icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Chart polski – jakie usposobienie i wymagania mają psy tej rasy?

Pochodzenie i historia Charta polskiego – jedna z pięciu rodzimych ras

Chart polski jest jedną z pięciu naszych rodzimych ras. Jest to bardzo stara rasa, bez wątpienia ściśle związana z tradycją łowiecką, która od wieków cieszyła się dużą popularnością w Polsce. Polowanie było przecież cenioną rozrywką na dworze królewskim, wśród magnatów i szlachty. Pierwsze wzmianki tych psach można znaleźć w kronikach Galla Anonima, który skrupulatnie notował wydatki dworu królewskiego związane z utrzymaniem chartów. Według słownika staropolskiego istniało około 300 określeń na charta co wskazuje na ich dużą popularność w ówczesnym świecie. Pierwszy dokładny opis charta polskiego pochodzi z 1600 roku. Wyglądem chart polski najbardziej przypomina charty azjatyckie – saluki i sloughi, i to właśnie u nich należy doszukiwać się potomka polskiej rasy. Psy te najprawdopodobniej trafiły tutaj wraz z wędrówkami plemion scytyjskich lub celtyckich, u których bardzo popularne były polowania z chartami. Charty były potem krzyżowane z miejscowymi psami jak greyhound, wilczarz czy pies tatarski. W ten sposób powstał szybki i odważny pies używany do polowań na zające, sarny, lisy czy wilki. Aż do końca wieku XIX charty cieszyły się dużą popularnością i były nieodłącznym elementem polowań wyższych sfer. Zanikanie znaczenia rodów magnackich i szlacheckich oraz wydarzenia w Europie spowodowały znaczny spadek organizowanych polowań z tymi psami. W rezultacie ograniczono hodowlę i populacja chartów bardzo zmalała. Psy te zachowały jeszcze u szlachty z terenów południowej Polski, jak i Ukrainy.  II Wojna Światowa okazała się dla tej rasy o wiele łaskawsza niż dla innych. W przeciwieństwie do powojennych włodarzy Polski ludowej, dla których chart polski był symbolem wszystkiego z czym walczyła socjalistyczna władza. Działania te doprowadziły do dużego spadku populacji chartów polskich i dopiero po odwilży politycznej, w latach 70-tych XX wieku zaczęto mozolnie odbudowywać tą popularną niegdyś rasę. Wysiłek miłośników charta polskiego się opłacił Ich wysiłek się opłacił i w 1981 roku wpisano te psy do Księgi Wstępnej. Finalnie chart polski jako rasa został oficjalnie uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) w 2001 roku. Został wówczas uznany za czwartą polską rasę. Według podziału ras dokonanego przez Międzynarodową Federację Kynologiczną chart polski należy do grupy X – charty, sekcji 3 – charty krótkowłose. Wiele osób o tym nie wie, ale na posiadanie chartów w naszym kraju potrzebne jest pozwolenie wydawane przez starostwo. Pozwolenie należy nabyć zanim w domu pojawi się pies i dotyczy ono konkretnego charta i konkretnego miejsca zamieszkania. W momencie nabycia kolejnego charta lub zmiany miejsca zamieszkania konieczne jest kolejne pozwolenie. Aktualnie polowanie z chartami w Polsce jest zabronione prawnie.

Wygląd charta polskiego – największy wśród kuzynów

Chart polski jest dużym, silnym i dobrze zbudowanym psem. Jest też największym chartem w grupie chartów krótkowłosych – zaraz obok greyhounda. W kłębie pies osiąga wysokość od 70 do 80 centymetrów. zaś suka od 68 do 75 centymetrów. Chart polski ma kwadratową sylwetkę co oznacza, że wysokość i długość psa są identyczne. Głowa noszona wysoko, osadzona na długiej i muskularnej szyi. Jest mocna, długa i sucha. Stop słabo zaznaczony. Oczy są duże, ciemne, wyraziste o bystrym i przenikliwym spojrzeniu. Uszy są średniej wielkości i osadzone na wysokości oczu. Trufla nosowa czarna lub ciemna. W stanie spoczynku uszy załamane ku tyłowi i przylegające. W stanie dużego zainteresowania mogą być podniesione w górę. Lędźwie szerokie i muskularne a zad łagodnie spadzisty. Klatka piersiowa jest bardzo pojemna i głęboka. Kończyny są długie, dobrze umięśnione i suche. Ogon charta polskiego jest długi, nisko osadzony i nisko noszony. Na końcu jest delikatne zakręcony ku górze. Kończyny tylne dobrze kątowane, długie i dobrze umięśnione. Włos charta jest krótki, sprężysty i dość kwarty. Wszystkie kolory umaszczeń są dopuszczalne, przy czym wierzchołek nosa i obramowanie powiek powinny być czarne lub ciemne. Jedynie przy maściach jasnych – beżowych lub błękitnych dozwolona jest maść odpowiadająca kolorowi umaszczenia. Chart polski porusza się w sposób płynny, pewny siebie i sprężysty. W pogoni jest niezwykle zręczny, wytrzymały i bardzo szybki.


Niezależny, uparty i wyjątkowy – charakter charta polskiego

Chart polski posiada silny i niezależny charakter. Jest to rasa dość powściągliwa w okazywaniu uczuć, co nie oznacza, że nie przywiązuje się do swojego właściciela. Jest zdecydowanie psem jednego pana, którego ceni i kocha ponad wszystko. Lubi czułości, ale nie jest nachalny i nie narzuca się. Źle znosi samotność, dlatego nie powinien zostawać sam przez długie okresy czasu. Odosobnienie źle wpływa psychikę i zachowania tego niezwykłego psa. Chart polski zna swoją wartość i przy każdej okazji będzie próbować ją pokazać. Nie jest to rasa szczekliwa – szczeka, jeśli chce o czymś zakomunikować swoim  najbliższym. Chart polski jest psem spokojnym o ile wszystkie jego potrzeby – zarówno te fizyczne, jak i psychiczne zostaną zaspokojone. Do dzisiaj psy te mają bardzo zakorzeniony mocny instynkt myśliwski doskonałego łowcy. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza na spacerze, kiedy chart może rzucić się w pogoń za zwęszoną zdobyczą. Oprócz instynktu myśliwskiego rasa ta cechuje się także mocnym instynktem terytorialnym. W stosunku do obcych chart polski jest nieufny, dlatego przy pierwszym spotkaniu lepiej nie wykonywać gwałtownych ruchów, które mógłby odebrać za zagrożenie. Jest dobrym stróżem, który nie zawaha się stanąć w obronie swoich najbliższych. Ze względu na instynkt myśliwski jego kontakty z innymi zwierzętami są obarczone pewnym ryzykiem. Najlepiej dogada się z tymi, z którymi od małego się socjalizował i wychowywał. Jednak spotkane na spacerze obce i mniejsze od niego czworonogi może uznać za potencjalną zdobycz i rzucić się za nimi w pogoń. Stanowi to spore zagrożenie, ponieważ są to niezwykle szybkie i wytrzymałe psy, przed którymi ucieczka jest praktycznie niemożliwa. Silny i władczy charakter charta polskiego sprawia, że trudno mu porozumieć się w innymi psami chyba, że są one uległe i podporządkowują się zasadom charta. Nie jest to rasa zaczepna, która będzie szukać potencjalnych starć, jednak zaatakowany z pewnością nie przejdzie obok tego obojętnie. W stosunku do dzieci chart polski jest łagodny i cierpliwy, ale kluczowe jest nauczenie pociech prawidłowego obchodzenia się z czworonogiem, ponieważ nawet chart polski ma swoją granicę cierpliwości.

chart polski

Wychowanie i szkolenie charta polskiego – konsekwencja i skrupulatność kluczem do sukcesu

Chart polski posiada silny i zdecydowany charakter, przez co jego wychowanie musi być stanowcze i konsekwentne. Jest to rasa inteligenta, ale przy tym bardzo uparta. Chętnie będzie chciał postawić na swoim, jeśli tylko wyczuje słabość właściciela. Pomimo tego łatwo i szybko się uczy pod warunkiem, że szkolenie będzie dla niego atrakcyjne, a sama atmosfera podczas nauki będzie sprzyjać poznawaniu nowych rzeczy. Chart polski nie toleruje krzyku, dlatego właściciel musi uzbroić się w stoicką cierpliwość, ponieważ jego czworonożny przyjaciel nie zawsze będzie chciał wykonywać dane polecenia. Przymusem, a co gorsza agresją słowną, czy fizyczną nie tylko można zniechęcić charta do jakiejkolwiek współpracy, ale obudzić w nim lękliwość, a nawet agresję. Psa należy prowadzić łagodnie i konsekwentnie, nie zapominając nigdy o jego uczuciach. Zajęcia powinny być ciekawe i jak najbardziej urozmaicone oraz odbywać się w krótkich sesjach, dzięki czemu maksymalnie skupimy uwagę psa na danym poleceniu. Podczas wychowania i szkolenia właściciel powinien znaleźć odpowiednią motywację dla swojego czworonożnego przyjaciela. Niektóre psy chętniej będą pracować za smaczki, nagrodę w postaci ulubionej zabawki czy wspólnych wygłupów z właścicielem. Zrozumienie priorytetów psa to kluczowy aspekt w budowaniu więzi z pupilem. Relacja z chartem powinna opierać się na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Ułatwi to codziennie komunikowanie się ze sobą i wspólne życie, ale także wzmocni więź, dzięki czemu treningi będą przyjemnością. Przy wszystkich psach, a w szczególności tych posiadający bardzo silny instynkt myśliwski bardzo ważna jest komenda przychodzenia na zawołanie. Nie jest to łatwe do wypracowania z tymi psami, ale możliwe. W większości przypadków psy myśliwskie przy zwęszeniu tropu stają się całkowicie głuche na zawołania właściciela. Jest to trudne zadanie, ale każdy właściciel powinien stanąć na wysokości zadania, aby nauczyć swojego pupila wracać na jego zawołanie. Kluczowe do prawidłowego współżycia z chartem polskim jest wskazanie mu kto jest jego przewodnikiem i kto rządzi w domu. Domownicy powinni określić reguły panujące w domu, a później skrupulatnie ich przestrzegać. Każde odstępstwo chart przeciągnie na swoją stronę i bardzo trudno będzie oduczyć go niepożądanych zachowań.

Aktywność fizyczna charta polskiego – pies rakieta

Aktywność fizyczna u charta polskiego jest kluczowa. Charty cechuje szybkość i niezwykła zwinność. Obecnie polowanie z chartami w Polsce jest zabronione prawnie, dlatego właściciel musi zagwarantować psu inną rozrywkę, która umożliwi mu rozładowanie ogromnym pokładów energii. Charty stworzone są do błyskawicznych reakcji i biegu, podczas którego osiągają prędkość nawet 60-70 km/h. W naszym kraju nie ma właściwie zwierzęcia, które mogłoby uciec przed chartem, dlatego tak ważne jest odpowiedzialne zachowanie podczas spacerów. Chart codziennie potrzebuje kilku godzin aktywności, przy których będzie mógł się wybiegać, stąd posiadanie psa tej rasy w mieście nie jest dobrym pomysłem. Stanowi to duże niebezpieczeństwo zarówno dla innych, mniejszych zwierząt jak i dla samych chartów. Instynkt myśliwski, który każe im rzucić się w pogoń powoduje, że pies “głuchnie” i praktycznie nie da się go odwołać. Pies nie zwraca wówczas uwagi na ruch uliczny – widzi tylko swoją zdobycz, a to stanowi dla niego realne zagrożenie. Bardzo dobrym wyborem dla charta polskiego są psie sporty jak agility czy flyball. Nie są natomiast wskazane ćwiczenia obronne. Rasa ta przede wszystkim odnajdzie się na torach, gdzie będzie mogła popisać się swoją szybkością i zwinnością.

Socjalizacja charta polskiego – bez tego się nie uda

Mocny charakter charta polskiego sprawia, że pies ten bez wcześniejszej i odpowiedniej socjalizacji będzie miał problem w budowaniu prawidłowych relacji z innymi czworonogami. Od wieku szczenięcego powinien być przyzwyczajany do obcych psów. Jest to również bardzo istotne, jeśli nasz chart polski ma mieszkać z innymi psami pod dachem. Bardzo dobrym miejscem na socjalizację jest psie przedszkole, gdzie pupil będzie miał okazję zapoznać się z różnej wielkości psami oraz uczyć się podstawowych komend. Wykwalifikowany trener pomoże właścicielowi okiełznać mocny charakter charta, ale wskaże w jaki sposób budować relację, która wytworzy właściwą więź między opiekunem a pupilem.

Zdrowie charta polskiego – wymagający sportowiec 

Chart polski jest psem bardzo wytrzymałym, cieszącym się dobrym zdrowiem. Nie jest to rasa obciążona szczególnymi chorobami genetycznymi. Źle radzi sobie podczas niskich temperatur. Cienka skóra nie stanowi dobrej, naturalnej ochrony, dlatego na chłodniejsze dni warto zaopatrzyć się w specjalne ubranka dla psów – widok ubranego charta nie jest niczym zaskakującym. Psy tej rasy lepiej radzą sobie podczas upałów, jednak powinny być chronione przed przegrzaniem, które może doprowadzić do niebezpiecznego i zagrażającego życiu udarowi. Na spacery lepiej wybierać się w porach, kiedy temperatura nie jest wysoka. Podczas cieplejszych dni warto zapewnić psu zacienione miejsce do odpoczynku i stały dostęp do świeżej wody pitnej. Chart potrzebuje dużej dawki ruchu do prawidłowego wzrostu i równowagi psychicznej. Jednak u szczeniąt w fazie intensywnego rozwoju układu kostno-stawowego oraz psów młodych z treningami należy uważać. Charta polskiego stopniowo należy wdrażać w treningi, aby go zbytnio nie przeforsować. Poza zagwarantowaniem odpowiedniej dawki ruchu konieczne jest także zapewnienie psu najlepszej jakości żywienia. U psów aktywnych mogą wystąpić czasem kontuzje spowodowane aktywnym trybem życia, jednak systematyczna profilaktyka pozwoli zminimalizować ryzyko ich wystąpień zaś zdrowy i zadbany chart polski dożywa średnio nawet 14 lat.

Żywienie charta polskiego – dla zdrowia i samopoczucia

Chart polski potrzebuje odpowiedniej i zbilansowanej diety do dobrego samopoczucia. Jest to bardzo aktywna rasa, dlatego potrzebuje diety wysokoenergetycznej, która pokryje wysokie dziennie zapotrzebowanie pupila. Dieta powinna być dobrana indywidualnie pod psa uwzględniając jego wiek, wagę, ewentualne schorzenia czy dzienną aktywność fizyczną. Właściciel ma do wyboru kilka opcji – psu można podawać karmy suche jak i mokre, samodzielnie przygotowywać posiłki w domu, czy też stosować dietę BARF. Niezależnie od tego, na jaki sposób zdecyduje się opiekun pożywienie podawane psu musi być jak najlepszej jakości. Karma powinna być bogata w mięso, które jest podstawowym składnikiem diety psów. Mięso dostarcza cennego białka, które odgrywa kluczową rolę w budowaniu i rozwijaniu się układu kostno-stawowego i mięśni. Chart jest prawdziwym sportowcem, dlatego warto decydować się na karmy wysokobiałkowe. Pożywienie nie powinno zawierać w sobie dodatkowych i zbędnych zapychaczy – konserwantów i sztucznych barwników. Wybierając gotowe karmy warto wybierać te pochodzące od znanych producentów. Dzięki temu właściciel dostaje większą pewność co do jakości jej składników. Chart polski jest rasą dużą, dlatego dobrze wybierać karmy dostosowane właśnie pod psy ras dużych. Domowe posiłki powinny być wzbogacone odpowiednimi suplementami zawierającymi wapń, minerały, cynk, biotynę i kwasy omega -3 i -6. Ważne jest, aby znaleźć taką formę żywienia, która będzie odpowiadać zarówno psu jak i właścicielowi. Niezależnie od rodzaju każdą dietę warto skonsultować z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. Pomogą oni dobrać najlepszą formę żywienia dla naszego pupila. Szczeniaki powinny dostawać porcje mniejsze, ale częściej. Warto pamiętać, że każda zmiana karmy lub sposobu pożywienia powinna być wprowadzana stopniowo, aby uniknąć nagłych reakcji alergicznych. Chart polski jest sporym psem, dlatego podobnie jak u wszystkich psów średnich i dużych może wystąpić skręt żołądka. Aby tego uniknąć po jedzeniu należy zapewnić psu minimum godzinę odpoczynku od aktywności. Oprócz jedzenia pies musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej.



Pielęgnacja charta polskiego – szlachetny wygląd wymaga systematyczności

Chart polski jest psem krótkowłosym, a co za tym idzie pielęgnacja jego sierści nie jest skomplikowana. Pomimo tego, że u tej rasy występuje bardzo niewielkie linienie nie można zapomnieć o regularnym szczotkowaniu, które jest podstawą zabiegów pielęgnacyjnych charta polskiego. Do wyczesywania należy używać miękkiej, włosianej szczotki, która pozwoli na pozbycie się martwego włosa. Sprawdzi się również gumowa rękawica, która dopasowuje się do ciała czworonoga. Czynność tę najlepiej wykonywać dwa razy w tygodniu. Warto pamiętać, że psa czesze się zawsze z włosem, a nie pod włos, ponieważ w ten sposób niszczy się strukturę włosa doprowadzając do jego kruszenia się. Oprócz szczotkowania charta polskiego raz na czas trzeba wykąpać. Kąpie się przeważnie raz na trzy miesiące lub wtedy, kiedy sierść czworonoga tego wymaga. Do tego celu najlepiej sprawdzą się szampony przeznaczone dla ras krótkowłosych lub te dostosowane do aktualnych potrzeb włosa. Szczególną uwagę należy zwrócić na opakowanie używanego szamponu. Kąpiel tak dużego psa w warunkach domowych może okazać się problematyczna, dlatego w takim przypadku najlepiej skorzystać z usług salonu pielęgnacji zwierząt, który wyposażony jest w sprzęt dostosowany do wielkości różnych czworonogów. Do czyszczenia sierści bez kąpieli najlepiej sprawdzą się wilgotne ściereczki, które posiadają w sobie dodatkowe substancję nawilżające. Pozwoli to usunąć z wierzchu kurz i zanieczyszczenia, które mogą niszczyć włos. Oprócz pielęgnacji sierści należy zwrócić uwagę na uszy, oczy i pazury. Uszy i oczy sprawdzać regularnie i przemywać co jakiś czas specjalnymi preparatami do tego służącymi. Pazury w razie konieczności trzeba delikatnie przyciąć. Na uwagę zasługują zęby, na których lubi odkładać się kamień nazębny. Problem ten nie jest tak widoczny jak w przypadku ras małych, jednak nie czyszczony osad będzie się systematycznie odkładał, a to może doprowadzić do pogorszenia się samopoczucia czworonoga i wystąpienia u niego różnych problemów zdrowotnych. Do pielęgnacji jamy ustnej sprawdzą się specjalne pasty i szczoteczki dla psów, gryzaki dentystyczne czy płyny i proszki dodawane do wody czy jedzenia. Do zabiegów pielęgnacyjnych najlepiej przyzwyczajać psa od szczeniaka, dzięki czemu podczas ich wykonywania nie będzie odczuwał dyskomfortu a ich przebieg będzie bezproblemowy.

psy rasy chart polski

Jakich akcesoriów potrzebuje chart polski – niezbędna wyprawka

Chart polski jest przede wszystkim psem myśliwskim, który nadal ma mocno zakorzeniony instynkt łowiecki. Niezbędne więc będą porządne, wytrzymałe akcesoria spacerowe, które zapewnią mu bezpieczeństwo podczas spacerów. Chata polskiego wyprowadzamy na dość grubej obroży i solidnej smyczy lub dobrze dobranych szelkach. Poza miastem, gdzie pies będzie mógł się wybiegać sprawdzi się długa linka treningowa, jeśli otoczenie nie jest ogrodzone. Linka powinna być na tyle długa, żeby pupil mógł swobodnie dać upust swojej energii, a właściciel będzie spokojny, że jego podopieczny nie oddali się zbyt daleko za zwęszoną zwierzyną. Chart polski jest wysokim psem, dlatego kupując dla niego miski najlepiej wybierać takie, które osadzone są na regulowanych stojakach, dzięki czemu można dostosować ich wysokość do wzrostu pupila. Zapewni to psu nie tylko komfort, ale i poprawi połykanie trawienie. Nawet prawdziwy sportowiec po długich godzinach aktywności potrzebuje wygodnego miejsca do odpoczynku. Legowisko charta polskiego powinno być dopasowane do wielkości psa, dzięki czemu będzie pupil będzie czuł się na nim komfortowo. Trzeba też pamiętać, że posłanie powinno znajdować się blisko miejsca, w którym przebywają domownicy. Chart nie jest małym psem, dlatego podróż z nim może przysporzyć nie lada wyzwań. Najlepszym rozwiązaniem będzie klatka podróżna lub kennelowa, do których koniecznie trzeba przyzwyczajać pupila od szczeniaka. Klatka taka zapewni psu bezpieczeństwo podczas podróży i sprawdzi się też w domu, co czyni ją uniwersalną. Chart polski to prawdziwy wulkan energii, który oprócz codziennej dawki aktywności fizycznej potrzebuje dodatkowych zajęć w domu. Wybierając zabawki dla psa warto zwrócić uwagę na gumowe piłki, pluszaki, czy sznurki. Ważne jednak, aby zabawki były dostosowane do wielkości psa i nie posiadały elementów, które mógłby odgryźć i połknąć. Dobrym pomysłem są również naturalne, twarde gryzaki, które wspomagają usuwanie osadu i kamienia nazębnego. Do zachowania szlacheckiego wyglądu tej rasy potrzebne będą niezbędne preparaty i akcesoria groomerskie. Zaopatrzymy się w nie w każdym, dobrym sklepie zoologicznym. Będzie tam również można zakupić ubranka chroniące pupila przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.



Hodowla i zakup wymarzonego charta polskiego

Chociaż chart polski jest rodzimą polską rasą to nie jest jednak zbyt popularny w naszym kraju. Może to wynikać ze specyfiki rasy, koniecznością uzyskania pozwolenia, charakteru psów czy wielkości dorosłych osobników. Z tego powodu czasem musimy uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na przyjście wymarzonego miotu. Decydując się na charta polskiego koniecznie powinniśmy zapoznać się z wymaganiami rasy. Nie jest to pies dla każdego, dlatego musimy być pewni, że podołamy wychowaniu tego niezwykłego psa. Szukając hodowli powinniśmy brać pod uwagę jedynie te, które zarejestrowane są w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Jest to jedyna w Polsce organizacja działająca pod patronatem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Tylko te organizacje wydają prawdziwe rodowody, które potwierdzają rasowość pupila. Hodowle zrzeszone w ZKwP i FCI działają wedle ściśle określonych zasad z których później przechodzą liczne i skrupulatne kontrole. Mimo małej podaży szczeniaków tej rasy warto poczekać na wymarzonego malucha i nabyć go ze sprawdzonej hodowli niż kupować go z pseudohodowli. Chart polski jest zdrową i wytrzymałą rasą, pozbawioną charakterystycznych dla nich chorób genetycznych i dziedzicznych. Dlatego tak ważne jest, aby kupować szczeniaki z legalnego, sprawdzonego i odpowiedzialnego źródła, gdzie dostaniemy pewność co do czystości genów, zdrowia czworonoga czy wczesnej socjalizacji, która jest kluczowa jeśli chodzi o charakter charta polskiego. Poszukajmy informacji w Internecie na temat wybranej przez nas hodowli, a także opinii wcześniejszych właścicieli. Wybierzmy się osobiście do hodowcy, aby go poznać i zobaczyć warunki, w jakich żyją i są hodowane psy. Będziemy mieli okazję zobaczyć też swojego szczeniaka – na razie na odległość, ponieważ maluchy mogą nie posiadać jeszcze wystarczającej odporności (pamiętajmy, że szczeniak może opuścić hodowlę dopiero po ukończeniu 8 tygodnia życia). Maluch powinien być zaczipowany, posiadać książeczkę zdrowia z wpisanymi wykonanymi odrobaczeniem i szczepieniami. Powinien posiadać również metrykę, potwierdzającą jego rasowość. Za rasowego szczeniaka charta polskiego przyjdzie nam zapłacić od 2000 do 3500 złotych. Oczywiście cena może okazać się znacznie wyższa w przypadku szczeniaków pochodzących z najlepszych, najbardziej utytułowanych hodowli. Pamiętajmy, że na cena uwzględnia renomę hodowli, popularność rasy, predyspozycje konkretnego psa, osiągnięcia rodziców, umaszczenie czy wiek, a nawet płeć. 

Czy chart polski jest psem dla mnie

Chart polski zdecydowanie nie jest psem dla każdego. Decydując się na tego pięknego psa musimy znać specyfikę rasy, a także mieć pojęcie o wychowywaniu psów o silnym charakterze. Nie jest to dobra rasa dla osób, dla których ma to być pierwszy pies w ich życiu. Chart polski powinien mieć konsekwentnego i cierpliwego właściciela, który nie tylko zadba o staranne i nie łatwe wychowanie, ale poświęci psu dużo czasu na wspólne aktywności, których rasa ta potrzebuje do prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego. Nie jest to też dobry wybór dla osób mieszkających w mieście. O wiele bardziej chart polski odnajdzie się z dala od miejskiego zgiełku, w domu z dobrze ogrodzonym ogrodem. Na charta polskiego nie powinny się też decydować osoby ciągle zapracowane, spędzające większość dnia poza domem. Jeśli rozumiesz niecodzienną specyfikę charta polskiego, wiesz, że dasz radę poświęcić mu wystarczającą ilość czasu i energii i czujesz, że stworzysz z nim mocną więź to jest to pies dla Ciebie!