybierzemy mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego porządku w domu, w którym żyje kot. Warto pomyśleć o farbach zmywalnych, dzięki którym łatwo usuniemy zabrudzenia. Decydując się na podłogi wybierzmy panele o wysokiej klasie ścieralności, płytki bądź twardy parkiet, który oprze się kocim pazurkom. Dywany nie są najlepszym rozwiązaniem ze względu na włos, który pupil za sobą pozostawia. Decydując się na kanapy i obicia warto zapoznać się z ofertą materiałów dedykowanych do mieszkań, gdzie są zwierzęta. Materiały takie posiadają specjalny splot i fakturę, która jest odporna na zadrapania i nie łapie włosa.

Jak zadbać o bezpieczeństwo kota w domu?

Na naszego czworonoga czyha naprawdę wiele niebezpieczeństw, dlatego my jako właściciele powinniśmy odpowiednio zadbać o jego bezpieczeństwo. Należy pamiętać przede wszystkim o zabezpieczeniu okien. Wypadnięcie z okna może grozić śmiercią zwierzęcia czy to od razu czy dopiero, kiedy mruczek w stresie będzie biegł przed siebie. Należy odpowiednio schować i zabezpieczyć rośliny a za nim zakupimy roślinę warto sprawdzić czy dana roślina jest bezpieczna dla czworonogów. Niebezpieczeństwo mogą stanowić również wszelkiego rodzaju sznurki, kable i nitki, a także artykuły spożywcze używane przez nas na co dzień w kuchni, jak i popularna chemia.

Nie można również zapominać o podstawowych potrzebach czworonoga. Jeśli zapewnisz pupilowi bezpieczeństwo – zadbasz o okna, kable, zabezpieczysz chemię, kwiaty i artykuły spożywcze to z pewnością Twój mruczek będzie Ci wdzięczny, jednak nie możesz zapomnieć również, aby zadbać odpowiednio o jego stabilizację psychiczną i zaspokojenie potrzeb. Pamiętaj odpowiednio rozmieścić w domu kocie miski, kuwety, drapak, zabawki, jak i legowisko z myślą o kocich strefach. Kocie strefy są ściśle określone. Kuweta nie może znajdować się w pobliżu misek i na odwrót. Kuweta nie może także być połączona ze strefą odpoczynku, jak i zabawy. Zadbaj o pupila, dzięki zabawkom i drapakom, dzięki czemu nie będzie na siłę próbować wymyślić sobie kreatywnego zajęcia, które niekoniecznie będzie dla niego bezpieczne.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego mruczka w domu a z pewnością odwdzięczy Ci się długimi latami wspólnego życia.