icon_cart

0

koszyk
rasy kotów

Jakim kotem jest Ocikat? Charakterystyka rasy

Udomowiony dziki kot? Wiele lat starań o zauważenie ocicata

Ludzie od tysięcy lat oswajali część dzikich zwierząt, aby dotrzymywały im towarzystwa czy pomagały w obronie stada. Niektóre gatunki poddały się temu procesowi całkowicie, inne jednak zachowały gdzieś głęboko jeszcze część swojej dzikiej natury. Chcąc znaleźć inny sposób na stworzenie kota domowego podobnego do swoich dzikich przodków ludzie musieli korzystać z eksperymentów hodowlanych i krzyżować ze sobą różne gatunki tych niezwykłych drapieżników. W 1964 roku w Stanach Zjednoczonych podczas eksperymentu hodowlanego przeprowadzonego przez jedną w ówczesnych hodowczyń powstał kot o umaszczeniu w kolorze kości słoniowej, ozdobionym licznymi złotymi plamkami. Był to jedyny taki kot w całym miocie. Ponieważ planem hodowlanym było osiągnięcie kota syjamskiego o umaszczeniu kota abisyńskiego to tego nietypowego samca wkrótce wykastrowano. Po jakimś czasie zauważono jednak, że kociak ten przypomina wyglądem ocelota – dzikiego kota mieszkającego Stany Zjednoczone. To stąd właśnie wzięła się późniejsza nazwa tej rasy – ocicat. Nietypowy wygląd tego wyjątkowego kota zaczął przykuwać uwagę kolejnych osów i wkrótce postanowiono rozpocząć kolejne prace hodowlane mające na celu stworzenie domowej rasy o dzikim wyglądzie. Do krzyżówek, oprócz kota abisyńskiego i somalijskiego został również użyty kot amerykański krótkowłosy. Po wielu próbach udało się pozyskać koty o pożądanym umaszczeniu a ich popularyzacja sprawiła, że w Stanach Zjednoczonych ocicat został uznany w 1986 roku. Rasa ta została przyjęta również przez międzynarodowe organizacje felinologiczne takie jak WCF (Stowarzyszenie hodowców i miłośników kotów rasowych) oraz FIFe (Federation Internationale Féline). W Polsce pierwsi przedstawiciele tej rasy pojawili się w 1997 roku.

Według podziału dokonanego przez FIFe rasa ta została zakwalifikowana do kategorii III – koty krótkowłose i somalijskie.



Elegancja i dzikość – wygląd ocicata, który podbije Twoje serce

Ocicat to smukła, elegancka i umięśniona rasa. Łączy w sobie cechy zarówno kota abisyńskiego, somalijskiego jak i amerykańskiego krótkowłosego. Waga ocicata waha się od 4 do 8 kilogramów co plasuje go wśród kotów o rozmiarze średnio-dużym. Jego sylwetka sprawia wrażenie atletycznej. Głowa jest w kształcie zmodyfikowanego  klina, z szeroką żuchwą. Pyszczek jest szeroki z silną brodą. Nos krótki z nieznacznie zaznaczonym przełomem. Uszy średniej wielkości, wysoko osadzone i dość szeroko rozstawione. Oczy duże, w migdałowatym kształcie. We wzorcu dopuszczane są oczy we wszystkich kolorach z wyjątkiem niebieskiego. Szyja jest smukła, długa i elegancka. Ogon dość długi. Kończyny średniej wielkości ale proporcjonalne do wielkości całego kota. Stopy mocne i owalne. Sierść ocicata jest krótka, przylegająca do ciała i lśniąca, w dotyku delikatna i miękka. Najbardziej charakterystyczną cechą ocicata jest jego umaszczenie, które rasa odziedziczyła po kocie abisyńskim i znaczenie to nosi nazwę ticking. Każdy włos posiada na przemian kilka ciemniejszych i kilka jaśniejszych prążków. Ticking abisyński występuje w sześciu podstawowych wariantach kolorystycznych – brązowej, czekoladowej, liliowej, płowej, niebieskim i cynamonowej. Wszystkie z nich mogą wystąpić w wersji silver, czyli srebrzystej. Cętki powinny być wyraźnie ciemniejsze niż tło. Wokół oczu występują ciemne obramówki przypominające makijaż, na czole widnieje znaczek M a na ogonie występuje co najmniej pięć ciemniejszych pierścieni a sam koniec ogona jest ciemny.


koty rasy ocikat

Niezależność i rodzinność – jak połączyć te dwie cechy? – charakter ocicata

Pomimo swojego dzikiego wyglądu ocicat w środku nie odbiega charakterem od domowych mruczków. Są to koty o wielkim sercu, które mocno przywiązują się do swoich właścicieli i chętnie towarzyszą im we wszystkich codziennych czynnościach. Nie jest to jednak typowa „przylepa”. Zazwyczaj to on decyduje kiedy ma ochotę na pieszczoty i wtedy się ich domaga. Ze względu na duże przywiązanie do ludzi ocicat źle znosi samotność. Wobec obcych koty te są nieufne i potrzebują dużo czasu, aby ich zaakceptować. Nie powinno się tego procesu przyspieszać, ponieważ mogłoby to źle odbić się na psychice czworonoga. Ten łagodny i wesoły kociak o średnim temperamencie bywa jednocześnie dość uparty i potrafi pokazać swój silny charakter. Ocicat nie jest rasą konfliktową – dobrze czuje się w obecności innych kotów, jak i psów.  Właściciel musi tylko zadbać o prawidłową socjalizację, która pozwoli zwierzętom na późniejsze bezkonfliktowe współżycie.

Dlaczego sport to zdrowie? Aktywności dla domowego ocelota

Ocicaty to stworzenia niezwykle bystre, chętne do szkolenia. Wiele z nich można nauczyć chodzenia na smyczy czy reagowania na różne polecenia. Cechuje ich niezwykła ciekawość otaczającego go świata. Trzeba jednak pamiętać, że rasa ta posiada monco niezależny charakter co powoduje, że czasem może odmówić współpracy. Podczas szkolenia nie można zapomnieć o odpowiedniej motywacji, którą mogą być na przykład smaczki. Nagradzany pupil chętniej będzie się uczył i sprawniej wykonywał dawane mu zadania. A ruch ocicatowi się przyda – atletyczny wygląd tego niezwykłego kota skrywa pełną energii duszę, która nie odmówi zabaw i gonitw. Aktywność pozwoli rozładować drzemiące w pupilu zapasy energii i zapewni stabilizację fizyczną i psychiczną. Ciekawość otaczającego go świata, jak i duża energia sprawia, że ocicat może mieć skłonności do ucieczek, dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie okien i balkonów. Niestety świat zewnętrzny pełen jest niebezpieczeństw w postaci ruchu ulicznego, biegających luzem psów, dzikich zwierząt a nawet okrutnych ludzi. O tragedię w takim przypadku nietrudno. Jeśli dysponujemy tarasem to wystarczy zabezpieczyć go specjalną wolierą, co pozwoli kotu podziwiane świata zewnętrznego w bezpieczny sposób. Jeśli ocicat mieszka w domu z ogrodem, to aby mógł bezpiecznie z niego korzystać konieczne będzie zastosowanie specjalnego ogrodzenia, którego konstrukcja uniemożliwi przeciśnięcie się przez nie kota a także przejście górą na drugą stronę. W domu temu żywiołowemu mruczkowi przypadną do gustu wszelkie zabawki, które zaspokoją jego wrodzony instynkt łowiecki, jak i zabawki interaktywne, które będą wymagać od niego nieco koncentracji i myślenia.



Orientalny typ ciągnie za sobą schorzenia – zdrowie ocicata

Generalnie ocicat uznawany jest dość zdrową rasę, jednak tak jak bywa w przypadku innych kotów, tak i te dziko wyglądające koty narażone są na niektóre schorzenia. Podobnie jak wszystkie koty w typie orientalnym ocicaty mogą borykać się z postępującym zwyrodnieniem siatkówki (PRA). Jest to choroba dziedziczna, dlatego mruczki chore lub te, które są nosicielami powinny być usunięte z rozrodu. Może przytrafić się również kardiomiopatia przerostowa czyli pogrubienie mięśnia sercowego. Oprócz tego mogą ocicata mogą trapić schorzenia typowe dla kotów, czyli problemy z nerkami, czy wciąż narastający problem z odkładającym się kamieniem nazębnym. Pamiętać trzeba, że wyjątkowe futro ocicata powoduje, że rasa ta źle znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Zadbany ocicat żyje średnio od 13 do 15 lat co jest całkiem dobrym wynikiem.

Jak dbać o sierść w cętki? – pielęgnacja ocikata

Szata ocicata nie jest cieżka w pielęgnacji, ponieważ co do zasady taki krótki włos nie potrzebuje skomplikowanej i czasochłonnej pielęgnacji. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne szczotkowanie raz lub dwa razy w tygodniu. Pozwoli ono pozbyć się martwego włosa, usunąć powierzchowne zabrudzenia i nabłyszczyć szatę. W okresie linienia czesanie powinno odbywać się częściej, nawet codziennie. Najlepiej do tego zadania sprawdzi się zgrzebło gumowe lub silikonowe oraz szczotka z naturalnego, miękkiego włosia. Od czasu do czasu, zwłaszcza w okresie linienia warto podawać ocicatowi pasty odkłaczające, które pomogą rozpuścić zbitą sierść w przewodzie pokarmowym. Mruczki w ciągu dnia poświęcają bardzo dużo czasu na staranną pielęgnację swojego futra. Aby pomóc im utrzymać futerko w czystości można przetrzeć je co kilka dni nawilżanymi chusteczkami pielęgnacyjnymi lub miękką, wilgotną szmatką.  W przypadku ocicata kapiel raczej nie będzie konieczna, chyba że pupil ubrudzi się czymś trudnym do usunięcia lub niebezpiecznym dla jego zdrowia. W pielęgnacji ważne jest również regularne sprawdzanie stanu uszu, okolic oczu i długości pazurków. W okolicach oczu mogą powstawać nieestetyczne zacieki i ropienie które należy delikatnie przemyć za pomocą specjalnego preparatu i gazika. Uszy pupila trzeba kontrolować i jeśli pojawi się w nich nadmiar woskowiny to konieczne będzie jej usunięcie za pomocą preparatów w postaci płynu lub żelu. Preparaty do higieny oczu, uszu dostaniemy w każdym dobrym sklepie zoologicznym lub u weterynarza. Pazurki należy sprawdzać i w razie konieczności przyciąć za pomocą obcinaczek. Zabieg ten trzeba wykonywać ostrożnie i delikatnie uważając, aby nie skaleczyć pupila – rdzeń pazura jest silnie ukrwiony i unerwiony. Jeśli nie czujemy się na siłach to to zadanie może wykonać za nas groomer w salonie pielęgnacji zwierząt, bądź pobliski weterynarz. Nie powinniśmy również zapomineć o higienie jamy ustnej pupila.

ocikat

 

Dieta BARF czy gotowe karmy – co jest lepszym sposobem żywienia dla ocicata?

Pożywienie ocicata powinno być odpowiednio dobrane i uwzględniać jego indywidualne potrzeby. Każdy kot będzie miał inne preferencje, jak i odmienne zapotrzebowanie kaloryczne. Ważnymi aspektami podczas doboru diety są wiek, waga, tryb życia czy aktualny stan zdrowia pupila. Szukając pożywienia dla naszego podopiecznego możemy wybierać zarówno spośród gotowych karm mokrych i suchych, jak i zdecydować się na nieco bardziej skomplikowaną metodę jaką jest BARF. Na rynku dostępne jest mnóstwo propozycji zarówno karm suchych, jak i mokrych. Ze względu na problemy kotów z układem moczowym i nerkami a także biorąc pod uwagę fakt, że mruczki mają problem z odpowiednim nawadnianiem swojego organizmu zaleca się wybieranie karm mokrych jako podstawę żywienia. Ich wilgotność sprawia, posilając się kot przyswoi nieco wody. Przed zakupem zawsze należy przeczytać skład, który najczęściej znajduje się na odwrocie opakowania. Przede wszystkim ważna jest zawartość mięsa, a także obecność niepożądanych zapychaczy i poprawiaczy smaku.



BARF czyli przygotowywane w domu posiłki zgodne ze sposobem żywienia dzikich przodków kota domowego to dieta nieco bardziej skomplikowana i wymagająca, ponieważ podając kotu praktycznie samo surowe mięso musimy zadbać o uzupełnienie pożywienia o niezbędne poszczególne mikro, jak i makroelementy, pamiętając przy tym, że groźne są nie tylko niedobory ale i nadwyżki składników. Dlatego też przed zastosowaniem diety BARF dobrze jest wykonać pełną morfologię krwi pupila, co pozwoli poznać stan jego zdrowia a także wskaże jakich składników jego organizm potrzebuje. Warto w tym celu skonsultować się ze zwierzęcym dietetykiem, który posiada odpowiednią wiedzę na ten temat i pomoże skomponować bogatą i pełnowartościową dietę. Musimy też pilnować pupila, aby pił wystarczająco dużo wody. W tym celu można ustawić w mieszkaniu kilka misek z wodą lub zastosować poidełko-fontannę. Woda powinna być zawsze czyta, wymieniana minimum raz dziennie.

Wybór hodowli jako pierwsze odpowiedzialne zadanie nowego właściciela

Rasa ta nie jest zbyt popularna na całym świecie – najwięcej jej hodowli znajduje się w Stanach Zjednoczonych. W naszym kraju jest tylko kilka hodowli i może okazać się, że będziesz musiał trochę poczekać na wymarzonego pupila. Możesz też zdecydować się na sprowadzenie go właśnie zza oceanu. Wybierając hodowlę zwróć uwagę na to jest ona zarejestrowana w uznanych międzynarodowych organizacjach felinologicznych (CFA, WCF czy FIFe). Takie hodowle muszą działać według określonych zasad, jednak i tak warto się upewnić co do warunków panujących u hodowcy, jak i na własne oczy zobaczyć zwierzęta. Poproś hodowcę o przedstawienie Ci wyników badań przeprowadzonych pod kątem chorób genetycznych. Unikaj hodowców, którzy nie chcą pokazać Ci wyników, bądź ich w ogóle nie wykonali. Zapoznaj się z opiniami dotyczącymi hodowli i poszukaj kontaktu do właścicieli kociąt z wcześniejszych miotów. Przed podpisaniem umowy udaj się osobiście do wybranej przez siebie hodowli, aby poznać hodowcę, jak i zapoznać się z warunkami w hodowli – o ile oczywiście masz taką możliwość.

Pamiętaj, że ocicat to dość aktywna rasa, dlatego jeśli marzysz o cichym i spokojnym czworonogu to nie jest to dobry wybór dla Ciebie. Zanim zdecydujesz się na na zakup tego niezwykłego kota musisz zdać sobie sprawę z odpowiedzialności, która na Ciebie spadnie. Przemyśl czy jesteś gotowy na poniesienie ewentualnych, nieprzewidzianych kosztów związanych z leczeniem i chorobą Twojego czworonoga. Co zrobisz ze swoim kocim przyjacielem podczas Twojego wyjazdu za granicę? Czy masz kogoś, kto będzie mógł się nim wtedy zaopiekować? To ważne aspekty, które należy dokładnie przemyśleć zanim pojawi się koci członek rodziny, który pozostanie z Tobą przez kilkanaście następnych lat.

Cena – ile kosztuje kot o dzikim wyglądzie?

Cena ocicata w polskiej hodowli waha się w granicach od 2000 do 2500 złotych. Sprowadzając czworonoga z zagranicy trzeba liczyć się oczywiście z wyższymi kosztami, na które poza ceną samego zwierzaka, będzie się składać transport, uzyskanie i tłumaczenie koniecznych dokumentów czy dodatkowe badania. Trzeba też pamiętać, że na cenę wpływ ma wiele składowych, takich jak wiek i płeć kota, renoma hodowli czy właśnie popularność danej rasy

O czym nie można zapomnieć decydując się na ocicata – wyprawka dla kota

Na pojawienie się nowego, kociego członka rodziny trzeba się wcześniej przygotować. Poza gotowością psychiczną i stworzeniem kociakowi atmosfery pełnej miłości musimy zapewnić mu również niezbędne do codziennego życia akcesoria. W domu, gdzie ma zamieszkać się ocicat nie może zabraknąć jego własnej toalety. Kuweta może być zamknięta, bądź otwarta, narożna, prostokątna lub okrągła – ważne jest, aby rozmiar kuwety dopasowany był do wielkości kota, dzięki czemu nie będzie on miał trudności z wejściem i wyjściem. Koty starsze, jak i kocięta mogą mieć trudności z pokonaniem dużych progów dlatego w takim wypadku lepszym wyjściem może być zakup kuwety z niskim brzegiem. Do kuwety niezbędny będzie również żwirek. Tu możemy wybierać spośród żwirków bentonitowych, silikonowych, kukurydzianych, bądź drewnianych, chociaż decydujące zdanie i tak będzie należeć do kota. To on musi zaakceptować rodzaj posypki higienicznej. Do sprzątania nieczystości z kuwety przydatna będzie łopatka a w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu można stosować specjalne neutralizatory w proszku.

Ocicat to prawdziwy sportowiec, który ma duże zapotrzebowanie kaloryczne. Pokarm należy mu podawać w miskach dopasowanych do jego wielkości. Mogą one być wykonane ze stali, szkła, ceramiki bądź plastiku, jednak te ostatnie najmniej przypadają kotom do gustu, ponieważ mogą zmieniać smak pożywienia. Miska na wodę powinna być głębsza i szersza. Zamiast klasycznej miski można zdecydować się na fontannę-poidełko, które bywa dla kotów bardziej atrakcyjne.

W domu tak żywiołowego kota nie może zabraknąć zabawek. Powinny one przede wszystkim być bezpieczne dla czworonoga – nie mogą posiadać łatwych do odgryzienia i połknięcia części. Zabawki muszą również zaspokajać naturalny instynkt łowiecki rasy więc wszelkiego rodzaju wędki, sznureczki, myszki i piłeczki są dobrym pomysłem.

Od czasu do czasu konieczna będzie wyjazd do weterynarza bądź wspólna, wakacyjna podróż. W takim wypadku niezbędny będzie transporter, który zapewni czworonogowi bezpieczeństwo. Transporter może być plastikowy, wiklinowy lub materiałowy.

W kocim królestwie nie może zabraknąć również drapaka, który uchroni nasze meble czy odzież przed zniszczeniem. Drapak powinien być solidny i stabilny, co zapewni pupilowi bezpieczeństwo. Na rynku jest bardzo szeroki wybór drapaków i tylko od zasobności portfela oraz metrażu pomieszczenia zależy wybór konkretnego modelu. Duże, rozbudowane drapaki mają zamontowane tunele, domki, półeczki i hamaki, dzięki czemu poza wspaniałą rozrywką zapewniają także pupilowi miejsce do odpoczynku.

Aby wspomóc pupila w pielęgnacji i zadbać o jego higienę potrzebne będą podstawowe preparaty higieniczne i akcesoria groomerskie.



Kocie strefy – klucz do stabilizacji psychicznej

Pewne aspekty muszą być ściśle przestrzegane, aby nasz czworonożny przyjaciel nie odczuwał niepokoju i dyskomfortu. Mieszkanie powinno zawierać cztery podstawowe strefy. Strefa karmienia powinna zawierać w sobie miski na jedzenie. Lepiej, aby miska z wodą znajdowała się gdzie indziej, niż miski z karmą. Strefa ta musi znajdować się z dala od kuwety, ponieważ podobnie jak i ludzie koty nie chcą jeść w toalecie. Drugą strefą jest strefa toalety, gdzie ocicat może się załatwić. Jeśli jednak postawisz kuwetę obok misek z jedzeniem, drapaka bądź miejsca do spania to najprawdopodobniej kot odmówi korzystania z niej. Ocicat to wulkan energii, który to spożytkowania jej potrzebuje sporą dawkę ruchu. Strefa zabawy powinna być bogata w zabawki. Kot musi się mieć gdzieś wyszaleć. Strefa odpoczynku powinna zawierać w sobie własne miejsce do odpoczynku dla naszego czworonoga. takie miejsce powinno być przytulne, w miarę ciche i ciepłe.

Czy wybór tej rasy jest dla Ciebie odpowiedni?

Ocicat zdecydowanie nie jest kotem dla każdego. Rasa ta cechuje się upartością i niezależnym charakterem. Aby stworzyć silną i opartą na zaufaniu więź z tym niezwykłym kotem musimy zaakceptować go takim jakim jest i nie próbować na siłę go zmieniać. Nie jest to typowy pieszczoch, dlatego jeśli oczekujemy od swojego czworonoga dużej ilości wspólnych przytulasów to możemy się rozczarować. Ocicat nadaje się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób samotnych czy starszych o ile tylko te zagwarantują mu wystarczającą ilość aktywności. Ocicat bez problemu zamieszka w domu z innymi psami, jak i kotami pod warunkiem zapewnienia właściwej socjalizacji.