icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Dog niemiecki – jaki charakter i wymagania mają psy tej rasy?

Pochodzenie i historia Doga niemieckiego

Dog niemiecki to jedna ze starszych ras psów. Jego początki sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Jedna z hipotez mówi, że przodkami wszystkich dogowatych były starożytne dogi tybetańskie. Bardziej współczesna hipoteza mówi, że przodkami dzisiejszych Dogów niemieckich, były wymarłe już buldogi niemieckie (Bullenbeisser) oraz psy używane do polowania na dziki i przypominające z wyglądu mieszankę mastifa angielskiego z greyhoundem. Z biegiem czasu i wraz z zanikiem polowań na dziki, hodowla doga na terenie dzisiejszych Niemiec została mocno ograniczona. Nieco zapomniana rasa ta, odżyła ponownie, kiedy zyskała uznanie wśród elit. Dumna postawa i majestatyczny sposób poruszania się idealnie wpisywał się w sposób życia wyższych sfer. Nazwa Dog niemiecki została użyta podczas ustalenia pierwszego wzorca rasy, które miało miejsce w Berlinie, w 1880 roku.
Według klasyfikacji FCI Dog niemiecki został zaliczony do grupy II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, sekcja 2.1 – Molosy typu mastifa, jako pies do towarzystwa i stróżujący.

Charakter Doga niemieckiego

Dog niemiecki to niezwykle przyjazny pies. Łączy w sobie wiele cudownych cech. Wielkość i dostojność idzie w parze z jego charakterem. Jest to pies dumny, opanowany i bezgranicznie przywiązany do swoich właścicieli, którym okazuje dużo uczuć, a w ich obronie oddałby życie. Czuje się odpowiedzialny za wszystkich członków rodziny, ale zawsze wybiera jedną osobę, z którą jest szczególnie związany. Ten wrażliwy olbrzym wyjątkowo źle znosi samotność, dlatego nie powinno się go izolować. Pozbawiony towarzystwa swoich najbliższych staje się osowiały i smutny. Może to spowodować poważne zmiany w jego psychice i charakterze. Doskonale odnajdzie się do domu z dziećmi. Wykazuje się w stosunku do nich cierpliwością i delikatnością. Jednak warto pamiętać, że jest to ogromny pies, dlatego należy zwracać uwagę, aby nie wyrządził dzieciom przypadkowej krzywdy. Dog niemiecki jest towarzyski w stosunku do innych zwierząt, zwłaszcza, jeżeli przyzwyczajony jest do nich od małego, a właściciel zadbał o odpowiednią socjalizację. Wobec obcych bywa nieufny, wycofuje się i analizuje zagrożenie. Doskonale sprawdzi się w roli obrońcy i stróża, ale będzie interweniował tylko wtedy, gdy zajdzie taka konieczność.



Charakterystyczny wygląd Doga niemieckiego

Dog niemiecki charakteryzuje się eleganckim i dumnym wyglądem. Ma proporcjonalną, zwartą i mocną sylwetkę. Dog niemiecki jest psem wysokim. W kłębie pies osiąga od 80 do 90 cm, suki są nieco mniejsze i osiągają między 70 a 80 cm. Ważą od około 50 do 70 kg. Głowa osadzona na długiej, smukłej i muskularnej szyi z uszami średniej wielkości, wysoko osadzonymi i naturalnie zwisającymi. Oczy Doga są ciemne, średniej wielkości, o migdałowatym kształcie i bystrym spojrzeniu. Kończyny proste, o mocnym kośćcu. Krótkowłosa sierść jest gładka, gęsta i lśniąca. Dog niemiecki porusza się w sposób niezwykle harmonijny, krokiem długim ale lekkim i sprężystym. Pod względem umaszczenia dogi dzielimy na czarne (w kolorze intensywnej czerni); arlekiny (białe z czarnymi plamami); błękitne (o czystym, stalowo niebieskim umaszczeniu); żółte (od jasno złocistych po ciemno złote); pręgowane (od jasno do ciemno złotej, z wyraźnie rozmieszczonymi pręgami biegnącymi wzdłuż żeber).

jak wygląda dog niemiecki

Wychowanie i szkolenie Doga niemieckiego

Przodkowie dogów brali udział w polowaniach na grubego zwierza oraz służyli jako psy do towarzystwa. Dzisiaj funkcja tych czworonogów uległa zmianie, są one typowymi psami rodzinnym. Dog niemiecki odznacza się wielką inteligencją. Potrzebuje doświadczonego szkoleniowca, przy którym będzie uczył się chętnie i szybko, a przy tym skutecznie. Jak przy każdej innej rasie, w czasie szkolenia ważna jest odpowiednia motywacja. Dzięki pochwałom, nagrodom i silnej więzi ze swoim opiekunem osiągniemy najlepsze efekty. Dog niemiecki jest psem wrażliwym, dlatego bezwzględnie nie można w stosunku do niego stosować kar i agresji słownej, ponieważ nie tylko nie będzie chciał współpracować, ale również może stracić zaufanie do opiekuna. Szczeniaki wymagają konsekwentnego i łagodnego wychowania. Bardzo ważna jest socjalizacja – psiak powinien poznawać nowe miejsca, ludzi czy zwierzęta. Szkolenie dobrze rozpocząć dość wcześnie, dlatego idealnym wyborem będzie zapisanie psa do psiego przedszkola. Ponieważ Dogi niemieckie uwielbiają się bawić, warto wykorzystać tą cechę podczas szkolenia.

Pielęgnacja – co warto wiedzieć o pielęgnacji Doga niemieckiego?

Pielęgnacja Doga niemieckiego nie jest wymagająca, a jego szata jest bardzo łatwa w pielęgnacji, chociaż wymaga systematyczności. Nie linieją one zbyt intensywnie ale podobnie jak w przypadku innych psów o krótkiej sierści, włosy Doga bardzo łatwo wbijają się się w odzież i tapicerkę mebli skąd trudno je usunąć. Raz w tygodniu Doga powinno się wyczesać szczotką z gęstego, naturalnego włosia o równej szczecinie. Warto zaopatrzyć się również w szczotkę silikonową, która doskonale zbiera martwy włos pobudzając jednocześnie krążenie. Szczotkować należy zawsze z włosem i używając odpowiedniej odżywki do czesania. Odżywka powinna zawierać składniki nawilżające i nabłyszczające. Doga kąpiemy w miarę potrzeby, w szamponach przeznaczonych dla ras krótkowłosych. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszy i oczu. Konieczna jest stała kontrola ich stanu, a w razie potrzeby czyszczenie oraz przemywanie. Pazurki podcinamy regularnie, jeśli pies nie zdziera ich sam. Można użyć do tego specjalnych cążków do obcinania pazurów. Samodzielna kąpiel tak dużego i ciężkiego psa może być problematyczna lub wręcz niemożliwa do wykonania w warunkach domowych. Poza kwestią miejsca w łazience, trudne może okazać skłonienie Doga do wejścia do wanny a umieszczanie go w niej na siłę i wbrew woli psa może skończyć się urazami – naszymi i psa. Zdecydowanie warto skorzystać w tym przypadku z usług profesjonalnego salonu pielęgnacji zwierząt, który posiada specjalistyczne wyposażenie takie jak wanny z regulowaną wysokością, z drzwiczkami i rampą ułatwiającą wchodzenie psom dużych ras, czy odpowiedniej wielkości, regulowane stoły. W takim salonie wykwalifikowani groomerzy zajmą się naszym podopiecznym w sposób bezpieczny i zapewnią mu wszelkie niezbędne zabiegi.

Żywienie – co powinien jeść Dog niemiecki?

Niezależnie od sposobu żywienia psa, na który się zdecydujemy – posiłki powinny być dobrane indywidualnie, uwzględniając przy tym wiek i wagę psa, aktywność fizyczną w ciągu dnia, bądź ewentualne problemy zdrowotne. Dog niemiecki rozwija się i rośnie w zawrotnym tempie, dlatego dieta ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Szczeniaki powinny dostawać doskonale zbilansowaną i wysokiej jakości karmę, przeznaczoną dla maluchów ras dużych. Niedobory lub zaniedbania na tym etapie życia, mogą rzutować na całe dorosłe życie naszego czworonoga. Aby zminimalizować ryzyko skrętu żołądka u psa, porcję należy podzielić co najmniej na dwa posiłki i zapewnić psu minimum godzinny odpoczynek po jedzeniu. Można wybrać zarówno gotowe karmy – suchą, jak i mokrą, bądź też samodzielne przygotowywać psu posiłki (dieta BARF). Wybierając sposób żywienia psiaka, najlepiej skontaktować się z psim dietetykiem lub weterynarzem, który pomoże nam w wyborze tej odpowiedniej. Posiłki warto wzbogacić o dodatki chroniące stawy – glukozaminy i chondroityny, co przy wielkości tych psów ma kapitalne znaczenie. Oczywiście nie zapominajmy o zapewnieniu psu stałego dostępu do świeżej wody pitnej.



Zdrowie – najczęstsze schorzenia Doga niemieckiego?

Dogi niemieckie nie należą niestety do psów długowiecznych, chociaż zdarzają się osobniki, które dożywają nawet 12 lat. Średnia długość życia u tej rasy wynosi około 9 lat. Ze względu na swoje rozmiary są dość wrażliwe. Dog toleruje upały, ale za nimi nie przepada. Podczas ciepłych dni należy zapewnić mu zimną i regularnie wymienianą świeża wodę oraz chłodne i zacienione miejsce do odpoczynku. Z uwagi na umaszczenie, Arlekiny są mniej odporne na wysoką temperaturę. Podczas zimniejszych czy deszczowych dni Dog nie powinien zbyt długo przebywać na zewnątrz, ponieważ słabo znosi zimno. Jednym z częściej występujących schorzeń u tej rasy jest skręt żołądka, dlatego ważne jest, aby pies miał zapewniony odpoczynek po jedzeniu. Innymi chorobami mogą być dermatoza cynkozależna – czyli niedobór cynku lub utrudnione jego wchłanianie oraz problemy z sercem ( kardiomiopatia). Sporadycznie mogą występować choroby stawów i więzadeł, jak dysplazja stawu biodrowego czy łokciowego. Z uwagi na ich wielkość, wagę i długość kończyn bardzo niebezpieczne jest rozjeżdżanie się łap Doga. Dzieje się tak na śliskich parkietach, panelach czy na schodach i może prowadzić do mniej lub bardziej poważnych urazów. Warto zaopatrzyć się w takim przypadku w wykładzinę lub dywan a jeśli nie mamy takiej możliwości to korzystajmy ze specjalnych preparatów antypoślizgowych, które nanosi się na poduszki łap psa. Bez problemu dostaniemy je w dobrych sklepach zoologicznych.
Warto pamiętać, że Dog fizycznie dorasta szybko, jednak psychiczną dojrzałość osiąga znacznie później.

dog niemiecki duży pies o łagodnym usposobieniu

Akcesoria i wyposażenie – co warto kupić Dogowi niemieckiemu?

Podstawowym składnikiem psiej wyprawki są miski na karmę i wodę. Z uwagi na rozmiary Doga warto zaopatrzyć się w miski montowane na regulowanym stojaku, którego wysokość możemy dostosowywać do potrzeb – dzięki takiemu stojakowi pies nie musi mocno pochylać się sięgając do misek. Aby spacery były bezpieczne i wygodne powinniśmy wyposażyć naszego pupila w dobrze dobrane, komfortowe szelki typu guard lub szeroką obrożę i solidną smycz. Ze względu na rozmiary naszego pupila, warto wybrać smycz dłuższą niż standardowe. Dobrym rozwiązaniem są specjalne smycze 6w1, które posiadają regulację umożliwiającą prowadzenie psa na kilka sposobów. Jak każdy inny pies również nasz pupil powinien posiadać swoją własną przestrzeń, w której będzie mógł swobodnie wypoczywać. Legowisko Doga niemieckiego powinno być komfortowe i dopasowane do jego wielkości. Dobrze wybrać posłanie ortopedyczne, które ze względu na duże rozmiary naszego pupila będzie chronić jego stawy. Do zabawy nadadzą się solidne i duże zabawki, aby zapobiec ich połknięciu. Do codziennej pielęgnacji powinniśmy zakupić wspomniane powyżej szczotkę z naturalnego włosia, szczotkę silikonową, odżywkę do czesania oraz w obcinaczki do przycinania pazurków.

Hodowla i zakup doga niemieckiego

Jeśli jesteś zdecydowany na zaopiekowanie się nowym członkiem twojej rodziny i zdajesz sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką na siebie bierzesz – możesz rozpocząć poszukiwanie odpowiedniej hodowli. Od czego zacząć? Przede wszystkim – daj sobie czas. Przeszukując oferty hodowli, dokładnie przyjrzyj się zdjęciom i opisom, które zostały zamieszczone. Sprawdź, czy hodowca jest zarejestrowany w Związku Kynologicznym w Polsce, dzięki temu otrzymamy gwarancję czystości rasy i genów. Jeśli znajdziemy właściwą hodowlę to musimy być przygotowani na wydatek co najmniej 3000 zł. Oczywiście warto mieć na uwadze, że na cenę wpływa wiele czynników, takich jak renoma hodowli, pochodzenie i utytułowanie rodziców, płeć czy rodzaj umaszczenia malucha. Nie warto decydować się na oferty z pseudohodowli. Są one atrakcyjne cenowo ale nie są nastawione na dobro i zdrowie psów a jedynie na szybki zysk. Jeśli zdecydujesz się na na konkretną hodowle to udaj się do niej osobiście, aby sprawdzić warunki w których trzymane są psiaki. Poproś o niezbędną dokumentację. Zapytaj o wszystkie interesujące Cię aspekty – kwestie związane ze szkoleniem, pielęgnacją czy wymaganiami rasy. Dobry i doświadczony hodowca udzieli Ci wielu licznych wskazówek, które podczas twojej dalszej przygody z pupilem mogą okazać się świetną pomocą. Warto mieć na uwadze, że zakup szczeniaka to początek wydatków. Dog niemiecki to rasa dość droga w utrzymaniu. Miesięczny koszt wynosi średnio 400-500 zł.

Dog niemiecki – dla kogo ta rasa

Dog niemiecki nie jest psem, który nadaje się dla każdego. Potrzebuje doświadczonego właściciela, który potrafi konsekwentnie, ale przy tym łagodnie go wychować. Nie nadaje się do osób niecierpliwych i nerwowych, oczekujących od psa natychmiastowych rezultatów w nauce. Dog odnajdzie się zarówno w domu z ogródkiem, jak i w mieszkaniu pod warunkiem, że znajduje się ono na parterze, bądź w bloku z windą. Chodzenie po schodach zwiększa u psów tej rasy wystąpienie schorzeń stawów. Dog niemiecki odnajdzie się przy boku osoby samotnej, jak i rodziny z dziećmi. Nie nadaje się dla osób przywiązujących bardzo dużą wagę do czystości i estetyki mieszkania. Duże, zwisające wargi czyli popularne “fafle” powodują, że Dog mocno się ślini. Trzepiąc łbem rozrzuca radośnie ślinę wszędzie dookoła. Jeśli ten aspekt Ci nie przeszkadza i lubisz mocno przytulić się do swojego pupila, to Dog niemiecki jest doskonałym wyborem. Poświęcając mu trochę czasu i okazując naszą miłość zyskamy prawdziwego i wiernego przyjaciela!