Adresówka dla Twojego pupila
Spis treści
Stare przysłowie mówi, że mądry Polak po szkodzie. W końcu zaginięcie psa czy kota przydarza się innym, a nasze zwierzątko jest zawsze grzeczne i nigdy by nie uciekło. Nieszczęśliwe wypadki chodzą jednak po ludziach, dlatego warto dmuchać na zimne i pomyśleć o zabezpieczeniu swojego pupila.
Adresówka
Adresówka, zwana też adresatką, to najprostszy, najtańszy i najbardziej oczywisty sposób zabezpieczenia zwierzęcia. Najbardziej wytrzymała jest wersja grawerowana, wykonana z aluminium lub metalu. Występują one w przeróżnych kształtach i kolorach: złote, srebrne, emaliowane, w kształcie psiego lub kociego pyszczka, a nawet ozdobione kryształkami Swarovskiego. Grawer jest na tyle głęboki, że nie zetrze się przez lata, a dodatkowo zwierzak prezentuje się z taką zawieszką wyjątkowo elegancko.
Tańszą i bardziej dyskretną alternatywę stanowią adresówki zakręcane, do których wkładamy zwiniętą karteczkę z danymi kontaktowymi. Ich niewielkie rozmiary czynią je idealnym rozwiązaniem dla właścicieli kotów.
Najbardziej podstawowe rozwiązanie stanowią plastikowe breloczki, na których można zapisać najważniejsze dane długopisem. Należy przy tym pamiętać, żeby użyć długopisu, którego tusz nie rozmazuje się i jest odporny na działanie wody.
Czip
Zdarza się jednak, że pies czy kot podczas ucieczki zgubi obrożę lub szelki. Co wtedy? Każdego zwierzaka warto zaczipować. Wiele miast organizuje akcje darmowego czipowania wraz z wpisaniem numeru do bazy danych, można o to również poprosić swojego weterynarza. Zarejestrowanie czipa w bazie jest bardzo ważne! Niezarejestrowany czip nie zawiera żadnych danych, które pozwoliłyby na odnalezienie właściciela! Gdy zaczipowany zwierzak zostanie przez kogoś złapany, weterynarz lub pracownik schroniska może odczytać przypisany do niego numer, a po wpisaniu go do bazy danych odnaleźć dane kontaktowe opiekuna.
Lokalizatory GPS i Bluetooth
Rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność są lokalizatory GPS i Bluetooth. Urządzenie GPS łączy się z satelitą, przekazując właścicielowi na bieżąco położenie pupila przez aplikację na telefon lub komputer. Jedną z funkcji jest ustawienie bezpiecznego obszaru, po którym może poruszać się zwierzę, dzięki czemu właściciel jest natychmiast informowany, gdy podopieczny opuści teren. Urządzenia tego typu działają z dużą dokładnością i na dużym terenie, wymagają jednak opłaty abonamentowej oraz mają spore rozmiary, przez co nie nadają się dla bardzo małych psów i kotów.
Alternatywą są lokalizatory Bluetooh w formie niewielkiego breloczka. Gdy chcemy znaleźć zwierzaka, wystarczy włączyć usługę Bluetooth w telefonie komórkowym i odnaleźć sygnał wysyłany przez nadajnik. Najlepsze efekty osiąga się chodząc w grupie, która tworzy siatkę sygnału na konkretnym obszarze. Zalety tego rozwiązania to nie tylko mały rozmiar, ale również cena, która jest nawet kilkukrotnie niższa niż w przypadku urządzeń GPS.
Bezpieczeństwo ukochanego zwierzaka jest najważniejsze! Mały czy duży pupil, rasowy czy kundelek – dla każdego można znaleźć dobre rozwiązanie.