icon_cart

0

koszyk
rasy psów

Jack russell terrier – historia rasy, wychowanie i charakter

Pochodzenie i historia rasy jack russell terrier – pies myśliwski

Nazwa rasy wzięła się od pierwszego posiadacza tych niewielkich psów myśliwskich – Johna Jacka Russella, a ich ojczyzną są Wyspy Brytyjskie. Pastor Jack Russell żył w XIX wieku w Devon – w hrabstwie położonym w południowo-wschodniej Anglii. Jedną z największych pasji wielebnego, której oddawał się aż do śmierci było polowanie na lisy. Celem jaki sobie postawił było wyhodowanie nieustraszonego, wytrzymałego, szybkiego i zwinnego psa, który bez trudu zmieściłby się w norze i posiadał kolor odróżniający go od lisów. Zamiłowanie pastora zaczęło się wraz z kupnem pierwszej suczki o imieniu Trump. Dzisiaj to właśnie ona uważana jest za matkę wszystkich russell terrierów. W celu uzyskania psa o najlepszych pożądanych cechach nastąpiło wiele krzyżówek, które nie były dokładnie udokumentowane. Do dnia dzisiejszego nie są znane wszystkie rasy psów, z którymi zostały one skrzyżowane, jednak przypuszcza się, że były to między innymi foksteriery, welsh corgi, beagle, bulteriery, norfolk czy norwich terriery. Parson Jack Russell terrier, bo pod taką nazwą rasa ta występowała do 2000 roku został wyodrębniony dopiero w latach 90-tych XX wieku. Powstały dwa wzorce dla dwóch odmian psów różniące się od siebie jedynie niewielkimi różnicami. Wyższy i cięższe psy to Parson Russell terrier, a nieco lżejsze i niższe to Jack Russell terrier. Odmiana Jack została rozpowszechniona w Australii. Na dzień dzisiejszy Jack Russell terrier cieszy się ogromna popularnościa i uznaniem wsród wielbicieli rasy. Głównie pełni funkcję psa domowego, jednak nie zatracił pierwotnych cech wymaganych od niego jako psa myśliwskiego.
W Polsce pierwsze Parson Jack Russell terriery pojawiły się na wystawach w połowie lat 90-tych XX wieku, chociaż małym uznaniem cieszyły się już wcześniej. Pierwszą zarejestrowaną w 1997 roku hodowlą w naszym kraju był kennel Półdiable.
Według podziału psów opracowanego przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI), Jack russell terriery należą do grupy III – teriery, sekcja 2 – teriery małe.

 

jack russel terrier mały energiczny pies

Charakter jack russell terriera – mały żywiołowy pies o wielkim sercu

Jack russell terrier do dzisiaj imponuje swoim temperamentem, żywiołowością, odwagą i aktywnością. Pomimo zakorzenionych w nim genach myśliwskich jest psem uczuciowym i niezwykle przywiązanym do swoich najbliższych. Mocno przywiązuje się do właściciela, za którym najchętniej podążał by krok w krok. Kocha wszystkich swoich domowników, potrzebuje ich bliskości i zainteresowania. Nie lubi samotności, a najlepiej czuje się w towarzystwie swoich najbliższych. Może przez pewien czas zostawać sam, jeśli od małego będzie do tego skrupulatnie przyzwyczajany. W takim wypadku spokojnie będzie wyczekiwał powrotu swojego ukochanego opiekuna i raczej nie będzie przejawiał skłonności do zniszczeń. Musi jednak mieć zapewnioną wystarczającą ilość ruchu. Pozbawiony aktywności i znudzony – może pokusić się dla zabicia czasu o małą demolkę otoczenia. Jack Russell terrier jest wspaniałym psem rodzinnym, który odnajdzie się w towarzystwie dzieci, z którymi lubi się bawić i wspólnie rozrabiać. W tym niewielkim ciałku drzemie prawdziwy wulkan energii, dlatego wspólne zabawy z najmniejszymi pociechami powinny odbywać się pod stałą kontrolą dorosłych, aby nasz energiczny pupil nie przewrócił i niechcący nie wyrządził niechcianej dziecku krzywdy. Zdecydowanie lepiej odnajdzie się jako towarzysz nieco starszych dzieci, ponieważ nie toleruje niedelikatnego zachowania. Dzieci towarzyszące temu psu powinny być nauczone odpowiedniego i delikatnego obchodzenia się z nim. Jack Russell terrier nie jest w żadnym wypadku agresywny. Nie brakuje mu za to odwagi i pewności siebie. Kompletnie nie boi się rzucanych mu wyzwań, a także sporo od siebie większych psów spotykanych na spacerze. Wynika to z drzemiącej w nim skłonności do dominacji. Zdarza się to najczęściej w przypadku spotkania z równie pewnymi siebie innymi psami tej samej płci. Szczególną uwagę podczas spacerów należy zwracać na samce Jack Russell teriera, które bywają mocno zadziorne. Jeśli od małego nasz czworonóg będzie przyzwyczajany do innych psów, nie będzie on stwarzał większych problemów, a kontakt z nimi będzie odbywał się w przyjaznej atmosferze. Zaakceptuje inne zwierzęta domowe (jak koty czy psy), pod warunkiem, że będą się razem wychowywali. Przy małych gryzoniach powinniśmy jednak przemyśleć posiadanie psa myśliwskiego. Jest duże prawdopodobieństwo, że staną się one jego potencjalnymi zdobyczami. Obdarzony dużą czujnością, dobrym węchem, wzrokiem i słuchem Jack Russell terrier będzie dobrym stróżem domowym. W stosunku do obcych zachowuje rezerwę, jednak znane mu osoby wita z merdającym ogonem, chętny na wspólne wygłupy. Jeśli go coś zaniepokoi to od razu zaalarmuje głośnym szczekaniem, informując domowników. Psy tej rasy nie są nadmiernie szczekliwe, ale podczas zabawy mogą głośno i radośnie pokazywać swoje zadowolenie.



Wygląd jack russell terriera – uroczy urwis

Jack russell terrier jest psem mocno zbudowanym, o sylwetce wpisującej się w prostokąt. Wysokość w kłębie wynosi między 25 a 30 cm. Waga waha się od 5 do 6 kilogramów. Na każde 5 cm ciała powinien przypadać 1 kilogram masy ciała. Ciało jest średniej wielkości, dłuższe niż wyższe. Grzbiet jest prosty i silny. Obwód klatki piersiowej wynosi od 40 do 43 cm. Kończyny przednie są proste. Tylne są silne i dobrze umięśnione. Jack russell terrier posiada łapki okrągłe, nieduże, o twardych poduszeczkach. Ogon może być opadać w stanie spoczynku, jednak w ruchu powinien być uniesiony do góry. Głowa z dobrze zaznaczonym stopem, ale nie jest on uwydatniony. Trufla nosowa jest czarna. Kufa jest krótsza niż mózgoczaszka. Oczy są małe, ciemne w kształcie migdała o niezwykle bystrym i przenikliwym spojrzeniu. Nie mogą być wyłupiaste. Uszy są ruchliwe, małe i jędrne. Guzikowate lub lekko opadające. Jack russell terrier porusza się w sposób harmonijny i sprężysty.
Ze względu na rodzaj szaty Jack Russel teriera dzieli się na trzy odmiany:
– gładką, o gładkiej, dobrze przylegającej i krótkiej sierści
– szorstką, o twardej i gęstej sierści, w której włos układa się na wiele stron i jest różnej długości.
– złamaną (drutowaną), która łączy w sobie cechy zarówno odmiany gładkiej jak i szorstkiej.
We wszystkich przypadkach sierść składa się w podszerstka i włosa okrywowego. W umaszczeniu Jack Russell terriera musi dominować kolor biały. Na tle koloru białego znajdują się znaczenia czarne, czarno podpalane lub lekko rude – od jasnopłowych po kasztanowe.

Wychowanie i szkolenie – mały ale wymagający

Pomimo tego, że dzisiejszy Jack Russell terrier to pies do towarzystwa i pies rodzinny to nie można zapomnieć, że przede wszystkim jest to pies myśliwski. Rasę tę wykorzystywano do wypłoszenia zwierząt z nor. Cała reszta zadania należała już do myśliwych. Później używano ich do zwalczania gryzoni, w czym ten zwinny, szybki i wytrzymały pasiak radził sobie celująco. Jack Russell terrier jest inteligentny, bystry i niełatwy w szkoleniu. Szybko się uczy, pod warunkiem, że właściciel wykaże się sporą dawką kreatywności. Aby szkolenie odniosło sukces powinno być jak najbardziej atrakcyjne dla psa. Sprawi to, że nasz pupil będzie bardziej skory do wykonywania danych mu poleceń. Wychowanie powinno zacząć się od pierwszych dni w nowym domu. Jasno określone zasady, konsekwencja i cierpliwość to podstawa każdego sukcesu. Jack Russell terrier będzie co jakiś czas próbował sprawdzać swoich domowników, czy pozwolą mu jednorazowo złamać panujące dotychczas zasady. Właściciel powinien wykazać się wtedy czujnością, ponieważ pies będzie próbować wykorzystać to na swoją korzyść. Ponieważ psiaki te dość szybko się nudzą, dlatego lekcje powinny być krótkie i być wspomagane odpowiednią motywacją (smaczki i pochwały). To pozwoli nie tylko dodatkowo zmotywować psa, ale budować z nim więź opartą na dobrych skojarzeniach, które mogą być kluczowe do późniejszej nauki. Szkolenie i kontakt z pupilem powinien przebiegać jedynie w przyjaznej dla niego atmosferze. Nie wolno stosować wobec niego zarówno agresji fizycznej, jak i słownej. Oprócz konsekwentnego wychowania psu potrzebna jest wczesna socjalizacja. Niezbędny jest kontakt z innymi psami czy ludźmi, poznawanie nowych miejsc i odgłosów. Warto pomyśleć o skorzystaniu z oferty psiego przedszkola, które zapewni nam to wszystko, a jednocześnie będzie miejscem świetnej zabawy.

jack russel terrier

Wulkan energii – zajęcia dla jack russell terriera

Jack russell terrier to żywiołowy i energiczny pies, który potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej. Pozbawiony zabaw i ruchu staje się nieszczęśliwy. Nie jest to rasa, która zadowoli się jedynie krótkim spacerem wokół domu. Potrzebuje dużo ruchu, jak i dodatkowych zadań do wykonania – tylko to sprawi, że pies poczuje się spełniony. Brak wystarczającej aktywności może niekorzystnie wpłynąć na psychikę psa, a także objawiać się skłonnością do zniszczeń, nerwowością, czy wyrazem niezadowolenia w postaci nadmiernego szczekania. Jack Russell terrier potrzebuje długich spacerów, odbywających się kilka razy dziennie. Jest to pies, który nie raz zaskoczy nas swoją gotowością do działania i drzemiącymi w nim podkładami energii. Aportowanie piłeczki zaraz po skończonym spacerze? Drugi spacer po wróceniu do domu? Dla Jack Russell teriera to żaden problem – wielu hodowców uważa wręcz, że zmęczenie tej rasy nie dotyczy.
Jack Russell terrier idealnie odnajdzie się w wielu dziedzinach sportowych, zwłaszcza, jeśli będzie je wykonywać ze swoim właścicielem. Nadaje się do typowych zajęć przeznaczonych dla psów jak obedience czy agility. Sporty te nie tylko pomaga wyładować psu jego niespożytą energię, ale również zaangażują go umysłowo. Kocha aportować piłeczki czy rzucane mu patyki. Sprawdzi się również jako świetny pływak, ponieważ w wodzie czuje się jak ryba. Ze względu na swoje pierwotne zajęcie Jack Russell terrier doskonale odnajdzie się także w takich zabawach jak tropienie.

Zdrowie jack russell terriera  – wytrzymały maluch

Dobrą informacją jest to, że Jack Russell terrier jest psem dosyć odpornym, nie zmagającym się z większymi problemami zdrowotnymi. Pomimo tego mogą zdarzyć się trapiące go schorzenia typowe dla tej rasy. Do chorób, z którymi mogą borykać się te psy można zaliczyć przede wszystkim choroby oczu takie jak pierwotne zwichnięcie soczewki, czy zaćma. Ze względu na dużą aktywność fizyczną i zamiłowanie do ruchu może wystąpić zwichnięcie rzepki kolanowej. Może również pojawić się cukrzyca czy alergie, które najczęściej przejawiają się problemami dermatologicznymi, jak i żołądkowo-jelitowymi. Mogą być to zarówno alergie kontaktowe, środowiskowe jak i pokarmowe. U Jack Russell teriera może zdarzyć się aseptyczna martwica główki i szyjki udowej. Psy tej rasy mają tendencję do nadwagi, która jest jest dla nich bardzo niebezpieczna, dlatego dobrze zbilansowana dieta i ruch to podstawa. U psów z niewielką ilością plamek, czasem zdarza się głuchota. Wytrzymałość Jack Russell terier dobrze radzi sobie zarówno podczas upałów, jak i zimowych dni. Nieco lepiej przystosowane do niższych temperatur są odmiany złamane i szorstkowłose. Podczas trwania letnich dni nie należy go zbytnio forsować. Pies powinien mieć wówczas zapewnione zacienione miejsce do odpoczynku i ciągły dostęp do świeżej wody pitnej. Przeciętna długość życia Jack Russell terriera sprawia, że można tą rasę zaliczyć do psów długowiecznych. Cieszący się dobrym zdrowiem i zadbany psiak bez problemu dożyje nawet 15 lat.



Żywienie – czym karmić hack russell terriera

Odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta stanowi jeden z głównych aspektów przyczyniających się do ogólnego zdrowia psa. Tak jak w przypadku innych ras, Jack Russell terrier musi mieć indywidualnie dobrany sposób żywienia uwzględniający wiek psa, wagę, aktywność fizyczną i ewentualne schorzenia. Psiak ten na ogół cieszy się dobrym apetytem i nie jest wybredny, chociaż zdarzają się również wyjątki. Jest to prawdziwy łakomczuch, który chętnie zje wszystko w jego zasięgu. Ruch, ruch i jeszcze raz ruch to słowa, które bezbłędnie opisują Jack Russell teriera. Potrzebuje on więc wysokoenergetycznej karmy, która zaspokoi jego potrzeby, a przy tym dostarczy mu niezbędnych dla jego prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Karma  dla psa powinna być najwyższej jakości i przeznaczona dla psów ras małych. Jest to o tyle ważne, że wielkość chrupek jest dostosowana do niedużych szczęk piesków, przez co nie przysparzają mu trudności podczas jedzenia. Na pierwszym miejscu w składzie karmy powinno zawierać się mięso. Dostępne na rynku gotowe karmy – suche, jak i mokre są zdecydowanie najszybszą opcją. Można również zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków w domu. Ta metoda zajmuje więcej czasu i wymaga od właściciela wiedzy na ten temat. Domowe posiłki powinni być wzbogacane odpowiednimi suplemetnami, a cała dieta ułożona tak, aby gwarantowała psu wszystkie składniki odżywcze i była wolna od jakichkolwiek niedoborów. Każdy wybór sposobu żywienia dobrze jest skonsultować z psim dietetykiem lub weterynarzem. Dzienną porcję pożywienia powinny się podzielić na dwie mniejsze. Podobnie jak w przypadku innych ras psów częstość posiłków i ich objętość w przypadku szczeniąt różnią się od żywienia psa dorosłego. Szczeniak powinien jeść 4 razy dziennie, a wraz z dorastaniem należy stopniowo zmniejszać ilość porcji do dwóch. Pies oczywiście musi mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej – woda w misce powinna być wymieniana przynajmniej raz dziennie. Po skończonym posiłku Jack Russell terrier musi mieć zapewniony odpoczynek, aby uniknąć skrętu żołądka.

Pielęgnacja psów rasy jack russell terrier

Jack Russell terrier pomimo posiadania krótkiej sierści wymaga regularnej pielęgnacji. Niezbędne zabiegi różnią się od siebie w zależności od odmiany. Na co dzień włos psa gładkowłosego jest najmniej kłopotliwy. Linienie zachodzi zazwyczaj dwa razy do roku – na wiosnę i jesień. Krótki i twardy włos łatwo wbija się w meble czy dywany i jest kłopotliwy w usunięciu. Poza okresem linienia włosa psa czeszemy raz, dwa razy w tygodniu używając do tego szczotek groomerskich – gumowej (lub silikonowej) oraz twardej, z naturalnego włosia. Podczas linienia czynność tę należy wykonywać codziennie, co pozwoli pozbyć się nadmiernie zrzucanego włosa. Odmiana szorstkowłosa i drutowana wymaga regularnego trymowania, raz na 2-3 miesiące. Częstość zabiegu będzie zależna od długości i odrastania włosa. Używamy do tego lateksowych paluszków trymerskich oraz trymerów nożykowych. Jest to zabieg dosyć kłopotliwy i wymaga wprawy, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego groomera.
Jack Russell terrier powinien kąpany być wtedy, kiedy jego sierść tego potrzebuje. Używamy do tego szamponu przeznaczonego dla psów krótkowłosych lub szorstkowłosych. Oczywiście wybór szamponu będzie zależny od odmiany sierści psa. Oprócz pielęgnacji sierści właściciel powinien zwrócić uwagę na oczy, uszy, pazury i zęby. Jack russell terrier ma tendencję do odkładania się kamienia nazębnego – do zminimalizowania jego powstania należy sięgnąć po pasty do zębów przeznaczone dla psów lub specjalne gryzaki dentystyczne, które pomogą zachować higienę jamy ustnej na najwyższym poziomie. Oczy i uszy należy kontrolować codziennie, a w przypadku wystąpienia jakiś zmian jak najszybciej zareagować. Pazurki wymagają regularnego podcinania, jeśli pies nie ściera ich sam. Posłużą nam do tego specjalne obcinaczki, a podczas wykonywania zabiegu właściciel musi być delikatny i ostrożny, aby nie skaleczyć psa.

Podstawowe akcesoria – czego potrzebuje jack russell terrier?

Oczywiście nasz nowy członek rodziny potrzebuje misek na karmę i wodę. Najlepiej, aby były wykonane z dobrych materiałów, na przykład ceramiczne. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii kontaktowych. Kolejnym, istotnym elementem wyprawki jest legowisko, które powinno być dobrane odpowiednio do wielkości psa, zapewniając mu komfort podczas leżenia. Najlepiej, aby znajdowało się blisko serca domu, ponieważ odcięty od bliskich psiak nie będzie czuł się dobrze.
Aby spacery były komfortowe, zarówno dla psa jak i dla jego właściciela trzeba zaopatrzyć się w dobrze dopasowane szelki typu guard lub zwykłą obrożę i mocną smycz. Następnym ważnym elementem są zabawki. Nie tylko będą stanowić dodatkowe zajęcie dla naszego pupila, ale podczas naszych nieobecności zapewnią mu zajęcie. Dobrze wybrać takie, które zrobione są z solidnych materiałów, aby służyły pupilowi na dłużej niż jedną zabawę. Warto poszukać takich zabawek, które dodatkowo zaangażują pupila umysłowo.
Jack Russell terier to nieduży pies co sprawia, że łatwo go zabrać ze sobą. Do zapewnienia bezpieczeństwa podczas podróży posłużą specjalne transportery lub klatki. Ostatnim, choć równie ważnym elementem wyposażenia naszego pupila są akcesoria niezbędne podczas codziennej pielęgnacji.

Gdzie znajdę mojego wymarzonego jack russell terriera?

Rasa ta cieszy się ogromną popularnością. Z jednej strony to plus bo raczej bez trudu znajdziesz swojego wymarzonego psiaka. Z drugiej strony to minus, ponieważ rosnące zainteresowanie tą rasa powoduje, że pojawia się coraz więcej pseudohodowli, które oferują swoje nierasowe szczeniaki. Takie miejsca należy omijać szerokim łukiem i absolutnie ich nie wspierać. Wybierając godną zaufania hodowlę nigdy nie podejmuj decyzji w pośpiechu. Zakup szczeniaka powinien być dokładnie przemyślany, a hodowla na którą się zdecydowałeś bardzo dokładnie sprawdzona. Powinna ona być zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP), który podlega pod FCI. Sprawdź przedstawione informacje i zdjęcia, a także zapoznaj się z opiniami na temat hodowcy i prowadzonej przez niego hodowli. Przed dokonaniem zakupu udaj się tam osobiście, aby sprawdzić warunki w jakich żyją psy, poznać swojego nowego towarzysza i jego rodziców. Dobry i odpowiedzialny hodowca dopilnuje i zadba o to, aby jego szczeniaki trafiły jedynie dobre i odpowiedzialne, kochające go ręce. Taki hodowca chętnie poświęci swój czas, aby odpowiedzieć na wszelkie nurtujące cię pytania dotyczące zarówno dotyczące samego psiaka, jak i jego żywienia czy późniejszej opieki. Przygotuj się również na pytania skierowane w twoją stronę. Dobremu hodowcy zależy, by wychodzące z jego hodowli psiaki znalazły jak najlepsze domy. Nie będzie służył Ci radą jedynie na etapie sprzedaży psa, ale długo długo po tym, jeśli zajdzie taka potrzeba. Cena za szczeniaka z odpowiedzialnej hodowli wynosi średnio od 2500 zł w górę, choć możesz spotkać znacznie droższe maluchy – pamiętaj, że na cenę składa się wiele czynników, takich jak płeć, wiek szczeniaka, utytułowanie rodziców, renoma hodowli, odmiana szaty czy predyspozycje wystawowe.

Czy jack russell terrier to pies dla mnie?

Pomimo tego, że jest to piesek nieduży i dzisiaj raczej nie jest wykorzystywany do polowań to zdecydowanie nie nadaje się on dla każdego. Ten mały wielbiciel sportu potrzebuje właściciela aktywnego, lubiącego spędzać czas na świeżym powietrzu. Właściciel powinien być w stanie poświęcić mu wystarczającą ilość czasu zarówno na wychowanie i szkolenie, jak i wspólne spędzanie czasu. Osoby zapracowane, spędzające większość dnia poza domem, osoby starsze czy kanapowcy nie powinni decydować się na tą rasę, ponieważ przy ich boku jack russell terrier nie będzie szczęśliwy. Miejsce zamieszkania nie jest decydującym czynnikiem. Pies tej rasy odnajdzie się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Nieco lepiej będzie czuł się w domu z ogrodem, gdzie będzie mógł dodatkowo spożytkować swoją energię. Ogród powinien być solidnie i szczelnie ogrodzony, aby nie doszło do samodzielnych wędrówek tego ciekawego życia psa. Jeśli jesteś osobą, która lubi aktywnie spędzać wolny czas, a przy tym zrozumiesz wyjątkową specyfikę Jacka, to razem stworzycie zgrany i żywiołowy zespół, cieszący się swoim towarzystwem przez długie lata!