Fakty o Twoim psie, o których nie wiedziałeś
Spis treści
Aby lepiej zrozumieć swojego czworonoga, powinieneś jak najlepiej go poznać. Pomoże Ci w tym znajomość pewnych ciekawych faktów. Psy komunikują się ze swoim właścicielem używając do tego jedynie mowy swojego ciała. Niektóre sygnały widoczne są dla nas na pierwszy rzut oka. Inne są jednak o wiele trudniejsze do rozszyfrowania i zrozumienia. Żyjąc z naszym czworonożnym przyjacielem powinniśmy wiedzieć o nim niemal wszystko. Ale czy zawsze tak jest? Te fakty pozwolą Ci lepiej zrozumieć Twojego pupila – sprawdź czy były Ci znane.
Psy posiadają niesamowity węch
Zmysł węchu psa jest od 1000 do 10 000 razy bardziej wyostrzony niż węch ludzi. Wystarczy powiedzieć, że przeciętny człowiek posiada kilka milionów komórek węchowych, zaś pies może ich mieć nawet kilkaset milionów! Nie wszystkie psy mają identyczny węch – niektóre rasy mają go lepiej rozwiniętego niż inne. Rasą, która cechuje się najlepszym węchem w psim świecie jest Bloodhound. Psi węch można też trenować, czego najlepszym przykładem są owczarki niemieckie pracujące w służbach mundurowych. Co ciekawe, psy potrafią węszyć każdym nozdrzem niezależnie – prawe nozdrze odpowiada za pozytywnie kojarzone zapachy, zaś lewe skupia się na zapachach nieznanych i stresogennych. Niezależnie od rasy psy są w stanie wyczuć inne zapachy czy zwierzęta z odległości znacznie większej, niż mógłby zrobić to człowiek o najdoskonalszym węchu.
Psy odczuwają emocje ludzi
W wyniku wielokrotnie przeprowadzonych badań udowodniono naukowo, że że psy rozróżniają nasze samopoczucie. Jeśli masz ciężki dzień i nic nie układa się po Twojej myśli, jesteś rozdrażniony i nieswój to odpuść sobie zaplanowane szkolenie swojego czworonoga. Pies nie będzie w stanie w pełni się skupić na wykonywaniu poleceń. Kiedy jesteśmy zdenerwowani nasz pies usunie się na bok i będzie kładł po sobie uszy. I przeciwnie – jeśli okażemy radość i zadowolenie nasz pupil będzie przepełniony szczęściem i będzie zachęcał nas do zabaw i pieszczot. Zostało naukowo udowodnione, że u psa, któremu okazujemy pozytywne uczucia, bawimy się z nim i poświęcamy mu swoją uwagę wydziela się oksytocyna, jeden z hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Co ciekawe, działa to także w drugą stronę – nawet kilkuminutowe pieszczoty z naszym pupilem potrafią całkowicie zniwelować lub znacznie zmniejszyć poziom naszego stresu. Nie bez powodu mówi się, że psy i koty są naturalnymi antydepresantami ludzi.
Ubranie lub przedmiot, który pachnie właścicielem pozwala łagodzić lęk separacyjny
Warto o tym pamiętać, kiedy nasz podopieczny ma zostać sam w domu podczas gdy my udajemy się do pracy. Jeśli zostawimy psu pachnącą nami część garderoby znacznie łatwiej zniesie kilka godzin samotności czekając na nasz powrót. Jeśli podczas wyjazdu na urlop oddajemy psa do hotelu dla zwierząt nie zapomnijmy wyposażyć go w ulubioną zabawkę i coś, co będzie mu o nas przypominało.
Nos psa można porównać do linii papilarnych człowieka
Nos pupila jest wyjątkowy i unikatowy. Nie ma dwóch identycznych psich nosów na całej planecie. Odcisk nosa naszego czworonoga mógłby zatem być wykorzystywany w biometrycznych systemach kontroli dostępu – podobnie jak nasze linie papilarne.
Przeczytaj również: Ranking przysmaków dla psów 2021
Psy pocą się zupełnie inaczej niż ludzie
Ludzie posiadają gruczoły potowe praktycznie na całym ciele. U psów są one zlokalizowane na ich łapach, a konkretnie na poduszkach. Dlatego też podczas upalnych dni na podłodze można zobaczyć mokre ślady odbitych łapek. Kiedy jest gorąco i pies się poci jego łapki wytwarzają intensywny zapach. Nasz podopieczny schładza się znacząc jednocześnie teren.
Dym papierosowy szkodzi psom
Palenie tytoniu szkodzi i chyba nikt już tego nie kwestionuje. Co gorsze, dym papierosowy i zawarte w nim trujące substancje szkodzą nie tylko osobie, która pali ale także wszystkim, którzy przebywają w jej pobliżu. Także psom i innym zwierzętom domowym. Tak zwane bierne palenie może spowodować u naszego pupila problemy z oddychaniem, choroby dróg oddechowych, alergie, a nawet raka płuc.
Zwijanie się psa w kłębek jest wrodzonym instynktem, który odziedziczył po swoich dzikich przodkach
Pozycja embrionalna jaką przyjmuje pies podczas snu jest pozostałością po jego dzikich przodkach. W ten sposób pies chroni swoje najbardziej wrażliwe miejsca, czyli gardło oraz brzuch. W ten sposób śpią wilki oraz dziko żyjące psy. Kiedy nasz pupil odsłania swój brzuch podczas odpoczynku czy lub pokazuje nam, że czuje się przy nas bezpieczny. Jest to oznaka wielkiego zaufania, jakim darzy nas nasz czworonożny przyjaciel.
Normalna temperatura ciała psa wynosi średnio około 38 stopni Celsjusza
Temperatura ciała psów różni się nieznacznie w zależności od ich wielkości. U ras miniaturowych i małych wynosi ona od od 38,5 do 39℃, u średnich od 38 do 39℃ zaś u dużych i olbrzymich od 37,5 do 38,5℃. Niekiedy nasz pies będzie miał nieco wyższą niż normalnie temperaturę i nie jest to jeszcze powód do niepokoju. Tak może być podczas upalnych dni, po dawce aktywności fizycznej, po posiłku czy w sytuacji kiedy pupil się stresuje. Mamy wówczas do czynienia z podwyższoną temperaturą, która wkrótce powinna wrócić do normy. Jeśli temperatura naszego podopiecznego wzrośnie o jeden stopień, to możemy mówić o stanie podgorączkowym. Gorączka jest wtedy, kiedy temperatura ciała psa wzrośnie o 2 lub 3℃ powyżej normalnej – jest to już groźny sygnał i powód do zmartwienia. Należy wtedy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Dalszy wzrost temperatury ciała naszego pupila stanowi już realne zagrożenie jego życia.
Psy potrafią być zazdrosne
Nasi czworonożni podopieczni nie tylko odczuwają ludzkie emocje, ale również sami potrafią je okazywać. Jedną z nich jest zazdrość. Szczególnie widoczna jest ona, kiedy okazujemy większe zainteresowanie innej osobie lub czworonogowi niż naszemu podopiecznemu. Sytuacja taka może powodować dyskomfort u pupila i skutkować nawet jego nieprzewidzianym zachowaniem.
Psy słyszą około 4 razy więcej niż ludzie
Poza doskonałym węchem psy mają również bardzo wyczulony słuch. Spektrum słyszalnych dla psów dźwięków jest o wiele szersze niż w przypadku ludzi. Przeciętny człowiek słyszy dźwięki w zakresie od 20 Hz (herców) do 20 kHz (kiloherców) zaś psy nawet do 45 kHz. Poza szerszym zakresem rozróżnianych odgłosów psy potrafią także znacznie dokładniej lokalizować źródło i kierunek, z którego dochodzi dźwięk. Poza węchem słuch pozwala psu namierzyć skąd zbliża się potencjalne zagrożenie, dlatego ważne jest abyśmy dbali o stan uszu naszych podopiecznych.
Psy potrafią rozpoznać około 250 słów i gestów
Każdy właściciel psa doskonale wie, że jego pupil go rozumie. Uważa się, że przeciętnie pies jest w stanie rozpoznać około 250 gestów i słów. Dzięki temu nasi czworonożni przyjaciele są w stanie uczyć się różnych komend a także rozpoznawać nasze potrzeby. Istotny do porozumiewania się z psem jest również ton naszego głosu. Co ciekawe, gesty warunkujące zachowanie psa wcale nie muszą być tak oczywiste jak np. machanie rękami, czy klepanie się w udo. Dobrze wyszkolony pies jest w stanie rozpoznawać i reagować nawet na komendy wydawane ruchem oczu!
Psy mają poczucie czasu
Oczywiście psy nie znają się na zegarku tak jak ludzie, ale są w stanie oceniać jego upływ. Psie poczucie czasu powiązane jest z ich zegarem biologicznym i rytmem dobowym, dlatego nasz pupil wie, że zbliża się jego pora karmienia czy spaceru i okazuje wówczas swoje podekscytowanie. Z tego samego powodu nasz czworonożny podopieczny raczej nie zerwie się w gotowości do spaceru, kiedy w środku nowy wstaniemy do łazienki.
Psy posiadają 1700 kubków smakowych
Jednym ze zmysłów, których natura poskąpiła psom jest zmysł smaku. Pies posiada 1700 kubków smakowych, zaś człowiek ma ich aż 9000. Pies jest w stanie rozpoznać smak kwaśny, gorzki, słony i słodki. Ma też receptory wyczulone na rozpoznawanie smaku mięsa oraz tłuszczów.
Szczeniaki rodzą się głuche, ślepe i bezzębne
Żaden pies nie rodzi się w pełni wyposażony w swoje supermoce. Szczenięta po urodzeniu są kompletnie bezbronne, nie mają zębów, są ślepe i głuche. Z każdym dniem swojego życia rozwijają się i poznają otaczający je świat. Podobnie jak ludzie także psy mają zęby mleczne (poza kilkoma), które wymieniają później na stałe.
Psy komunikują nam, kiedy czują się niekomfortowo lub odczuwają zagrożenie
W sytuacji zagrożenia czy stresu psy są w stanie wysłać nam komunikat mówiący o ich aktualnym samopoczuciu. Rolą odpowiedzialnego właściciela jest odpowiednie czytanie i zrozumienie tych sygnałów, a tym samym zapewnienie pupilowi bezpieczeństwa. Kiedy pies coś przeskrobie i patrzymy na niego marsowym okiem, bądź jest uczestnikiem zdarzenia obfitującego w nadmierne emocje będzie próbował uspokoić sytuację wysyłając sygnały uspokajające. Są to między innymi oblizywanie się (często połączone z układaniem uszu po sobie, odwracanie głowy (traktowane jako unikanie spojrzenia) lub całego ciała (kiedy pupil stawia się do kąta) lub też powolne poruszanie się (klasyczne chodzenie na paluszkach). Wysoki poziom stresu nasz podopieczny jest w stanie zakomunikować nam drżeniem swojego ciała, dyszeniem, wytrzeszczem oczu czy zjeżoną sierścią. Pies przyparty do muru oznajmia, że kończy się jego cierpliwość usztywnieniem sylwetki, mocno zaciśniętą szczęką i wzrokiem wpatrzonym w intruza. Sygnałami mówiącymi, że naprawdę powinniśmy zostawić czworonoga w spokoju jest jego parskanie, warczenie, prezentowanie zębów czy kłapanie szczękami. Później następuje już atak, który jest ostatecznością dla naszych czworonożnych przyjaciół.