icon_cart

0

koszyk
klatka kennelowa dla psa

Klatka kennelowa dla psa – stosować czy nie? Wady i zalety

Klatka kennelowa staje się coraz popularniejszym i chętniej stosowanym rozwiązaniem. Właściwie użytkowana klatka stanowi jednak bardzo pożyteczny przedmiot w procesie szkolenia psa jak i w codziennym życiu z pupilem. Czym właściwie jest klatka kennelowa? Kennel w języku angielskim oznacza budę lub sforę, psiarnię. Klatka kennelowa to zatem zlepek dwóch słów – polskiego i angielskiego oznaczającego klatkę dla psów. Klatka dla psa to rodzaj miejsca, które powinno wyciszać psa, kojarzyć mu się pozytywnie i zapewnić mu jego własną, komfortową dla niego przestrzeń. Najpopularniejsze są klatki kennelowe metalowe, choć występują również takie z materiału rozpiętego na stelażu.

Po co stosuje się klatkę kennelową?

Wiele gatunków zwierząt – w tym także psy i koty potrzebuje swojej własnej przestrzeni, w której będą się czuły bezpiecznie. Ciasne miejsca nadają się do tego idealnie. To dlatego koty tak lubią siedzieć we wszelkiego rodzaju pudełkach – taka zamknięta przestrzeń stanowi pewnego rodzaju azyl. Wiele psów w chwilach dla nich stresowych – podczas burzy, w trakcie puszczania fajerwerków, czy w obecności dużej ilości ludzi – instynktownie szuka schronienia. Czworonogi chowają się wówczas pod stołem, wciskają się w ciasne kąty lub chowają się za meblami – ograniczona przestrzeń zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Miejsce takie pomaga odciąć się zwierzakowi od otaczającego go świata i docierających do niego licznych bodźców. Dopiero po takim odizolowaniu się czworonogi mogą przejść ze stanu napiętego czuwania w tryb odpoczynku a nawet snu. Czuwający pies nie odpoczywa, choć pozory mogą na to wskazywać. Klatka kennelowa ma być dla pupila właśnie takim bezpiecznym miejscem, przestrzenią, w której może on komfortowo wypocząć odcinając się od dobiegających zewsząd bodźców. Aby klatka spełniała swoje zadanie pies musi być do niej przyzwyczajony i powinien sam, bez przymusu chcieć z niej korzystać. Nie można go na siłę wsadzać do klatki ani z niej wyciągać.

Zalety klatki kennelowej

Właściwie stosowana klatkę ma wiele zalet. Przyda się nie tylko w codziennym życiu pupila ale także podczas wyjątkowych, nieprzewidzianych sytuacji.

Klatka kennelowa na wyciszenie

Psy nadpobudliwe lub cierpiące na lęk separacyjny mogą w klatce się wyciszyć. Niewielka, własna przestrzeń sprawi, że będą się w niej czuły bezpiecznie. Pomoże to psu się uspokoić i opanować emocje.

Klatka kennelowa dla psa niszczyciela

Kennel może okazać się przydatny także w sytuacji, jeśli pupil źle znosi samotność i mocno frustruje się pod nieobecność opiekuna. Frustracja taka może skutkować zachowaniami destrukcyjnymi – gryzieniem mebli czy rozszarpywaniem poduszek. Umieszczenie psa w klatce razem z jego ulubioną zabawką czy kocykiem uchroni dobytek właściciela zwierzaka. Zabezpieczy także pupila przed zrobieniem sobie krzywdy jeśli zjadłby coś nieodpowiedniego, co mogłoby utknąć mu w przełyku, żołądku czy jelitach. Jednak dla takich psów konieczna będzie klatka metalowa – materiałowa nie wytrzyma starcia z psim niszczycielem.




Klatka kennelowa w podróży

Klatka doskonale sprawdzi się jako narzędzie pomocne podczas wspólnych wyjazdów z pupilem. W samochodzie zapewni psu bezpieczeństwo, a w hotelu czy ośrodku wczasowym będzie dla niego komfortową przestrzenią, którą zna i która pozwoli mu się szybciej zaaklimatyzować w tym nowym miejscu.

Klatka kennelowa pomocna w nauce czystości

Zdrowe, dorosłe psy nigdy załatwiają swoich potrzeb fizjologicznych w miejscu, w którym śpią. To podstawowa zasada, pozwalająca utrzymać czworonogom równowagę psychiczną. Kennel może okazać się tutaj przydatny – jeśli pies z niego wyjdzie to może to oznaczać konieczność załatwienia potrzeby fizjologicznej. Psiak wówczas utrwali sobie skojarzenie, że aby się załatwić musi wyjść na zewnątrz. Oczywiście nie należy przesadzać i trzymać czworonoga przez cały czas w zamknięciu.

Klatka kennelowa jako pomoc w rekonwalescencji po zabiegu

Weterynarze zalecają, aby psy po poważniejszych zabiegach miały ograniczoną aktywność ruchową. Zwłaszcza po operacji nie powinny być zbyt aktywne i wykonywać gwałtownych ruchów, które mogłyby naruszyć opatrunek czy wręcz spowodować otwarcie się rany. W okresie rekonwalescencji psy powinny odpoczywać, aby jak najszybciej dojść do siebie. Niektóre psy same ograniczą swoją aktywność czując, że nie są w pełni sił. Są jednak czworonogi, które tak bardzo rozpiera energia, że nic nie jest w stanie ich zatrzymać. W takim przypadku kennel będzie bardzo przydatny podczas całego okresu rekonwalescencji – oczywiście jeśli takie zalecenie wydał lekarz weterynarii.

Klatka kennelowa jako pomoc w tymczasowym odizolowaniu pupila

Klatka sprawdzi się podczas porządków lub prac remontowych w domu, w których pupil wbrew naszej woli chciałby uczestniczyć. Dzięki chwilowemu odizolowaniu pupil nie zadepta świeżo umytej podłogi, nie będzie atakował odkurzacza ani nie pogryzie przewodu zasilającego wiertarki. Nie narazi się na kontakt z detergentami czy innymi preparatami lub przedmiotami, które mogłyby stanowić dla niego zagrożenie. Klatka kennelowa to także dobre rozwiązanie, jeśli w naszym domu pojawią się nieznane osoby jak na przykład hydraulik. Dobrze wprowadzona i właściwie stosowana klatka może okazać się pomocna w przypadku wizyty gości, zwłaszcza jeśli pupil jest psem rasy dużej i posiada bardzo żywiołowy charakter. Kennel pomoże psu się wyciszyć i zapoznać z zapachem gości.

Klatka kennelowa dla suki w trakcie cieczki

W momencie, kiedy suka dostaje cieczki wiele psów traci głowę i za wszelką cenę starają się do niej dostać. Wówczas klatka kennelowa przyda się do rozdzielenia czworonogów. Może ona stanowić również miejsce, w którym suka będzie przebywać po urodzeniu szczeniaków. Trzeba pamiętać, że suka przez pewien czas po porodzie nie dopuści żadnego psa do swoich dzieci. W tym okresie klatka kennelowa pozwoli uniknąć nieporozumień pomiędzy zwierzakami.

Czy klatka kennelowej ma wady?

Klatka kennelowa posiada wiele zalet i korzyści dla czworonoga i praktycznie brak wad, jeśli tylko jest odpowiednio wprowadzona, dzięki czemu pies czuje się w niej komfortowo i bezpiecznie. Oczywiście przeciwnicy jej stosowania uważają, że kennel klatka jest jedynie wymysłem człowieka i ma służyć tylko jego wygodzie poprzez zamykanie psa kiedy tylko przeszkadza. Uważają, że jest to wręcz więzienie dla pupila. Tymczasem dobrze wprowadzona klatka jest dla czworonoga bezpiecznym schronieniem, strefą komfortu. Aby klatka spełniała swoje zadanie trzeba pamiętać, że pies w niej zamknięty powinien być pod wszystkimi względami zaspokojony. Przed zamknięciem jak i po wypuszczeniu musi zostać wybiegany na spacerze co zaspokoi jego potrzeby ruchowe i fizjologiczne. Należy psu także poświęcić wystarczającą ilość uwagi, której potrzebuje, aby czuł się kochany a nie porzucony.

Do czego NIE służy klatka kennelowa?

Przede wszystkim klatka kennelowa nie może stanowić kary dla psa za jego nieodpowiednie zachowanie. Umieszczanie w niej pupila za karę bardzo szybko zniechęci czworonoga do klatki i sprawi, że będzie się ona źle kojarzyła wywołując negatywne emocje. Klatka traktowana jako kara może zaburzyć psu rozumienie bezpiecznego miejsca, jakie pełnić powinna. Kennel klatka nie może także służyć do zapoznawania się zwierząt. Pies musi mieć swobodę i mieć możliwość wycofania się, jeśli tylko uzna, że nie ma ochoty na dalsze zapoznawanie się z innym osobnikiem. W żadnym wypadku w klatce nie można umieszczać dwóch czworonogów licząc na to, że tam się zaprzyjaźnią. Każdy pupil na początku powinien mieć własną, oddzielną klatkę



Jak urządzić klatkę, aby pies ją polubił?

Klatka kennelowa owinna być komfortowa i przytulna dla czworonoga, aby czuł się w niej dobrze. Warto ją wyłożyć kocami, które sprawią, że psiakowi będzie wygodniej a także będzie miał co układać pod siebie co jest naturalnym, wrodzonym psim zachowaniem. Do klatki kennelowej można również dokupić specjalną matę lub legowisko pod jej wymiar. Mata taka zrobiona jest z gąbki i posiada wodoodporny, zdejmowany pokrowiec dzięki czemu można go łatwo wyprać. Do kennela można włożyć ukochane zabawki psiaka. Można psu dać także gryzaki jednak tylko wtedy, kiedy opiekun znajduje się pobliżu. Nie wolno zostawiać psu gryzaków pod nieobecność opiekuna, ponieważ pupil może się nimi udławić Do klatki metalowej można przymocować miskę z wodą co zapewni czworonogowi stały dostęp do wody i poprawi komfort jej użytkowania.

Jak przyzwyczaić czworonoga do klatki kennelowej?

Nic nie wolno robić na siłę – to kluczowa zasada, której powinien przestrzegać każdy właściciel swojego czworonoga podchodząc do próby oswojenia go z klatką kennelową. Odpowiednio wprowadzona klatka sprawia, że pies będzie traktować ją jako własne miejsce, w którym nikt mu nie przeszkodzi. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces oswajania pupila z kennelem może być długotrwały. U psa należy budować poczucie, że w klatce dzieją się tylko pozytywne dla niego rzeczy. Absolutnie nie należy psa zamykać w klatce za karę. Takie działanie zniweczy cały dotychczasowy wysiłek. Podczas nauki korzystania z klatki kennelowej nie wolno krzyczeć na psa na psa ani umieszczać go w niej i wyciągać zeń na siłę.

  • Krok pierwszy. Na początku ustaw klatkę i pozostaw otwarte drzwiczki. Pozwól psu obwąchać klatkę, samemu do niej wejść i wyjść. Każdą próbę nagródź smakołykiem – pomoże to budować pozytywne wspomnienia z klatką. Pamiętaj, że nie ma ustalonego czasu w jakim pies powinien się oswoić z klatką. Jedne zrobią to szybciej a inne będą potrzebować nieco więcej czasu. Na samym początku zabawki pupila podawaj mu tylko wtedy będzie znajdował się w klatce – spowoduje to skojarzenie, że pobyt w klatce powoduje otrzymanie ulubionej zabawki. Gdy jest w klatce otrzymuje nagrody, natomiast kiedy z niej wychodzi już nie.
  • Krok drugi. Jeśli pupil lubi już przebywać w klatce możesz zacząć wprowadzać go do niej na komendę. Najpierw naprowadzaj pupila smakołykiem a potem podłóż pod to komendę.
  • Krok trzeci. Jeśli pies swobodnie i samodzielnie wchodzi do klatki to możesz delikatnie przymykać drzwi i nagradzać go kiedy znajduje się w środku.
  • Krok czwarty. Zacznij zamykać na chwilę czworonoga w klatce, jednak na samym początku bądź w zasięgu jego wzroku. Najlepiej wykorzystaj moment, kiedy psiak jest zmęczony. Po krótkiej chwili otwórz klatkę i wypuść psa. Następnie stopniowo wydłużaj czas kiedy pies jest zamknięty wewnątrz kennela. Jeśli psiak dobrze znosi klatkę w Twojej obecności to wyjdź z pomieszczenia na kilkanaście – kilkadziesiąt sekund a następnie wróć. Stopniowo wydłużaj czas Twojej nieobecności w pomieszczeniu. Ma to na celu nauczyć psa, że zamknięta klatka to nic złego i za chwilę do niego wrócisz. Pies zrozumie, że klatka nie oznacza Twojego permanentnego zniknięcia.

Jak długo pies może przebywać w klatce kennelowej?

Każdy pies jest inny, jednak behawioryści twierdzą, że pies może siedzieć zamknięty w klatce maksymalnie do 5 godzin zakładając, że przez ten czas jest aktywny i nie śpi (sen nie wlicza się do tego okresu). Pamiętaj, że przed zamknięciem psiak musi mieć zaspokojone wszystkie swoje potrzeby.

Jak wybrać klatkę dla psa?

Decydując się na zakup klatki należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim dobrać klatkę pod rozmiar psa. Klatka nie może być ani za mała ani za duża. Powinna być dobrana tak, aby pupil mógł się w niej swobodnie odwrócić, wstać i położyć.Nie powinna być za duża, aby psiak nie mógł w niej biegać. Rodzaj klatki także ma znaczenie. Zależnie od przeznaczenia klatki będą różnić się od siebie. Zupełnie inna jest klatka materiałowa niż klatka metalowa i każda z nich sprawdzi się w przypadku innych psów – charakter psa to istotny aspekt, który należy wziąć pod uwagę wybierając klatkę. Ważna jest ilość drzwiczek i ich umiejscowienie – klatka z większą ilością drzwiczek jest praktyczniejsza, ponieważ można ją ustawić zarówno dłuższym, jak i krótkim bokiem. Ważny jest także sposób zamykania. Niektóre psy samodzielnie otwierają drzwiczki, dlatego w ich przypadku zwykłe zamknięcie nie sprawdzi się. Rączka transportowa wiąże się z wygodą przenoszenia.

Jak dobrać rozmiar klatki?

Rozmiar klatki jest jednym z najważniejszych aspektów klatki. Ma to być miejsce komfortowe dla pupila przez co nie może ona być za mała, jednak nie powinna być również zbyt duża. Wiele osób uważa, że im większy kennel tym lepiej, ponieważ pies ma w nim więcej miejsca. Efekt będzie jednak odwrotny – klatka ma być przytulna i komfortowa. Nie może być ani za duża ani za mała.


Rodzaje klatek kennelowych

Klatki różnią się od siebie w zależności od zastosowania. Wybierając klatkę należy wziąć pod uwagę zarówno jej przeznaczenie, jak i charakter czworonoga.

Klatka metalowa

Klatka metalowa jest jedną z najbardziej wytrzymałych. Metalowe pręty nie tylko chronią czworonoga ale także nieco ograniczają jego możliwości wydostania się z klatki. jednak nie oznacza to, że pies nie wydostanie się z niej za żadne skarby. Sprytne i zdeterminowane psy są w stanie to uczynić. Metalowy kennel sprawdzi się zarówno w domu, jak i w samochodzie, ale trzeba pamiętać, że takie klatki są dość ciężkie. Zależnie od rozmiaru mogą osiągnąć nawet wagę kilkudziesięciu kilogramów. Metalowa konstrukcja sprawia, że można do niej przymocować miski na wodę. Dostępne są także w zestawie pokrowce przeciwdeszczowe czy pokrowce mające na celu odseparowanie czworonoga od zewnętrznych bodźców. Do stworzenia przytulnego miejsca dla psa do klatki można dokupić również legowisko.

Klatka materiałowa

Jest sporo lżejsza od klatki metalowej, jednak znacznie mniej trwała. Sprawdzi się w przypadku wspólnych podróży, ponieważ łatwo ją przenosić. Większość materiałowych klatek jest również składana co pozwoli zabierać ją wszędzie ze sobą. Klatka ta jednak nie sprawdzi się do pozostawiania psów podczas nieobecności opiekuna. Nie sprawdzi się także w przypadku psów, które mają destrukcyjne skłonności. Wiele psiaków będzie próbować się w niej wydostać co także może być dla nich niebezpieczne. Skrawki materiału i konstrukcji klatki mogą utknąć w przełyku lub żołądku i doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jak i nawet śmierci psa. Materiałowa klatka nie będzie także stanowić dobrego zabezpieczenia pupila podczas wypadku. Podobnie jak klatki metalowe tak i te wykonane z materiału występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu będą odpowiednie dla różnych psów. Taka klatka posiada wentylowane otwory zrobione z siatki. Złożona zajmuje mało miejsca a ze względu na wygodę przenoszenia została wyposażona w rączki ułatwiające to zadanie.

Klatki plastikowe

To dobre rozwiązanie dla małych psów bądź ras miniaturowych. Głównie wykorzystywane są jako klatki transportowe podczas krótkich podróży. Cechuje je lekkość co ułatwia znacznie wspólne podróżowanie. Sprawdzą się dla osób często podróżujących ze swoimi pupilami środkami transportu zbiorowego. Nie są to klatki, które cieszą się dużą wytrzymałością.

Klatka na zamówienie

Jeśli żadna z oferowanych na rynku klatek nie spełnia Twoich oczekiwań to możesz zgłosić się do jednej z firm, które wykonają taką klatkę dla Ciebie. Możesz wtedy wybrać rozmiar, ułożenie czy dodatkowe akcesoria. Możesz także zrobić klatkę w zabudowie wraz z szufladami czy szafkami.




Gdzie ustawić klatkę dla psa?

Jeśli masz już wybraną klatkę zastanów się nad jej ułożeniem. Wbrew pozorom miejsce, gdzie położysz klatkę ma duże znaczenie. Nie kieruj się Twoimi preferencjami, czy wyglądem mieszkania ale dobrem psa. Kennel nie powinien stać w miejscu ciągłego ruchu jak hol, przedsionek czy przedpokój. W ruchliwym i głośnym miejscu ciężko jest porządnie wypocząć. Klatka ma być dla psa oazą spokoju. Nie należy jednak przesadzać i umieszczać jej w miejscu, gdzie nikt nie zagląda a psiak byłby pozostawiony sam sobie. Nie powinna się znajdować blisko kaloryferów, lodówek czy innych urządzeń elektrycznych, poniewaz może to być niekomfortowe. Klatka powinna stać w miejscu, które pozwoli psu odpocząć ale jednocześnie nie będzie odosobnione od opiekuna.

Klatka kennelowa dla psa – stosować czy nie

Klatki kennelowe wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Kennel sam w sobie ma wiele zalet dla wszystkich psów. Nie ma ograniczenia dotyczącego wieku, wagi, rasy czy rozmiaru. To dobre rozwiązanie w którym psiak czuje się bezpiecznie i komfortowo. Traktuje to jako swoją własną przestrzeń. Pozwala mu się wyciszyć i odciąć od otaczającego go świata – hałasów, które niekiedy bywają stresujące, wizyty większej ilości gości. Klatka to także dobre rozwiązanie dla psów po przejściu operacji czy w okresie chorobym, gdzie czworonóg musi dużo odpozywać a jego ruchy muszą być ograniczone, aby się nie nadwyrężać. Klatki mogą występować w różnych rozmiarach, jak i zrobione z różnych materiałów. Zanim zakupisz klatkę upewnij się, że jest ona dobrana rozmiarem do Twojego psiego przyjaciela tak, aby zapewniała mu komfort ale nie pozwalała na zbyt dużo ruchu. Nie zapomnij także przygotować swojego psiaka na zapoznanie się z klatką. Nie zamykaj go od razu w niej, ponieważ dla niego może to być przeżycie traumatyczne i ciężko będzie Ci później wypracować pojęcie klatki kennelowej, która jest przyjazna i bezpieczna. Kennel powinien mieć także dobre ułożenie – nie stać w miejscu ruchliwym, głośnym ale także nie w odizolowanym. Ważne, aby zachować równowagę i w żadną stronę nie przesadzać.