Golden Retriever – usposobienie, wychowanie i wymagania. Dla kogo będzie to dobry wybór rasy?
Spis treści
Pochodzenie psów rasy Golden Retriever
Jest to rasa stosunkowo młoda, pojawiła się bowiem, dopiero pod koniec XIX wieku. Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii (Szkocji), a jej historia jest dość zagmatwana. Istnieje dużo teorii na temat jej dokładnego powstania. Najbardziej znana z nich mówi, że ojcem rasy jest sir lord Tweedmouth Dudley Marjoribanks, który skrzyżował żółtego Wavy-Coated-Retrievera z suczką rasy Tweed Water Spaniel. W ciągu kolejnych 20 lat potomków pierwszej krzyżówki krzyżowano z Flat coated retrieverami czy Seterami irlandzkimi. Powstała tak nowa rasa, która przypadła do gustu angielskiej arystokracji. Pierwotnym zadaniem Golden retrieverów było aportowanie upolowanej zwierzyny w tym do aportowania ptactwa wodnego, dzięki czemu dzisiejsze Golden retrievery tak kochają wodę. Pierwszy człon nazwy rasy nawiązuje bezpośrednio do koloru ich sierści, a drugi do sposobu ich pracy – “to retrieve” po angielsku znaczy aportować lub przynosić. W latach 60-tych XX wieku brytyjski związek kynologiczny oficjalnie uznał księgi hodowlane Lorda Marjoribanksa za dowód pochodzenia rasy. W Polsce pierwsze Goldeny pojawiły się w latach 80-tych XX wieku i stały się szybko bardzo popularne. Według podziału Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) Golden retriever należy do grupy VIII – aportery, płochacze i psy dowodne, sekcji 1 – retrievery.
Charakter Goldena Retrievera – pies o wielkim sercu
Golden retriever to pies niezwykle przyjacielski. Cechuje go spokój i umiarkowany temperament. Bardzo posłuszny człowiekowi, a przy tym przywiązany do swojej rodziny. Przez jego mocne oddanie nie powinno się go izolować bowiem samotny będzie bardzo nieszczęśliwy. Potrzebuje stałego kontaktu, co czasem może być uciążliwe. Golden retrievery są nieustannie skore do zabaw i pieszczot. Agresja jest im całkowicie obca, a do innych ludzi i zwierząt podchodzą bardzo przyjaźnie, dlatego nie sprawdzą się w roli stróża domowego.
Doskonale odnajdują się zarówno w towarzystwie dzieci, jak i osób starszych. Są przy tym cierpliwe i wyrozumiałe. Natura wyposażyła je w bardzo wysoką inteligencję. Cechują je dobra pamięć i szybkość uczenia się, dlatego też po odpowiednim szkoleniu świetnie radzą sobie jako towarzysze osób niewidomych i niepełnosprawnych. Są również wykorzystywane przez różnego rodzaju służby – tropią narkotyki lub pracują jako psy ratowniczo-poszukiwawcze.
Wygląd Goldena Retrievera
Golden retriever posiada silną i harmonijną budowę. Zalicza się do psów średniej wielkości. Samce w kłębie osiągają około 60 cm wysokości, suki są nieco drobniejsze i rosną do około 56 cm. Ich waga waha się od 29 do 40 kg. Głowa pełna wyrazu z ciemnymi, pełnymi miłości oczami. Mocny kościec sprawia, że jest to pies bardzo zwinny. Sierść Goldena jest gęsta, prosta lub lekko falowana. Obfity i gęsty podszerstek dobrze chroni go przed mrozem, zapewniając mu ciepło. Umaszczenie w odcieniach żółci od ciemnozłotego po lekko kremowe.
Szkolenie i wychowanie – co warto wiedzieć na temat Golden Retrieverów
Goldeny szybko się uczą. Nie lubi bezczynności, więc chętnie powtarza zadania. Oczywiście szkolenie należy wspomagać smakołykami co będzie dla psa dużą motywacją. Tak jak w przypadku każdej innej rasy nie wolno podczas szkolenia stosować agresji fizycznej i psychicznej. Takie zachowanie spowoduje utratę zaufania przez psa i odmówi on posłuszeństwa. Brak wychowania doprowadzi do samowolki, a zbyt twarde traktowanie złamie naszego pupila i jego dobre serce, dlatego szkolenie należy przeprowadzać rozważnie. Warto zapisać pupila psa do psiego przedszkola, gdzie wykwalifikowani instruktorzy pomogą nam prawidłowo przeprowadzać treningi. Ważna jest wczesna socjalizacja, którą najlepiej zaczynać od szczeniaka. Nowe bodźce, miejsca i ludzie wpływają pozytywnie na późniejsze zachowanie czworonoga. Goldeny uwielbiają wodę i wprost kochaj się w niej bawić. Dlatego podczas spacerów w okolice zbiorników wodnych warto zabrać ze sobą ręcznik. Goldeny nadają się do uprawiania psich sportów. Zabawy takie jak agility, obedience czy tropienie urozmaicą życie naszego pupila.
Zdrowie – na co najczęściej chorują psy rasy Golden Retriever
Rosnąca przez lata popularność Golden retrieverów owocowała, niestety, nieprzemyślanymi krzyżówkami, wskutek czego psy te muszą borykać się z niektórymi typowymi już dla tej rasy chorobami. Goldeny – podobnie jak inne duże i średnie psy – mają skłonność do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Warto o tym pamiętać i nie forsować ich nadmiernie podczas treningu. Dość często dotykają je choroby oczu – najczęściej spotykaną jest zanik siatkówki i zaćma. Niestety, Goldeny należą także do grupy psów o dość wysokim wskaźniku zachorowań na raka. Gruba i gęsta sierść może być powodem chorób skórnych, które objawiają się najczęściej zaczerwienieniem i swędzeniem. Nie należy się, jednak zrażać biorąc pod uwagę choroby, które mogą wystąpić u waszego pupila. Każda rasa ma bowiem różne przypadłości zdrowotne, a regularna profilaktyka pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania psa. Goldenom nie są straszne niskie temperatury czy zła pogoda, natomiast podczas upałów treningi i spacer najlepiej organizować wcześnie rano lub późnym popołudniem, tak aby nie narażać pupila na zbyt intensywne słońce. W gorące, słoneczne dni trzeba zapewnić psu zacienione miejsce do odpoczynku i oczywiście czystą wodę do picia. Golden retriever żyje średnio 12 lat.
Pożywienie Golden Retrievera – jaką karmę kupić
Golden retrievery mają skłonność do nadwagi. Dietę trzeba dostosować do wagi, wieku i trybu życia pupila. Sposób odżywiania nie tylko wpływa na odpowiednią wagę, ale też prawidłowe zdrowie. Nie ma jednego, najlepszego i uniwersalnego sposobu na żywienie Goldenów. Trudno też stwierdzić, jaką metodę wybrać. Gotowa karma, czy to sucha czy mokra powinna cechować się dużą zawartością mięsa w swoim składzie. Na drugim miejscu powinny się znajdować warzywa i owoce. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziemy duży wybór dobrych karm. Możemy też samodzielnie przygotowywać posiłki dla naszego psa. Jeśli, jednak zdecydujemy się tak zwaną dietę BARF to warto skonsultować się z psim dietetykiem, który nie tylko doradzi jak komponować posiłki ale pomoże dobrać składniki, które koniecznie powinny zagościć w diecie twojego psa. Takie posiłki powinny być uzupełnione preparatami wapniowo-witaminowymi. W czasie intensywnego linienia, można stosować suplementy zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i-6, które przyspieszają odbudowę włosa.
Pielęgnacja Golden Retrievera – jakie zabiegi i kiedy wykonywać
Sierść Golden retrievera nie powinna przysparzać wielu problemów w pielęgnacji, natomiast ważne jest, by pies był regularnie czesany. Czynność tę należy wykonywać kilka razy razy w tygodniu, a w okresie wymiany szaty nawet codziennie. Podczas pielęgnacji szaty Golden retrievera przydatna będzie druciana szczotka o średniej długości, gładko zakończonych igiełkach. Możemy również zaopatrzyć się w zgrzebło o obrotowych zębach, które pomoże zapobiec filcowaniu się włosa. Do usuwania nadmiaru podszerstka nieoceniony będzie trymer poprzeczny, tak zwany coat king.
Intensywne linienie zachodzi dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Wypadającej sierści jest wtedy sporo, ale łatwo ją usunąć z mebli czy dywanów. Na co dzień niewielkie ilości włosów mogą wypadać, zwłaszcza, jeśli pies przebywa w ocieplanych pomieszczeniach. Dzięki regularnemu czesaniu, zwłaszcza w przypadku pupili z długą i falowaną sierścią, nie tylko pozbędziemy się niepotrzebnego podszerstka ale zapewnimy schludny wygląd. Kąpiele wykonujemy wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Używać należy wówczas szamponów dla ras długowłosych. Ważne są regularne kontrole uszu, oczy i zębów. Rutynowe profilaktyka pozwoli zmniejszyć ryzyko ewentualnych infekcji. Do regularnej pielęgnacji najlepiej przyzwyczajać psa już od szczeniaka, dzięki temu późniejsze zabiegi nie będą udręką, a jedynie chwilową rutyną.
Gdzie znajdę wymarzonego Goldena – sprawdzone hodowle?
Cena szczeniaka Golden retrievera to średnio 3000 zł. Oczywiście na cenę malucha wpływa wiele czynników, takich jak status hodowla z której pochodzi czy utytułowanie jego rodziców. Decydując się na wybór hodowli należy sprawdzić czy należy ona do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce), a hodowcę poprosić o okazanie potwierdzenia wykonanych wszystkich niezbędnych badań. Warto zobaczyć w jakich warunkach żyje szczeniak. Dobry hodowca, to taki, który pragnie dla swojego szczeniaka jak najlepiej i nie odda go pierwszej lepszej osobie. Nie bój się szczerze odpowiadać na zadawane Ci ewentualne pytania. Pamiętaj, że taki hodowca w przyszłości będzie dla Ciebie wsparciem.
Niestety z uwagi na wysoką popularność Goldenów, pojawiło się sporo pseudohodowli. Psy z takich “hodowli” często trzymane są w bardzo złych warunkach i mogą być narażone na choroby genetyczne. Nie można dać się skusić wybitnie atrakcyjnym ofertom cenowym.
Wyprawka dla Golden Retrievera – przydatne akcesoria dla psów
Elementarnym wyposażeniem jest oczywiście miski na wodę i jedzenie. Ponadto należy zakupić mocną, wytrzymałą obrożę lub dobrze dopasowane szelki typu guard, a także długą smycz. Kolejnym niezbędnym produktem jest posłanie, na którym pies będzie mógł wypoczywać w komfortowych warunkach. Legowisko powinno być dopasowane do wielkości naszego pupila. Warto poszukać posłania dobrej jakości, ze zdejmowanym pokrowcem, który można wyprać w pralce. W przypadku psów seniorów dobrym wyjściem będą posłania rehabilitacyjne wykonane ze specjalnego materiału. Podczas zabawy dobrze sprawdzą się gumowe gryzaki, aportery i piłki. Należy zadbać, żeby były one wykonane z porządnych materiałów i były odpowiedniej wielkości, aby nie było ryzyka połknięcia zabawki. Bawełniane sznurki czy naturalne gryzaki będą stanowić dodatkową rozrywkę.
Czy Golden będzie do mnie pasować – dla kogo ta rasa?
Goldeny retrievery to doskonałe psy rodzinne. Zanim jednak zdecydujesz się na adoptowanie szczeniaka zastanów się czy jesteś w stanie mu poświęcić tyle czasu ile pies go naprawdę potrzebuje. Golden nie będzie dobrym wyborem dla osób bardzo zapracowanych. Psy tej rasy odnajdą się w mieszkaniach jak i domach z ogrodem. Dobrze będą czuły się zarówno u boku samotnej osoby, jak i wśród dużej rodziny. Do prawidłowego rozwoju potrzebują obecności kochającego człowieka, wystarczającej dawki ruchu oraz konsekwentnego wychowania