icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Co powinieneś wiedzieć o Buldogach angielskich

Historia i pochodzenie Buldoga angielskiego

Buldog angielski to rasa szczycąca się bardzo długą historią, której dokładne pochodzenie nie jest do końca znane. Przodkami tych psów najprawdopodobniej były starożytne molosy, zaś za kraj pochodzenia uważa się Anglię. W starożytnym świecie używane były, jako psy bojowe do walki na arenie oraz do polowania na dzikie zwierzęta. W VI w. p.n.e kupcy feniccy sprowadzili przodków dzisiejszych Buldogów do Anglii, gdzie zostały skrzyżowane z rodzimymi psami i wykorzystywane głównie do walk psów będących w XIII i XVIII wieku w Anglii bardzo popularną rozrywką. Wreszcie po wielu latach kontrowersji związanych z tą krwawą rozrywką, parlament brytyjski zakazał w 1835 roku organizowania walk psów.
Buldogi straciły swoje pierwotne zadanie, jednak wiele osób podziwiało wytrzymałość i siłę tych psów. W dalszym ciągu były bardzo popularne. Chcąc przysposobić je do nowych warunków postanowiono zachować ich specyficzny wygląd, ale zmienić wizerunek i złagodzić charakter. Tak rozpoczęła się hodowla znanego nam dzisiaj Buldoga, którego nazwa związana jest jego pierwotnym przeznaczeniem – słowo ,,bull” w języku angielskim oznacza byka. Buldog angielski uznawany jest w Anglii za rasę narodową i jej symbol.
W Polsce pierwsze osobniki pojawiły się już pod koniec XIX w. i powoli zaczęły zyskiwać na popularności choć nie są tak powszechne jak inne rasy. Według podziału psów przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI) Buldog należy do grupy II – pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, sekcji 2 – molosy.



Jaki charakter mają Buldogi angielskie?

Mimo trudnej przeszłości wykorzystywanego do walk i budzącego respekt wyglądem psa, dzisiejsze Buldogi to niezwykle uczuciowe psy. Współcześni przedstawiciele tej rasy w wyniku odpowiedniej selekcji hodowlanej zatraciły agresywne cechy, które charakteryzowały ich przodków. Obecnie Buldog angielski to pies o umiarkowanym temperamencie, wyjątkowo oddany i przywiązany do właściciela. Lubi być w centrum zainteresowania, a do prawidłowego rozwoju potrzebuje uwagi i miłości od opiekuna. Samotność to największy wróg Buldogów. Bardzo źle ją znoszą, dlatego nieobecność właściciela nie powinna być zbyt długa. Pozostawione na dłuższy czas same, mogą przejawiać lęk separacyjny i niszczyć przedmioty w swoim otoczeniu. W stosunku do obcych Buldogi mogą być nieufne, jednak potrafią szybko nawiązać przyjaźń pod warunkiem, że obcy nie stanowią zagrożenia dla jego rodziny. Buldog angielski jest chętny do zabawy, a przy tym niezwykle cierpliwy, dlatego nadaje się do domu z dziećmi. Pomimo swojego łagodnego charakteru, bywa dość nieuważny. Jego kontakt z maluchami powinien odbywać się pod nadzorem, aby przez przypadek nie wyrządził niechcianej krzywdy. Rozbawiony Buldog nie zdaje sobie sprawy ze swojej ogromnej siły i oczywiście masy. Dobrze czuje się wśród zwierząt z którymi się wychował. Bez problemu odnajdzie się wśród innych psów czy kotów. Dobrze jednak nadzorować takie spotkania – chociaż Buldog z reguły sam z siebie nie szuka zaczepki to niektóre osobniki lubią wdać się w bójkę. Buldog jest mało hałaśliwy – pomijając głośny oddech i chrapanie.

buldog angielski jakipies o łagodnym charakterze

Charakterystyczny wygląd Buldoga angielskiego

Buldog angielski jest psem o dość specyficznym i budzącym respekt wyglądzie. Jest to pies średniej wielkości, o mocnej, masywnej budowie ciała i krótkich nogach. Waga to średnio 20-25 kg, a wysokość w kłębie wynosi między 30 a 40 cm. Charakterystyczna, duża i szeroka głowa jest masywna i kwadratowa. Na głowie ma mocno wyraźne zmarszczki, a jego kufa jest mocno skrócona. Oczy okrągłe i ciemne o łagodnym i ciepłym spojrzeniu. Uszy trójkątne, lekko opadające. Żuchwa wystaje dalej niż szczęka, nadając pyskowi charakterystyczny wygląd. Buldog angielski ma krótką, gęstą i lśniącą o przylegającym włosie. Posiada podszerstek. Umaszczenie może być jednokolorowe – białe, czarne, szare, lub rude ale może także występować w umaszczeniu łaciatym lub pręgowanym.

Wychowanie i szkolenie Buldoga angielskiego

Buldog angielski należy do ras inteligentnych, jednak niełatwo poddaje się szkoleniu. Ciężko go zmotywować, dlatego jego szkolenie wymaga sporej cierpliwości i oczywiście odpowiedniej motywacji. Nie wolno używać w stosunku do tych psów przemocy fizycznej i agresji słownej – dobrym rozwiązaniem są smaczki i pochwały od opiekuna, dzięki którym buduje się pozytywne skojarzenie i motywację do działania. Buldogi nie lubią przymusu, są niezależne i uparte. Uczą się wolniej niż inne psy, dlatego w ich przypadku najlepiej sprawdzą się szkolenia indywidualne. Lekcje powinny powtarzać się regularnie, być urozmaicone i trwać stosunkowo krótko, aby nasz pupil nie stracił zainteresowania. Przy tej rasie ogromnie ważna jest socjalizacja – powinna zacząć się już w wieku szczenięcym. Psy należy zabierać w nieznane im dotąd miejsca, poznawać je z ludźmi, i nowymi zwierzętami. Dobrym rozwiązaniem będą zajęcia w psim przedszkolu. Ważna jest również nauka chodzenia na smyczy, aby spacery nie były udręką, a jedynie przyjemnością zarówno dla właściciela, jak i dla naszego pupila – pamiętajmy, że są to psy bardzo silne. Budowa pyska wyklucza Buldogi je jako psy sportowe. Nie powinno narażać się ich na długą i zbyt intensywną aktywność fizyczną. Kilka spokojnych spacerów w ciągu dnia zaspokoi potrzebę ruchu czworonoga w ciągu dnia.

Żywienie – jak i czym karmić psa rasy Buldog angielski

Buldog angielski zazwyczaj ma doskonały apetyt, jednak zdarzają się również wyjątki – niejadki. Ze względu na apetyt psiaka należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nadwaga u tej rasy zdarza się bardzo często. Rodzaj pożywienia należy dostosować do trybu życia czworonoga, wagi i wieku psa, oraz ewentualnych problemów zdrowotnych. Buldogi angielskie najlepiej karmić wysokiej jakości suchą karmą z dodatkiem substancji chroniących i regenerujących chrząstkę stawową – glukozaminą i chondroityną Jeśli zdecydujemy się samodzielnie przygotowywać psu posiłki, to musimy pamiętać dodawaniu do jedzenia preparatów wapniowo-witaminowych i mineralnych. Szczeniaki wymagają szczególnie starannego żywienia i kontrolowania wagi, ponieważ masa ich ciała rośnie nieproporcjonalnie do wzrostu kośćca. Dzienne dawki jedzenia warto podzielić na dwie mniejsze porcje. Jeśli nie jesteśmy pewni co do wyboru odpowiedniej dla naszego psa diety, to warto skonsultować się z psim dietetykiem lub weterynarzem, który pomoże nam dobrać tą właściwą. Niezależnie od rodzaju diety nie można zapomnieć o zapewnieniu psu stałego dostępu do świeżej wody pitnej.



Pielęgnacja – co warto wiedzieć o sierści Buldoga?

Pielęgnacja buldoga angielskiego nie jest czasochłonna ani szczególnie skomplikowana. Przedstawiciele tej rasy linieją intensywnie dwa razy roku, ale niewielkie ilości sierści gubią przez cały rok. Częstotliwość i intensywność wymiany włosa w dużym stopniu zależą od sposobu pielęgnacji i żywienia. Sierść Buldoga jest twarda i krótka, przez co ich włosy łatwo wbijają się w odzież i tapicerkę mebli – dość trudno ją później usunąć. Krótką sierść buldoga angielskiego wystarczy wyszczotkować raz w tygodniu. Najlepiej do tego sprawdzą się szczotka z twardego naturalnego włosia oraz szczotka silikonowa. Za ich pomocą usuniemy brud i nabłyszczymy sierść. Można również zaopatrzyć się w Furminator, który pomoże usunąć martwe włosy i nadmiar podszerstka przetrzeć. Pamiętajmy aby podczas szczotkowania używać preparatów wspomagających czesanie. Pomogą one nawilżyć włos, który ma tendencję do przesuszania się. Buldoga szczotkujemy zawsze z włosem. Kiedy nadejdzie czas na kąpiel pupila pielęgnujemy w szamponach przeznaczonych dla psów krótkowłosych. Po kąpieli dobrze jest użyć odżywki, która zabezpieczy włos i skórę przed wysuszeniem. Ważnym aspektem jest dbanie o fałdy skórne przy oczach i nosie. Należy je przemywać środkiem do pielęgnacji oczu, a w razie konieczności używać środków do usuwania przebarwień. Po każdym posiłku trzeba dokładnie wytrzeć pyszczek naszego podopiecznego, ponieważ pozostawione w fałdach resztki pożywienia mogą prowadzić do stanów zapalnych. Systematycznie należy również czyścić uszy i skracać pazurki. Do pozbycia się kamienia nazębnego dobrze sprawdzą się gryzaki dentystyczne, bądź preparaty zapobiegające osadzaniu się kamienia. Oczywiście zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalnego salonu pielęgnacji zwierząt, w którym wykwalifikowani groomerzy zadbają o naszego pupila gwarantując mu najwyższej jakości spa.

Zdrowie – jakie choroby towarzyszą Buldogom angielskim

Ze względu na krótką kufę przedstawiciele tej rasy są mało odporni na wysokie temperatury. Latem spacery powinny odbywać się wcześnie rano, bądź późnym popołudniem. Aby chronić psa przed przegrzaniem, należy zapewnić mu chłodne miejsce do odpoczynku i obowiązkowo stały dostęp do świeżej wody pitnej. Zdecydowanie lepiej radzi sobie podczas niskich temperatur. Słabą stroną Buldoga angielskiego są oczy – rasa ta miewa skłonności do wypadania gruczołu trzeciej powieki czy wad ustawienia powiek – ektropium i entropium. Masywna budowa ciała Buldoga sprzyja dziedzicznym schorzeniem układu mięśniowo-szkieletowego. Częstym problemem jest dysplazja stawów biodrowych i łokciowych czy zwichnięcie rzepki. Specyficzna budowa kręgosłupa sprzyja chorobom, które objawiają się bólem i kłopotami poruszaniem się. Z kolei u szybko rosnących szczeniąt występuje enostoza, czyli młodzieńcze zapalenie kości. U przedstawicieli tej rasy występują również problemy skórne, jak atopowe zapalenie skóry i alergie. Ze względu na krótką kufę, najlepiej unikać stosowania całościowej narkozy. Porody są ciężkie i najczęściej odbywają się przez cesarskie cięcie. Niestety Buldogi angielskie nie są rasą długowieczną. Średnia długość ich życia wynosi około 9 lat.

15

Wyposażenie i akcesoria dla Buldoga angielskiego – co warto kupić?

Poza miskami na karmę i wodę podstawowymi elementami psiej wyprawki jest komfortowe i dobrane do wielkości psa legowisko w którym będzie czuł się bezpiecznie i będzie mógł spokojnie wypocząć. Aby spacery były bezpieczne i komfortowe należy zaopatrzyć się w dobrej jakości smycz, obrożę lub szelki. Obroża i smycz powinna być mocna i wytrzymała, a szelki typu guard dobrze dopasowane. Zabawki powinny być na tyle duże i mocne, aby nasz pupil ich nie połknął – dobrze sprawdzą się maskotki, sznury lub piłeczki. Warto przyzwyczaić psa do klatki transportowej, dzięki czemu podróże będą komfortowe i bezpieczne. Jeśli zdecydujemy się na samodzielną pielęgnację pupila, będziemy potrzebować niezbędnych akcesoriów – szczotek oraz kosmetyków. Na szczęście w dobrych sklepach zoologicznych dostaniemy wszystkie niezbędne akcesoria, a dzięki szerokiemu asortymentowi każdy znajdzie coś dla siebie.

Hodowla i zakup psa – gdzie znajdę wymarzonego Buldoga angielskiego

Wybór konkretnej hodowli często podyktowany jest cenami szczeniaka. Cena Buldoga angielskiego zależna jest od pochodzenia, wieku i płci malucha. Średnio wynosi ona około 3000 zł za psa z rodowodem. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na renomowaną hodowlę i wybierzemy szczeniaka po bardzo utytułowanych rodzicach, to cena może być zdecydowanie wyższa. Istotne jest, aby decydując się na psa, nie spieszyć się z wyborem hodowlI. Hodowla powinna być zarejestrowana w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Szukajmy hodowli sprawdzonej, z przychylnymi opiniami. Jeśli nic nie wzbudza naszych wątpliwości, skontaktujmy się z hodowcą. Warto udać się osobiście do wybranej przez nas hodowli i sprawdzić warunki w jakich trzymane są zwierzęta. Poprośmy o przedstawienie kompletnej dokumentacji psów. Nie dajmy skusić się atrakcyjnym ofertom cenowym, ponieważ najczęściej pochodzą od pseudohodowli, które liczą na szybki zysk i nie zwracają uwagi na dobro zwierząt. Kupując psa z pseudohodowli nie mamy absolutnie żadnej pewności co do czystości genów i zdrowia naszego malucha.

Do kogo pasuje Buldog Angielski?

Buldog angielski lubi spokojne i poukładane życie. Ceni sobie wygodę i bliskość właścicieli. Nie jest trudny w wychowaniu, jednak potrzebuje łagodnej a przy tym konsekwentnej ręki. Właściciel powinien poświęcać mu wystarczająco dużo uwagi, której ten pies potrzebuje. Buldog angielski jest nadzwyczajnym pieszczochem. Nie nadaje się dla osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia, poszukujących towarzysza do codziennych aktywności. Nadaje się za to dla osób starszych i domatorów, które zapewnią mu najlepsze dla niego warunki – bliskość człowieka i domowe zacisze. Jest to rasa, która może mieszkać zarówno w domu z ogródkiem, jak i w mieszkaniu. Warto pamiętać, że Buldogi nie najlepiej znoszą częste chodzenie po schodach, dlatego najlepiej jest, kiedy mieszkamy nisko lub w budynku posiadającym windę. Codziennie wchodzenie i schodzenie po schodach może przyczynić się do problemów z kręgosłupem czworonoga, a wnoszenie go będzie problematyczne ze względu na jego masę. Jeśli zdecydujesz się na Buldoga angielskiego, zrozumiesz i zaakceptujesz jego niecodzienną naturę, z pewnością stworzycie idealny duet!