icon_cart

0

koszyk
rasy kotów

Kot korat – czym charakteryzuje się ta rasa kotów

Kot korat – jedna z najstarszych ras kotów na świecie

Ta pochodząca z Tajlandii rasa kotów zaliczana jest do jednych z najstarszych na świecie. Wzmianki o niej pochodzą już z przełomu XIV i XV wieku. Bardzo ceniony w swojej ojczyźnie gdzie uważany jest za skarb narodowy trwa w praktycznie niezmienionej formie od setek lat. Koty tej naturalnej rasy wzięły swoją nazwę od prowincji Korat w północno-wschodniej Tajlandii, gdzie podobno zostały odkryte. W ojczyźnie nazywane są Si-Sawat co w tłumaczeniu oznacza szczęśliwe koty. Czworonogi te były oznaką szczęścia i dobrobytu i przekonanie to funkcjonuje do dzisiaj. Ich szare futro w kolorze chmur burzowych oznacza urodzaj, srebrne końcówki futerka oznaczają pieniądze, a zielone oczu źdźbła ryżu. Zgodnie z tajlandzką tradycją koty tej rasy ofiarowuje się nowożeńcom w prezencie ślubnym co ma zapewnić szczęśliwe życie i wolny od trosk dom. 

Pierwszym poza Tajlandią krajem, do którego trafił Korat była Wielka Brytania, gdzie w 1986 roku został zaprezentowany podczas wystawy kotów. Rasa tych pięknych kotów nie trafiła jednak na bardzo podatny grunt i współczesne hodowle pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, gdzie pod koniec lat 50-tych XX wieku Jean Johnson założyła pierwszą hodowlę Koratów. Co ciekawe hodowla powstała całkowicie przypadkiem – po drugiej wojnie światowej Jean postanowiła wyjechać do Tajlandii (wówczas jeszcze Syjamu), z zamiarem zakupu kota syjamskiego. Jej serce podbił jednak Korat, którego bardzo zapragnęła mieć. Okazało się jednak, że nie jest to takie proste – Koraty posiadali urzędnicy wysokiego szczebla, elita tajska czy zagraniczni dyplomaci, którzy otrzymali je w prezencie. Droga do zdobycia tych wymarzonych kotów zajęła szczęść lat. Dopiero po tym okresie udało się jej pozyskać dwa koty tej rasy.  W ten sposób w 1959 roku do Stanów Zjednoczonych przyjechał kocur Nara i kotka Darra, które dały początek hodowli. 

Poza Tajlandią największą popularnością Korat cieszy się w Stanach Zjednoczonych. W pozostałych częściach globu rasa nie jest zbyt popularna. Korat jest uznany przez wszystkie organizacje felinologiczne na świecie a pierwszą, która je uznała jest amerykańska CFA – The Cat Fanciers’ Association. 

Inny niż wszystkie, czyli jak wygląda korat

Zaliczany do średniej wielkości kotów Korat jest muskularnym czworonogiem w typie orientalnym. Jego waga waga waha się zazwyczaj od 4 do 6 kilogramów. Głowa jest okrągła, widziana  z przodu ma kształt serca, który jest potęgowany dodatkowo przez silną szczękę. Uszy są duże, szeroko rozstawione i łagodnie zaokrąglone na końcach. Nos jest delikatnie podkreślony krzywizną. Oczy są duże, szeroko rozstawione i świecące – w młodym wieku są bursztynowe, jednak około drugiego roku życia wraz z osiągnięciem dojrzałości zmieniają się na zielone. Kończyny są smukłe, proporcjonalne do wielkości całego ciała. Ogon grubszy u nasady. Rzucającą się w oczy i odróżniającą tą rasę od innych kotów jest ich umaszczenie – szaro niebieskie o srebrnym połysku. Według wzorca sierść powinna lśnić podczas ruchu. Włos jest średniej długości, jedwabisty, miękki. Korat nie posiada podszerstka. Nie są dopuszczalne żadne inne umaszczenia, ani długości sierści. Nie jest także dozwolone krzyżowanie Korata z innymi rasami.

Jaki charakter mają koty korat

Ten łączący w sobie zrównoważony charakter, ale także  wrodzony wigor mruczek to prawdziwie magiczny kot. Mocno przywiązuje się do swoich właścicieli, jednak podobnie jak inne rasy pochodzące z dalekiego wschodu umie postawić na swoim. Potrafi być bardzo uparty i testować na ile może sobie pozwolić. Z przyjemnością spróbuje zdominować otoczenie, dlatego właściciel powinien być czujny i nie dać sobie wejść na głowę. Korat lubi znajdować się w centrum zainteresowania opiekuna, od którego oczekuje czułości i miłości, dlatego w codziennym grafiku należy uwzględniać długie zabawy z pupilem. Nie najlepiej znosi samotność, choć radzi sobie z nią lepiej niż wiele innych ras. Przy pierwszym spotkaniu koty tej rasy mogą być dość nieśmiałe, ale nie należy zmuszać ich do zapoznawania się z nowo poznanymi osobami, ponieważ może to przynieść skutek przeciwny od zamierzonego. Kot sam musi się ośmielić i przełamać pierwsze przysłowiowe lody. Korat ma bardzo wyczulony słuch, przez co źle znosi hałas, ceni sobie ciszę i spokój. Z pewnością nie odnajdzie się w wśród licznych rodzin, zwłaszcza z małymi dziećmi. Ze starszymi pociechami nie będzie już problemu. Nie jest też dobrym wyborem dla osób lubiących prowadzić imprezowy tryb życia i organizujących prywatki w domu. Z innymi kotami Korat się dogada o ile będą one posiadały podobny charakter. Nie jest to także dobry kompan dla energicznych, żywiołowych i szczekliwych psów. Same Koraty z reguły są dość ciche i umiarkowanie komunikują się ze swoim właścicielem, chociaż oczywiście zdarzają się wyjątki. Si-sawat jest kotem bardzo ciekawskim, dlatego dom i jego otoczenie powinny być dobrze zabezpieczone przed ewentualną samodzielną wędrówką w nieznane, bądź wypadnięciem z okna.

kot korat

Aktywność kotów korat

Korat to żywa i aktywna rasa, która w ciągu dnia potrzebuje dużej dawki ruchu. Ciekawość świata powoduje, że z chęcią dostaną się wszędzie – nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc. W celu utrzymania kota w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej niezbędne jest zapewnienie mu różnych aktywności. Pozbawiony możliwości ruchu Korat będzie bardzo nieszczęśliwy i może szybko podupaść na zdrowiu. Pozbawiony podszerstka korat nie jest mruczkiem, u którego sprawdzi się wychodzenie na spacery. Rasa ta łatwo może się przeziębić, dlatego należy nawet uważać na przeciągi w mieszkaniu, aby nie nabawić pupila niepotrzebnej choroby. Lepiej dokładnie zabezpieczyć balkon, okna czy taras i podczas ładnej pogody pozwolić mruczkowi na zaczerpnięcie świeżego powietrza. Ważne jednak, aby otoczenie było dobrze zabezpieczone, ponieważ wolno wychodzący mruczek musi zmagać się z wieloma niebezpieczeństwami.

Jakie zdrowie mają koty wyhodowane bez ingerencji człowieka?

Hodowany przez setki lat bez ingerencji człowieka Korat jest odporną rasą, która cieszy się dobrym zdrowiem. Zezwala się tylko i wyłącznie na kojarzenie ze sobą osobników tej samej rasy a dzięki tak starannie dobranej hodowli i przestrzeganiu zasad czystości genów nie trapią jej żadne typowe dla niej schorzenia genetyczne czy wady. Co ciekawe Koraty mają wyjątkowo mocny instynkt rodzicielski, który przejawiają zarówno kotki jak i kocury. U kotów tej rasy może wystąpić gangliozydoza GM2 lub GM1. Jest to schorzenie polegające na odkładaniu się komórek tłuszczowo-cukrowych w mózgu pupila. Pierwsze objawy tej choroby objawiają się drgawkami, napadami padaczkowymi, problemami ze wzrokiem i zaburzeniem koordynacji ruchowej prowadzącej. Choroba ta występuje dość rzadko, jednak zabronione jest krzyżowanie ze sobą dwóch osobników nosicieli. Hodowca zobowiązany jest do przeprowadzenia w tym kierunku badania, dlatego jeśli decydujesz się na Korata zawsze proś o pokazanie Ci wyników badań. Oprócz tego Korata mogą trapić schorzenia typowe dla wszystkich innych kotów jak problemy z dziąsłami, zębami czy nerkami. Brak podszerstka powoduje, że Korat nie najlepiej znosi niskie temperatury i wilgoć. 

Zadbany Korat średnio żyje od 15 do 20 lat. Aby pupil dożył sędziwego wieku należy zapewnić mu właściwą dietę, wystarczającą dawkę aktywności fizycznej i psychicznej a także regularnie kontrolować stan jego zdrowia. W tym celu raz do roku powinno wykonać się kompleksowe badania krwi, które pokażą stan zdrowia pupila i w razie wystąpienia choroby pozwolą wykryć ją we wczesnym stadium.

Jak pielęgnować kota nie posiadającego podszerstka?

Pozbawiony podszerstka Korat nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Podobnie jak inne krótkowłose koty rasa ta wymaga systematycznego szczotkowania raz lub dwa razy w tygodniu. Brak podszerstka powoduje, że Korat praktycznie nie linieje. Do jego pielęgnacji przydatna będzie gumowe lub silikonowe zgrzebło oraz miękka szczotka z naturalnego włosia. Oprócz pielęgnacji sierści nie można zapomnieć o higienie zębów, okolic oczu, uszu i pielęgnacji pazurów. Z uszu należy usuwać nadmiar wydzieliny, jednak trzeba to robić to bardzo delikatnie, ponieważ ucho jest wrażliwym narządem. Okolice oczu przemywamy wacikiem nasączonym specjalistycznym preparatem do oczu lub solą fizjologiczną. Usuniemy w ten sposób nacieki ropne i inne zanieczyszczenia. Zęby są ważnym punktem na liście pielęgnacyjnej. Koty miewają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego regularna higiena jamy ustnej jest bardzo istotna. Szczotki i pasty do zębów, dodatki do jedzenia czy picia pomogą o nią zadbać. W trosce o komfort zwierzęcia a także chcąc uchronić nasze meble, odzież czy ciało konieczne jest regularne skracanie kocich pazurów. Używamy do tego przeznaczonych do tego zabiegu obcinaczek uważając, aby nie uszkodzić nerwu w rdzeniu. Jeśli nasz pupil jest nie pozwala nam na skrócenie pazurów lub nie czujemy się na siłach aby samodzielnie wykonać to zadanie to możemy skorzystać z pomocy weterynarza lub groomera w salonie pielęgnacji zwierząt. 

Ważne jest przyzwyczajanie kota do zabiegów pielęgnacyjnych od małego, bo dzięki temu jest bardzo duża szansa, że nie będą one dla niego niekomfortowe. Może je nawet polubi.

Jaka dieta będzie najlepsza dla korata?

Korat nie ma specjalnych wymagań żywieniowych, ale jak każdy inny kot jest on mięsożercą, dlatego mięso wysokiej jakości powinno stanowić podstawę pożywienia. Dieta powinna być dobrana pod indywidualne potrzeby czworonoga i musi uwzględniać jego wiek, wagę, aktywność fizyczną, ewentualne choroby a także konkretny stan czy okres, w którym kot aktualnie się znajduje (ciąża, karmienie młodych, sterylizacja/kastracja). Do wyboru mamy gotowe karmy suche lub mokre oraz dietę BARF. Sucha karma nie zapewnia kotu wystarczającego nawodnienia i może prowadzić do problemów z nerkami, tym bardziej, że koty mają problem z odpowiednim nawadnianiem się. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem będzie karma mokra. Trzeba jednak pamiętać, aby była to karma pełnowartościowa (bytowa) a nie uzupełniająca.  Ta druga bowiem nie zawiera w sobie wszystkich niezbędnych składników, które są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kota. Przed zakupem karmy zawsze należy zwrócić uwagę na jej skład. Dobra karma powinna cechować się dużą zawartością wysokiej jakości czystego mięsa. Wiele firm niestety stosuje różne chwyty marketingowe, przez które może się wydawać, że dana karma jest wysokomięsna a w rzeczywistości posiada jedynie parę procent mięsa. Oprócz gotowej karmy można zdecydować się na dietę BARF (Biologically Appropriate Raw Food), która polega na podawaniu kotu surowego mięsa dodatkowo wzbogaconego niezbędnymi suplementami. Dieta BARF jest zbliżona do sposobu odżywiania się dzikich przodków kotów domowych, ale z uwagi na konieczność suplementowania wymaga od właściciela pewnej wiedzy na jej temat. Z tego względu jest także nieco bardziej czasochłonna, jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ją stosować. Jeśli zdecydujemy się na dietę BARF to warto wcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który prawdopodobnie zleci wykonanie pełnej morfologii krwi. Badanie to pozwoli ocenić czy są składniki, których brakuje w organizmie naszego Korata. Jeśli tak będzie to weterynarz lub koci dietetyk pomogą nam ułożyć w pełni zbilansowany jadłospis dla naszego podopiecznego. Korat, podobnie jak inne koty potrzebuje tauryny, która odpowiada za ważne życiowe procesy. Bardzo istotna jest także biotyna i cynk, które nie tylko odpowiadają za wygląd sierści ale także jej stan. 

Koty mają problem z wystarczającycm nawodnieniem swojego organizmu dlatego powinniśmy zadbać o to, aby nasz Korat pił jej odpowiednio dużo. Aby go do tego zachęcić można miski z wodą porozstawiać w kilku miejscach w domu. Można też zastosować fontannę poidełko co sprawi, że woda będzie bardziej atrakcyjna dla naszego pupila.

korat

Kocie ABC – czego nie może zabraknąć w wyprawce Korata

Pojawienie się wymarzonego czworonoga to nie tylko beztroskie chwile, godziny wspólnego przytulania się i zabawy czy wspólne odpoczywanie. To także codziennie życie i przyziemne potrzeby. Korat potrzebuje niezbędnych akcesoriów, które ułatwią jego funkcjonowanie.  

Akcesoria do jedzenia i picia

Jak każdy kot Korat potrzebuje miseczki na pokarm oraz miski na wodę. Miska na karmę powinna być dostosowana do wielkości pupila – nie za małą ale i nie za duża. Można zaopatrzyć się w kilka misek, dzięki czemu łatwiej będzie je utrzymać w czystości. Jedna miska na karmę mokrą i jedna na suchą lub przysmaki. dobrym wyborem będą miski ceramiczne, szklane lub stalowe – miski z plastiku potrafią wpływać na smak pożywienia przez co kot nie chce z nich jeść. Miska na wodę powinna być większa niż ta na karmę. Najlepiej kupić ich kilka i rozstawić w pobliżu najczęściej wybieranych przez naszego Korata ścieżek. Aby nakłonić go do picia można zaopatrzyć się w poidełko fontannę, które może być dla niego bardziej atrakcyjne.

Kocia toaleta

W domu, w którym mieszka kot musi znajdować się kuweta. Kocia toaleta powinna być na tyle obszerna aby kot mógł się w niej swobodnie załatwić i obrócić.  Możemy wybierać spośród modeli otwartych, zamkniętych, narożnych, okrągłych lub prostokątnych. Z drzwiczkami lub bez, z filtrami lub bez nich. Są nawet automatyczne kuwety samoczyszczące się. Do kuwety niezbędny będzie żwirek. Po przybyciu kota do domu warto przez pewien czas stosować żwirek, który był używany w hodowli. Koty nie lubią nagłych zmian, dlatego wsypanie nieznanego żwirku do kuwety może wywołać u nich zachowania niepożądane i sprawić, że swoje potrzeby będą załatwiać poza toaletą. Później można zmienić żwirek wybierając spośród bentonitowych, silikonowych, drewnianych czy roślinnych. Do żwirku można dodawać proszek pochłaniający zapachy, a przed kuwetę ustawić matę, która zbiera jego okruchy z łapek, dzięki czemu nie koty nie będą roznosić go po mieszkaniu.

Jak zapobiec drapaniu wszystkiego naokoło?

Naturalną potrzebą mruczków jest ostrzenie pazurków przez co znaczą również teren swoim zapachem. Jeśli chcemy uniknąć podrapanych mebli czy dywanów warto zaopatrzyć się w drapak. Drapak może być mniej lub bardziej rozbudowany. Te duże, oprócz umożliwienia drapania mogą również być miejscem do zabawy czy odpoczynku. Niezależnie na jaki drapak się zdecydujemy powinien on być solidny. Można również zrobić drapak samodzielnie – wówczas ograniczeniem jest jedynie nasza kreatywność.

Akcesoria do zabawy

Zabawki umilą wolny czas mruczkowi a także pozwolą zaspokoić jego instynkt łowiecki. Wędki, myszki, kuleczki nie tylko będą formą aktywności ale także pozwolą kotu zaspokoić potrzebę łowienia zdobyczy. Laser nie jest najlepszym wyborem, ponieważ niemożność fizycznego złapania jego wskaźnika może powodować frustrację naszych pupili.

Po zabawie czas na odpoczynek

Korat podobnie jak wszystkie inne koty same decydują o tym, gdzie będą spać jednak warto zagwarantować im własne miejsce do wypoczywania. Dobrym wyborem będą legowiska w kształcie zamkniętych domków-budek, ponieważ koty czują się w nich bezpiecznie. 

Bezpieczeństwo w podróży

Wizyta u weterynarza oznacza konieczność przewiezienia kota, czy to samochodem czy też środkami komunikacji publicznej. Aby zapewnić mu bezpieczeństwo podczas takiej podróży przydatny będzie transporter lub torba transportowa. Będą one także stanowić bezpieczne schronienie, w którym nasz koci przyjaciel będzie mógł się wyciszyć.

Akcesoria do pielęgnacji

Dbanie o kondycję sierści Korata oraz konieczność pielęgnacji oczu, uszu, pazurów i pyszczka wymagać będzie zaopatrzenia się w niezbędne preparaty kosmetyczne i akcesoria groomerskie.

Jak przygotować dom na pojawienie się mruczka?

Przestrzeń, w której przebywa nasz pupil powinna być dokładnie przygotowana. Ciekawość tej rasy powoduje, że Korat może zapragnąć zwiedzać świat bez naszej wiedzy i zgody, co może być dla niego bardzo niebezpieczne. Wypadnięcie z okna mieszkania znajdującego się na wysokim piętrze stanowi realne niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia pupila. Poza domem na mruczka czyha dużo zagrożeń – ruch uliczny, dzikie zwierzęta, biegające luzem psy a nawet okrutni ludzie zagrażają jego życiu. Aby temu zapobiec okno, balkon czy taras powinien być odpowiednio zabezpieczony. Specjalne siatki i woliery możemy zamontować sami lub zlecić to firmie, która specjalizuje się w takich zabezpieczeniach. Jeśli chcemy aby nasz Korat zażywał świeżego powietrza podczas wspólnych spacerów to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dobrze dopasowanych szelek i smyczy. Pamiętajmy jednak, że Korat nie posiada podszerstka, dlatego podczas chłodniejszych, wilgotnych i zimowych dni długie spacery odpadają.

Dopóki nie posiadamy kota możemy nie zdawać sobie sprawy z faktu jak wiele roślin ozdobnych, niewinnie wyglądających warzyw czy owoców, przypraw lub ziół jest dla naszego pupila szkodliwa bądź wręcz trująca. Podobnie rzecz ma się z chemią domową i środkami czystości. Warto też pamiętać, aby sprawdzać pralkę przed jej uruchomieniem, zwłaszcza jeśli nie wiemy gdzie aktualnie znajduje się nasz koci przyjaciel.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru hodowli?

Korat to wyjątkowo rzadka rasa – na terenie naszego kraju występuje jedynie kilka hodowli tych wyjątkowych kotów. Ograniczona liczba hodowli powoduje, że właściciel marzący o tej rasie musi niekiedy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na kociaka. Małe grono hodowców nie powoduje jednak, że nie znajdą się pseudohodowcy, którzy będą oferować swoje koty po znacznie niższych cenach, twierdząc, że są to rasowe koraty. Dlatego zawsze szukajmy informacji na temat interesującej nas hodowli. Odpowiedzialni hodowcy podejmujący się hodowli danej rasy znają jej potrzeby, specyfikę i problemy zdrowotne, dlatego jeśli mamy pytania nie wahajmy się ich zadawać. Dobry hodowca chętnie rozwieje wszystkie nasze wątpliwości. Pamiętajmy, że kocięta mogą zostać wydane najwcześniej po ukończeniu 12 tygodnia życia, chociaż wiele z hodowli decyduje się na oddanie kotów dopiero około 15 tygodnia życia. Unikajmy hodowli, które oferują swoje kociaki znacznie wcześniej. Pamiętajmy, że kot rasowy musi posiadać rodowód i książeczkę zdrowia. Ze względu na małą popularność rasy cena za Korata jest dość wysoka – średnio wynosi ona od 3000 do 5000 złotych, jednak niektóre osobniki kosztują nawet ponad 8000 złotych. Koniecznie też upewnijmy się, że wybrana przez nas hodowla należy do jednej z uznanych międzynarodowych organizacji felinologicznych jak WCF, TICA czy FIFe.

Dla kogo korat będzie idealnym towarzyszem?

Korat jest wyjątkowym kotem, który potrzebuje bliskości i obecności opiekuna, dlatego nie nadaje się on na towarzysza kogoś, kto całe dnie spędza poza domem. Rasa ta potrzebuje codziennie wystarczającej aktywności fizycznej i psychicznej, dlatego nie jest to dobry wybór dla osób zapracowanych lub schorowanych. Korat nie nadaje się do rodzin z małymi dziećmi. Będzie nieszczęśliwy w środowisku chaotycznym. Korat potrzebuje do szczęścia ciszy, dlatego może mieć problem w dogadaniu się ze zbyt żywiołowymi, hałaśliwymi psami.