Kojec dla psa – czy nasz pies tego potrzebuje? Poznaj wady i zalety domowej budy dla psa
Spis treści
Miękkie, aksamitne, wygodne, praktyczne, niezniszczalne i czyste. To tylko kilka określeń jakich użylibyśmy szukając idealnego legowiska dla psa. Wprowadzając jednak nowego domownika do domu, często nie wiemy jakie będzie dla niego najodpowiedniejsze. Szczeniak może jeszcze urosnąć, a starszy pies ma swoje przyzwyczajenia. A więc jak wybrać to idealne posłanie? I jaki właściwie mamy wybór udając się do sklepu zoologicznego?
O tym będzie mówić niniejszy artykuł.
Czy kojec dla psa to dobry pomysł?
Niektórym osobom „kojec dla psa” kojarzy się negatywnie. Jeśli dodamy do tego termin jakim jest „klatkowanie psa”, możemy spotkać się z gwałtownym sprzeciwem i wręcz posądzeniem o złe traktowanie psa. Wszystko to tak naprawdę często bierze się z niewiedzy lub złych doświadczeń. Przykładowo opiekunowie, którzy adoptowali swojego psa ze schroniska jednoznacznie kojarzą kojec jako ograniczenie psiej wolności do niewielkiego metrażu i trzymanie go tam bez możliwości wychodzenia na spacer. W takim przypadku klatka, brzmi nawet gorzej, gdyż jest to jeszcze większe ograniczenie przestrzeni psa. Czym tak naprawdę jednak są kojce, jakie mamy ich rodzaje i do czego służą zarówno one jak i klatka?
Klatka dla psa
Jeśli mowa o klatce, to mimo złego skojarzenia tak naprawdę nie chodzi tu o ograniczanie wolności psa. Oczywiście, pies ma trochę mniej miejsca, ale tak naprawdę klatka ma spełniać rolę azylu dla zwierzęcia. Ma to być miejsce, gdzie pies będzie mógł się schronić, odpocząć i nikt, ani inne zwierzę, ani człowiek nie będą go niepokoić. Jednocześnie klatka, ma być miejscem, gdzie psa będą spotykać same miłe rzeczy. Dlatego nie tylko będzie mógł tam odpocząć, ale jednocześnie będzie mógł w spokoju zjeść otrzymany od właściciela smakołyk jak chociażby któryś z naturalnych gryzaków. Klatka sprawdza się również w przypadku psów, które mają duży problem z zostawaniem samotnie w domu. Psom tego typu klatka może pomóc się wyciszyć i spokojnie poczekać na właściciela, który jest w pracy. Może też spełniać rolę przenośnego miejsca do spania dla psa, które można zabrać ze sobą na wyjazdy do hoteli, które akceptują psy. Dzięki temu pies ma swój znany cichy kont i unikniemy w ten sposób czyszczenia hotelowych łóżek ze śladów psich łap. Należy jednak mieć na uwadze, że pies ma kojarzyć klatkę pozytywnie, z tego powodu dobrze jest uważać zwłaszcza na dzieci lub odwiedzających nas gości, tak aby nikt nie próbował niepokoić psa, gdy przebywa w swoim azylu. Aby odpowiednio wprowadzić klatkę w życie naszego psa, dobrze jest zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych osób, które jej używają na co dzień jak inni znajomi właściciele lub wyszkoleni psi trenerzy. W ten sposób możemy ustrzec się przed popełnieniem błędów, które potem trzeba będzie korygować.
Sprawdź więcej informacji na temat kojca dla psa: Ferplast dla dużego psa, Midwest dla szczeniąt lub małych psów, klatka Midwest i zamów w naszym internetowym sklepie zoologicznym.
Jaki kojec dla psa wybrać
Wracając jednak do kojców. Jeśli jako właściciele uznaliśmy, że klatka nie jest dobrym wyborem dla naszego psa z różnych powodów np. próbowaliśmy już wcześniej i pies źle się w niej czuł lub sami mamy co do niej opory, dobrym wyborem może okazać się kojec. Należy jednak pamiętać, że są dwa rodzaje kojców, a jako zastępstwo dla klatki można wykorzystać kojec wewnętrzny do domu i mieszkania. Kojec na zewnątrz spełnia tu zupełnie inną rolę.
Kojec dla psa zewnętrzny
Tak naprawdę słowo kojec, może mieć zastosowanie nie tylko do składającego się z ośmiu paneli ośmiokąta, który możemy rozłożyć w domu, ale również do stojącego na zewnątrz pomieszczenia, w którym pies przebywa. W obydwu przypadkach należy pamiętać, że kojec nie służy, aby pies przebywał w nim całe dnie. Kojce stojące na zewnątrz mogą być używane w przypadku prowadzenia hodowli dla psów, psów policyjnych, które mieszkają na terenie komisariatu, psów w schronisku, psów stróżujących oraz w niektórych hotelach dla psów. Przede wszystkim tego typu kojec musi być czysty. W przypadku schronisk, gdzie psy mają ograniczoną ilość spacerów często zależną od wolontariuszy i czasu pracowników, muszą być one codziennie sprzątane, gdyż psy po prostu się w nich załatwiają. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę każdy kojec powinien być utrzymany w czystości i sprzątany, w przypadku załatwienia się przez psa. Pomijając jednak psy w schronisku, które nie mają zapewnionej odpowiedniej ilości spacerów ze względu na ich ilość, wszystkie inne psy mieszkające w kojcach powinny mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu i nie przebywać w nich cały dzień. Psy policyjne mają zapewnione codzienne ćwiczenia, które przydają się im w ich „pracy”. Psy w hotelach są codziennie wypuszczane na wybiegi, gdzie jeśli są przyjaźnie nastawione i właściciel wyrazi na to zgodę, mogą przebywać z innymi psami i spędzać czas, natomiast psy stróżujące powinny być wypuszczane na ogrodzoną posesję. Oczywiście zabieranie psów mieszkających w kojcach na spacery jest bardzo wskazane. Należy również mieć na uwadze, że psy mieszkające w kojcach zewnętrznych muszą mieć odpowiednio długą sierść. Rasy krótkowłose lub bezwłose się do tego nie nadają, ze względu na możliwość wychłodzenia.
Kojec dla psa do domu
Innym rodzajem kojca, który możemy dostać w sklepie zoologicznym i który stosowany jest wewnątrz domu lub mieszkania jest kojec składający się z ośmiu paneli, każdy z nich ma 61cm szerokości, a panele można swobodnie odpinać, dzięki czemu w razie potrzeb tworzymy kojec np. z czterech paneli. Tego typu kojce powinny być dobrane do wielkości psa, tak aby duży pies napierając na ścianki go nie przewrócił, w ten sposób mamy pewność, że odpowiednio dobrany kojec będzie stabilny. Kojec posiada otwierane wejście, gdzie znajduje się również „stopień” dzięki czemu mały pies lub szczeniak nie wyskoczy od razu po otworzeniu drzwiczek. Tego typu kojce mogą być używane w podobnym celu co klatka. To znaczy zapewniamy psu miejsce gdzie może się wyciszyć. Oprócz tego kojce sprawdzą się w sytuacji suczki ze szczeniętami, gdyż będą tam miały spokój i bezpieczne schronienie. Innym sposobem na wykorzystanie kojca może być ograniczenie przestrzeni dla szczeniaka, gdy zostawimy go samego w domu. W ten sposób nie tylko nie zniszczy wyposażenia domu, ale również w przypadku załatwienia się zrobi to jedynie na wyznaczonej przestrzeni co ułatwi późniejsze sprzątanie. Ten sam cel można również zastosować do starszych psów, aby nie miały dostępu do wszystkich pomieszczeń w domu podczas naszej nieobecności, to może pomóc w przypadku psów, które lubią niszczyć przedmioty w domu. Plusem kojca jest również fakt, że łatwo go złożyć i później przechowywać. Oczywiście tak samo jak w przypadku klatki, nie możemy po prostu zamknąć psa w kojcu i zostawić go w domu samotnie. Należy wcześniej rozpocząć z psem ćwiczenia, aby przyzwyczaił się do kojca.
Sprawdź więcej informacji na temat kojca dla psa: Midwest kojec do odchowu szczeniąt, nylonowy kojec Trixie, zagroda dla psa Midwest i zamów w naszym internetowym sklepie zoologicznym.
Jak powinno wyglądać legowisko psa
No dobrze, a więc postanowiliśmy już, że nasz pies otrzyma na swoje schronienie klatkę, rozkładany kojec lub żadne z powyższych, ale za to wyznaczymy mu ciche miejsce tylko dla niego do spania. Wiadomo jednak, że sam kojec lub klatka, albo nawet kawałek podłogi nie wystarczy. Aby nasz pies naprawdę poczuł się komfortowo i uznał wyznaczone przez nas miejsce za swój mały raj, potrzebne mu będzie odpowiednie legowisko. Ważnym jest jednak, aby legowisko nie tylko było odpowiednio dostosowane do psa, ale również posiadało cechy odpowiednie dla właściciela, jak łatwość prania.
Aby jak najlepiej dostosować legowisko do psa, najlepszym sposobem jest przejrzeć ofertę sklepów zoologicznych i porównać, która opcja najbardziej nam będzie pasować. A warto wspomnieć, że wybór jest niemały.
Legowisko – Kanapa dla psa
Jest to rodzaj legowiska dla psa, które swoim wyglądem nieco przypomina kanapę. Może składać się z czterech lub trzech boków oraz posiada różne rozmiary, tak by dostosować się do wielkości psa. Może być wykonane z różnego materiału. Przykładem może być kodura, czyli bardzo trwały materiał odporny na gryzienie i drapanie. Z tego powodu dobrze sprawdzi się przy psach lubiących niszczyć przedmioty w domu lub szczeniaka, przy którym również będzie to pomocne. Kanapa wykonana z kodury będzie również łatwiejsza do czyszczenia, ponieważ można ją bez problemu przetrzeć mokrą szmatką, gdy np. po długim spacerze pies ubłoconymi łapkami pobrudzi posłanie. Innym udogodnieniem jest fakt, że kanapa może posiadać zamek błyskawiczny, dzięki czemu całe legowisko możemy rozłożyć co umożliwi wyjęcie ze środka i wypranie umieszczonych wewnątrz poduch. Legowisko jest również wypełnione pianką, która zapewnia izolację od podłoża, dzięki czemu pies ma zachowany komfort podczas odpoczynku, a legowisko można umieścić wszędzie również na kafelkach.
Sprawdź więcej informacji na temat legowisk dla psa: legowisko Hunter, kanapa Recobed Barents oraz sofa Trixie i zamów w naszym internetowym sklepie zoologicznym.
Małe domowe budy dla psów
Budki dla psów mogą mieć różne kształty i rozmiary. Niektóre będą przypominać standardową budę dla psa, ale znajdą się też takie, które będą bardziej przypominać zamknięty koszyk. Dużym plusem tego rodzaju legowiska dla psa jest fakt, że dzięki zabudowanej konstrukcji może się on tam schować, wyciszyć i mieć zapewniony pełny spokój, gdzie nie będzie niepokojony przez domowników. Ten typ legowiska dobrze sprawdzi się do zabierania na wyjazdy na weekendy lub wakacje, gdyż jest stosunkowo lekki i nie zajmie wiele miejsca po złożeniu. Tego typu legowiska mogą być zrobione z różnego rodzaju materiału i są łatwe do wyprania. Ze względu na konstrukcje nie nadają się one jednak najlepiej do włożenia do klatki psa, dlatego lepiej jest ją wykorzystać do ułożenia w kojcu psa lub w innym miejscu w domu. Ułożenie budki może być również ważne, jeśli razem z psem posiadamy w domu kota. Jeśli budka będzie przeznaczona dla mruczka i zobaczymy, że używa jej pies, dobrym wyborem będzie umieszczenie jej na pewnej wysokości np. na szafie na której lubi odpoczywać kot. Jeśli jednak sytuacja jest odwrotna i to kot zajmuje przestrzeń psa, dobrym pomysłem będzie spróbować przenieść budkę, tak aby lepszy dostęp miał do niej pies. Można oczywiście również zakupić dwa modele dla obydwu zwierząt, tak aby każde miało swoje miejsce do odpoczynku.
Sprawdź więcej informacji na temat budek dla psa: budka Lauren Bella, budka Recobed oraz budka Ibiyaya i zamów w naszym internetowym sklepie zoologicznym.
Maty grzejące lub chłodzące dla psów
Legowiska będące matami grzejącymi/chłodzącymi to dobre rozwiązanie dla psów, które lubią wypoczywać na twardym podłożu. Jeśli jednak pies lubi bardziej miękkie posłania, maty można również zastosować i ułożyć w środku innego legowiska zwierzęcia. Termoregulacja u psów działa inaczej niż u ludzi. Przede wszystkim w przeciwieństwie do ludzi psy nie posiadają gruczołów potowych na całym ciele, co umożliwiłoby schłodzenie całego ciała, a jedynie w okolicy łap. Z tego powodu psy „wynalazły” inny sposób na schłodzenie temperatury ciała, a jest nim ziajanie i dyszenie poprzez pysk. Mimo tak dobrego mechanizmu ogółem nasze psy nie mają dużych możliwości schłodzenia się w gorący dzień. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie mat chłodzących. Tego typu maty mogą być wypełnione specjalnym żelem, który sprawi, że bez potrzeby wcześniejszego zamrażania maty, pies od razu po położeniu się na niej może się ochłodzić. Matę można dobrać tak, aby nadawała się zarówno dla dużego jak i małego psa. Jeśli natomiast chodzi o maty grzejące, to przede wszystkim są to produkty przeznaczone dla psów krótkowłosych lub bezwłosych. Psy ras posiadających długą sierść i gruby podszerstek dobrze radzą sobie w niskich temperaturach i dodatkowe dogrzewanie ich nie jest potrzebne. Ważną rzeczą przy używaniu obu rodzajów mat jest to, że powinny być one stosowane w pomieszczeniach, gdyż wykładanie ich przykładowo na podwórko do użytku dla psa może zmniejszyć ich skuteczność i mogą one w ogóle nie chłodzić lub nie grzać psa.
Sprawdź więcej informacji na temat mat grzewczych i chłodzących dla psa: mata grzewcza Trixie, mata chłodząca Trixie oraz poduszka chłodząca Trixie i zamów w naszym internetowym sklepie zoologicznym.
Materace dla psów
Ten rodzaj legowiska dobrze się sprawdzi jako wypełnienie do klatki lub budy psa, jeśli taką posiada na podwórku. Materac dla psa nie musi być jednak stałym legowiskiem dla psa. Dobrze sprawdzi się również do zabrania go ze sobą na spacer z psem, np. gdy chcemy urządzić piknik ze znajomymi. W ten sposób pies będzie mieć wygodne posłanie, na którym będzie mógł się ułożyć i uniknie leżenia na nierównym terenie. Dzięki wypełnieniu pianką materac nie przepuszcza zimna, dlatego jest dobrym rozwiązaniem do ułożenia na zewnątrz. Może być wykonany z materiałów, które będą wodoodporne i ułatwią wygodne pranie materacu. Warto również dodać, że w przypadku kota materac można położyć na parapecie, co zapewni mu wygodne miejsce do siedzenia, gdy z zainteresowaniem obserwuje przez okno okolicę.
Materace ortopedyczne – specjalistyczne legowisko dla psa
Oprócz zwykłych materacy, w ofercie sklepów zoologicznych znaleźć można również materace ortopedyczne. Może być wykonany ze sztucznej skóry, dzięki czemu można zdejmować i prać w razie zabrudzenia. Materac wypełniony jest elastyczną pianką, która ma funkcję pamięci kształtu. Ta cecha sprawia, że tego typu legowisko dobrze sprawdzi się dla psów z problemami ze stawami lub kręgosłupem, gdyż pies leżąc odciąża kręgosłup. Będzie to np. dobry wybór dla psich seniorów, jednak tak naprawdę materace ortopedyczne mogą być używane przez wszystkie, również zdrowe i młode psy.
Sprawdź więcej informacji na temat legowisk ortopedycznych dla psa: Legowisko Lauren Demi, mata Midwest oraz posłanie Midwest Quitetime i zamów w naszym internetowym sklepie zoologicznym.
Dry bed – suche legowisko dla psa
Jest to legowisko, które dzięki specjalnemu materiałowi z jakiego jest wykonane nie nasiąka wodą, tylko przepuszcza wszystkie płyny, dzięki czemu legowisko wciąż pozostaje suche. Do tego dzięki gumowemu podłożu, posłanie ma również cechy antypoślizgowe. Ten typ legowiska dobrze sprawdza się przy szczeniakach, którym zdarzają się wpadki z pęcherzem oraz dla psów, które z różnych przyczyn, jak choroba lub straszy wiek, nie trzymają moczu. Nawet jeśli pies załatwi się na posłanie pozostanie ono suche, natomiast właścicielowi zapewnia łatwe sprzątanie i pranie. Dużym plusem jest również, to że „dry bed” nie sprzyja namnażaniu się bakterii.
Poduchy – Podobnie jak materace, ten typ posłania dobrze sprawdzi się do wypełnienia przestrzeni klatki lub kojca. Podobnie jak materac może służyć do zabrania dla psa na wyjazdy na weekend, ferie lub wakacje tak aby zapewnić psu wygodne posłanie w nowym miejscu. Poduchy mogą być wykonane z różnego rodzaju materiału, dlatego warto postawić na taki, który będzie wytrzymały. W przeciwnym razie pies może szybko zniszczyć posłanie, dlatego lepiej postawić na specjalne poduszki wykonane z myślą o psach, niż kupione w zwykłym sklepie poduszki dla ludzi.
Sprawdź więcej informacji na temat posłania dla psa: Drybed, Drybed odprowadzające wilgoć, Drybed posłanie antypoślizgowe i zamów w naszym internetowym sklepie zoologicznym.
Kocyk dla psa
Koce dla psa spełniają bardzo różną rolę, tak naprawdę dostosowaną do potrzeb opiekuna. Koc może wyścielać klatkę, koszyk lub kojec psa. Może służyć do ułożenia go na siedzeniu auta, tak aby pies nie zabrudził go łapkami. Dobrze sprawdzi się również do ułożenia na kanapie lub łóżku, jeśli nie chcemy zabraniać psu dostępu do nich, a jednocześnie nie chcemy ciągle czyścić naszych mebli. Można go również zabrać na wyjazdy weekendowe oraz do parku, tak by pies miał gdzie odpocząć po długim spacerze. Jeśli wymaga tego sytuacja, małego psa (lub kota) można w kocyk delikatnie zawinąć. Kocyk także może pełnić rolę własnej roboty maty węchowej. Do tego jest lekki, a więc łatwo jest go przetransportować. Łatwy jest również sposób prania, gdyż cały zmieści się w pralce. Dobrze jednak posiadać w domu kilka kocyków, tak aby nie używać jednego do wszystkich potrzebnych nam celów.
Sprawdź więcej informacji na temat kocy dla psa: koc pikowany z poliestrem, koc bawełniany, kocyk pluszowy i zamów w naszym internetowym sklepie zoologicznym.
Pontony – poduszki dla psów
Ten rodzaj legowiska jak sama nazwa wskazuje przypomina wyglądem ponton. Jest to posłanie naokoło pokryte poduchą, które dzięki wypełnieniu pianką lub kulką silikonową jest miękkie, ale wytrzymałe. Do tego ciężko jest je uszkodzić, więc dobrze sprawdzi się dla szczeniąt i psów, które niszczą przedmioty pozostawione same w domu. Do tego jest wygodne do prania. W nawiązaniu do zwykłych pontonów, również te dla psów są wodoodporne, co ułatwia zachowanie go w czystości. Również spód legowiska jest wykonany z materiału antypoślizgowego, dzięki czemu nie ślizga się ono po podłodze. Tak jak pozostałe, ten typ legowiska dostępny jest w różnych rozmiarach, więc można go dostosować do wielkości psa.
Przedstawiliśmy pokrótce różne rodzaje legowisk dla psa. Pozostały jednak jeszcze dwa ważne punkty, które należy wziąć pod uwagę, gdy chcemy wybrać jak najodpowiedniejszy model dla psa i zapewnić mu możliwie jak najlepszy komfort wypoczynku. Oprócz oczywistych cech jak łatwe do sprzątania, czy wytrzymałe dobrze jest również zastanowić się nad wielkością. Oprócz zasady „Duże dla dużego psa, małe dla małego”, pomocne może okazać się obserwacja, w jaki sposób nasz pies lubi spać. Jeśli mamy do czynienia z psem, który lubi spać zwinięty w kłębek, dobrze dopasować legowisko tak, aby mu to umożliwić. Jeśli natomiast pies lubi się wyciągać, trzeba kupić odpowiednio duże posłanie. Dobrze pamiętać, że nawet jeśli nieco większe legowisko niż za małe będzie zazwyczaj lepsze, to jednak pies potrzebuje też mieć wygodny „kąt” w którym będzie mógł się zwinąć i poczuć bezpiecznie, dlatego za duże posłania, również nie są wskazane. Ważne również będzie umiejscowienie legowiska dla psa. O ile ogółem nie ma przeciwwskazań do ułożenia go w zasadzie w każdym pomieszczeniu w domu, o tyle dobrze jest, aby miejsce, gdzie będzie przebywać posłanie psa, było miejscem cichym i spokojnym. Dlatego ruchliwy korytarz, gdzie ciągle ktoś przechodzi może nie być do tego najodpowiedniejszym miejscem. Warto również zauważyć, że psy uwielbiają spędzać czas ze swoim opiekunem. Z tego powodu, również kładąc się spać zapewne najchętniej ułożą się blisko niego. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się ułożenie legowiska, właśnie w sypialni. W przeciwnym razie może okazać się, że zamiast swojego nowego posłania, pies prędzej wybierze fotel lub nasze łóżko. Nic jednak nie powstrzymuje nas przed zakupieniem nawet kilku legowisk i ułożeniem ich w różnych częściach domu, tak aby pies przebywając z nami zawsze miał swój kąt, gdzie będzie mógł się położyć.
Dobieranie odpowiednich legowisk dla naszych zwierząt, może nie być łatwym zadaniem. W końcu one też mają swoje predyspozycje i nawet najmiększe i największe posłanie, może im z jakiegoś powodu nie pasować. Aby jednak choć trochę sobie pomóc w wyborze, przede wszystkim należy obserwować psa. Jeśli zauważymy, że jakiś rodzaj posłania mu nie pasuje, warto zastanowić się nad innym modelem, tak by pies, podobnie jak jego opiekunowie, mógł porządnie odpocząć i się wsypać.