Kot rosyjski niebieski – jakie wymagania ma ta rasa kotów?
Spis treści
Żyjący amulet – historia kota rosyjskiego niebieskiego
Kot rosyjski niebieski pochodzi z Rosji z okolic Archangielska, gdzie żył w stanie półdzikim. Izolacja geograficzna sprawiła, że ich wygląd przez setki lat prawie się nie zmienił. Z tego też względu uważany jest za rasę naturalną, do rozwoju której człowiek się nie przyczynił. Ludzie mieli wpływ tylko na późniejszy rozwój tych pięknych kotów. Niezwykłe umaszczenie bez wątpienia było ich wielkim atutem ale również przekleństwem. Pięknie mieniące się futro sprawiło, że niebieski kot rosyjski stał się obiektem polowań. Trudne warunki z jakimi przyszło im się mierzyć spowodowały, że rasa ta posiada silny instynkt przetrwania i jest niezwykle inteligenta. Wkrótce urok tych pięknych kotów dostrzegł sam car Mikołaj I i mruczki zawitały na dworze cesarskim. Poza arystokracją koty te zostały również docenione przez marynarzy, którzy zatrzymywali się Archangielsku, które jest dużym miastem portowym. Utarło się przekonanie, że te niezwykle wyglądające czworonogi przynoszą szczęście i bardzo szybko kot rosyjski niebieski stał się rodzajem talizmanu marynarzy. Dodatkowo koty chroniły zapasy żywności przed gryzoniami, a bywało również, że sprzedawano je w porcie docelowym za całkiem duże kwoty. W ten sposób, około 1800 roku rasa ta wraz z marynarzami trafiła do Anglii. Ich miłośniczką stała się królowa Wiktoria, która otrzymała w prezencie piękne osobniki od samego cara.
Kot rosyjski został po raz pierwszy pokazany na wystawie w Kryształowym Pałacu w 1871 roku w Londynie. 50 lat później, w 1918 roku oficjalnie nadano mu nazwę kot rosyjski niebieski. Wcześniej nazywane były kotami z Archangielska, kotem niebieskim hiszpańskim, maltańskim lub american blue. Za oddzielną rasę kot rosyjski niebieski został uznany dopiero w 1937 roku. Niestety II Wojna Światowa praktycznie przyczyniła się do całkowitego wymarcia wielu ras w tym również kota rosyjskiego niebieskiego. Na początku lat 60-tych XX wieku podjęto próbę odnowienia rasy krzyżując kota rosyjskiego niebieskiego z kotami syjamskimi i orientalnymi. Wskutek tych działań kot rosyjski zaczął upodabniać się do kota orientalnego zatracając nieco swoje wyjątkowe cechy. Miłośnicy rasy postanowili więc zatrzymać ten proces i odbudować pierwotną populację kotów rosyjskich niebieskich. W 1967 roku powołano Russian Blue Breeders’ Association (Stowarzyszenie Hodowców Kota Rosyjskiego Niebieskiego). Stowarzyszenie to bardzo rygorystycznie dobierało pary hodowlane, dzięki czemu udało im się odbudować rasę pierwotnego typu. W międzyczasie wyhodowano umaszczenie białe i czarne, jednak większość międzynarodowych organizacji nie uznaje tego typu wariantu kolorystycznego. Każdy z nich posiada swój indywidualny zestaw cech. U hodowców najbardziej popularny jest typ łączący w sobie cechy wszystkich linii. Do Polski pierwszy przedstawiciel tej niezwykłej rasy trafił w 1990 roku.
Według podziału dokonanego przez FIFe () kot rosyjski niebieski należy do kategorii III – koty krótkowłose i somalijskie.
Wygląd kota rosyjskiego niebiskiego – aksamitna piękność
Kot rosyjski krótkowłosy jest średniej wielkości, dobrze zbudowany. Pełen gracji i wdzięku. Jego waga waga sięga od 3 do 6 kilogramów. Głowa jest mała i okrągła, w kształcie klina ale z długą czaszką. Bardzo uwydatnione są poduszeczki z wąsami. Uszy są duże, dość wysoko osadzone i szerokie u podstawy. Są ostro zakończone, a skóra na nich jest tak delikatna, że sprawia wrażenie przezroczystej. Oczy w kształcie migdałów, duże i szeroko rozstawione. Są w kolorze agrestowym. U małych kociąt zdarza się, że kolor oczu jest inny – żółty bądź niebieski, jednak z czasem przybiera on finalną barwę agrestową. Kot rosyjski niebieski posiada tak charakterystyczny wygląd pyszczka sprawiający wrażenie jakby cały czas się uśmiechał. Koty te wyróżniają ich długie, smukłe i silne nogi, które są jednak proporcjonalne do reszty ciała. Ogon także proporcjonalny do całego ciała, zwężający się ku końcowi. Stopy są małe, a kot porusza się z taką delikatnością, że sprawia wrażenie jakby chodził na palcach. Sierść jest krótka, ale gęsta, w dotyku miękka i jedwabista. Włos okrywowy jest tej samej długości co gęsty podszerstek przez co mówi się, że to jedyna rasa kotów posiadająca podwójne futerko. Kot rosyjski niebieski nie tylko ma umaszczenie niebieskie, ale również skórę w tym kolorze. Najłatwiej zaobserwować to po wewnętrznej stronie ucha. Bez wątpienia jedną z największych charakterystycznych cech tych kotów jest właśnie ich umaszczenie. Barwa niebieska, mająca wyraźny srebrny połysk zdecydowanie przykuwa uwagę. Koty rosyjskie niebieskie są pełne wdzięku a co więcej są świadome swojej wartości.
Arystokrata wśród mruczków, czyli charakter kota rosyjskiego niebieskiego
Kot rosyjski niebieski to spokojny i zrównoważony towarzysz. Uwielbia ułożone życie. To rodzinny kot, który źle znosi samotność. Nie jest to mruczek niezależny, który chętnie będzie spędzać czas w samotności i wyczekiwać Twojego powrotu do domu. Dużym uczuciem obdarza wszystkich domowników, jednak szczególnie mocno kocha jedną osobę. Potrafi być cieniem swojego ukochanego człowieka i podążać za nim krok w krok. Chętnie okazuje swoje uczucia i uczestniczy w pracach domowych. Lubi się przytulać a jego mocne przywiązanie do opiekuna powoduje, że kot rosyjski niebieski raczej nie będzie miał skłonności do samodzielnych wędrówek. Nie jest strachliwy, jednak z dużą rezerwą podchodzi do nieznanych mu osób. Potrzebuje czasu żeby się z nimi oswoić i je zaakceptować.
Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Spokojny temperament powoduje, że kot rosyjski niebieski porozumie się z innymi kotami i psami, jednak niezmiernie ważna jest odpowiednia socjalizacja, która pozwoli zapoznać zwierzęta ze sobą. Jeśli pod jednym dachem żyje z psem to powinien mieć zapewnione swoje miejsce do odpoczynku i schronienia. Dobrze też jakby towarzysz posiadał podobny charakter do kota rosyjskiego niebieskiego. Kot rosyjski niebieski nie przepada za hałaśliwym otoczeniem dlatego nie jest to dobry towarzysz dla dzieci. Ponadto źle znosi zmianę znanego mu środowiska, dlatego warto tego unikać.
Zabawa, nauka, instynkty – ile ruchu potrzebuje kot rosyjski niebieski?
Kot rosyjski niebieski to niezwykle spokojny mruczek, który ceni sobie ułożone życie, jednak podczas zabawy potrafi przeistoczyć się w prawdziwy wulkan energii. Jak każdy kot także i on potrzebuje codziennej dawki ruchu. Chętnie się wspina i sprawdza wszelkie zakamarki, jednak mimo swojej ciekawości rzadko coś niszczy. Przy kocie rosyjskim niebieskim dobrze sprawdzają się również zabawki edukacyjne, które oprócz aktywności pozytywnie wpływają na zmysły czworonoga. Rasa ta nie przejawia szczególnych skłonności do samodzielnych wędrówek poza domem, ale w trosce o zdrowie i życie kociego towarzysza warto dokładnie zabezpieczyć okna, balkony czy taras. Niezabezpieczone stwarzają śmiertelne zagrożenie dla pupila w przypadku upadku z dużej wysokości. Ponadto na zewnątrz czyhają na pupila takie zagrożenia jak dzikie zwierzęta, obcy ludzie, ruch uliczny czy wolno puszczone psy. Zabezpieczone siatką okna i woliera na balkonie zapewni kotu zażywanie świeżego powietrza i obserwowanie otaczającego świata w sposób dla niego bezpieczny.
Zdrowie kota rosyjskiego niebieskiego
Kot rosyjski niebieski to rasa, która wykształciła się w sposób naturalny, co wpłynęło na ich żelazne zdrowie. Nie trapią ich żadne znane uwarunkowane genetycznie choroby. Niemniej jednak mogą wystąpić problemy, które dotykają również inne koty domowe. Kot rosyjski niebieski może mieć problemy z kamieniami nerkowymi i odkładającym się kamieniem nazębnym. Dzięki nabytej odporności dobrze dostosowywują się do trudnych warunków atmosferycznych – ich gęste futro dobrze izoluje je od zimna. Są to koty długowieczne – zadbany, otoczony troskliwą opieką kot rosyjski niebieski średnio żyje od 15 do 18 lat.
Dieta kota rosyjskiego niebieskiego – jakich składników potrzebuje do zdrowia i pięknego wyglądu
Żywienie w dużej mierze wpływa na dobre samopoczucie, żelazne zdrowie i oszałamiający wygląd naszego czworonoga. Ważne jest dobranie odpowiedniej diety, która będzie odpowiadać potrzebom kota rosyjskiego niebieskiego. Najważniejszym składnikiem w diecie kotów jest białko zwierzęce, które dostarcza im ważnych składników do prawidłowego wzrostu. Białko to znajduje się w mięsie, które powinno być jak najlepszej jakości. Dieta powinna być dobrana tak, aby uwzględniała wiek, wagę, czy ewentualne trapiące pupila schorzenia. Należy również kontrolować ilość podawanego jedzenia, aby nie doprowadzić do otyłości, tym bardziej, że kot rosyjski niebieski to prawdziwy łakomczuch, który nie odmówi sobie dobrego pożywienia. Należy także unikać dużej ilości węglowodanów, ponieważ może to doprowadzić do cukrzycy. Pożywienie powinno cechować się wysoką zawartością mięsa, bez dodatkowych sztucznych konserwantów i zapychaczy w postaci zbóż. Najlepiej zdecydować się na karmy mokre lub samodzielnie przygotowywane posiłki w domu, czyli dietę BARF. Mokra karma posiada dużą wilgotność, dzięki czemu dostarcza również do organizmu kota niezbędną do życia wodę. Z tego względu karma sucha nie powinna stanowić podstawy żywienia. Przed zakupem karmy dokładnie zapoznaj się z jej składem i sprawdź czy wybrana karma jest bytowa czy uzupełniająca. Tylko karma bytowa może stanowić podstawę żywienia, ponieważ karma uzupełniająca nie posiada wszystkich składników do prawidłowego rozwoju, dlatego może stanowić jedynie dodatek. Przed przejściem na dietę BARF należy wykonać niezbędne badania monitorujące stan zdrowia czworonoga, w tym pełną morfologię krwi. Dzięki temu badania uzyskamy informację jakie mikro- i makro- elementy powinny znaleźć się w diecie naszego podopiecznego. Dobrze jest również swój wybór skonsultować z lekarzem weterynarii lub zwierzęcym dietetykiem. Pamiętaj o tym, aby zadbać o odpowiednią ilość wody podawanej pupilowi. Nerki i układ moczowy są słabym punktem wszystkich kotów.
Jak pielęgnować podwójną sierść kota rosyjskiego niebieskiego
Kot rosyjski niebieski nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Raz w tygodniu wystarczy sierść porządnie wyczesać, aby pozbyć się martwego włosa. Do tego celu najlepiej sprawdzi się szczotka wykonana z twardego naturalnego włosia. Można wybrać także model włosiano-nylonowy. Poza szczotką przyda się gumowe lub silikonowe zgrzebło, które doskonale usuwa zabrudzenia, martwe włosy a ponadto masuje skórę mruczka pozytywnie wpływając na jego krążenie. Kotów zazwyczaj się nie kąpie, ponieważ w wystarczający sposób dbają o stan swojego futerka. Kąpiel należy zastosować tylko w wyjątkowej sytuacji, kiedy pupil wybrudzi się czymś niebezpiecznym lub niemożliwym do samodzielnego usunięcia. W takim przypadku użyć należy szamponu przeznaczonego do pielęgnacji kotów.
Nie wolno stosować kosmetyków dla ludzi, nie powinno się także używać szamponów dla psów, chyba, że ich producent dopuszcza również pielęgnację kota. Systematycznie należy również sprawdzać stan oczu, uszu i długość pazurków. Oczy i uszy w razie konieczności trzeba przemywać za pomocą specjalnych delikatnych preparatów lub soli fizjologicznej. Należy robić to bardzo delikatnie, ponieważ są to wrażliwe narządy, które łatwo uszkodzić. Pazurki przycinamy za pomocą obcinaczek przeznaczonych do pielęgnacji kotów uważając, aby nie naruszyć rdzenia, który u mruczków jest bardzo delikatny, mocno ukrwiony i unerwiony. Poza oczami, uszami i pazurkami szczególną uwagę warto zwrócić także na higienę zębów i dziąseł. Kot rosyjski niebieski ma tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, który poza nieestetycznym wyglądem, nieprzyjemnym zapachem może być powodem poważnych schorzeń. Może również doprowadzić do utraty zębów, co w przypadku kota nastręcza bardzo wiele problemów. W zadbaniu o właściwą higienę zębów i dziąseł pomocne będą specjalne pasty, żele oraz czyściki. Są również dostępne suplementy wspomagające usuwanie kamienia nazębnego.
Akcesoria ułatwiające codzienne życie kota rosyjskiego niebieskiego
Podobnie jak my także nasi pupile potrzebują niezbędnych akcesoriów, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Najlepiej zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne rzeczy jeszcze przed pojawieniem się w domu naszego wymarzonego kota rosyjskiego niebieskiego. Dobry hodowca zaopatrzy nas w niezbędną wyprawkę wystarczającą na pierwsze kilka dni w nowym domu, jednak nie są to wszystkie akcesoria, które potrzebuje mruczek. Kot rosyjski niebieski przede wszystkim potrzebuje misek na karmę i wodę. Miski na karmę warto wybierać metalowe, ceramiczne lub szklane. Nie zmieniają one smaku jedzenia co zdarza się w przypadku misek wykonanych z tworzywa. Miska na wodę powinna być większe, szersza i najlepiej, aby nie stała w pobliżu miski z jedzeniem. Wynika to z faktu istnienia stref życiowych kotów, które muszą być ściśle przestrzegane, aby równowaga psychiczna kota została zachowana. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka misek na wodę i rozstawić je po mieszkaniu w różnych miejscach. Zamiast zwykłej miski można wybrać poidełko fontannę, która dla wielu kotów jest bardziej atrakcyjna a to przez stale cieknącą w nim wodę.
Oprócz misek bardzo ważna jest również kocia toaleta, która jest kolejną strefą życia pupila. Kuweta musi być dobrana do wielkości pupila tak, aby była dla niego komfortowa i mógł się bez problemu w niej obrócić. Kuweta może być otwarta bądź zamknięta. To zależy głównie od preferencji naszego pupila. Może być również samoczyszcząca, chociaż takie modele są znacznie droższe i nie każdemu kotu odpowiadają wydawane przez nie dźwięki. Do kuwety niezbędny będzie również żwirek. Czasem potrzeba czasu, aby znaleźć żwirek, który przypadnie do gustu naszemu podopiecznemu – w tej kwestii mruczki potrafią być mocno wybredne. Żwirek może być bentonitowy, silikonowy, drewniany bądź roślinny. Każdy z nich posiada odmienną strukturę, a także różne właściwości zbrylające. Niektóre żwirki są również perfumowane. Można zaopatrzyć się w specjalny dodatek, dodawany do żwirku, który pochłania nieprzyjemne zapachy. Do czyszczenia kuwet i zbierania nieczystości przyda się specjalna łopatka.
Kolejną strefą jest strefa odpoczynku kota, która powinna uwzględniać jego własne miejsce do wypoczywania. Z reguły koty wybierają same miejsca do spania – fotel, kanapa, podłoga czy blat, jednak warto również zakupić legowisko czy budkę, które będzie stanowić jego własną i bezpieczną przestrzeń. Mruczki lubią ciepłe miejsca, dlatego dobrym rozwiązaniem jest legowisko-hamak nakładane na kaloryfer.
Ostatnia strefą jest strefa zabawy. Znajduje się w niej drapak, który może również pełnić funkcję wypoczynkową i tym samym częściowo przynależeć do strefy wypoczynku. Drapak powinien być solidny i stabilny. Pomaga on zaspokoić mruczkowi jego naturalną potrzebę ostrzenia pazurków chroniąc przy tym nasze meble, tapicerkę i ubrania. Bardziej rozbudowany model, wyposażony w półki, tunele, hamaki czy domki może posiadać również miejsce do spania. Zabawki pełnią w życiu kota nie tylko funkcję rozrywkową, ale również korzystnie wpływają na umysł i zmysły czworonoga. Te które zaspokajają instynkt łowiecki są wyjątkowo lubiane przez koty – wędki, piórka, sznureczki czy myszki doskonale się tutaj sprawdzą. Warto także zaopatrzyć się w zabawki na inteligencję, które umilą kotu czas.
Każdy kot prędzej czy później będzie musiał opuścić swój dom i udać się w podróż. Niezależnie od tego, czy będzie to tylko wizyta u weterynarza czy wspólny wakacyjny wyjazd konieczny będzie transporter, który zapewni kotu bezpieczeństwo podczas jazdy. Transporter może być wykonany z tworzywa, z wikliny lub z materiału. Poza zapewnieniem bezpieczeństwa pupilowi stanowi jego komfortową przestrzeń. Należy również odpowiednio zabezpieczyć okna i balkony – jeśli nie czujemy się na siłach zamontować siatki i woliery samodzielnie to możemy skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm.
Listę niezbędnych akcesoriów zamykają potrzebne akcesoria groomerskie i preparaty pielęgnacyjne, które pomogą zachować idealny wygląd włosa kota niebieskiego rosyjskiego.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hodowli kota rosyjskiego niebieskiego
Zanim zdecydujesz się na posiadanie kota zastanów się czy wiesz z czym wiąże się jego posiadanie i czy jesteś na to przygotowany. Posiadanie czworonoga wiąże się z dużą odpowiedzialnością, która zaczyna się jeszcze przed pojawieniem się kota w domu i trwać będzie nawet kilkanaście lat. Co zrobisz z kotem podczas swoich wyjazdów? Czy jesteś przygotowany na ewentualną chorobę swojego podopiecznego i nierzadko wysokie koszty związane z jego leczeniem? Czy jesteś w stanie zapewnić kotu wszystkiego czego mruczek potrzebuje? Pamiętaj, aby decyzja o posiadaniu kota niebieskiego rosyjskiego była dokładnie przemyślana. Jeśli podejmiesz decyzję na tak, to poszukaj godnej zaufania hodowli. Sprawdź czy należy ona do międzynarodowej organizacji felinologicznej. Nie działaj pochopnie, ponieważ od wyboru odpowiedzialnej hodowli zależy w dużej mierze zdrowie kota w późniejszych latach jego życia. Odpowiedzialni hodowcy znają dokładnie wzorzec hodowanej przez siebie rasy i inne kluczowe aspekty dzięki czemu hodowane przez nich koty są zdrowe i wolne od dziedzicznych obciążeń.
Kot niebieski rosyjski nie należy do najtańszych. Cena za kota malucha oscyluje wokół 5 tysięcy złotych ale może być nawet sporo wyższa, jeśli zdecydujemy się kota po wybitnych rodzicach i z bardzo renomowanej hodowli. Pomimo niemałej ceny nie decyduj się na zakup kota z pseudohodowli. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej udaj się osobiście do wybranej przez siebie hodowli, aby sprawdzić panujące w niej warunki i zobaczyć koty na własne oczy. Unikaj hodowców, którzy unikają pokazania ci kotów hodowlanych i umawiają się na przekazanie kota w neutralnych miejscach. Poproś hodowcę o pokazanie ci wyników badań rodziców kota, o pokazanie książeczki wraz z wykonanymi badaniami w kierunku obciążeń genetycznych i chorób zakaźnych. Pamiętaj, że kociak może opuścić hodowlę dopiero po ukończeniu 12 tygodnia życia, jednak wielu hodowców decyduje się na oddanie kotów dopiero po 13 czy 15 tygodniu, kiedy maluchy osiągną już pełną odporność. Hodowca w dniu odebrania kota powinien przekazać Ci książeczkę zdrowia, metrykę rodowodową i bardzo często wyprawkę na pierwsze kilka dni malucha w nowym domu. Nie bój się pytać hodowcy o wszelkie interesujące Cię aspekty dotyczące kota, rasy czy postępowania przez najbliższe tygodnie. Dobry hodowca będzie służył Ci radą zawsze kiedy będziesz jej potrzebował.
Dla kogo kot rosyjski niebieski to dobry towarzysz?
Kot rosyjski niebieski to oddany towarzysz, który pokocha swoich właścicieli bez granic. Jednak nie każdy z nas nadaje się na jego opiekuna. Kot rosyjski niebieski nie jest niezależnym i ceniącym sobie samotność mruczkiem. Potrzebuje on stałego kontaktu ze swoim opiekunem. Jeśli jednak większość dnia spędzasz poza domem to nie powinieneś decydować się na tego niezwykłego kota. Wymaga on opiekuna, który poświęci mu swoją uwagę i odwzajemni jego silne uczucia. Z uwagi na swój spokojny charakter kot rosyjski niebieski nie odnajdzie się w domu z dziećmi.
Bez wątpienia kot niebieski rosyjski jest czworonogiem wyjątkowym, który do szczęścia i stabilizacji psychicznej potrzebuje zaspokojenia swoich potrzeb. Jeśli rozumiesz specyfikę tej rasy i jesteś pewien, że zagwarantujesz kotu wszystkiego czego potrzebuje to zyskasz prawdziwego przyjaciela na wiele, wiele lat, który odwdzięczy Ci się bezgraniczną miłością.