Kot amerykański bobtail – charakterystyka rasy, wychowanie i pielęgnacja
Spis treści
Pochodzenie kota amerykańskiego bobtail
Jest to dość młoda, pochodząca z Ameryki rasa kotów, której początki sięgają lat 60-tych XX wieku. Co ciekawe, pomimo stosunkowo krótkiej historii nie zbyt dużo dokumentów, które potwierdzałyby jej powstanie i rozwój. Powszechnie uważa się, że historia kota amerykańskiego bobtail wiąże się z brunatnym, pręgowanym kotem o krótkim ogonku, który został adoptowany przez państwa Sanders. Podczas jednego ze swoich spacerów po Arizonie małżonkowie natknęli się na tego niezwykłego kota i postanowili zabrać go ze sobą. Kocur otrzymał imię Yodi, a wkrótce zapłodnił nie rasową kotkę colorpoint. W wyniku krzyżówki na świat przyszły kotki o krótkich ogonkach. Niezwykłym wyglądem tych kotów zainteresowali się przyjaciele rodziny Sanders, którzy postanowili pomóc im w tworzeniu odrębnej rasy. Podjęli starania mające na celu znalezienie innych kotów o podobnej budowie w celu skrzyżowania ich i rozszerzenia puli genetycznej, co pozwoliło poprawić zdrowie tej rasy. W ten sposób udało się stworzyć nową w stosunku do japońskiego bobtail rasę, która nie jest z nim spokrewniona. Co ciekawe, mutacja genetyczna odpowiadająca za krótki ogon u odmiany amerykańskiej jest genem dominującym, zaś u japońskich bobtaili jest to mutacja o charakterze recesywnym. Kot amerykański bobtail w 1989 roku został uznany za odrębną rasę przez TICA. Rasa ta może występować zarówno w formie krótkowłosej, jak i długowłosej, ale obie są nadal rzadko spotykane.
Wygląd kota amerykańskiego bobtail – kot z skróconym ogonem
Kot amerykański bobtail jest dobrze zbudowanym mruczkiem o krępej budowie. Ten średnio-duży kot waży przeciętnie od 5 do 9 kilogramów. Głowa jest szeroka, z mocną szczęką i brodą. Jest ona proporcjonalna do wielkości ciała. Oczy kota amerykańskiego bobtail są duże, w kształcie migdałka o czujnym spojrzeniu a ich kolor zależny jest od umaszczenia. Uszy są średniej wielkości, dość nisko osadzone, szeroko rozstawione o zaokrąglonych końcach, na których znajdują się pędzelki. Nos jest szeroki. Klatka piersiowa jest pełna. Tylne łapy są dłuższe niż przednie. Stopy są duże i okrągłe. Najbardziej charakterystyczną cechą jest ogon, który jest skrócony i nie może sięgnąć dłużej niż do kolana. Kot amerykański bobtail dzieli się na dwie odmiany – długowłosą i krótkowłosą, przy czym obie odmiany posiadają gęsty podszerstek. Kot amerykański bobtail długowłosy ma bardziej kudłatą sierść, która na szyi układa się w charakterystyczną kryzę, zaś na ogonie, brzuchu i udach tworzy tak zwane portki. Odmiana krótkowłosa ma sierść gładką, krótką i przylegającą do ciała. Kot amerykańskie bobtail może występować w różnych kombinacjach umaszczenia.
Jaki na co dzień jest kot amerykański bobtail?
Ten charakteryzujący się nietypowym wyglądem kot jest niezwykle rodzinny. Szybko i mocno przywiązuje się do wszystkich domowników, nie wybierając jednego ukochanego właściciela – każdego obdarza takim samym silnym uczuciem. Dobrze dogaduje się również z dziećmi, z którymi uwielbia się bawić – należy jednak pamiętać, że każdy czworonóg ma swoją cierpliwość. Z powodu silnego przywiązania do człowieka rasa ta źle znosi samotność i brak kontaktu z bliskimi. Kot amerykański bobtail jest cichym mruczkiem, który nie lubi hałasu. Lubi przebywać w ciszy i spokojnej atmosferze. Zamiast klasycznego miauczenia częściej komunikuje się za pomocą delikatnego ćwierkania i gruchania. Jego przyjazne nastawienie powoduje, że kot amerykański bobtail dobrze dogaduje się zarówno z psami, jak i innymi kotami. Z pewnością nie odmówi wspólnych figli z innymi zwierzakami. Chętnie nawiąże też nić porozumienia z nowo poznanymi osobami.
Kot amerykański bobtail jest dość ciekawskim czworonogiem, dlatego należy pilnować, by chęć poznania otaczającego świata może skłonić go do ucieczki i samotnych wędrówek.
Ruch – jak zapewnić różne aktywności mruczkowi
Kot amerykański bobtail ma umiarkowaną potrzebę ruchu, jednak ze względu na utrzymanie dobrej kondycji i stabilizacji psychicznej jego właściciel musi zadbać o różnorodne aktywności, dzięki czemu jego pupil nie będzie się nudził. Opiekun kota tej rasy powinien też mieć na uwadze instynkt łowiecki drzemiący w tym czworonogu, który trzeba zaspokajać poprzez odpowiednie zabawy. Warto tutaj nadmienić, że używanie lasera nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ gonienie i niemożliwość fizycznego złapania wskaźnika może powodować frustrację naszego mruczka. Zabawa w polowanie musi imitować zachowanie potencjalnej ofiary – musi ona znajdować się w ruchu. Wędki, sterowana myszka, kulka zrobiona samodzielnie są dobrym rozwiązaniem. W zabawie nie wolno pozwalać mruczkowi łapać nas za dłonie czy stopy, ponieważ może mu to wejść w nawyk i niechcący wyrządzi nam krzywdę. Dobrym rozwiązaniem są też zabawki interaktywne. Poza zabawkami koniecznie należy kotu udostępnić drapak, który zaspokoi jego naturalną potrzebę drapania będącego formą zaznaczeniem terenu.
Trzeba pamiętać, że wspólna zabawa pozwala nie tylko rozładować energię mruczka i zaspokoić jego naturalne potrzeby ale znakomicie wzmacnia więź między pupilem a opiekunem
Jak przygotować dom na pojawienie się czworonoga?
W trosce o bezpieczeństwo pupila dom i jego otoczenie powinno być odpowiednio zabezpieczone. Pamiętajmy, że ciekawość czworonoga może skłonić go do samodzielnych wędrówek, które stwarzają dla niego realne zagrożenie. Ruch uliczny, dzikie zwierzęta czy luźno biegające psy są śmiertelnie groźne. Nawet obcy ludzie stanowią dla wyjątkowo ufnego amerykańskiego bobtaila duże zagrożenie, ponieważ niektórzy z nich mogą mieć złe zamiary. Aby temu zapobiec powinniśmy dobrze zabezpieczyć okna, balkon czy taras. Na okna montuje się specjalne siatki, zaś balkon czy taras można zabezpieczyć za pomocą woliery. Zabezpieczenie takie pozwoli kotu w bezpieczny sposób obserwować otaczający go świat. Możemy również zabierać naszego podopiecznego na spacery na świeżym powietrzu. Wówczas powinniśmy zaopatrzyć się w dobrze dopasowane szelki oraz długa smycz. Zapewnimy pupilowi w ten sposób swobodę eksplorowania otoczenia ale w bezpieczny sposób. Posiadacze domu z ogrodem mogą wypuszczać swojego bobtaila amerykańskiego na zewnątrz pod warunkiem, że zabezpieczą ogrodzenie w sposób uniemożliwiający kotu przedostanie się na drugą stronę.
Nie tylko świat zewnętrzny jest groźny. Podobnie jak w przypadku małych dzieci wiele przedmiotów znajdujących się w domu może być dla naszego amerykańskiego bobtaila niebezpieczne. Niektóre rośliny ozdobne powszechnie występujące w domach są dla kotów trujące i stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie. Podobnie świeże zioła, przyprawy czy warzywa – na przykład z rodziny cebulowatych. Kolejną niebezpieczną kategorią są środki czystości oraz pozostała chemia domowa. Powinniśmy też wyrobić sobie nawyk sprawdzania pralki czy suszarki przed jej uruchomieniem – koty uwielbiają zasypiać w różnych miejscach.
Zdrowie – na co może chorować kot amerykański bobtail
Kot amerykański bobtail to dość odporna i silna rasa. Mruczek ma tendencję do tycia, dlatego dbając o jego zdrowie należy zadbać o prawidłowe żywienie. Pomimo tego, że rasa ta nie ma żadnych charakterystycznych dla siebie chorób, to może cierpieć na schorzenia typowe dla innych kotów. Mogą je trapić problemy związane z jamą ustną i przyzębiem. Kotu amerykańskiemu bobtailowi może doskwierać kamień nazębny, który nieleczony może powodować wiele problemów z całym organizmem. Ze względu na specyficzną budowę kręgosłupa koty tej rasy mają tendencję do występowania dysplazji stawu biodrowego co może prowadzić do kulawizny łap – jednej lub obu tylnych. Chcąc utrzymać podopiecznego w jak najlepszej kondycji wskazane są systematycznie badania okresowe monitorujące jego stan zdrowia. Zadbany, cieszący się dobrym zdrowiem kot amerykański bobtail dożywa średnio około 15 lat.
Żywienie – jakiej diety potrzebuje kot amerykański bobtail
Źle dobrana dieta może powodować problemy z nadwagą, dlatego pożywienie powinno być dobrze zbilansowane i uwzględniać indywidualne potrzeby kota takie jak jego wiek, waga, aktywność fizyczna, ewentualne schorzenia, jak i aktualny okres życia – ciąża, laktacja czy kastracja/sterylizacja. Inne potrzeby będzie miał przecież młody kociak w okresie wzrostu a inne koci senior. Pożywienie pupila powinno być jak najlepsze, bogate w wysokiej jakości mięso. Mięso jest głównym źródłem białka zwierzęcego, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Istotne jest, aby przed zakupem karmy zawsze przeczytać jej skład, ponieważ stosuje się wiele chwytów marketingowych, które mają nas skłonić do jej kupna. Jest różnica pomiędzy czystym mięsem a produktami pochodzenia zwierzęcego. Oprócz mięsa dobrej jakości niezbędne są inne składniki, jak owoce i warzywa stanowiące cenne źródło witamin. Ważne są mikro- i makroelementy, tauryna (odpowiadająca za dobrą pracę serca i dobry wzrok), kwasy omega-3 i omega-6, biotyna i cynk, które odpowiadają za strukturę włosa, jak i jego wygląd.
Kot amerykański bobtail może być żywiony gotowymi karmami – suchymi, mokrymi bądź dietą BARF. Karma sucha nie powinna jednak stanowić podstawy żywienia, ponieważ posiada zbyt mała ilość wody w sobie, przez co może powodować problemy z nerkami. Zdecydowanie lepszym wyborem jest mokra karma. Trzeba jednak pamiętać, że musi to być karma bytowa a nie uzupełniająca. Uzupełniająca nie zawiera w swoim składzie wszystkich niezbędnych składników. Możemy także zdecydować się na dietę BARF, będącą dietą zbliżoną do pożywienia dzikich przodków kotów – jest ona oparta na surowym pożywieniu. Prawidłowe stosowanie tej diety wymaga jednak więcej czasu, jak i wiedzy na temat komponowania posiłków i wzbogacania ich o konieczne składniki. Jeśli zdecydujemy się na dietę BARF to dobrym wyborem będzie konsultacja ze zwierzęcym dietetykiem lub lekarzem weterynarii, którzy pomogą nam opracować kompletny jadłospis. Konieczne będzie wykonanie pełnych badań krwi, dzięki którym poznamy stan zdrowia swojego pupila a także będziemy wiedzieć jakie jego organizm ma zapotrzebowanie na poszczególne makro- i mikroelementy. Jest to o tyle ważne, że zarówno niedobory, jak i zbyt wysoka ilość poszczególnych składników może odbić się niekorzystnie na zdrowiu czworonoga. Badanie krwi warto ponawiać regularnie co pewien czas, co pozwoli na monitorowanie stanu zdrowia mruczka.
Oprócz pożywienia do życia niezbędna jest również woda. Musi być zawsze świeża i czysta. Koty są dość wybredne jeśli chodzi o wodę, która piją. Woda powinna mieć temperaturę pokojową i mieć niską zawartość minerałów. Dla niektórych kotów picie zwykłej stojącej wody jest mało atrakcyjne, dlatego warto wtedy skorzystać z poidełek w formie fontanny, w których woda znajduje się w ciągłym ruchu. Wydaje się być ciekawsza, dzięki czemu mruczki chętniej z niej korzystają. Miski z wodą powinny być w kilku miejscach co subtelnie będzie przypominać pupilowi i o konieczności picia.
Jak dbać o kota ze skróconym ogonem – niezbędne zabiegi pielęgnacyjne dla kota amerykańskiego bobtaila
Zabiegi pielęgnacyjne, jak i ich częstotliwość będą różnić się w zależności od odmiany kota amerykańskiego bobtaila. Niezależnie od długość sierści podstawowym zabiegiem mającym na celu pozbycie się martwego włosa jest systematyczne szczotkowanie. Kota amerykańskiego bobtaila krótkowłosego należy czesać raz w tygodniu. Odmiana długowłosa będzie potrzebować pielęgnacji częściej i najlepiej robić to kilka razy w tygodniu. W okresie linienia szczotkowanie w obu przypadkach powinno odbywać się codziennie. Do tego celu najlepiej sprawdzi się gumowe lub silikonowe zgrzebło, szczotka z naturalnego włosia z nylonowym rozczesywaczem oraz szczotka typu pudlówka to walki z podszerstkiem. Przydatne będą także odżywki w sprayu ułatwiające czesanie sierści. Koty z reguły nie potrzebują kąpieli, dlatego kąpie się je naprawdę rzadko, głównie w przypadkach, kiedy pupil pobrudzi się trudno zmywalną lub co gorsza niebezpieczna dla niego substancją.
Oprócz dbania o futro swojego pupila właściciel powinien zadbać również o uszy, oczy, pazurki i higienę jamy ustnej czworonoga. W okolicach oczu często powstają ropne nacieki, których należy pozbywać się za pomocą specjalnych preparatów lub soli fizjologicznej. Uszy należy kontrolować i w razie nadmiernego gromadzenia się wydzieliny delikatnie przeczyścić za pomocą wacików lub patyczków. Nie wolno z uszu usuwać woskowiny zbyt często, ponieważ ta wydzielina jest jego naturalną ochroną. Pazurki to kolejny ważny punkt na liście pielęgnacyjnej. Należy je przycinać w miarę potrzeby używając do tego obcinaczek lub specjalnych nożyczek. Niekiedy jest to zajęcie dość trudne, ponieważ wiele kotów nie lubi tej czynności Wierzgającego pupila trudno utrzymać na miejscu i można niechcący go zranić (pazur jest mocno ukrwiony i unerwiony). Jeśli nie czujemy się na siłach aby samodzielnie wykonać ten zabieg to weterynarz lub groomer w salonie pielęgnacji zwierząt bez problemu nas wyręczy.
Aby zminimalizować stres związany z zabiegami pielęgnacyjnymi i sprawić, żeby można je było przeprowadzać szybko i w komfortowych warunkach dobrze jest przyzwyczajać do nich mruczka od małego.
Kocie abc – jak skomplementować wyprawkę dla kota amerykańskiego bobtaila?
Rozważając zakup czworonoga warto być odpowiednio przygotowanym na jego pojawienie się w domu. Przede wszystkim nie można zapomnieć o niezbędnych dla niego akcesoriach. Pierwsze miejsce zajmują miski na karmę i wodę. Warto wybrać miski ceramiczne, szklane bądź metalowe. Miska na jedzenie powinna być dopasowana do wielkości kota, zaś miska na wodę musi być od niej większa i szersza. Zamiast zwykłej miski na wodę można zakupić poidełko w kształcie fontanny.
Na drugim miejscu znajduje się kuweta wraz ze żwirkiem. Kuweta powinna być na tyle duża, aby kot mógł się w niej swobodnie obrócić. Dla seniorów i małych kociąt potrzeba będzie kuweta z niskim progiem, która ułatwi im wejście i wyjście. Czy będzie to kuweta otwarta, zamknięta, okrągła czy kwadratowa zależy już od nas. Na rynku znajduje się bardzo wiele modeli kuwet, włącznie z automatycznymi, samoczyszczącymi się. Kuwetę trzeba wypełnić żwirkiem, który może być bentonitowy, silikonowy, drewniany czy kukurydziany. Czasem zajmie chwilę czasu zanim znajdziemy odpowiadający pupilowi żwirek, jednak warto się temu poświęcić, ponieważ w innym wypadku nasz koci przyjaciel może załatwiać się poza kuwetą. Żwirki różnią się od siebie strukturą, kolorem i właściwościami zbrylającymi. Do żwirku można również dodawać pochłaniacze zapachu, a do zbierania zanieczyszczeń sprawdzi się łopatka. Biorąc małego kociaka warto przez jakiś czas stosować żwirek do którego był przyzwyczajony w hodowli i jeśli zajdzie taka potrzeba to bardzo powoli go zmieniać.
Trzecie miejsce zajmuje legowisko. Co prawda koty zazwyczaj same wybierają miejsce gdzie lubią spać ale warto zaopatrzyć je w ich własne legowisko, które będzie stanowiło dla niego komfortowy, bezpieczny azyl. Przyda się ono zwłaszcza na samym początku, kiedy kociak nie będzie jeszcze zapoznany z nowym domem.
Drapak służący do zaspokajania naturalnych instynktów kota to kolejna rzecz na liście kociego niezbędnika. Posiadanie drapaka minimalizuje szkody jakie nasz kot amerykański bobtail może wyrządzić drapiąc meble czy odzież. Dodatkowo decydując się na rozbudowany model, zawierający tunele, budki czy domki zapewnimy kotu dodatkową rozrywkę.
Bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo naszego kociego przyjaciela. Dom, w którym będzie mieszkał powinien być odpowiednio przygotowany. Okna i balkony należy zabezpieczyć siatką, która uniemożliwi pupilowi wypadnięcie lub udanie się w samodzielna wędródkę. Na tarasie można zamontować wolierę. Jeśli posiadamy ogród i chcemy wypuszczać do niego kota to koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie ogrodzenie, które uniemożliwi mu przedostanie się na drugą stronę – są specjalne nakładki na płoty pochylone do wewnątrz, przez które kot nie da rady przejść. Jeśli chcemy wychodzić na spacery ze swoim czworonogiem to trzeba zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria spacerowe jak dobrze dopasowane szelki czy smycz. Smycz powinna mieć długość umożliwiającą zachowanie pełnej kontroli czworonożnym przyjacielem.
Każdy kot uwielbia zabawę. Mruczki cechuje też słabszy lub silniejszy instynkt łowiecki. Nie inaczej jest w przypadku kota amerykańskiego bobtaila. Aby rozładować jego energię, zapewnić mu rozrywkę i zaspokoić naturalne instynkty warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju zabawki – myszki, piłeczki, wędki z piórkami czy zabawki interaktywne.
Prędzej czy później trzeba będzie udać się z pupilem do weterynarza. Aby podróż przebiegła bezpiecznie niezbędny będzie zakup transportera bądź torby transportowej. Zapewniają one bezpieczeństwo podczas podróży i stanowią bezpieczną oazę dla pupila.
Ile kosztuje kot amerykański bobtail?
Kot amerykański bobtail to rasa rzadko spotykana. W Polsce rasa ta prawie nie występuje, dlatego chcąc posiadać tego niezwykłego kociaka osobnika trzeba liczyć się z koniecznością sprowadzania go z zagranicy. Jego cena uzależniona będzie od wielu czynników takich jak wiek, płeć, umaszczenia, renoma hodowli a nawet to czy kociak ma być jedynie domowy czy wystawowy. Średnia cena za kociaka amerykańskiego bobtaila w zagranicznych hodowlach waha się od 900 do 1200 euro. Sprowadzając kota z zagranicy musimy jednak liczyć się z tym, że dojdą nam dodatkowe koszty związane z koniecznością uzyskania różnych dokumentów i pozwoleń. Sam transport również może być znaczącym kosztem. Szukając wymarzonego kota zwróćmy uwagę na hodowle, które bierzemy pod uwagę. Sprawdźmy ich legalność, oferowane dokumenty a także to w jakich warunkach żyją tam koty. Zbyt niskie ceny mogą pochodzić od pseudohodowców. W żadnym wypadku nie należy decydować się za zakup kota z takiego miejsca. Otrzymamy wówczas kota nierasowego o niejasnych korzeniach i niepewnej przyszłości.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze hodowli?
Decydując się na kota rasowego pragniemy mruczka zgodnego ze wzorcem, odpowiadającego charakterowi, wyglądowi, jak i zdrowiu danej rasy. Wybierając hodowlę przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy hodowla jest zrzeszona w jednej z uznanych międzynarodowych organizacji felinologicznych jak WCF, TICA czy FIFe. Każdy kot rasowy musi posiadać rodowód. Omijajmy szerokim łukiem hodowców, którzy nie oferują rodowodu tłumacząc to tym, że kociak nie będzie wystawowy. Nie ma to żadnego znaczenia, a rodowód potwierdza przynależność kota do danej rasy. Rodowód musi posiadać pieczątki, znak wodny i być podpisany. Przeglądając ogłoszenia przyjrzyjmy się zamieszczonym zdjęciom czy opisom, ponieważ one mogą dużo powiedzieć. Najlepiej przed podpisaniem umowy udać się osobiście do wybranej przez siebie hodowli i sprawdzić panujące w niej warunki, choć w przypadku wyboru zagranicznego hodowcy może to być trudne.
Dla kogo kot amerykański bobtail będzie odpowiednim towarzyszem?
Z uwagi na swój przyjazny charakter kot amerykański bobtail będzie doskonałym towarzyszem rodzin, również tych z dziećmi w każdym wieku. Mruczek ten świetnie dogada się również z innymi czworonogami. Przywiązanie do człowieka i fakt, że źle znosi samotność powoduje, że osoby zapracowane, spędzające dużo czasu poza domem nie powinny brać go pod uwagę. Nadaje się dla osób starszych i samotnych pod warunkiem, że będzie miał z nimi kontakt i zostanie mu zapewniona wystarczająca porcja aktywności.
Przeczytaj również: Kot japoński bobtail – historia rasy, żywienie i wychowanie