icon_cart

0

koszyk
spacer z psem

Jak bawić się z psem na spacerze

Każdy właściciel psa musi uwzględnić w planie swojego dnia spacery ze swoim czworonogiem. Spacer jest dla psa najważniejszą formą aktywności, która ma olbrzymi wpływ na jego samopoczucie. Możliwość wybiegania się na świeżym powietrzu pozwala utrzymać kondycję czworonoga a znaczenie terenu, a analiza zapachów pozostawianych przez inne zwierzęta jest niezmiernie ważna dla zachowania równowagi psychicznej pupila. Ponadto wspólny spacer to moment, gdzie pupil nie tylko może zaspokoić swoje potrzeby ale także jest doskonałym sposobem na wzmacnianie więzi pomiędzy czworonogiem a jego właścicielem. Spacer nie powinien być jedynie okazją do załatwienia psich potrzeb fizjologicznych – wyjście na świeże powietrze powinno być dla pupila przyjemnością. Trzeba umożliwić mu poznawanie otaczającego świata, pozwolić węszyć i znaczyć teren, dać możliwość wybiegania się. Oczywiście długość i intensywność spaceru należy dobrać indywidualnie pod potrzeby i możliwości opiekuna ale też psa. Nie ma więc reguły mówiącej ile powinien trwać przykładowy spacer. Każdy opiekun musi samodzielnie opracować plan wspólnego idealnego spaceru, który zapewni pupilowi wszystkie niezbędne dla jego rozwoju fizycznego i psychicznego bodźce.

Węszenie

Węch to jeden z najważniejszych psich zmysłów, dzięki którym poznają one otaczający je świat. Podczas węszenia nasz pupil poznaje informacje na temat nowych miejsc, a także dowiaduje się o innych zwierzętach, które poruszały się tą samą lub podobną trasą. Węszenie można porównać do codziennej prasówki właściciela psa, podczas której zapoznaje się on z najnowszymi wiadomościami. Węszenie można dodatkowo urozmaicić rzucając w trawę czy zarośla ulubione smaczki pupila i kazać mu ich szukać podając komendę, na przykład „szukaj”. Będzie to doskonała forma rozrywki dla psa połączona z nagrodą (odnalezienie smaczka) podczas której utrwalimy u psa znajomość komendy. Dobrym rozwiązaniem jest stopniowe podnoszenie poziomu trudności takich zabaw – oczywiście zaczynając od najprostszego, ponieważ zbyt trudne zadania na początek mogłyby zniechęcić pupila po nieudanych próbach. Węszenie można urozmaicać przykrywając smaczki liśćmi, ukrywając je za kamieniem, czy kładąc na różnych przedmiotach.



Trening posłuszeństwa

Jeśli chcemy mieć posłusznego, ułożonego psa to podstawą są regularne ćwiczenia. Poza ćwiczeniami wykonywanymi w domu bardzo ważny jest trening na zewnątrz. Poza domem występuje całe mnóstwo różnych bodźców rozpraszających – inni ludzie, zwierzęta, latające ptaki czy cała gama różnych odgłosów. Treningi takie są kluczowe, aby mieć pewność, że pupil wykona komendy poza domem. Głównym celem powinien być spacer a trening posłuszeństwa jedynie dodatkiem. Podczas spaceru zrób kilka sekcji treningowych. Przykładowo może to być chodzenie przy nodze, odchodzenie i przywoływanie psa, bądź porozrzucanie smaczków i komenda zostaw. Za każdym razem należy nagrodzić czworonoga, więc trzeba mieć przy sobie ulubione smaczki bądź zabawkę pupila, w zależności co dla niego będzie większą nagrodą. Im bardziej posłuszny będzie Twój pies, tym więcej swobody na spacerze możesz mu dać. Pamiętaj jednak, że zanim spuścisz swojego pupila ze smyczy (oczywiście w bezpiecznym miejscu) musisz mieć pewność, że przybiegnie do Ciebie na zawołanie pomimo szeregu bodźców rozpraszających. Idący z naprzeciwka pies może okazać się bardziej atrakcyjny niż Twoje wołanie, a Ty musisz mieć pewność, że zawołany pupil do Ciebie wróci. Odwołanie Przywołanie na komendę to najważniejsza z komend, które powinien znać każdy pies. Pamiętaj, że drugi piec może być czworonogiem lękowym, starszym lub schorowanym. Może także nie lubić podbiegających do niego innych psów i zareagować na Twojego pupila agresją a wówczas różnie może skończyć się taka sytuacja.

Zabawa w chowanego z psem

To doskonała zabawa, która naszym czworonogom sprawia tyle samo radości co dzieciom. Do zabawy potrzebne są dwie osoby. Jedna przez chwilkę zajmuje psiaka a druga w tym czasie się chowa. Po chwili pupil przystępuje do szukania. Po znalezieniu chowającej się osoby należy zawsze nagrodzić psa. Spróbuj a zobaczysz radość wymalowaną na pyszczku czworonoga.

Jogging z psem

Zwykły, rutynowy spacer może w końcu znudzić się naszemu czworonożnemu przyjacielowi. Warto więc pomyśleć nad urozmaiceniem. Najprostszym sposobem na urozmaicenie spaceru jest zmiana tempa poruszania się – na przemian spacer i podbieganie. Można także zmienić nieco trasę tak, aby pies miał możliwość poznania nowych miejsc. Jeśli uprawiasz bieganie sportowe lub rekreacyjne to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabierać ze sobą psa. Trzeba jednak pamiętać, że dopiero po zakończeniu okresu wzrostu pupil może pokonywać długie trasy biegowe. Oczywiście dystans jak i szybkość należy dostosować do indywidualnych możliwości każdego czworonoga.

Rzucanie i aportowanie

Wiele behawiorystów twierdzi, że aportowanie nie jest najlepszą formą zabawy dla naszych czworonogów. Nie zaszkodzi od czasu do czasu pobawić się w ten sposób, jednak nie powinno to stanowić wyłącznej formy. W takim wypadku pies będzie zafiksowany jedynie na jednej rzeczy zapominając o całym otaczającym go świecie. Będzie mocno pobudzony i nie będzie w stanie się wyciszyć. Nieustanne aportowanie pobudza także w psie łańcuch łowiecki, dlatego zabawa ta nie jest dobrym pomysłem dla zwierząt, które mają w zwyczaju gonić koty, rowerzystów czy ptaki. Oczywiście nic się nie stanie jeśli od czasu do czasu rzucimy psu piłkę, trzeba to jednak robić z umiarem. Samo aportowanie można połączyć z treningiem w taki sposób, że pies rusza za rzuconym przedmiotem dopiero w momencie, kiedy wydamy taką komendę. Wówczas pracuje głowa czworonoga.

Dbaj o bezpieczeństwo

To my jako właściciele jesteśmy odpowiedzialni za nasze czworonoga i musimy zapewnić im bezpieczeństwo. Nie powinniśmy wolno puszczać psa luzem w miejscach ruchliwych a także wtedy, kiedy nie mamy 100% pewności, że do nas wróci. Zwracajmy uwagę na kontakty pupila z innymi psami, nie wiemy przecież jak dany czworonóg się zachowa. Nie podchodźmy do psów oznaczonych żółtą wstążką lub bandamką, ponieważ oznacza to, że ten osobnik może być lękliwy, chory, bądź nie lubi innych psów. Przed podejściem do kogoś z psem zapytaj się czy psy mogą się poznać. Możemy znać swojego psa „na wylot” jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć charakteru napotkanego czworonoga.



Ile powinien trwać spacer z psem?

Przede wszystkim właściciel powinien traktować spacer ze swoim pupilem jako przyjemność a nie obowiązek. Pies odczuwa nasze emocje i nie będzie czerpał radości ze spaceru, jeśli wyczuje, że jego opiekun robi coś na siłę. W ciągu dnia psiak powinien wychodzić minimum trzy razy dziennie, aby załatwić swoje potrzeby – z czego dwa mogą być krótsze a jeden powinien być długim spacerem. Spacer to nie tylko załatwianie potrzeb fizjologicznych, ale także forma aktywności, eksploatacji terenu czy dobrej zabawy. Każdy psiak jest inny i każdy posiada swoje indywidualne potrzeby.  Psy, które zakorzenione w genach mają pracę i pokonywanie długich dystansów jak husky czy charty będą potrzebować innego rodzaju ruchu niż maltańczyk. Ważne, aby dostosowywać również długość i intensywność do stanu zdrowia czworonoga.

Zabawa z psem na spacerze a smycz

Wielu właścicieli zastanawia się czy spacer na smyczy jest dla psa wystarczający. Smycz to obowiązkowa rzecz, którą musisz mieć na każdym spacerze. Niektórzy właściciele decydują się na spuszczanie swoich pupili podczas spaceru. Inną sytuacją jest puszczanie psa luzem na ogrodzonym terenie jak wybieg dla psów, które z założenia mają dać wolność i swobodę pupilom a czymś zupełnie innym jest spuszczanie psa w miejscach publicznych. Jeśli Twój psiak reaguje na komendę odwołania to zrób szybki bilans korzyści i zagrożeń i podejmij decyzję czy miejsce, gdzie się znajdujecie jest odpowiednie. Smycz nie powinna psu kojarzyć się jedynie z kontrolą, dlatego bez przeszkód możesz bawić się z psem na spacerze mając go na smyczy. W miejscach mniej uczęszczanych najlepiej sprawdzą się długie linki, dzięki którym Twój psiak będzie mógł eksplorować teren wąchając i obsikując każdy wybrany przez siebie krzaczek a Ty będziesz miał nad nim kontrolę. Również w zabawie na przywołanie smycz nie przeszkadza. To pupil ma gonić Ciebie, dlatego długa linka sprawdzi się do tego zadania doskonale. Pamiętaj, że podczas spaceru to właśnie Ty odpowiadasz za bezpieczeństwo swojego czworonoga. Krótka smycz może być problematyczna i nie dać swobody i komfortu ani Twojemu psiakowi ani Tobie.

Zabawy na spacerze a inne psy

Jeśli na spacerze czy podczas zabaw spuścisz swojego czworonoga ze smyczy musisz mieć pewność, że go odwołasz – także w momencie, kiedy zobaczy innego człowieka, rower, dziecko czy innego psa. Jeśli chcesz, aby Twój pupil bawił się podczas spaceru z innym czworonogiem to na początku zapnij swojego psa na smyczy i upewnij się, że właściciel drugiego psa wyraża na to zgodę, jak i sam psiak ma na to ochotę. Nie powinieneś pozwalać na swobodne podbieganie do innego psa. Każdy pies jest inni i to należy zawsze pamiętać. Możesz trafić na psa schorowanego, lękliwego, po przejściach starszego bądź takiego, który nie lubi podbiegających psów i naruszających jego przestrzeń. Wówczas niestety nie tylko może dojść do sytuacji, kiedy trauma dla psa będzie zbyt duża, ale także do uszczerbku na zdrowiu, jak i bójki pomiędzy pupilami a wówczas to Ty za to odpowiadasz, ponieważ Twój psiak był bez kontroli. Zanim dojdzie do zabawy upewnij się dla swojego bezpieczeństwa, Twojego psa, jak i potencjalnego towarzysza, że obie strony są chętne na zabawę. Może także dojść do starcia między samcami a wówczas łatwo o rany bojowe. Nie ma jednak przeszkód, aby jedną formą rozrywki na spacerze była wspólna zabawa z innym psem. 



Zabawki a spacer z psem

Wybierając formę rozrywki i urozmaicenia spaceru musisz wybrać taką, która nie zagraża Twojemu pupilowi. Patyki często posiadają ostre krańce, które mogą pokaleczyć pupila. Nie dawaj patyka również psom, które chętnie je obgryzają i zjadają, ponieważ może to spowodować uszkodzenie jamy ustnej i przełyku. Zwróć uwagę również na kamienie, ponieważ wiele psów miewa tendencję do zjadania kamyków co niestety trzeba usuwać chirurgicznie.

Kiedy bawić się z psem?

Twój pupil musi zrozumieć rytm dnia, jak i to, że to Ty decydujesz o porach spaceru czy zabawach. Unikaj zabawy w nocy, ponieważ może to spowodować to, że psiak zapamięta, że w nocy można się bawić przez co może się tego domagać. Nie baw się także z psem zaraz po jedzeniu. Zrób także przerwę między jedzeniem a spacerem. Jest to ogromnie ważne zwłaszcza w przypadku psów średnich, dużych i olbrzymich. Aktywność po jedzeniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia skrętu żołądka. Udawaj się na spacer przed posiłkiem lub po znacznym odpoczynku.

Po spacerze wycisz psa. Pozwól mu odpocząć i się zrelaksować. Możesz zrobić mu również masaż TTouch co nie tylko wycisza pupila, ale także wzmacnia waszą więź i jego zaufanie do Ciebie.

Jak bawić się z psem na spacerze – podsumowanie

Podczas każdego spaceru należy zapewnić pupilowi różne formy aktywności, które uczynią go bardziej atrakcyjnym. Obowiązkowo noś ze sobą smaczki czy ulubioną zabawkę, dzięki czemu będziesz mógł nagradzać go za dobrze wykonywane polecenia. Pamiętaj, że pupila należy nagradzać także za same próby wykonywania poleceń.