Bulterier – co to za rasa i co powinieneś o niej wiedzieć?
Spis treści
Pochodzenie i historia buterierów – niepochlebna przeszłość
W XVIII I XIX wieku w Anglii bardzo popularne były walki psów. Psy szczuto na siebie oraz na inne zwierzęta. Najpopularniejszymi na arenach tych walk były nieustępliwe buldogi oraz cenione z powodu tępienia szczurów terriery. Kiedy w 1835 roku parlament angielski oficjalnie zakazał organizowania walk uznając tą rozrywkę za brutalną, dla jej zwolenników oznaczało to konieczność zejścia do podziemia. Nie zamierzali kończyć z organizowaniem walk, ponieważ ta barbarzyńska rozrywka przynosiła im ogromne zyski. Musieli jednak znaleźć nowe lokalizacje, najlepiej ukryte. Do tego celu świetnie sprawdzały się piwnice. Problemem takich miejsc było jednak to, że nie było tam za dużo miejsca zarówno dla psów, jak i publiczności. Pojawiło się, więc zapotrzebowanie na psa mniejszego niż buldog, ale z równie zaciętego, odważnego i walecznego. Zaczęto je więc krzyżować ze znanymi z zadziorności terierami. Powstała w ten sposób grupa psów bojowych, które powszechnie nazywano bull and terrier – w skrócie Bulterier. Bulterier to jeden z czterech psów w typie bull, które wykorzystywane były przede wszystkim walk psów. Pozostałe to american staffordshire terrier, staffordshire bull terrier, oraz do dzisiaj nieuznany przez FCI pitbull terrier.
Za ojca rasy uważa się Jamesa Hinksa, hodowcę z Birmingham. Chciał on uzyskać psa lżejszego i bardziej eleganckiego niż buldog, jednak przy zachowaniu jego waleczności, szybkości i zwinności. W tym celu krzyżował buldoga angielskiego z nieistniejącym już dzisiaj angielskim białym terierem, a także dalmatyńczykiem, greyhoundem, pointerem i staffordshire bull terrierem. Do dnia dzisiejszego nie ma stuprocentowej pewności, jakie jeszcze psy przyczyniły się do powstania tej rasy. Ostatecznie Hicksowi udało mu się wyhodować takiego psa, jakiego miał zamiar uzyskać. Białe umaszczenie, niewielkie i stojące uszy, głęboko osadzone oczy i charakterystyczny jajowaty kształt głowy. Wszystko po to, aby pies był bardziej odporny. Pierwsza wyhodowana suczka o białej maści – Puss, pierwszy raz stanęła do walki w 1862 roku i szybko pokonała swoich rywali, nie dając im cienia szansy na wygraną. Pierwszy wzorzec opracowano w 1872 roku, jednak ostatecznie rasę uznano w 1920 roku. W międzyczasie powstała również odmiana bulteriera miniaturowego.
Nie wiadomo dokładnie kiedy Bulteriery pojawiły się w Polsce. Niewątpliwie są one bardzo popularne w naszym kraju. Dzisiaj bulterier pełni już jedynie funkcję psa rodzinnego i do towarzystwa. Ze względu na podział psów opracowany przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI) bulteriery zaliczane są do grupy III – teriery, sekcji 3 – teriery typu bull.
Charakter bulteriera – mylący wygląd
Bulterier jest psem odważnym, posiadający mocny temperament, ale pomimo tego bardzo przywiązuje się do swoich właścicieli. Dosyć agresywny wygląd tego psa może mylić, ponieważ jest to pies niezwykle uczuciowy, chętny do okazywania czułości i pieszczot. Całą swoją rodzinę traktuje jako swoje stado, jednak jedną osobę wybiera na najbliższą sobie i to właśnie dla niej zrobi wszystko. Ogromne przywiązanie jaką obdarza swoich najbliższych powoduje, że Bulterier ma problemy z lękiem separacyjnym – źle znosi samotność i nieobecność swoich najbliższych. Chcąc przygotować psa na krótkotrwałą samotność (np. podczas pracy właściciela) konieczne jest przyzwyczajanie go do tego od szczeniaka. W przeciwnym wypadku lęk separacyjny może spowodować, że pies swoje ogromne pokłady energii rozładuje niszcząc przedmioty w swoim otoczeniu i powodując demolkę w domu. Bez żadnej wątpliwości Bullterrier nie jest psem cichym i spokojnym. Do szczęścia i prawidłowego rozwoju potrzebuje dużej ilości bodźców, różnorodnych zajęć i pełnej uwagi swoich właścicieli. Pomijany przez swoich najbliższych wszystkimi sposobami będzie próbował zwrócić na siebie uwagę.
Wobec obcych bulterier jest przyjaźnie nastawiony, a wszystkich gości wita skakaniem – co często błędnie odbierane jest za przejaw agresji. Pomimo tego dobrze sprawdzi się w roli stróża domowego. Bez problemu odróżni zagrożenie i bez zawahania ostrzeże swoich najbliższych. Bez zastanowienia stawie również w ich obronie. Często sam “groźny” wygląd Bulteriera jest wystarczającą ochroną, ponieważ do dzisiaj wiele osób uznaje tą rasę za niebezpieczną, co dzisiaj jest dość krzywdzącym stereotypem. Niewątpliwie Bulterier może mieć problemy w kontaktach z innymi czworonogami, co jest spowodowane faktem, że pierwotnie był szkolony i wyhodowany do walk z psami. Co prawda od wielu lat hodowcy próbują złagodzić te niepożądane cechy, jednak nie należy oczekiwać od psa, że od razu zaprzyjaźni się z każdym innym napotkanym osobnikiem. Oczywiście Bulterier może dogadać się z innymi zwierzętami domowymi, pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wychowany. Nie będzie miał także problemu z porozumieniem się z kotami żyjącymi z nim pod jednym dachem, zwłaszcza jeśli będą się wychowywać od małego. Trzeba jednak zachować czujność podczas kontaktów psa z nieznanymi mu kotami (a także innymi małymi zwierzętami), ponieważ drzemie w nim instynkt łowcy, przez co nie zawaha się ich pogonić. Jeśli posiadając już w domu psa, a zwłaszcza jeśli jest to samiec to powinniśmy przemyśleć posiadanie Bulteriera. Bulterier jest psem, który nie lubi dzielić się swoimi właścicielami i potrzebuje być w centrum zainteresowania. Dwa samce mogą mieć trudność w zbudowaniu dobrych stosunków. Jeśli chcemy posiadać w domu dwa psy, najlepiej, aby były one odmiennych płci. Dzięki temu jest znacznie większa szansa na porozumienie między nimi niż w przypadku dwóch osobników tej samej płci. Wobec psów napotkanych na spacerze dobrze wychowany i prawidłowo socjalizowany Bulterier nie powinien przejawiać agresji, jednak właściciel zawsze powinien zachować czujność i stosować metodę ograniczonego zaufania. Wobec dzieci pies tej rasy jest bardzo przyjacielski. Niestety jego kontakty z pociechami mogą okazać się problematyczne ze względu na wylewny sposób okazywania uczuć i energię w nim drzemiącą – podczas zabaw porusza się jak mały czołg. Dlatego też kontakty z dziećmi powinny zawsze odbywać się pod kontrolą dorosłych – zarówno uważając na dzieci, jak i psa. Maluchy powinny być nauczone delikatnego obchodzenia się z psem, dzięki czemu pies będzie czuł się komfortowo podczas wspólnych zabaw.
Wygląd – albo go znienawidzisz, albo pokochasz
Bulterier jest psem o mocno charakterystycznym wyglądzie i dość mocnej, masywnej budowie. Mimo to porusza się w sposób pewny siebie i sprawia wrażenie psa bardzo żywiołowego. Z pewnością nie jest to pies, którego można pomylić z jakąkolwiek inną rasą. Jego wygląd wzbudza wiele kontrowersji – jedni uważają go za psa o niecodziennym i urzekającym wyglądzie, inni zaś uważają go za psa nie grzeszącego urodą. Wzorzec rasy nie podaje ani masy ciała, ani wzrostu psa. Powiedziane jest tylko tyle, że powinien sprawiać wrażenie jak najbardziej “nabitego” w stosunku do swojego wzrostu. Kiedy patrzymy na Bulteriera pierwsze co przyciąga nasz wzrok to jego głowa. Jest ona osadzona na długiej, umięśnionej szyi. Jej niecodzienny wygląd w głównej mierze jest spowodowany przez łukowaty profil i jajowatość. Oczy są małe, wąskie, wydają się trójkątne. Są czarne lub ciemnobrązowe (powinny być jak najciemniejsze) i nieco skośnie osadzone. Uszy blisko siebie osadzone, trójkątne i nieduże. Trufla nosowa czarna. Żuchwa jest mocna a zgryz bardzo silny. Klatka piersiowa jest głęboka i szeroka. Kończyny są o grubej kości, dobrze umięśnione i zbudowane. Ogon nisko osadzony, noszony poziomo i krótki, zwężający się ku końcowi. Włos Bulteriera jest krótki, przylegający i błyszczący. Podczas zimy może pojawić się miękki podszerstek. Podstawowe umaszczenie u psów kolorowych powinno zdecydowanie dominować nad bielą. Najczęściej spotykanymi Bulterierami są czarne i białe, ale mogą występować również płowe, rude i czarne pręgowane. Zdarza się też trójbarwne, gdzie umaszczenie czysto białe może mieć łaty, lecz jedynie na głowie. Wzorzec nie dopuszcza maści błękitnej i czekoladowej. Niepożądane są również cętki na białym tle.
Szkolenie i wychowanie – konsekwentny uparciuch
Bulterier jest psem bardzo inteligentnym. Swoją bystrość jednak nie zawsze wykorzystuje tak, jakby właściciel tego oczekiwał. Psy te szybko się uczą, pod warunkiem, że są odpowiednio zmotywowane, a co ważniejsze – same tego chcą. Bywają dosyć uparte, a jeśli się zaprą ciężko ich do czegokolwiek przekonać. Pod żadnym pozorem nie wolno wtedy używać wobec psa żadnej agresji – czy to fizycznej, czy psychicznej. Takie zachowanie na pewno nie przybliży właściciela do zamierzonego celu, a sprawi, że pies straci ochotę na kolejne treningi. Tak samo jak w przypadku innych psów, jedyną słuszną metodą jest metoda nagród i pochwał. Podczas szkolenia właściciel powinien uzbroić się w niemałe pokłady cierpliwości, bo pies ten z natury jest dość uparty, a rozpierająca go energia utrudnia mu skupienie się na jednej czynności przez dłuższy czas. Najlepiej, aby lekcje odbywały się w krótkich, często powtarzających się sesjach, dzięki czemu kolejne zadania nie znudzą psa. Warto przy tym pamiętać, że każdy osobnik jest inny i to co motywuje jednego psa, może nie sprawdzić się w przypadku innego. Warto więc próbować aby znaleźć taką opcję, która najlepiej zadowoli naszego czworonoga. Koniecznie musimy pamiętać, że Bulterier źle znosi samotność, dlatego od szczeniaka wymaga nauki pozostawania samemu w domu.
Rasa ta bywa zadziorna i zawzięta w stosunku do innych psów, co bezpośrednio wynika z jej historii. Najważniejszym zadaniem właściciela jest, więc odpowiednie socjalizowanie swojego podopiecznego z innymi psami, aby nie dopuścić do ewentualnych bójek czy starć. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z zajęć w psim przedszkolu. Wczesna socjalizacja psa ma olbrzymi wpływ na jego zachowanie w przyszłości. Bardzo ważne jest oswajanie czworonoga z nieznanymi mu dotychczas miejscami, psami czy ludźmi. Zajęcia takie, prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów nie tylko nauczą psa podstawowych komend i zachowań, ale również pomogą w okiełznaniu jego temperamentu. Psie przedszkole to nie tylko miejsce, gdzie pies uczy się funkcjonowania w grupie innych czworonogów czy poznaje podstawowe komendy ale także miejsce, gdzie buduje się więź pupila z opiekunem, oparta na wzajemnym zaufaniu.
Bulterier zaliczany jest do psów aktywnych, a co za tym idzie potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej, aby został zaspokojony. Rasa ta skora jest do różnych zabaw, zwłaszcza ze swoim właścicielem. Od długodystansowych zabaw lepiej wybrać te krótkie, ale bardziej intensywne. Brak wystarczającej aktywności fizycznej może niekorzystnie wpłynąć na psychikę psa, co z kolei może rzutować na jego zachowanie. Bulteriera zadowolą takie zabawy jak rzucanie i aportowanie, ale sprawdzi się również w takich sportach jak agility czy obedience. Jeśli zdecydujemy się na posiadanie psa tej rasy to musimy pamiętać, że wychowanie bulteriera może zająć więcej czasu, niż w przypadku innych ras.
Zdrowie – odporny i wytrzymały mięśniak
Bulteriery to dość odporne i zdrowe psy. Psy tej rasy mają wysoki próg bólu, przez co często nie sygnalizują właścicielowi o problemach czy złym samopoczuciu. Dlatego też ogromnie ważne jest aby właściciel bacznie obserwował psa i jeśli tylko zauważy jakąś niepokojącą zmianę od razu udał się do weterynarza. Bulteriery podatne są na alergie skórne – powodowane są one zarówno przez ugryzienia insektów, jak i są efektem nietolerancji na jakiś składnik pożywienia. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia najlepiej stosować karmy hipoalergiczne, jak i kosmetyki przeznaczone dla alergików. Bulteriery narażone są też na problemy z sercem czy nerkami, dlatego dobrym rozwiązaniem jest systematyczne kontrolowanie tych narządów poprzez specjalistyczne badania. Tak jak w przypadku innych psów, białe psy narażone są na głuchotę. Na szczęście ryzyko to można zminimalizować przez badanie metodą BAER, które często wykonywane są w hodowlach. Czasem mogą trafić się zwichnięcia rzepek kolanowych, czy dysplazja stawów biodrowych.
Bulterier to pies odporny na różne warunki atmosferyczne. Dobrze znosi wysoką temperaturę, jednak należy uważać, aby nie doprowadzić do udaru lub oparzeń słonecznych. Podczas letnich dni należy czworonogowi zapewnić nie tylko stały dostęp do świeżej wody pitnej ale także do zacienionego miejsca, w którym będzie mógł się schłodzić i odpocząć. Pojawiający się zimą niewielki podszerstek zapewnia pupilowi ochronę przed zimnem, jednak nie powinien on przebywać długich godzin na mrozie. W dużej mierze większość chorób uda się uniknąć, dzięki odpowiedniej profilaktyce i zakupie psa u odpowiedzialnego hodowcy. Zadbany i zdrowy pies średnio dożywa 12 lat.
Pożywienie – mały odkurzacz
Bulterier posiada bardzo dobry apetyt, a co za tym idzie narażony jest na nadwagę. Dodatkowe kilogramy i otyłość może być bardzo niebezpieczna dla psa, zwłaszcza w okresie wzrostu. Właściciel musi liczyć się z tym, że utrzymanie bulteriera nie należy do najtańszych, a wręcz przeciwnie – czasami bywa dosyć kosztowne. Rasa ta to prawdziwi smakosze, dlatego powinni mieć dobrej jakości pożywienie. Do zapewnienia psu wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju substancji i witamin najłatwiej sięgnąć po gotowe karmy, zarówno suche, jak i mokre. Jest to zdecydowanie najwygodniejszy sposób. Oczywiście można również samodzielnie przygotowywać psu posiłki, stosując coraz bardziej popularną dietę BARF, jednak w tym przypadku należy mieć na uwadze, że ten sposób jest najbardziej wymagający i wymaga odpowiedniej wiedzy. W takim wypadku najlepiej jest zasięgnąć porady u psiego dietetyka luz skorzystać z pomocy lekarza weterynarii, którzy pomogą nam opracować właściwy dla naszego psa jadłospis. Ważne jest aby dieta BARF była wspomagana odpowiednią suplementacją. Jeśli nasz podopieczny będzie cierpiał na nietolerancję pokarmową to najlepiej będzie wybrać gotową karmę hipoalergiczną lub monobiałkową. Niezależnie od sposobu żywienia, jedzenie powinno być jak najlepszej jakości. Przede wszystkim powinno ono zawierać dużo wysokiej jakości białka pochodzenia zwierzęcego, co bezpośrednio wpływa budowanie mięśni psa. Wielkość porcji, jak i zapotrzebowanie kaloryczne psa powinno być dobrane indywidualnie. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę jego wiek wagę, aktywność fizyczną i ewentualne choroby. Przekąski stosowane na przykład podczas treningu powinny być uwzględnione w bilansie kalorycznym w celu uniknięcia dodatkowych, niebezpiecznych kilogramów. Niezależnie od tego, czy pupil będzie dostawać gotowe karmy, czy samodzielnie przygotowane posiłki musi mieć zapewniony stały dostęp do miski z wodą. Należy dbać o to, aby woda zawsze była świeża. Nie wolno zapomnieć, że odpowiednia dieta przyczynia się do prawidłowego rozwoju, ale także wpływa na zdrowie i samopoczucie czworonoga.
Pielęgnacja – szybko i przyjemnie, ale systematycznie
Bulterier posiada krótką sierść, której pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Wymagane jest regularne szczotkowanie – pies gubi niewielkie ilości sierści cały czas, dlatego szczotkowanie powinno odbywać się mniej więcej raz lub dwa w tygodniu. Pozwoli to zminimalizować wypadanie martwego włosa, zwłaszcza, że jest on krótki i dość twardy przez co łatwo wbija się w dywany czy meble, z których trudniej go później usunąć. Do szczotkowania naszego Bulteriera najlepiej sprawdzi się gumowa lub silikonowa szczotka bądź specjalna rękawica pielęgnacyjna. Psa szczotkujemy zawsze z włosem i używamy do tego odżywki antystatycznej w sprayu. Jeśli chodzi o kąpiel to zabieg ten wystarczy powtarzać średnio raz na dwa miesiące chyba, że pies będzie wymagał jej wcześniej. Wśród kosmetyków do kąpieli na pewno powinien się znleźć szampon hipoalergiczny, a to ze względu na wrażliwą skórę bulterierów. Pomiędzy kąpielami możemy używać szamponów na sucho oraz specjalnych chusteczek pielęgnacyjnych, które bardzo dobrze usuwają powierzchniowe zanieczyszczenia. Oprócz sierści na uwagę zasługują oczy, uszy i pazury psa. Oczy i uszy powinny być regularnie sprawdzane i pielęgnowane specjalnymi preparatami dostępnymi w sklepach zoologicznych. Pazury należy co pewien czas przycinać, ponieważ Bulterier często nie ściera sobie ich sam. Na zębach lubi odkładać się kamień nazębny, który nieleczony może stać się problematyczny, a także doprowadzić do wielu schorzeń. W dbaniu o higienę jamy ustnej czworonoga pomagają specjalne pasty do zębów i szczoteczki przeznaczone dla psów, preparaty dodawane do jedzenia i wody, czy gryzaki dentystyczne. Pupila możemy pielęgnować w domu, albo skorzystać w usług groomera, jeśli nie czujemy się na siłach, aby robić to samodzielnie. Niewątpliwie domowa pielęgnacja będzie o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza, jeśli psa będziemy do niej przyzwyczajać od małego.
Wyprawka dla Bulteriera
Co musimy zakupić przed pojawieniem się nowego członka rodziny w naszym domu? Podstawowym elementem są miski na jedzenie i wodę. Można wybrać modele ceramiczne, które pozwolą uniknąć alergii kontaktowych.
Inną ważną rzeczą jest legowisko, na którym psiak będzie mógł odpocząć po wyczerpującym spacerze. Posłanie powinno być dobrane do wielkości psa tak, aby zmęczony mógł się na nim wyłożyć i bez problemu rozprostować swoje łapki.
Kolejnymi produktami, które w trzeba się zaopatrzyć są akcesoria spacerowe. Dobrze dopasowane szelki typu guard i mocna, solidna smycz to podstawa każdego spaceru. Ze względu na obowiązujące przepisy i ciągle panujące przekonanie o tej rasie, jako psach niebezpiecznych warto zaopatrzyć się w kaganiec – najlepiej wybrać kaganiec fizjologiczny.
Warto przemyśleć zakup klatki kennelowej, w której (po odpowiednim przyzwyczajeniu się psa do niej) będziemy mogli zostawiać naszego pupila podczas naszej nieobecności w domu. Musimy mieć jednak na uwadze to, że Bulterier to pies niezwykle inteligentny i zbyt długie trzymanie go w zamknięciu spowoduje, że uwolni się z niej sam.
Nie wolno zapomnieć również o zabawkach, ponieważ ten psiak kocha wszelkiego rodzaju aktywności. Bulterier to pies o bardzo silnych szczękach, dlatego zabawki powinny być solidne, zrobione z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu posłużą mu na więcej niż jedną zabawę.
Do pielęgnacji domowej należy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria i preparaty higieniczne.
Wszystkie wymienione powyżej elementy wyprawki dostaniemy bez problemu w dobrych sklepach zoologicznych. Ważne jest, aby nie oszczędzać przesadnie podczas ich zakupu. Wysokiej jakości produkty uznanych firm zagwarantują komfort i bezpieczeństwo podczas ich używania.
Gdzie znajdę wymarzonego Bulteriera?
Bullterrier nie jest psem łatwym w ułożeniu, z czego właściciel powinien zdawać sobie sprawę przed zakupem. Posiadanie psa tej rasy wymaga od opiekuna dużo odpowiedzialności oraz uwagi, którą należy mu poświęcić. Przed ostatecznym zakupem warto rozważyć kilka kwestii, które mogą okazać się kluczowe. Przede wszystkim płeć. Suki są przeważnie nieco łatwiejsze w ułożeniu z racji mniej dominującego charakteru. Szukaj hodowli zrzeszonej w ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce). Zwiększa to pewność co do czystości genów, zdrowia, a także charakteru rodziców, co może mieć kluczowe znaczenie. Szczeniak musi posiadać rodowód, który jest poświadczeniem, że pies jest rasowy. Pamiętaj – tylko rodowód gwarantuje przynależność do danej rasy.
Niestety do dzisiaj istnieje wiele pseudohodowli, które oferują swoje psy i to zazwyczaj w atrakcyjnych cenach, przez co wiele osób się na takie szczeniaki decyduje. W takich miejscach psy są rozmnażane dla szybkiego zysku, często bez zapewnionych odpowiednich warunków, czy przeprowadzonych badań, a także bez rodowodu, a co za tym idzie nie są to psy, które należą do wybranej rasy.
Kiedy już wybierzesz hodowlę udaj się do niej osobiście, aby nie tylko zapoznać się ze szczenięciem, ale również poznać panujące tam warunki. Dopiero wtedy podejmij ostateczną decyzję. Rzetelny hodowca z chęcią odpowie na nurtujące Cię pytania. W wielu przypadkach będzie służył Ci radą na dalszych etapach życia z pupilem. Nie sugeruj się tylko ceną. Na ostateczną cenę składa się wiele czynników takich jak płeć, wiek, osiągnięcia rodziców, rokowania na psa wystawowego, a także wysiłek jaki musiał włożyć hodowca. Szczenię Bulteriera przeważnie kosztuje od 3500 zł w górę. Górna półka cenowa jest niemożliwa do ustalenia, dlatego można spotkać o wiele wyższe oferty.
Właściciel, który nie może pozwolić sobie na zakup szczeniaka powinien poszukać fundacji, która zajmuje się ratowaniem porzuconych Bulterierów. Często trafiają tam psy, które z jakiegoś powodu nie mogły zostać dłużej przy obecnych właścicielach, albo zostały oddane po nieprzemyślanym zakupie. Może akurat tam czeka na ciebie twój wymarzony pupil, któremu dasz drugi, kochający dom?
Czy bulterier to pies dla mnie?
Bulterier to nie jest pies dla każdego. Nie będzie ślepo będzie wykonywał poleceń, a od właściciela wymaga sporo doświadczenia. Decydując się na psa tej rasy z jednej strony trzeba posiadać silny charakter, być cierpliwym i opanowanym, zaś z drugiej strony trzeba być osobą czułą i wesołą. Bulterier odnajdzie się przy boku rodzin posiadających starsze już dzieci. Nie nadaje się dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z czworonogiem, jak i osób starszych. Bulterier odnajdzie się w bloku, jak i w domu, pod warunkiem, że będzie miał dostarczaną wystarczającą ilość ruchu. Trzeba liczyć się również z tym, że wielu osobom nie podoba się wygląd tego psa, co skutkuje tym, że można spotkać się z nieprzychylnymi komentarzami. Warto jednak się tym nie przejmować a prawidłowe wychowanie naszego psa pomoże w walce ze stereotypami.
Jeśli zrozumiesz energiczny i zadziorny charakter Bulteriera, a także pokochasz jego niecodzienny wygląd stworzysz z nim silną więź na długie lata, a każdy twój dzień z tym rozrabiaką z pewnością nie będzie nudny!