icon_cart

0

koszyk
rasy kotów

Co powinieneś wiedzieć na temat kotów abisyńskich?

Pochodzenie – zawiła historia kota abisyńskiego

Kot abisyński to jedna z najstarszych ras kotów na świecie i jak to bywa w przypadku starych ras ich pochodzenie nie jest do końca znane. Istnieje wiele teorii na temat ojczyzny tych kotów. Nazwa rasy wskazywałaby na pochodzenie z Abisynii czyli dzisiejszej Etiopii, jednak  badania genetyczne wykluczyły taką możliwość. Według niektórych koty abisyńskie są potomkami kotów egipskich o czym świadczą uwiecznione na rzeźbach, figurkach i sarfkofagach ich podobizny. Inni jednak twierdzą, że rasa ta trafiła na tereny Wysp Brytyjskich wraz z Rzymianami. Ostatecznie uważa się, że koty abisyńskie swoje korzenie mają u wybrzeży Oceanu Indyjskiego i Azji Południowo-Wschodniej. Udokumentowana historia tej rasy rozpoczyna się w 1868 roku. Wtedy to brytyjski dyplomata przywiózł do domu orientalną kotkę o imieniu Zula  i została ona oficjalnie uznana jako pierwszy kot rasy abisyńskiej na kontynencie europejskim. Kotka ta wzbudziła tak duże zainteresowanie, że szybko podjęto decyzję o jej pokryciu w celu uzyskania potomstwa. Skrzyżowano ją z brytyjskim kotem krótkowłosym. W ten sposób zapoczątkowana została linia hodowlana. Kilka lat później, na wystawie kotów rasowych w Crystal Palace w Londynie kot abisyński zajął trzecie miejsce. I tak dzięki Wielkiej Brytanii świat dowiedział się o tych wyjątkowych kotach. Rasę oficjalno uznano pod koniec XIX wieku i nadano jej do dzisiaj funkcjonującą nazwę. Przed tym wydarzeniem koty te nazywane były kotem hiszpańskim lub zajęczym. Raptem kilka dekad później koty abisyńskie zaczęto hodować również w Stanach Zjednoczonych. W latach 30-tych XX wieku była jedną z najbardziej cenionych ras kotów za oceanem. Obie linie hodowlane – brytyjska i amerykańska różnią się nieco od siebie. W Europie nie przywiązywano szczególnej wagi do czystości rasy, przez co poddawano ją licznym krzyżówkom. W Stanach Zjednoczonych czystość rasy stawiano na pierwszym miejscu i koty krzyżowano jedynie w obrębie jednej rasy. Pomimo tego FIFe (Federation Internationale Feline) uznała standard europejski, natomiast standard amerykański został uznany przez CFA (The Cat Fanciers’ Association). 

W Polsce rasa ta pojawiła się w 1994 roku. Zarówno I jak i II Wojna Światowa mocno zdziesiątkowały jej liczebność. Po zakończeniu zmagań wojennych miłośnicy tych kotów podjęli działania mające na celu odbudowę rasy, w czym nie pomagało to, że koty abisyńskie nie mają dużo potomstwa. Powoli i z trudem odbudowywana populacja sprawia, że kot abisyński nie jest zbyt popularny.

Według podziału dokonanego przez FIFe kot abisyński należy do kategorii III – koty krótkowłose i somalijskie.



Wygląd kota abisyńskiego – orientalna piękność

Orientalny i nieoczywisty wygląd sprawiły, że kot abisyński podbił serce wielu ludzi. Te eleganckie i pełne gracji ale niewielkie koty osiągają wagę od 2,5 do 5 kilogramów co czyni je nieco lżejszymi niż pozostałe mruczki. Ich sylwetka jest szczupła, zwarta, atletyczna co powoduje, że rasa ta nazywana jest mini-pumami. Głowa idealnie wpasowywuje się do całego wyglądu kota. Jest smukła, klinowata i z wyraźnymi konturami jednak bez zarysowanego stopu. Osadzona jest na smukłej szyi. Pysk nie powinien być szpiczasty ani kwadratowy. Uszy są duże, szeroko rozstawione i lekko zaokrąglone na końcach. Na tylnej części ucha znajduje się charakterystyczne znaczenie zwane odciskiem kciuka. Oczy mają kształt migdałów, mogą być zielone, bursztynowe lub orzechowe. Są szeroko rozstawione, duże i wyraźne, z podkreślającą ich kolor czarną obwódką. Nos jest czerwony z czarną obwódką. Kończyny są długie, szczupłe i atletyczne. Ogon jest długi, zwężający się ku końcowi i spiczasty na końcu. Sierść kota abisyńskiego jest krótka, delikatna i przylegająca do ciała. Podszerstek nie jest zbyt obfity. Charakterystyczną cechą tych kotów jest ich umaszczenie, które przypomina umaszczenie dzikich zwierząt. Umaszczenie to zwane ticked aguti jest spowodowane tym, że pigment na pojedynczym włosie jest nieregularnie rozmieszczony. Powstaje wówczas na każdym włosie od 3 do 6 prążków. Kot abisyński może występować w umaszczeniu dzikim (ruddy), niebieskim (blue), płowym (fawn) i czerwonym (sorrel). Umaszczenie pokazuje się około 6 miesiąca życia, jednak właściwie kształtuje się do 2 roku życia. Kot abisyński według standardu amerykańskiego jest smuklejszy od europejskiej odmiany, ma nieco większe uszy a sierść ma bardziej intensywny kolor. Kot abisyński ma również swoją odmianę długowłosą – jest nią kot somalijski.

Pozory mylą – charakter abisyna

Na pierwszy rzut oka to kot pełny wdzięku, elegancji i gracji, jednak drzemie w nim dużo energii. Kot abisyński to rasa aktywna, lubiąca wszelkie formy aktywności. Jest lekki i zwinny ale mimo pełnego zaangażowania w zabawę potrafi być delikatny. Koty tej rasy uwielbiają się wspinać i nigdy nie odmówią żadnej formy zabawy, która zaspokaja ich mocny instynkt łowiecki. Chętnie przebywają tam, gdzie akurat się coś dzieje. Właściciel musi zapewnić abisyńczykowi szereg aktywności, ponieważ jeśli jego nie zostaną spełnione to może stać się dość uciążliwy. Są to koty bardzo ciekawskie, nie ukryje się przed nimi nawet najmniejszy zakamarek w domu, dlatego właściciel powinien zwracać na to szczególną uwagę. Kot abisyński mocno przywiązuje się do swojego właściciela przez co nie najlepiej znosi zbyt długą samotność. Od siedzenia w pustym mieszkaniu zdecydowanie woli przebywać w towarzystwie swojego ukochanego opiekuna. Swoje przywiązanie demonstruje podążając za swoim właścicielem i towarzysząc mu we wszystkich czynnościach. To rasa, która umie upominać się o pieszczoty i uwagę ze strony człowieka  Kot abisyński posiada silny instynkt łowiecki a także mocny charakter, przez co może dominować inne koty, chociaż lubi ich towarzystwo. To rasa pozbawiona agresji, jednak zaatakowana odpowie na zaczepkę. Z innymi kotami abisyńczyk stworzy zgrany duet, zwłaszcza jeśli pozostałe koty nie będą posiadać równie silnego charakteru, a właściciel zadba o ich prawidłową socjalizację. Rasa ta nie będzie mieć również problemu w budowaniu dobrej relacji z psami, jednak aby tak się stało każde z nich powinno mieć zapewnioną własną przestrzeń do odpoczynku. W stosunku do obcych rasa ta zachowuje pewną nieufność, jednak są to towarzyskie koty, które na ogół szybko akceptują gości. Kot abisyński wydaje masę różnych dźwięków – od świergotu po delikatne miauczenie. Jego żywy charakter powoduje, że to doskonały towarzysz dzieci o ile te nauczone są obchodzenia się ze zwierzętami i czytania znaków, które wysyłają czworonożni przyjaciele. To wytrzymały towarzysz zabaw, ale nie należy nadużywać jego cierpliwości.

kot abisyński młody kociak


Jak zapewnić ruch aktywnej rasie

Kot abisyński to prawdziwy wulkan energii zamknięty w ciele pełnym elegancji. Abisyńczyk potrzebuje dużą dawkę ruchu każdego dnia. Pozbawiony aktywności będzie nieszczęśliwy i dość uciążliwy, ponieważ będzie się tego domagać. Aportowanie jest dobrym pomysłem, pomoże rozładować zasoby energii i zaspokoi wrodzony instynkt łowiecki. Koty tej rasy to prawdziwi sportowcy, którzy nie boją się żadnych wyzwań i chętnie się ich podejmą. Właściciel spokojnie może nauczyć swojego abisyńczyka chodzenia na smyczy. Ta ciekawa otaczającego świata rasa chętnie eksploruje nawet najmniejsze zakamarki, dlatego właściciel musi zabezpieczyć wszystkie niebezpieczne dla mruczka miejsca i przedmioty. Aby uniknąć nieautoryzowanych wycieczek kota i zabezpieczyć go przed wypadnięciem na zewnątrz wszystkie okna w domu powinny być odpowiednio zabezpieczone za pomocą siatki. Osoby posiadające balkon lub taras powinny zaopatrzyć się w specjalną wolierę. Pozwoli to przebywać kotu na świeżym powietrzu przy zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że na zewnątrz jest wiele niebezpieczeństw czyhających na wolno chodzącego kota – ruch uliczny, biegające luzem psy czy dzikie zwierzęta. Jeśli chcemy, aby nasz mruczek chodził na spacery to należy nauczyć go chodzenia na smyczy co pozwoli zaspokoić jego ciekawość a równocześnie będzie dodatkową formą aktywności.

Zdrowie – jak dbać o zdrowie kota abisyńskiego

Pomimo tego, że kot abisyński jest rasą pierwotną jest narażony na niektóre choroby genetyczne. Rasa ta narażona jest na zanik siatkówki, który nieleczony może skutkować całkowitą utratą wzroku. Kot abisyński narażony jest na niedobór kinazy pirogronianowej, czyli chorobę związaną z czerwonymi ciałkami, która w rezultacie prowadzi do anemii. W niektórych przypadkach choroba ta przybiera tak mocną formę, że potrzebna jest transfuzja krwi. Niestety nie ma jeszcze leków, które mogłyby zatrzymać to schorzenie, dlatego tak bardzo ważne jest gruntowne przebadanie kotów hodowlanych pod kątem wystąpienia lub nosicielstwa chorób genetycznych. Jest to choroba dziedziczona recesywnie co oznacza, że nosiciel nie zawsze sam choruje, jednak podaje to schorzenie dalej. Rasa ta ma także tendencję do chorób układu moczowego, dlatego regularne profilaktyczne kontrole u weterynarza wraz z wykonaniem pełnej morfologii pozwolą monitorować zdrowie naszego czworonożnego przyjaciela. Tak jak i inne koty kot abisyński ma tendencję do chorób dziąseł i odkładania się kamienia nazębnego. Generalnie jednak jest to zdrowa rasa a wielu z tych chorób da się uniknąć dzięki zakupowi kociaka z odpowiedzialnych źródeł i późniejszej systematycznej profilaktyce. Zdrowy i odpowiednio zadbany kot abisyński dożywa średnio od 9 do 15 lat.



Żywienie – wysokomięsne i wilgotne karmy dla kota abisyńskiego

Te niezwykle energiczne mruczki potrzebują indywidualnie dobranej diety tak, aby zapewnić im niezbędne zapotrzebowanie kaloryczne, jak i składniki odżywcze, których potrzebują do prawidłowego wzrostu. Dobrze dobrana i wysokiej jakości dieta wpływa na dobre samopoczucie pupila, jak i jego długie życie. Kot abisyński może żywić się zarówno karmami gotowymi, jak i samodzielnie przygotowanymi posiłkami w domu czy też dietą BARF. Dieta BARF opiera się na podawaniu surowego mięsa, co jest formą zbliżoną do sposobu odżywiania się dzikich przodków kotów domowych. Dwie ostatnie opcje są bardziej czasochłonne i wymagają od właściciela dość dużej wiedzy na temat poszczególnych składników jadłospisu a także konkretnych potrzeb czworonoga. Dlatego też warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub kocim dietetykiem. Specjaliści ocenią nasz wybór i w razie potrzeby zmodyfikuj go w taki sposób aby dieta nie miała żadnych niedoborów, które mogłyby odbić się na zdrowiu i samopoczuciu kota abisyńskiego. Przed przejściem posiłki domowe i dietę BARF powinny zostać wykonane niezbędne badania takie jak pełna morfologia krwi i biochemia, dzięki czemu właściciel będzie mieć podgląd na zdrowie pupila, jak i pewność jakich składników potrzebuje jego podopieczny. 

Wybierając gotową karmę mokrą trzeba zwrócić uwagę na wysoką zawartość dobrej jakości mięsa. Powinna to być karma bytowa (pełnowartościowa) a nie uzupełniająca. Karma uzupełniająca nie stanowi podstawy żywieniowej i nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych kotu składników. Przed zakupem karmy zawsze warto zapoznać się z jej składem aby upewnić się, że nie posiada ona dużej ilości zbóż, konserwantów, spulchniaczy i innych niepotrzebnych składników. Z gotowych karm właściwie tylko mokra jest jedynym słusznym wyborem, a to ze względu na to, że kot abisyński ma tendencję do chorób nerek, dlatego też nie powinien jeść karmy suchej. W żywieniu tej rasy nie tylko ważne jest wysokiej jakości mięso, ale również odpowiednie nawodnienie organizmu. Ze względu na tendencje do chorób układu moczowego i nerek kot abisyński powinien pić dużo wody, aby nerki wystarczająco się filtrowały. Woda powinna być czysta i wymieniana minimum raz dziennie. Dobrze, aby miski z wodą stały porozstawiane po całym mieszkaniu (ale z dala od kuwety), dzięki czemu chcąc nie chcąc kot abisyński będzie przypominać sobie o konieczności picia.

Jak utrzymać sierść kota abisyńskiego w dobrej kondycji

Pielęgnacja kota abisyńskiego nie jest skomplikowana. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cotygodniowe szczotkowanie. Regularne czesanie nie tylko zmniejsza ilość wypadającego włosa, ale również przyczynia się do poprawy kondycji skóry i poprawia krążenie. Do szczotkowania niezbędne będzie silikonowe lub gumowe zgrzebło i szczotka z naturalnego włosia. Można także zaopatrzyć się w furminator dla kotów krótkowłosych. Koty są jednymi z najczystszych stworzeń na ziemi – wyjątkowo skrupulatnie dbają o swoją higienę. Dzięki ich staraniom kąpiel jest rzadko wymagana, zwłaszcza w przypadku kotów krótkowłosych. Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, że raz na czas trzeba będzie wspomóc samodzielną higienę mruczka. W takim przypadku należy sięgnąć po specjalne szampony przeznaczone do pielęgnacji kotów. Nie wolno kąpać kota w kosmetykach przeznaczonych dla ludzi. Niektóre psie szampony mają też podaną informację, aby nie stosować ich do pielęgnacji kotów. Oprócz dbania o sierść pupila ważne jest systematyczne sprawdzanie stanu uszu, okolic oczu i długości pazurków. Uszy należy systematycznie sprawdzać i przemywać za pomocą specjalnego preparatu, jeśli ich stan tego wymaga. Nie wolno robić tego jednak zbyt często, ponieważ można zniszczyć ich naturalną ochronę. Przy czyszczeniu uszu kota należy być ostrożnym aby nie uszkodzić bardzo delikatnego narządu słuchu mruczka. Jeśli w okolicach oczu pojawi się wydzielina lub zacieki to należy je delikatnie przemyć wacikiem nasączonym specjalnym preparatem lub ewentualnie jałową wodą. Długość pazurków kontrolować i w razie potrzeby przyciąć je za pomocą obcinaczek uważając, aby nie naruszyć nerwu pupila. Bardzo ważna jest higiena jamy ustnej. Koty mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, który nieleczony może prowadzić do utraty zębów a także do wielu poważniejszych chorób całego organizmu. Duży kamień nazębny musi być usuwany pod narkozą, dlatego lepiej zapobiegać i dbać o zęby kota abisyńskiego niż narażać go na taki stres. Do higieny zębów i dziąseł dobrze sprawdzą się czyściki, pasty do zębów dla zwierząt, szczoteczki przeznaczone dla kotów czy dodatki do jedzenia czy wody. Do zabiegów pielęgnacyjnych powinno się przyzwyczajać czworonoga od małego, dzięki czemu podczas ich wykonywania nie będzie odczuwać niepotrzebnego dyskomfortu.

kot abisyński

Niezbędne akcesoria dla kota abisyńskiego

Chcąc posiadać czworonożnego przyjaciela trzeba odpowiednio przygotować się na jego przybycie. Właściciel kota abisyńskiego musi zaopatrzyć się w niezbędną wyprawkę. Przede wszystkim trzeba zadbać o miski na karmę i wodę. Miski mogą być ceramiczne, metalowe lub plastikowe. Najlepiej wybierać takie dopasowane do wielkości czworonoga, dzięki czemu będzie mógł komfortowo z nich korzystać bez drażnienia swoich czułych wibrysów. Warto zakupić więcej misek na wodę i umieścić je w różnych miejscach domu. Koty nie przepadają za stojącą wodą, dlatego trzeba ją często wymieniać. Można również zaopatrzyć się w specjalne poidła-fontanny dla kotów, które przez cały czas przepompowują wodę dodatkowo ją napowietrzając. 

Bardzo ważnym elementem kociego niezbędnika jest toaleta dla mruczka, czyli kuweta. Rynek obfituje w mnogość modeli i wersji kuwet. Można wybierać spośród toalet odkrytych, zamykanych czy zautomatyzowanych – samoczyszczących się. Dzięki szerokiej ofercie bez trudu można znaleźć produkt odpowiedni zarówno dla kota jak i dla właściciela. Można nawet zakupić kuwetę pasującą do wystroju mieszkania! Aby kocia toaleta była kompletna, konieczny jest jeszcze żwirek. Podobnie jak w przypadku kuwet tak i tutaj wybór jest ogromny. Żwirek bentonitowy, silikatowy, drewniany czy roślinny. Różne uziarnienia i zapachy. Może się okazać, że trzeba będzie wypróbować kilka z nich zanim koci podopieczny jeden z nich zaakceptuje. Aby utrzymać kocią toaletę w czystości warto zaopatrzyć się w specjalną łopatkę do zbierania nieczystości i przesiewania żwirku. Jeśli chcemy uniknąć roznoszenia drobin posypki po mieszkaniu to zakup maty higienicznej będzie dobrym pomysłem. Są to maty posiadające właściwości antybakteryjne, które dzięki swojej strukturze zbierają pozostałości żwirku z kocich łapek. 

Kot abisyński powinien mieć również swoje miejsce do spania. Z reguły koty same wybierają miejsce do swojego odpoczynku, ale ich własne legowisko czy budka zapewnią mu bezpieczeństwo i będą ich własną przestrzenią do odpoczynku. Abisyńczyk tak jak wszystkie inne koty lubi ciepło i nasłonecznione miejsca, dlatego przy wyborze miejsca legowiska warto wziąć to pod uwagę. 

Nieodzownym meblem w kocim domu powinien być drapak. Jego wielkość oraz rozbudowanie zależy tylko od metrażu pomieszczenia i zasobności portfela opiekuna. Rozbudowane drapaki wyposażone są w słupki, tunele, domki i hamaki, dzięki czemu poza zaspokojeniem naturalnej potrzeby drapania stanowią świetne miejsce do zabawy a nawet odpoczynku. Drapanie u kotów jest naturalnym odruchem, dlatego zapewniając mu miejsce do jego zaspokojenia właściciel zadba o swoje zdrowie, meble i odzież. W innym wypadku mruczek sam znajdzie sobie jego zdaniem najlepsze miejsce do ostrzenia swoich pazurków.

Aby zapewnić kotu bezpieczeństwo podczas podróży na przykład do weterynarza, warto zaopatrzyć się w transporter, torbę lub kosz transportowy. Transporter może być plastikowy lub materiałowy. Torby transportowej wykonane są z wytrzymałej tkaniny, zaś kosze transportowe najczęściej zrobione są z wikliny. Niektóre z modeli transporterów i koszy umożliwiają ich mocowanie na rowerze. Podczas zakupu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania produktu, wytrzymałość zapięć a także wystarczającą wentylację. 

Jeśli opiekun planuje wyprowadzać abisyńczyka na spacery na świeżym powietrzu konieczne będzie zaopatrzenie się w dobrze dobrane szelki i smycz. Smycz nie powinna być zbyt długa, aby w przypadku zagrożenia dało się szybko złapać i unieść kota. 

Każdy kot uwielbia zabawę. Abisyńczyk nie jest wyjątkiem. W jego wypadku dobrze jest zakupić zabawki różnego typu. Przydatne będą zarówno edukacyjne jak i te, które zaspokoją instynkt łowiecki. Wędki, piórka, piłeczki czy myszki powinny na stałe zagościć w domu, w którym mieszka abisyńczyk. 

Na liście wyprawkowej nie powinno również zabraknąć akcesoriów groomerskich jak szczotka, obcinaczki do pazurków, preparaty do dbania o stan uszu i oczu, jak i tych, które zadbają o higienę jamy ustnej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hodowli abisyna

Obciążenie genetyczne zwierząt rasowych pokazuje jak ważne jest odpowiedzialne podejście do hodowli i jak kluczowe jest kupowanie pupila jedynie ze sprawdzonych i godnych zaufania miejsc. Zanim zdecydujesz się na kupno kota przeanalizuj wszystkie za i przeciw. Kot abisyński potrzebuje opieki, uwagi i Twojego zaangażowania przez kilkanaście lat. Każdy kot posiada swoje potrzeby, dlatego Twoja decyzja powinna być przemyślana i nie podejmowana pochopnie. Zastanów się czy wszyscy domownicy zgadzają się na posiadanie czworonoga, co zrobisz z pupilem podczas Twojego wyjazdu, czy masz środki na ewentualne kosztowne leczenia swojego mruczka, czy nikt z domowników nie posiada alergii i najważniejsze – czy kot abisyński jest kotem dla Ciebie. Szukając hodowli nie decyduj się na kupno kota od pseudohodowców, którzy oferują kocięta bez papierów, jednak za okazyjną cenę. Liczą oni jedynie na szybki zysk ze sprzedaży. Zastanów się czy warto ryzykować zdrowie i życie swojego wymarzonego kota abisyńskiego. Każdy kot kupiony z pseudohodowli rozkręca jej wątpliwą działalność.
Szukając hodowcy bądź czujny i zwróć uwagę czy jego hodowla należy do jednej ze światowych organizacji felinologicznych jakimi są FIFe, WCF, TICA czy CFA. Pamiętaj, że kupno kota to odpowiedzialność na kilkanaście lat, więc miej odwagę pytać o interesujące Cię aspekty. Przed podpisaniem umowy udaj osobiście się do wybranego przez siebie hodowcy i sprawdź panujące w hodowli warunki. Jeśli hodowca nie chce pokazać Ci zwierząt hodowlanych, warunków w jakich hodowane są koty albo coś innego wzbudza Twoją wątpliwość – zrezygnuj. Zaangażowany i godny zaufania hodowca nie będzie mieć przed Tobą tajemnic i chętnie odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania. Oczywiście zakup kota z legalnej, odpowiedzialnej hodowli oznacza spory wydatek, ponieważ na cenę składa się wiele czynników takich jak wiek, płeć, umaszczenie, aktualna popularność rasy, ale także wszystkie starania jakie musiał podjąć hodowca, aby zagwarantować niezbędne badania i najlepsze warunki jakich dana rasa potrzebuje. W zamian za niemałą nieraz kwotę otrzymujesz pewność co do czystości rasy, genów i zdrowia swojego kociaka. Pamiętaj, że maluch może opuścić hodowlę dopiero po ukończeniu 12 tygodnia życia. Powinien posiadać wówczas rodowód bądź metrykę potwierdzającą jego rasowość, być zaczipowany, mieć książeczkę zdrowia z potwierdzonymi szczepieniami i odrobaczeniami. Kot abisyński kosztuje od 2000 do 3000 zł, jednak w zależności od hodowli cena może okazać się znacznie wyższa.

Czy jesteś odpowiednim właścicielem dla kota abisyńskiego?

Kot abisyński potrzebuje uwagi właściciela. Jest to aktywna rasa, która w ciągu dnia potrzebuje sporej dawki ruchu do zaspokojenia swoich potrzeb. Jeśli marzysz o kocie, który całymi dniami będzie leżeć na kanapie to kot abisyński nie jest dobrym wyborem dla Ciebie. Nie jest to także dobry wybór dla osób, które większość dnia spędzają poza domem, bowiem ta rasa potrzebuje miłości i obecności swojego ukochanego właściciela. Żywiołowość abisyńczyka sprawia, że osoby starsze, prowadzące spokojny tryb życia nie będą w stanie zaspokoić potrzeb kota. Ten niezwykły kot doskonale odnajdzie się w domu z dziećmi, jak i innymi zwierzętami o ile te nie posiadają mocnego i dominującego charakteru.