Kot cornish rex – pochodzenie, charakter, pielęgnacja
Spis treści
Historia i pochodzenie cornish rexa – rasa odkryta przez przypadek
Cornish rex to dość młoda rasa, która po raz pierwszy pojawiła się w połowie lat dwudziestych XX wieku. W 1950 roku na w Kornwalii w Wielkiej Brytanii pojawił się kociak o nietypowym i wyjątkowym wyglądzie. Nierasowa, szylkretowa kotka o imieniu Serena będąca własnością pani Niny Ennismore urodziła pięć kociąt. Cztery kociaki nie różniły się wyglądem od matki. Jeden natomiast był do niej całkowicie niepodobny. Był cały pokryty zlokowaną sierścią. Nazwano go Kallibunker. Z początku właścicielka myślała, że kot posiada po prostu inną strukturę włosa, jednak z czasem pojawiało się coraz więcej różnic, które odróżniały go od matki i rodzeństwa. Kot ten posiadał smukłą, szczupłą sylwetkę i duże, szeroko rozstawione uszy podobne nieco do uszu nietoperza. Podjęto próby genetyczne, aby odkryć co odpowiada za ten nietypowy wygląd mruczka. Wkrótce okazało się, że gen ten okazał się genem recesywnym. Oznacza to, że aby utrzymać gen wskazane jest pokrycie krewniacze. Pani Ennismore postanowiła stworzyć więc rasę podobną wyglądem do Kallibunkera i pokryła Serenę jej synem. Eksperyment hodowlany powiódł się i na świat przyszły trzy kocięta o falującej sierści. Działania te podjęto kilkukrotnie uzyskując kociaki o takim właśnie wyglądzie. Niestety protoplasta rasy cornish rex nie żył długo. Jego miejsce reproduktora zajął syn o imieniu Poldhu. Z kolei córkę Kallibunkera o imieniu Lamorne Cove wysłano do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczęła amerykańską linię kotów Cornish Rex.
Oficjalnie rasa ta została uznana w Wielkiej Brytanii w 1967 roku i postanowiono nadać jej nazwę od miejsca, gdzie powstała – cornish oznacza kornwalijski. Dopisek rex powstał najprawdopodobniej od tego, że ich futerko przypomina futro rasy Rex. W Stanach Zjednoczonych rasę uznano w 1979 roku. Do Polski pierwszy cornish rex trafił w 1992 roku.
Według podziału dokonanego przed FIFe (Międzynarodowa Federacja Felinologiczna) cornish rex należy do kategorii III – koty krótkowłose i somalijskie.
Kot o falowanych futrze – jak wygląda cornish rex?
Rasy tej nie da się pomylić z żadną inną. Cornish rex zwraca na siebie uwagę już od pierwszego wejrzenia. Są to raczej nieduże koty, osiągające od od dwóch do czterech kilogramów. Sprawiają wrażenie smukłych i eleganckich. Ich głowa jest klinowata, średniej wielkości, z dobrze zarysowaną brodą. Uszy są bardzo charakterystyczne – są duże, wysoko osadzone i lekko zaokrąglone na końcach. Swoim kształtem nieco przypominają uszy nietoperza. Tylne nogi są dłuższe niż przednie. Stopy małe i owalne. Ogon jest długi, cienki i spiczasty na końcu. Owalne oczy średniej wielkości są dopasowane kolorem do umaszczenia Cornish rexa. Sierść jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech tej rasy. Koty te posiadają włosów okrywowych a ich sierść składa się tylko z podszerstka. Jest miękka i delikatna w dotyku. Przylega bezpośrednio do ciała i układa się w niewielkie fale przez co stwarza wrażenie loczków. Skręcone są też wąsy i brwi. Wzorzec Cornish rex dopuszcza wszystkie możliwe umaszczenia.
Wszędzie go pełno, czyli charakter kota cornish rexa
Cornish rex to naprawdę temperamentne koty. Tym nadzwyczajnie energicznym, ruchliwym i ciekawskim mruczkom nie umknie żaden ciekawy kąt w mieszkaniu. Dostaną się nawet do najtrudniej dostępnych zakamarków, nawet takich, które nie przyjdą do głowy właścicielowi. Cornish rex nie lubi samotności i mocno przywiązuje się do swoich bliskich. Bardzo mocno przeżywa rozłąkę, dlatego najlepiej zapewnić mu towarzystwo innych czworonogów. Niektóre osobniki potrafią nie odstępować opiekunów na krok, przypominając tym samym psy. Cornish rex uwielbia wszelkiego rodzaju pieszczoty, o które nie omieszka się upomnieć, podobnie jak o wspólną zabawę. Rasa ta uznawana jest za dość głośną, ponieważ głośno komunikuje swoje zachcianki melodyjnym głosem.
Przyjacielski i otwarty
Cornish rex dobrze porozumie się zarówno z dziećmi, z którymi chętnie będzie figlował (o ile tylko pociechy umieją obchodzić się z czworonogami i będą szanować ich zdanie) jak i każdą nowo poznaną osobą. Są ciekawskie i raczej nie są w stosunku do nich nieufne, jednak to zawsze kot powinien zrobić pierwszy krok. Pozwoli to uniknąć sytuacji stresowych, które mogłyby odbyć się niekorzystnie na psychice i spowodować niepewność w stosunku do nieznanych osób. Cornish rex to bardzo przyjacielskie stworzenia, które będą sobie cenić towarzystwo innych kotów, jak i psów. Bez problemu stworzą z nimi mocną więź, która będzie towarzyszyć im przez długie lata. Ważne jest jednak zapewnienie im własnej strefy komfortu, w której będa mogły nie niepokojone odpocząć. Kluczowe jest odpowiednie zapoznanie ze sobą zwierząt, aby te miały pozytywne wspomnienia z pierwszego spotkania.
Prawdziwy atleta
Cornish rex poza pieszczotami potrzebuje też porządnej dawki aktywności fizycznej. Bez tych rzeczy jego wrodzone potrzeby nie zostaną zaspokojone, przez co mogą pojawić się problemy behawioralne. Te koty o kręconej sierści są niezwykle inteligentne. Szybko się uczą i a przy odpowiedniej motywacji robią to bardzo chętnie. Oczywiście dla każdego kota motywacją będzie co innego i trzeba będzie znaleźć tą odpowiednią – smaczki, wspólna zabawa czy pieszczoty. Odpowiednio zmotywowany Cornish rex z łatwością nauczy się wielu sztuczek, co pozwoli zadziwić znajomych. Przedstawiciel tej rasy chętnie zajmie się też zabawkami na inteligencję. Takie zabawki urozmaicą codzienne zabawy wpływając także korzystnie na zmysły czworonoga. Zabawki w postaci wędek, piłeczek czy myszek to absolutna konieczność. Co ciekawe podczas zabaw cornish rex nie używa w ogóle pazurów.
Choroby typowe dla tej rasy – jakim zdrowiem cieszy się loczkowany kot?
Ze względu na brak włosa okrywowego i znikomą ilość lokowanego podszerstka Cornish rex narażony jest na przeziębienia. Przedstawiciele tej rasy nie lubią zimna a podczas chłodniejszych dni będą poszukiwać ciepłego i przytulnego miejsca do ogrzania się. W domu należy uważać na przeciągi. Podobnie jak innym kotom, tak i cornishowi mogą doskwierać takie choroby jak postępujący zanik siatkówki czy kardiomiopatia przerostowa, która prowadzi do niewydolności serca. Raz do roku najlepiej wykonać echo serca, aby monitorować jego stan i w razie konieczności móc szybko reagować. Ze względu na nietypową budowę ciała Cornish rex może zmagać się z chorobami skóry jak dermatoza, która objawia się czerwonymi wypryskami na skórze. Rasa ta jest także narażona na mechaniczne podrażnienia skóry, jak i poparzenia, dlatego latem należy zwracać na to szczególną uwagę. Pomimo swojego niepozornego wyglądu to koty raczej zdrowe i silne. Cornish rex średnio żyje około 15 lat.
Łatwa, szybka i przyjemna – pielęgnacja cornish rexa
Zabiegi pielęgnacyjne cornish rexa nie są skomplikowane. Rasa ta nie linieje i w zasadzie nie wymaga regularnego czesania. Zamiast szczotkowania Cornish rex potrzebuje systematycznego przecierania go irchą lub miękką, bawełnianą ściereczką. Można do tego również użyć specjalnych nawilżanych ściereczek. Ważne jest także regularne sprawdzanie okolic oczu i stanu uszu. W razie konieczności należy je przemyć za pomocą specjalnego płynu, który zakupimy w sklepie zoologicznym lub u weterynarza. Nie można zapomnieć o systematycznym przycinaniu pazurków oraz o higienie jamy ustnej. Pasta i szczoteczka oraz suplementy denstyczne pomogą nam w tym zadaniu.
Na co zwracać uwagę przy wyborze pożywienia? – żywienie cornish rexa
Pomimo niepozornego wyglądu Cornish rex to klasyczny mięsożerca. Rasa ta potrzebuje wysokomięsnego pożywienie, dopasowanego do swoich potrzeb i uwzględniające takie aspekty jak wiek, waga i aktualny stan zdrowia. Koty tej rasy są bardzo aktywne, przez co potrzebują większego zapotrzebowania kalorycznego niż mniej ruchliwe rasy. Ze względu na aktywność koty te nie mają raczej problemów z nadwagą, jednak opiekun i tak powinien mieć to na uwadze i nie podawać kotu zbyt dużej ilości smakołyków czy karmy. Cornish rex może być karmiony gotową karmą (najlepiej mokrą) lub samodzielnie przyrządzanymi dla niego posiłkami według diety BARF. Decydując się na gotowe karmy zawsze należy zwrócić uwagę na ich skład. Na pierwszym miejscu powinno znaleźć się dobrej jakości mięso w dużej ilości, natomiast nie powinno tam być zbędnych konserwantów, zapychaczy w postaci zbóż czy ulepszaczy smaków. Karmę suchą najlepiej traktować jako dietę uzupełniającą. Nie powinna stanowić podstawy żywienia, ponieważ może powodować problemy z nerkami ze względu na małą zawartość wody w sobie. Dieta BARF („Biologically Appropriate Raw Food” / „Bones and raw food”) polega na podawaniu kotu pokarmu zbliżonego to tego, który spożywali jego dzicy przodkowie, czyli głównie surowego mięsa. Dieta ta powinna być jednak odpowiednio skomponowana pod względem mikro- i makroelementów, dlatego najlepiej jest skorzystać z pomocy zwierzęcego dietetyka. Przed wprowadzeniem żywienia BARF konieczne będzie wykonanie pełnej morfologii krwi, która pokaże czego potrzebuje nasz pupil. Niedobory, ale także nadwyżki poszczególnych elementów są szkodliwe dla zdrowia i samopoczucia czworonoga. Ważne jest aby przypominać mruczkowi o konieczności picia wody. Można postawić kilka misek z wodą na najbardziej uczęszczanych trasach pupila, bądź zastosować poidełko-fontannę, które samo w sobie jest dla kota interesujące. Właściwe nawodnienie organizmu jest kluczowe dla zdrowia pupila, ponieważ woda odpowiada za wiele ważnych procesów życiowych.
Akcesoria – wyprawka dla cornish rexa
Każdy kot potrzebuje niezbędnych akcesoriów, które są niezbędne w codziennym życiu. Bez nich komfortowa egzystencja nie będzie możliwa. Cornish rex jest prawdziwym wulkanem energii, dlatego potrzebuje również wysokokalorycznego pożywienia. Przez jakiś czas warto karmić kota karmą, którą otrzyma z hodowli. Jeśli później zdecydujemy się na jej zmianę to należy jej dokonać mieszając starą karmę z nową zmieniając ilość nowej aż do całkowitego zastąpienia starej. Gwałtowna zmiana karmy mogłaby rozregulować żołądek pupila i przysporzyć mu wielu niedogodności. Poza karmą potrzebne będą miski na jedzenie. Warto mieć dwie – jedną na karmę mokrą, drugą na uzupełniająca karmę suchą. Miski mogą być zrobione z różnych materiałów – są ceramiczne, szklane, metalowe lub plastikowe. Plastikowe nie są jednak polecane przez hodowców, ponieważ niekiedy potrafią zmienić smak jedzenia, co powoduje że mruczki nie chcą z nich jeść. Miska na wodę powinna być szersza i większa – można ich kupić kilka i ustawić w kilku miejscach w mieszkaniu. Zamiast tradycyjnej miski można również wybrać fontannę poidełko. Ze względu na lejącą się wodę wydaje się być to bardziej atrakcyjne dla naszych mruczków.
Kolejną niezwykle ważną rzeczą, której potrzebuje Cornish rex jest jego własna toaleta. Kuweta może być zamknięta, bądź otwarta. Prostokątna, kwadratowa, okrągła czy narożna – to już wybór właściciela kota. Kuweta powinna być takiej wielkości, aby nie utrudniać pupilowi korzystania z niej. Do kuwety będzie potrzebny również żwirek, który najpewniej na pierwsze dni dostaniemy w kociej wyprace od hodowcy. Istnieje kilka rodzajów żwirku – silikonowy, bentonitowy, drewniany bądź kukurydziany. Każdy z nich ma inną strukturę, zapach i właściwości zbrylające. Do kuwety przydatna będzie też łopatka pomagająca sprzątać nieczystości i specjalna mata przed kuwetę, która będzie zbierać pozostałości osadzonego na łapkach czworonoga żwirku.
Oprócz kuwety i misek niezbędne będzie własne miejsce do odpoczynku i spania. Legowisko może mieć formę budki, nakładki na kaloryfer lub zwykłego legowiska. Choć koty zazwyczaj same wybierają miejsce do odpoczynku to warto jest zakupić takie legowisko.
Ważny jest także drapak, który poza zaspokojeniem naturalnej kociej potrzeby drapania może pełnić również funkcję miejsca do zabawy i odpoczynku. Jest to uzależnione od wielkości drapaka i jego rozbudowania. Drapak powinien być przede wszystkim solidnie wykonany i stabilny, aby był bezpieczny dla naszego czworonoga. To jak duży wybierzemy zależy jedynie od wielkości pomieszczenia i zasobności portfela.
Zabawki dla tak aktywnego kota jakim jest Cornish rex są niezbędną rzeczą na liście wyprawkowej. Przydatne będą zarówno zwykłe piłeczki jak również takie zabawki, które zaspokajają instynkt łowiecki pupila jak myszki, wędki czy myszki. Cornish rex to kot bardzo nastawiony na więź z właścicielem, dlatego wspólne zabawy są bardzo ważne.
Od czasu do czasu będzie trzeba przewieźć czworonoga do weterynarza a wówczas niezbędny okaże się transporter. Może on być plastikowy, wiklinowy, bądź w formie torby. Ważne jest, aby był wykonany z wytrzymałych materiałów i zapewniał pupilowi wystarczająca wentylację.
Priorytetem dla każdego właściciela kota powinno być dobro i bezpieczeństwo jego podopiecznego. Niezależnie od tego, czy kot mieszka w mieszkaniu czy w domu konieczne jest zabezpieczenie okien, balkonu lub tarasu. Zwłaszcza, jeśli mieszkanie położone jest na wysokim piętrze i wypadnięcie z okna grozi mruczkowi śmiercią. Okna zabezpiecza się siatką, natomiast na balkon i taras montuje się wolierę. Zabezpieczenia takie możemy zrobić samodzielnie, lub zlecić ich montaż firmie specjalizującej się w tej dziedzinie.
Ostatnią pozycją na liście wyprawkowej są podstawowe narzędzia groomerskie i preparaty pielęgnacyjne, które będą niezbędne do codziennej higieny pupila.
Aby naszemu cornish rexowi mieszkało się komfortowo warto zapoznać się z kocimi strefami i zgodnie z nimi rozmieścić akcesoria dla pupila. Strefa toaletowa, czyli kuweta nie powinna znajdować się w bezpośredniej bliskości ze strefą, w której kot się posila. Strefa odpoczynku zakłada umieszczenie legowiska w ciepłym, pozbawionym przeciągów miejscu, w którym kot będzie miał spokój. Ostatnią strefą jest strefa rozrywki, w której znajdzie się plac zabaw oraz częściowo drapak.
Kocie strefy – o czym należy pamiętać
Posiadając kota nie tylko należy zadbać o jego codziennie potrzeby ale również o stabilizację psychiczną i fizyczną. Cornish rex, podobnie jak inne mruczki muszą mieć ustalone i wydzielone strefy w mieszkaniu według konkretnych zasad. Strefa toalety, gdzie znajdują się kuwety powinna znajdować się z dala od wszystkich innych jak odpoczynku, zabawy czy jedzenia. W innym wypadku może to skutkować tym, że kot nie będzie chciał z nich w ogóle skorzystać lub pojawią się zmiany behawioralne. Strefa jedzenia powinna zawierać w sobie miski na jedzenie. Najlepiej, aby miska z wodą znajdowała się w innym miejscu. Ważną strefą jest również strefa odpoczynku, gdzie po całodniowym szaleństwie prawdziwy sportowiec jakim jest cornish rex będzie mógł wypocząć i zebrać siły na kolejne figle. Strefa zabawy powinna zawierać w sobie zabawki, które umilą wolny czas Twojemu pupilowi i zapewnią mu stabilizację psychiczną, dzięki zaspokojeniu potrzeby aktywności. Odpowiednie rozdzielenie tych stref ma większe znaczenie niż mogłoby się wydawać, dlatego dla spokoju swojego mruczka nie wolno o tym zapomnieć.
Hodowla cornish rexów – nie kupuj kota w worku!
W Polsce działa kilka hodowli kotów rasy Cornish rex. Nie jest to rasa jednak zbyt popularna, dlatego czasem czas oczekiwania na swojego wymarzonego lokowanego kota może być dość długi. Zdecydowanie warto jednak poczekać niż decydować się na zakup mruczka z pseudohodowli. Nie jest to jednak rasa dla każdego, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji jako nowy właściciel musisz przemyśleć wszystkie za i przeciw. Jest to wymagający kot, który potrzebuje Twojej obecności, bliskości i zaangażowania. Należy przemyśleć również takie aspekty jak choroby, czy nagłe wyjazdy. Trzeba pamiętać, że posiadanie czworonoga wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością poniesienia kosztów jego utrzymania, dlatego powinna być to decyzja dobrze przemyślana. Cornish rex kosztuje średnio od 2000 do 3000 złotych. Cena uwarunkowana jest od wielu czynników i może okazać się znacznie wyższa niż średnia. Dużo zależy od tego czy nasz kot ma być pupilem „na kolana”, czy planujemy go wystawiać a może założyć swoją własną hodowlę.
Nie spiesz się z wyborem hodowli, bo to właśnie od tego wyboru zależy jaki będzie Twój Cornish rex. Dobry hodowca zna się na hodowanej przez siebie rasie, hoduje ją według wzorca i zapewnia jej wszystkie niezbędne potrzeby, dlatego zdecydowanie warto postaw na sprawdzonego hodowcę, cieszącego się dobrą opinią, nawet jeśli oznaczać to będzie dłuższe oczekiwanie na miot. Wybierając hodowlę weź pod uwagę również to czy należy ona do uznanych międzynarodowych organizacji felinologicznych. Kot rasowy musi posiadać rodowód, jest to bowiem jedyny dokument potwierdzający jego przynależność do danej rasy. Nie daj się nabrać na ogłoszenia pseudohodowców oferujących swoje kocięta w bardzo atrakcyjnych cenach i przekonujących, że rodowód nie jest potrzebny kotu, który nie będzie wystawiany lub hodowany.
Dla kogo cornish rex jest dobrym towarzyszem?
Cornish rex z pewnością nie jest rasą dla każdego. To rasa, która odnajdzie się w domu z innymi zwierzętami, jak i u boku rodzin ze starszymi dziećmi. Te niezwykłe mruczki o wyjątkowym wyglądzie potrzebują bliskości opiekuna. Nie decyduj się na tą rasę, jeśli wiele godzin w ciągu dnia spędzasz poza domem – koty tej rasy bardzo źle znoszą samotność przez co zostawianie ich przez wiele godzin w samotności nie wchodzi w grę. Jeśli jednak poświęcisz się tej rasie i odwzajemnisz jej mocne uczucia to zyskasz oddanego ci czworonoga, który sprawi że przez kilkanaście lat każdy Twój dzień będzie piękniejszy!