icon_cart

0

koszyk
szczekający pies

Twój pies dużo szczeka – czy da się go tego oduczyć?

Szczekanie to jedna z wielu form komunikacji głosowej psów. Ludzie często są zadowoleni, że ich pies szczeka, aby podnieść alarm lub aby pokazać, że czegoś chce. Czasami jednak szczekanie psa może być nadmierne. Ponieważ szczekanie pełni różne funkcje, zanim zaczniesz leczyć problem szczekania, musisz zidentyfikować jego przyczynę i motywację psa do tego działania.
Każdy rodzaj szczekania pełni inną funkcję, a jeśli pies jest wielokrotnie nagradzany za szczekanie – innymi słowy, jeśli właściciel daje mu to, czego chce – może nauczyć się wykorzystywać szczekanie. Na przykład psy, które z powodzeniem szczekają, by zwrócić na siebie uwagę, często szczekają na inne rzeczy, takie jak chęć jedzenia, zabawy lub spacerów. Z tego powodu ważne jest, aby wyszkolić psa, by był cicho na komendę, abyś mógł zatrzymać jego szczekanie i nauczyć go innego zachowania.

Wielu właścicieli może rozpoznać, dlaczego ich pies szczeka, po prostu słysząc konkretne szczekanie. Na przykład szczekanie psa brzmi inaczej, gdy chce się bawić, a inaczej, gdy chce wejść z podwórka do domu. Jeśli chcesz zredukować szczekanie psa, ważne jest, aby ustalić, dlaczego szczeka. Oduczenie psa szczekania zajmie trochę czasu. Niestety, po prostu nierealistyczne jest oczekiwanie szybkiej poprawy lub oczekiwanie, że twój pies całkowicie przestanie szczekać. (Czy spodziewałbyś się, że osoba nagle całkowicie przestanie mówić?) Twoim celem powinno być raczej zmniejszenie, a nie wyeliminowanie szczekania. Pamiętaj, że niektóre psy są bardziej podatne na szczekanie niż inne. Ponadto niektóre rasy są znane jako „szczekające” i może być trudniej zmniejszyć szczekanie u osobników tych ras.



Dlaczego psy szczekają

Szczekanie terytorialne. Psy mogą nadmiernie szczekać w odpowiedzi na ludzi, psy lub inne zwierzęta znajdujące się na ich terytorium lub zbliżające się do niego. Terytorium Twojego psa obejmuje obszar otaczający jego dom, a ostatecznie jest wszędzie, gdzie był Twój pies. Jego terytorium może być również miejsce, które bardzo kojarzy mu się z Tobą: Twój samochód, trasa, którą wybierasz podczas spacerów i inne miejsca, w których spędzacie dużo czasu.

Szczekanie alarmowe. Jeśli twój pies szczeka na każdy dźwięk i nowe zdarzenie, niezależnie od kontekstu, prawdopodobnie szczeka, aby podnieść alarm. Psy zaangażowane w szczekanie alarmowe zwykle mają sztywniejszą mowę ciała niż psy szczekające na powitanie i często poruszają się skacząc do przodu z każdym szczeknięciem. Szczekanie alarmowe różni się od szczekania terytorialnego tym, że pies może szczekać na widok lub dźwięk w dowolnym miejscu, nie tylko wtedy, gdy broni znajomych obszarów, takich jak dom, podwórko lub samochód.

Szczekanie w poszukiwaniu uwagi. Niektóre psy szczekają na ludzi lub inne zwierzęta, aby zwrócić na siebie uwagę lub zdobyć nagrody, takie jak jedzenie lub zabawki.

Szczekanie na powitanie. Twój pies może szczekać na powitanie, jeśli szczeka na widok ludzi lub innych psów, a jego ciało jest zrelaksowane, podekscytowane i pies macha ogonem. Psy, które szczekają, witając ludzi lub inne zwierzęta, mogą również popiskiwać.

Kompulsywne szczekanie. Niektóre psy nadmiernie szczekają w sposób powtarzalny i jednostajny. Te psy często również poruszają się w sposób powtarzalny. Na przykład pies, który kompulsywnie szczeka, może biegać tam i z powrotem wzdłuż ogrodzenia na podwórku lub spacerować po domu w jedną i w drugą stronę.

Szczekanie stadne. Niektóre psy szczekają nadmiernie tylko wtedy, gdy słyszą szczekanie innych psów. Ten rodzaj szczekania pojawia się w kontekście innych psów, gdy widzą je nawet z daleka — na przykład psów z sąsiedztwa.

Szczekanie wywołane frustracją. Niektóre psy szczekają nadmiernie tylko wtedy, gdy znajdują się w frustrującej sytuacji, na przykład, gdy nie mają dostępu do towarzyszy zabaw lub gdy są zamknięte, a akurat bardzo chciałyby wyjść.

Inne problemy, które mogą powodować nadmierne szczekanie

Choroba lub uraz. Psy czasami szczekają w odpowiedzi na ból. Zanim spróbujesz rozwiązać problem szczekania psa, poproś o zbadanie go przez weterynarza, aby wykluczyć przyczyny medyczne.

Lęk separacyjny. Nadmierne szczekanie z powodu lęku separacyjnego występuje tylko wtedy, gdy opiekun psa odszedł lub gdy pies został zupełnie sam. Zwykle zobaczysz również co najmniej jeden inny objaw lęku separacyjnego, taki jak pobudzenie, niszczenie przedmiotów, depresja lub inne oznaki niepokoju.



Jak oduczyć psa szczekania

Pierwszym krokiem w kierunku ograniczenia szczekania psa jest określenie rodzaju jego szczekania. Poniższe pytania mogą pomóc w dokładnym określeniu rodzaju szczekania psa, tak abyś mógł jak najlepiej rozwiązać problem.

  • Kiedy i gdzie pojawia się szczekanie?
  • Kto lub co jest celem szczekania?
  • Które rzeczy (przedmioty, dźwięki, zwierzęta lub ludzie) wywołują szczekanie?

Szczekanie terytorialne lub szczekanie alarmowe

Zachowanie terytorialne jest często motywowane strachem. Ponieważ obrona terytorium jest dla psa tak wysokim priorytetem, wiele psów ma silną motywację do szczekania, gdy wykryją zbliżanie się nieznanych ludzi lub zwierząt w pobliże znajomych miejsc, takich jak ich dom i podwórko. Ten wysoki poziom motywacji oznacza, że ​​gdy zwierzę szczeka, może ignorować nieprzyjemne lub karzące reakcje, takie jak emocjonalne uspokajanie go lub krzyczenie. Nawet jeśli samo szczekanie zostanie stłumione przez karę, motywacja psa do pilnowania swojego terytorium pozostanie silna i pies może próbować kontrolować swoje terytorium w inny sposób, na przykład gryźć bez ostrzeżenia.

Psy szczekają terytorialnie, aby ostrzec innych o obecności gości lub odstraszyć intruzów. Pies może szczekać, gdy widzi lub słyszy ludzi podchodzących do drzwi, listonosza dostarczającego pocztę i konserwatora odczytującego gazomierz. Może również reagować na widoki i odgłosy ludzi i psów przechodzących obok Twojego domu lub mieszkania. Niektóre psy szczególnie się denerwują, gdy są w samochodzie i widzą przechodzących ludzi lub psy. Powinieneś być w stanie ocenić na podstawie postawy ciała i zachowania psa, czy szczeka, aby powiedzieć „Witaj, wejdź!” lub „Hej, lepiej ruszaj w drogę. Nie jesteś u mnie mile widziany!”.

W leczeniu szczekania terytorialnego należy zmniejszyć motywację psa, a także jego możliwości obrony swojego terytorium. Aby zarządzać zachowaniem psa, musisz zablokować jego zdolność widzenia ludzi i zwierząt. Zdejmowana folia z tworzywa sztucznego lub inny materiał mogą zasłonić psu widok na obszary, które obserwuje i strzeże z domu. Użyj bezpiecznego, nieprzezroczystego ogrodzenia, aby otoczyć obszary zewnętrzne, do których Twój pies ma dostęp. Nie pozwól swojemu psu witać się z ludźmi przy drzwiach wejściowych, przy bramie frontowej lub na granicy posesji. Zamiast tego naucz go, aby udał się w alternatywne miejsce, takie jak klatka kennelowa lub mata, i był spokojny, dopóki nie zostanie zaproszony na odpowiednie powitanie.

Szczekanie alarmowe jest bardzo podobne do szczekania terytorialnego, ponieważ jest wyzwalane przez obrazy i dźwięki. Jednak psy, które zaalarmują szczekaniem, mogą to zrobić w odpowiedzi na rzeczy, które je przestraszą lub zdenerwują, gdy nie znajdują się na znajomym terenie. Na przykład pies, który szczeka terytorialnie w odpowiedzi na widok zbliżających się nieznajomych, zwykle robi to tylko we własnym domu, na podwórku lub w samochodzie. Z kolei pies, który zwykle szczeka alarmując, może szczekać, gdy widzi lub słyszy nieznajomych zbliżających się również w innych miejscach. Chociaż szczekanie terytorialne i szczekanie alarmowe są nieco inne, poniższe zalecenia dotyczą obu problemów.

Trening spokoju
Jeśli Twój pies nadal terytorialnie alarmuje szczekaniem, pomimo twoich wysiłków, aby zablokować mu kontakt z widokami i dźwiękami, które mogą wywołać jego szczekanie, wypróbuj następujące techniki:
Naucz swojego psa, że ​​gdy ktoś podejdzie do drzwi lub przejdzie obok Twojej posesji, może szczekać, dopóki nie powiesz „Cicho”. Pozwól psu szczekać trzy do czterech razy. Następnie powiedz „Cicho”. Unikaj krzyków. Po prostu wypowiedz polecenie wyraźnie i spokojnie. Następnie podejdź do psa, delikatnie zamknij jego pysk dłonią i powtórz „Cicho”. Puść pysk psa, odsuń się i zawołaj go od drzwi lub okna. Następnie poproś psa, aby usiadł i daj mu smakołyk. Jeśli zostanie przy tobie i milczy, przez kilka minut nadal podawaj mu smakołyki, aż zniknie to, co wywołało jego szczekanie. Jeśli twój pies od razu wznowi szczekanie, powtórz powyższą sekwencję. Zrób to samo na zewnątrz, jeśli szczeka na przechodniów, gdy jest na podwórku.
Jeśli wolisz nie trzymać psa za pysk lub jeśli wydaje się to denerwować psa lub sprawi, że będzie próbował cię ugryźć, możesz wypróbować inną metodę. Kiedy twój pies szczeka, podejdź do niego spokojnie, powiedz „Cicho”, a następnie każ mu milczeć, dając serię maleńkich smakołyków wielkości ziarnka grochu, takich jak fragmenty kurczaka, czy kawałki sera. Po wystarczającej liczbie powtórzeń tej sekwencji, przez kilka lub więcej dni treningu, Twój pies zacznie rozumieć, co oznacza „Cicho”. W tym momencie możesz stopniowo wydłużać czas między sygnałem „Cicho” a nagrodą dla psa. Na przykład powiedz „Cicho”, odczekaj 2 sekundy, a następnie nakarm psa kilkoma małymi smakołykami z rzędu. W wielu powtórzeniach stopniowo zwiększaj czas z 2 sekund do 5, potem 10, potem 20 i tak dalej.
Jeśli po 10 do 20 próbach procedura „Cicho” jest nieskuteczna, pozwól psu zaszczekać 3-4 razy, spokojnie powiedz „Cicho”, a następnie natychmiast wydaj zaskakujący dźwięk, potrząsając kompletem kluczy lub pustą puszką po napojach. Jeśli Twój pies zostanie skutecznie przestraszony dźwiękiem, przestanie szczekać. Gdy to zrobi, odwołaj go od drzwi lub okna, poproś, aby usiadł i daj mu smakołyk. Jeśli zostanie przy tobie i milczy, nadal podawaj mu smakołyki przez następne kilka minut, aż zniknie to, co wywołało jego szczekanie. Jeśli od razu wznowi szczekanie, powtórz sekwencję. Jeśli ta procedura nie zadziała po 10 do 20 próbach, możliwe że potrzebna będzie pomoc wykwalifikowanego szkoleniowca psów.
Jeśli Twój pies szczeka na ludzi lub inne psy podczas spacerów, odwróć jego uwagę specjalnymi smakołykami, takimi jak kurczak, ser lub szynka, zanim zacznie szczekać. (Najlepiej sprawdzają się miękkie, bardzo smaczne smakołyki.) Pokaż swojemu psu smakołyki, trzymając je przed nosem i zachęć go do skubania ich, gdy przechodzi obok osoby lub psa, który normalnie powodowałby u niego szczekanie. Niektóre psy radzą sobie lepiej, jeśli poprosisz je, aby usiadły, gdy przechodzą ludzie lub psy. Inne psy wolą być w ruchu. Upewnij się, że chwalisz i nagradzasz swojego psa smakołykami za każdym razem, gdy nie szczeka.



Jeśli twój pies najczęściej szczeka terytorialnie na twoim podwórku, trzymaj go w domu w ciągu dnia i nadzoruj, gdy jest na podwórku. Jeśli czasami jest w stanie zaangażować się w nadmierne szczekanie na alarm (na przykład, gdy nie ma Cię w pobliżu), to zachowanie stanie się silniejsze i trudniej będzie je zredukować.
Jeśli Twój pies najczęściej szczeka terytorialnie w Twoim aucie, naucz go jeździć w klatce. Jazda w klatce ograniczy pole widzenia psa i zmniejszy jego motywację do szczekania.

Trening komendy „Na miejsce”
Pomocne może okazać się również nauczenie psa określonego zestawu zachowań, gdy ludzie wchodzą do Twojego domu, aby miał mniej okazji do zaszczekania. Dodatkowo, kiedy twój pies będzie zachowywał się spokojnie i odbierał nagrody, nauczy się, że ludzie przychodzący do jego i twojej przestrzeni to dobra rzecz.
Zanim nauczysz psa, aby szedł na miejsce i pozostawał tam, gdy drzwi się otworzą, musisz nauczyć go, jak siedzieć lub kłaść się, a następnie jak pozostać w danym miejscu. Gdy Twój pies nauczy się tych komend, możesz przejść do kolejnego kroku.

Zidentyfikuj miejsce w swoim domu, do którego chciałbyś, aby Twój pies poszedł, gdy ludzie podejdą do drzwi. Jeśli to możliwe, wybierz miejsce oddalone co najmniej o kilka metrów od drzwi wejściowych, ale nadal pozostające w zasięgu wzroku. Może to być miejsce na szczycie schodów, w drzwiach sąsiedniego pokoju lub na dywaniku umieszczony w odległym rogu przedpokoju.
Powiedz „Na miejsce”, pokaż swojemu psu smakołyk, a następnie rzuć smakołyk w miejsce, w które chcesz, aby Twój pies poszedł. Powtórz tę sekwencję 10 do 20 razy. Po raz dziesiąty spróbuj udawać, że rzucasz smakołykiem, aby twój pies zaczął sam iść w kierunku miejsca. Gdy tylko stanie na swoim miejscu lub dywaniku, rzuć mu smakołyk. Gdy twój pies zacznie rozumieć o co ci chodzi, możesz przestać wykonywać fałszywy ruch ręką i po prostu powiedzieć: „Na miejsce”. Następnie poczekaj, aż to zrobi i daj mu nagrodę.
Gdy twój pies niezawodnie udaje się na swoje miejsce, zmieniaj miejsce, w które go wysyłasz. Ćwicz proszenie go o pójście na swoje miejsce z wielu różnych kątów i odległości. Na przykład powiedz „Idź na swoje miejsce”, gdy stoisz kilka kroków na lewo od niego. Po kilku powtórzeniach przejdź kilka kroków w prawo od miejsca i powiedz „Idź na swoje miejsce” z tej pozycji. Następnie przejdź do innego miejsca w pokoju, potem do innego itd. W końcu poćwicz stojąc przy drzwiach wejściowych i poproś psa, aby poszedł na swoje miejsce, tak jak robisz to, gdy przyjdą goście.

Kiedy twój pies opanuje komendę „na miejsce” zacznij prosić go, aby usiadł lub się położył kiedy tam dotrze. Gdy tylko pies wykona komendę, powiedz „Tak!” i nagrodź go pysznym przysmakiem. Następnie powiedz „OK” i pozwól mu odejść z miejsca, na które go wysłałeś. Powtórz te kroki co najmniej 10 razy podczas sesji treningowej.
Stań obok miejsca swojego psa. Poproś go, aby usiadł lub położył się, powiedz „Zostań” i poczekaj sekundę. Następnie powiedz „Tak!” lub „Dobrze!” i daj mu smakołyk. Po podaniu przysmaku powiedz „Ok”, aby zwolnić psa z komendy i zachęcić go, aby poszedł w inne miejsce. Powtórz tę sekwencję co najmniej 10 razy na sesję treningową. Stopniowo zwiększaj od jednej sekundy do kilku sekund, ale zmieniaj czas tak, aby czasami ułatwiać ćwiczenie (krótszy pobyt w pozycji – zostań), a czasami utrudniać (dłuższy pobyt). Jeśli twój pies zacznie wstawać, zanim powiesz „OK”, powiedz „Ups!” i natychmiast poproś go, aby ponownie usiadł lub położył się na swoim miejscu. Następnie kilka razy ułatw ćwiczenie, prosząc psa o krótsze utrzymanie komendy. Unikaj zmuszania psa do zbyt szybkich postępów lub testowania go, aby zobaczyć, jak długo może wytrzymać, zanim wstanie. To naraża psa na porażkę. Chcesz, żeby odniósł sukces przynajmniej 8 na 10 razy z rzędu.

Kiedy twój pies może konsekwentnie pozostawać na swoim miejscu przez co najmniej 30 sekund, a ty stoisz przed nim, możesz zacząć iść w kierunku drzwi. Wypowiedz komendę „Idź na swoje miejsce”, idź z psem na jego miejsce, poproś go, aby usiadł lub położył się i poproś go, aby został. Na początku po prostu odwróć głowę od psa. Następnie odwróć się do niego, aby dać mu smakołyk i zwolnij go z komendy. Po kilku powtórzeniach spraw, aby było trochę trudniej. Gdy pies usiądzie lub położy się na swoim miejscu, poproś go, aby został, a następnie zrób jeden krok w kierunku drzwi. Wróć natychmiast, daj swojemu psu smakołyk, a następnie uwolnij go z pobytu słowem lub frazą zwalniającą. Stopniowo zwiększaj liczbę kroków, które robisz od swojego psa w stronę do drzwi. W końcu będziesz mógł przejść całą drogę do drzwi i z powrotem, podczas gdy pies będzie siedział lub leżał na swoim miejscu. (Nie zapomnij nagradzać go za pozostanie!) Jeśli twój pies wstanie lub opuści swoje miejsce przed zwolnieniem go z pobytu, powiedz „Ups!” w chwili, gdy wstaje. Następnie natychmiast powiedz mu, aby ponownie usiadł lub położył się na swoim miejscu i został. Poczekaj kilka sekund, a następnie puść go. Być może działasz zbyt szybko. Następnym razem wykonaj ćwiczenie tak, aby Twój pies mógł odnieść sukces. Poproś go, aby został przez krótszy czas i nie oddalaj się od niego tak daleko. Kiedy odniesie sukces na łatwiejszym poziomie, możesz stopniowo ponownie utrudnić ćwiczenie. Nigdy nie kończ pobytu psa na odległość. Zamiast tego zawsze wróć do niego, powiedz „Tak”, daj mu smakołyk, a następnie powiedz „OK”, aby go zwolnić.

Kiedy Twój pies potrafi już siedzieć lub leżeć na swoim miejscu przez 30 sekund, podczas gdy Ty odwracasz się i idziesz do drzwi wejściowych, możesz zacząć wprowadzać pewne elementy rozpraszające. Powiedz swojemu psu, żeby został, a potem zrób coś rozpraszającego. Na początku złagodź rozproszenia. Na przykład zacznij od pochylenia się lub wykonania pojedynczego pajacyka. Podczas kilku kolejnych sesji treningowych stopniowo intensyfikuj rozpraszanie psa takimi rzeczami, jak bieganie lub rzucanie smakołyków na podłogę. Szybko nagradzaj psa po każdym rozproszeniu uwagi, nagradzaj oczywiście za pozostanie na miejscu. Jeśli wstanie, szybko powiedz „Ups”, poproś go, aby usiadł lub położył się na swoim miejscu i spróbuj ponownie. Kiedy twój pies może już zostać na miejscu, podczas gdy ty robisz różne rzeczy rozpraszające, poproś go, aby został, podczas gdy ty podchodzisz do drzwi wejściowych swojego domu i udajesz, że kogoś tam witasz.

Kolejnym etapem szkolenia jest zaproszenie przyjaciół i rodziny, którzy pomogą Ci przeprowadzić próbne wizyty. Poproś, aby ktoś podszedł do drzwi. Będziesz pracować ze swoim psem nad tym, aby pozostał na swoim miejscu. Bądź przygotowany! Praca zajmie prawdopodobnie dużo czasu. Kiedy otworzysz drzwi, może się zdarzyć jedna z dwóch rzeczy. Czasami zostawiasz psa na miejscu, rozmawiając z osobą przy drzwiach, tak jakby Twój gość był kurierem lub doręczycielem. Twój tym razem nie przywita się z gościem. (Jednak ty, ta osoba lub oboje powinniście często rzucać psu smakołyki, aby nagrodzić go za pozostanie.) Innym razem zaproś gościa do środka. Poczekaj, aż osoba gdzieś usiądzie, a następnie wypuść psa, aby do was dołączył. Kiedy masz przyjaciela, który pomoże ci w udanej wizycie, pamiętaj, aby powtarzać scenariusz w kółko, co najmniej 10 do 20 razy. Praktyka czyni mistrza! Niech osoba przyjdzie na 5 do 10 minut lub po prostu udaje, że coś dostarcza, a następnie wyjdzie na 5 do 10 minut, a następnie wróci na drugą wizytę i tak dalej. Twój pies powinien odbyć co najmniej 10 wizyt z rzędu z tą samą osobą. Z każdym powtórzeniem będzie mu łatwiej robić to, czego oczekujesz, ponieważ będzie coraz mniej podekscytowany— zwłaszcza, gdy w drzwiach jest ta sama osoba, w kółko.
Kontynuuj zapraszanie znajomych, którzy pomogą ci ćwiczyć komendę „Idź na miejsce”, aż twój pies niezawodnie pójdzie na swoje miejsce i pozostanie tam, dopóki go nie zwolnisz, mówiąc „OK”. W tym momencie Twój pies powinien być w stanie perfekcyjnie wykonywać swoją nową umiejętność „Idź na swoje miejsce” przez około 90% czasu sesji treningowych. Najtrudniejszą częścią dla Twojego psa będzie pójście na swoje miejsce i pozostanie tam w sytuacjach z życia codziennego, kiedy nie był w stanie wykonać kilku powtórzeń. Aby przygotować psa na przybycie prawdziwych gości, poproś znajomych, którzy dobrze go znają, aby wpadli znienacka, gdy będziesz w domu. Następnie poproś znajomych, którzy nie znają dobrze Twojego psa, aby wpadli. Twój pies będzie mógł udać się na swoje miejsce i tam pozostać, nawet jeśli żadne z Was nie wie, kto stoi przed drzwiami!
W końcu, kiedy prawdziwi goście przyjdą do twojego domu, możesz poprosić psa, aby poszedł na swoje miejsce, gdy tylko zapukają lub zadzwonią do drzwi. Po wpuszczeniu gości poproś ich, aby usiedli. Poczekaj około minuty przed zwolnieniem psa z jego miejsca. Załóż psu smycz, jeśli myślisz, że może skakać na gości lub zachowywać się agresywnie. Po minucie lub dwóch i przywitaniu się psa, poproś go, aby położył się u Twoich stóp i został. Daj mu coś, co zapewni mu zajęcie, na przykład ucho wołowe lub zabawka KONG nadziewany czymś naprawdę smacznym, takim jak niskotłuszczowy serek śmietankowy, twaróg lub niskotłuszczowe masło orzechowe, mrożony banan i twarożek lub karma dla psów i krokiet w puszkach. Gdy twój pies skończy rozprawiać się z wołowym uchem lub KONGiem, prawdopodobnie pójdzie spać.

Jeśli potrzebujesz pomocy w nauczeniu swojego psa tych umiejętności, nie wahaj się skorzystać z pomocy certyfikowanego profesjonalnego trenera psów lub certyfikowanego behawiorysty zwierząt domowych w Twojej okolicy. Profesjonalny trener może spotkać się z Tobą w cztery oczy, aby przeprowadzić Cię przez proces uczenia psa siadania i chodzenia na miejsce na polecenie.

Szczekanie na powitanie

Twój pies szczeka na ludzi podchodzących do drzwi, na ludzi lub psy spacerujące obok Twojej posesji, na ludzi lub psy, które widzi na spacerach lub przez ogrodzenie, a jego szczekaniu towarzyszy skomlenie, merdanie ogonem i inne oznaki przyjacielskiego nastawienia, twój pies prawdopodobnie szczeka, żeby się przywitać. Najprawdopodobniej szczeka w ten sam sposób, gdy członkowie rodziny wracają do domu.
Utrzymuj szczekanie psa na niskim poziomie intensywności. Naucz psa siadania i pozostawania, gdy spotyka się z ludźmi przy drzwiach, aby miał coś do roboty zamiast szczekać. To zmniejszy jego poziom podekscytowania. Najpierw naucz go siedzieć i pozostawać, gdy nie ma nikogo przy drzwiach, aby dobrze znał komendę, zanim poprosisz go, aby zrobił to z rozproszeniem i podekscytowaniem z powodu przychodzących gości.



Jeśli Twój pies lubi zabawki, trzymaj ulubioną zabawkę w pobliżu drzwi wejściowych i zachęcaj go do chwycenia zabawki, zanim przywita Ciebie lub gości. Jeśli nauczy się trzymać zabawkę w pysku będzie mniej skłonny do szczekania. (Prawdopodobnie jednak nadal będzie popiskiwał).
Na spacerach naucz swojego psa, że ​​może spokojnie przechodzić obok ludzi i psów. Aby to zrobić, odwróć uwagę psa smakołykami, zanim zacznie szczekać. (Najlepiej sprawdzają się smakołyki dla psa). Pokaż swojemu psu smakołyki, trzymając je przed nosem i zachęć go do skubania ich, gdy przechodzi obok osoby lub psa, który normalnie powodowałby u niego szczekanie. Niektóre psy radzą sobie najlepiej, jeśli poprosisz je, aby usiadły, gdy przechodzą ludzie lub psy. Inne psy wolą być w ruchu. Upewnij się, że chwalisz i nagradzasz swojego psa smakołykami za każdym razem, gdy nie zacznie szczekać.

Szczekanie w poszukiwaniu uwagi

Jednym z powodów, dla których tak łatwo jest żyć z psami, jest to, że są bardzo ekspresyjne. Znajdują sposób na poinformowanie nas o swoich potrzebach. Często robią to poprzez szczekanie lub skomlenie. Rzeczywiście, uważamy za odpowiednie, gdy pies szczeka aby poprosić o wyjście na zewnątrz lub o napełnienie miski z wodą. Mniej atrakcyjne jest jednak, gdy twój pies szczeka, żądając nie wiadomo czego! Aby twój pies przestał, musisz konsekwentnie nie nagradzać go za szczekanie. Nie próbuj zrozumieć, dlaczego szczeka. Zamiast tego zignoruj ​​go. Leczenie tego rodzaju szczekania może być trudne, ponieważ w większości przypadków opiekunowie zwierząt domowych nieświadomie wzmacniają zachowanie – czasami tylko kontaktem wzrokowym, dotykaniem lub rozmawianiem ze swoimi psami. Dla psów wszystkie te ludzkie zachowania mogą być po prostu nagrodą. Staraj się używać zrozumiałego dla zwierzęcia języka ciała, aby powiedzieć swojemu psu, że jego szukające uwagi szczekanie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Na przykład, gdy pies zacznie szczekać, by zwrócić na siebie uwagę, możesz wpatrywać się w sufit, odwrócić się od psa lub wyjść z pokoju. W momencie, gdy pies przestanie szczekać, poproś go, aby usiadł, a następnie daj mu to, czego chce, czy to uwagi, zabawy, smakołyków, wyjścia na zewnątrz lub wejścia do domu.

Aby odnieść sukces, postaraj się nigdy nie nagradzać psa za szczekanie! W niektórych przypadkach najłatwiej jest nauczyć psa alternatywnego zachowania. Na przykład, jeśli nie chcesz, aby Twój pies szczekał, kiedy musi wyjść lub wejść do domu, zainstaluj drzwiczki dla psa. Jeśli twój pies szczeka, żebyś się z nim pobawił, naucz go przynosić zabawkę i siadać przed tobą. Czasami łatwiej jest uniknąć problemów, eliminując rzeczy, które powodują szczekanie psa. Jeśli twój pies szczeka, prosząc cię o wyjęcie zabawek spod kanapy, zablokuj przestrzeń tak, aby zabawki nie utknęły poza jego zasięgiem. Jeśli twój pies szczeka na ciebie, gdy rozmawiasz przez telefon lub pracujesz przy komputerze, daj mu smaczną kość do żucia, aby zająć go, zanim zacznie szczekać.

Możesz także nauczyć swojego psa milczenia na polecenie. Pomoże to wzmocnić związek między cichym zachowaniem a Twoją uwagą lub nagrodami. Twój pies powinien zawsze milczeć, zanim otrzyma uwagę, zabawę lub smakołyki. Dając swojemu psu gwarantowaną metodę zwrócenia na siebie uwagi, nie jest już zmuszony do szczekania i proszenia o uwagę.

Kompulsywne szczekanie

Psy czasami szczekają kompulsywnie, co oznacza, że ​​szczekają w sytuacjach, które nie są uważane za normalne lub szczekają w sposób powtarzalny, stały. . Jeśli twój pies wykonuje również inne powtarzalne zachowania, takie jak kręcenie się, krążenie lub skakanie podczas szczekania, może to być kompulsywnym szczekaniem. Aby zmniejszyć kompulsywne szczekanie, możesz spróbować zmienić sposób, w jaki trzymasz psa na zewnątrz. Na przykład, jeśli Twój pies jest przywiązany na podwórku możesz zacząć trzymać go luźno w bezpiecznym, ogrodzonym miejscu lub jeśli jest pozostawiony sam na dłuższy czas, powinieneś zwiększyć jego aktywność fizyczną, stymulację umysłową i jego kontakty społeczne.
Jeśli podejrzewasz, że Twój pies szczeka kompulsywnie, zalecamy zasięgnięcie porady certyfikowanego behawiorysty zwierząt domowych lub behawiorysty weterynaryjnego. Jeśli nie możesz znaleźć behawiorysty, możesz poprosić o pomoc Certyfikowanego Profesjonalnego Trenera Psów, ale upewnij się, że trener jest wykwalifikowany. Ustal, czy ma wykształcenie i doświadczenie w leczeniu zachowań kompulsywnych.



Szczekanie stadne

Psy są zwierzętami towarzyskimi, więc to naturalne, że szczekają, gdy słyszą szczekanie innych. Możesz powstrzymać tę tendencję, trzymając psa w domu, gdy inne psy szczekają, odtwarzając muzykę, aby zagłuszyć odgłosy innych psów i rozpraszając psa smakołykami lub bawiąc się, gdy inne psy szczekają (czy to w na żywo, czy w telewizji).

Szczekanie z podekscytowania lub frustracji

Psy często szczekają, gdy czują się podekscytowane lub sfrustrowane czymś, czego nie mogą dostać. Na przykład sfrustrowany pies może szczekać na swoim podwórku, ponieważ chce wyjść i bawić się z psami, które słyszy na ulicy. Sfrustrowany pies może szczekać i biegać wzdłuż ogrodzenia z psem z sąsiedztwa lub szczekać przy drzwiach, obserwując kota lub wiewiórkę bawiącą się na jego podwórku. Niektóre psy szczekają na inne psy na spacerach, ponieważ chcą się przywitać i bawić, lub szczekają na swoich opiekunów, aby skłonić ich do szybszego poruszania się podczas przygotowań do spacerów. Najskuteczniejszym sposobem zniechęcenia do szczekania z podekscytowania lub frustracji jest nauczenie sfrustrowanego psa kontrolowania swoich impulsów poprzez trening posłuszeństwa. Możesz nauczyć psa czekać, siedzieć i pozostawać, zanim uzyska dostęp do różnych zajęć, takich jak spacery, bawienie się z innymi psami lub gonienie wiewiórki. Może to być trudne zadanie, więc możesz potrzebować pomocy certyfikowanego, profesjonalnego trenera psów.

Obroże antyszczekowe

Różnorodne urządzenia są zaprojektowane tak, aby uczyć psy ograniczania szczekania. Najczęściej są to obroże, które dają nieprzyjemny bodziec, gdy pies szczeka. Bodźcem może być głośny hałas lub krótkotrwałe, delikatne porażenie prądem lub wydzielanie się olejku eterycznego. Obroże emitujące hałas są nieskuteczne w przypadku większości psów. Jedno z badań wykazało, że obroża z olejkiem eterycznym była co najmniej tak samo skuteczna w eliminowaniu szczekania jak obroża elektroniczna i była postrzegana bardziej pozytywnie przez właścicieli. Praktycznie wszystkie psy stają się „mądre”, co oznacza, że ​​uczą się nie szczekać podczas noszenia obroży antyszczekowych, ale powracają do szczekania, gdy ich nie noszą. Obroże, które działają na systemie mikrofonowym, aby wychwycić dźwięk szczekania psa, nie powinny być używane w domu z wieloma psami, ponieważ szczekanie każdego psa może aktywować obrożę.
Obroże antyszczekowe są urządzeniami karnymi i nie są zalecane jako pierwszy wybór w przypadku problemu szczekania. Dotyczy to zwłaszcza szczekania motywowanego strachem, niepokojem lub kompulsją. Przed użyciem obroży antyszczekowej zalecamy spotkanie z psim behawiorystą.

Czego nie robić

  • Nie zachęcaj psa do szczekania na dźwięki, takie jak przechodnie lub psy przechodzące obok Twojego domu, ptaki za oknem, dzieci bawiące się na ulicy i trzaskanie drzwiami samochodu, mówiąc „Kto tam?” lub wstawanie i patrzenie przez okna.
  • Nie karz psa za szczekanie na niektóre dźwięki, takie jak trzaskanie drzwiami samochodu czy dzieci bawiące się na ulicy, ale zachęcaj go do szczekania na inne dźwięki, na przykład ludzi przy drzwiach. Musisz być konsekwentny!
  • O ile certyfikowany behawiorysta zwierząt domowych lub behawiorysta weterynaryjny zaleci inaczej, nigdy nie stosuj procedur karania, jeśli twój pies szczeka ze strachu lub niepokoju. To może sprawić, że poczuje się gorzej, a w rezultacie jego szczekanie może się nasilić.
  • Nigdy nie używaj kagańca, aby uciszyć psa gdy go nie nadzorujesz. Psy nie mogą jeść, pić ani dyszeć, aby się ochłodzić podczas noszenia kagańca, więc zmuszanie psa do noszenia go przez dłuższy czas byłoby nieludzkie.
  • Nigdy nie zawiązuj pyska psa liną, sznurkiem, gumkami lub czymkolwiek innym. Robienie tego jest niebezpieczne, bolesne i niedobre dla zwierzęcia.