Czy można karmić psa karmą dla kotów?
Spis treści
Wiele psów, bez względu na rasę czy wiek, nie może się oprzeć karmom dla kotów. Ci z nas, którzy mają zarówno koty, jak i psy, mogą stanąć w obliczu takiego scenariusza karmienia – pies dokończy swój własny posiłek, a następnie przejdzie do tego, co kot zostawił w misce dla kota! Jak złe jest to dla twojego psa i co powinieneś z tym zrobić?
Nasi kochani psi towarzysze są centrum naszego świata. Są częścią rodziny – są bardzo dobrze karmieni i kochani.
Ponieważ twój futrzany przyjaciel może czuć się bardziej jak dziecko niż zwierzak, łatwo można zapomnieć, jak różnimy się od naszych psich towarzyszy. Weźmy na przykład proces trawienia. Chociaż oboje kochamy jedzenie i możemy oblizać usta na myśl o porze lunchu, proces trawienia jedzenia wygląda dla nas obojga zupełnie inaczej. Ale czym różni się układ pokarmowy psa od naszego?
Układ pokarmowy psa
Aby naprawdę zrozumieć, jak działa trawienie psa, musimy zacząć od początku.
Żucie i połykanie – Psy mają 42 zęby, w porównaniu do naszych 32. Są ostrzejsze i chudsze, zaprojektowane do rozrywania i przeżuwania twardych powierzchni.
Ślina – dla ludzi produkcja śliny i jej interakcja z pożywieniem jest początkiem naszego procesu trawiennego. Nie dotyczy to psów, ponieważ ich ślina nie zawiera amylazy. Było to jedno z głównych odkryć procesu trawienia psa, z artykułami już w 1907 roku dotyczącymi psiej śliny.
Do żołądka i dalej
Żołądek – u` psów trawienie naprawdę zaczyna się w żołądku. Tutaj pies wytwarza trzy podstawowe enzymy trawienne , które zaczynają rozkładać białka: pepsynogen, trypsynę, chymotrypsynę.
Sama ilość kwasu wytwarzanego przez żołądek psa jest jednym z najbardziej zaskakujących czynników różnicujących układ trawienny psa od naszego. Psy mogą wytwarzać do 100 razy więcej kwasu niż ludzki żołądek. Oznacza to, że szybko rozkładają białka i mają niewielką przeszkodę w zmiękczaniu kości, których strawienie byłoby niemożliwe dla człowieka.
Jelita – Po tym, jak żołądek i enzymy wykonały już swoją pracę, pozostaje jedzenie, które ma ubitą konsystencję, podobnie jak ekskrementy. Przechodzi przez jelito cienkie, gdzie wszelkie korzystne składniki odżywcze są wchłaniane do krwiobiegu. Jelito cienkie składa się z trzech części:
Dwunastnica – przecina się z przewodem żółciowym i służy głównie do alkalizacji kwasu żołądkowego w strawionej treści.
Jelito kręte – jest pokryte tysiącami maleńkich mikrokosmków, które przemieszczają zawartość, absorbując składniki odżywcze i usuwając wszelkie odpady.
Po nim następuje jelito grube, muskularna rurka, która służy jako ostatni etap podróży. Po okrężnicy nie ma już wchłaniania składników odżywczych , a raczej ściany jelita grubego produkują substancję na bazie śluzu, która przyspiesza i ułatwia transport do odbytnicy.
Korzystne składniki odżywcze – po wchłonięciu składniki odżywcze stają się glukozą, która przemieszcza się po całym ciele psa, dostarczając energię.
Przewód pokarmowy psa szybciej przepuszcza treść pokarmową niż jakikolwiek inny żyjący ssak, łącznie zaledwie osiem godzin.
Podobieństwa między układem pokarmowym człowieka i psa
Należy zauważyć, że istnieją pewne podobieństwa między układem pokarmowym człowieka i psa. Porównania obejmują:
- Podatność na zgagę. Jedną rzeczą, którą mamy wspólną z naszymi psimi przyjaciółmi, jest to, że oboje jesteśmy podatni na nieznośne bóle i poprawki znane jako zgaga. Są one zwykle spowodowane nadprodukcją kwasu.Chociaż ty i twój pies możecie mieć podobne objawy, ważne jest, aby nie być nadgorliwym w założeniu, że oznacza to, że możesz dzielić się lekami. Zasięgnij porady weterynarza i kup bez recepty środki przeciwkwasowe specjalnie dla twojego psa. Dzielenie się markami środków zobojętniających dla ludzi jest nierozsądne i ryzykowne, ponieważ psy są znacznie bardziej podatne na zatrucia pokarmowe i negatywne skutki bakterii.
- Oboje jesteśmy wszystkożerni. Podobnie jak nasi psi towarzysze, istoty ludzkie są wszystkożerne, co oznacza, że utrzymujemy dietę składającą się zarówno z roślin, jak i mięsa. W starożytności psy były przedstawiane jako czysto mięsożerne. Nasuwa się pytanie: czy psy są z natury wszystkożerne? Toczy się wiele dyskusji wokół pochodzenia roślinożernych tendencji psów. To powiedziawszy, następujące dwa czynniki są kluczowe w argumentacji za ich naturalną wszystkożerną naturą:
Zachowanie wilka — kuzyni z rodziny psów, naukowcy zazwyczaj badają dzikie wilki, aby lepiej zrozumieć wrodzone zachowanie psa. Wiadomo, że wilki nie przechowują i objadają się czerwonymi jagodami oraz cieszą się zbożowymi i ziarnistymi elementami swojej diety.
Rozmiar jelit – Prawdziwi mięsożercy, tacy jak koty, potrzebują jedynie krótkiego jelita do trawienia pokarmu. Dla porównania, prawdziwi roślinożercy potrzebują czegoś znacznie dłuższego. Ludzie, psy i inne wszystkożerne stworzenia dzielą jelito średniej wielkości, aby ułatwić trawienie obu rodzajów żywności.
Żywotność układu pokarmowego psa oznacza, że jest on o wiele bardziej tolerancyjny na surowe mięso i jest mało prawdopodobne, aby został dotknięty przez niektóre patogeny lub bakterie, których ludzie nie są w stanie strawić. Mimo to zauważysz, że kupowana w sklepie karma dla psów zazwyczaj nie zawiera surowego mięsa. Powodem tego jest bardziej nasza korzyść niż nasz psiaka. Ponieważ patogeny z surowej żywności są odpowiedzialne za wiele chorób, nie zaleca się dodawania surowego mięsa do gotowej karmy dla psów.
Utrzymanie zdrowia układu pokarmowego psa
Jako właściciel psa, utrzymanie zdrowego układu pokarmowego psa będzie jednym z twoich głównych priorytetów. Psy często doświadczają problemów trawiennych w ciągu swojego życia, chociaż może to być tylko rozstrój żołądka. Objawy są łatwe do zauważenia: unikanie jedzenia, zmiana konsystencji odchodów lub wzdęcia. Jeśli zauważysz którąkolwiek z tych zmian u swojego psa, rozważ wprowadzenie następujących zmian w jego diecie:
Zwiększ ilość witamin i minerałów – wiele karm dla psów chwali się zawartością witamin jako ich największym wyróżnieniem. Powodem jest to, że witaminy i minerały mają ogromny wpływ na liczbę korzystnych składników odżywczych, które twój pies ostatecznie przyswaja. Jeśli twój pies ma jakiś niedobór minerałów, to może powinieneś dodać jakiś suplement diety dla psa.
Zmień białko – Jeśli masz zaufaną markę karmy dla psów, której się trzymasz, twój pies prawdopodobnie nie będzie miał zróżnicowania białka w swojej diecie. Jeśli twój pies ściśle je kurczaka, korzystne może być zmieszanie jego diety z dodatkiem niektórych pokarmów na bazie ryb lub wołowiny.
Wyeliminuj bezpłatne karmienie – jeśli chcesz przeprowadzić dokładną analizę procesu trawienia twojego psa, ważne jest, aby traktować go jak kontrolowany eksperyment. Jest to niemożliwe, jeśli twój pies karmi się sam przez cały dzień, ponieważ nie masz pojęcia, jakie spożycie pokarmu powoduje jaki stolec. Większość weterynarzy zaleca zaprzestanie darmowego karmienia i zamiast tego ustalenie odmierzonej i regularnej pory obiadowej.
Zmień konsystencję – Podobnie spróbuj przełamać schematy jedzenia na sucho, mokro lub w puszkach.
Znaczenie zdrowia jelit
Przejdźmy teraz do mniej zbadanego aspektu układu pokarmowego psa: biomu jelitowego. Wiadomo, że biom jelitowy określa wszystko, od tego, co zostanie wchłonięte i jak bardzo, po nastrój i funkcjonowanie mózgu psa. Dobrze to przeczytałeś! Zdrowie jelit twojego psa ma znaczenie .
Jelito BIOME można opisać za pomocą dwóch różnych przedrostków: pro tyki i pre tyki. Probiotyki to żywe bakterie, które znajdują się w jelitach psa. Pomagają rozkładać wszelkie pokarmy, które dostają się do przewodu pokarmowego. Prebiotyki są nawozem lub źródłem pożywienia dla probiotyków — są to włókna i składniki odżywcze znajdujące się w warzywach, owocach i mięsie. Bez zdrowego, zbilansowanego biomu probiotyków te witaminy i minerały nigdy nie zostaną wchłonięte przez organizm.
Weźmy na przykład glukozaminę. Czy wiesz, że kiedy dasz przeciętnemu szczeniakowi suplement glukozaminy, aż 97,5% trafi prosto na trawnik? To dlatego, że cząsteczki są zbyt duże dla probiotyków jelit. Dlatego też suplementy diety muszą zawierać określone systemy dostarczania na bazie białka, które pomogą wchłonąć wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Ludzkie jedzenie
Bez względu na to, co jesz, twój pies będzie wykazywał zainteresowanie. Bez względu na to, jak ujmujące są ich szczenięce oczy lub jak posłusznie siedzą przed tobą, ważne jest, aby karmić psa tylko karmą, o której wiesz, że ich układ trawienny może sobie poradzić. Jako odpowiedzialny właściciel psa postaraj się być ekspertem w dziedzinie zdrowia układu pokarmowego psa, aby nigdy nie ryzykować zachorowania psa przez przyjmowanie pokarmu.
Tego nie dawaj psu do jedzenia
Bez względu na to, jak bardzo możesz się nimi cieszyć, następujące pokarmy po prostu nie są bezpieczne dla twojego psa:
Lody – Podczas gdy cukier jest ogólnie uważany za „nie, nie” dla psów, wiele zwierząt również nie toleruje laktozy. Tylko z tego powodu weterynarze radzą, że karmienie psa lodami nie jest warte ryzyka .
Czekolada – Uczymy dzieci, że czekolada jest „trująca” dla psów. To stwierdzenie, choć dramatyczne, nie jest fałszywe. Czekolada zawiera substancję o nazwie Metyloksantyna, która jest wysoce toksyczna dla psów i może całkowicie zatrzymać ich proces metaboliczny.
Psy powinny unikać jakiejkolwiek żywności z grupy cebulowej. Oznacza to, że cebula, czosnek, szczypiorek i tym podobne są całkowicie poza stołem. Zawierają tiosiarczan, który powoduje amnezję u psa, co może powodować przyspieszone tętno, utratę siły i zaburzenia narządów. Są szczególnie złowrogie, ponieważ powodują opóźnioną reakcję, więc twój pies może wydawać się zdrowy po natychmiastowym spożyciu. Nie pozwól, aby to zniechęciło cię do zabrania psa do weterynarza, jeśli wiesz, że w rzeczywistości zjadł większą ilość cebuli.
Migdały – chociaż same migdały nie są toksyczne, ich kształt i rozmiar stanowią zagrożenie. Połknięty w całości migdał może zablokować przełyk psa i doprowadzić do zakrztuszenia się.
Nauka
Jeśli wychowujesz psa w środowisku rodzinnym, ważne jest, aby nauczyć swoje dzieci lub partnera podstaw trawienia psa. Jeśli jesteś zgodny z rodzajem diety, który pomaga w zdrowym odżywianiu twojego psa, znacznie mniej prawdopodobne jest, że w przyszłości napotkasz problemy żywieniowe lub martwisz się, że karmisz psa niewłaściwą rzeczą. Dla małych dzieci pokusa zrzucenia psu kilku przekąsek ze stołu może być przytłaczająca. Proaktywna edukacja dotycząca trawienia zwierząt może powstrzymać je przed popełnieniem niszczycielskiego błędu.
Tak więc, jeśli cała twoja rodzina rozumie układ pokarmowy psa, możesz jej zaufać, że podejmą świadomą decyzję i sprawią, że twój pies będzie szczęśliwy i zdrowy.
Czy można karmić psa karmą dla kotów
Kiedy zarówno koty, jak i psy są częścią twojego gospodarstwa domowego, możesz zadać sobie pytanie, czy jedzenie z miski drugiego zwierzęcia byłoby dla nich szkodliwe. Jest na to jasna odpowiedź: psy i koty potrzebują własnej, specyficznej karmy. Nie jest to jednak powód do obaw, jeśli twój psi towarzysz od czasu do czasu skubie zawartość miski twojego kota i odwrotnie.
Jeśli masz psa, prawdopodobnie zauważyłeś, że ma bzika na punkcie karmy dla kotów. Ale czy jedzenie karmy dla kotów jest bezpieczne dla psów? Chociaż od czasu do czasu odrobina karmy dla kota prawdopodobnie nie wyrządzi krzywdy twojemu pupilowi, zdecydowanie nie należy jej podawać regularnie. W końcu istnieje powód, dla którego psy jedzą karmę dla psów, a koty jedzenie specjalnie dla nich przygotowane.
Oto wszystko, co musisz wiedzieć o różnicy między żywieniem psa i kota oraz o tym, czy dla twojego psiego towarzysza bezpieczne jest spożywanie karmy dla kotów.
Różnica między żywieniem kota i psa
Psy i koty mają różne potrzeby żywieniowe. Psy są wszystkożerne, co oznacza, że jedzą mięso i warzywa, podczas gdy koty są obowiązkowymi mięsożercami, co oznacza, że ich dieta składa się głównie z mięsa. Innymi słowy, psy potrzebują bardziej zróżnicowanej diety niż koty.
Ponadto psy wymagają dziesięciu aminokwasów, a koty jedenastu. Dodatkowym aminokwasem, którego potrzebują, jest tauryna , która jest niezbędna do prawidłowego widzenia, pracy serca, trawienia i zdrowego układu odpornościowego.
Aby zaspokoić potrzeby żywieniowe kotów, karma dla kotów zawiera więcej białka, tauryny, kalorii i tłuszczu na bazie mięsa niż karma dla psów. To może być jeden z powodów, dla których psy uważają, że karma dla kotów jest tak pyszna. Wyższy poziom tłuszczu i białka w karmie dla kotów sprawia, że jest ona bardziej aromatyczna i smaczniejsza.
Czy psy mogą jeść mokrą karmę dla kotów?
Dla niektórych psów, takich jak te, które doświadczają utraty wagi, zmniejszonego apetytu lub walki z rakiem, karma dla kotów może być świetną alternatywą dla karmy dla psów. Dzieje się tak, ponieważ w takich przypadkach karma dla kotów jest smaczniejsza, bogatsza w kalorie i bardziej zbilansowana pod względem składników odżywczych niż niektóre diety przygotowywane w domu.
Niewielkie ilości karmy dla kotów od czasu do czasu raczej nie zaszkodzą twojemu psu. Jednak dodawanie karmy dla kotów przez dłuższy czas może powodować problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka i wzdęcia, a nawet reakcje alergiczne, ponieważ mokra karma dla kotów nie jest testowana na psach.
Czy psy mogą jeść suchą karmę dla kotów?
Sucha karma dla kota i ciastka dla kota mogą być znacznie zdrowszą alternatywą dla smakołyków lub nagród w porównaniu z powszechnie stosowanymi pokarmami dla ludzi, takimi jak kurczak, masło orzechowe i ser .
Ale znowu, sucha karma dla kotów będzie zaprojektowana tak, aby zaspokoić wymagania żywieniowe kota, a nie psa. Ten rodzaj żywności jest dość bogaty w węglowodany pochodzące ze źródeł mięsnych i nie zawiera wielu składników pochodzenia roślinnego. Ponadto sucha karma dla kotów przeznaczona jest do przeżuwania przez koty, których zęby są ostrzejsze i cieńsze, a sucha karma dla psów nie jest w stanie wyczyścić zębów psa.
Kiedy karma dla kotów jest zła dla psów?
Jeśli pies z czasem przejdzie na dietę opartą na kociej karmie, może zacząć cierpieć na szereg schorzeń. Niektóre z najczęstszych problemów, które mogą pojawić się u psów regularnie jedzących karmę dla kotów, obejmują:
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Nagła zmiana diety przeznaczonej dla zupełnie innego gatunku prawie na pewno spowoduje biegunkę u psów.
- Zapalenie trzustki. Diety wysokotłuszczowe, takie jak karma dla kotów, mogą przyczynić się do rozwoju tego poważnego stanu, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.
- Problemy stomatologiczne. Sucha karma dla kota i ciastka są zbyt małe, aby umożliwić prawidłowe żucie, szczególnie u szczeniąt średnich i dużych ras.
W przypadku psów cierpiących na pewne schorzenia, jedzenie karmy dla kotów nawet w niewielkich ilościach może czasami być problematyczne. Na przykład, jeśli twój pies ma wrażliwy przewód pokarmowy, bogata karma dla kotów może łatwo wywołać biegunkę lub wymioty.
Psy z chorobami wątroby lub nerek muszą spożywać umiarkowane ilości białka, co oznacza, że powinny unikać karmy dla kotów. To samo dotyczy psów z nadwagą, a także tych ze skłonnością do rozwoju zapalenia trzustki (takich jak sznaucery), które muszą stosować diety niskotłuszczowe, aby zapobiegać zapaleniu trzustki lub promować utratę wagi.
Czy szczenięta mogą jeść karmę dla kotów?
Jeśli szczeniak podkrada od czasu do czasu jakąś karmę dla kota, nie powinno to stanowić problemu. Jednak regularne karmienie ich karmą dla kotów i zastępowanie odpowiedniej karmy dla szczeniąt to inna historia. Szczenięta, które wciąż się rozwijają, potrzebują zbilansowanej pod względem odżywczym diety, odpowiedniej do ich szybkiego tempa wzrostu. Karmienie szczeniąt karmą może szybko spowodować nadwagę i problemy z układem mięśniowo-szkieletowym.
Co się stanie, jeśli mój pies przypadkowo zje karmę dla kota?
Jeśli twój pies przypadkowo zje karmę dla kota, nie musisz się od razu martwić. Karma dla kotów nie jest toksyczna dla psów i może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka lub wymioty), które powinny szybko ustąpić samoistnie. Jeśli jednak biegunka lub wymioty utrzymują się dłużej niż 24 godziny, powinieneś skontaktować się z weterynarzem.
Jeśli twój psi towarzysz zjada bardzo dużą ilość karmy dla kota, może mieć wzdęcia. Jeśli brzuch twojego psa jest twardy i wymiotuje bez treści, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.
Jak powstrzymać psy przed jedzeniem karmy dla kotów?
Najlepszym sposobem na powstrzymanie szczenięcia przed jedzeniem karmy dla kotów jest oddzielenie zwierząt, gdy nie ma jedzenia. Zacznij od przeniesienia miski kota do innego pomieszczenia, do którego twój pies nie może się dostać. Jeśli masz dużego psa, zainstaluj w drzwiach wysoką bramkę dla dzieci z małym otworem na kotka lub małą klapkę dla kota w drzwiach. Jeśli twój pies jest mały, ustaw solidną bramkę dla dziecka, której nie będzie mógł przeskoczyć.
Alternatywnie możesz karmić kota na wyższej powierzchni, do której pies nie może sięgnąć, na przykład na ladzie, pralce, drzewku dla kota, a nawet lodówce.
Powinieneś także rozważyć nauczenie psa polecenia „Zostaw to”. Gdy poznają to polecenie, wprowadź karmę dla kota i powtarzaj, aż będą mogli skutecznie zignorować karmę.
Potrzeby żywieniowe psa a skład karmy
Sześć klas składników odżywczych to woda, białko, tłuszcz, węglowodany, witaminy i minerały. Tylko białko, tłuszcz i węglowodany dostarczają energii; witaminy, minerały i woda nie.
Woda. Woda jest najważniejszym składnikiem odżywczym; brak wody może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku dni. Czysta, świeża woda powinna być dostępna przez cały czas. Wiele źródeł wody zachęca do konsumpcji. Jest to szczególnie ważne u kotów, które często nie piją dużo wody.
Do oszacowania dziennego zapotrzebowania na wodę zastosowano kilka podejść. Istnieją ogólne wytyczne dotyczące dziennego zapotrzebowania na płyny u psów i kotów, ale istnieją indywidualne różnice. Wymagana ilość wody zależy od wielu różnych czynników, w tym diety zwierzęcia, środowiska, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Zawartość wilgoci w karmach dla zwierząt domowych w puszkach waha się od 60% do >87%. Sucha karma dla zwierząt domowych zawiera 3–11% wody, a karma półwilgotna zawiera 25%–35% wody. W rezultacie psy i koty spożywające głównie karmy w puszkach na ogół piją mniej wody niż te, które spożywają głównie suchą dietę.
W środowisku termoneutralnym większość gatunków ssaków potrzebuje około 44–66 ml/kg masy ciała. Inne podejście zakłada, że zapotrzebowanie na wodę wydaje się być silnie związane z ilością spożywanej żywności. Trzecia technika określa dzienne spożycie wody jako 2-3-krotność spożycia suchej masy w diecie. Po dostarczeniu odpowiedniej ilości wody zdrowe zwierzęta mogą skutecznie regulować swoje spożycie. Niedobór wody może być postrzegany jako skutek złej hodowli lub choroby. Odwodnienie jest poważnym problemem w wielu różnych schorzeniach, w tym w chorobach układu pokarmowego, oddechowego i moczowego.
Białko. Białko jest potrzebne do zwiększenia i odnowienia składników azotowych organizmu. Podstawową funkcją białka pokarmowego jest źródło niezbędnych aminokwasów i azotu do syntezy aminokwasów nieistotnych. Aminokwasy dostarczają zarówno azot do syntezy wszystkich innych związków azotowych, jak i energię podczas katabolizacji. Dziesięć aminokwasów jest niezbędnych w diecie psów: arginina, histydyna, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan i walina. Koty mają zapotrzebowanie na dodatkowy aminokwas, taurynę. Inne nieistotne aminokwasy mogą stać się warunkowo niezbędne, gdy zwierzę ma podstawowe zaburzenie, które albo zakłóca syntezę aminokwasu, albo powoduje jego nadmierne spożycie lub utratę.
Zapotrzebowanie na białko u psów i kotów różni się w zależności od wieku, poziomu aktywności, temperamentu, etapu życia, stanu zdrowia i jakości białka w diecie. Większość komercyjnych karm dla psów zawiera kombinację białek roślinnych i zwierzęcych o strawności białka 75%-90%. Strawność jest mniejsza w przypadku składników białkowych roślinnych, białka o niskiej wartości biologicznej oraz w przypadku diet o niskiej jakości. Jeśli w przetwarzaniu zostanie użyte nadmierne ciepło, białka mogą stać się chemicznie niedostępne dla trawienia i wchłaniania; jednak nie są to rodzaje temperatur zwykle stosowane do produkcji komercyjnej karmy dla zwierząt domowych.
Zdrowe dorosłe psy potrzebują minimum 2,62 g białka o wysokiej wartości biologicznej na kg masy ciała metabolicznego. Zdrowe szczenięta w wieku 4–14 tygodni i >14 tygodni potrzebują odpowiednio minimum 9,7 g i 12,5 g białka o wysokiej wartości biologicznej na kg masy ciała metabolicznego/dzień. Kot ma większe zapotrzebowanie na białko niż większość gatunków, a zdrowe dorosłe koty potrzebują minimum 3,97 g białka o wysokiej wartości biologicznej na kg masy ciała metabolicznego dziennie. Zdrowe kocięta potrzebują minimum 9,4 g białka o wysokiej wartości biologicznej na kg masy ciała metabolicznego/dzień. Wartość biologiczna białka jest związana z liczbą i rodzajami zawartych w nim niezbędnych aminokwasów oraz z jego strawnością i metabolizowalnością. Im wyższa wartość biologiczna białka, tym mniej białka jest potrzebne w diecie, aby zaspokoić zapotrzebowanie na niezbędne aminokwasy. Jajo otrzymało najwyższą wartość biologiczną,
Istnieją ogólne wytyczne dotyczące zapotrzebowania na białko w diecie u psów i kotów, ale wymagania różnią się w zależności od strawności białka w diecie. Jeśli zwierzę spożywa dietę zawierającą głównie źródła białka roślinnego, zapotrzebowanie na białko może być wyższe niż w przypadku, gdy zwierzę spożywa dietę zawierającą głównie źródła białka zwierzęcego. Zapotrzebowanie żywieniowe na białko u zdrowych dorosłych psów jest spełnione, gdy metaboliczne zapotrzebowanie psa na aminokwasy i azot jest zaspokojone.
Bez wystarczającej ilości energii pochodzącej z dietetycznego tłuszczu lub węglowodanów, białko dietetyczne zwykle wykorzystywane do wzrostu lub utrzymania funkcji organizmu jest mniej wydajnie przekształcane w energię. Zbyt mało białka biologicznego w diecie, w stosunku do gęstości energetycznej, może powodować widoczny niedobór białka.
Objawy niedoboru białka lub nieprawidłowego stosunku białka do kalorii mogą obejmować dowolne lub wszystkie z następujących objawów: zmniejszone tempo wzrostu szczeniąt i kociąt, anemia, utrata masy ciała, zanik mięśni szkieletowych, matowa, zaniedbana sierść, anoreksja, problemy z reprodukcją, uporczywy brak reakcji pasożytnictwo lub infekcja mikrobiologiczna o niskim stopniu złośliwości, osłabiona ochrona przez szczepienie, szybka utrata masy ciała po urazie lub w trakcie choroby oraz brak właściwej odpowiedzi na leczenie urazu lub choroby.
Tłuszcze. Tłuszcz pokarmowy składa się głównie z trójglicerydów z różną ilością wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu.
Większość spożywanych składników odżywczych jest trawiona i wchłaniana w jelicie cienkim, gdzie następnie dostają się do krwi przez żyłę wrotną i są dostarczane do wątroby. Nasycone kwasy tłuszczowe są wykorzystywane przede wszystkim jako energia w organizmie, podczas gdy nienasycone kwasy tłuszczowe znajdują się w błonach komórkowych i lipoproteinach krwi.
Profile dietetyczne kwasów tłuszczowych znajdują odzwierciedlenie w składzie kwasów tłuszczowych tkanek i błon komórkowych. Ogólnie rzecz biorąc, wraz ze wzrostem zawartości tłuszczu w diecie rośnie gęstość kalorii i smakowitość, co sprzyja nadmiernemu spożyciu kalorii i otyłości. Dodanie zbyt dużej ilości tłuszczu w diecie w stosunku do innych składników odżywczych może skutkować nadmiernym spożyciem energii, a następnie nieoptymalnym spożyciem białka, minerałów i witamin.
Tłuszcze dietetyczne ułatwiają również wchłanianie, przechowywanie i transport witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). Są także źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które utrzymują funkcjonalną integralność błon komórkowych.
Tłuszcze dietetyczne, zwłaszcza te nienasycone, wymagają ochronnego (naturalnego lub syntetycznego konserwantu) systemu antyoksydacyjnego. Jeśli ochrona antyoksydacyjna z naturalnego układu konserwującego (np. witamina C) lub syntetycznych środków konserwujących w diecie jest niewystarczająca, wielonienasycone tłuszcze w diecie i organizmie ulegają utlenieniu i prowadzą do zapalenia stłuszczenia. Zjełczałe tłuszcze w diecie mogą również powodować niedobór witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Zapotrzebowanie na tłuszcz w diecie zależy od wieku i gatunku. Optymalna dieta dla rosnących szczeniąt powinna zawierać co najmniej 8% tłuszczu w postaci suchej masy. Optymalna dieta dla dorosłych psów powinna zawierać co najmniej 5% tłuszczu w postaci suchej masy.
Większość komercyjnych karm dla dorosłych psów zawiera zazwyczaj 5–15% tłuszczu (w przeliczeniu na suchą masę). Diety dla szczeniąt zwykle zawierają 8%-20% tłuszczu (w przeliczeniu na suchą masę). Jednym z powodów tego szerokiego zakresu zawartości tłuszczu jest cel diety; praca, stres, wzrost i laktacja wymagają wyższych poziomów niż utrzymanie. Aż 60% kalorii w diecie kota może pochodzić z tłuszczu, chociaż diety zawierające 8%-40% tłuszczu (w przeliczeniu na suchą masę) również są z powodzeniem żywione. Ponieważ tłuszcz może dodać znacznie więcej kalorii do gotowej diety, ilość białka w stosunku do energii musi być zbilansowana odpowiednio do etapu życia i typowego spożycia oczekiwanego dla wielkości i potrzeb zwierzęcia.
Węglowodany. Węglowodany w karmach dla zwierząt domowych obejmują cukry o niskiej i wysokiej masie cząsteczkowej, skrobie oraz różne polisacharydy nieskrobiowe lub błonnik pokarmowy. Cztery grupy węglowodanów funkcjonalnie są wchłanialne (np. monosacharydy, takie jak glukoza, galaktoza i fruktoza), strawne (np. skrobia, disacharydy, niektóre oligosacharydy), fermentujące (np. laktoza, niektóre oligosacharydy) i słabo fermentujące (np. błonnik takich jak celuloza, która jest nierozpuszczalnym błonnikiem).
Chociaż nie ma minimalnego zapotrzebowania żywieniowego na węglowodany proste lub skrobię dla psów i kotów, niektóre tkanki, takie jak mózg i krwinki czerwone, wymagają glukozy jako energii. Jeśli dostępne są niewystarczające ilości węglowodanów w diecie, organizm będzie syntetyzował glukozę z aminokwasów glukogennych i glicerolu. Koty zwykle używają aminokwasów glukogennych i glicerolu do syntezy glukozy, co jest jednym z powodów, dla których koty są klasyfikowane jako prawdziwe mięsożerne. Jednak psy zazwyczaj syntetyzują glukozę z węglowodanów w diecie. Stosowanie białka pokarmowego do syntezy energii u psów odciąga aminokwasy od funkcji takich jak synteza aminokwasów zbędnych i budowanie mięśni. Węglowodany mogą stać się warunkowo niezbędne, gdy zapotrzebowanie na energię jest wysokie, na przykład podczas wzrostu, ciąży i laktacji. Różne źródła węglowodanów mają różne efekty fizjologiczne. U kotów węglowodany najwyraźniej nie są niezbędne w diecie, gdy dostarczana jest duża ilość białka i tłuszczy. Jednak prawidłowo ugotowane niewłókniste węglowodany są dobrze wykorzystywane zarówno przez koty, jak i psy. Zarówno u psów, jak i kotów skrobia nieugotowana jest słabo trawiona i może powodować wzdęcia lub biegunkę. Z wyjątkiem sporadycznych przypadków nietolerancji laktozy lub sacharozy, większość gotowanych węglowodanów jest dobrze tolerowana zarówno przez psy, jak i koty.
Błonnik. Błonnik definiuje się jako jadalne części roślin lub analogiczne węglowodany, które są odporne na trawienie i wchłanianie w jelicie cienkim i ulegają całkowitej lub częściowej fermentacji w jelicie grubym. Chociaż nie ma zapotrzebowania na błonnik u psów i kotów, istnieją korzyści zdrowotne wynikające z posiadania pewnych źródeł błonnika w diecie. Błonnik jest odporny na hydrolizę przez wydzieliny trawienne ssaków, ale nie jest obojętnym podróżnikiem przez przewód pokarmowy. Podwyższony poziom błonnika w dietach zwiększa wydalanie kału, normalizuje czas przejścia, zmienia mikroflorę okrężnicy i wzorce fermentacji, zmienia wchłanianie glukozy i kinetykę insuliny, a przy wysokich poziomach może zmniejszać strawność diety.
Zróżnicowany charakter włókna doprowadziło do wielu metod klasyfikacji. Jeden sposób klasyfikacji błonnika opiera się na jego rozpuszczalności. Włókna rozpuszczalne mają większą zdolność zatrzymywania wody niż włókna nierozpuszczalne. Źródła błonnika, takie jak wysłodki buraczane, celuloza i otręby ryżowe, mają niską rozpuszczalność, podczas gdy guma arabska, metyloceluloza i inulina mają wysoką rozpuszczalność.
Różnica między karmą dla psów i kotów
Jeśli masz psa lub kota jako zwierzaka, a nawet obydwa razem w domu, to naturalne, że może pojawić się w twojej głowie pytanie, co jedzą twoje zwierzęta i dlaczego jest inne jedzenie dla dwojga przyjaciół. W rzeczywistości karmy dla psów i kotów bardzo się od siebie różnią i nie należy ich mieszać.
Różnica między karmą dla psów i kotów polega na tym, że znacznie różnią się one składnikami odżywczymi. Karma dla kota jest tworzona z myślą o naturze nawyków żywieniowych kota, który jest obligatoryjnym mięsożercą, natomiast karma dla psa jest tworzona z uwzględnieniem charakteru nawyków żywieniowych psa, który nie jest drapieżnikiem obligatoryjnym, ale fakultatywnym.
Karma dla psów jest przygotowywana z uwzględnieniem wszystkożernych nawyków żywieniowych tego gatunku zwierząt. Tak więc karma przygotowana dla psa ma wiele źródeł, w tym zarówno zwierzęce, jak i roślinne. Karma dla psów ma mniejszą wartość odżywczą w porównaniu z karmą dla kotów, ponieważ psy są istotami odpornymi i mogą przeżyć za mniej.
Karma dla kotów jest przygotowywana z myślą o tym, że koty są prawie w całości mięsożercami. Tak więc karma dla kota jest wytwarzana tylko z jednego źródła, którym są białka i produkty zwierzęce. Ich układ pokarmowy jest przystosowany do znacznie łatwiejszego trawienia takich produktów w porównaniu z produktami roślinnymi.
Granulki
Karma dla psów jest zwykle przygotowywana w formie większych granulek niż karma dla kotów.
Karma dla kotów ma mniejsze granulki niż karma dla psów.
Białka
Karma dla psów ma niższą zawartość białka niż karma dla kotów.
Karma dla kotów ma wyższą zawartość białka niż karma dla psów.
Tłuszcz
Karma dla psów ma bardzo niską zawartość tłuszczu.
Karma dla kotów ma dobry procent tłuszczu.
Witaminy
W karmach dla psów brakuje wielu witamin obecnych w karmie dla kotów.
Karma dla kotów jest wzbogacona o więcej witamin niż karma dla psów.
Smak
Karma dla psów jest łagodniejsza niż karma dla kotów.
Karma dla kotów jest zwykle bardziej soczysta i smaczna niż karma dla psów.
Karma dla psów
Pies nie jest ani w całości mięsożercą, ani w całości roślinożercą. Rozkoszuje się jedzeniem z obu światów. Psy należą do tej grupy zwierząt, które mają zróżnicowane nawyki żywieniowe i często mogą lepiej przetrwać ze względu na wszystkożerne nawyki żywieniowe. Mogą jeść i trawić zarówno mięso, jak i świeże owoce i warzywa.
Ze względu na ich zróżnicowane nawyki żywieniowe łatwiej jest również dzielić się ludzkim pokarmem z psami, ponieważ ludzie są również wszystkożerni pod względem przyzwyczajeń. Podczas przygotowywania karmy dla psów należy jednak pamiętać o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze, zawartość tłuszczu w karmie dla psów jest niska, ponieważ psy zwykle mają niską tolerancję na tłuszcz i mogą negatywnie reagować na wysoki procent spożycia tłuszczu, jak rozstrój żołądka, nudności lub wypadanie sierści.
Po drugie, poziom witamin w karmie dla psów jest również niski, zwłaszcza witaminy D , ponieważ psy nie mogą jej łatwo trawić. Brakuje również tauryny i substancji chemicznych pochodzenia zwierzęcego, które występują w karmie dla kotów. Psy mogą jednak jeść owoce takie jak jabłka itp. oraz warzywa, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na witaminy i minerały.
Granulki dla psów zazwyczaj zawierają odpowiednią równowagę białek, minerałów, kalorii, witamin, błonnika i tak dalej, a specjalny składnik zwany glikolem propylenowym znajduje się głównie w mokrych produktach spożywczych dla psów.
Karma dla kotów
Kot jest w całości zwierzęciem mięsożernym, którego żywienie zależy wyłącznie od produktów zwierzęcych. Koty są łowcami z przyzwyczajeń i zwykle jedzą swoją zdobycz na surowo, dlatego ewolucyjnie są przystosowane do bardzo szybkiego trawienia białek, a zatem karma dla kotów wymaga dużej ilości białka.
Koty są również żywicielami oportunistycznymi, co oznacza, że jedzą, kiedy tylko mogą; dlatego muszą być karmione kilka razy w ciągu dnia w porównaniu z psem, który potrafi przystosować się do 2-3 posiłków rozciągniętych na cały dzień. Karma dla kota przygotowana jest w postaci mokrego i suchego granulatu o niewielkich rozmiarach ułatwiających jedzenie.
Karma dla kotów zawiera do 26-30% białka zwierzęcego i wysoki procent tłuszczu w porównaniu z karmą dla psów. Zawierają niezbędne witaminy, takie jak witamina D, kwas pajęczynowy, niacyna itp. Karma dla kotów jest również bogata w minerały i kalorie; jednak wszystkie te składniki odżywcze są zwykle produktami pochodzenia zwierzęcego.
Karma dla kotów zawiera również taurynę, która jest chemiczną pochodną kwasu aminosulfonowego i jest niezbędnym składnikiem diety kotów. Wiadomo również, że dzięki większej ilości dodanych składników odżywczych karma dla kotów jest smaczniejsza niż karma dla psów.
Główne różnice między karmów dla psów i kotów
1. Karma dla psów jest znacznie bogatsza we włókna roślinne niż karma dla kotów, w której brakuje jakichkolwiek produktów roślinnych.
2. Karma dla psów ma bardzo niską zawartość tłuszczu ze względu na nietolerancję tłuszczu, podczas gdy kot dobry jest bogaty w tłuszcz.
3. Karma dla psów zawiera bardzo małą ilość witaminy D, podczas gdy karma dla kotów jest bogata w witaminę D.
4. Karma dla psów zawiera chemiczny glikol propylenowy, natomiast karma dla kotów jest wzbogacona o taurynę.
5. Karma dla psów jest uważana za mniej smaczną niż karma dla kotów ze względu na niższą zawartość białka i tłuszczu.
6. Karma dla psów ma zwykle większe granulki lub kawałki, podczas gdy karma dla kotów ma mniejsze granulki, co ułatwia połykanie.
Oczywiste jest, że karma dla psów i kotów posiada kilka różnic i to jest powód, dla którego kotom i psom przypisano różne karmy. Należy unikać mieszania, ponieważ każda z tych karm jest bogata w składniki odżywcze wymagane dla określonego organizmu, podczas gdy może być szkodliwa dla innych, ponieważ tłuszcz lub witamina D znajdujące się w karmach dla kotów nie są odpowiednie dla psów.
Chociaż karma dla kotów może być smaczna ze względu na wysoką zawartość białka, należy jej unikać. Ponadto koty mogą nie lubić karmy dla psów ze względu na niewielką ilość tłuszczu. Nawet jeśli twoje zwierzęta jedzą naprzemiennie, zaleca się, aby jedzenie było trzymane oddzielnie i podawane w różnych porach, aby uniknąć mieszania.