icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Cavalier king charles spaniel – charakter, pielęgnacja, żywienie

Historia i pochodzenie – ulubieniec arystokracji i dworu królewskiego

Cavalier king charles spaniel to rasa psów wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Ich przodków należy doszukiwać się w niewielkich psach myśliwskich, które towarzyszyły arystokracji. Niektórzy badacze uważają z kolei, że przodkami Cavalierów są spaniele z Włoch i Hiszpanii. King charles spaniele hodowane były jako psy towarzyszące damom. Miały za zadanie towarzyszyć im, zabawiać i być atrakcją dla otoczenia. Rasa ta niewątpliwie związana jest z angielską dynastią Stuartów. Jej członkowie byli wielkimi wielbicielami tych psów. Najbardziej skradły serce Karolowi II Stuartowi – królowi Anglii i to właśnie od jego imienia nazwano rasę tych pięknych psów. Król Karol II był tak związany ze swoimi psami, że nieraz zaniedbywał ważne sprawy państwowe, aby tylko więcej czasu spędzić ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Na mocy jego dekretu rasa ta jako jedyna z wszystkich miała nieograniczony wstęp do parlamentu. Co ciekawe, dekret ten nie zmienił się do dnia dzisiejszego. King charles spaniel został uwieczniony na licznych obrazach Rubensa, van Dycka czy Tycjana. Ówczesne King charles spaniele nie posiadały jednego, spójnego wzorca lecz różniły się znacznie od siebie, ponieważ różne arystokratyczne rody hodowała własny typ tych psów.  Kiedy w XVIII wieku nastała moda na wszystko co wschodnie i japońskie, na dworach pojawiły się zupełnie inne psy, o krótkich pyszczkach – mopsy i pekińczyki. Wówczas zaczęto krzyżować je z King charles spanielami co doprowadziło do praktycznie całkowitej zmiany wyglądu tej królewskiej rasy. Pojawiły się psy znacznie mniejsze, o wypukłych oczach i spłaszczonych nosach. Jeden z miłośników pierwotnej rasy zaoferował nagrodę w wysokości 25 funtów szterlingów dla właścicieli psa i suki, które będą w starym typie rasy i dzięki którym będzie można odtworzyć psy w starym typie o dłuższych pyszczkach. W krótkim czasie Ich populacja tak wzrosła, że postanowiono podzielić psy na dwie rasy. W 1928 roku nadano jednej rasie nazwę Cavalier king charles spaniel zaś druga zachowała istniejącą dotychczas nazwę King charles spaniel. W 1945 angielski Kennel Club oficjalnie uznał istnienie dwóch podobnych, ale różniących się od siebie ras i przyjął dwa odrębne dla nich wzorce. W Polsce rasa ta pojawiła się pod koniec lat 70-tych XX wieku. Nie cieszyła się wówczas wielkim zainteresowaniem, jednak w ostatnich latach zaskarbia sobie coraz więcej wielbicieli. Największą popularnością Cavalier king charles spaniel cieszy się w kraju swojego pochodzenia a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Francji. Rasa ta została przypisała przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną) do grupy IX – psy ozdobne i do towarzystwa, sekcji 7 – angielskie spaniele ozdobne.

Wygląd – uroczy i czarujący Cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel to nieduży pies o proporcjonalnej i harmonijnej budowie ciała. Ten pełen wdzięku psiak osiąga w kłębie od 30 do 33 centymetrów, a masa ciała mieści się w przedziale od 5,4 do 8 kilogramów. Wyglądem przypomina angielskiego cocker spaniela, z którym znaczna część osób go myli. Charakterystyczna jest głowa tej rasy. Czaszka prawie płaska między uszami z nieznacznie zaznaczonym stopem. Kufa jest stosunkowo długa. Oczy są duże, ciemne i szeroko rozstawione, nie wyłupiaste o ciepłym i łagodnym spojrzeniu. Uszy długie i zwisające, nisko osadzone i mocno owłosione. Trufla nosowa czarna. Głowa osadzona jest na proporcjonalnej do wielkości ciała psa szyi. Tułów jest krótki i zwarty. Ogon jest proporcjonalny do wielkości psa, noszony wesoło. Kończyny są proste i mocno owłosione. Na pierwszy rzut oka Cavalier przyciąga wzrok swoją niecodzienną szatą. Rasa ta posiada długą, lśniącą i jedwabistą sierść. Lekko pofalowaną, ale pozbawioną loków. Cavalier posiada obfite pióra na łapie i ogonie. Psy te występują w czterech różnych umaszczeniach:
– czarnym podpalanym
– trójkolorowym, gdzie białe i czarne łaty są równo rozmieszczone z podpalanymi znaczeniami na policzkach, nad oczami, spodzie ogona i wewnętrznej stronie kończyn
– ruby o jednolicie płowym kolorze
– blenheim, gdzie łaty o głębokim, kasztanowo-rudym kolorze są równomiernie rozmieszczone na perłowo białym tle.
Charakterystyczny jest także sposób poruszania się tych wdzięcznych psów. Cavalier king charles spaniel  porusza się bowiem w sposób niezwykle swobodny ale jednocześnie elegancki.

Charakter Cavalier king charles spaniel – oddany i wierny pies rodzinny

Cavalier king charles spaniel to pies wesoły, lojalny i oddany swojemu opiekunowi. Jest nieustannie chętny do zabaw i pieszczot. Często domaga się uwagi swojego właściciela, którego kocha bezgranicznie. Łatwo adaptuje się do każdej sytuacji i jeśli właściciel pokaże mu, że teraz nie czas na zabawę to Cavalier będzie grzecznie czekał, aż nadejdzie moment na wspólne pieszczoty i figle. Jest wręcz uzależniony od bliskości swojego opiekuna, przez co bardzo źle znosi samotność. Nie jest to pies, który będzie dobrze znosił długie nieobecności swojego pana. Oczywiście może przez kilka godziny pozostwać sam w domu pod warunkiem, że będzie do tego skrupulatnie przyzwyczajany od małego. Dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie Cavalierowi towarzysza, dzięki czemu godziny podczas nieobecności właściciela będą mijały szybciej, tym bardziej, że jest to pewny siebie i otwarty na nowe sytuacje psiak i chętnie nawiązuje kontakty z innymi psami. Niesie to ze sobą pewne zagrożenie podczas spacerów, ponieważ otwartość i przyjazne nastawienie Cavaliera może zostać źle odebrana przez innego psa. Warto więc zawsze wyprowadzać go na smyczy, dzięki czemu ma się kontrolę nad psem i w razie konieczności można szybko zainterweniować. Rasa ta całkowicie pozbawiona jest agresji. To doskonały towarzysz dla rodzin z dziećmi. W stosunku do dzieci jest łagodny i cierpliwy. Jednak zabawy z najmniejszymi powinny odbywać się zawsze pod opieką dorosłych, aby pociechy nie wyrządziły psu krzywdy. Dzieci należy też nauczyć prawidłowego postępowania z pupilem ponieważ nawet łagodny psiak ma swoją granicę cierpliwości. Cavalier z radością wita wszystkich gości, jednak może przejawiać instynkt terytorialny i głośno zakomunikować właścicielowi potencjalne niebezpieczeństwo – zwłaszcza, jeśli mieszka w domu z ogródkiem, chociaż nie jest to rasa szczekliwa. W większości przypadków jednak chętnie podchodzi nawet do nieznanych mu osób traktując je jako kolejne ręce do głaskania. Pomimo, że od wieków pełni funkcję psa do towarzystwa, to gdzieś tam w głębi tli się jeszcze instynkt myśliwski. Cavalier chętnie węszy i uda się w pogoń za uchwyconym tropem. Nie ma jednak przy tym skłonności do dalekich i samotnych wędrówek. Cavalier king charles spaniel bez problemu dogada się z innymi zwierzętami domowymi. To idealny przyjaciel dla innych psów, kotów, a nawet małych gryzoni. Co ciekawe – w wielu rasach istnieją różnice między charakterem psa a suki, natomiast u Cavaliera praktycznie tych różnic nie ma. Obie płcie są równie wesoło i przyjaźnie nastawione do otaczającego ich świata.

Cavalier king charles spaniel
Wychowanie i szkolenie – czyli jak szkolić, by odnieść sukces

Cavalier king charles spaniel to rasa inteligenta i chętna do współpracy z człowiekiem. Największym błędem właścicieli małych psów jest uleganie ich czarowi i słodkiemu wyglądowi. Rasa ta chętnie się uczy o ile właściciel znajdzie odpowiednią motywację i podejdzie do psa z łagodnością i cierpliwością. Nie powinno się z dnia na dzień oczekiwać rezultatów szkoleniowych, ponieważ sukces przychodzi z czasem. Nie wolno oczekiwać też bezwzględnego posłuszeństwa pomimo tego, że rasa ta jest bardzo oddana właścicielowi. Zajęcia i wykonywane polecenia muszą mieć sens w oczach czworonoga. Zadaniem opiekuna jest znalezienie i pokazanie psu, że wykonywanie poleceń będzie mu się opłacać, a wtedy całe szkolenie będzie dla czworonoga atrakcyjne. Psy tej rasy posiadają bardzo wrażliwą psychikę, dlatego należy do nich podchodzić z łagodnością. Pod żadnym pozorem nie wolno krzyczeć ani stosować kar. Nie wolno też używać przemocy fizycznej i psychicznej. Cavalier king charles spaniel to pełny życia i radosny psiak a każda forma przymusu lub ostrego potraktowania może spowodować zamknięcie się czworonoga w sobie. Przywrócenie jego psychiki na właściwe tory może okazać się bardzo problematyczne. Najlepiej w wychowaniu pupila sprawdza się metoda pozytywna, czyli budowanie przyjemnych wspomnień z daną chwilą czy poleceniem. Ta rasa to prawdziwe łakomczuchy, które za jedzenie zrobią naprawdę wiele zatem smaczki mogą się doskonale sprawdzić. Jednak tak jak w przypadku ludzi zdarzają się wyjątki odbiegające od reguły, dlatego ważne jest, aby jak najbardziej zrozumieć swojego psa i jego priorytety, czyli to na czym mu najbardziej zależy. Ważne, aby stać się dla psa bardziej atrakcyjnym niż wszystko dookoła. Słodkie oczy i czarujący wygląd powodują, że właściciele często bagatelizują wychowanie i odpuszczają pupilowi. Nie wolno tego robić pod żadnym pozorem, ponieważ to pies wychowa właściciela, a nie właściciel psa. Każde odstępstwo od przyjętych zasad zostanie wykorzystane przez psa na swoją korzyść. Nie jest później łatwo odebrać nadane przywileje – zwłaszcza, że pies nie zrozumie, dlaczego mu na coś pozwalamy, a później nagle zabraniamy.

Ruch – zabawa i treningi

Pomimo tego, że rasa ta uznana jest za psy ozdobne to zdecydowanie nie są to psy kanapowe. Cavalier king charles spaniel potrzebuje do zaspokojenia swoich potrzeb dużo ruchu. Jest to bardzo ważne ponieważ pozbawiony aktywności może stać się nieszczęśliwy i sfrustrowany. Na spacerach powinien być prowadzony na smyczy, ponieważ niewielki, ale wciąż płynący w żyłach tych psów instynkt myśliwski i ogólne przyjacielskie nastawienie do wszystkich może okazać się niebezpieczne dla Cavaliera. Psiaki te dobrze radzą sobie w takich psich sportach jak agility czy taniec z psem. Co ciekawe Cavalier king charles spaniele z powodzeniem wykorzystywane są również w dogoterapii.

Socjalizacja Cavalier king charles spaniel – oswajanie go z otoczeniem

Socjalizacja jest bardzo ważna w aspekcie dorastających zwierząt. To właśnie podczas pierwszych miesięcy życia pies dowiaduje się co to jest lęk i strach. Ten okres jest kluczowy w budowaniu u psa jego pewności siebie i podejścia do otaczającego świata. Ważne, aby Cavalier king charles spaniel poznawał inne psy i zwierzęta, ponieważ buduje to w nim akceptacje innych zwierząt, dzięki czemu łatwiej będzie mu tworzyć poprawne relacje w dorosłym życiu. Psiak powinien poznawać różne osoby, miejsca i odgłosy, które w przyszłości mogą okazać się dla niego niekomfortowe. Bardzo ważne jest, aby w momencie pojawienia się stresującej dla psa sytuacji zainteresować go smaczkami czy wołaniem na wspólną zabawę, dzięki czemu nawet nieprzyjemna sytuacja będzie się psu kojarzyła pozytywnie. Wielu właścicieli decyduje się na psie przedszkole, gdzie Cavalier będzie uczyć się podstawowych komend i będzie się socjalizował.



Zdrowie Cavalier king charles spaniel – ważna systematyczna profilaktyka

Cavalier king charles spaniel to wesoły i przyjaźnie nastawiony do życia pies, który niestety posiada skłonności do kilku typowych dla niego schorzeń. Psy ozdobne zazwyczaj są nieco delikatniejsze od pozostałych ras. Cavalier ma skłonności do genetycznych chorób serca, takich jak MVD. Jest to niedomykalność zastawki dwudzielnej. Choroba ta dość późno się ujawnia, dlatego warto badać profilaktycznie psa co roku, aby w porę wykryć niebezpieczeństwo. Innym ciężkim schorzeniem może być syringomyelia (SM). Jest to choroba neurologiczna, która rzuca się na kręgosłup czworonoga. Częstym objawem jest “drapanie” się psa, podczas którego nie dotyka on swojej skóry. Cavalier king charles spaniel może mieć problemy z chorobami oczu, takimi jak katarakta, postępujący zanik siatkówki PRA, zespół suchego oka czy dysplazja siatkówki. Może trafić się też dwurzędowość rzęs, dystrofia rogówki i siatkówki. Rasa ta miewa skłonności do wypadania rzepek, rzadziej zdarza się dysplazja stawu biodrowego. Mogłoby się wydawać, że Cavalier king charles spaniel jest chorowitą rasą, jednak każda rasa posiada charakterystyczne dla nich przypadłości. Cavalier king charles spaniel posiada nieco skróconą kufę przez co bardziej podatny jest na udary i przegrzania. Podczas letnich dni aktywności powinny zostać ograniczone do minimum, a na spacery należy wybierać się wcześnie rano lub wieczorem. Obowiązkowe jest zapewnienie psu chłodnego i zacienionego miejsca do odpoczynku i świeżej wody pitnej. Nie jest to rasa, która lubi zimę i dobrze podczas niej sobie radzi. Psy te nie lubią zimna i wilgoci, dlatego na chłodniejsze dni warto zaopatrzyć się w ubranko, które zapewni mu dodatkową ochronę ciepła.
Ważnym aspektem jest kupowanie psa z dobrej hodowli, gdzie hodowca dołoży wszelkich starań, aby do rozrodu dochodziły psy przebadane i pozbawione obciążeń genetycznych. Zdrowy i zadbany czworonóg odbywający regularne kontrole profilaktyczne może dożyć spokojnie 15 lat.

Żywienie – czym żywić psa rasy Cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel ma tendencję do nadwagi, dlatego właściciel musi mieć na uwadze ilość podawanego psu jedzenia. Ilość posiłków musi być dopasowana do trybu życia czworonoga, jego wieku, wagi i schorzeń, na które niestety może cierpieć nasz czworonożny przyjaciel. Cavalier może być karmiony dietą BARF, gotowymi karmami mokrymi, jak i suchymi lub jedzeniem gotowanym, samodzielnie przygotowywanym. Dieta BARF jest najbardziej zbliżoną formą do pierwotnego pożywienia. Ta metoda polega na tworzeniu posiłków z surowego mięsa oraz podrobów z dodatkiem bogatych w witaminy warzywa i owoce. Dodatkowo wspomagana jest suplementami, aby nie zabrakło żadnych witamin czy minerałów. Decydując się na gotowe karmy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich skład. Karma gotowa powinny posiadać małą ilość zbóż lub być ich całkowicie pozbawione. Zboża i dodatki w postaci konserwantów, sztucznych barwników są mocno alergogenne, przez co mogą wywołać alergie pokarmowe. Należy pamiętać, że zmiana karmy, jak i rodzaju diety powinna odbywać się stopniowo, ponieważ szybkie przejście z jednego rodzaju pożywienia na drugi może skutkować rozstrojem organizmu. Cavalier king charles spaniel jest psem żywiołowym, dlatego powinien dostawać karmę wysokobiałkową dostosowaną dla psów aktywnych. Z kolei starsze lub schorowane osobniki powinny dostawać karmę o obniżonej wartości energetycznej. Co ważne, smakołyki również wliczane są w zapotrzebowanie kaloryczne o czym wielu właścicieli zapomina. Szczeniaki powinny dostawać mniejsze porcje ale częściej. Dorosłe psy zazwyczaj dostają posiłki dwa razy dziennie. Oprócz dostępu do jedzenia Cavalier king charles spaniel musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej.

pies rasy Cavalier king charles spaniel

Pielęgnacja – kluczowa dla wyglądu szaty Cavalier king charles spaniel’a

Cavalier king charles spaniel wbrew pozorom nie wymaga trudnej pielęgnacji, chociaż jego włos ma tendencję do splątywania się i kołtunienia. Pies linieje umiarkowanie przez cały rok, ale jego sierść jest delikatna, dlatego nie jest trudna w usunięciu. Cavaliera się nie strzyże a podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest czesanie. W tym celu najlepiej sprawdzi się odżywka ułatwiająca rozczesywanie (nie należy czesać psa na sucho), szczotka z naturalnego włosia z nylonowym rozczesywaczem, metalowa szczotka typu pudlówka do rozczesywania podszerstka oraz metalowy grzebień do walki z kołtunami i rozczesywania włosa w trudno dostępnych miejscach. Psa czeszemy co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Zawsze robimy to z włosem, nigdy pod włos, ponieważ może to zniszczyć jego strukturę. Szczególnie narażonymi partiami na powstawanie kołtunów są okolice uszu, pachwinach i pach. Przed przystąpieniem do czesania należy dokładnie i delikatnie pozbyć się kołtunów palcami. W sierść lubią wplątywać się gałązki, listki i inne drobne zanieczyszczenia, których należy się niezwłocznie pozbyć. Od czasu do czasu konieczna będzie także kąpiel. Cavaliera kąpiemy w szamponach przeznaczonych dla psów długowłosych, które podkreślą jego wyjątkową, jedwabistą szatę. Po kąpieli dobrze jest użyć odżywki, która potęguje ten efekt. Istotne jest aby przed kąpielą sierść była dokładnie rozczesana. Po kąpaniu należy psa dokładnie wysuszyć. Poza włosem na naszą troskę zasługują też oczy, uszy, zęby i pazurki pupila. Ze względu na oklapnięte uszy Cavalier king charles spaniel narażony jest na powstawanie tam różnego typu infekcji. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalistyczne środki do czyszczenia uszu, dzięki którym ich pielęgnacja nie będzie trudna. Małe i średnie rasy są bardziej narażone na odkładanie się kamienia nazębnego, dlatego właściciel nie powinien bagatelizować dbania o prawidłową higienę jamy ustnej. Pasty i szczoteczki do zębów dla psa, płyny dodawane do wody czy pokarmu, a nawet specjalne żele pomogą zadbać o zdrowe ząbki i samopoczucie czworonoga. Okolice oczu i zacieki należy regularnie przemywać wacikami nasączonymi specjalnymi preparatami do pielęgnacji oczu. Niestety psy małych ras miewają problem ze ścieraniem w sposób naturalny pazurków, dlatego trzeba kontrolować ich stan i w razie konieczności delikatnie przycinać za pomocą obcinaczek uważając, aby nie uszkodzić rdzenia.



Niezbędne akcesoria dla Cavalier king charles spaniel’a

U cavaliera dobrze sprawdzi się zwykła obroża i długa smycz. Można stosować również szelki, jednak dopiero po zakończeniu okresu wzrostu u psa, ponieważ wcześniejsze ich noszenie mogłoby skutkować zmianami w prawidłowym rozwoju kośćca. Na zimę warto zaopatrzyć się w ubranko, ponieważ rasa ta nie lubi wilgoci i chłodu. Cavalier king charles spaniel jest prawdziwym łakomczuchem, dlatego potrzebuje dobrej jakości misek na jedzenie i picie. Najlepiej wybierać takie ceramiczne, ponieważ u niektórych przedstawicieli tej wdzięcznej rasy zdarzają się alergie kontaktowe. Ze względu na długie zwisające uszy najlepiej wybierać wąskie, a wysokie miski, dzięki czemu uszy nie będą wpadać do jedzenia czy wody i nie będzie trzeba ich za każdym razem czyścić. W sklepach zoologicznych są też specjalne opaski-rękawy dla psów długouchych, którymi przytrzymuje się uszy podczas posiłków. Cavalier potrzebuje bliskości człowieka, dlatego legowisko powinno znajdować się blisko serca domu – miejsca, w którym toczy się życie towarzyskie domowników. Posłanie powinno być wygodne i dobrane indywidualnie pod wielkość psa. Podczas upałów dobrze zaopatrzyć się w matę chłodzącą, która dodatkowo będzie chronić psa przed przegrzaniem się. Właściciel Cavalier king charles spaniel ma to szczęście, że nie jest to rasa, która szybki zniszczy wszystkie zabawki. Pomiędzy spacerami swoją funkcję spełnią piłki, maskotki, sznurki i naturalne gryzaki. Wielkość Cavaliera nie przysparza również problemów podczas podróżowania ze swoim ukochanym czworonożnym przyjacielem. Można zaopatrzyć się w klatkę kennelową lub transportową, która zapewnia psu bezpieczeństwo a szczeniaki tej rasy zmieszczą się do torby podróżniczej. Aby szata wyglądała jak przystało na Cavalier king charles spaniela niezbędne będą akcesoria groomerskie, które ułatwią codzienną pielęgnację.

Hodowla i zakup – gdzie kupić Cavalier king charles spaniel?

Zakup z odpowiedzialnej hodowli jest znaczący w kwestii zdrowia i wczesnej socjalizacji czworonoga. Jedynie odpowiedzialny i godny zaufania hodowca dołoży wszelkich starań, aby zagwarantować szczeniakom opiekę zdrowotną, odpowiednie warunki, a także czystość genów lub brak chorób dziedzicznych. Pseudohodowle to duży problem nie tylko w naszym kraju, ale wszędzie tam gdzie są psy rasowe. Decydując się na zakup psa trzeba przemyśleć wszystkie za i przeciw, a także przewidzieć nieprzewidziane zdarzenia. Powinniśmy zastanowić się co zrobić z psem podczas urlopu, czy choroby (naszej lub pupila). Znalezienie dobrej hodowli to pierwszy ważny krok na drodze poszukiwania szczeniaka. Szukając hodowli należy wybierać tylko te, które zrzeszone są w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Jest to jedyna organizacja w Polsce, który podlega pod FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) i ma prawo wydawać honorowany na całym świecie rodowód psa rasowego. Szukając hodowli zapoznaj się z opiniami o niej a jeśli to możliwe skontaktuj się z wcześniejszymi nabywcami szczeniąt. Upewnij się, że psy wyglądają na zadbane i trzymane są w dobrych warunkach. Udaj się do hodowli osobiście, poznaj hodowcę, zapoznaj się z rodzicami szczeniąt i warunkami panującymi w hodowli. Dobry hodowca troszczy się o dobro swoich szczeniąt, więc nie bój się prosić o radę. Oprócz rodowodu sprawdź książeczkę zdrowia z wykonanymi szczepieniami i odrobaczeniem. Hodowcę poproś o przedstawienie Ci wyników przeprowadzonych badań genetycznych. Pamiętaj, że szczeniak może opuścić hodowlę dopiero po ukończeniu 8 tygodnia życia.

Cena za Cavalier king charles spaniel’a

Aby kupić szczeniaka Cavaliera trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu od 3000 do 5000 zł. Nie daj się jednak bardzo atrakcyjnym ofertom, ponieważ najpewniej pochodzą one z pseudohodowli, a takich miejsc nie wolno wspierać.

Czy Cavalier king charles spaniel jest psem dla mnie?

Cavalier king charles spaniel jest rasą dość wszechstronną, która odnajdzie się w każdych warunkach. Z ich wychowaniem poradzi sobie nawet osoba rozpoczynający dopiero swoją przygodę z psami. To dobry towarzysz dla rodzin z dziećmi, osób samotnych czy starszych pod warunkiem, że zapewni mu się wystarczającą porcję codziennej aktywności. Cavalier nie nadaje się dla osób zapracowanych, całe dnie poza domem. Temu uroczemu psiakowi trzeba poświęcić czas na wychowanie ale i codziennie zabawy. Ten rodzinny psiak pokocha Cię bezgranicznie jeśli tylko Ty odwzajemniasz jego uczucie!