icon_cart

0

koszyk
Kości i gryzaki ze skóry - które wybierać i na co zwrócić uwagę

Czy pies może jeść kości? Kości czy gryzak – co wybrać

Kości i gryzaki ze skóry – co wybrać i na co zwrócić uwagę

Właściciele psów chcąc urozmaicić codzienną dietę swoich czworonogów kupują im od czasu do czasu aromatyczne przekąski. Szeroka oferta smakołyków dla psów może przyprawić o zawrót głowy – można wybierać spośród różnych smaków, kształtów, wielkości jak i według przeznaczenia. Decydując się na zakup przysmaków należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość i wiek czworonoga. Głównie od tego zależeć powinno to, na które gryzaki się zdecydować. Przed zakupem warto upewnić się, że wybrany rodzaj smakołyków jest odpowiedni dla naszego czworonoga. Jednym z rodzajów przekąsek są kości i gryzaki ze skóry. Dla jakiego psa będą one odpowiednie? Czym się kierować podczas wyboru?

Potrzeba gryzienia i żucia u psów

Gryzienie jest podstawową psią potrzebą, którą właściciel musi mu zagwarantować. Brak umożliwienia psu gryzienia i żucia doprowadzi do tego, że pupil sam znajdzie sposób na to, aby wyładować swoje emocje i zaspokoić naturalne potrzeby. Ofiarą mogą stać się wtedy meble, buty czy przypadkowo napotkane przedmioty. Gryzienie pozwala rozluźnić mięśnie, a także pozbyć się zalegających resztek jedzenia i wspomóc usuwanie odkładającego się kamienia nazębnego. Należy także wziąć pod uwagę to, że gryzienie jest pierwotnym i naturalnym zachowaniem psów. Zęby czworonoga służą do poznawania otaczającego go świata. Gryzienie pozwala również psu się wyciszyć dzięki rozładowaniu nagromadzonej w zwierzaku energii. U szczeniaków potrzeba żucia – poza sposób na poznawanie otoczenia – wynika z rosnących zębów, których wzrost powoduje swędzenie. Gryzienie pozwala maluchom zminimalizować dyskomfort z tym związany. Niezaspokojenie tych potrzeb może prowadzić do frustracji, nerwów i stresu co odbije się na zdrowiu psa.

Gryzaki to także dobre rozwiązanie dla pupili zmagających się z lękiem separacyjnym. Wiele psów nie lubi samotności i źle się czuje, kiedy zostają same w domu. Stan ten wywołuje u nich lęk i stres, który mogą próbować rozładować na otaczających ich przedmiotach. Najlepiej udać się wówczas do behawiorysty lub samodzielnie starać się wypracować krótkie zostawianie psa w domu pod naszą nieobecność. Pomocne mogą okazać się wówczas gryzaki, które rozładują stres a także wyciszą czworonoga. Gryzaki sprawdzą się także w przypadku, kiedy pies należy do tak zwanych „śmieciarzy” i z przyjemnością zjada wszelkie napotkane napotkane przedmioty. Zaproponowanie mu smakowitego smakołyka sprawi, że pupil straci ochotę na zjadanie innych rzeczy.

Dlaczego warto podawać psu gryzaki

Czyszczenie zębów

Gryzienie i żucie są nieocenionym wsparciem podczas dbania o higienę zębów i dziąseł czworonoga. Gryzaki pozwalają mechanicznie oczyścić nagromadzony osad nazębny. 

Sposób na swędzące dziąsła

Wymiana zębów u szczeniąt powoduje duży dyskomfort. Dziąsła swędzą i nie dają maluchom spokoju. Szczeniaki będą szukać sposobu, aby ukoić swój ból i pozbyć się uczucia swędzenia. Twardy gryzak ochroni wówczas meble lub odzież, które mogłyby paść ofiarą ostrych jak szpileczki zębów malucha. 

Sposób na psią nudę

Psy też się nudzą! Podczas brzydkiej pogody – deszczu czy burzy nie mogą wyładować swoich emocji podczas długiego spaceru i zaczynają rozrabiać w domu. Twardy gryzak będzie w takim przypadku bardzo przydatny – zajmie pupila na dłużej a energia potrzebna do żucia i gryzienia pozwoli mu się wyciszyć. 

Wyciszenie psa

Gryzienie i żucie wyciszają psa. Gryzaki można podać psu po aktywnym, pełnym emocji spacerze lub w sytuacji nagromadzenia bodźców, jak na przykład wizyta gości w domu. 

Zaspokojenie naturalnych potrzeb psa 

Gryzienie i żucie są naturalnymi, ewolucyjnymi potrzebami każdego psa. Nie mając do dyspozycji gryzaków czworonóg zajmie się meblami, butami czy innymi przedmiotami w ich otoczeniu. Zapewniając pupilowi gryzaki nie tylko wzmacniamy wzajemną więź (dzięki zrozumieniu jego potrzeb) ale także minimalizujemy ryzyko pogryzienia przedmiotów. 

Danie psu chwilę przyjemności

Gryzienie i żucie sprawiają psu dużą przyjemność, dlatego możliwość tarmoszenia zębami aromatycznej przekąski z pewnością przypadnie mu do gustu. 

Kości i gryzaki ze skóry - które wybierać i na co zwrócić uwagę
Psy też się nudzą! Podczas brzydkiej pogody – deszczu czy burzy nie mogą wyładować swoich emocji podczas długiego spaceru i zaczynają rozrabiać w domu. Twardy gryzak będzie w takim przypadku bardzo przydatny – zajmie pupila na dłużej a energia potrzebna do żucia i gryzienia pozwoli mu się wyciszy

Wpływ gryzaków i kości na higienę jamy ustnej psa

Zęby w życiu czworonoga odgrywają dużą rolę – poza funkcją poznawczą i obronną umożliwiają psom spożywanie pokarmu. Aby zęby jak najdłużej służyły swojemu właścicielowi należy o nie zadbać. To na nas jako opiekunach spoczywa obowiązek zadbania o higienę zębów i dziąseł pupila. Psy żyjące z ludźmi w domach nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoje zęby. Psy podczas gryzienia ścierają i pozbywają się zalegających pomiędzy zębami resztek jedzenia i ścierają kamień nazębny. Ważna jest systematyczność w dbaniu o psie zęby. Można podać pupilowi naturalne gryzaki, które są aromatyczne i z pewnością przypadną mu do gustu, można także zdecydować się na gryzaki gumowe lub dentystyczne. Te ostatnie zawierają w swoim składzie składniki, które korzystnie wpływają na oczyszczanie zębów, zapewniają świeży oddech i wspomagają usuwanie odkładającego się kamienia nazębnego. 

Rodzaje gryzaków dla psów

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie czworonoga a świadomość właścicieli z roku na rok rośnie. Rosnące oczekiwania opiekunów zwierząt sprawiają, że rynek zoologiczny stale się poszerza. Idąc do sklepu z artykułami dla zwierząt można wybierać spośród setek produktów dopasowanych do potrzeb każdego psa. Decydując się na czworonoga musimy zapewnić mu niezbędną wyprawkę, do której zalicza się smycz, legowisko, obroża czy miski. Wybierając te artykuły należy kierować się jego wielkością, wiekiem, rasą czy indywidualnymi predyspozycjami. Podobnie sprawa wygląda w przypadku gryzaków – powinny być dobrane biorąc pod uwagę wiek, wagę pupila, jak i jego stan zdrowia. Psi alergicy nie mogą jeść określonych rodzajów mięsa co automatycznie eliminuje część smaczków. Psi seniorzy czy szczeniaki mają inne potrzeby żywieniowe i możliwości niż psy w sile wieku. Przed zakupem smakołyku należy upewnić się, że wybrany przez nas produkt ma dobry skład.

gryzaki dentystyczne

Gryzaki te świetnie nadają się do usuwania nagromadzonego kamienia nazębnego. Oprócz zaspokojenia potrzeby żucia i gryzienia gryzaki takie zawierają w sobie substancje czynne, które korzystnie wpływają na higienę zębów i dziąseł pupila. Podawać je należy według zaleceń producenta, które znajdują się zazwyczaj na opakowaniu produktu. Wybierając gryzaki dentystyczne warto zwrócić uwagę na to, czy ich działanie potwierdzone jest klinicznie.

poroże jeleni/danieli

Jest to niskokaloryczny gryzak, który cechuje się wytrzymałością i twardością. Polecany dla psów mocnych, których szczęki są naprawdę silne. Ten gryzak z pewnością zajmie czworonoga na dłużej. Wykonane są ze zrzuconego poroża jeleni i danieli, które jest dezynfekowane a następnie cięte na gryzaki o różnej wielkości. 

korzenie drzew

Twarde gryzaki wykonane z korzeni drzew, które są w pełni bezpieczne dla czworonoga – na przykład z drzewa hiszpańskiego lub kawowca. 

podroby

Gryzaki z podrobów zazwyczaj wołowych poddanych obróbce suszenia. Zaliczają się do nich tchawica, krtań, serce czy wątroba. Gryzaki te posiadają dość mocny i specyficzny zapach, dlatego warto podawać je na świeżym powietrzu. Są wyjątkowo smakowite dla czworonogów. 

suszone uszy

Suszone uszy wieprzowe, cielęce lub królicze. Dostępne są wraz z małżowiną lub bez niej. Występują również wędzone. 

penisy wołowe

Smakowity przysmak dla psów. Suszone penisy wołowe są dość twarde i zajmą pupila na dłużej. Można kupić je w całości lub cięte na kawałki o różnej długości. 

żwacze wołowe

Są to suszone przedżołądki przeżuwaczy, które poddane są krótkiej obróbce suszenia. Ze względu na proces suszenia bogate są we wszystkie składniki odżywcze. Korzystnie wpływają na układ trawienny psa. 

surowe warzywa

Przykładem może być marchewka, która wzmacnia zęby, jest twarda a dodatkowo posiada mnóstwo zdrowych właściwości odżywczych. Przed podaniem koniecznie należy upewnić się, że wybrane przez nas warzywo jest w pełni bezpieczne dla pupila (niektóre są toksyczne).

gryzaki z prasowanej skóry

Często można spotkać je w sklepach zoologicznych pod postacią warkoczy, kostek, kości, serc czy pałek. Są to produkty mocno przetworzone. 

 Jak powstają kości i gryzaki dla psów z prasowanej skóry

Kości prasowane są częstym widokiem na półkach w sklepie zoologicznym. Przykuwają uwagę właścicieli ciekawym kształtem, kolorami a naszych czworonożnych przyjaciół nęcą smakowitym zapachem. Kości prasowane nie powstają w zakładach produkcji karm czy przysmaków, lecz w garbarniach, gdzie z płatów skóry wyrabiane są buty, paski czy torebki skórzane. Skóra ta jednak musi zostać poddana różnym procesom chemicznym. W krajach, w których stosowanie chemikaliów nie jest poddane tak rygorystycznej kontroli jak w Europie czy USA skóra do garbarni jest przewożona w specjalnej solance, która ma za zadanie usunąć wszelkie pozostałości mięsa, sierści czy tłuszczu. Następnie używa się środków chemicznych do rozwarstwienia skóry. Później skóra przechodzi czyszczenie i wybielanie za pomocą nadtlenku wodoru, które są substancjami silnie żrącymi. Na koniec do gryzaków dodaje się różnego rodzaju sztucznych aromatów i barwników. Ostatnim procesem jest prasowanie skóry i klejenie jej, aby nabrała odpowiedniego kształtu – na przykład kości. Używa się do tego kleju, który nie spełnia norm żywnościowych. W takich produktach wykrywano ołów, rtęć i inne toksyczne chemikalia. W krajach wysoko rozwiniętych proces produkcji podlega rygorystycznym normom, które mają zagwarantować bezpieczeństwo produktu. Dlatego najlepiej nie kupować produktów wytwarzanych w Chinach, Indiach czy na Dalekim Wschodzie, gdzie używa się związków siarki, wybielaczy, siarczanu sodu, nadtlenku wodoru i wielu innych niebezpiecznych substancji, które są zakazane na terenie Unii Europejskiej, USA, Kanady czy Australii. 

Toksyczne przysmaki dla psów

Towary produkowane w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie podlegają ścisłej kontroli na całym etapie produkcji. Każdy składnik musi być wyprodukowany według przyjętych norm i posiadać stosowny certyfikat. Dotyczy to jednak towarów wyprodukowanych w tych krajach a nie produktów, których dystrybutor znajduje się na ich terenie. Zdarza się więc, że europejska czy amerykańska firma jest dystrybutorem produktów pochodzących z Chin czy Indii. Takie przysmaki nie zawsze są odpowiednie dla naszych czworonogów i podczas ich zakupu lepiej zachować ostrożność. Jeśli chcemy być pewni, że nasz pupil dostanie bezpieczny smakołyk to lepiej wybrać te produkowane właśnie na terenie UE lub USA. Warto sprawdzić etykietę produktu, poszukać informacji o kraju pochodzenia lub sprawdzić kod kreskowy. Wiele międzynarodowych organizacji prowadziło testy dotyczące gryzaków pochodzących z Indii czy Chin. Niestety nie przeszły one ich pomyślnie. Podczas badań wyszły na jaw szereg zaniedbań i używanie wielu środków, które są żrące dla żywych komórek. Takie gryzaki nie posiadają żadnych certyfikatów i nie są uznawane jako bezpieczne dla naszych psich przyjaciół. 

Prasowane kości dla psa – czy to dobry wybór?

Prasowane kości niekoniecznie muszą być złym wyborem pod warunkiem, że wybierzemy te, których pochodzenie jest jasno udokumentowane a sam przysmak posiada certyfikaty. Prasowane kości pochodzące z Dalekiego Wschodu jak Chiny czy Indie mogą narazić czworonoga na wiele problemów zdrowotnych. Takie gryzaki mogą zawierać toksyczne substancje a samo pochodzenie skóry jest wątpliwe. Lepszym wyborem będą te, których producent pochodzi z UE lub USA. Pamiętajmy, że producent a dystrybutor to dwie różne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Zdrowe gryzaki dla psów – jakie wybierać?

Wybierając gryzaki powinniśmy przede wszystkim kierować się dobrem swojego czworonoga. Niestety nie wszystko co ładnie wygląda jest także dobre dla pupila. Wybierając smakołyk zastanówmy się, czy jest on dla niego bezpieczny pod kątem użytkowania oraz czy nie zaszkodzi psiemu żołądkowi. Jeśli nasz pies jest alergikiem to warto wybierać produkty, który pozbawione są alergenów. Dobrze kierować się zasadą – przed zakupem – sprawdź. Tyczy się to nie tylko produktów, które my sami jako ludzie spożywamy, ale też produktów przeznaczonych dla naszych psich przyjaciół. To w dużej mierze od tego zależy ich zdrowie i samopoczucie. Upewnij się, że wybrane przez Ciebie gryzaki posiadają dobre składy i są przeznaczone dla Twojego pupila. Wiele z nich posiada różną twardość, dzięki czemu znajdzie się coś dla szczeniaków, psów dorosłych i psich seniorów, których możliwości znacznie się różnią. Nie wybieraj tych, których skład opiera się na sztucznych konserwantach, barwnikach i chemicznych dodatkach, ponieważ mogą one poważnie zaszkodzić zwierzakowi. 

Gryzaki i kości dla psów – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Każdy pies jest inny. Czworonogi posiadają odmienne charaktery, potrzeby, jak i możliwości. 

Pierwszym ważnym aspektem jaki należy wziąć pod uwagę jest wielkość gryzaka. Musi on być na tyle atrakcyjny, aby psiak był nim zainteresowany, jednak nie powinien być zbyt mały, co mogłoby doprowadzić do przypadkowego połknięcia. Z kolei za duży gryzak może spowodować, że pies nie będzie chciał się nim bawić. Drugim ważnym aspektem jest wiek czworonoga. Dla szczeniaków gryzaki muszą być na tyle miękkie, aby nie stwarzały zagrożenia dla młodych zębów. Zbyt twarde mogłyby niekorzystnie wpłynąć na rozwój i połamać zęby. Z kolei w przypadku psów o mocnych szczękach miękki gryzak raczej się nie sprawdzi. Wybrany produkt musi być bezpieczny dla psa – nie posiadać rozpadać się na małe i ostrze fragmenty, które mogą zostać połknięte przez pupila lub stanąć mu w gardle 

Alternatywa dla gryzaków z prasowanej skóry

Gryzaki ze skóry są chętnie wybierane przez właścicieli psów ze względu na atrakcyjne kształty i kolory, są one też mocno aromatyczne. Jeśli chcielibyśmy wybrać smakołyk innego rodzaju, to nie będziemy mieli z tym żadnego kłopotu – oferta gryzaków jest bardzo obfita. Można wybrać suszone skóry dzika lub cielęce. Ten rodzaj gryzaków sprawdzi się dla psów wszystkich ras – zarówno małych jak i dużych. Skóry takie suszone są za pomocą ciepłego powietrza co sprawia, że są twarde i aromatyczne. Innym lubianym przez psy naturalnym gryzakiem są suszone uszy, często również wędzone.

 

Kości i gryzaki ze skóry - które wybierać i na co zwrócić uwagę
Wybierając gryzaki powinniśmy przede wszystkim kierować się dobrem swojego czworonoga. Niestety nie wszystko co ładnie wygląda jest także dobre dla pupila. Wybierając smakołyk zastanówmy się, czy jest on dla niego bezpieczny pod kątem użytkowania oraz czy nie zaszkodzi psiemu żołądków

Czy można podawać psom naturalne kości?

Podawanie kości psom wzbudza do dzisiaj wiele kontrowersji. Są zwolennicy jak i przeciwnicy. Ci pierwsi głoszą, że przecież kości stanowiły składnik pierwotnej diety psów a gryzienie gnatów sprawia pupilowi wiele przyjemności. Przeciwnicy uważają, że kości mogą w niekorzystny sposób wpłynąć na zdrowie czworonoga, zaszkodzić jego jelitom jak i i uszkodzić przewód pokarmowy. Która strona ma rację? Jakie kości będą bezpieczne i czym kierować się przy wyborze? Nie da się zaprzeczyć, że z dużym prawdopodobieństwem żaden pies nie odmówi kości. Jednak z nie wszystko co pies z chęcią by zjadł jest dla niego zdrowe i to naszym obowiązkiem, jako właścicieli jest zadbanie o to, aby psiak dostawał tylko to, co mu nie zaszkodzi. Odpowiednio dobrane kości mogą być formą, jednak nigdy nie powinny stanowić podstawy wyżywienia, ponieważ nie zastąpią one pełnowartościowego posiłku bogatego w niezbędne mikro i makro składniki. Kości są źródłem wapnia i fosforu, które same w sobie są cennymi minerałami. W nadmiarze jednak mogą zaszkodzić co może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i złego samopoczucia psa. Zaletą kości jest to, że korzystnie wpływają na zęby i dziąsła psa, oczyszczając je z odkładającego się kamienia nazębnego. Nie wszystkie kości są jednak bezpieczne i odpowiednie dla naszych psów. 

Które psy mogą jeść kości?

Jeśli chcemy, aby nasz pupil od czasu do czasu dostawał kość jako przekąskę, powinniśmy upewnić się, że są one w pełni dla niego bezpieczne. Kości nie powinny spożywać psy, które:

  • mają problemy z układem pokarmowym. Kości mocno obciążają układ pokarmowy a psy zmagające się z problemami trawiennymi są bardziej narażone na jego podrażnienia. Spożywanie kości może znacznie pogorszyć stan zdrowia takiego zwierzęcia. 
  • mają problemy z nerkami 
  • bardzo łapczywie jedzą nie gryząc dokładnie. U takich psów istnieje wysokie ryzyko zadławienia się kością lub jej fragmentem.

Kości surowe czy gotowane?

Kości poddane obróbce termicznej – gotowaniu, smażeniu czy pieczeniu w dużej części tracą swoje wartości odżywcze. Zmienia się również ich struktura przez co łatwo rozpadają się na małe, ostre kawałki. Stają się przyczyną zaparć, a w niektórych przypadkach mogą doprowadzić do zablokowania jelit. Najlepiej podawać kości surowe, sparzone jedynie wrzątkiem. Nie powinno się zostawiać psu kości na cały dzień – jeśli widzimy, że po kilku godzinach nie zje podanej mu kości to należy mu ją zabrać. W leżącej przez długi czas kości mogą nagromadzić się bakterie, które nie są w pełni bezpieczne dla czworonoga. 

Jakie kości mogą jeść psy?

Jeśli chcemy podać pupilowi kości to powinniśmy wybrać tylko te, które są dla niego bezpieczne. Najlepiej wybierać kości duże lub średniej wielkości w zależności od wielkości psa. Lepiej unikać kości małych, które mogą zostać połknięte w całości. Kości pozbawione resztek mięsa czy chrząstek nie są atrakcyjne dla czworonoga i raczej nie nadają się do podania.  

Kości drobiowe

Te kości uznawane są za jedne z najbardziej niebezpiecznych dla psów. Podczas gryzienia mogą rozpaść się na małe, ostre drzazgi, które mogą pokaleczyć przewód pokarmowy psa. Mogą także być powodem zaparć i zadławień. 

Kości wieprzowe 

To również nie jest dobry wybór na przysmak dla psa. Kości wieprzowe są tłuste i ciężkostrawne co znacznie obciąża układ pokarmowy. Z tego względu mogą powodować niestrawność i wywołać ból żołądka.

Kości wołowe

Są one dość duże co powoduje, że ryzyko ich połknięcia nie jest zbyt duże. Jednak ze względu na swoje rozmiary i twardość mogą one nie być odpowiednie dla psów małych ras. Podawane mogą być jedynie w formie surowej z chrząstkami i resztkami mięsa.

Kości cielęce

Zdecydowanie najlepszy wybór – kości cielęce są miękkie dzięki czemu, że psiak nie powinien pokaleczyć sobie nimi przewodu pokarmowego. Są bogate w wartości odżywcze. Doskonale nadają się dla psów starszych czy szczeniaków jako forma aromatycznej przekąski.

Czy kości dla szczeniaka to dobry pomysł?

Kości w diecie szczeniaka to mocno kontrowersyjny temat. Należy pamiętać, że u szczeniaków zęby są w fazie wzrostu. Z tego względu nie od razu poradzą one sobie z twardymi przekąskami – połączenie determinacji szczeniaka i nie do końca rozwiniętych zębów oraz mięśni żuchwy mogą być przyczyną wielu problemów. Warto pamiętać, że układ pokarmowy szczeniąt też różni się od dorosłych psów i jest znacznie delikatniejszy.
Z drugiej strony rosnące zęby powodują swędzenie i gryzienie twardych przedmiotów przynosi maluchowi dużą ulgę. Chcąc podać maluchowi kość powinniśmy dobrać taką, która z jednej strony nie będzie groźna dla jego zgryzu a z drugiej strony pozwoli zminimalizować dyskomfort związany z wyrzynającym się uzębieniem. Najlepsze będą kości cielęce, dopasowane wielkością do szczeniaka. Nie należy podawać szczeniakowi kości z drobiu ani wieprzowiny, które będą zbyt ciężkostrawne. Warto też obserwować malucha i nie podawać mu kości jeśli ten nie umie kontrolować jeszcze tempa pochłaniania pożywienia. Nie należy też podawać kości bardzo młodym szczeniętom, których układ pokarmowy nie jest w pełni rozwinięty. I co ważne nie wolno zostawiać malucha samego z tego typu przekąskami. Powinny one być podawane pod kontrolą.

Kości – zadbaj o bezpieczeństwo czworonoga

Chcąc podawać swojemu czworonogowi kości pamiętajmy, aby wybierać tylko te odpowiednie i w pełni dla pupila bezpieczne. Pod żadnym pozorem nie należy podawać psu kości drobiowych – z indyka czy kurczaka. Mogą one naprawdę wyrządzić psu dużą szkodę. Lepszym wyborem będą kości wołowe a najlepiej cielęce. Psy nie powinny być pozostawione z kością sam na sam. Dobrze jest obserwować psiaka od czasu do czasu, aby w razie konieczności móc szybko zareagować. 

Gryzaki i kości dla psów – jak często i jak dużo pies może ich dostawać?

Pamiętajmy, że gryzaki są dodatkowym źródłem kalorii, dlatego nie należy podawać ich zbyt często, aby nie narażać czworonoga na nadwagę. Ilość spożywanych smakołyków będzie się oczywiście różnić w zależności od wieku i wagi czworonoga. Przyjęło się, że przysmaki i gryzaki nie powinny stanowić więcej niż 10-15% dziennego zapotrzebowania kalorycznego psa. Podczas podawania smakołyków warto sugerować się dzienną zalecaną dawką podaną przez producenta na opakowaniu. Warto jednak znać dzienne zapotrzebowanie czworonoga, ponieważ dawka opisana przez producenta nie bierze przecież pod uwagę aktywności naszego czworonoga czy jego stanu zdrowia. Psy aktywne mają większe zapotrzebowanie kaloryczne niż psy o tej samej wadze i wieku, ale które większość czasu spędzają w domu lub są trapione przez różne schorzenia.

Do obliczenia zapotrzebowania kalorycznego psa trzeba obliczyć metaboliczną masę ciała. Liczy się to za pomocą aktualnej masy ciała podniesionej do potęgi 0,75. 

na przykład: waga psa wynosi 10 kilogramów.  Metaboliczna masa ciała to 10kg^0,75 = 5,62

Następnym krokiem będzie obliczenie dobowego zapotrzebowanie psa na energię, czyli tak zwaną spoczynkową przemianę materii RER liczy się z metabolicznej masy ciała. Na każdy kilogram tej masy przypada 70 kcal. 

na przykład: RER: 5,63 kg m.m x 70 kcal= 394 kcal. (metaboliczna masa ciała zwierzaka * ilość kalorii, która przypada na jeden kilogram masy ciała)

Następnie należy obliczyć ilość dodatkowej energii, która potrzebna jest do pokrycia innych aktywności fizycznych jak między innymi ciąża czy laktacja. Współczynnik ten nazywany jest DER (Daily Energy Requirement). 

na przykład: 

  • psy dorosłe nie kastrowane/nie sterylizowane = 1,8 x RER
  • psy dorosłe sterylizowane/kastrowane = 1,6 x RER
  • psy dorosłe pracujące lub trenujące: lekko: 2 x RER / średnio 3 x RER / ciężko 4-8 X RER
  • suki w ciąży – 1,8/3 x RER

Zapotrzebowanie różni się od siebie nawet w obrębie jednej rasy, jednej płci i tego samego wieku. A więc ilość podawanych przysmaków także będzie różnić się od siebie, dlatego tak ważne jest poznanie zapotrzebowania kalorycznego naszego czworonoga, aby zapewnić mu aromatyczny kąsek bez obawy o nadwagę.

odwiedz nasz sklep baner_green_low

Kości i gryzaki ze skóry – które wybierać i na co zwrócić uwagę?

Jako właściciele psów musimy sobie zdawać sprawę z naturalnych potrzeb swojego czworonoga. Pomoże to zrozumieć zarówno jego zachowanie, jak i samopoczucie. Jedną z potrzeb jest gryzienie i żucie, które odpowiada w życiu pupila za wiele różnych filarów – poznawanie otaczającego świata, sprawdzanie siły, uczenie się wyczucia, wyładowanie emocji, wyciszenie, jak i dbanie o higienę jamy ustnej i przyjemność. Gryzaki mogą być różne. Ważne jednak, aby dopasować je do swojego pupila uwzględniając jego wiek, wagę, aktywność fizyczną, stan zdrowia a podając przysmaki na zapotrzebowanie kaloryczne tak, aby wiedzieć, ile psiak może ich dostać. Kupując gryzaki i kości ze skóry musisz zwrócić uwagę na kraj pochodzenia producenta – nie dystrybutora. Unikaj smaczków wyprodukowanych w Chinach czy Indiach. Wybieraj spośród tych, których producent pochodzi z USA czy EU. Takie propozycje muszą spełniać ogólnie przyjęte normy a do ich powstania zostają użyte bezpieczne dla czworonoga substancję. Jeśli na przysmaku nie ma poddanego kraju producenta to raczej ich unikaj. Chyba, że są to przysmaki sprzedawane luzem – wówczas poproś sprzedawcę, aby Ci to sprawdził. Liczy się tu zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela. Alternatywą mogą być także inne przysmaki, które sprawdzą się w roli gryzaków. Decydując się na podanie naturalnych kości pamiętaj, że powinny być to kości surowe z resztkami mięsa. Nie podawaj psu kości poddanych obróbce termicznej. Wybieraj także te z cielęciny i wołowiny. Unikaj tych z drobiu ze względu na ich kruchą strukturę.