Akcesoria do bezpiecznego przewożenia zwierząt
Spis treści
Prędzej czy później zdarzy się sytuacja wymagająca przetransportowania naszego czworonoga. Może to być wizyta u weterynarza, wspólna podróż czy wyjazd na wakacje. My jako właściciele jesteśmy odpowiedzialni za naszych pupili, dlatego należy być odpowiednio przygotowanym na taką ewentualność, aby zapewnić sobie i pupilowi bezpieczeństwo. Niektóre zwierzęta wręcz uwielbiają wspólne podróże – czasem zwierzęta same wskakują do samochodu a na myśl o wspólnej podróży niesamowicie się cieszą. Inne jednak będą unikać tego jak ognia i gdyby mogły to najchętniej zapadłyby się pod ziemię na widok auta. Tak czy inaczej nieodpowiednie zabezpieczenie pupila podczas podróży może okazać się tragiczne w skutkach.
Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie – akcesoria samochodowe
Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom i wymaganiom właścicieli, dzięki czemu tych akcesoriów jest naprawdę duży. Można je dobierać pod wielkość czworonoga, jego wymagań, bądź specyfiki rasy. Pewnym ograniczeniem może być wielkość samochodu w którym przewożony będzie pupil. Wybierając akcesoria należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo pupila i nasze, jego komfort i jakość danego produktu. Akcesoria mogą różnić się od siebie w zależności od miejsca, gdzie będzie przewożony pupil – czy to będzie bagażnik czy środek samochodu.
- torba transportowa – uniemożliwia swobodne poruszanie się psa w samochodzie. Wygodne rozwiązanie przede wszystkim dla psów ras miniaturowych i małych oraz kotów. Wykonana z materiału ma postać dużej damskiej torebki. Można ją trzymać pomiędzy nogami lub przypiąć pasami co uniemożliwia przemieszczanie się przy gwałtownych hamowaniach.
- transporter – wykonany z tworzywa, zamykany transporter. Mniejsze modele posiadają uchwyty transportowe, większe mogą mieć kółka. Najpopularniejsze są te dla niewielkich psów i kotów choć dostępne są modele nawet dla największych ras. Zapobiega swobodnemu poruszaniu się pupila po kabinie pojazdu. Szczególnie popularne w transporcie lotniczym – niektóre modele transporterów mają homologację linii lotniczych co jest szczególnie ważne dla osób podróżujących z czworonogiem właśnie w ten sposób.
- klatka – podobnie jak transporter klatka uniemożliwia swobodne poruszanie się zwierzęcia po aucie. Wybierają jest przede wszystkim przez właścicieli psów dużych, ponieważ łatwo można ją dopasować do wielkości czworonoga. Ze względu na duże rozmiary klatka przewożona jest najczęściej w bagażniku – ważne, aby bagażnik miał dopływ świeżego powietrza. Nie można przewozić klatki (czy zwierzęcia luzem) w bagażniku odciętym od reszty auta. Klatka nie nadaje się do aut typu sedan czy hatchback, ale oczywiście mniejsze klatki można bez problemu umieścić na siedzeniu i zabezpieczyć pasami, dzięki czemu nie będzie stanowić niebezpieczeństwa dla pasażerów i samego czworonoga. Duże klatki najlepiej nadają się do samochodów typu kombi oraz SUV.
Klatki można podzielić na metalowe i materiałowe. Jedne i drugie są składane i przenośne. Są też modele klatek na stałe montowane w bagażniku – taką opcję oferują niektórzy producenci i zamawiając nowy samochód można zażyczyć sobie zamontowania takiej klatki. Klatka powinna być miejscem komfortowym dla pupila, dlatego warto je wyłożyć kocem i umieścić w niej ulubioną zabawkę, oczywiście taką, która nie stanowi dla niego niebezpieczeństwa podczas podróży.
- szelki samochodowe i pasy – po rozwiązanie uniwersalne, możliwe do zastosowania w każdym samochodzie. Pasy samochodowe dla psów działają tak samo jak pasy dla ludzi. Powodują, że przypięte psy nie przemieszczają się po pojeździe. Zapina się je do szelek, dzięki czemu zwierzakowi nie grożą większe urazy, jak i podduszenia. Krótka smycz zakończona jest uprzężą, którą wpina się do gniazda pasów samochodowych. Ważne, aby szelki jak i pasy były wysokiej jakości, zrobione jedynie z dobrych materiałów, ponieważ bezpieczeństwo czworonoga jest najważniejsze. Pasy i szelki należy dobrać do wielkości i wagi zwierzęcia.
- mata samochodowa – jest to mata, która z założenia uniemożliwia przejście psu z tylnej kanapy do przodu auta. Ze względu na swoją budowę uniemożliwia również przedostanie się psa do przodu w trakcie na przykład gwałtownego hamowania co mogłoby grozić wieloma urazami, jak i naraziłoby życie pupila. Mata chroni także tapicerkę przed zabrudzeniami czy zniszczeniami spowodowanymi pazurkami. Warto jednak oprócz samej maty stosować również szelki i pasy. Maty mogą być w formie nakładki na tylną kanapę, bądź w formie tak zwanych hamaków, które przypinane są do zagłówków przednich i tylnych foteli. Są również maty przeznaczone do bagażnika. Takie maty montuje się w bagażniku chroniąc elementy auta przed zabrudzeniami i zniszczeniami – tył kanapy, wyposażenie bagażnika czy jego boki i podłogę. Mata powinna być dobrana pod wielkość samochodu a przy jej zakupie trzeba zwrócić uwagę, czy model ten posiada ona otwór na pasy bezpieczeństwa dla psa (nie wszystkie posiadają taką funkcję.
- kratka do samochodu – kratkę montuje się między bagażnikiem a tylną kanapą. Dzięki niej nie ma możliwości, aby psiak przedostał się z bagażnika do przodu samochodu. Wiele nowszych aut oferuje takie kratki jako wyposażenie akcesoryjne.
- fotelik samochodowy – jest to dobra opcja dla małych zwierząt – psów małych, miniaturowych i kotów. Fotelik ten przypomina nieco fotelik dla dzieci. Montuje się je na kanapie i przypina a zwierzę podróżuje w nich w szelkach.
Dodatkowe akcesoria do samochodu
Oprócz akcesoriów do przewożenia zwierząt przydatne może okazać się również dodatkowe wyposażenie. Raczej nie będzie ono konieczne podczas krótkich podróży, np. do weterynarza o ile na zewnątrz nie panuje wysoka temperatura:
- mata chłodząca – prawdziwe zbawienie podczas upalnych dni. Większość mat działa na zasadzie oddawania chłodu podczas nacisku. Jest to dobre rozwiązanie również ze względu na to, że czworonóg sam może dozować sobie chłodzenie.
- składane miski turystyczne – woda jest niezbędna do życia i podobnie jak ludzie zwierzęta potrzebują jej do zaspokajania pragnienia jak i do schładzania się. Dla mniejszych zwierząt sprawdzi się połączenie butelki z dozownikiem na wodę. Jednak dla dużych psów jest to rozwiązanie dość niewygodne i lepiej sprawdzą się składane miski turystyczne.
- osłonki na szybypozwolą ochronić czworonoga przed padającymi promieniami słonecznymi. Działają podobnie jak osłonki dla dzieci. Sprawiają, że światło jest przygaszone co nie powoduje – nadmiernego stresu, jak i nie naraża czworonoga na nadmierne nasłonecznienie.
- kocyk do transportera i klatki – ulubiony, pachnący znajomo kocyk zapewnia pupilowi wygodę i komfort oraz pomaga łagodzić stres związany z podróżą.
Przewożenie zwierząt w samochodzie – przepisy
W Polskim prawie nie ma jasno określonych przepisów dotyczących przewożenia zwierząt. Artykuł 60 punkt 1 kodeksu drogowego mówi, że zabrania się kierowcy korzystania z jakiegokolwiek pojazdu, który mógłby zagrażać osobom poza pojazdem, jak i w środku. Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku mówi, że zwierzęta powinno przewozić się tak jak ładunek co oznacza, że ładunek nie może ograniczać widoczności. Artykuł 6 ustęp 2 ustawy o ochronie zwierząt zabrania przewożenia zwierzęcia w złych warunkach, które mogą narazić je na cierpienie i stres. jest to przestępstwo, za które grożą poważne, prawne konsekwencje. Pupila należy przewozić w sposób bezpieczny zarówno dla niego, jak i innych pasażerów.
Konsekwencje złego przewożenia w samochodzie
Trzeba pamiętać, że pomimo tego iż znamy swojego czworonoga na wylot i stanowimy zgrany duet to mogą przydarzyć się sytuacje, na które pupil może zareagować w sposób całkowicie nieprzewidziany. Podobnie jak ludzie zwierzęta mogą gwałtownie reagować kiedy się przestraszą. Zwierzę swobodnie poruszające się po samochodzie, siedzące na kolanach pasażera nie tylko może zasłonić widoczność kierującemu ale i utrudniać kierowanie pojazdem co może doprowadzić do kolizji. Warto również pamiętać, że niezabezpieczone zwierzaki narażone są na urazy podobnie jak i ludzie. Podczas gwałtownego hamowania, bądź co gorsza kolizji zwierzę staje się bezwładne co naraża je na urazy a nawet na śmierć. Nie zapięty pies w czasie wypadku będzie miotany po samochodzie z 40-to krotnością swojej masy – 10 kilogramowy pies zmieni będzie ważył 400 kilogramów co jest zagrożeniem również dla pasażerów. Psiak nie powinien również mieć wystawionego pyszczka, ponieważ nie tylko istnieje ryzyko zawiania a co za tym idzie przeziębienia. Podczas takiej sytuacji psiak może zostać uderzony przedmiotami, które mija auto a co gorsza może wypaść co stanowi dla niego śmiertelne niebezpieczeństwo.
Przewożenie zwierzaka a środki transportu publicznego
Niekiedy nie mamy możliwości przewiezienia zwierzaka autem a jedynie środkiem transportu publicznego. Przed taką podróżą należy odpowiednio się przygotować i poczytać regulamin przewoźnika, które mogą znacznie się od siebie różnić. Zazwyczaj wszystkie opierają się na zasadzie, że pupil powinien być przewożony w taki sposób, aby nie zagrażał bezpieczeństwu pasażerów, jak i własnemu. Pies powinien być na smyczy, dzięki której właściciel będzie miał nad nim kontrolę. Oprócz smyczy najczęściej wymagany jest również kaganiec i to niezależnie od wielkości psa. Psy małe i rasy miniaturowe, jak i koty bez problemu można przewozić w transporterach lub koszykach. Zwierzak nie powinien zasłaniać widoczności kierującemu, jak i nie może być trzymany na miejscach przeznaczonych do siedzenia. Pamiętaj, że przy podróżowaniu ze zwierzakiem powinieneś mieć zawsze przy sobie jego książeczkę zdrowia z zaświadczeniem o aktualnych szczepieniach (zwłaszcza przeciwko wściekliźnie).
Inaczej nieco ma się sprawa z przewozem psów przewodników lub asystujących osobom niepełnosprawnych. Powinny one mieć założoną specjalną uprząż, która informuje o ich zadaniu. Przed podróżą zapoznaj się z poszczególnymi wytycznymi każdego przewoźnika co do zasad przewożenia zwierząt, jak i ewentualnych kosztach – w niektórych komunikacjach nasze czworonogi mogą podróżować za darmo a w innych potrzebują specjalnego biletu.
O czym należy pamiętać podróżując ze zwierzakiem?
Przede wszystkim pamiętaj o zaspokojeniu jego wszystkich podstawowych potrzeb i jego komfort. Przed podróżą nie podawaj mu jedzenia ani picia, ponieważ może to oznaczać częste robienie przerwy na załatwianie potrzeb fizjologicznych. Podczas podróży rób przerwy, aby czworonóg miał możliwość zaczerpnąć świeżego powietrza czy możliwość załatwienia się. Przed podróżą zafunduj psiakowi długi spacer, który go nieco wymęczy. Kociaka warto męczyć podczas zabawy i wygłupy. Jeśli wiesz, że Twój pupil źle znosi podróż zadbaj o jego komfort podając mu suplementy uspokajające.
Nie zostawiaj pupila w rozgrzanym samochodzie – nawet przy uchylonym oknie. Grozi to przegrzaniem, udarem a nawet śmiercią zwierzęcia. Zawsze reaguj, jeśli zobaczysz taką sytuację. Zrób zdjęcie czworonoga zamkniętego w samochodzie a następnie wybij szybę. Zdjęcie będzie dowodem Twojego postępowania a także zadzwoń na numer alarmowy i poinformuj dyżurującego o zaistniałej sytuacji.
Akcesoria do transportu zwierząt – podsumowanie
Akcesoria do przewożenia zwierząt mają za zadanie zapewnić im bezpieczeństwo a to my jako właściciele jesteśmy odpowiedzialni za naszych czworonogów. Pomimo tego, że znamy swoje zwierzęta to nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich ich zachowań podczas nieprzewidzianych sytuacji – gwałtowna reakcja pupila może nas zaskoczyć. Odpowiednio dobrane akcesoria, które uwzględniają przeznaczenie, wielkość samochodu, jak i dopasowane są do wagi i wielkości czworonoga nie tylko zadbają o jego komfortową podróż, ale zapewnią bezpieczeństwo wszystkim pasażerom. Zaopatrz się także w dodatkowe akcesoria, które umilą wspólne podróżowanie. Akcesoria do przewożenia zapewnią komfort nie tylko Twojemu pupilowi, ale także Tobie. Wspólne podróżowanie wcale nie jest uciążliwe, a dodatkowo wzmocni Waszą relację.