icon_cart

0

koszyk
gryzaki dla psa

Gryzaki dla psa na zęby i nie tylko

Każdy świadomy i odpowiedzialny właściciel psa chce dla swojego czworonoga jak najlepiej. Stara się zapewnić mu wszystkie niezbędne w codziennym funkcjonowaniu produkty – karmę, zabawki, miski, akcesoria spacerowe przysmaki i gryzaki. Te ostatnie korzystnie wpływają na zdrowie czworonoga a także sprawiają mu dużo radości. Czym są gryzaki i jak wybrać te odpowiednie?

Przede wszystkim gryzaki powinny być dopasowane wielkości i wieku psa – inne będą dla szczeniaka, inne dla psa dorosłego a jeszcze inne dla seniora. Ważny jest również charakter czworonoga i jego wrodzone predyspozycje. Psy TTB, czyli teriery w typie bull mają znacznie mocniejsze szczęki niż pozostałe rasy, dlatego będa potrzebować znacznie wytrzymalszych gryzaków.

Rodzaje gryzaków dla psa

Oferta gryzaków na rynku zoologicznym jest ogromna. Można wybierać spośród gryzaków o różnych kształtach, wielkości i składach. Zdecydowanie najpopularniejsze i najlepsze pod kątem zdrowia są gryzaki naturalne – korzenie drzew, poroże jeleni lub danieli czy pazury. Gryzaki dla psa dzielą się na te naturalne, jak i wykonane z tworzyw sztucznych. To jakie gryzaki wybierzesz zależy od Twoich preferencji, jak i wieku i zachowania Twojego pupila. Przed zakupem sprawdź skład i upewnij się, że wybrana przez Ciebie opcja jest odpowiednia dla Twojego czworonoga – zwłaszcza, jeśli Twój pupil uczulony jest na jakiś dany składnik. Wówczas wybieraj gryzaki pozbawione danego alergenu. Spośród gryzaków możesz wybierać:




Liofilizowane przysmaki – zrobione w 100% z suszonego mięsa, które podczas poddaniu procesowi suszenia zostały pozbawione wody. Najczęściej nie posiadają w swoim składzie konserwantów, ani ulepszaczy. Liofilizowane przysmaki dostępne są w różnych rozmiarach co bez problemu pozwoli Ci dopasować je do potrzeb swojego pupila. Polecane dla psich alergików, ponieważ zrobione są z jednego rodzaju mięsa a więc są źródłem jednego białka.

Żwacze wołowe – suszone przedżołądki przeżuwaczy, które po obróbce zachowują swoje właściwości. Są miękkie, dlatego dla dużych psów nie będą one stanowić gryzaków. Sprawdzą się jako gryzaki dla szczeniaków i psów seniorów.

Podroby – suszone tchawice, krtanie, serca, wątroby. Poddawane suszeniu organy zwierząt hodowlanych. Są twarde i wytrzymałe ale posiadają mocny i specyficzny zapach, dlatego nie są polecane do podawania w domu tylko na świeżym powietrzu.

Korzenie drzew – twarde i wytrzymałe. Zrobione z bezpiecznych dla zwierząt roślin.

Poroża jeleni – zbierane w lesie, dokładnie dezynfekowane, cięte i podawane psom jako gryzaki. Są jednymi z najtwardszych i najmocniejszych gryzaków. Polecane dla psów dorosłych i mocnych. Zajmują czworonoga na dłużej.

Gryzaki dentystycznezapobiegają powstawaniu nieświeżego oddechy, dzięki zawartym składnikom redukują powstawanie płytki nazębnej, chronią zęby.

Dlaczego warto dawać psu gryzaki 

Gryzaki sprawiają psu przyjemność podczas zaspokajania naturalnego instynktu żucia. Korzystnie wpływają na higienę jamy ustnej czworonoga pomagając utrzymać świeży oddech psa, niwelując odkładającą się płytkę nazębną. Doskonale sprawdzają się również kiedy chcemy zająć czymś psa, np. podczas naszej chwilowej nieobecności lub kiedy chcemy go wyciszyć.



Dlaczego warto podawać psu gryzaki dentystyczne – zalety gryzaków dentystycznych

Gryzaki dentystyczne są jednymi z najczęściej wybieranych przez właścicieli czworonogów. Są typowym przykładem zastosowania przyjemnego z pożytecznym – świadomość dbania o higienę zębów i dziąseł u psów stale rośnie, choć nie w takim tempie jak powinna.

  1. Czyszczenie zębów. Gryzaki dentystyczne to jeden ze sposobów na czyste i zdrowe zęby czworonoga. Żując twardy gryzak pupil usuwa resztki pożywienia i ściera osad nagromadzony na zębach co w znacznym stopniu zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego. Niestety kamień nazębny odkłada się dosyć szybko i prowadzi do psucia się zębów. Przyczynia się do powstawania stanów zapalnych przyzębia co może prowadzić do wielu poważniejszych chorób.
  2. Czyszczenie dziąseł. Gryzaki dentystyczne zmniejszają ryzyko wystąpień dolegliwości zdrowotnych ale trzeba pamiętać, że nie mają one charakteru leczniczego a jedynie profilaktyczny. Oprócz podawania gryzaków dentystycznych należy zadbać o systematyczną higienę zębów i dziąseł pupila.
  3. Świeży oddech psa. Ponadto bakteryjny stan zapalny spowodowany kamieniem nazębnym jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pyska pupila, może sprawiać ból utrudniając pupilowi gryzienie pokarmu czy wreszcie może sprawić, że psiak straci zęby. Nieprzyjemny oddech z pyska psa to jeden z sygnałów świadczących o tym, że pora zająć się higieną jamy ustnej czworonoga.
  4. Sposób na nudę. Gryzienie i żucie to jeden z naturalnych psich instynktów. Ma ono korzystny wpływ na organizm naszego czworonożnego przyjaciela – wpływa kojąco na psa, pozytywnie go wycisza i pozwala rozładować nagromadzone w nim emocje. Gryzaki zajmują czas pupilowi a więc są dobrym rozwiązaniem na psią nudę
  5. Wyciszenie psa. Gryzienie korzystnie wpływa na na psychikę czworonoga i stanowi jedną z jego potrzeb gatunkowych. Psy podczas przeżuwanie rozładowują stres i nagromadzone emocje. Przeżuwanie pomaga rozładować napięcie mięśniowe a także stanowi stymulację psychiczną. Z tego względu warto podawać psu gryzaki podczas sytuacji stresowych (pozostawianie pupila samego w domu) czy też w momentach nadmiernej ekscytacji (wizyty gości). Gryzak pozwoli psu się wyciszyć i rozładować nagromadzone emocje.
  6. Sposób na swędzące dziąsła. Kto choć raz posiadał szczeniaka ten wie, jak uciążliwy może być okres podczas którego pupilowi wyrzynają się zęby. Swędzące dziąsła sprawiają, że czworonóg za wszelką cenę pragnie sobie ulżyć gryząc wszystko co tylko znajduje się w jego zasięgu. W takim wypadku gryzaki doskonale się sprawdzą zapewniając pupilowi ukojenie i chroniąc wyposażenie domu przed pogryzieniem.

Higiena jamy ustnej psa

Dbanie o higienę zębów i dziąseł psa jest równie istotna, jak higiena jamy ustnej ludzi. Świadomość tego faktu wśród opiekunów zwierząt rośnie, jednak nie tak szybko jak powinna a zaniedbania w tej kwestii łatwo mogą przynieść opłakane skutki. Niestety wciąż problem ten jest często bagatelizowany z uwagi na brak świadomości wagi higieny dentystycznej. Zdrowe, mocne zęby nie tylko wpływają na dobre samopoczucie psa, ale mają także olbrzymie znaczenie podczas codziennego życia – spożywania posiłków czy zaspokajaniu instynktu gryzienia i żucia. Niestety pupil samodzielnie nie zadba w wystarczający sposób o prawidłowy stan swoich zębów i konieczna jest nasza pomoc. Pamiętajmy, że zaniedbane zęby mogą przyczynić się do poważnych chorób całego organizmu a nawet spowodować niewydolność nerek czy wątroby. Koszty leczenia będą wówczas znacznie większe niż systematyczne czyszczenie zębów.

Najczęściej spotykanym problemem z jakim borykają się psy to odkładający się kamień nazębny. Kamień nazębny powstaje w wyniku bakteryjnego rozkładu resztek pożywienia, które utyka pomiędzy zębami a także w przyzębiu. W rezultacie na zębach powstaje brązowy lub żółty osad, który nieusuwany będzie przyrastał. Odkładający się kamień nazębny może przyczynić się do zapalenia dziąseł, które z kolei może przenieść się inne organy wywołując różne schorzenia. Kamień nazębny może także spowodować utratę zębów.


Jakie objawy mogą świadczyć o problemie z zębami i dziąsłami u pupila?

  • zaczerwienienie, obrzęk, krwawienie z dziąseł
  • żółty bądź brązowy osad na zębach
  • nieprzyjemny zapach z pyska
  • zmniejszony apetyt
  • brak chęci do zabawy, w tym także niechęć do gryzienia

Po zauważeniu któregoś z wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie reagować. Pamiętajmy, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób dziąseł. Kamień nazębny usuwany jest pod narkozą co niesie za sobą pewne ryzyko, zwłaszcza w przypadku psów starszych lub cierpiących na przewlekłe choroby. Samo tempo odkładania się kamienia nazębnego związane jest z wieloma czynnikami i nie jest zależne od rasy psa. Niektóre rasy, zwłaszcza małe i miniaturowe są szczególnie podatne na odkładanie się kamienia nazębnego. Oczywiście kwestia higieny zębów i dziąseł nie dotyczą jedynie psów rasowych ale również mieszańców.

Jak dbać o zęby psa?

Na rynku dostępne jest mnóstwo preparatów, które pomogą zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej, dzięki czemu każdy właściciel znajdzie coś, co będzie odpowiadało zarówno jemu jak i czworonogowi. Przeglądając ofertę produktów przeznaczonych do higieny zębów i dziąseł u zwierząt możemy spotkać:

  • szczoteczki i pasty do zębów, które działają one na podobnej zasadzie jak pasty dla ludzi. Używa się ich do szczotkowania zębów czworonoga. Pasty przeznaczone dla zwierząt nie posiadają substancji szkodliwych dla pupili, dlatego w żadnym wypadku nie można stosować past dla ludzi. Pasty dla zwierząt posiadają często smak, który jest atrakcyjny dla pupila (na przykład wołowiny czy jagnięciny). Do szczotkowania można używać szczotki do zębów dla psów (występują szczoteczki z pojedyncza główką, podwójną a nawet potrójną głowicą) lub specjalnej nakładki na palec. Do zabiegu szczotkowania psa powinno się przyzwyczajać od małego. Zwiększy to jego komfort podczas tej czynności a także spowoduje, że mycie zębów będzie traktować jako jedynie chwilowy obowiązek. Na samym początku nauki można dotykać czworonoga w okolicy pyszczka palcami aby przyzwyczaić go do dotyku w tym miejscu. W miarę oswajania się pupila zamieniamy palec na szczoteczkę (jeszcze bez pasty) i przyzwyczajamy do niej psa. Stopniowo przechodzimy do szczoteczki zmoczonej wodą a następnie z nałożoną pastą. Szczotkowanie nie musi trwać długo. Pamiętajmy, aby nic nie robić na siłę i nie przymuszać czworonoga. Może to przynieść odwrotny od oczekiwanego skutek i sprawić, że pupil zrazi się do tej czynności i będzie nieprzychylnie nastawiony do szczotkowania zębów. W trakcie szczotkowania jak i po zabiegu koniecznie należy psa nagradzać i chwalić co sprawi, że będzie on miał pozytywne skojarzenia związane z tą czynnością.
  • żele i spraye będące alternatywną formą do past do zębów. Ich systematyczne używanie pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego. Zawarte w nich substancję powodują, że odkładający się kamień nazębny jest łatwiejszy w czyszczeniu. Są bezpieczne dla psów w przypadku ich połknięcia a sama aplikacja jest bardzo prosta – stosuje się je psikając lub wcierając w zęby i dziąsła.
  • czyściki dentystyczne wykonanych z mikrofibry z dodatkiem srebra. Czyścik nakłada się na palec i pociera się zęby i dziąsła czworonoga.
  • suplementy dodawane do karmy lub wody. Preparaty takie są bardzo często wybierane przez właścicieli zwierząt, ponieważ są są łatwe w użyciu, jednak same mogą nie wystarczyć. Stanowią natomiast bardzo dobre uzupełnienie systematycznego dbanie o zęby i dziąsła czworonoga. Najczęściej preparaty te nie posiadają żadnego zapachu ani smaku, który mógłby zniechęcić czworonoga do ich spożycia.
  • szczoteczki ultradźwiękowe stanowiące jedno z najnowszych rozwiązań w walce z kamieniem nazębnym. Szczotki te mają za zadanie usunąć kamień nazębny bez użycia narkozy. Działają na zasadzie emitowania ultradźwięków, które osłabiają strukturę kamienia nazębnego czyniąc go łatwiejszym do usunięcia. Szczoteczki ultradźwiękowe nie wibrują, nie powodują zatem dyskomfortu z tym związanego. Podczas używania nie ma także potrzeby szorowania zębów. Głowicę przykłada się po prostu do powierzchni zęba lub powoli po niej przesuwa. Ultradźwięki pomagają także przy krwawieniach czy zapaleniach dziąseł. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko wystąpienia wielu innych poważnych chorób spowodowanych przez kamień nazębny, m.in chorób serca, nerek, wątroby, płuc, trzustki. Obsługa szczoteczki ultradźwiękowej jest prosta, dzięki czemu bez problemu można posługiwać się nimi w warunkach domowych.


Higiena zębów i dziąseł pupila a codzienna dieta  

Pupil codziennie spożywa karmę i pije wodę. Pożywienie powinno być odpowiednio zbilansowane i zawierać wszelkie niezbędne dla pupila składniki odżywcze. Nie powinno zawierać sztucznych dodatków, barwników, konserwantów i ulepszaczy, które nie mają żadnych wartości a mogą jedynie szkodzić. Pamiętajmy też, aby pożywienie było ubogie w cukry. Kupując karmę dla psa koniecznie zwróćmy uwagę na jej skład. Odpowiednio skomponowana, zdrowa dieta ma kapitalny wpływ na ogólny stan zdrowia pupila i jego dobrze samopoczucie.

Jak wpływają gryzaki dentystyczne na higienę jamy ustnej?

Gryzaki to dobre uzupełnienie profilaktycznego dbania o zęby czworonoga. Nie tylko korzystnie wpływają na psychikę pupila, ale wspomagają ścieranie płytki nazębnej. Ponadto podczas żucia wydzielana jest ślina, która ma właściwości antybakteryjne i działa oczyszczająco.

Konsekwencje braku higieny zębów i dziąseł u pupila

Podobnie jak i u ludzi także u psów brak dbałości o zęby może skutkować wieloma poważnymi chorobami całego organizmu jak choroby przyzębia, nerek, zapalenie jelit, wątroby, trzustki czy bakteryjne zapalenie płuc. Nieświeży oddech, zapalenie dziąseł czy obecność kamienia nazębnego to dopiero początek góry lodowej problemów. Zaniedbanie higieny dentystycznej u pupila może doprowadzić do utraty zębów co jest dla psa olbrzymim dyskomfortem. Według badań ponad 80% psów zmaga się z problemami przyzębia. Prawdziwym problemem są także ukruszone, bądź złamane zęby, które wynikają ze złej pielęgnacji higieny jamy ustnej, jak i zbyt twarde gryzaki niedopasowane do zębów pupili

Zalety korzystania z gryzaków

Gryzaki nie tylko są przyjemną odmianą w diecie naszych czworonogów, która z pewnością sprawi im dużo radości. To także dobry sposób w walce z higieną jamy ustnej psa. Odpowiednia twardość pozwoli zniwelować odkładający się kamień nazębny. Pozwala także rozładować emocje, wyciszyć się. Pozwala także zwalczać lęki i fobie.

Dlaczego psy potrzebują gryźć?

Gryzienie i żucie jeszcze niedawno było elementem podstawowym w życiu psa. Pozwoliło im zdobyć pokarm. Z biegiem czasu psy stawały się bardziej udomowione. Pokarm zaczęli im przygotowywać ludzie a pierwotne psy zaczęły się zmieniać. Jednak ewolucja nie działa z dnia na dzień, a do prawdziwych zmian potrzeba znacznie więcej czasu. Niezaspokojenie potrzeby gryzienia może prowadzić do frustracji, jak i zmian w psychice psa. Naturalna potrzeba żucia i gryzienia przez wielu psich właścicieli jest bagatelizowana.
Szczeniaki w początkowej fazie rozwoju używają zębów także do eksplorowania i poznawania otaczającego go świata. Poznawanie to polega na podgryzaniu matki, rodzeństwa, brania do pyszczka różnych przedmiotów, jak i opiekunów. Żucie pomaga także ukoić natarczywe swędzenie związane z wymianą zębów. Żucie i gryzienie pozwala psu rozładować napięcie i stres co także korzystnie wpływa na jego wyciszenie.

O wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego jako właściciele powinniśmy zadbać o higienę jamy ustnej czworonoga, aby uniknąć dalszych nieprzyjemności jak usuwanie kamienia pod narkozą, czy leczenie poważniejszych schorzeń, które mogą powstać na skutek niewłaściwej pielęgnacji lub jej braku. Gryzaki zmniejszają powstawanie płytki nazębnej przez jej ścieranie. Gryzaki dobierzesz do swojego czworonoga uwzględniając jego potrzeby. Pamiętaj, że każdy psiak jest inny. Nie zapomnij także o podstawowych potrzebach pupila jak gryzienie i żucie. Jeśli psiak gryzie rzeczy w domu to z dużym prawdopodobieństwem brakuje mu gryzaków.