Kot bombajski – wszystko na temat tej rasy kotów
Spis treści
Historia i pochodzenie kota bombajskiego – wyselekcjonowana hodowla
Kot bombajski nie może pochwalić się długą historią. Jest to młoda rasa, która pojawiła się w dopiero latach 50 – tych XX wieku. Hodowczyni i miłośniczka kotów Nikki Horner zamarzyła o rasie kotów, która przypominałaby czarną panterę ale tylko z wyglądu. Zależało jej na takich cechach mruczków, które czyniłyby je idealnymi towarzyszami domowymi. W tym celu rozpoczęła krzyżówki kota amerykańskiego krótkowłosego o czarnym umaszczeniu z kotami burmskimi, o umaszczeniu sobolowym. Oczekiwano, że po kocie burmskim miot odziedziczy mocną budowę a po kocie amerykańskim czarną, głęboką maść i jasne żółte oczy. Jednak ta krzyżówka początkowo nie przynosiła zadowalających efektów. Przełomowy okazał się rok 1965, w którym lata selektywnej i starannej hodowli przyniosły zamierzony skutek. Pojawił się wówczas kot przypominający czarną panterę, którego nazwano Bombay. Nazwa ta nie nawiązuje do pochodzenia kota bombajskiego a odnosi się do indyjskiego miasta w którym żyją duże czarne pantery. Początkowo koty te nie cieszyły się dużym uznaniem, jednak z biegiem czasu zaczęły podbijać serca ludzi. Rasa została uznana w latach 70-tych XX wieku przez CFA (The Cat Fanciers’ Association) i TICA (The International Cat Association). Kot bombajski nie został jednak uznany przez Międzynarodową Federację Felinologiczną FIFe (Fédération Internationale Féline). Obecnie można również spotkać brytyjską odmianę kota bombajskiego, jednak jest to odmiana o innym pochodzeniu niż amerykański kot bombajski. Europejski standard powstał z krzyżówki brytyjskiego kota krótkowłosego i europejskiego kota burmańskiego. Różnią się przede wszystkim kolorem oczu. Odmiana amerykańska nie uznaje koloru zielonego i traktuje to jako wadę dyskwalifikującą. Odmiana brytyjska nie jest traktowana jako osobna rasa a jedynie jako odmienny pod względem umaszczenia kot burmański. Kot bombajski nie jest rasą popularną w Polsce, ale pojawia się coraz więcej miłośników tych ciekawych mruczków.
Wygląd kota bombajskiego – miniaturowa czarna pantera
Sylwetka kota bombajskiego zbliżona jest do budowy kota burmańskiego, co było zresztą założeniem starannie prowadzonej hodowli. Jest to średniej wielkości kot, który osiąga przeważnie od 3 do 6 kilogramów. Wysokość w kłębie oscyluje między 25 a 30 centymetrów. Proporcjonalny i muskularny bardzo ładnie się prezentuje. Głowa jest klinowata, okrągła z szerokim i silnym podbródkiem. Pyszczek jest stosunkowo krótki ale dość szeroki. U nasady nosa jest widoczne zagłębienie. Oczy są szeroko rozstawione, okrągłe. Występują w barwie od żółtozłotego po ciemnożółty, jednak najbardziej pożądany jest kolor miedziany. Uszy są średniej wielkości, lekko pochylone do przodu i zaokrąglone na końcach. Klatka piersiowa jest mocna a grzbiet prosty. Kończyny mocne, średniej długości, zakończone okrągłymi łapkami i proporcjonalne do reszty ciała. Ogon jest średniej długości i lekko zaokrąglony na końcu. Sierść składa się z jedwabistych i krótkich włosów okrywowych, które ściśle przylegają do skóry. Kot bombajski nie posiada praktycznie podszerstka. Sierść jest całkowicie czarna z lekkim połyskiem, która jest również oznaką zdrowia czworonoga. Co ciekawe młode kotki bombajskie mają słabo widoczne cętki, podobnie jak młode pantery. Wraz z wiekiem cętki te zanikają i stają się niewidzialne dla oka.
Charakter kota bombajskiego
Pomimo wizualnego podobieństwa do czarnej pantery kot bombajski nie posiada z nią wspólnych cech. Jest to prawdziwy, rodzinny mruczek, któremu daleko do dzikich kotów. Rasa ta łączy w sobie zarówno cechy amerykańskiego kota krótkowłosego i kota burmańskiego. Jeden z nich słynie ze swojej łagodności i wrodzonej inteligencji a drugi z ogromnego przywiązania do rodziny. Przyjazne usposobienie sprawia, że kot bombajski jest bardzo dobrym towarzyszem dla rodzin.
Ze względu na swoje duże przywiązanie do właścicieli mówi się o kocie bombajskim jak o psie w kociej skórze. Podąża za swoim opiekunem krok w krok. Nie wybiera wybiera jednej osoby, którą obdarza szczególnie mocnym uczuciem ale swoją miłość rozdziela po równo na wszystkich domowników. Nie jest kotem niezależnym – uwielbia kontakt z człowiekiem. Nie odmówi sobie pieszczot a wręcz sam o nie będzie zabiegał, na przykład przeszkadzając w czytaniu książki czy robieniu śniadania. Pieszczoty i przytulanie się do człowieka to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu tych pięknych kotów. Ze względu na swoje mocne przywiązanie do ludzi kot bombajski bardzo źle znosi samotność i pozostawiony sam na długie godziny będzie to źle przeżywał. Kot bombajski chętnie się uczy, a co więcej szybko zapamiętuje polecenia i ich wykonywanie przychodzi mu z łatwością. Rasa ta dobrze porozumie się z dziećmi o ile te umieją obchodzić się ze zwierzakiem i czytają jego sygnały. To przyjacielski mruczek, który dogada się również z innymi kotami i psami ale jak zawsze w takim przypadku ważna jest odpowiednio przeprowadzona socjalizacja, aby zwierzaki odpowiednio zapoznać. Najlepiej, aby czworonogi były do siebie podobne pod względem temperamentu. Kot bombajski chętnie będzie rozmawiać ze swoim właścicielem – jest to bardzo wokalny mruczek. Rasa ta zachowuje pewną dozę ostrożności i nieufności w stosunku do nieznanych im osób, głównie tych hałaśliwych, co wynika ze spokojnej natury tych kotów. Jednak jeśli nowo poznane osoby się wyciszą to naturalna kocia dociekliwość i przyjazne usposobienie wygra z nieśmiałością.
Ruch – jak zaspokoić potrzeby czworonoga
Koty bombajskie to aktywne mruczki, które chętnie podejmą się wspólnej zabawy. Pamiętajmy, że koty są łowcami, które lubią zaspokajać swój instynkt łowiecki. Dlatego też nasz mruczek powinien mieć zapewnioną sporą dawkę różnorodnej aktywności. Dobrze sprawdzą się również zabawy interaktywne. Chociaż chęć do zabawy naturalnie zmniejsza się w miarę starzenia się pupila to do starości zachowuje on swoją aktywną naturę. Jak przystało na “prawie” psa, kot bombajski chętnie wykonuje wszelkie sztuczki i łatwo uczy się komend. Potrafi i lubi aportować! Aby nauka szła jak po maśle należy znaleźć odpowiednią motywację, która będzie dla czworonoga najlepszą nagrodą. Koty bombajskie to mruczki ciekawe świata a w połączeniu ze swoją inteligencją mogą chcieć go eksplorować i poznawać otoczenie. Dlatego też ważne jest, aby właściciel zadbał odpowiednio o bezpieczeństwo swojego czworonoga. Można je zapewnić poprzez montaż siatek i wolier na okna, balkon czy taras. Kot bombajski może być wypuszczany do ogrodu, pod warunkiem, że posiada on odpowiednie, szczelne ogrodzenie wyposażone w specjalne zabezpieczenia dla kotów. Takie ogrodzenie jest specjalne wyprofilowane, aby nasz czworonożny przyjaciel nie mógł przez nie przejść. Niestety świat zewnętrzny pełen jest niebezpieczeństw dla wolno chodzących kotów – ruch uliczny, dzikie zwierzęta, bezpańskie psy czy niebezpieczne, ciasne miejsca stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo.
Zdrowie – jak dbać o kota bombajskiego, aby był zdrowy
Odpowiednie dobrano żywienie w połączeniu z wystarczającą ilością ruchu pozwoli uniknąć problemów z otyłością. Niestety kot bombajski ma tendencję do nadwagi, dlatego tak bardzo ważne jest, aby właściciel zapewnił pupilowi wystarczającą porcję ruchu w ciągu dnia. U tej rasy zdarzają się również przypadki cukrzycy. Cukrzyca jest spowodowana zbyt wysoką ilością glukozy we krwi, dlatego odpowiednia dieta pozwoli zminimalizować jej ryzyko. Zdarza się również kardiomiopatia przerostowa, czyli zgrubienie mięśnia sercowego. Jest to schorzenie genetyczne, dlatego bardzo ważne jest kupowanie kota jedynie z legalnych hodowli, które wykonują niezbędne badania profilaktyczne. Kot bombajski narażony jest również na przypadłość typową dla wszystkich mruczków jaką są problemy z zębami i dziąsłami. Ten niezwykły kot po swoich protoplastach odziedziczył krótszy nos i mocniej zaznaczony stop, które sprawiają, że dotyka go skrócenie przewodów łzowych, czy przodozgryz. Kot bombajski nie posiada podszerstka, dlatego jego futerko nie zapewnia mu wystarczającej ochrony przed zimnem. Lepiej radzi sobie podczas cieplejszych dni. Odpowiednio zadbany kot bombajski dożywa od 12 do 15 lat.
Jak dbać o lśniące futerko małej czarnej pantery – pielęgnacja
Kot bombajski nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Praktycznie pozbawiony podszerstka nie linieje zbyt intensywnie i nie gubi martwego włosa. Do zachowania pięknej i lśniącej sierści niezbędne będzie regularne czesanie, które wystarczy wykonywać raz na kilka dni. Najlepiej sprawdzi się do tego e, lub specjalna rękawica pielęgnacyjna. Pamiętajmy jednak, że zdrowa i lśniąca sierść zależy również od dobrze skomponowanej diety. Podczas pielęgnacji nie można zapomnieć o stanie oczach, uszach, pazurkach czy jamie ustnej. Opiekunowie kotów skupiają się często tylko na wyglądzie sierści, zapominając o tych pozostałych, ale ważnych aspektach. Uszy należy sprawdzać regularnie i w razie konieczności przemywać solą fizjologiczną lub specjalnym preparatem do czyszczenia uszu. Podobnie oczy, choć tutaj przemywać należy okolice oczu. W trosce o komfort pupila i dla bezpieczeństwa naszych mebli, odzieży i ciała konieczne będzie regularne skracanie kocich pazurków. Przycinamy je za pomocą specjalnych obcinaczek, uważając na unerwiony rdzeń. Jeśli nie czujemy się na siłach samodzielnie przyciąć kotu pazury to możemy skorzystać z pomocy weterynarza lub usług salonu groomerskiego, gdzie specjaliści wykonają to zadanie za nas.
Higiena jamy ustnej, czyli mocne, zadbane zęby oraz zdrowe dziąsła to temat coraz bardziej popularny. Coraz powszechniejsza jest świadomość faktu, że zdrowe zęby w bardzo dużym stopniu wpływają na cały organizm czworonoga. Pomijając higienę jamy ustnej niestety narażamy naszego czworonożnego przyjaciela na niebezpieczeństwo. Odkładający się kamień nazębny może powodować złe samopoczucie, a stan zapalny dziąseł może przenieść się na organizm wywołując inne, poważniejsze choroby.
Ważne są systematyczne wizyty profilaktyczne u weterynarza. Pozwalają one monitorować stan zdrowia i szybko zareagować na wszelkie niepokojące objawy. Co roku powinno wykonać się pełne badania krwi obrazujące stan pupila.
Dieta BARF czy gotowe karmy – na co zwracać uwagę w żywieniu
Oprócz dbania o pupila od zewnątrz niezbędne jest również zadbanie o niego od wewnątrz czyli opracowanie odpowiednio skomponowanej diety, dostarczającej wszystkich niezbędnych składników. Dieta kota bombajskiego powinna być dobrana indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby mruczka takie jak wiek, waga, aktywność fizyczna i schorzenia, które akurat mogą mu doskwierać. Rasa ta miewa skłonności do nadwagi, dlatego w ich przypadku dobrze dopasowana dieta i aktywność fizyczna jest wręcz obowiązkowa. Przede wszystkim pożywienie powinno być bogate w wysokiej jakości mięso, które jest cennym źródłem białka zwierzęcego. Wybierając karmy gotowe trzeba sprawdzać ich skład. Warto wybierać takie bez konserwantów, sztucznych dodatków, barwników i substancji zapychających (zboża). Smaczki i przysmaki również powinny być wliczone w bilans kaloryczny. Kot bombajski może mieć skłonności do cukrzycy, dlatego dieta powinna posiadać mało węglowodanów. Podobnie jak w przypadku wszystkich kotów karma sucha nie powinna stanowić podstawy żywienia, ponieważ posiada za mało wilgotności i może przyczynić się do problemów z nerkami. Najlepszym rozwiązaniem są karmy mokre, przy czym należy zwrócić uwagę, aby była to karma bytowa a nie jedynie uzupełniająca. Zamiast karm mokrych można zdecydować się też na samodzielnie przygotowywane posiłki w domu, czyli dietę BARF. Dieta ta polega na podawaniu kotu pożywienia najbardziej zbliżonego do jedzenia przodków. Przed przejściem na BARFa należy wykonać niezbędne badania, które pokażą jakich składników potrzebuje nasz czworonożny przyjaciel. Taka dieta powinna być dodatkowo suplementowana – wszelkie niedobory są bardzo niebezpieczne i mogą rzutować na zdrowie czworonoga i jego samopoczucie. Oprócz pożywienia koniecznie trzeba zadbać o wystarczającą ilość wody. Niestety koty nie piją wystarczająco dużo, dlatego dobrze jest im subtelnie o tym przypominać rozstawiając kilka misek z wodą po mieszkaniu lub używając poidełka fontanny.
Koci niezbędnik – akcesoria dla kota bombajskiego
Chcąc posiadać czworonożnego przyjaciela trzeba odpowiednio przygotować się na jego przybycie w domu. Kot bombajski – jak każdy inny zwierzak – potrzebuje akcesoriów, które ułatwią mu codzienne życie. Ustalając miejsce ustawienia misek czy kuwety należy wziąć pod uwagę strefy komfortu kotów, które muszą być ściśle przestrzegane, aby nasz pupil czuł się psychicznie dobrze.
Podstawowymi akcesoriami stanowiącymi pierwszą strefę komfortu kociego członka rodziny będą miski na karmę i wodę. Te na karmę powinny być dostosowane do wielkości pupila i najlepiej aby były wykonane z ceramiki, stali lub szkła. Takie miski są łatwe w czyszczeniu i nie zmieniają smaku jedzenia co zdarza się w przypadku misek wykonanych z tworzywa. Miski na wodę powinny być nieco większe i najlepiej rozmieścić je w kilku miejscach w domu. Zamiast klasycznej miski można zastsować poidełko-fontannę.
Drugą strefę komfortu stanowi kocia toaleta, czyli kuweta. Kuweta może być otwarta lub zamknięta, a także samoczyszcząca się. Musi ona znajdować się z dala od strefy jedzenia, czyli od misek z karmą. Do kuwety niezbędny będzie również żwirek, taki który najbardziej przypadnie pupila do gustu. Żwirek może być silikonowy, drewniany, bentonitowy lub roślinny. Każdy z nich posiada inne właściwości zbrylające się. Można również stosować specjalne dodatki pochłaniające zapachy. Przyda się również łopatka do usuwania nieczystości a przed kuwetą można postawić specjalną podkładkę, która zbiera drobiny z łapek kota, co zapobiega roznoszeniu żwirku po całym mieszkaniu.
Trzecią strefą komfortu jest miejsce do odpoczynku. Choć koty często lubią wylegiwać się na kolanach najbliższych to warto zaopatrzyć się w legowisko, które będzie stanowiło bezpieczne miejsce dla kota. Najlepsze będą takie w kształcie domku lub budki, ponieważ koty lubią takie zabudowane przestrzenie. Jak i inne koty rasa ta lubi ciepło, dlatego dobrze sprawdzi się też specjalna nakładka na kaloryfer.
Czwartą strefą jest strefa zabawy. Koty uwielbiają się bawić i polować, co jest naturalne biorąc pod uwagę ich instynkt łowiecki. Świetnie sprawdzą się więc zabawki typu wędka z piórkiem, myszki czy piłeczki. Niektóre są nasączone kocimiętką co dodatkowo uatrakcyjnia taką zabawkę w oczach pupila. Kot bombajski ma tendencję do nadwagi, dlatego zapewnienie mu dużej ilości ruchu i zabawek jest konieczne do zachowania odpowiedniej wagi. Częściowo w strefie zabawy a częściowo w strefie komfortu znajduje się drapak, który zaspokaja naturalną potrzebę drapania. Przenikanie się stref wynika z faktu, że na rynku jest olbrzymi wybór drapaków – od najprostszych aż po bardzo rozbudowane, zajmujące niemal całe pomieszczenie. Rozbudowane drapaki posiadają półki, budki, tunele, hamaki oraz zamontowane na sznurkach piłeczki i inne wabiki, dlatego też spełniają dwojaką rolę – stanowią świetne miejsce do zabawy, wspinania się i polowania ale jednocześnie zapewniają miejsce do odpoczynku po wyczerpujących figlach.
Każdy posiadacz kota powinien zaopatrzyć się w transporter, który będzie nieodzowny podczas wizyty u weterynarza lub w trakcie wakacyjnego wyjazdu. Dostępne są transportery plastikowe, wiklinowe lub materiałowe – każdy opiekun mruczka znajdzie coś odpowiedniego. Warto także zadbać o zabezpieczenie okien, balkonu czy tarasu. Specjalne siatki i woliery uniemożliwią ucieczkę pupila i ochronią go przed zranieniem lub nawet śmiercią w przypadku wypadnięcia z dużej wysokości, o co nietrudno jeśli mieszka się w bloku.
Listę niezbędnych akcesoriów zamykają narzędzia do pielęgnacji oraz preparaty do higieny oczu, uszy i pyszczka.
Hodowla godna zaufania – na co zwrócić uwagę
Kot bombajski nie jest rasą popularną w naszym kraju i na próżno szukać hodowli tych ciekawych kotów, chociaż w każdej chwili może się to zmienić. Z tego powodu jeśli marzysz o tej rasie to musisz sprowadzić kota z zagranicy. Niezależnie od tego czy decydujesz się na zakup kota krajowego czy osobnika sprowadzanego z zagranicy przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie przemyśl wszystkie za i przeciw. Posiadanie zwierzaka to wieloletnia odpowiedzialność, która rozpoczyna się w momencie poszukiwania odpowiedniej hodowli. Kot bombajski jest rasą, która ma specyficzne wymagania dotyczące warunków bytowych i swojego właściciela, dlatego zastanów się czy jesteś w stanie zagwarantować mu to czego zwierzak potrzebuje. Kto zostanie z pupilem podczas Twojej nieobecności i ile ta nieobecność będzie trwała? Kto się nim zaopiekuje podczas choroby i czy posiadasz środki na jego utrzymanie i ewentualne leczenie? Decydując się na sprowadzenie kota bombajskiego z zagranicy poszukaj hodowli, która należy do międzynarodowych organizacji felinologicznych. Poszukaj informacji na jej temat w Internecie lub opinii właścicieli zwierząt z wcześniejszych miotów. Nie bój się pytać o interesujące Cię aspekty wybranego przez siebie hodowcę. Hodowca również może kierować w Twoją stronę, aby lepiej poznać Twoje przyzwyczajenia i dotychczasowy styl życia. Przed kupnem spisz umowę przedwstępną a oglądając ogłoszenia zwróć uwagę na wszystkie szczegóły. Najlepiej udać się do wybranej hodowli osobiście, aby sprawdzić panujące w niej warunki. Oczywiście w przypadku hodowli zagranicznych nastręcza to pewne trudności, bowiem trzeba się będzie liczyć z koniecznością poświęcenia kilku dni oraz wyższymi niż w przypadku hodowli krajowej kosztami. Cena za kota bombajskiego w przeliczeniu na złotówki waha się granicach od 3000 do 4000 złotych, ale oczywiście może być znacznie wyższa w zależności od renomy hodowli oraz od cech osobniczych i przeznaczenia malucha. Ponadto do tej kwoty należy też doliczyć koszty wyjazdu i uzyskania niezbędnych dokumentów. Po szczepieniu na wściekliznę trzeba liczyć się też z dodatkowymi tygodniami kwarantanny jaką kociak musi odbyć.
Dla kogo kot bombajski to idealna rasa?
Jeśli zdecydujesz się na posiadanie kota bombajskiego musisz liczyć się z tym, że ten mruczek potrzebuje dużo uwagi ze strony człowieka. Głaskanie i wspólne pieszczoty staną się codziennym i koniecznym rytuał. To właśnie wspólny kontakt ze swoim ukochanym właścicielem sprawia, że kot bombajski czuje się szczęśliwy. Nie decyduj się na tego mruczka, jeśli oczekujesz kota niezależnego. Pomimo wyglądu przypominającego czarną panterę mruczek ten nie posiada nic z dzikości swojego większego kuzyna. Rasa ta dobrze będzie się czuć również w rodzinie z dziećmi czy mieszkając z innymi zwierzętami.