icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Doberman – co to za rasa i dla kogo będzie najlepsza?

Pochodzenie i historia psów rasy dobrerman

Doberman jest rasą stosunkową młodą, która powstała w ostatnich dziesięcioleciach XIX wieku. Nazwa rasy pochodzi od jej twórcy – Fryderyka Ludwika Dobermana z Turyngii. Zajmował się on egzekucją długów oraz pełnił funkcję poborcy podatkowego. Według licznych przekazów był również hyclem. Ponieważ profesje Fryderyka Dobermana nie cieszyły się ogólnym uznaniem, a i często miał powody by obawiać się o swoje życie, potrzebował silnego, wytrzymałego i agresywnego psa obronnego przy którym mógłby czuć się bezpiecznie. Postanowił wykorzystać fakt, że miał swobodny dostęp do psów o różnym charakterze i wyhodować psa, który spełniałby jego oczekiwania. W tym celu zaczął liczne krzyżówki. Niestety nie da się dokładnie określić jego poczynań w kierunku stworzenia rasy. Najprawdopodobniej do powstania dzisiejszego Dobermana przyczyniły się takie rasy jak; pinczer krótkowłosy, owczarek niemiecki, wyżeł niemiecki, rottweiler i owczarek francuski beauceron a być może liczne mieszańce, które posiadały pożądane cechy. Powstała w ten sposób całkowicie nowa rasa psów w momencie śmierci Fryderyka Dobermana nie była do końca znana. W celu ujednolicenia rasy Otto Goller (przyjaciel Dobermana) podjął się kontynuacji krzyżówek. Krzyżówka z Manchester terierem i Greyhoundem doprowadziła do zmian w budowie psa. Doberman nabrał szlachetniejszego wyglądu, a jego sylwetka prezentuje się dumne i niezwykle elegancko. Dobermany za odrębną rasę uznano w 1910 roku. W latach międzywojennych psy tej rasy zyskały sporą popularność zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. W Polsce do dzisiaj rasa ta jest rozpoznawalna i dość popularna.
Według podziału psów ze względu na rasy przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI), dobermany należą do grupy II – pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, a dokładniej sekcji 1.1 – pinczery.



Charakter dobermana

Dobermany to psy dostojne, pewnie siebie, o silnym charakterze i obdarzone nadzwyczajną sprawnością fizyczną. Wbrew panującej opinii o wrodzonej agresji i zaciętości, psy te są bardzo czułe. Ich pierwotne cechy wraz z rozwojem hodowli zostały znacznie złagodzone. Potrzebują bliskości i kontaktu z człowiekiem. Lubią tulić się do właścicieli, potrafią domagać się pieszczot i zainteresowania. Doberman jest psem uczuciowym, ale też bardzo zazdrosnym o swojego właściciela. Źle znosi samotność, najlepiej czuje się w gronie najbliższych mu osób. Pozostawiony na dłuższy czas sam może stać się agresywny. Dobermany należą do psów odważnych. Oprócz tego psy te posiadają doskonałą pamięć, przez co nie zapomną doznanej od kogoś krzywdy nawet po wielu latach. Są przez to świetnymi psami stróżującymi i obronnymi. Wobec obcych zachowuje się nieufnie. Ich zachowanie w stosunku do dzieci z którymi mieszkają, jest niezwykle opiekuńcze ale nie przepadają za nieznanymi im maluchami, dlatego ważne jest, aby nie przekroczyć granicy ich cierpliwości. Z uwagi na rozmiary kontakt z dziećmi powinien odbywać się pod okiem dorosłego. W stosunku do innych zwierząt dobermany nie są szczególnie towarzyskie, chyba, że razem się wychowują. Wtedy pies ze swoim towarzyszem może stworzyć przyjacielski duet. Silny i dominujący charakter psa powoduje, że Doberman może mieć trudności z akceptacją innych psów, zwłaszcza jeśli są one tej samej płci. W domu współlokatorów toleruje, jednak podczas spacerów może uznać ich za potencjalne ofiary. Bardzo dużo zależy od prawidłowej socjalizacji i wychowania. Nie należy jednak oczekiwać od Dobermana, że będzie to prawdziwa dusza towarzystwa, chętna do zabawy z napotkanymi zwierzętami. Rasa ta nie należy do psów myśliwskich, ale zdecydowanie nie jest pozbawiona całkowicie instynktu łowieckiego.

doberman
Wygląd dobermana

Doberman jest psem średniej wielkości o mocnej i muskularnej budowie. Wysokość psa w kłębie wynosi od 68 do 72 cm, a suki między 63 a 68 cm. Waga psa osiąga około 40-45 kilogramów, a suki 32-35 kilogramów. Pomimo bardzo rozbudowanych mięśni ma dość delikatną sylwetkę, wpisaną w kwadrat. Głowa jest wydłużona i proporcjonalna do reszty tułowia. Oglądana z góry ma kształt tępo ściętego stożka. Stop nieznacznie zaznaczony. Szyja dość długa, dobrze umięśniona, wzniesiona i łagodnie wygięta. Dodaje prawdziwej szlachetności sylwetce. Oczy owalne, średniej wielkości, ciemne o czujnym i przenikliwym spojrzeniu. Uszy wysoko osadzone, średniej wielkości, naturalnie przylegające do policzków. Kiedyś praktykowano przycinanie szczeniakom uszu, aby były postawione do góry. Na dzień dzisiejszy w większości krajów Europy obowiązuje całkowity zakaz tej praktyki. Nos czarny, chociaż może występować również w jaśniejszych odcieniach. Kończyny przednie proste i mocne. Kończyny tylne dobrze umięśnione, równoległe do siebie ustawione. Ogon osadzony wysoko, postawiony w stanie naturalnym. Doberman porusza się w sposób niezwykle elegancki, ale ruch ten jest bardzo swobodny. Sierść jest gęsta, krótka, twarda, mocno przylegająca na całym ciele – rasa ta jest całkowicie pozbawiona podszerstka. Umaszczenie jest czarne z ciemnymi brązowymi podpaleniami lub brązowe podpalane. Podpalanie powinno być wyraźnie odgraniczone, występujące na kufie oraz w charakterze pojedynczych plamek na policzkach, szyi, głowie, na klatce piersiowej, wewnętrznej stronie ud i ramion. Oprócz klasycznych umaszczeń można również spotkać dobermany błękitne, bądź białe. Nie są one jednak akceptowane przez FCI (Międzynarodową Organizację Kynologiczną).

Wychowanie i szkolenie dobermana – co powinieneś wiedzieć?

Doberman jest psem bardzo inteligentnym, który szybko się uczy. Psy tej rasy nie szczekają bez powodu – jeśli coś ich zaniepokoi wyraźnie i głośno dadzą znać właścicielowi. Trudno się zatem dziwić, że ze względu na swoje specyficzne cechy znalazły zatrudnienie w służbach mundurowych. Niezależność i silny charakter powodują, że psy tej rasy potrzebują czuć, że człowiek jest “przywódcą” i należy się go słuchać. Na właściciela Dobermana nadaje się osoba stanowcza i konsekwentna, która odpowiednio go ułoży i jednocześnie zbuduje z nim silną więź. Aby osiągnąć sukces wychowawczy od szczeniaka powinno się psu poświęcać sporo uwagi i zainteresowania. Pomoże to w budowaniu wzajemnego zaufania. Naukę trzeba zacząć jak najwcześniej to tylko możliwe. Szkolenie powinno odbywać się pod okiem doświadczonego specjalisty. Warto je rozpocząć już w psim przedszkolu. Zanim rozpocznie się szkolenie obronne należy w pierwszej kolejności uzyskać pozytywny wynik z kursu podstawowego posłuszeństwa. Dobrze wychowany i zsocjalizowany pies nie napadnie na nikogo bez powodu. Czworonogi te doskonale umieją opanować i kontrolować swoją agresję. Szkolenie powinno odbywać się w krótkich, powtarzających się seriach. Podobnie jak inne psy, doberman lubi być doceniany, a przede wszystkim powinien wiedzieć, że jesteśmy z niego dumni. Nie tylko sprawimy psu przyjemność, ale to będzie dla niego dobra motywacja do kolejnych ćwiczeń. Podczas szkolenia nie wolno stosować agresji fizycznej, jak i słownej. Zła atmosfera może spowodować utratę zaufania psa, niechęć do kolejnych działań a nawet niepożądaną agresję. Doberman nie toleruje jakiejkolwiek próby wymuszania posłuszeństwa, bądź brutalnego traktowania. Jest to rasa spostrzegawcza, która szybko zauważy każdą słabość właściciela i oczywiście postara się ją wykorzystać. Co ważne, psy te bywają dość uparte, przez co właściciel powinien uzbroić się w cierpliwość. Jednak systematyczna praca z psem przyniesie pożądane efekty. Przy tej rasie ogromnie ważna jest wczesna socjalizacja. Pies od małego powinien poznawać nowe bodźce, miejsca, ludzi czy zwierzęta. Pierwsze miesiące życia szczeniaka mają kluczowy wpływ na jego późniejsze zachowanie.
Doberman posiada w sobie ogromne pokłady energii, przez co wymaga sporej dawki codziennego ruchu, aby ją rozładować. Nie jest przy tym wybredny, bez trudu dopasuje się do wszelkich aktywności, które akurat lubi jego właściciel. Oprócz regularnych spacerów i dodatkowych aktywności fizycznych, do prawidłowego rozwoju potrzebuje też zajęć umysłowych. Jeśli nie zapewnimy psu aktywności której potrzebuje, znajdzie sobie zajęcie sam – często niszcząc przedmioty w jego otoczeniu.



Żywienie Dobermana – co powinny jeść psy tej rasy

Dobermany mają dobry apetyt, dlatego należy zwrócić uwagę na ich wagę – musi ona utrzymywać się na właściwym poziomie. Przede wszystkim pożywienie powinno być dostosowane indywidualnie pod każdego psa, uwzględniając jego wiek, wagę, aktywność fizyczną i stan zdrowia. Wybierając sposób żywienia mamy do dyspozycji trzy możliwości: karmę suchą, karmę mokrą oraz dietę BARF, czyli samodzielne przygotowywanie posiłków. Niezależnie od wybranej diety w każdej z nich na pierwszym miejscu powinno być mięso. Decydując się na gotową karmę trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej skład. Karma powinna być jak najlepszej jakości, z dużą zawartością mięsa i warzyw oraz bez niepotrzebnych, sztucznych zapychaczy. Dobrze jest wybrać taką, która przeznaczona jest dla psów ras dużych. Dobermany są rasą dość wrażliwą na wszelkie niedobory witamin, dlatego ich dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i wzbogacana o odpowiednią suplementację. Szczeniaki powinny otrzymywać posiłki wysokobiałkowe, które wspomogą ich prawidłowy rozwój. Samodzielne przygotowywanie posiłków jest co prawda bardziej czasochłonne, ale daje nam możliwość skomponowania diety konkretnie pod potrzeby naszego psa. Jednak, aby taki rodzaj pożywienia był stuprocentowo odpowiedni dla pupila należy skonsultować się z psim dietetykiem albo weterynarzem, którzy pomogą nam skomponować dietę bogatą we wszystkie niezbędne składniki. Dzienną porcję jedzenia powinno podzielić na dwa mniejsze w celu uniknięcia skrętu żołądka a po posiłku psu należy zapewnić minimum godzinę odpoczynku. Pies powinien mieć stały dostęp do świeżej, często wymienianej wody pitnej.

Zdrowie – na co mogą chorować psy rasy doberman?

Dobermany na ogół są silnymi zwierzętami, cieszącymi się dobrym zdrowiem. Mimo tego, tak jak każda inna rasa, posiadają swoje słabe strony. Przede wszystkim miewają problemy zdrowotne charakterystyczne dla ras dużych, takie jak jak schorzenia związane z układem kostno-stawowym (dysplazja stawów biodrowych i łokciowych). Niektóre psy miewają skłonności do alergii skórnych, niedoczynności tarczycy czy zwyrodnień kręgów szyjnych. Oprócz tego z dziedzicznie występujących zaburzeń mogą wystąpić genetyczne choroby oczu jak progresywny zanik siatkówki czy zaćma. Inną dziedziczną przypadłością Dobermanów może być vWD czyli choroba von Willebranda, spowodowana brakiem białka odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi. Dobermany mogą mieć również problemy z układem sercowo-oddechowym. Ważne jest, aby w wieku szczenięcym nie narażać psa na zbyt intensywne treningi i zabawy, co mogłoby skutkować nadmiernym przeforsowaniem. U samców zdarzają się problemy z prostatą m.in.: torbiele gruczołu krokowego oraz jego przerost. Brak podszerstka sprawia, że doberman jest wrażliwy na skrajne warunki atmosferyczne. Nie powinien przebywać zbyt długo na zewnątrz podczas chłodnych dni a na spacery warto zaopatrzyć się w specjalne ubranko dla psa, które zapewni mu komfort i dodatkową ochronę przez zimnem. Latem należy zapewnić czworonogiemu przyjacielowi zacienione miejsce do odpoczynku i stały dostęp do świeżej wody pitnej. Duży wpływ na ogólny stan naszego psa ma odpowiednia dieta i pielęgnacja. Dobrym rozwiązaniem są regularne kontrole stanu zdrowia psa, co pozwoli ewentualnie wykryć zagrożenie we wczesnym stadium. Zdrowy, zadbany doberman żyje średnio od 10 do 14 lat.

wygląd dobermana
Pielęgnacja – jakich zabiegów potrzebuje doberman?

Sierść Dobermana jest krótka, a co za tym idzie jest łatwa w utrzymaniu. Nie wymagają one specjalnych i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Brak podszerstka powoduje, że psy te nie linieją, jednak niewielkie ilości sierści gubią cały czas. Ich krótki włos wbija się w każdy materiał i bywa kłopotliwy do usunięcia. Do czesania psa najlepiej sprawdzi się gumowa szczotka o miękkich elastycznych końcówkach, bądź rękawica zakładana na rękę. Szczotkuje się psa zawsze z włosem, ponieważ czesząc pod włos można łatwo zniszczyć sierść pupila. Doberman jest idealnym psem dla osób lubiących czystość. Na ich sierści nie zbiera się brud, a po intensywnym spacerze wystarczy je dokładnie przetrzeć ręcznikiem. Jeśli chodzi o kąpiel to nie ma z góry ustalonych interwałów. Częstotliwość kąpieli jest dowolna, ale warto ten zabieg wykonać jak pies po prostu jest już brudny. Do kąpieli używamy specjalnych szamponów dla ras krótkich albo szamponów hipoalergicznych ponieważ Dobermany mają tendencję do powstawania łupieżu. Można również sięgnąć po szampony dostosowane do aktualnej potrzeby włosa psa. Należy również kontrolować stan oczu i uszu, które w razie zabrudzeń powinny być dokładne przemyte. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziemy szeroki asortyment preparatów do pielęgnacji oczu i uszu. Na uwagę zasługują również zęby, które regularnie powinny być czyszczone w celu zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej i pozbycia się ewentualnego kamienia nazębnego. Można do tego użyć specjalnych past dla psów lub gryzaków dentystycznych. Doberman z racji dużej aktywności fizycznej nie powinien mieć raczej problemu ze ścieraniem pazurów. Jeśli jednak nie radzi sobie z tym naturalnie, wtedy należy je regularnie skracać za pomocą obcinaczki. Najlepiej przyzwyczajać psa do podstawowych zabiegów od małego, dzięki czemu na dalszych etapach życia nie będzie miał poczucia niepokoju a zabiegi będą jedynie stanowiły chwilowy obowiązek.

Akcesoria dla psa – podstawowa wyprawka dla Dobermana

Podstawowym elementem wyprawki są miski na karmę i wodę. Warto wybrać wytrzymałe modele. Tak jak każdy inny domownik, Doberman powinien mieć zapewniony swój własny kąt, w którym będzie czuł się bezpiecznie a przy tym mógł odpocząć. Wybierając legowisko dla pupila zwróć uwagę na jego wielkość. Powinno być dostosowane do wielkości psa, tak aby miał on możliwość swobodnego rozciągnięcia się. Doberman to pies silny, dlatego wybierając się na spacer trzeba zaopatrzyć psa w dobrze dopasowane szelki typu guard lub mocną i szeroką obrożę oraz wytrzymałą, długą smycz. Przyda się również kaganiec – najlepiej fizjologiczny, który umożliwi psu komfortowe oddychanie i picie. Na zimę warto zaopatrzyć się w ubranko chroniące naszego podopiecznego przed zimnem. Można też zakupić pelerynkę przeciwdeszczową, która zapobiegnie wychłodzeniu pupila podczas spacerów w deszczu. Koniecznie też należy kupić akcesoria przydatne podczas codziennej pielęgnacji psa. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziemy duży wybór wszystkich potrzebnych produktów, a wykwalifikowani sprzedawcy pomogą nam dobrać te, których potrzebuje nasz pupil.

Hodowla i zakup – na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujesz się na zakup Dobermana, upewnij się, że jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa. Wybierając hodowlę, zwróć uwagę czy jest ona zarejestrowana ZKwP (Związku Kynologicznym w Polsce). Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy z pewnością posiadają sporą wiedzę na temat danej rasy i mają doświadczenie w jej prowadzeniu. Przeglądając poszczególne ogłoszenia szczególną uwagę zwróć na opisy i przedstawione zdjęcia. Główna zasada przy zakupie szczeniaka brzmi – nie spiesz się. Daj sobie czas, aby znaleźć tą właściwą hodowlę. Nie daj się skusić atrakcyjnym pod względem cenowym ofertom. Zazwyczaj pochodzą one z pseudohodowli, które nastawione są jedynie na zysk nie zawracając sobie głowy dobrem zwierząt. Ważniejszym aspektem są kwestie zdrowotne i warunki w których żyją psy hodowlane. Przed zakupem wybierz się osobiście do wybranego przez siebie hodowcy i sprawdź panujące tam warunki. Poproś o przedstawienie Ci niezbędnej dokumentacji, książeczki zdrowia i wykonanych badań. Jest to ogromnie ważne, ponieważ w wielu hodowlach wykonywane są badania genetyczne, dzięki czemu można wykluczyć lub zminimalizować ryzyko ich wystąpienia schorzeń genetycznych. Nie bój się zadawać pytań o interesujące Cię aspekty. Dobry hodowca będzie służył Ci radą nie tylko na etapie kupna psa ale również w dalszej drodze z Twoim nowym pupilem. Z drugiej strony hodowcy zależy, aby jego psy trafiły w jak najlepsze ręce – do pełnego miłości domu. Nie bój się więc odpowiadać na zadawane Ci pytania. Za szczeniaka Dobermana trzeba zapłacić pomiędzy 2500 do 5000 zł, ale trzeba pamiętać, że na cenę ma wpływ wiele czynników jak wiek, płeć, osiągnięcia rodziców czy renoma hodowli.

Do kogo pasuje Doberman?

Doberman nie jest psem dla każdego. Potrzebuje konsekwentnego, silnego psychicznie ale przy tym łagodnego opiekuna, który będzie w stanie okiełznać jego silny temperament. Opiekun powinien być spokojny i zrównoważony. Nie nadaje się dla niedoświadczonych właścicieli, którzy poszukują swojego pierwszego psa. Wymaga sporo ruchu i codziennej aktywności, dlatego dobrze odnajdzie się przy boku kochających sport właścicieli. Z tego samego względu nie nadaje dla starszych osób. Doberman bez problemu dostosuje się do życia w mieszkaniu. Źle znosi samotność, dlatego jego opiekun nie powinien spędzać większości dnia poza domem. Na prawdziwą przyjaźń i uznanie Dobermana trzeba trochę zapracować, ale ten trud z pewnością się opłaca. Zyskasz wiernego Ci towarzysza, który wniesie do twojego życia sporą dawkę ruchu i miłości!