icon_cart

0

koszyk

Jaką klatkę kennelową wybrać dla psa (jak dopasować rozmiar)

Jaką klatkę kennelową wybrać dla psa (jak dopasować rozmiar)

Każdy właścicieli decydując się na kupno, bądź adopcję psa pragnie jak najlepiej przygotować się na jego pojawienie, aby pupilowi już od samego początku nic nie brakowało. Wśród wielu niezbędnych psiakowi akcesoriów wymienić można legowisko, miski, zabawki, karmę, akcesoria spacerowe czy ubranka. Coraz częściej jednak na liście wyprawkowej pojawia się również klatka kennelowa. Jest to produkt wciąż budzący wiele kontrowersji i mający tyle samo zwolenników co i przeciwników. Niektórym klatka kojarzy się ze zniewoleniem, cierpieniem czy wręcz okrucieństwem wobec zwierząt. Wszystko zależy od sposobu jej zastosowania. Prawidłowo wprowadzona klatka stanowi dla psa swoisty azyl – bezpieczne i komfortowe schronienie. Psy często instynktownie szukają schronienia ciasnego, w którym będą się czuć bezpieczni. Szczególnie widoczne jest to podczas burzy, dużego hałasu, czy podczas zaistnienia niekomfortowej dla niego sytuacji. Szuka on wówczas schronienia pod biurkiem czy w łazience. W takim przypadku klatka kennelowa może być prawdziwą ostoją dla pupila, zwłaszcza jeśli będzie narzucony na nią koc lub wykorzystamy pokrowiec. Bardzo istotne jest prawidłowe przyzwyczajenie psa do klatki. Musi on zostać poprawnie oswojony i chcieć korzystać z klatki. Nie może ona kojarzyć mu się z karą.

Jak wprowadzić klatkę kennelową?
Doskonałym rozwiązaniem jest zakup klatki kennelowej i umieszczenie jej w mieszkaniu jeszcze przed przybyciem szczeniaka. Kluczem do sukcesu jest, aby klatka kojarzyła się psu pozytywnie. Powinna stać w dostępnym dla psa miejscu i być otwarta, tak aby pupil mógł swobodnie do niej wchodzić i wychodzić. Kiedy maluch wejdzie do klatki należy go nagrodzić smaczkiem nie zamykając klatki od razu. W ten sposób stworzymy mu komfortową przestrzeń. Klatkę można przykryć kocem lub założyć na nią pokrowiec, co pozwoli odciąć wnętrze klatki od otoczenia zapewniając maluchowi prywatność. Po oswojeniu się psa z klatką można stopniowo zamykać ją w momencie, kiedy maluch się w niej znajduje. Jeśli po zamknięciu pies poczuje się niekomfortowo czy wpadnie w panikę to nalezy go z klatki wypuścić. Zbyt nachalne zamykanie psa może spowodować u niego złe wspomnienia i może zacząć kojarzyć klatkę z zamknięciem. Podczas nauki korzystania z klatki po zamknięciu psa koniecznie trzeba przebywać z nim w tym samym pomieszczeniu – pupil musi czuć, że klatka nie oznacza Twojej nieobecności. Nigdy nie należy także zamykać psa w klatce za karę – ma ona być jego bezpieczną przestrzenią a karanie go zamknięciem zniweczy wszelkie dotychczasowe starania. Pominięcie stopniowego przyzwyczajania psa do klatki może odbić się niekorzystnie na psychice czworonoga.





Jak nie stosować klatki?
Przede wszystkim klatki nie wolno stosować jako narzędzia do karania i zamykać w niej psa za nieposłuszeństwo lub nieodpowiednie zachowanie. Klatka musi czworonogowi kojarzyć się pozytywnie, być jego azylem – bezpiecznym schronieniem. Jeśli decydujemy się na kolejnego psa to warto zapewnić mu drugą klatkę. Nie powinno się udostępniać klatki jednego psa drugiemu – może się okazać, że pierwotny jej użytkownik będzie jej zaciekle bronić, co może już na starcie zniszczyć relację pomiędzy psami. Z czasem może dojść pomiędzy psami do porozumienia i będą wzajemnie korzystać ze swoich klatek lub nawet przebywać w jednej z nich na raz, jednak na samym początku należy zapewnić im dwie osobne klatki.

Dla kogo klatka kennelowa jest dobrym rozwiązaniem?
Klatka kennelowa nadaje się dla każdego psa – dużego czy małego, seniora lub szczeniaka, psa pracującego czy typowego kanapowca. Oczywiście kennel należy dobrać do wielkości pupila, tak by mógł komfortowo z niej korzystać. Niektóre modele klatek posiadają wewnętrzną regulowaną przegrodę, dzięki czemu „rosną” wraz z psem. Można wówczas zakupić klatkę w rozmiarze odpowiadającym wielkości psa kiedy dorośnie, ale zmniejszyć przestrzeń wewnętrzną za pomocą przegrody, którą następnie można przesuwać w miarę wzrostu psa. Klatka kennelowa może stanowić dla psa swego rodzaju azyl, który znakomicie sprawdza się podczas problemów behawioralnych jak lęk separacyjny lub nadmierna lękliwość. Nie wyeliminuje ona w 100% problemu, jednak będzie pomocna podczas w pracy z psem, pozwalając psu się wyciszyć i uspokoić po sytuacjach nerwowych. Praktycznie każdy wystawca prezentujący swojego psa na wystawie bierze ze sobą kennel, który stanowi dla pupila własne miejsce do odpoczynku dla psa oraz pomaga mu wyciszyć się po stresującej wizycie w ringu odcinając go od szeregu bodźców. Klatka przyda się także do zrelaksowania pupila przed wejściem na ring. Kennel bywa również niezastąpiony podczas podróży z psem – zapewni bezpieczeństwo podczas jazdy i pozwoli łatwiej zaaklimatyzować się w nowym miejscu, dzięki znanej mu przestrzeni.

Jaką klatkę kennelową wybrać dla psa
Prawidłowo wprowadzona klatka stanowi dla psa swoisty azyl – bezpieczne i komfortowe schronienie. Psy często instynktownie szukają schronienia ciasnego, w którym będą się czuć bezpieczni. Szczególnie widoczne jest to podczas burzy, dużego hałasu, czy podczas zaistnienia niekomfortowej dla niego sytuacji.



Wybór klatki – jaką wybrać?
Dobrze dobrana klatka powinna być odpowiednia do wielkości psa. Pupil powinien się w niej swobodnie obrócić i położyć. Nie powinien mieć jednak możliwości, aby po niej skakać czy biegać. Zbyt duża klatka wbrew pozorom nie sprawia więcej przyjemności pupilowi. Nie będzie ona stanowić komfortowej przestrzeni. Za mała natomiast może być przyczyną dyskomfortu a nawet otarć i zadrapań. Brak swobodnego obracania się, jak i położenia podczas wypoczynku będzie dla psa karą co sprawi, że nie będzie chciał z niej korzystać. Klatka powinna być również dopasowana do charakteru psa – dla spokojnego kanapowca można wybrać klatkę z drutów o mniejszej średnicy, natomiast dla diabełków w psiej skórze lepiej wziąć klatkę wykonaną z solidnych prętów.

Rodzaje klatek:
Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, przez co wybór odpowiedniej klatki może przysporzyć właściciela o zawrót głowy. Przed zakupem należy zastanowić się do czego klatka ma służyć, jakie mamy wobec niej oczekiwania i jaki charakter ma nasz psiak. Jeśli często z psem podróżujemy to ważnym aspektem będzie jak łatwość składania klatki, posiadanie dodatkowych drzwiczek czy rączki transportowej. Jeśli klatka ma pojawić się wraz ze szczeniakiem to warto wybrać model wyposażony w specjalną ściankę działową, dzięki której będziemy mogli regulować wielkość przestrzeni dostępnej dla psa.

– klatka metalowa: jest trwała i łatwa w utrzymaniu czystości. Najczęściej wybierana jako klatka do domu. Sprawdzi się również jako transporter podczas podróży, jednak należy mieć na uwadze jej wagę – w zależności od rozmiaru potrafią ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. Klatki można zakupić w kilku wariantach kolorystycznych chociaż najpopularniejsze są czarne lub srebrne. Dostępne są także dodatkowe akcesoria jak legowisko, miski na karmę i wodę, pokrowce przeciwdeszczowe czy pokrowce mające odseparować klatkę od bodźców zewnętrznych. Do klatki można zamontować wentylator, który zapewnia psu ochłodę w gorące dni.

– klatka materiałowa: najlżejsza opcja ze wszystkich dostępnych klatek, ale w również najmniej trwała. Narażona jest na gryzienie i drapanie. Po złożeniu zajmuje mało miejsca. Posiada wykonane z siatki otwory wentylujące klatkę, które również stanowią „okno” dla naszego pupila. Posiada rączki do przenoszenia. Często wyposażone są w dodatkowe kieszonki na podręczne przedmioty. Nie polecana jest podczas trzymania w niej psiaka podczas naszej nieobecności. Sprawdzi się przede wszystkim podczas podróży.

– klatka plastikowa (transporter): sprawdzi się podczas krótkich podróży, zwłaszcza małych psów. Klatki takie posiadają najlepszej wentylacji a ze względu na materiał wykonania nie są najtrwalsze. Sprawdzają się podczas transportu psa komunikacją zbiorową. Podobniej jak w przypadku klatek metalowych można tutaj zamontować zasilany bateryjnie wentylator, który pomoże w wentylowaniu oraz zapewni przepływ powietrza w upalne dni.

Jak nie używać klatki?
Psy to mądre i inteligentne stworzenia, dlatego będą próbować wszystkich metod, aby wydostać się z klatki. Często będą stosować piszczeć i skomleć próbując wzbudzić w nas litość. W takim przypadku powinniśmy być niewzruszeni, ponieważ jeśli go wówczas uwolnimy to pies bardzo szybko nauczy się, że jego piszczenie działa i będzie je stosować jeszcze częściej i z większą zaciętością. Przed wypuszczeniem z klatki psiak powinien być grzeczny i spokojny – dopiero wówczas można pozwolić mu wyjść z kennela.


Kiedy może przydać się kennel klatka?
– Gdy nie ma Cię w domu
– Gdy psiak nudzi się podczas Twojej nieobecności
– Gdy zabierasz psa ze sobą na wakacje – znane miejsce pozwoli mu się zaaklimatyzować
– Gdy jeździsz ze swoim psiakiem na wystawy
– Gdy zabierasz psa do pracy czy na spotkania
– Gdy pupil zmaga się z lękami – to dobre schronienie
–  Podczas wizyty gości
– Podczas okresu rekonwalescencji
– Podczas odpoczynku
– Po zabiegi – czasem lekarze zalecają niewielką przestrzeń, aby nie nadwyrężać na przykład złamanej nogi tuż po zabiegu
– Do rozdzielenia suki w cieczce od samca
– Kiedy w domu jest więcej niż jeden pies
-przy nauce czystości

– pomaga uspokoić psa
– po porodzie – gdy trzeba odseparować sukę z młodymi
– podczas wspólnych podróży samochodem




Jak urządzić klatkę, aby pies ją polubił?
Klatka kennelowa ma być strefą komfortu i bezpieczeństwa a także być przytulna. Dno klatki najlepiej wyłożyć kocem. To także dobrze będzie izolować zimno, które może ciągnąć od ziemi. Do klatki można wstawić również specjalne miski na wodę bądź jedzenie, które montuje się za pomocą specjalnych uchwytów do prętów. Nie tylko zaspokoją one potrzeby naturalne psa, ale sprawią, że klatka będzie kojarzyć się pozytywnie. Do klatki można także włożyć ulubione zabawki Twojego psiaka jednak muszą one być bezpieczne. Nie powinno się dawać naturalnych gryzaków podczas naszej nieobecności, ponieważ może dojść do wypadku , gdzie kawałek stanie w gardle i niezwłocznie należy wykonać akcję ratunkową. Klatka ma być miejscem bezpiecznym, dlatego nie powinna stać na środku ruchliwego pomieszczenia. Nie wszystkie ścianki klatki muszą być odsłonięte.



Jaką klatkę kennelową wybrać dla psa?
Pies może przebywać w klatce pod warunkiem, że wszystko jego potrzeby psychiczne i fizyczne są w pełni zaspokojone. Nie wolno kupować klatek zbyt małych dla naszego pupila lub takich, które będą na tak zwany „styk”. Jeśli nie odpowiada nam żaden z rozmiarów dostępnych w sklepach zoologicznych to możemy zgłosić się do firm, które wykonują kennele na zamówienie. Nie jest to tanie rozwiązanie, jednak pozwala otrzymać klatkę, która będzie idealnie pasować do wnęki w naszym mieszkaniu lub do bagażnika posiadanego przez nas samochodu. Można wówczas poprosić o wykonanie dodatkowych szuflad czy półek lub dodać tabliczkę z imieniem psa. Klatki wykonywane na indywidualne zamówienie mogą mieć dowolne zdobienia, kolor czy kształt.

Odpowiednio wprowadzona klatka nie będzie czymś strasznym dla naszych czworonożnych przyjaciół. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces przyzwyczajenia pupila do kennela trochę trwa – nasz podopieczny nie od razu będzie rozumiał jej znaczenie. Jest to także idealny czas na budowanie więzi z psem i pokazanie mu, że nie musi się niczego obawiać a klatka stanowi jego bezpieczną przestrzeń.