Jak radzić sobie ze stresem psa w Sylwestra
Spis treści
Jak radzić sobie ze stresem psa w Sylwestra
Sylwester może być dla nas ludzi ekscytujący, ale dla niektórych naszych pupili wiąże się ze stresem. Zapoznaj się z najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi odstresowania psa w te święta.
Czy masz nadzieję świętować sylwestra ze zwierzętami, ale masz czworonożnego kumpla, który nie lubi całego tego zamieszania? Czytaj dalej, aby uzyskać porady, które pomogą Twojemu psu lub kotu zachować bezpieczeństwo i spokój, a przy okazji dobrze się bawić, gdy zegar wybije północ.
Wskazówki dotyczące nocy Sylwestrowej
Daj psu bezpieczną przestrzeń
Wiele radości na przyjęciu sylwestrowym pochodzi z brokatu, cekinów i hałasujących ludzi, ale wiele psów i kotów może być zaskoczonych niespodziankami i dekoracjami.
Ważne jest, aby ocenić indywidualne reakcje twojego zwierzaka na cały ten hałas i zapewnić mu bezpieczne, ciche miejsce, do którego może uciec, jeśli zostanie przytłoczony. Upewnij się, że jest sypialnia lub inny pokój, w którym można umieścić zwierzę, i upewnij się, że goście imprezy wiedzą, że mają mieć oko na zwierzęta pod stopami.
Odtwarzanie uspokajającej muzyki może pomóc. Włącz ją w cichym pomieszczeniu, aby stłumić hałas imprezy i fajerwerki.
Zarówno koty, jak i psy lubią mieć swoje własne miejsce do ukrycia, jak pod ludzkim łóżkiem, w cichym pokoju lub w przytulnej budce, jak klatka dla psa z posłaniem, gdzie mogą uciec od zgiełku.
Dla psów, które są bardzo podekscytowane przez tańczących i świętujących ludzi, bardzo pomocne może być wyszkolenie ich, aby szły w określone miejsce, takie jak ulubione legowisko dla psa, za pomocą polecenia „idź na swoje miejsce”. Legowisko dla psa i kota to świetna opcja dzięki piankowej podstawie, która zapewnia uspokajające wsparcie ortopedyczne.
Konsekwentne szkolenie i wskazówki przez cały rok mogą pomóc twojemu zwierzakowi utrzymać poziom lęku na minimalnym poziomie, gdy wydarzy się coś niezwykłego.
Wiele psów zyskuje pewność siebie i wykazuje niższy poziom lęku, gdy otrzymują wskazówki i polecenia, a nie tylko są zwierzętami domowymi. Praktykuj chodzenie posłanie przez cały rok, nie tylko w czasie sylwestra lub innych imprez, i pamiętaj, aby nagradzać zwierzęta smakołykami oraz dawać im takie rzeczy jak mata węchowa, gryzaki lub Kong nadziewany mrożonymi smakołykami jako nagrodę za pozostanie w miejscu.
Zrezygnuj z wystroju domu jeśli spędzasz Sylwestra ze zwierzętami
Ważne jest również, aby zwierzęta nie żuły ani nie połykały tych serpentyn i błyszczących posypek. Dekoracje z pewnością tworzą świąteczną atmosferę sylwestrową, ale mogą kusić ciekawskie koty i powodować nieprzewidziane problemy zdrowotne lub zagrażać życiu.
Kolorowe ozdoby częśto ciekawią i przyciągają koty, a te długie sznurki mogą powodować niektóre z najniebezpieczniejszych blokad jelitowych (zwanych liniowymi ciałami obcymi).
Psy zawsze trzymające pyski tam, gdzie nie powinny – również muszą być trzymane z dala od schludnych, błyszczących przedmiotów. Na sylwestra przyjaznego psom porzuć ozdoby, z których psy mogą zrobić sobie nowe zabawki do żucia. Niektóre psy są intensywnymi zjadaczami i chętnie przeżuwają i połykają każdą nowość, taką jak dekoracje, maski lub jedzenie z talerzy, więc trzymaj wszystkie te przedmioty wystarczająco wysoko, aby były bezpieczne.
Trzymaj przystawki poza zasięgiem
Mówiąc o „niewybrednych zjadaczach”, psy i koty zawsze szukają pysznych, łatwo dostępnych przekąsek. Jeśli martwisz się o bezpieczeństwo zwierząt w Nowym Roku, pamiętaj o zapewnieniu kosza na śmieci na artykuły jednorazowego użytku swoich gości, do którego zwierzęta nie mają dostępu.
Nasze zwierzaki będą bardzo kuszone przekąskami, talerzami pozostawionymi na krzesłach lub stolikach kawowych oraz wszystkimi innymi smacznymi przekąskami. Pamiętaj, aby zapewnić gościom czyste miejsce na wyrzucanie zużytych talerzy i niezjedzonej żywności, poza zasięgiem zwierząt.
Przysmaki bezpieczne dla zwierząt, takie jak tematyczne przysmaki z piernika dla psów, są dobre dla dobrych czworonożnych przyjaciół, ale nie pozwalaj gościom karmić psów ludzkimi pokarmami, które powodują problemy z układem pokarmowym.
Żywność o wysokiej zawartości tłuszczu (ser, kiełbaski i wędliny oraz potrawy smażone) są niebezpieczne dla zwierząt, ponieważ mogą powodować zapalenie trzustki, bolesny stan, który szybko może stać się bardzo poważny. Większość właścicieli zwierząt jest świadoma zagrożeń związanych z czekoladą, ale pamiętaj również, aby zwracać uwagę na produkty z substytutem cukru – ksylitolem. Może to powodować niski poziom cukru we krwi i niewydolność wątroby u psów.
Alkohol jest zakazany dla zwierząt domowych. Może powodować wymioty, biegunkę i problemy neurologiczne.
Jeśli Twój kot lub pies zje coś, czego nie powinien, zadzwoń po poradę do lokalnego weterynarza. Dobrze jest mieć do dyspozycji wyszkolonych lekarzy weterynarii, w tym toksykologów weterynaryjnych, którzy mogą wskazać najlepszy sposób pomocy po tym, jak zwierzę mogło zostać narażone, czy to wywołanie wymiotów, obserwowanie i monitorowanie, czy udanie się do izby przyjęć dla zwierząt. To, czy zwierzę wymiotuje, czy nie, zależy od tego, co zjadło i jak dawno temu, a każdy przypadek jest inny.
Przyzwyczaj zwierzęta do różnych dźwięków
Fajerwerki, hałasy, wybuchy i głośna muzyka podczas imprez sylwestrowych mogą wywołać nerwowość u każdego zwierzęcia, ale niektóre psy i koty mogą być szczególnie zaniepokojone. Aby pomóc im przyzwyczaić się do hałasu przed rozpoczęciem uroczystości, spróbuj je znieczulić.
Podobnie jak podczas burzy, psy i koty mogą być bardzo zaniepokojone fajerwerkami, muzyką i świętowaniem w sylwestra. Przed świętami możesz pracować nad ich powolnym „odczulaniem”.
Możesz znaleźć nagrania dźwiękowe odczulające zwierzęta, takie jak to poniżej, na Spotify lub YouTube, które można odtwarzać, aby pomóc zwierzętom mniej reagować na dźwięki, takie jak fajerwerki, grzmoty, płacz niemowląt i szczekanie psów.
Zacznij od nagrań (przy małej głośności) i powoli zwiększaj głośność z czasem, aby pomóc twojemu zwierzakowi przyzwyczaić się do nich.
Wypróbuj rozwiązania przeciwlękowe
Inne opcje dla niespokojnych psów i kotów obejmują produkty przeciwlękowe; suplementy ziołowe, uspokajający feromony i rozproszone olejki eteryczne bezpieczne dla zwierząt, to tylko kilka przykładów z wielu sposobów, które mogą pomóc.
Ubranie obciskające może pomóc niektórym psom. Pies może nosić je na przejażdżki samochodem, dopóki się do nich nie przyzwyczai. Każdy pies może reagować inaczej, ale wiele psów uspokaja się przez przytulanie i poczucie wsparcia.
Uspokajające feromony skierowane specjalnie do kotów i psów mogą również pomóc niektórym zwierzętom domowym. Zaletą dyfuzorów wtykowych dla kotów lub sprayu z feromonami uspokajającymi psy jest to, że są one skutecznie wolne od ryzyka, a zwierzęta nie rozwijają tolerancji na nie. Jeśli to zadziała, będzie działać dalej.
Olejki eteryczne, takie jak lawenda, również mogą pomóc, ale nigdy nie należy ich nakładać bezpośrednio na skórę zwierzęcia.
Nie trzymaj zwierząt w zamkniętych pomieszczeniach z dyfuzorami. W szczególności koty są znacznie bardziej wrażliwe na olejki eteryczne, dlatego potrzebują dobrej cyrkulacji powietrza, aby uniknąć niepożądanych skutków.
Oczywiście istnieje kilka dobrych leków uspokajających na receptę, które działają cuda na nerwowe zwierzęta. Nowsze leki mają na celu obniżenie poziomu lęku bez nadmiernej sedacji, aby zwierzę mogło mieć więcej pozytywnych doświadczeń i nauczyć się być mniej reaktywnym z biegiem czasu.
Omów produkty dostępne bez recepty oraz te na receptę z weterynarzem twojego zwierzaka. I zawsze wypróbuj nowe suplementy lub leki przed wielkim wydarzeniem, aby wiedzieć, jak zareaguje twój konkretny kot lub pies.
Odwróć uwagę psa zabawkami
Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z psami w sylwestra, mamy dla ciebie jedno słowo: zabawki – zwłaszcza jeśli twój kumpel jest bardzo zmotywowany do zabawek. Jeśli czujesz się wyjątkowo świątecznie, wybierz zabawkę z motywem sylwestrowym.
Zabawa z nimi w grę w przeciąganie lub aportowanie może pomóc, ale wiele zwierząt będzie zbyt zaniepokojonych, aby się bawić. Dobrym pomysłem jest, aby mieć dla nich zabawki i gryzaki, ale do niczego ich nie zmuszaj.
Zanim nadejdzie 31 grudnia, znajdź najcenniejszy smakołyk dla swojego zwierzaka i przygotuj go. Co tak naprawdę najbardziej go rozbawia? Miej to pod ręką, aby zapewnić motywację i odwrócić uwagę..
Oznakuj psa – adresówki i lokalizatory na wszelki wypadek
Na wypadek, gdyby fajerwerki, uroczystości lub inne potencjalnie przerażające wydarzenia spowodowały, że twój kot lub pies wybiegł przez otwarte drzwi, upewnij się, że twój zwierzak nosi obrożę z czytelnym identyfikatorem, takim jak spersonalizowany identyfikator, który zawiera informacje kontaktowe.
W przypadku kotów domowych etykieta powinna również wskazywać, że jest to zwierzę domowe, aby osoby, które mogą przeczytać etykietę, wiedziały, że uciekł i nie powinien przebywać na zewnątrz.
Dodatkowo, jeśli twój pies nie ma jeszcze wszczepionego mikrochipu, udaj się do weterynarza i zrób to. Jeśli posiadają chip, upewnij się, że twoje dane kontaktowe są aktualne.
Polecamy wszczepienie wszystkim zwierzętom mikrochipów na wypadek, gdyby wyślizgnęły się z obroży. Pamiętaj, aby zarejestrować mikrochip swojego zwierzaka i aktualizować te informacje na stronie internetowej w bazie chipów. Zawsze jest ciężko, gdy ktoś sprowadza bezpańskie zwierzę, a dane kontaktowe na jego mikrochipie są nieaktualne, co uniemożliwia skontaktowanie się z ich właścicielami.
Wyznacz opiekuna zastępczego
Nasza ostatnia wskazówka: tak jak wyznaczasz kierowcę w sylwestra, pomyśl o wyznaczeniu obserwatora zwierząt, aby upewnić się, że twój pies lub kot jest bezpieczny przez cały czas. Upewnij się, że ktoś w gospodarstwie domowym jest wyznaczony do pilnowania zwierząt.
Ten wyznaczony opiekun zwierząt powinien być odpowiedzialny za zapewnienie zwierzętom bezpieczeństwa i spokoju, zabieranie psów na spacer oraz zapewnienie im dostępu do jedzenia i wody. W ten sposób żadne z tych zadań nie zostanie pominięte w zgiełku przygotowywania i świętowania.
Czym jest psi lęk?
Uszy do tyłu. Drżenie ciała. Ukrywanie się w wannie lub czołganie się pod łóżkiem. Charakterystyczne oznaki przestraszonego psa są znane właścicielom psów i są szczególnie powszechne latem, kiedy więcej fajerwerków i burz może zwiększyć poziom niepokoju psów. Ale podczas gdy widok wystrzału sprawia, że niektóre psy podwijają ogony i uciekają, inne nie są zaniepokojone hukami.
Aby wyjaśnić to psie zamieszanie, naukowcy zajmujący się psami na całym świecie badają, co sprawia, że psy reagują strachem na dźwięki. Lepsze zrozumienie psich zachowań lękowych może poprawić jakość życia psów, a nawet pomóc wyjaśnić ludzkie reakcje lękowe.
Dźwięk
Psy są znane ze swoich zdolności węchowych, ale dźwięk dyktuje im także doświadczanie świata. Psy słyszą ponad dwa razy więcej częstotliwości niż ludzie, a także mogą słyszeć dźwięki mniej więcej cztery razy dalej. Reagowanie na każdy dźwięk wymagałoby zbyt dużej ilości energii, dlatego mózg psa musi określić, które dźwięki są istotne, a które można wyłączyć. Ta „elastyczność słuchowa” jest szczególnie ważna dla psów pracujących; na przykład życie zależy od zdolności psów wojskowych i psów detektywistycznych do zachowania spokoju pomimo głośnych dźwięków i wybuchów, z jakimi mogą się spotkać.
Z drugiej strony ewolucja nauczyła większość zwierząt, w tym psy, że unikanie postrzeganego zagrożenia jest tego warte dla ogólnego przetrwania, nawet jeśli, jak w przypadku fajerwerków, zagrożenie nie jest realne.
Z biologicznego punktu widzenia opłaca się uciec, nawet jeśli nie jest to konieczne. Dlaczego więc mój pies ma tendencję do niepokoju? Cóż, to normalna cecha.
W przypadku niektórych psów, przyzwyczajanie ich we wczesnym okresie życia może mieć wpływ na ich wrażliwość na dźwięk. Podobnie jak ludzkie niemowlęta, szczenięta przechodzą krytyczne etapy rozwoju, kiedy ich mózgi tworzą skojarzenia, które mogą wpływać na zachowanie przez resztę ich życia. Jeśli, na przykład, pracownik budowlany walił młotkiem w ścianę w sąsiednim mieszkaniu, podczas gdy szczeniak został sam w domu, ten szczeniak mógłby kojarzyć walenie z porzuceniem – nawet bez wiedzy właściciela. To skojarzenie mogło wywołać u psa reakcję strachu za każdym razem, gdy usłyszy huk.
Szczeniaki mają okres, w którym ich mózg uczy się, co jest normalne na świecie, co jest w porządku i czego nie powinienem się bać. A potem po 12 tygodniach życia zaczynają rozwijać swoją reakcję strachu. Jeśli więc napotkają coś nowego po ukończeniu trzeciego miesiąca życia i to ich przeraża, mogą nauczyć się bać tego w przyszłości.
Genetyka stresu
Psy, które nie mają żadnych negatywnych skojarzeń z głośnymi dźwiękami, nadal kulą się podczas burzy, podczas gdy inne, które miały przerażające wczesne doświadczenia, mogą nauczyć się, często poprzez przeciwdziałanie i odczulanie, przezwyciężać strach. Jedno wyjaśnienie tego można znaleźć w temperamencie. W przeciwieństwie do osobowości i nastroju, które są bardziej płynnymi stanami emocjonalnymi, temperament jest głębszym, bardziej powiązanym systemem, na który wpływa genetyka i wczesny rozwój. Temperament kształtuje epigenetyka, czyli sposób, w jaki czynniki zewnętrzne wpływają na geny zwierzęcia, co może odgrywać znaczącą rolę we wrodzonej predyspozycji psów do stresu, niepokoju i strachu.
Na przykład badania na ludziach i zwierzętach pokazują, że matki, które doświadczają wysokiego poziomu stresu w czasie ciąży, mogą przekazywać potomstwu skłonność do niepokoju za pośrednictwem hormonu stresu, kortyzolu. Po zasygnalizowaniu przez zdarzenie wywołujące stres, mózgowa oś podwzgórze-przysadka-nadnercza staje się aktywna i wytwarza kortyzol, który następnie przemieszcza się po całym ciele, utrzymując jednostkę w stanie „wysokiej czujności”. Wysoki poziom kortyzolu w krwiobiegu matki ma później negatywny wpływ na rozwijające się dziecko, lub w tym przypadku na szczeniaka.
Naukowcy zmierzyli poziom kortyzolu w sierści psów, aby zbadać związek między wewnętrzną reakcją psów na stres a ich zachowaniem w odpowiedzi na głośne dźwięki, takie jak chowanie się lub drżenie. Jedno z badań wykazało, że poziomy kortyzolu u psów, które słuchały nagrania burzy, były wyższe niż u psów, które słuchały regularnych odgłosów i szczekania psa. Psy z wyższym poziomem kortyzolu we włosach również wykazywały wysoki wskaźnik ukrywania się, uciekania i szukania uwagi ludzi, gdy były wystawione na dźwięki burzy.
W nowszym eksperymencie z grupą psy, które wykazywały większe oznaki strachu i niepokoju przed głośnymi dźwiękami, miały w rzeczywistości niższe stężenie kortyzolu we włosach. Brzmi to sprzecznie. Aby wyjaśnić odkrycie, zespół badawczy postawił hipotezę, że „te psy mogły ulec rozregulowaniu w wyniku przewlekłego narażenia, prowadząc do stanu hipoaktywności lub „wyczerpania sił życiowych”. Innymi słowy, psy odczuwały ciągły niepokój, a ich wewnętrzne mechanizmy już nie reagowały, podobnie jak u przewlekle zestresowanych ludzi, którzy czują, że nie mogą już sobie poradzić.
Mimo to pies nie musi być pełen werwy, aby cierpieć z powodu strachu przed hałasem. W kilku badaniach nad reakcjami strachu na dźwięki naukowcy odkryli, że czynniki takie jak rasa, wiek, płeć, stan rozrodczy, długość czasu z właścicielem i wczesna ekspozycja na niektóre głośne dźwięki miały wpływ na to, jak psy reagowały na dźwięki przypominające fajerwerki. Psy żyjące z właścicielem, miały na przykład mniejsze ryzyko strachu w porównaniu z psami z drugim właścicielem, którego ciągle nie było w domu, a niektóre rasy w porównaniu z mieszańcami były bardziej podatne na lęk.
Ryzyko strachu wzrasta wraz z wiekiem u psów, co może być związane z bólem, ale także z tym, jak odbierają dźwięki. Starsze psy najpierw tracą zdolność wykrywania dźwięków o wyższej częstotliwości, które dają ważne wskazówki dotyczące lokalizacji. Niemożność zlokalizowania dźwięków może zwiększyć poziom stresu u psa. Słyszenie hałasu i brak wiedzy, skąd on dobiega, jest prawdopodobnie znacznie bardziej przerażające dla psa i dlatego fajerwerki wywołują większy strach u zwierzęcia. Możesz obejrzeć pokaz sztucznych ogni i wiedzieć, że nie uderzy on w twój balkon. Ale jeśli jesteś psem, wiesz tylko, że tam jest huk, tam huk i nie wiem, że następny huk się tutaj nie wydarzy.
Najlepsza obrona
Według nowego badania, jedna z taktyk jest zdecydowanie faworytem w radzeniu sobie ze strachem przed fajerwerkami: przede wszystkim zapobieganie rozwojowi strachu.
Zespół badaczy przeanalizował metody zarządzania i leczenia stosowane przez ponad tysiąc właścicieli psów, którzy odpowiedzieli na ankietę i skorelowali te metody z rosnącym lub malejącym wynikiem strachu. Poprosili właścicieli psów, którzy obawiali się fajerwerków, aby wybrali spośród wielu interwencji i zabiegów oraz zdali relację z tego, jak psy radziły sobie podczas noworocznych pokazów sztucznych ogni. Metody obejmowały płyty CD z hałasem, aby zagłuszyć dźwięk, dyfuzory feromonów, produkty ziołowe, produkty homeopatyczne, olejki eteryczne, leki na receptę, trening relaksacyjny, kontrwarunkowanie (próba wytrenowania psów, aby się nie bały) oraz użycie kamizelek uciskowych, które mogą mieć działanie uspokajające.
Naukowcy odkryli, że kontrwarunkowanie w domu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na złagodzenie stresu psa. Gdy wybuchały fajerwerki, właściciele bawili się z psem, dawali smakołyki i wyrażali pozytywne emocje. Psy, które otrzymały to przeciwwarunkowanie, były średnio o 70 procent mniej przestraszone podczas fajerwerków niż psy, które tego nie robiły. Kontrwarunkowanie – ta metoda byłaby prawdopodobnie najlepsza, zwłaszcza w przypadku nowego szczeniaka lub nowego psa. Nawet jeśli jeszcze nie boi się hałasów, trenuj ze swoim psem.
Istnieje mit, że reagując pozytywnie, wzmacniasz strach, czego nie możesz zrobić, ponieważ strach jest emocją, a nie zachowaniem.
Jednakże, ponieważ nie wszystkie psy mogą otrzymać tego rodzaju szkolenie lub będą na niego podatne , badacze opracowali skalę wrażliwości na dźwięk dla właścicieli psów, aby ocenić, gdzie na spektrum strachu wypada lęk ich psa. Gdy zwierzę boi się fajerwerków, mamy na myśli to, że wykazuje dużą reakcję na odgłosy fajerwerków/ Ważne jest to, jak silna jest ta reakcja.
Gdy właściciele są w stanie dokładnie określić poziom strachu u swojego psa, mogą następnie współpracować z weterynarzem, aby wybrać najskuteczniejszą metodę leczenia, która może obejmować leki i dodatkowe mechanizmy radzenia sobie z lękiem.
Jako społeczeństwo ludzie dopiero zaczynają zauważać że psy, podobnie jak ludzie, mają emocje. Opieka nad psami polega na wspieraniu ich zdrowia emocjonalnego. Im więcej dowiemy się o zawiłościach stanów emocjonalnych psów, tym lepiej będziemy przygotowani.
Subtelne oznaki stresu u psa
Oto niektóre oznaki, które mogą wskazywać, że twój pies doświadcza stosunkowo niskiego poziomu strachu lub lęku:
- Obniżona lub sztywna postawa ciała
- Uszy położone po sobie
- Oblizywanie
- Ziewanie
- Podwijanie ogon, trzymanie go sztywno i pionowo lub machanie nim w krótkich, szybkich ruchach
- Odwracanie wzroku, unikanie go lub pokazywanie białek oczu
- Rozszerzone źrenice, zmrużone oczy lub szybkie mruganie
- Odsłanianie brzucha
- Podnoszenie przedniej łapy
Bardziej oczywiste oznaki stresu lub lęku
Wraz ze wzrostem poziomu strachu twojego szczeniaka może on wykazywać jeden z następujących objawów:
- Kulenie się lub drżenie
- Próbuje się ukryć lub uciec
- Poruszanie się w zwolnionym tempie lub zamarzanie w jednej pozycji
- Warczenie, szczekanie
- Jeżenie się na karku
- Dyszenie lub ślinienie się
- Odmowa jedzenia
- Zmiana tempa chodzenia
Oznaki dużego strachu lub lęku
Te objawy mogą się zdarzyć, gdy szczenię jest powyżej swojego progu, wcześniejsze oznaki stresu zostały przeoczone lub zignorowane lub czuje się zagrożone:
- Chodzenie w kółko
- Warczenie
- Przyciąganie się
- Szczekanie
- Podszczypywanie właściciela
Co to jest odczulanie psa?
Teraz, gdy rozumiesz niektóre z najczęstszych oznak strachu lub lęku, możemy zacząć rozmawiać o tym, jak sobie z nimi poradzić poprzez proces odczulania.
Odczulanie to sposób na stopniowe nauczenie czworonożnego przyjaciela tolerowania kłopotliwej sytuacji lub bodźców (znanych również jako wyzwalacz) poprzez ostrożne i powolne wystawianie go na dźwięki, widoki, zapachy lub sytuacje, które go stresują.
Podstawy działania odczulania – każdy pies ma pewien poziom tolerancji na bodźce lub sytuacje powodujące jego niepokój (jego wyzwalacz).
Nazywamy to – momentem, w którym przechodzi od spokoju do nadmiernego pobudzenia – to jego próg. Aby odczulanie zadziałało, musi pozostać poniżej tego progu .
Musi nauczyć się i ćwiczyć widzenie (lub wąchanie, słyszenie itp.) wyzwalacza bez przekraczania progu.
Narzędzia, których możesz użyć, aby pozostać poniżej progu swojego psa, obejmują:
Dystans. Im dalej jesteś od wyzwalacza swojego psa, tym mniej prawdopodobne jest, że zareaguje na niego.
Przeszkody. Wykorzystaj samochody, drzewa, a nawet własne ciało, aby ustawić bariery między psem a wyzwalaczem, dzięki czemu poczuje się bezpieczniej.
Twój głos. Nie bój się (ładnie) prosić spacerowiczów, aby przeszli przez ulicę lub prosić „ludzkie wyzwalacze”, aby cię nie uspokoili.
Zasadniczo twój pies musi być wystarczająco daleko (lub dźwięk lub zapach musi być cichy lub wystarczająco słaby), aby nie zareagował negatywnie .
Zauważy, że przedmiot, osoba lub dźwięk tam są, ale są one na tyle odległe lub słabe, że nie stanowią zagrożenia, dzięki czemu pies pozostaje spokojny i opanowana.
Identyfikacja progu twojego psa. Ponieważ musisz zachować spokój, aby odczulanie zadziałało, powinieneś zacząć od określenia progu. Próg każdego psa jest inny. W rzeczywistości poziom progu twojego psa może się zmieniać w zależności od wyzwalacza (np. dziwny duży pies kontra dziwny mały pies). Może się to zmieniać w zależności od jego nastroju. Może się zmieniać w zależności od tego, ile wyzwalaczy doświadczył w danym okresie. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Istnieje jednak sposób, aby ocenić, jak blisko jest twój pies do osiągnięcia poziomu progowego za każdym razem, gdy jest wystawiony na działanie wyzwalacza.
Opowie ci językiem ciała, kiedy zacznie zbliżać się do swojego progu. Ponieważ każdy pies i sytuacja jest inna i może zależeć od rodzaju wyzwalacza, będzie doświadczał jednego lub więcej z poniższych reakcji:
Poniżej progu:
- Ciało jest luźne i zrelaksowane
- Pysk jest rozluźniony, nie zaciśnięty
- Ogon luźny i w połowie masztu
- Łatwo skupia się na tobie
- Przyjmie smakołyki
Osiągnięcie progu:
- Może zacząć szukać ucieczki lub wyglądać na „zmartwionego”
- Nadal przyjmuje smakołyki, ale staje się bardziej wycofany
- Nadal skupia na tobie uwagę, ale wydaje się poruszony przez wyzwalacz
- Może zacząć okresowo skomleć
- Wykazywanie subtelnych oznak stresu omówionych wcześniej (lizanie pyska, ziewanie itp.).
Powyżej progu:
- Nie będzie już przyjmować jedzenia
- Całkowicie się wycofa
- Odmawia ruchu (zawiesza się) lub porusza się w zwolnionym tempie
- Tempa skomlenie, szczekanie
- Wykazuje oznaki dużego stresu, takie jak drżenie, ślinienie się, chowanie się, kulenie
- Jeży się – włosy na karku mogą być podniesione
- Pies może ciągnąć, jeśli jest na smyczy (albo do wyjścia, albo w kierunku wyzwalacza)
- Może warczeć, intensywnie szczekać, a nawet gryźć, jeśli czuje się zagrożony i jakby był w sytuacji bez wyjścia
W jaki sposób odczulanie zmienia umysł twojego psa w kwestii przerażających rzeczy?
Z biegiem czasu, w małych dawkach ekspozycji poniżej progu, odczulanie pozwala psu doświadczać wyzwalaczy bez negatywnej reakcji fizjologicznej. Jego mózg zacznie tworzyć nowe połączenia, co z czasem pomoże mu zmienić automatyczną reakcję strachu na coś bardziej znośnego. Jeśli połączymy systematyczne odczulanie z innymi formami modyfikacji zachowania, takimi jak przeciwdziałanie lub wzmacnianie alternatywnego odpowiedniego zachowania, mamy dużą szansę na zmianę jego negatywnej odpowiedzi na pozytywną. Jest to szczególnie przydatne do zmiany odruchowej reakcji strachu na coś pozytywnego.
Co to jest przeciwwarunkowanie
Kontrwarunkowanie może łatwo iść w parze z odczulaniem.
W skrócie, kontrwarunkowanie to zmiana (przeciwdziałanie) warunkowej odpowiedzi (wyuczona, „auto-domyślna” reakcja na wyzwalacz).
Tak więc, jeśli obecną reakcją twojego psa na głośne dźwięki jest ucieczka i chowanie się lub szczekanie i rzucanie się, gdy napotka nieznajome psy, możesz zmienić jego przerażającą reakcję na coś spokojnego i zrelaksowanego.
Jak to działa? To proste: po prostu łączymy przerażający wyzwalacz z czymś niesamowitym, takim jak ser lub bekon (coś, co nazywamy przysmakiem o wysokiej wartości).
Przysmaki o wysokiej wartości są niezwykle ważne w przypadku kontrwarunkowania. Pracując nad tymi ćwiczeniami, użyj czegoś, co jest lepsze niż smakołyki, które zarabia za siedzenie lub przeskakiwanie przez obręcz. Muszą być wyjątkowe.
Kiedy konfrontujesz swojego psa z wyzwalaczem, nie musi on właściwie robić nic poza zobaczeniem wyzwalacza. Gdy tylko pojawi się ten wyzwalacz – pod warunkiem, że pozostanie poniżej linii progowej – konsekwentnie i przewidywalnie daj psu coś pysznego i wspaniałego. W końcu deskorolki, nieznajomi, fajerwerki lub cokolwiek innego przestanie być straszne.
Jak działa przeciwwarunkowanie przy odczulaniu?
Jeśli wystawiasz psiaka na parasole, motocykle itp. na poziomie poniżej progu i w krótkich odstępach czasu, jednocześnie dając psu smakołyk, gdy jest spokojny, znieczulasz go na wyzwalacze, jednocześnie pracując nad przeciwdziałaniem.
Odczulanie pomaga psu zachować spokój w tych przerażających sytuacjach (pomagając mu już nie być wrażliwym na te wyzwalacze), natomiast kontrwarunkowanie używa się, stworzyć nowe, pozytywne skojarzenia.
Pamiętaj tylko, że jeśli jesteś zbyt blisko wyzwalacz lub wyzwalacz jest zbyt intensywny, pies nie przyjmie smakołyków, a kontrwarunkowanie stanie się niemożliwe.
Aby zarówno odczulanie, jak i kontrwarunkowanie zadziałało, twój pupil musi pozostać poniżej swojego progu.
Nauczanie psa alternatywnego właściwego zachowania
W przypadku niektórych psów, w niektórych sytuacjach, przydatne może być uczenie ich alternatywnej reakcji behawioralnej.Na przykład, powiedzmy, że twój przestraszony pies biegnie i szczeka do drzwi, gdy tylko zadzwoni dzwonek (przewidując gościa w domu – przerażające!).
Dobrym alternatywnym zachowaniem, którego można go nauczyć w tym przykładzie, byłoby leżenie na posłaniu za każdym razem, gdy zadzwoni dzwonek do drzwi.
Ucząc tego alternatywnego zachowania, nie będzie mógł jednocześnie podbiec do drzwi i położyć się na legowisku. Te dwa zachowania są niezgodne.
Będziesz także oferować psu przyjemną alternatywę, wskazując mu kierunek – kiedy zadzwoni dzwonek do drzwi, podchodzi do swojego legowiska i otrzymuje smakołyki.
Pomoże to zmniejszyć stres, zapewniając przewidywalną i bardziej satysfakcjonującą alternatywę dla szczekania , rzucania się i warczenia .
Takie postępowanie zapewnia psu bezpieczną przestrzeń, w której wie, że nie musi wchodzić w interakcje z ludźmi, dopóki nie będzie gotowy.