Co powinieneś wiedzieć na temat kotów somalijskich?
Spis treści
Odmiana kota abisyńskiego czy oddzielna rasa – pochodzenie kota somalijskiego
Kot somalijski początkowo nie był odrębną rasą lecz traktowany był jako długowłosa odmiana kota abisyńskiego. Ostatecznie, po wielu latach sporów pomiędzy hodowcami te ciekawe koty zostały uznane za osobną rasę w 1979 roku. Ponieważ somalijczyki wywodzą się od kotów abisyńskich ich historia przez długi czas była wspólna. Początki rasy somalijskiej datuje się na początkowe lata XX wieku, kiedy to w miotach kotów abisyńskich zaczęły pojawiać się koty z znacznie dłuższą niż zawsze sierścią. Na początku kocięta takie traktowano jako wybryk natury, które nie pasowały do standardu rasy i eliminowano je z dalszego rozrodu. Dzisiaj podejrzewa się, że pojawienie się tych kotów spowodowane było krzyżowaniem przez ówczesnych hodowców kotów abisyńskich z innymi rasami kotów. Proces ten nasilił się w trakcie II Wojny Światowej, która w bardzo znaczący sposób ograniczyła pulę genetyczną kotów abisyńskich co zmusiło hodowców do szukania genów pośród innych rasy. Alternatywna teoria o pochodzeniu tych kotów datuje ich początki na lata 50-te i 60-te XX wieku. Hodowczyni kotów abisyńskich Evelyn Mague dostrzegła piękno w długowłosych kociętach, które inni hodowcy uważali za niepożądany element i odrzut ze swoich hodowli. Pewnego dnia i w jej hodowli pojawił się taki kociak, jednakże w wyniku zamieszania został on wydany obcym ludziom. Jakiś czas później w wyniku nieprawdopodobnego zbiegu okoliczności trafiła na tego samego osobnika, kiedy udała się po odbiór kota od jego właścicielki, u której pojawiła się silna alergia. Dziękując za to zrządzenie losu Evelyn Mague postanowiła zająć się hodowlą tych pięknych kotów. Rasę nazwano od Somalii, kraju sąsiadującego z Etiopią, której dawna nazwa to Abisynia – w ten sposób umiejscowiono obie rasy “po sąsiedzku”.
Planowaną hodowlę kotów somalijskich rozpoczęto 1967 roku. Do Europy osobniki tej rasy trafiły na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku. W tym samym okresie kot somalijski został uznany przez międzynarodowe organizacje felinologiczne CFA i FIFe. W Polsce rasa ta jest mało popularna, jednak na całym świecie posiada liczne grono wielbicieli.
Jak wygląda kot somalijski?
Wyglądem rasa ta przede wszystkim różni się od kota abisyńskiego długością sierści. To mruczek średniej wielkości, o bardzo eleganckiej i szczupłej budowie ciała. Jest dobrze zbudowany i sprawia wrażenie zwinnego. Kot somalijski jest bardziej puszystą od abisyńczyka wersją. Kotka waży do 4 kilogramów, natomiast kocur do 5 kilogramów. Kończyny są długie i smukłe zakończone małymi owalnymi łapkami. Głowa proporcjonalna do wielkości głowy, w kształcie trójkąta z nieco zaokrąglonymi konturami. Broda dobrze rozwinięta. Uszy są lekko zaokrąglone, duże, szeroko rozstawione zakończone niewielkimi kępkami włosów. Oczy są duże, wyraziste i w kształcie migdałków. Kolor oczu może być bursztynowy, zielony lub orzechowy. Nos czerwony z czarną obwódką, średniej wielkości. Ogon jest szeroki, obficie owłosiony i wysoko noszony. Sierść kota somalijskiego jest półdługa, nieco pluszowa. Szata średniej długości, gęsta, jedwabista i miękka w dotyku. Na szyi tworzy się charakterystyczna kryza – tak zwany kołnierz i portki na udach.
Dziedziczony gen agouti sprawia, że każda włos ma ciemną końcówkę oraz kilka ułożonych na przemian prążków – jaśniejszych i ciemniejszych. Kot somalijski może występować w kolorze sorrel, blue, fawn i ruddy.
– blue: określane jako niebieski, występuje w tonacji szaro-niebieskiej
– sorrel – odcień rudo-brązowy
– fawn – odcień beżowo-płowy
– ruddy – odcień rudobrunatny
Dodatkowo u kotów somalijskich występuje ciemna pręga wzdłuż grzbietu do końca ogona. Nie wszystkie międzynarodowe organizacje felinologiczne uznają umaszczenia czekoladowe lub liliowe. Pełną dojrzałość fizyczną kot somalijski osiąga w wieku 18-24 miesięcy.
Aktywny i rodzinny kot somalijski – charakter, usposobienie, temperament
Kot somalijski określany jest jako żywiołowy i aktywny. Mocno przywiązuje się do swoich właścicieli, za którymi chętnie podąża krok w krok, dokładnie obserwując co jego opiekunowie robią. Jest bardzo czułym mruczkiem, który swoich najbliższych obdarza głębokim uczuciem – szczególnie tą jedną osobę, która staje się dla niego całym światem. Kot somalijski wpatrzony jest w swojego człowieka niczym pies i darzy swoich najbliższych ogromnym zaufaniem. Jednak w stosunku do nieznanych mu osób zachowuje pewną rezerwę a zaufanie pojawia się dopiero wraz z upływem czasu. Ze względu na swoje przywiązanie do człowieka kot somalijski źle znosi samotność przez co nie powinna zbyt długo siedzieć sam. Ten niezwykły mruczek uwielbia pieszczoty i potrafi się o nie upomnieć jeśli właściciel nie poświęci mu wystarczającej ilości czasu. Koty somalijskie jest niezwykle inteligentny i ciekawski. Interesuje się wszystkim co wokół niego się znajduje. Bacznie obserwuje swoje otoczenie, dlatego często można spotkać go na parapetach czy wysokich, strategicznych miejscach w domu. Nie jest to głośna rasa, jednak kiedy już użyje swojego głosu to jest on miły dla ucha, cichy i delikatny. Somalijczyk pozbawiony jest całkowicie agresji i unika konfliktów oddalając się w bezpieczne miejsce. Rasa ta najlepiej czuje się w grupie, dlatego somalijczyk szczęśliwy będzie w towarzystwie innych zwierząt. Bez problemu może stworzyć silną więź zarówno z innymi kotami, jak i psami, o ile tylko właściciel zadba o odpowiednią socjalizację i zapewni wszystkim pupilom ich własnych bezpiecznych i komfortowych do odpoczynku miejsc. Warto mieć na uwadze, że socjalizacja z izolacją ma później zapewnić pupilom stworzenie prawdziwej i mocnej relacji. Lepiej zdecydowanie być cierpliwym i przestrzegać izolacji niż próbować jak najszybciej zaprzyjaźnić nowego członka rodziny z mieszkającym już tutaj czworonogiem. Kot somalijski dobrze porozumie się również z dziećmi, w stosunku do których wykazuje się dużą cierpliwością. Trzeba jednak pamiętać, że somalijczyk – jak każde inne zwierzę ma swoją granicę, której nie należy przekraczać, ponieważ przy następnym spotkaniu z dziećmi pupil może nie być już tak przyjacielsko nastawiony. Aby wspólne kontakty przebiegały jak należy dzieci powinny być nauczone prawidłowego obchodzenia się z pupilem jako żywą istotą.
Aktywności – ruch i zabawa dla kota somalijskiego
To bardzo aktywne mruczki, które w ciągu dnia potrzebują naprawdę dużej dawki ruchu, aby zaspokoić drzemiące w sobie pokłady energii. Co ciekawe kota somalijskiego można nauczyć różnych sztuczek – szkolenie powinno być konsekwentne ale odbywać się jedynie w przyjemnej atmosferze dla obu stron. Jeśli mruczek otrzyma wystarczającą ilość zabaw i pieszczot w ciągu dnia to nie będzie posuwał się do zachowań destrukcyjnych. Oprócz aktywności fizycznych niezbędne będą również zabawy intelektualne, które korzystnie wpłyną na jego zmysły.
Zdrowie kota somalijskiego – choroby podobne do kota abisyńskiego
Kot somalijski jest dość odpornym czworonogiem, który na ogół cieszy się dobrym zdrowiem, jednak jak u wszystkich innych ras kotów somalijczyk może zmagać się z niektórymi chorobami. Podobnie jak koty abisyńskie rasa ta może zmagać się z postępującym zanikiem siatkówki (PRA). To schorzenie może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, jednak istnieją badania genetyczne, które pozwalają wykryć tą wadę i nie pozwolić na rozród chorych osobników. Pierwsze oznaki PRA pojawiają się około drugiego roku życia a sama choroba najczęściej pojawia się do szóstego roku życia. Kot somalijski może cierpieć również na niedobór kinazy pirogronianowej, który prowadzi do niebezpiecznej dla życia anemii. Słabym punktem kotów abisyńskich a w tym również somalijskich są nerki, gdzie może wystąpić skrobiawica, prowadząca do niewydolności nerek. Kot somalijski może zmagać się również z problemami dziąseł i zębów co jest coraz częściej zauważalnym problemem u kotów. Problemów tych można uniknąć dzięki regularnej pielęgnacji jamy ustnej. Systematycznie należy także wykonywać badania okresowe monitorujące stan zdrowia czworonoga, szczególnie układu moczowego. Koty somalijskie narażone są także na zespół słabego kocięta. Jest to schorzenie, które może być wywołane przez niezgodność grupy krwi matki i kociąt. Sytuacja ta może mieć miejsce, gdy kotka z grupą krwi B zostanie pokryta kocurem z grupy A, gdzie mały kotek urodzi się z grupą krwi A lub AB i wraz z siarą pobierze od matki przeciwciała skierowane przeciwko swoim własnym czerwonym krwinkom. Może wówczas dojść do niedokrwistości, która może okazać się śmiertelna. Na szczęście da się tego uniknąć, dzięki odpowiedniej wiedzy na temat dziedziczenia i przemyślanym kryciu zwierząt.
Rozmnażanie kota somalijskiego dozwolone jest tylko w obrębie własnej rasy oraz z kotem abisyńskim, którego jest potomkiem. Z tej krzyżówki mogą przyjść na świat zarówno koty krótkowłose, jak i długowłose. Kot krótkowłosy zostanie zakwalifikowany jako kot abisyński a długowłosy jako kot somalijski.
Pielęgnacja kota somalijskiego – do utrzymania zdrowia i wyglądu
Obok dobrze zbilansowanej diety, która wpływa na stan okrywy włosowej “od wewnątrz” ważne jest systematyczne dbanie o sierść czworonoga. Pomimo dłuższej sierści kot somalijski nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Rasa ta praktycznie nie posiada podszerstka, dzięki czemu sierść właściwie się nie kołtuni i nie plącze. Kot somalijski nie gubi też dużej ilości włosa. Pielęgnacja sprowadza się głównie do regularnego czesania. Somalijczyka wystarczy szczotkować dwa lub trzy razy w tygodniu w celu pozbycia się martwego włosa, co pozwoli zachować sierść w dobrej kondycji. Koty wiele godzin w ciągu dnia spędzają na wylizywaniu i utrzymaniu swojego futerka w jak najlepszym stanie, dlatego nie ma potrzeby ich praktycznie kąpać. Kąpiel będzie niezbędna tylko wtedy jeśli mruczek ubrudzi się czymś trudno zmywalnym i sam nie będzie mógł sobie z tym poradzić, lub też zabrudzi się substancją szkodliwą dla jego zdrowia czy życia. W takim wypadku należy używać szamponów przeznaczonych tylko i wyłącznie dla zwierząt, a w szczególności dla kotów – nie wolno używać kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. Poza czesaniem należy zadbać również o oczy i uszy regularnie sprawdzając ich stan i w razie powstania zabrudzeń dokładnie i delikatnie przeczyścić za pomocą specjalnych preparatów lub soli fizjologicznej. Ze względu na dłuższą sierść kota somalijskiego należy zadbać o jego układ pokarmowy podając od czasu do czasu pasty odkłaczające, które pozwolą pozbyć się zbitego włosa.
Nie wolno zapomnieć o pielęgnacji ząbków czworonoga. Dostępne na rynku pasty do zębów, dodatki do wody pomogą nam zadbać o lśniące i zdrowe zęby pupila. Odkładający się kamień nazębny poza nieestetycznym wyglądem i zapachem może prowadzić do wielu poważniejszych schorzeń. Wrodzona i naturalna potrzeba ostrzenia pazurków sprawia, że są to prawdziwe szpileczki, które bezlitośnie rozprawiają się z meblami, odzieżą czy skórą właściciela kota. Z tego powodu konieczne jest regularne przycinanie ich za pomocą obcinaczek lub specjalnych nożyczek. Należy jednak uważać, ponieważ pazur posiada mocno ukrwiony i unerwiony rdzeń. Jeśli nie czujemy się na siłach to zadanie może wykonać za nas groomer w salonie pielęgnacji zwierząt lub pobliski weterynarz.
Żywienie – białko zwierzęce, witaminy, czyli składniki potrzebne kota somalijskiego
Chociaż każdy mruczek ma inne potrzeby żywieniowe, to wszystkie potrzebują pożywienia jak najwyższej jakości. Dieta kota somalijskiego powinna być dobrana indywidualnie co pozwoli uniknąć nadwagi czy niedożywienia. Wybierając odpowiednią dietę jak i ilość pożywienia należy wziąć pod uwagę wiek kota, jego wagę, aktywność fizyczną w ciągu dnia, styl życia i schorzenia, które aktualnie mogą trapić naszego czworonoga. Kot somalijski jest bardzo aktywnym zwierzęciem, przez co ma większe zapotrzebowanie energetyczne niż przeciętny mruczek. Sprawia to, że potrzebuje karmy o wyższym ładunku energetycznym, jednak należy uważać, aby nie doprowadzić do jego nadwagi.
Koty są mięsożernymi łowcami, dlatego ich pożywienie powinno opierać się głównie na białku zwierzęcym. Jest to najważniejszy składnik w pożywieniu kota somalijskiego, którego nie może zabraknąć. W diecie należy unikać dużej ilości produktów zbożowych, które często w karmach gotowych mogą być rozbite na kilka pozycji w składzie, dlatego przed zakupem karmy należy dokładnie przeczytać jej zawartość. Kot somalijski może żywić się gotowymi karmami, jak i samodzielnie przygotowanymi posiłkami w domu. Lepiej zdecydować się na karmę mokrą – sucha ze względu na swoją specyfikę nie powinna stanowić podstawy żywienia, ponieważ może powodować problemy z nerkami o ile kot nie nawadnia się odpowiednio. Pamiętać trzeba, że kot somalijski jest szczególnie narażony na choroby nerek. Karma mokra w dużej części pomaga rozwiązać problem nawodnienia organizmu, ponieważ najczęściej posiada wilgotność na poziomie 70-80%. Dobra mokra karma zazwyczaj ma także dużą zawartość mięsa.
Gotowe posiłki są dobrą opcją, dla osób, które lubią wiedzieć co podają swojemu pupilowi. Jest to jednak metoda czasochłonna i wymaga odpowiedniej wiedzy w temacie komponowania posiłków jak i znajomości poszczególnych produktów. Stosując dietę BARF, która zbliżona jest do posiłków dzikich przodków kotów domowych i opiera się na mięsie nie można zapomnieć o odpowiednim jej suplementowaniu. Dietę taką najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii lub zwierzęcym dietetykiem, którzy w oparciu o badania krwi pupila skomponują jadłospis bogaty we wszystkie niezbędne mikro- i makroelementy.
Pełne badania krwi pupila powinno wykonywać się przynajmniej raz do roku, co pomoże monitorować stan zdrowia kota somalijskiego i ułatwi wykrycie ewentualnych schorzeń we wczesnym ich stadium pozwalając na skuteczne leczenie.
Gdzie szukać kota somalijskiego – wybieraj zrzeszone hodowle
Odpowiedzialne hodowanie zwierząt jest bardzo trudnym zadaniem, któremu hodowca musi sprostać. Ryzyko wystąpienia chorób dziedzicznych jest spore, dlatego każdy hodowca powinien znać specyfikę swojej rasy, jak i jej poszczególne wymagania. Chociaż kot somalijski jest uznany przez najważniejsze międzynarodowe organizacje felinologiczne to rasa ta nie jest jeszcze zbyt popularna w naszym kraju. Istnieje tylko kilka hodowli, które oferują te wyjątkowe koty. Szukając hodowli weź pod uwagę, czy należy ona do jednej z uznanych organizacji felinologicznych jak TICA, WCF czy FIFe. Ważny jest również fakt czy hodowca przeprowadza badania genetyczne pod kątem wystąpienia chorób dziedzicznych. Jest to bardzo istotne, ponieważ w dużej mierze właśnie od tego zależy zdrowie Twojego wymarzonego kota. Pamiętaj też, że kociak może opuścić hodowlę najwcześniej po ukończeniu 12-tego tygodnia życia, jednak wielu z hodowców wydaje swoje maluchy dopiero po ukończeniu 15-tego tygodnia życia, kiedy osiągną już wystarczającą odporność. Pozostawienie kociaka przy matce przez trzy dodatkowe tygodnie pomaga uniknąć później problemów behawioralnych.
Kot somalijski nie jest zbyt tani. Chcąc zakupić tego pięknego kociaka musisz być przygotowany na wydatek od 2500 złotych wzwyż. Ostateczna cena zależna będzie od tego, czy zdecydujesz się na hodowlę krajową czy zagraniczną. Na cenę wpływ mają też takie aspekty jak wiek kociaka, jego płeć, przeznaczenie mruczka, utytułowanie rodziców czy renoma hodowli a także aktualny popyt na rasę. Pamiętaj, że kot rasowy musi posiadać rodowód. Unikaj hodowli, które brak rodowodu tłumaczą tym, że nie jest to kot wystawowy – nie ma to żadnego znaczenia. Rodowód powinien posiadać znak wodny i być podpisany przez jedną z uznanych krajowych lub międzynarodowych organizacji felinologicznych. Zakup kota rasowego wiąże się z dużym kosztem, dlatego jeśli marzysz o takim czworonogu ale na chwilę obecną nie stać Cię na jego zakup to poszukaj również w schroniskach czy fundacjach zajmujących się adopcjami i szukaniem kotom nowych, kochających domów.
Niezbędne wyposażenie nowego członka rodziny
Kot somalijski jak i każdy z pozostałych domowników potrzebuje do wygodnego życia niezbędnych akcesoriów. Koci niezbędnik zawiera kilka pozycji o które właściciel musi zadbać.
Akcesoria do jedzenia i picia
Miski na karmę i wodę to podstawowe wyposażenie. Spośród olbrzymiej oferty dostępnej na rynku najlepiej wybrać miski ceramiczne lub te wykonane ze stali nierdzewnej. Są łatwe do utrzymania w czystości a ponadto nie zmieniają smaku posiłków, co czasem ma miejsce w przypadku misek z tworzywa. Warto zakupić dwie miski na karmę – jedną na mokrą a drugą na suchą lub smaczki. W przypadku misek na wodę dobrze jest ich posiadać kilka i rozstawić je w całym domu. Koty mają tendencję do zapominania o konieczności nawadniania swojego organizmu, dlatego istnieje większe prawdopodobieństwo picia przez nie wody, jeśli będą często natykać się na miskę z wodą.
Miejsce do odpoczynku
Koty odpoczywają w różnych miejscach i same też decydują, gdzie będą spać. Pomimo tego warto zaopatrzyć kota somalijskiego w legowisko (najlepiej w postaci budki, czy doku), które będzie stanowiło jego komfortową strefę.
Kolejną pozycją na liście kuweta, czyli kocia toaleta. Są kuwety otwarte, zamknięte, prostokątne, okrągłe lub narożne. Są nawet automatyczne, które samoczynnie usuwają kocie nieczystości. Od mnogości dostępnych na rynku modeli i kolorów można dostać bólu głowy, ale dzięki temu można wybrać taką, która będzie pasować do wystroju mieszkania. Do kuwety niezbędny jest żwirek – tu także dostępne są różne opcje. Najpopularniejszym jest żwirek bentonitowy, ale są także żwirki silikatowe (silikonowe), drewniane czy roślinne (kukurydziane, tofu). Różnią się one granulacją, możliwościami zbrylającymi i zapachem. O ile kuweta to wybór właściciela o tyle żwirek musi zostać zaakceptowany przez jego kociego towarzysza. Niektóre koty nie tolerują jednego rodzaju żwirku ale zaakceptują inny. Trzeba do tego dojść metodą prób. Do usuwania zanieczyszczeń przydatna będzie specjalna łopatka, która umożliwia wyjęcie zbrylonego żwirku przesiewając jednocześnie ten luźny. Aby nie dopuścić do roznoszenia po mieszkaniu na kocich łapkach drobin żwirku można położyć przed kuwetą matę higieniczną.
Akcesoria do aktywności fizycznej i psychicznej
Każdy kot uwielbia zabawę. Jedne wymagają mniejszej aktywności inne większej. Kot somalijski należy do tych bardziej aktywnych mruczków, dlatego niezbędny będzie zakup kilku zabawek takich jak piłeczki, myszki, wędki z piórkiem lub sznurkiem. Pozwolą one rozładować mruczkowi drzemiąca w nim energię a dodatkowo wzmocnią więź podczas wspólnej z właścicielem zabawy. Zabawki mają też na celu zaspokojenie naturalnego instynktu łowieckiego kota. Ważne przy tym jest aby kot mógł fizycznie upolować swoją ofiarę, dlatego nie zalecane jest stosowanie zabawki laserowej, której wskaźnika mruczek nie da rady pochwycić, co może prowadzić do jego frustracji. Niezbędnym przedmiotem w strefie zabawy ale i komfortu jest drapak. Zaspokaja on naturalną potrzebę ostrzenia pazurków chroniąc przy tym meble czy odzież właściciela, a jeśli drapak będzie modelem dużym i rozbudowanym to poza fantastycznym miejscem do biegania, skakania i wspinania się będzie spełniał także funkcję wypoczynkową. Rozbudowane drapaki wyposażone są bowiem w hamaki, półeczki czy domki, na których kot chętnie odpocznie po wyczerpujących harcach.
Akcesoria zapewniające bezpieczeństwo
Prędzej czy później zajdzie potrzeba udania się do weterynarza. Aby bezpiecznie przewieźć kota samochodem czy środkiem komunikacji zbiorowej konieczny będzie transporter – plastikowy, wiklinowy czy też w formie torby-nosidła. Ważne, aby posiadał otwory, które zapewniają odpowiednią wentylację i dopływ powietrza. Kot somalijski jest stworzeniem ciekawskim, którego interesuje wszystko, co znajduje się w jego otoczeniu. Aby uniemożliwić kotu wydostanie się z domu (co w przypadku mieszkań położonych na wysokim piętrze stanowi śmiertelne zagrożenie) koniecznie trzeba odpowiednio zabezpieczyć okna, balkon czy taras. Na okna montuje się siatki zabezpieczające, natomiast balkon i taras da się zabezpieczyć specjalną wolierą. Pozwolą one pupilowi na poznawanie otaczającego go świata w bezpieczny sposób. Dla niewychodzącego, nie nawykłego do radzenia sobie w “dzikim” świecie kota samodzielne wycieczki są bardzo groźne. Dzikie zwierzęta, ruch uliczny, luźno biegające psy a czasem nawet okrutni ludzie stanowią dla kota syjamskiego realne zagrożenie zdrowia i życia. Posiadacze domu z ogrodem mogą wypuszczać do niego swojego pupila pod warunkiem posiadania odpowiednio szczelnego płotu zakończonego w sposób uniemożliwiający kotu przedostanie się na drugą stronę. Lepszym rozwiązaniem jednak niż puszczanie pupila samopas będzie wyprowadzenie do na smyczy podpiętej do dopasowanych szelek. Dzięki temu kot będzie mógł pobyć na świeżym powietrzu i obserwować otaczający świat w bezpieczny sposób, pod kontrolą opiekuna.
Akcesoria higieniczne
Do zadbania o higienę pupila, jak i jego nienaganny wygląd potrzebne będą akcesoria groomerskie takie jak szczotka i grzebień, obcinaczki do pazurków, preparaty do przemywania oczu i uszu, oraz te do higieny zębów kota.
Kochający i obecny właściciel kota somalijskiego – jakiego opiekuna potrzebuje ta rasa?
Kot somalijski potrzebuje obecności swojego właściciela – jego zainteresowania i czasu. Nie jest to kot dla osób, które pragną niezależnego towarzysza, który sam zajmie się sobą. To bardzo aktywna rasa, która w ciągu dnia potrzebuje naprawdę dużo różnych form aktywności. Przez swoją potrzebę ruchu nie jest to rasa odpowiednia dla osób starszych czy schorowanych. Kot somalijski źle znosi samotność, dlatego jeśli większość dnia spędzasz poza domem to nie powinieneś decydować się na somalijczyka. Decydując się na kota somalijskiego trzeba zdawać sobie sprawę, będzie on chciał towarzyszyć nam w każdej minucie naszego życia.