Kocia mowa ciała – jak odczytać zachowanie kota?
Spis treści
Koty są drapieżnikami, nie znaczy to jednak, że ich mowa ciała nastawiona jest tylko na złapanie i zabicie ofiary. Zwierzęta te potrafią być również bardzo delikatne, wrażliwe i czułe. Jeśli jesteś miłośnikiem kotów, na pewno doskonale znasz różnorodność kocich zachowań. W tym artykule będziesz mógł uzupełnić lub poszerzyć wiedzę.
Od bólu po strach, podekscytowanie i radość – ponieważ twój kot nie jest w stanie wyrazić dokładnie tego, jak się czuje, jeszcze ważniejsze jest, aby rozumieć mowę ciała kota, wiedzieć, na co zwracać uwagę i co powinno cię zaniepokoić. Szczęśliwy kot to zdrowy kot, dlatego ważne jest, aby zadbać o jego potrzeby emocjonalne, a także pomóc mu zachować sprawność fizyczną i zdrowie oraz zapewnić mu wiele pozytywnych doświadczeń.
Czym jest kocia mowa ciała
Podobnie jak w przypadku ludzi, mowa ciała kota to niewerbalny sposób komunikowania się kota i informacja o tym, jak się czuje. Kot domowy wyewoluował ze żbika afrykańskiego, którego przedstawicielami są raczej samotnicy, którzy niekoniecznie chcą pokazywać, gdy się boją lub cierpią, ponieważ mogłoby to potencjalnie uczynić je łatwiejszym celem dla drapieżników lub innych kotów chcących przejąć kontrolę nad terytorium. Z tego powodu twój kot często będzie próbował ukryć to, co czuje. Jest jednak wiele rzeczy, na które możesz zwrócić uwagę w mowie ciała i zachowaniu kota, niektóre są bardziej oczywiste, inne mniej. Koty mówią nam, jak się czują, używając kombinacji dźwięków i języka ciała. Od uszu po ogon, przez to, jak się ustawiają i co chcą pokazać (np. brzuch), koty wysyłają sygnały całym ciałem. Jednym z najważniejszych momentów, w którym można obserwować zachowanie kota i mowę ciała, jest interakcja z nim. Pomoże ci to stwierdzić, czy twój kot czerpie przyjemność z tego, co robisz – po prostu toleruje to, czy nie. Im więcej uwagi poświęcasz temu, jak reaguje twój kot podczas interakcji z nim, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że zostaniesz ugryziony lub podrapany. Będziesz w stanie lepiej ocenić, jak twój kot lubi być głaskany i gdzie, a także dowiedzieć się, kiedy przestać.
Wygląd kota
Podobnie jak my, koty doświadczają wielu różnych emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, i mogą być bardzo subtelne w sposobie ich wyrażania. Aby lepiej zrozumieć to, co kot ma ci do przekazania, przyjrzyj się poszczególnym częściom ciała kota.
- Uszy. Koty mają 32 mięśnie, które kontrolują ucho zewnętrzne (w porównaniu z ludzkimi 6 mięśniami każdy). Koci słuch jest znacznie bardziej wrażliwy niż ludzki i psi. Potrafią poruszać uszami jak radarami, wskazywać źródło, obracać je niezależnie o 180 stopni i kierować w kierunku dźwięku 10 razy szybciej niż w przypadku najlepiej stróżującego psa.
- Oczy. W stosunku do wielkości ciała koty mają największe oczy ze wszystkich ssaków. Większość kotów nie ma rzęs. Widzą około 6 razy lepiej niż człowiek, a w nocy i potrzebują 1/6 ilości światła, które widzi człowiek, dzięki warstwie dodatkowych odbijających się komórek, które pochłaniają światło. Ostatnie badania wykazały, że koty widzą kolor niebieski i zielony, ale nie ma jednoznacznej informacji co do tego, czy widzą kolor czerwony. Wyłupiaste oczy dają kotom szerszy kąt widzenia niż my. Mają też świetne widzenie szczegółowe. Dlatego ich pole widzenia wynosi około 185 stopni. Obie te cechy są korzystne dla zwierząt, które na wolności są zarówno drapieżnikami, jak i ofiarami. Koty mają pełną wewnętrzną powiekę i błonę matującą. Ta wewnętrzna powieka pomaga chronić oczy przed wysuszeniem i uszkodzeniem. Kiedy kot jest chory, wewnętrzna powieka często częściowo zamyka się, czyniąc ją widoczną dla obserwatora. Kot nie widzi bezpośrednio pod nosem. Dlatego wydaje się, że kot nie może znaleźć smakołyków na podłodze. Najczęstsze kolory oczu u kotów znajdują się w środku spektrum kolorów oczu (od zielonkawożółtego do złotego). Kolory na końcach spektrum kolorów oczu (głęboka zieleń lub błyszcząca miedź) są zwykle widoczne tylko u kotów rasowych, które zostały selektywnie wyhodowane w celu uzyskania wyrazistego koloru oczu, ale mogą czasami pojawiać się u kotów bez rodowodu. Zdecydowana większość białych kotów o niebieskich oczach jest głucha. Białe koty z tylko jednym niebieskim okiem są głuche tylko w uchu najbliższym niebieskiemu oku.
- Ciało. Kot ma 250 kości w swoim ciele, w porównaniu do 206 w naszym ciele. Pomyśl o tym, o ile jesteś większy od swojego kota, a zrozumiesz, dlaczego koty mają o wiele więcej miejsc, w których mogą się zginać i skręcać niż my. Prawie 10 procent kości kota znajduje się w ogonie, a ogon służy do utrzymania równowagi. Kot domowy jest jedynym gatunkiem zdolnym do trzymania ogona pionowo podczas chodzenia. Koty używają ponad 500 mięśni do skakania i biegania. Potęga tkwi w ich udach; te mięśnie są tak potężne, że gdybyś je miał, twoje uda byłyby tak duże jak talia i mógłbyś skoczyć z ziemi na szczyt domu. Koty nie mają obojczyka, więc mogą przejść przez każdy otwór wielkości ich głowy.
- Łapy. Koty mają pięć palców na każdej przedniej łapie, ale tylko cztery na każdej tylnej. Mają prawdziwe futro, ponieważ posiadają zarówno podszerstek, jak i okrywę włosową. Ze wszystkich części ciała łapy kota mają najbardziej wrażliwe receptory dotyku. Są wyjątkowo wrażliwe na nacisk, a niektórzy badacze uważają, że potrafią wyczuć nawet drobne wibracje.
- Pazury. Kocie pazury to jedna z ich najważniejszych cech. Pazurów używają do wspinaczki, zabawy i oczywiście także do polowań. Te pazury odgrywają bardzo ważną rolę w zachowaniach społecznych kotów. Kot będzie polował na ptaki i gryzonie, niezależnie od tego, jak dobrze się nim opiekujesz i ile go karmisz – jest to naturalne zachowanie zapisane w genach kota.
- Nos. Koty mają w nosach dwa razy więcej komórek wrażliwych na zapachy niż my, co oznacza, że mogą wyczuć rzeczy, których my nawet nie jesteśmy świadomi. Oprócz używania nosów, koty mogą wąchać organem Jacobsona, znajdującym się w górnej części pyska.
- Zęby. Kocie zęby służą przede wszystkim do polowania (i oczywiście rozgryzania pokarmu). Kot poprawia uścisk na ofierze, aż poczuje niewielkie wgłębienie na szyi tuż za czaszką. Kły są zaprojektowane tak, aby idealnie pasowały do tego wklęśnięcia, więc kot może odciąć kręgosłup swojej ofiary jednym szybkim ugryzieniem. Niewiele ssaków ma tak zbudowaną szczękę.
- Okrywa włosowa. Sierść, okrywa włosowa, jej kolor to również bardzo interesująca kwestia. Gen , który odpowiada za pomarańczowy kolor sierści, jest powiązany z płcią i znajduje się w chromosomie płciowym X. Ten gen może mieć kolor pomarańczowy lub czarny. Zatem kotka z dwoma chromosomami X może mieć pomarańczową i czarną sierść. Kot z tylko jednym chromosomem X może mieć tylko pomarańczowy lub czarny kolor, ale nie oba. Jeśli kocur jest zarówno pomarańczowy, jak i czarny, jest on (poza tym, że jest niezwykle rzadki) bezpłodny. U kota syjamskiego niższa temperatura powoduje ciemniejsze zabarwienie rosnącej sierści. Dlatego nowo narodzone kocięta, rozgrzane od łona matki, są całe białe. Gdy dorastają w normalnych temperaturach, najgorętsze obszary ich ciała, wokół brzucha i pleców, pozostają blade, podczas gdy ich chłodniejsze kończyny stopniowo stają się ciemniejsze. Rasy rozwinięte w zimnym klimacie, takie jak kot syberyjski, kot maine coon i kot norweski leśny, mają lekko oleistą, wodoodporną okrywę i grube, izolujące poszycie.
Ciekawostki związane z wyglądem kotów
– Koty mają grupy krwi AB, podobnie jak ludzie i mogą oddawać krew innym kotom.
– Serce kota bije około dwa razy szybciej niż serce człowieka – u przeciętnego kota około 110 do 140 razy na minutę.
– Aby mruczeć, koty używają dodatkowej tkanki w krtani. Ta tkanka wibruje, gdy mruczą.
– Koty tracą prawie tyle samo płynu wraz ze śliną myjąc się, co w przypadku oddawania moczu.
– Zarówno ludzie, jak i koty mają identyczne regiony w mózgu odpowiedzialne za emocje, a mózg kota jest bardziej podobny do mózgu człowieka niż psa.
– Kot nigdy się nie poci, ponieważ nie ma gruczołów potowych.
– Koty mogą mieć piegi. Mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze kota, a nawet w ustach.
– Mocz kota świeci w czarnym świetle.
Język ciała kota
Czas zacząć rozumieć język ciała kota. Nauczenie się, jak rozumieć ich ruchy i gesty, sprawi, że staniesz się świadomym miłośnikiem kotów.
Jeśli chodzi o rozszyfrowanie mowy ciała kota, nie wszystko jest napisane na ich pyszczku. W rzeczywistości ich pyski i grymasy mogą ujawnić tylko niewielki ułamek ich emocji i zamiarów.
Oto kilka przykładów, które mogą pomóc ci lepiej zrozumieć zachowanie kotów:
Uszy kota
Nieco do przodu: twój kot jest zaciekawiony i rozbawiony, więc postawione uszy można często dostrzec np., w zabawie.
Proste i napięte: Coś zwróciło uwagę twojego kota, to na pewno. Koty mają świetny słuch, a kiedy ich uszy są wyprostowane i podniesione, oznacza to, że coś je zaalarmowało.
Położone po sobie, spłaszczone: masz na rękach bardzo, bardzo wściekłego kotka. Gestowi temu często towarzyszy syczenie lub warczenie, co oznacza, że kot jest wściekły (prawdopodobnie na ciebie) lub przestraszony.
Oczy kota
Powolne mruganie: Powolne mrugnięcia to powietrzne pocałunki kociego świata! Jeśli zauważysz, że twój kot powoli mruga do ciebie, nie musisz być zakłopotany tym dziwnym zachowaniem. Oznacza to po prostu, że twój kot cię kocha.
Rozszerzone źrenice: Ktoś jest zdecydowanie podekscytowany! Niezależnie od tego, czy bawią się, czy przygotowują do zajadłego ataku na zabawkę, rozszerzone źrenice są pewną oznaką kociego podniecenia. Jednak w połączeniu z obronnymi lub agresywnymi gestami czy dźwiękami – duże, szerokie źrenice mogą oznaczać, że twój kot się boi.
Zwężone źrenice: irytacja, często zauważana w przypadku braku smakołyków lub ulubionej puszki twojego kota.
Koci Ogon
Koty komunikują się całym ciałem, ale w szczególności jedna część ciała mówi wszystko – ogon. W przeciwieństwie do psów, których merdanie ogonem oznacza po prostu radość, w przypadku języka kociego ogona sprawy są znacznie bardziej złożone.
Jeśli zastanawiałeś się, dlaczego koty merdają ogonami lub czy kontrola kotów nad ich ogonami coś nam mówi, wyjaśnimy wszelkie nieporozumienia.
Kot merdający ogonem: twój kot jest z ciebie poważnie zdenerwowany. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego koty machają ogonem, gdy próbujesz je pogłaskać, uważaj, ponieważ w przeciwnym razie może to skończyć się kilkoma zadrapaniami.
Drżenie kociego ogona: łagodniejsza wersja merdania, drgania często oznaczają, że kot tylko macha końcem ogona, co wskazuje na wesoły nastrój. Jeśli zobaczysz kota goniącego swój ogon, możesz być pewien, że najpierw zaczął nim drgać.
Napuszony ogon: chociaż wygląda to jednocześnie zabawnie i uroczo, puszysty, napięty ogon nie jest jednym z pozytywnych znaków. Oznacza to, że twój kotek jest czymś przerażony lub, jeśli towarzyszy temu syk, przygotowuje się do ataku.
Schowany: Jeśli twój kot ma ogon między łapami, jest to oznaka niepokoju i uległości. Kiedy coś denerwuje kota, na przykład nowe środowisko lub nowy członek rodziny, schowa ogon.
Zakrzywiony ogon: Kiedy kot wygina ogon w kształt podobny do znaku zapytania, oznacza to, że jest gotowy do odkrywania i zabawy. Jeśli chcesz mu pokazać jakąś nową zabawkę – to idealny moment.
Obejmujący ogon: Kot, który zakręca wokół siebie ogonem, tworząc uroczy, puszysty uścisk, jest szczęśliwy, zadowolony. Koty mogą nawet obejmować inne koty ogonami, przytulając je ciepłym, kocim uściskiem.
Ciało kota
Leżąc na plecach z odsłoniętym brzuchem: Oznacza to, że Twój kot całkowicie ci ufa i czuje się na tyle komfortowo, że ujawnia ci najbardziej wrażliwy obszar. Z drugiej strony istnieje 99% szans, że zostaniesz podrapany w rękę, jeśli odważysz się podrapać brzuch. Wiemy, to pułapka, której niewiele osób może się oprzeć.
Jeśli twój kot warczy, leżąc na plecach, jest wzburzony i gotowy do ataku.
Wygięty w łuk: Przygotuj się na przytulanie – jeśli kot zbliży się do ciebie i wygina grzbiet, próbuje ci powiedzieć, żebyś go pogłaskał (podrapanie za uchem jest również mile widziane).
Ociera się o ciebie: Chociaż większość ludzi uważa, że oznacza to, że ich kotek jest czuły, prawdziwy powód ocierania jest nieco bardziej złożony. Koty ocierają się o przedmioty (lub ludzi), aby zaznaczyć swoje terytorium – szczególnie gdy pocierają o coś pyskiem, ponieważ znajdują się tam gruczoły, które wydzielają specjalne (terytorialne) feromony. Nie jest to bynajmniej zły objaw.
Ugniatanie: Za każdym razem, gdy kot „robi ciastka”, jest to pozostałość po wspomnieniach z dzieciństwa. Koty ugniatają tylko wyjątkowych dla nich ludzi i tylko wtedy, gdy są szczególnie szczęśliwe i zadowolone. Bądź dumny, jeśli kotek chce ugniatać twoje kolana.
Zwinięty kot: To najczęstsza pozycja do spania u kotów. Oznacza to, że twój kot czuje się spokojny i bezpieczny. Śpiąc w ten sposób koty minimalizują utratę ciepła. Jeśli jednak zauważyłeś, że twój kot za dużo śpi w ciągu dnia i jest wciąż zwinięty w kulkę, musisz zwrócić uwagę i skonsultować się z weterynarzem.
Liżę cię: Jeśli zasłużyłaś na specjalną pielęgnację swojego kota – to wiele znaczy. Teraz jesteś wyjątkowym „kotem”. Koty okazują wielką sympatię, kiedy zaczynają lizać twoją skórę, włosy, płatki uszu, a nawet skubać twoje ubrania, traktując cię jako ważną część rodziny. Robią to w taki sam sposób, w jaki okazujesz swojemu kotu uczucie, głaszcząc go.
Dźwięki, które wydaje kot: Od różnych wariacji miauczenia po wiele dziwnych dźwięków, koty zdecydowanie nie wahają się wyrażać swoich żądań lub opinii. Problem w tym, że zrozumienie kotów nie zawsze jest łatwe. Jeśli nie możesz odróżnić miauczenia poirytowanego od figlarnego, na pewno zostaniesz podrapany.
Najczęstsze rodzaje miauczenia
Krótkie, piskliwe miauczenie: „Cześć, człowieku! Jak leci?”
Kilka krótkich miauknięć na raz: „Tak się cieszę, że wróciłeś! Zamiast skakać na ciebie jak głupiutki pies, powiem ci tylko, że za tobą tęskniłem!
Ciche, błagalne miauczenie: „Jestem głodny, więc będę super słodki. Jak możesz się powstrzymać od karmienia mnie od razu? ”
Wyciągnięte lub ciche miauczenie: „Obsługa w tym miejscu jest do niczego. Naprawdę działasz mi na nerwy, ludzki sługo.”
Jednak rozpoznanie znaczenia miauczenia jest tylko częścią nauki języka kotów. Kotowate wydają wiele różnych dźwięków, próbując się porozumieć, na przykład:
Świergot: Dźwięk gdzieś pomiędzy miauczeniem a mruczeniem. Jest często używany jako powitanie lub sposób na zwrócenie twojej uwagi.
Ćwierkanie: Twój kotek demonstruje swoje umiejętności łowieckie, próbując przyciągnąć zwierzynę. Staraj się nie odstraszyć ich potencjalnej ofiary, skacząc nad nimi i chichocząc, słysząc słodki dźwięk, który wydają.
Wycie: Brzmiące jak skrzyżowanie jodłowania i wycia, ten szczególny koci dźwięk jest jednym z najbardziej irytujących. Chociaż wycie to krzyk godowy, który jest zwykle zarezerwowany dla kotów w okresie rui, koty wysterylizowane i wykastrowane również mogą wyć.
Syczenie i warczenie: Zarezerwowane na sytuacje, gdy są przestraszone lub wściekłe – sygnał syczenia i warczenia nigdy nie jest dobrym znakiem. Jeśli nie podejrzewasz, że twój kot cierpi lub jest kontuzjowany, prawdopodobnie oznacza to, że najlepiej trzymać się z daleka.
Bezgłośne miauczenie: Miauczenie tak ciche, że prawie nie słyszysz, może czasami oznaczać zmęczenie lub głód i odwodnienie. Oczywiście, jeśli masz zdrowego, zadowolonego kotka, może to być ich sposób grania na twoich emocjach.
Mruczenie: Co to znaczy, gdy kot mruczy? Czy to znak, że Twój kot Cię kocha ? Spokojnie. Aksamitny, wibrujący dźwięk mruczenia to jeden z najlepszych dźwięków, jakie możesz usłyszeć od swojego futrzaka. Kocie emocje mogą być tajemnicą, ale słyszenie mruczenia jest wyraźnym znakiem szczęścia i uczucia twojego kotka .
Jednak w niektórych przypadkach nieprawidłowe mruczenie może być oznaką bólu twojego kota, więc jeśli zauważysz, że jego mruczenie jest inne niż zwykle, zabierz go do weterynarza na kontrolę.
Jak komunikować się z kotami
Zrozumienie swojego kota jest niekiedy bardzo trudne, ale potrafi dawać wiele satysfakcji. Jak jednak sprawić, aby twój kot cię rozumiał? Psy reagują na polecenia i twój głos, ale koty nie są specjalnie zainteresowane tym, co masz do powiedzenia. Nie oznacza to jednak, że twój kot cię nie rozumie.
Naukowcy doszli do wniosku, że koty są równie zdolne do interpretowania języka ludzkiego jak psy. Fakt, że zachowują się tak, jakby nas nie rozumieli, to już inna kwestia.
Nawet jeśli twój kot udaje, że cię nie słyszy, nie oznacza to, że nie powinieneś się z nim komunikować. Kojący, uspokajający głos może pomóc zachęcić nieśmiałego, przerażającego kota lub zmotywować go do przytulania się do ciebie. W ten sam sposób mocny, ostry głos może pomóc w oduczeniu kota niepożądanych zachowań, takich jak drapanie mebli.
Jak widzisz, prawda jest taka, że koty mówią do nas bardzo intensywnie. Aby zrozumieć koci język ciała, nie potrzeba być naukowcem i specjalistą od kociej psychiki. Wystarczy trochę uwagi i prób interpretacji tego, co komunikują nam koty. Gwarantujemy, że o wiele lepiej żyje się z kotem, rozumiejąc jego język.
Koegzystencja międzygatunkowa, np. człowiek i kot w jednym domu, jest możliwa, a nawet poprawna. Wiele osób jednak wciąż ignoruje sygnały, jakie dają nam zwierzęta.