Jak zająć psa w domu – sposoby na psią nudę
Spis treści
Psy uwielbiają spędzać czas ze swoim właścicielem, niezależnie czy jest to spacer, wspólnie wypoczywanie na kanapie, zabawa czy zwykłe czynności domowe. Wspólna zabawa sprawia, że pies koncentruje się na właścicielu a dodatkowo wzmacnia się wzajemna więź. Podczas zabawy zaspokajane są psychiczne i fizyczne potrzeby psa, co jest niezwykle istotne dla jego prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Oczywiście podczas zabawy trzeba wziąć pod uwagę potrzeby czworonoga i jego charakter oraz ulubioną aktywność.
Co jednak zrobić, kiedy dodatkowe obowiązki w pracy, niespodziewane spotkanie lub inna sytuacja może sprawi, że codzienny długi spacer z psem trzeba będzie ograniczyć jedynie do krótkiej przechadzki? Albo kiedy pogoda pokaże swoje dzikie oblicze i warunki atmosferyczne będą wyjątkowo niekomfortowe? Brak długiego spaceru podczas którego psiak będzie mógł się wyszaleć oznacza, że energię w nim drzemiącą będzie chciał rozładować w inny sposób. Pies, którego potrzeby psychiczne i fizyczne nie są zaspokojone może popaść we frustrację co może objawiać się apatią lub wręcz odwrotnie – zapędami niszczycielskimi. Zapewnienie psu zajęcia w domu jest dobrym rozwiązaniem nie tylko w przypadku niewystarczającej aktywności podczas spaceru ale także w sytuacji, kiedy zostaje sam. Choć pupil wolałby aby jego pan spędzał z nim 24 godziny na dobę to niestety często nie ma takiej możliwości – obowiązki zawodowe powodują, że pupil będzie musiał parę godzin zostać sam w domu. Każdy psiak inaczej radzi sobie z oczekiwaniem na powrót właściciela do domu. Jeden po prostu pójdzie spać, kolejny będzie zawodził informując wszystkich dookoła jaki jest biedny i porzucony, a jeszcze inny natychmiast po wyjściu pana z domu zacznie szukać sobie rozrywki. Dla wielu właścicieli psów wizja ich pupila siedzącego samotnie w domu, nudzącego się i szukającego sobie zajęcia jest równie katastroficzna jak koniec świata. Na szczęście to nie takie straszne jak się wydaje. Wystarczy kilka pomysłów aby potrzeby pupila zostały zaspokojone.
Potrzeby psa – czego właściwie potrzebuje pies
Podstawowe potrzeby psa to pożywienie, sen, pielęgnacja, poczucie bezpieczeństwa, aktywność fizyczna i stymulacja umysłowa. Oczywiście każdy pies jest inny i dlatego kluczowe jest zrozumienie potrzeb swojego pupila.
Główną potrzebą każdego żywego organizmu jest pożywienie. Dieta powinna zapewnić psu wszystkie niezbędne dla niego składniki. Powinna być odpowiednio zbilansowana, co przyczyni się do dobrego zdrowia i samopoczucia czworonoga. Przy jej komponowaniu należy uwzględnić wiek i wagę psa oraz jego aktywność fizyczną a także aktualny stan zdrowia. Trzeba uważać aby nie występowały zarówno niedobory jak i nadmiar składników.
Sen to kolejna życiowa potrzeba każdego psa. Jest on niezmiernie ważny do prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu. Podczas snu cały organizm pupila się regeneruje, zapewniając mu energię do dalszego działania.
Dbałość o higienę i czystość nie jest może tak żywotnie istotna jak pozostałe potrzeby, ale zaniedbania w tej kwestii mogą w znaczący sposób pogorszyć dobrostan pupila a nawet przyczynić się do szeregu mniej lub bardziej poważnych schorzeń.
Poczucie bezpieczeństwa to nie tylko dach nad głową, ale także ciche i spokojne miejsce do spania, gdzie pupil będzie mógł odpocząć. Na poczucie bezpieczeństwa czworonoga wpływ ma także relacja z jego opiekunem. Relacja taka powinna opierać się wzajemnym zaufaniu, przyjaźni i zrozumieniu swoich potrzeb.
Potrzeby fizyczne zależą przede wszystkim od wieku czworonoga, jego stanu zdrowia czy osobowości. Aktywność fizyczna pozwala psu na rozładowanie energii, pomaga w utrzymaniu optymalnej wagi, wpływa na prawidłowe funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych i zapewnia stabilizację psychiczną.
Stymulacja umysłowa to jedna z najważniejszych potrzeb w życiu psa. Najczęściej połączona ona jest z wysiłkiem fizycznym podczas takich zabaw, które wymagają od psa intensywnego myślenia. Różnego rodzaju ćwiczenia, wyzwania, zabawy zręcznościowe ale także węszenie sprawiają, że umysł psa intensywnie pracuje zaspokajając naturalną potrzebę stymulacji umysłowej.
Sposób na nudę
Aby zorganizować pupilowi rozrywkę w domu wystarczy nieco wyobraźni i zaangażowania. Podczas różnych zadań pies ćwiczy samokontrolę, która jest jedną z ważniejszych rzeczy w życiu pupila. To właśnie ona pozwala mu się wyciszyć i kontrolować swoje emocje ale także pozwala mu się skupić na konkretnym zadaniu.
- Snackball. To świetne rozwiązanie, aby zająć psa, korzystnie wpłynąć na jego samopoczucie, jak i pozwolić mu się wyciszyć. Snackball to nic innego jak zabawka w kształcie piłki z otworami, w które można włożyć ulubioną przekąskę pupila. Podczas zabawy pies toczy, żyje i podrzuca piłkę, z której przy odpowiednim ruchu wypadają smakołyki. Jedną z najpopularniejszych marek zabawek umożliwiających umieszczenie w nich smakołyków jest amerykański KONG. Do zabawki można wsadzić chrupki, ciasteczka lub napełnić ją pastą czy masłem orzechowym, dzięki czemu psiak będzie starał się wylizać wszystko ze środka. Bawiąc się zabawką pies ją obserwuje i kiedy uda mu się zdobyć smakołyk będzie się starał powtórzyć działanie, które doprowadziło do wypadnięcia smaczka.
- Gryzaki. Poza zapewnieniem psu zajęcia gryzaki korzystnie wpływają również na higienę jamy ustnej czworonoga. Ścierają odkładającą się na zębach płytkę, dzięki czemu redukują kamień nazębny. Oferta gryzaków jest bardzo szeroka – mogą być naturalne bądź sztuczne. Zdecydowanie najlepszym wyborem są te naturalne, które nie zawierają sztucznych dodatków, barwników czy konserwantów. Istotne jest aby dobrać gryzak do wielkości i charakteru pupila. Inny gryzak będzie odpowiedni dla szczeniaka, inny dla dorosłego psa rasy małe a jeszcze inny dla dużych psów o silnym nacisku szczęk. Wśród naturalnych gryzaków można znaleźć miękkie – zrobione z podrobów, mniej lub bardziej twarde wykonane z suszonego mięsa czy korzeni drzew aż po ekstremalnie twarde takie jak pazury czy poroże jeleni
3. Zabawy węchowe. Węch to jeden z najważniejszych zmysłów psa. To on odpowiada za poznawanie świata poprzez czytanie otaczających czworonoga zapachów. Węch korzystnie wpływa na psychikę psa, a różnorodność zapachów i intensywne węszenie skupia psa a także w pozytywny sposób go męczy. Doskonałym sposobem na zapewnienie psu rozrywki węchowej w domu są maty lub kule węchowe. Pozwalają one na ćwiczenie psiego węchu. Matę lub kulę można zrobić samodzielnie lub zakupić je w sklepie zoologicznym.
Jak samodzielnie wykonać matę węchową?
Do wykonania maty węchowej potrzebna będzie gumowa wycieraczka z otworami oraz stary koc (najlepiej polarowy), który można będzie pociąć. Koc należy pociąć w paski, które następnie trzeba zawinąć na każdym oczku wycieraczki. Im grubszy koc lub im więcej warstw tym mata będzie gęstsza a węszenie bardziej wymagające. Pomiędzy paski materiału wystarczy schować smaczki ale tak, by pies ich nie widział. Następnie udostępniamy matę psu, który korzystając z węchu będzie starał się odszukać i wydobyć wszystkie smakołyki ukryte w macie. Dobrze wykonana mata z pomysłowo ukrytymi smaczkami potrafi zapewnić psu długą zabawę!
4. Nauka komend. Każda wolna chwila to dobry moment na ćwiczenie nowych komend lub powtarzanie tych, które zostały już poznane. Jeśli pupil jest szczeniakiem i dopiero uczy się komend – na przykład podczas zajęć w psim przedszkolu, to w domu koniecznie należy je ćwiczyć, aby psiak sobie je utrwalił. Trzeba jednak pamiętać, że to co pies robi w domu i jak reaguje na dane komendy nie oznacza, że będzie identycznie reagował na zewnątrz, gdzie otoczenie pełne jest różnych bodźców, które mogą okazać się dla pupila silniejsze lub bardziej atrakcyjne.
5. Nauka sztuczek. Nauka sztuczek zapewnia dobrą rozrywkę i pożyteczne ćwiczenia, które pozwalają umacniać wzajemną więź. Nauka sztuczek wymaga od psiaka skupienia i wysiłku intelektualnego, który zapewnia tak ważną dla niego stymulację umysłową. Podczas nauki trzeba pamiętać, że nie każda sztuczka jest odpowiednia dla wszystkich psów. Podobnie jak w przypadku ludzi tak i w psim świecie nie ma chyba czworonoga, który lubi wszystko.
Planując naukę sztuczek trzeba wziąć pod uwagę wiek psa, jego wielkość, budowę ciała, charakter oraz indywidualne preferencje. Kluczem do sukcesu jest aby zajęcia sprawiały przyjemność zarówno opiekunowi jak i czworonogowi. Szkolenie pupila – w tym również nauka sztuczek, powinna opierać się na pozytywnym skojarzeniu. Metoda ta polega na nieużywaniu przymusu oraz żadnej formy przemocy – fizycznej jak i przymusowej. Używanie jakiejkolwiek formy przemocy wobec pupila może nie tylko spowodować jego niechęć do dalszej nauki ale także wyrządzić wiele poważnych szkód w psychice. Trzeba się uzbroić w cierpliwość, ponieważ nauka może zająć trochę czasu – każdy pies jest przecież inny. Jednemu nauka przychodzi łatwiej zaś inny potrzebuje nieco więcej czasu. Kluczowe jest również obustronne zaufanie.
Sztuczka nr 1 – przybijanie piątek
Jeśli Twój pies umie podawać łapę na komendę to ta sztuczka nie powinna stanowić dla niego większego wyzwania. Trzymaj dłoń pionowo tak, jakbyś sam miał ochotę komuś przybić piątkę. Powiedz do psa komendę np. „piątka” i w momencie kiedy dotknie twojej ręki nagródź go smakołykiem. Z początku pupil może wydawać się nieco rozkojarzony, jednak z czasem zacznie błyskawicznie reagować na komendę. Pamiętaj, aby zawsze stosować raz ustaloną komendę. Pies nie rozumie słów ale poznaje intonację naszego głosu.
Sztuczka nr 2 – siadanie z łapami w górze
Sztuczka ta polega na tym, że pies siada na tylnych łapach a przednie trzyma podniesione w górze. Rozpocznij naukę od wydania polecenia “siad”. Jest to jedna z podstawowych komend, która psiaki dość szybko opanowują. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zamiast komendy słownej nauczyć psa reagować na gesty. W takim przypadku zamiast komendy „siad” można stosować gest w postaci wyprostowanej dłoni, trzymanej grzbietem do góry. Weź smaczek do ręki podnoś go w górę tak, aby psiak chciał go złapać łapami. Jeśli tylko pupil oderwie łapy od ziemi nagródź go. Wraz z postępami podłóż pod to również komendę, która będzie się psu kojarzyła z tym ćwiczeniem. Pamiętaj nagradzać psa jedynie za podniesione łapy.
Sztuczka nr 3 – turlaj się
Wydaj komendę psu do położenia się. Jeśli Twój pupil nie ma jej jeszcze opanowanej to smakołykiem naprowadzaj go na ziemię aż się położy. Kiedy pies już leży delikatnie przesuwaj rękę ze smaczkiem w kierunku boku psa. Każde przechylenie psa nagródź. Stopniowo zmierzaj do tego, aby psiak położył się na plecach. Nagradzaj psa za każdą udaną próbę. Następnie poczekaj, aż pies przeturla się na bok. Jeśli wystąpiły jakieś trudności po drodze to nie spiesz się i daj czas swojemu czworonogowi na utrwalenie wszystkich kroków.
Sztuczka nr 4 – czołganie się
Rozpocznij naukę tej sztuczki od komendy “leżeć/waruj”. Kiedy Twój psiak już leży kucnij obok niego i wystaw jedną nogę w bok wyprostowaną tak, aby między nogą a ziemią był otwór. Rękę ze smaczkami trzymaj z drugiej strony otworu tak, aby psiak szedł za jego zapachem. Aby przejść pod twoją nogą będzie on musiał się położyć i przeczołgać. W momencie przechodzenia pod twoją nogą dodaj komendę “czołgaj się”. Jeśli uda się psu wyjść drugiej strony nagródź go.
Sztuczka nr 5 – slalom
Slalom między nogami to ciekawa sztuczka, która pozwala również ćwiczyć zwinność psa. Stań koło swojego czworonoga tak, abyście byli obok siebie. Jeśli psiak stoi po twojej prawej stronie to lewą nogę wystaw do przodu. Jeśli pies stoi po twojej lewej stronie wówczas do przodu wystaw nogę prawą. Weź do ręki smaczki i nakieruj psa między swoje nogi. Jeśli przejdzie między nimi do przodu wystaw drugą nogę tworząc slalom. Podłóż pod to wybraną przez siebie komendę jak przykład “slalom”. Na początku nagradzaj psa dość często co pozwoli mu nie stracić zainteresowania podczas nauki tej sztuczki.
Sztuczka nr 6 – akuku/domek/środek
Właściciel może nazywać tą sztuczkę jak chce, jednak wszystko sprowadza się do tej samej czynności. Ustaw się tak, aby pies znajdował się za Twoimi plecami. Rozszerz nieco nogi tak, aby pies między nimi się na spokojnie zmieścił. Naprowadź psa smakołykiem tak, aby stanął między Twoimi nogami. I nagródź psa dodając do tego jakąś komendę. Może to być akuku/domek czy środek. W następnym kroku nakieruj pupila między nogi bez pomocy przysmaku a jedynie ręką. W momencie, kiedy psiak znajdzie się między Twoimi nogami i popatrzy w górę nagródź psa. Jeśli Twój czworonóg opanuje tę komendę możesz ją urozmaicić za pomocą chodzenia w przód czy w tył. Chodzenie w tył nie jest naturalną czynnością dla psów, dlatego może to nieco zająć czasu. Kiedy pupil znajduje się między nogami wydaj komendę i ze smaczkiem podniesionym koło twarzy zrób kilka małych kroczków do przodu. Nagródź psa smakołykiem. Ta sztuczka może stanowić również dla psa komendę bezpieczną. Kiedy psiak będzie znajdował się między nogami to lekko je dociśnij tak, aby pies czuł Twój dotyk. Ta komenda może stanowić także schronienie pupila w niekomfortowych dla niego sytuacjach. Wówczas sam będzie kierować się w tym kierunku, aby czuć Twoją obecność i wsparcie.
Zakończenie sztuczek
Każda sztuczka powinna być odpowiednio nagrodzona i zakończona. Po prawidłowo wykonanym ćwiczeniu nagródź psa po czym zakończ komendą “koniec”. Możesz pod to także położyć komendę gestową, która przypomina znak końca. Będzie to oznaczało dla psa, że jest to koniec ćwiczeń.
6. Zabawa w chowanego. Psy podobnie jak i dzieci lubią bawić się w chowanego, choć frajdę sprawia im tylko jedna część tej zabawy, czyli znajdowanie swojego opiekuna. Kiedy uda im się znaleźć swojego Pana mają z tego powodu olbrzymią frajdę. Jeśli masz dobrze opanowaną komendę “zostań” możesz jej użyć i samodzielnie się schować po czym pozwolić psu się ruszyć i nakazać mu szukać. Jeśli twój psiak nie ma jeszcze dobrze opanowanego zostawania w miejscu poproś drugą osobę, aby chwilowo przytrzymała czworonoga lub skupiła go na sobie, a ty w tym czasie się ukryj i zawołaj pupila. Radość psiaka ze znalezienia ciebie będzie bezcenna! Po znalezieniu możesz nagrodzić psa pieszczotą lub ulubionym smakołykiem.
7. Zgaduj-zgadula. To jedna z wersji zabaw węchowych. Można ją wykonywać za pomocą dłoni lub kubków. Schowaj przysmak w ręce lub pod kubkiem tak, aby psiak nie wiedział, gdzie jest. Kubek nie może być przeźroczysty. Musisz jednak pilnować czworonoga tak, aby nie przewrócił kubka. Jeśli odgadnie prawidłową rękę lub kubek nagródź psa ukrytym smakołykiem. Jeśli dla pupila będzie to proste zadanie to dołóż więcej kubków.
8. Samokontrola. Samokontrola to dobre ćwiczenie, które uspokaja psa, pozwala mu zaspokoić się umysłowo jak i panować nad własnymi zapędami. Ćwiczenie cierpliwości kojąco wpływa na naszego czworonoga pod warunkiem, że nie przesadzimy z czasem. Czekanie i opieranie się pokusie jest w stanie zmęczyć czworonoga. Podaj psu komendę “leżeć” a smaczek połóż w pewnej odległości od niego nie pozwalając mu go zjeść. W miarę nabywania praktyki w ćwiczeniu smaczek kładź coraz bliżej czworonoga. Docelowo można kłaść mu smakołyk na łapach czy pyszczku. Kiedy pies zostawi smaczek podnosimy go z ziemi i nagradzamy pupila za prawidłowo wykonane polecenie.
9. Zabawki edukacyjne. Istnieją zabawki edukacyjne, które wpływają korzystnie na umysł psa. Mogą to być układanki czy zabawki, które wymagają od psa odpowiedniego turlania. Zacznij od najprostszego poziomu [przechodząc do coraz trudniejszych. Zabawki edukacyjne mają wiele zalet, ponieważ psiak nie znudzi się tak szybko co pozwala zająć psa na dłużej. Rozpracowanie zabawki i jej mechanizmu wymaga od psa sporego wysiłku intelektualnego.
Jak przyzwyczaić psa do zostawania samemu?
Na pewno przyjdzie taki moment, kiedy pupil będzie musiał zostać sam przez dłuższą chwilę. Jedne czworonogi znoszą samotność lepiej, inne natomiast przeżywają wówczas stres. Najlepiej stopniowo i od małego przyzwyczajać pupila do naszej chwilowej nieobecności, dzięki czemu łatwiej będzie znosić rozłąkę. Proces przyzwyczajania psa najlepiej rozpocząć od krótkich momentów podczas których jest sam. Najłatwiej zrobić to w taki sposób, że kiedy pies przebywa wraz z tobą w jednym pomieszczeniu to co pewnien czas opuszczasz je na moment. Chodzi o to, aby zniknąć czworonogowi na chwilę z pola widzenia po czym wkrótce do niego powrócić jednocześnie nie zwracając na niego uwagi – nie odzywając się ani nie dotykając go. Jeśli widzisz, że pupil dobrze znosi twoją nieobecność można stopniowo wydłużać czas, przez jaki psiak zostaje sam. Kolejnym krokiem jest wyjście z domu – nie dłużej jednak niż na parę minut. Wprowadzaj to ćwiczenie o różnych porach, w różnych ubraniach, tak aby pupil nie kojarzył konkretnej godziny czy stroju z twoją nieobecnością. Wyjścia i powroty powinny stać się dla czworonoga z czasem czymś normalnym. Im mniej emocji będzie im towarzyszyło, tym lepiej. Podczas wychodzenia z domu nie zwracaj na psa uwagi – nie żegnaj się z nim, ani nie wyrażaj żadnych emocji. Twoje wyjście z domu jest ma być dla psa czymś naturalnym i pozwoli zredukować jego stres, dzięki czemu pupil będzie spokojniejszy. Dopiero po powrocie, kiedy pies się już uspokoi a emocje po twoim powrocie opadną pogłaszcz go i wybierz się z nim na spacer. Aby zminimalizować stres psa związany z twoją nieobecnością pozostaw mu należącą do ciebie rzecz – koszulę lub inną część garderoby, do której będzie się mógł przytulić. Twój zapach wpłynie na pupila kojąco.
Co zrobić, jeśli pies nie chce zostać sam w domu?
Jeśli Twój pupil pomimo tego, że starannie przyzwyczajasz go do samodzielnego zostawania w domu to może to oznaczać, że psiak cierpi na lęk separacyjny.Lęk separacyjny jest uciążliwy również dla czworonoga, dlatego im wcześniej zacznie się leczenie tym lepiej nie tylko dla psa, ale i Ciebie. Absolutnie nie możesz karać psa za złe i niepożądane zachowanie, ponieważ może to jedynie pogłębić problem. Nie tylko psiak może zamknąć się w sobie, ale także pomału stracić zaufanie do właściciela. Jednak pomimo tego, że psiak umie pozostawać sam w domu nie powinien on za długo siedzieć sam. Pies spokojnie jest w stanie wysiedzieć sam 8 godzin o ile jest do tego odpowiednio przyzwyczajony. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel wyjątkowo musi zostać sam dłużej to warto mieć kogoś kto wyprowadzi psa pod naszą nieobecność i zapewni mu odrobinę towarzystwa. Jednak jeśli pupil nie jest przyzwyczajony, bądź dopiero trwa okres przyzwyczajania to czas ten nie powinien być tak długi.
Jak zająć psa w domu – sposoby na psią nudę
Nie tylko dzieci nudzą się podczas zimowych czy deszczowych dni. To samo tyczy się naszych czworonożnych przyjaciół – wszystkich, bez wyjątku. Psy aktywne, które w genach mają zakodowaną dużą ilość ruchu z reguły będą potrzebować znacznie więcej aktywności w ciągu dnia niż typowy leniuszek dla którego długo spacer w ciągu dnia wystarczy. Psy aktywne oprócz długich spacerów w ciągu dnia mogą także potrzebować wysiłku psychicznego w domu między spacerami. Niekiedy jednak nie jesteśmy w stanie wyjść z pupilem na zewnątrz więc musimy zrekompensować mu brak codziennej aktywności w inny sposób. Wówczas z pomocą przychodzą zabawy w domu, sztuczki, nauka posłuszeństwa, gryzaki, czy zabawki edukacyjne. To nie tylko dobre zajęcie ale także takie, które korzystnie wpływa na psychikę czworonoga ćwicząc także jego zmysły jak węch, wzrok czy słuch.