Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat psów rasy bokser
Spis treści
Historia i pochodzenie psów rasy Bokser
Bokser jest rasą stosunkowo młodą. Jego przodkami były psy używane do polowań na niedźwiedzie i dziki w średniowiecznej Europie. Ich zadaniem było unieruchomienie ofiary za pomocą mocnego chwytu i przytrzymanie jej, dopóki myśliwy jej nie dobije. Specyficzna budowa Boksera – szeroka kufa, wystająca dolna szczęka i lekko uniesiony nos, pozwalał swobodnie oddychać psu podczas trzymania ofiary. Jednocześnie Boksery pełniły także rolę psów obronnych. Dzięki swojej sile wykorzystywane były też do walk z bykami. Pierwotny Bokser to silny, ciężki i nad wyraz odważny pies. Gdy zakazano organizowania walk zwierząt i zaprzestano polowań z psami bojowymi, ich los stanął pod dużym znakiem zapytania. Na szczęście znaleźli się wielbiciele tej rasy, którzy postanowili wykorzystywać te psy jako psy obronne. Ta zmiana miała kluczowy wpływ na zmianę charakteru psa, co poskutkowało jego znacznym złagodzeniem.
Początki współczesnej rasy sięgają drugiej połowy XIX wieku. W 1895 roku Bokser po raz pierwszy pojawił się na wystawie w Monachium, a już w 1896 roku powstał istniejący do dzisiaj Niemiecki Klub Boksera. Parę lat później opracowano pierwszy wzorzec rasy, modyfikowany później kilkukrotnie. W Polsce rasa ta była znana już w dwudziestoleciu międzywojennym. Niestety, tak jak w przypadku innych ras psów, II Wojna Światowa przyczyniła się do spustoszenia populacji Bokserów. Po jej zakończeniu podjęto się trudu odbudowania rasy w oparciu o osobniki sprowadzane, mogące się pochwalić niemieckimi genami.
Według podziału ras psów przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI), Boksery należą do grupy II – pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, sekcji 2 – molosy.
Charakter nieustraszonego Boksera
Bokser jest psem niezwykle pewnym siebie, o mocnych nerwach i ogromnych pokładach energii. Jest to pies żywy, który potrzebuje dużo ruchu i dodatkowych zajęć. Są oddane i przywiązane do właściciela co sprawia, że są idealnymi psami rodzinnymi. Bokser dobrze dogaduje się z dziećmi, w stosunku do których jest bardzo czuły. Dzieci traktuje łagodnie i w razie ewentualnego zagrożenia stanie w ich obronie.
Samotność jest najgorszym wrogiem tych wspaniałych psów. Nie powinno zostawiać się ich samych, ponieważ może to wywołać poważne problemy z zachowaniem i lęk separacyjny. Trzeba pamiętać, że Bokser to rasa wysoko aktywna, który potrzebuje dać upust swojej niespożytej energii. Jeśli nie zapewnimy mu takiej możliwości, Bokser może niszczyć przedmioty napotkane na jego drodze lub wykazać się sporym nieposłuszeństwem. Jest nieufny w stosunku do obcych ludzi, do których podchodzi z rezerwą, chyba, że są oni akceptowani przez opiekuna. Bokser przejawia silny instynkt stróżujący, który przejawia się szczekaniem. Pies robi to świadomie, informując swojego właściciela o zagrożeniu. W stosunku do innych psów, suki są bardziej ugodowe niż samce. Generalnie Boksery nie najlepiej znoszą towarzystwo osobnika tej samej płci na swoim terenie. Świetnie natomiast dogaduje się z kotami czy innymi zwierzętami, które znają.
Wygląd Boksera
Bokser jest psem średniej wielkości – pies w kłębie osiąga między 57 a 63 cm, a suka 53 do 59 cm. Samiec waży od 30 do 38 kg, natomiast samice są lżejsze i ich waga wynosi od 24 do 32 kg. Bokser jest psem mocno zbudowanym, o dobrze umięśnionej kwadratowej sylwetce. Sprawia wrażenie bardzo silnego, ale jednocześnie eleganckiego psa. Charakterystyczny wygląd nadaje psu głowa. Jest ona zawsze wysoko podniesiona, dumnie noszona, proporcjonalna do reszty ciała. Oczy ciemne o ciepłym i inteligentnym spojrzeniu, a nos szeroki, czarny i lekko zadarty ku górze. Uszy Boksera są średniej wielkości, osadzone wysoko i przylegające do policzków. Kiedy pies jest w stanie skupienia, są skierowane do przodu, tworząc wyraźną fałdę. Prosty i silnie umięśniony grzbiet z wysoko osadzonym ogonem. Kończyny umięśnione, przy czym tylne łapy są nieco dłuższe od przednich. Bokser ma całkowicie pozbawioną podszerstka, krótką i lśniącą sierść, przylegającą do ciała. Umaszczenie żółte, występujące w odcieniach od jasnożółtego po ciemno rudobrązowe, bądź pręgowane z ciemnymi lub czarnymi pręgami. Na czarnej bazie mogą występować białe znaczenia, które jednak nie powinny zakrywać więcej niż jedną trzecią powierzchni ciała psa. Boksery mają charakterystyczny chód – bardzo energiczny ale jednocześnie pełen elegancji.
Szkolenie i wychowanie – co powinieneś wiedzieć o Bokserach?
Dzisiaj Bokser to przede wszystkim pies rodzinny. Jest to rasa psów inteligentnych, które są praktycznie wszechstronne. Nadają się jako psy pracujące, stróżujące, obronne czy do towarzystwa człowiekowi. Bokser bardzo szybko się uczy, pod warunkiem, że traktuje się go łagodnie, ale przy tym konsekwentnie. Ćwiczenia i szkolenie powinno być urozmaicone, aby pies się nie znudził. Warto uzbroić się w duże pokłady cierpliwości, ponieważ okiełznanie jego nadmiernej energii wymaga trochę czasu. Pod żadnym pozorem nie wolno używać w stosunku do psa agresji fizycznej, a nawet słownej. Szkolenie powinno opierać się na pozytywnej motywacji – pochwałach i nagrodach. Bokser najchętniej uczy się podczas zabawy. Warto pamiętać, że na końcowy sukces w wychowaniu psa przede wszystkim wpływa nastawienie opiekuna. Szkolenie najlepiej zacząć już od szczeniaka. W tym zadaniu dobrym i pomocnym rozwiązaniem mogą okazać się zajęcia w psim przedszkolu. Takie zajęcia sprzyjają socjalizacji, którą pies powinien mieć zapewnioną od najmłodszych lat. Poznawanie nowych miejsc, ludzi, zwierząt czy zapoznawanie się z nowymi sytuacjami, może okazać się kluczowe w późniejszym zachowaniu psa. Pamiętajmy jednak, że szczeniaków nie powinno poddawać zbyt wymagającym treningom, które mogłyby przyczynić się do kontuzji. Dlatego też przez pierwsze miesiące warto zwracać uwagę na kontakty naszego małego pupila z większymi psami, którym podczas zabawy będzie próbował dorównać. Bokser nadaje się do takich sportów jak agility czy obedience. W niektórych krajach powszechnie używany jest w ratownictwie oraz innych służbach. Boksera można również spotkać jako psa pomagającego chorym. Co ciekawe, Boksery dojrzewają psychicznie dość późno – trwa to mniej więcej do końca trzeciego roku życia.
Żywienie – czym karmić Boksera
Pies – niezależnie od rasy, powinien mieć zbilansowaną dietę, która zapewni mu prawidłowy rozwój. Najważniejszymi aspektami, które należy wziąć pod uwagę to – wiek, waga psa, aktywność fizyczna i ewentualne schorzenia. Boksery są ogromnymi łasuchami, jednak zdarzają się również wybredne osobniki. Przede wszystkim niezbędnym składnikiem diety powinno być chude mięso – Boksery nie powinny być żywione mięsem o wysokiej zawartości tłuszczu. Można podawać im dobrej jakości suchą karmę przeznaczoną dla psów dużych ras. Oczywiście decydując się na zakup gotowych karm, warto dokładnie przeczytać skład. W składzie dobrej jakości karmy największą zawartość powinno stanowić mięso, ponadto nie powinna ona zawierać dodatkowych zapychaczy i utleniaczy.
Jeśli zdecydujemy się na przygotowywanie samodzielnych posiłków w domu (dieta BARF), to warto udać się do psiego dietetyka lub pobliskiego weterynarza, który pomoże nam skomponować najlepszy jadłospis dla naszego pupila. Takie posiłki powinny być uzupełniane preparatami wapniowo-witaminowymi i mineralnymi. W rozwoju Boksera szczególnie ważny jest okres szczenięcy. Psy tej rasy szybko rosną dlatego konieczne jest zapewnienie im jak najlepszych składników żywieniowych. Dzienną porcję dorosłego psa najlepiej podzielić na dwa posiłki i zapewnić psu minimum godzinę odpoczynku, aby uniknąć niepożądanego skręty żołądka. Szczeniętom należy podawać posiłki częściej. Bokser musi mieć również stały dostęp do świeżej wody pitnej, którą należy wymieniać kilka razy dziennie.
Pielęgnacja – jakich zabiegów potrzebuje Bokser?
Pielęgnacja Boksera nie jest trudna i nie wymaga szczególnych zabiegów. Najintensywniejsze linienie zachodzi zazwyczaj dwa razy do roku – na wiosnę i jesienią, jednak niewielkie ilości sierści pies gubi przez cały rok. Sierść może okazać się problematyczna w usunięciu z tapicerek czy dywanów, dlatego ważna jest systematyczność szczotkowania, aby zmniejszyć ten problem do minimum. Do szczotkowania dobrze sprawdzi się gumowa szczotka lub silikonowe zgrzebło oraz gęsta szczotka z naturalnego włosia. Czynność dobrze wykonywać dwa razy w tygodniu, a w czasie intensywnego linienia codziennie. Należy pamiętać, że psa zawsze szczotkujemy z włosem, ponieważ czesząc inaczej łatwo uszkodzić strukturę włosa. Podobnie jak inne krótkowłose psy, Boksery mają szatę szczególnie podatną na przesuszenie, co powoduje pogorszenie jej stanu i wyglądu. Dlatego podczas pielęgnacji koniecznie należy używać specjalnych preparatów zawierających składniki nawilżające włos i skórę (aloes, olejek arganowy). Dodatkową zaletą takich odżywek jest to, że po ich zastosowaniu sierść naszego pupila będzie pięknie lśnić. Boksera kąpiemy w miarę potrzeby, mniej więcej raz na dwa miesiące. Używamy do tego szamponów dla ras krótkowłosych lub przeznaczonych do aktualnych potrzeb sierści. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć psa ręcznikiem. Oprócz regularnej pielęgnacji sierści, zabiegów wymagają także oczy, uszy, zęby i pazurki. Jeśli pies sam nie ściera pazurów należy je skracać. Do utrzymania odpowiedniej higieny zębów, warto sięgnąć po gryzaki dentystyczne, które ułatwią pozbycia się kamienia nazębnego. W fałdach na policzkach mogą gromadzić się zanieczyszczenia, dlatego powinno się systematycznie je przecierać – najlepiej codziennie. Podobnie wiszące fafle na pyszczku, gdzie często mogą pozostać resztki jedzenia i wody, których Bokser będzie chciał się pozbyć, roztrzepując je po mieszkaniu. Do takich zabiegów świetnie sprawdzają się nawilżane chusteczki. Dobrze przyzwyczajać psa do zabiegów od szczeniaka, dzięki czemu w przyszłości nie będą wzbudzały u psa niekomfortowego poczucia. Można również skorzystać z pomocy wykwalifikowanych groomerów w salonie pielęgnacji zwierząt, którzy zagwarantują psu pełne spa.
Zdrowie – co trapi Bokserów?
Niestety Bokser podatny jest na szereg dziedzicznych chorób. Na szczęście wiele z nich uda się uniknąć, kupując psa z dobrej hodowli. Rasa ta jest wrażliwa zarówno na wysokie, jak i na niskie temperatury. Z powodu nieco skróconej kufy, latem należy psa chronić przed przegrzaniem, zapewniając mu chłodne miejsce do odpoczynku i stały dostęp do świeżej wody pitnej. W takie dni należy też ograniczyć wysiłek fizyczny, a na spacery wybrać się wcześnie rano lub późnym popołudniem. Brak podszerstka czyni tego psa mało odpornym na zimno – gwałtowne zmiany temperatury powietrza grożą przeziębieniem. W mrozy warto założyć mu ciepłe ubranko, które będzie stanowiło dodatkową ochronę. Bokser ma skłonność do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. U psów tej rasy mogą pojawić się także problemy kardiologiczne (na przykład zwężenie zastawki pnia tętnicy płucnej) i choroby nowotworowe – te niestety występują u Bokserów częściej niż innych ras. Mogą zdarzyć się alergie skórne i pokarmowe, czy choroby oczu – zaćma czy ektropium. Wiele z wyżej wymienionych przypadłości można uniknąć stosując właściwą dietę, zapewniając psu właściwą aktywność i regularnie kontrolując stan jego zdrowia. Zadbany Bokser bez problemu dożyje wieku 12 lat.
Akcesoria dla psa – podstawowa wyprawka Boksera
Podstawowym elementem wyprawki są miski na jedzenie i wodę. Najlepiej aby były dobrej jakości – na przykład ceramiczne. Plastikowe miski mogą powodować alergie kontaktowe. Kolejnym elementem jest wygodne posłanie, które będzie stanowić dla psa jego własną oazę spokoju. Legowisko powinno być wygodne, dopasowane do wielkości naszego czworonoga. Do zabawy dobrze sprawdzą się maskotki z dobrej jakościowo gumy, sznury czy gryzaki. Zabawki powinny być wybierane pod wiek naszego pupila, tak aby były dla niego najbardziej atrakcyjne. Podczas spacerów najlepiej sprawdzą się dobrej jakości, dopasowane szelki typu guard lub mocna i solidna obroża na miękkiej ale długiej smyczy.
Do codziennej pielęgnacji należy zaopatrzyć się w zgrzebła, szczotkę, obcinaczki do pazurów i preparat ułatwiający czesanie o właściwościach nawilżających.
Aby zagwarantować naszemu pupilowi odpowiedni komfort termiczny na upalne dni warto zaopatrzyć się w specjalne maty chłodzące, zaś na chłody w ubranka dla psa. Wszystkie wymienione powyżej akcesoria dostaniemy w dobrych sklepach zoologicznych.
Hodowla – gdzie szukać wymarzonego Boksera?
Na dzień dzisiejszy Bokser to pies cieszący się dużą popularnością wśród sporej ilości wielbicieli tej rasy. W Polsce jest wiele hodowli oferujących te cudowne psiaki. Pamiętajmy, aby dokładnie zweryfikować wybranego przez nas hodowcę. Do dzisiaj można spotkać wiele pseudohodowli, które co prawda oferują szczeniaki za bardzo atrakcyjne ceny ale nie ma żadnej pewności co do czystości genów tych psów, a także często nie mają one również przeprowadzonych badań. W Polsce z jednym z warunków uzyskania uprawnień hodowlanych rasy Bokser jest prowadzenie badań stawów biodrowych, które ma na celu obniżenie ryzyka powstania tej choroby. Decydując się na hodowlę, zapoznaj się szczegółowo ze zdjęciami, opisami i opiniami. A przede wszystkim udaj się osobiście, aby sprawdzić warunki w jakich żyją psy. Hodowla powinna należeć do ZKwP czyli Związku Kynologicznego w Polsce. Poproś hodowcę o przedstawienie Ci niezbędnych dokumentów i potwierdzenie przeprowadzonych badań. Nie bój się zadawać pytań, o interesujące Cię aspekty. Pamiętaj, że dobry hodowca będzie służył Ci radą i pomocą na etapie kupna, jak i w późniejszej drodze życiowej z Twoim nowym pupilem. Działa również to w drugą stronę – nie bój się odpowiadać na zadawane Ci pytania. Hodowcy zależy, aby jego szczeniak trafił w jak najlepsze ręce, zyskując cudowną i kochającą rodzinę.
Bokser nie należy do tanich ras. Cena za psa z rodowodem wynosi przeważnie od 2500 zł w górę. Warto pamiętać, że końcowa cena jest zależna od wielu czynników takich jak wiek, płeć, renoma hodowli czy utytułowanie rodziców szczeniaka.
Czy Bokser to rasa dla mnie?
Bokser jest psem praktycznie uniwersalnym, nadającym się do każdej rodziny, pod warunkiem, że właściciel angażuje się w wychowanie i życie swojego czworonoga. Psy tej rasy potrzebują dużej dawki ruchu, która zapewni mu prawidłowe funkcjonowanie. Bokser Idealnie sprawdzi się jako pies rodzinny czy towarzysz osoby samotnej poświęcającej mu wystarczającą ilość swojej uwagi. Nie jest to jednak pies stworzony dla osób prowadzących bardzo mało aktywny trybu życia, dlatego może nie odnaleźć się przy boku osoby starszej. Bokser dobrze czuje się zarówno w mieście, jak i poza miastem. Psy tej rasy są bardzo uczuciowe i wręcz uwielbiają pokazywać to swojej rodzinie. Silna i emocjonalna więź, która wytwarza się pomiędzy Bokserem a jego właścicielem będzie trwała przez długie lata!