icon_cart

0

koszyk

Chroń swojego pupila w Święta!

Wszechobecne dekoracje i piosenki jednoznacznie mówią – zbliżają się święta. W każdym domu zaczynają się przygotowania, sprzątamy i gotujemy ze wzmożoną mocą.
Zasiadając przy wigilijnym stole wiele osób folguje swoim dotychczasowym zasadom żywieniowym, co bardzo często przekłada się na częstowanie psa lub kota smakołykami ze stołu. Niestety, wiele potraw lub składników popularnych w naszej kuchni może zaszkodzić naszym pupilom. Warto zapoznać się z listą produktów zakazanych, aby uniknąć nieprzyjemnych i często groźnych sytuacji.

Wielkie porządki

W tym artykule skupimy się bardziej na przysmakach, które mogą zaszkodzić naszemu zwierzakowi, ale warto również pamiętać, aby podczas przygotowań do świąt nie narażać pupila na zatrucie środkami czystości. W ferworze walki o czyste mieszkanie musimy szczególnie pamiętać, żeby mimo wszystko nie pozostawiać detergentów w zasięgu psiej lub kociej paszczy. Groźne jest zarówno połknięcie preparatu jak i kontakt ze skórą, błoną śluzową lub okiem. Zabrudzone części ciała warto spłukać wodą, natomiast w przypadku połknięcia absolutnie nie wywołujemy wymiotów! Konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii, który w fachowy sposób pomoże naszemu pupilowi. Warto zawczasu zorientować się, która lecznica w okolicy prowadzi dyżury w okresie świątecznym, w razie potrzeby zaoszczędzi nam to sporo nerwów i czasu.

czego nie dawać psu do jedzenia

Pyszności na stole

Na naszych stołach zapewne zagości bogactwo tradycyjnych potraw z kapustą, grzybami, pojawią się przeróżne kiełbasy i szynki. Nie powinniśmy jednak dzielić się nimi z naszymi futrzakami. Tłuste, solone i mocno doprawione oraz ciężkostrawne absolutnie nie nadają się do spożycia przez zwierzęta. Nawet mała dawka takich pyszności może zaowocować rozstrojem żołądkowo-jelitowym. Jeżeli wiemy, że zwierzak będzie żebrał przy stole i my, albo nasi goście nie będziemy w stanie się oprzeć jego błagalnym prośbom lepiej zawczasu zaopatrzyć się w ulubione smaczki pupila i to je serwować zamiast kęsów z talerza.
Istnieją również produkty, które zjedzone przez psa lub kota mogą wywołać zdecydowanie poważniejsze skutki, niż niestrawność. Poniżej krótka i zwięzła lista rzeczy, których należy absolutnie unikać w zwierzęcej diecie również na co dzień, a nie tylko w święta.

Cytrusy

Komu święta nie kojarzą się z zapachem mandarynek i pomarańczy? Tymi owocami szczególnie ochoczo raczymy się w okresie bożonarodzeniowym. Niestety, zawarte w nich olejki eteryczne niekorzystnie działają na czynności układu moczowego, w większych ilościach mogą także działać żółciopędnie i prowadzić do wymiotów i biegunek.

Czekolada

Najczęściej spotykany składnik prezentów zarówno dla dzieci jak i dorosłych. O tym, że czekolada jest szkodliwa dla zwierząt słyszeli już chyba wszyscy. Wszystko przez zawartą w niej teobrominę, która w dużych dawkach jest trująca dla psów i kotów. Na zatrucie bardziej podatne są psiaki, na ogół lubiące słodkie rzeczy niż koty, które nie odczuwają słodkiego smaku. Teobromina może utrzymywać się w krwiobiegu do 72h po spożyciu a dawka śmiertelna wynosi 250-500 mg/kg masy ciała. Przykładowo, dla psiaka ważącego 10kg groźne będzie zjedzenie od 100 do 300 gramów gorzkiej czekolady.

Grzyby

Kolejny, zaraz po mandarynkach aromat nieodłącznie kojarzący się z nadchodzącymi świętami. Pojawiają się wielu potrawach, jednak są ciężkostrawne i zjedzone przez psiaka mogą u niego wywołać niestrawność i biegunkę.

shutterstock_1255679797

Rodzynki i winogrona

Chociaż naukowcom nie udało się jeszcze zidentyfikować substancji, która jest szkodliwa dla psów, to od jakiegoś czasu wiadomo, że zarówno winogrona jak i rodzynki są toksyczne dla czworonogów. Według różnych źródeł zagrożenie stanowią odpowiednio od 2,8g do 11,5g rodzynek na 1kg masy ciała psa oraz od 19,6g do 30g/kg w przypadku świeżych winogron. Początkowo zatrucie objawia się wymiotami i biegunką, pies staje się apatyczny, nie chce jeść, wykazuje objawy bólu brzucha. Pojawienie się niestrawionych rodzynek w kale lub wymiotach to jednoznaczny sygnał, że doszło do zatrucia i niezbędna będzie szybka interwencja weterynarza. Spożycie tych owoców może doprowadzić u psa do ostrej niewydolności nerek, oraz, w ekstremalnych przypadkach, spowodować zgon zwierzaka.

Cebula i czosnek

Dwusiarczki uwalniające się w przewodzie pokarmowym zwierzaka po spożyciu cebuli lub czosnku mają działanie utleniające, prowadzą do rozpadu krwinek czerwonych i anemii. Nawet niewielka dawka tych popularnych warzyw może wywołać objawy zatrucia – opiekuna powinno zaniepokoić dyszenie, przyspieszony oddech, ospałość i bladość dziąseł. Dla zwierzęcia o wadze 2kg szkodliwa będzie dawka 10g cebuli lub czosnku.

Świąteczne ozdoby

Również przystrajając dom na święta musimy zachować ostrożność, jeżeli mieszkamy z ciekawskim pupilem. Tzw Gwiazda Betlejemska, czyli poisencja nadobna – niezwykle popularna roślina, pojawiająca się chyba w każdym mieszkaniu na święta może być niebezpieczna dla naszego zwierzaka. Nie możemy pozwolić na obgryzanie i zjadanie liści – roślina ta wytwarza w swoich tkankach białawe mleczko, które wprawdzie nie jest silnie trujące ale może wywołać nieprzyjemne objawy takie jak ślinotok, wymioty, biegunka lub podrażnienie skóry oraz oka w przypadku zatarcia. Zdecydowanie groźniejsza jest jemioła, której owoce zwierzakowi mogą wydawać się świetną zabawką ale zjedzone powodują wymioty, biegunkę, ślinotok i osłabienie a w poważniejszych przypadkach prowadzą do wystąpienia zaburzeń koordynacji ruchowej, drgawek i śpiączki, powodują spadek ciśnienia krwi i zaburzenia oddychania. Jeśli decydujemy się na stroiki z jemioły, to zadbajmy o to, żeby były one poza zasięgiem pupila.
Zachowanie przytoczonych środków bezpieczeństwa zapewni nam, że nadchodzące święta przebiegną w spokojnej atmosferze, nieprzerywane nieprzyjemnymi niespodziankami i będą miłym czasem poświęconym rodzinie i pupilom.

Ekipa Karuska życzy Wam i Waszym zwierzakom wesołych świąt Bożego Narodzenia!