icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Cocker spaniel angielski – opis rasy, charakter, pielęgnacja

Pochodzenie i historia rasy cocker spaniel

Pochodzenie Cocker spaniela angielskiego nie jest do końca jasne, ale pewne jest jedno – został wyhodowany jako pies myśliwski. Według niektórych teorii psy te pochodzą z Hiszpanii. Wzmianki o podobnych wyglądem czworonogach można natrafić w dziele ,,Lex Baiuvariorum”, które powstało na początku VIII wieku. W XVI wieku cieszyły się już dużą popularnością na Wyspach Brytyjskich. To właśnie tam, w 1570 roku niejaki Jon Cius sklasyfikował brytyjskie rasy psów. Zaliczały się do nich również spaniele, które podzielił na wodne i lądowe. Dodatkowo tą drugą grupę podzielono później na podgrupy, które nazywane były starter spanielami (wykorzystywano je do polowań z sokołami) i mniejsze psy, zwane sitting spanielami (których używano do polowań z sieciami). To właśnie z drugiej podgrupy powstały dzisiejsze Cocker spaniele angielskie. Nazwa rasy wywodzi się od angielskich słowa – woodcock (słonek), które oznacza rodzaj ptactwa, na które najczęściej psy te polowały. W 1892 roku Kynologiczna Organizacja w Wielkiej Brytanii uznała tę rasę za samodzielną a niewiele później, bo już w 1902 roku opracowano wzorzec, który z niewielkimi zmianami obowiązuje do dzisiaj. Cocker spaniele angielskich zdobyły uznanie także poza granicami Wielkiej Brytanii. Po dotarciu na kontynent amerykański zaczęto wprowadzać niewielkie zmiany podczas hodowli, co przyczyniło się do powstania osobnej rasy – Cocker spaniela amerykańskiego.
W Polsce pierwsze Cocker spaniele angielskie pojawiły się po I Wojnie Światowej. Chociaż największą popularność w naszym kraju rasa ta miała tuż przed II Wojną Światową – to do dzisiaj cieszą się dużym uznaniem.
Według podziału psów ze względu na rasy przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną Cocker spaniel angielski należy do grupy – VIII – aportery, płochacze i psy dowodne, sekcji 2 – płochacze.



Charakter – jaki na co dzień jest cocker spaniel angielski?

Cocker spaniel angielski to pies o łagodnym usposobieniu, przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Posiada ogromne pokłady energii – całym ciałem potrafi okazywać swoje uczucia. Charakteryzuje się sporym temperamentem i potrzebuje dużo ruchu. Cocker spaniel angielski najlepiej czuje się w otoczeniu najbliższych osób. Źle znosi samotność, dlatego nie powinien zostawać sam w domu na długie godziny, aczkolwiek, jeśli będziemy go do tego przyzwyczajać od szczeniaka powinien lepiej sobie z tym radzić. Warto wtedy dostarczać mu jak najwięcej pozytywnych bodźców w postaci zabawek interaktywnych i wyzwań umysłowych. Swoje ogromne pokłady energii chętnie spożytkuje podczas zabaw, na przykład z dziećmi – nieco lepiej czuć się będzie w towarzystwie starszych dzieci, ponieważ nie lubi niedelikatnego zachowania. Pomimo tego, że Cocker spaniele angielskie dzisiaj pełnią głównie funkcję psa rodzinnego to nie wolno zapomnieć, że są to doskonałe psy myśliwskie – warto na to zwrócić uwagę zwłaszcza podczas spaceru. Cocker szczeka głównie wtedy, gdy coś go zaniepokoi lub gdy domaga się bliskości i uwagi właściciela. Jest to pies bardzo towarzyski i przyjacielski. W żadnym wypadku nie nadaje się na stróża, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem przywita intruza z radością domagając się pieszczot. Cocker spaniel angielski dobrze czuje się zarówno pomiędzy ludźmi, jak i wśród zwierząt. Odnajdzie się przy boku kotów, zwłaszcza, jeśli od małego się razem wychowują. Jest przyjaźnie nastawiony do innych psów i nie wszczyna awantur.

cocker spaniel jak wygląda

Wygląd cocker spaniela – słodka elegancja

Cocker spaniel angielski to pies niewielkiego wzrostu. W kłębie psy osiągają zazwyczaj od 39 do 41 cm, natomiast suki od 38 do 39 cm. Masa ciała wynosi średnio 13 – 15 kilogramów. Jest to pies o mocnej, zwartej i proporcjonalnej budowie. Głowa dobrze wymodelowana z ciemnobrązowymi lub brązowymi oczami, które hipnotyzują inteligentnym. Uszy w kształcie szerokich płatków, osadzone nisko na linii oczu, są długie i pokryte długim, jedwabistym włosem. Tułów mocny i zwarty z głęboką klatką piersiową. Linia grzbietu lekko opadająca ku tyłowi. Ogon osadzony poniżej linii grzbietu, dobrze owłosiony. Kończyny mocne i proste. Cocker spaniel angielski porusza się w sposób swobodny i jednocześnie przyciągający wzrok swoją lekkością. Rasa ta posiada gładką i jedwabistą sierść. Włos na tułowiu jest średniej długości, gładki lub lekko falowany. Cocker spaniel angielski pod względem umaszczenia dzieli się na cztery grupy:
– umaszczenie jednolite – czarne, czekoladowe, rude, złote – oprócz bieli nie licząc niewielkich plamek;
– umaszczenie dwubarwne – biało-czarne, biało-pomarańczowe, biało-czekoladowe, biało-cytrynowe;
– umaszczenie trójbarwne – biało-czarne i biało-czekoladowe z podpalaniem;
– umaszczenie przesiane – niebieskie, cytrynowe, pomarańczowe, czekoladowe z podpalaniem.

Wychowanie i szkolenie cocker spaniela angielskiego – łagodna konsekwencja

Uważa się, że Cocker spaniel angielski to pies wszechstronny. Psy te znane są z ogromnej inteligencji i zadziwiająco szybkich reakcji. Posiadają wiele cech użytkowych, w tym dużo tych przydatnych dla myśliwego. Posiadają predyspozycje do pracy w wodzie, tropienia zwierzyny, a także gonienia jej. Oprócz inteligencji i sprytu, posiadają zadatki na psa sportowego – są niezwykle zwinne i szybkie. Szybko rozumieją to czego od nich oczekuje właściciel i bez problemu dostosowywują się do nowych sytuacji. Cocker na ogół dąży do przypodobania się właścicielom, ale potrafi też postawić na swoim. Nie należy oczekiwać od niego bezwzględnego posłuszeństwa w każdej sytuacji. Są skore do podejmowania współpracy, ale pod warunkiem, że nauka sprawia mu przyjemność. Szkolenie powinno odbywać się zatem na zasadach nagród i pochwał, które będą stanowiły dodatkową motywację dla pupila. Właściciel powinien traktować psa łagodnie, ale przy tym konsekwentnie. Ich inteligencja sprawia, że szybko uczą się złych nawyków i chętnie wykorzystają niedopatrzenia właścicieli. Wychowanie powinno zacząć się jak najwcześniej. We właściwym rozwoju psa kluczowe dla jego późniejszego życia są pierwsze miesiące. Ważnym aspektem jest wczesna i odpowiednio wprowadzona socjalizacja. Szczeniak powinien poznawać nowe miejsca, ludzi, zwierzęta i nowe bodźce. Dobrym rozwiązaniem są zajęcia w psim przedszkolu. Cocker spaniel angielski to prawdziwy pies sportowy. Wymaga codziennych i urozmaiconych ćwiczeń. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie długich spacerów z inną formą aktywności. Doskonale nadaje się do psich sportów takich jak agility, obedience czy taniec z psem.

Zdrowie – żelazny cocker spaniel angielski

Cocker spaniele angielskie są rasą psów wytrzymałych, odpornych i długowiecznych. Pomimo tego, podobnie jak inne rasy psów narażone są na niektóre charakterystyczne dla danej grupy psów choroby. Dobrą wiadomością dla wielbicieli Cockerów jest, że czworonogi te nie są obciążone dużą ilością chorób genetycznych. Dobrze znoszą zarówno niskie jak i wysokie temperatury, ale oczywiście podczas upałów nie powinno się psa narażać na zbyt intensywne treningi. W takie dni należy zapewnić mu też zacienione miejsce do odpoczynku i umożliwić stały dostęp do świeżej wody pitnej. Utrapieniem naszego pupila mogą być uszy i oczy. Uszy posiadają specyficzną budowę, która powodują, że są źle wentylowane przez co wymagają regularnej pielęgnacji, aby uniknąć ewentualnych infekcji. Cocker spaniel angielski miewa skłonności do schorzeń oczu, takich jak postępujący zanik siatkówki – tak zwany PRA lub podwinięcie powieki (entropium). Dysplazja stawu biodrowego czy łokciowego zdarza się rzadko. Oprócz tego mogą występować choroby serca, nowotwory czy problemy z nerkami. Najpopularniejszą chorobą dziedziczną jest FN – Familian Nephropathy. Choroba ta atakuje nerki młodym osobnikom. Na szczęście istnieje możliwość zrobienia testu zarówno na dziedziczenie PRA jak i FN. Pozwoli to wykluczyć prawdopodobieństwo ich dziedziczenia. Jednym z niezwykle rzadkich i ciekawym problemem zdrowotnym u cocker spanieli jest tak zwany syndrom szaleństwa (ang. rage syndrome). Przejawia się on nagłymi napadami agresji i złości, a po chwili pies jest całkowicie spokojny i opanowany. Nie da się pomylić tego ze zwykłym napadami agresji, który u tej rasy prawie nie występuje. Choroba ta wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem weterynarii i zaczęcia leczenia. Pomimo możliwości wystąpienia tych schorzeń, warto pamiętać, że zdrowie naszego pupila w głównej mierze zależy od właściciela – odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowo zbilansowanego pożywienia. Zadbany i zdrowy pupil dożywa 14 lat.

Żywienie – co powinien jeść cocker spaniel angielski?

Cocker spaniel angielski nie tylko może pochwalić się dobrym zdrowiem, ale również apetytem. Nie jest wybredny, a przez to przejawia skłonność do tycia. Ważne jest więc aby dieta naszego pupila była odpowiednio zbilansowana. Każde pożywienie powinno być dobrane indywidualnie uwzględniając przy tym takie aspekty jak wiek, waga psa, aktywność fizyczna oraz ewentualne problemy zdrowotne. Posiłki muszą zawierać wszystkie niezbędne dla organizmu psa substancje odżywcze. Możemy wybrać wysokiej jakości gotowe karmy dla psa (suche lub mokre) przeznaczone dla psów ras średnich, bądź zdecydować się na samodzielnie przygotowywanie posiłkow (dieta BARF). Trzecia metoda jest zdecydowanie najbardziej czasochłonna, ale jeśli właściciel wybierze tą opcję, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby na takiej diecie był nasz pupil. Wybierając gotowe karmy zawsze należy czytać skład. Nie powinna ona zawierać dodatkowych substancji zapychających ani zbędnych dodatków. Na pierwszym miejscu powinno być mięso.



Oprócz tego w dobrej jakości karmie powinny znaleźć się warzywa i owoce. Psy pracujące, szczególnie w okresie intensywnych treningów mogą dostawać karmy wysokoenergetyczne. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na samodzielne przygotowywanie posiłków to dobrze jest skonsultować się z psim dietetykiem lub weterynarzem, którzy pomogą ułożyć odpowiedni dla naszego psa jadłospis. Gotowe posiłki powinny być uzupełniane preparatami wapniowo-witaminowymi. W okresie intensywnego linienia psa warto też sięgnąć po specjalne preparaty, które zawierają w sobie nienasycone kwasy tłuszczowe omega -3 i -6, cynk czy biotynę, które pomogą w prawidłowym odbudowywaniu się włosa i przyczynią się do ogólnej poprawy kondycji sierści. Dzienną porcję pożywienia dla dorosłego psa należy podzielić na dwie mniejsze, a po jedzeniu zapewnić pupilowi minimum godzinny odpoczynek. Szczeniaki powinny dostawać jedzenie w mniejszych porcjach ale częściej. Nawet gotowe karmy można wspomagać preparatami witaminowymi i wapniowymi, które są niezwykle ważne w okresie rozwoju psa – uzębienia i kości. Tak jak inne psy, Cockery nie powinny dostawać resztek z naszych talerzy ze względu na przyprawy i dodatkowe substancje. Nie powinny też dostawać całych kości, które mogą przyczynić się do powstawania zaparć. Cocker spaniel angielski – podobniej jak jak i inne psy musi mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody pitnej, wymienianej kilka razy dziennie.

pies rasy ocker spaniel angielski

Pielęgnacja jedwabistej szaty Cocker spaniela angielskiego

Sierść Cocker spaniela angielskiego wymaga pielęgnacji. Właściciel powinien wykazać się systematycznością i cierpliwością. Cocker niewielkie ilości sierści gubi przez cały rok, ale najbardziej intensywne linieje wiosną i jesienią. Sierść cockerów jest miękka i łatwo usuwa się ją z tapicerki czy dywanów. Szczotkowanie cockera należy przeprowadzać co drugi dzień (podczas okresu linienia – codziennie). Najczęściej do tego celu używa się miękkiej szczotki z naturalnego włosia (w przypadku szczeniąt do około 6 miesiąca życia), później zaś należy się zaopatrzyć w szczotkę z twardego, naturalnego włosia. Dodatkowo przydatna będzie szczotka ze szpilkami o długości ok 2.5 cm, a także grzebienie – z krótszymi zębami do głowy i dłuższymi do reszty ciała. Aby usztywnić sierść i nadać jej prawidłową strukturę dobrze jest stosować też trymer hakowy (najlepszy będzie taki z rozstawem haków co 1.5 mm), a w usuwaniu martwego włosa pomoże nam kamień trymerski. W przypadku powstania supłów i kołtunów nie należy czesać ich na siłę. Na początku należy je rozplątać delikatnie palcami, aby nie sprawić niepotrzebnego bólu psiakowi, a później sięgnąć po szczotkę i dokończyć czesanie. Istotne jest, aby nie czesać sierści na sucho. Zawsze używajmy do tego celu odżywek ułatwiających rozczesywanie. Po codziennych spacerach należy sprawdzić dokładnie sierść i uszy pupila i niezwłocznie usunąć wszystko co się w nią wczepiło. Cockera kąpiemy w miarę potrzeby w szamponie dla ras długowłosych. Dobrym rozwiązaniem są też szampony uwydatniające umaszczenie puppia. Po kąpieli należy psa osuszyć ręcznikiem, a następnie dosuszyć suszarką. Oprócz sierści na uwagę zasługują oczy, uszy, zęby i pazury. Jeśli ucho w środku jest wilgotne (na przykład po spacerze) należy niezwłocznie je wysuszyć za pomocą miękkiej szmatki. Wilgoć stanowi znakomite podłoże dla rozwoju infekcji i chorób grzybiczych. Oczy cockera są wrażliwe i narażone na podrażnienia. Kilka razy w miesiącu warto przycinać długie włosy na około oczu, uszu, brzucha i w okolicach łap za pomocą nożyczek. Do pozbycia się kamienia nazębnego warto sięgnąć po specjalne pasty dla psów lub po gryzaki dentystyczne. Jeśli chcemy, aby pielęgnacja psa była łatwa i przyjemna to dobrym rozwiązaniem jest przyzwyczajanie psa do takich zabiegów już od małego. Oczywiście niezwykle ważny jest też sposób pielęgnacji – atmosfera panująca podczas zabiegów, pochwały i nagrody. Pies powinien posiadać pełne zaufanie do właściciela. Jeśli pełna pielęgnacja naszego cockera jest dla nas zbyt wymagająca to warto raz na czas skorzystać z usług salonu pielęgnacji zwierząt, gdzie groomerzy zagwarantują Twojemu pupilowi prawdziwe spa.



Akcesoria i wyprawka dla cocker spaniela angielskiego

Do podstawowej wyprawki każdego psa zaliczają się między innymi miski na karmę i wodę. W przypadku Cockera warto zaopatrzyć się w specjalne, wąskie miski, aby nasz pupil podczas jedzenia nie brudził sobie uszu wkładając je do jedzenia. Można także korzystać ze specjalnych opasek – rękawów przeznaczonych dla ras długouchych, których zadaniem jest zabezpieczenie uszu psa. Na spacer Cocker spaniela angielskiego wyprowadzany w dobrze dopasowanych szelkach typu guard lub obroży i zwykłej długiej smyczy, która będzie komfortowa dla psa. Ponieważ Cockery to rasa psów aktywnych, które potrzebują dodatkowego zajęcia warto zaopatrzyć się w paletę zabawek, które pomogą nam spożytkować drzemiące tych psach ogromne pokłady energii. Do zabawy dobrze sprawdzą się gumowe, jak i materiałowe piłki czy sznurki. W okresie wzrostu i wymiany zębów należy zrezygnować z zabaw w przeciąganie, co mogłoby doprowadzić do deformacji zgryzu. Cocker spaniel angielski jak każdy inny domownik potrzebuje własnego miejsca, w którym będzie mógł sobie odpocząć po intensywnym dniu. Legowisko powinno być dobrane indywidualnie pod każdego psa, tak, aby mógł się bez problemu cały wyciągnąć. Psy te nie są trudne do przewożenia, dzięki czemu właściciel może zabierać swojego przyjaciela ze sobą. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem są specjalne klatki transportowe, które zapewnią psu bezpieczeństwo podczas podróży. Do codziennej pielęgnacji należy zaopatrzyć się w niezbędne preparaty, szczotki, grzebienie, trymer oraz obcinaczki do pazurów.

Hodowla i zakup – gdzie znajdę Cocker spaniela angielskiego?

Cocker spaniele angielskie do dzisiaj cieszą się dużym uznaniem. Naturalne jest więc, że wybór hodowli jest duży. Decyzja o zakupie psa nie powinna być podjęta pochopnie i nieprzemyślanie. Daj sobie czas na poszukanie zaufanego hodowcy, który na pierwszym miejscu stawia dobro i zdrowie swoich zwierząt. Wybierz hodowlę, która zarejestrowana jest w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Przeglądając oferty sprzedaży przede wszystkim zwróć uwagę na opisy i przedstawione zdjęcia. Nie kieruj się tylko i wyłącznie ceną – często pod atrakcyjnymi ofertami cenowymi kryją się pseudohodowle, którym zależy na szybkim rozmrażaniu psów i jak największym zysku. Psy z takich miejsc bardzo często są chore, źle traktowane i obciążone genetycznie duża ilością schorzeń. Przed zakupem udaj się osobiście do wybranego przez siebie hodowcy, aby osobiście przekonać się o panujących w hodowli warunkach. Poproś o przedstawienie przeprowadzonych badań. Psiak powinien być już zaszczepiony i odrobaczony. Dobremu hodowcy zależy na tym, aby jego psy trafiły w kochające go ręce, które zapewnią mu dobre warunki do życia, dlatego nie bój się odpowiadać na zadawane pytania. Ty również możesz zadawać pytania o interesujące Cię aspekty dotyczące nowego członka rodziny, jak i jego późniejszego wychowania. Hodowca będzie służył Ci pomocą nie tylko na etapie kupna, ale często także później. Ile kosztuje szczeniak? Ostateczna cena zależna jest od pochodzenia, wieku, płci, osiągnięć rodziców czy renomy hodowli. Zazwyczaj za szczeniaka trzeba zapłacić pomiędzy 2000 a 4000 zł, chociaż górna półka cenowa jest trudna do określenia. Jeśli cena jest dla Ciebie zbyt duża a zależy Ci na psie tej rasy to możesz poszukać w Internecie ogłoszeń fundacji, które zajmują się adopcją Cockerów. Czasem zdarzają się porzucone psy, które czekają na drugą dom.

Czy cocker spaniel angielski to rasa dla mnie?

Cocker spaniel angielski odnajdzie się przy boku przede wszystkim osób energicznych i aktywnych. Właściciel powinien móc poświęcić psu dużo uwagi na konsekwentne wychowanie. Cocker to idealny pies rodzinny – odnajdzie się przy boku rodziny z dziećmi. Sprawdzi się też jako towarzysz życia osoby samotnej. Nie będzie za to najlepszym rozwiązaniem dla osób starszych i prowadzących siedzący tryb życia. Psy tej rasy odnajdą się zarówno w mieście, jak i na wsi – nie ma większego znaczenia czy będzie to dom z ogrodem czy blok. Cocker spaniel angielski jest psem wrażliwym, dlatego jego właściciel powinien być osobą łagodną i wyrozumiałą. Jeśli zrozumiesz potrzeby swojego czworonoga i poświęcić mu wystarczającą ilość uwagi, której potrzebuje, zyskasz oddanego Ci i inteligentnego przyjaciela na długie lata!