icon_cart

0

koszyk
rasy kotów

Kot syjamski – jak dbać o koty tej rasy? Wszystko co powinieneś wiedzieć o kotach syjamskich

Historia i pochodzenie kota syjamskiego – czczony kot mnichów i władców

Kot syjamski, podobnie jak perski uważany jest za jedną z najstarszych ras na świecie. Z tego też powodu prześledzenie ich dokładnego pochodzenia nie jest łatwe. Kot ten, nazywane również siamese lub syjamem nowego typu, pochodzi z leżącego na Dalekim wschodzie Syjamu czyli terenu dzisiejszej Tajlandii. Jest jednak grupa badaczy uważających, że kot syjamski pochodzi z Egiptu. Niezależnie od tych teorii przyjęto, że przodkami rasy są koty bengalskie, domowe koty azjatyckie i koty nubijskie. Pierwsze wzmianki o czworonogach zbliżonych wyglądem do dzisiejszych kotów syjamskich pochodzą już z 1350 roku. Były one trzymane na dworach i w świątyniach. Prawo do posiadania tych pięknych kotów mieli jedynie buddyjscy mnisi, władcy oraz członkowie rodzin królewskich. Przez wiele lat hodowane były w czystości rasy, czczono je i nazywano królewskimi kotami syjamu. Wierzono w nadprzyrodzone moce, które te zwierzęta posiadały. Traktowane były z olbrzymim szacunkiem i opływały w wygody. Dbano o nie i karmiono jedynie najlepszą strawą, przez co koty te dożywały sędziwego wieku. Kot syjamski to bohater licznych legend, które do dzisiaj żyją w jego ojczyźnie. Pełnił rolę strażnika świątyń, ponieważ swoim miauczeniem ostrzegał mnichów o nadejściu kogoś nieznajomego. Wierzono również, że ludzie po śmierci odradzają się w jego ciele.

Kot syjamski w Europie

Pomimo swojej długiej historii rasa ta w Europie pojawiła się dość późno, bo dopiero w XIX wieku. Spowodowane to było kultem, jakim koty te były otaczane w swojej ojczyźnie. Uważano je za skarb narodowy i bardzo niechętnie dzielono się nimi z obcymi. Pierwsze koty syjamskie – Pho i Mia zostały podarowany w 1884 roku konsulowi angielskiemu sir Edwardowi Blencowe Gouldowi, który z kolei ofiarował je swojej siostrze. Ona zaś zaprezentowała je na wystawie odbywającej się w Crystal Palace w Londynie, dzięki czemu zostały zaprezentowane szerokiej publiczności. Koty syjamskie ze względu na swoją wyjątkową naturę podzieliły widownię na tych, którzy podziwiali ich wdzięki oraz na tych, którzy nie dostrzegli ich piękna. Czczone w swojej ojczyźnie, w Europie koty syjamskie trafiły jako atrakcja turystyczna do ogrodów zoologicznych. Duża część przywożonych kotów szybko umierała na wskutek kardynalnych błędów popełnionych w ich hodowli – źle dobranej diety czy nieodpowiednich warunków bytowych. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała w Stanach Zjednoczonych, gdzie te niezwykłe koty od razu zyskały dużą popularność i uznanie. Amerykańscy hodowcy dołożyli wszelkich niezbędnych starań koniecznych do zachowania rasy i zapewnienia jej warunków jakich potrzebują i na jakie zasługują te królewskie koty. W 1892 roku ustalono pierwszy wzorzec rasy, który do dzisiaj przeszedł wiele zmian. Przez wiele lat hodowli skupiono się na egzotycznych cechach tych kotów, przez co zmienił się ich pierwotny wygląd. Wiele krzyżówek i prób hodowlanych zaowocowało powstaniem rasy odmiennej od pierwotnej. Postanowiono więc wyraźnie je rozdzielić i dzisiaj znane osobniki są kotami syjamskimi nowego typu. Pierwotna rasa zaś otrzymała nazwę kotów tajskich, inaczej nazywanych również kotami starosyjamskimi lub kotami syjamskimi klasycznymi. 

W Polsce koty syjamskie nowego typu pojawiły się w XX wieku. Według podziału ras kotów przez FIFe (Fédération Internationale Féline’s) kot syjamski nowego typu należy do kategorii IV – koty syjamskie i orientalne.

Wygląd kota syjamskiego – powiew orientu

Niegdyś uważane za brzydkie, dzisiaj koty syjamskie doceniane są za swoją oryginalność i wyjątkowość. Pierwotnie kot syjamski był nieco cięższy, posiadał bardziej okrągły pyszczek i sprawiał wrażenie przysadzistego. Dzisiejszy syjam szczupły, drobny i sprawia wrażenie wysokiego. Są to koty średniej wielkości. Waga dorosłego kocura wynosi od 4 do 5 kilogramów, natomiast kotka waży od 3 do 4 kilogramów. Wzrost syjama wynosi około 30 centymetrów. Tułów jest elegancki, smukły, dobrze podkreślający układ mięśni mruczka. Głowa średniej wielkości, ale proporcjonalna do wielkości całego ciała. Jest klinowata, o delikatnym pyszczku i osadzona na długiej szyi. Charakterystyczne dla tej rasy oczy są duże, o migdałowatym kształcie, lekko skośne. Cechują się hipnotyzującym niebieskim kolorem. Uszy są szerokie u nasady, dość duże i ostro zakończone. Nos prosty i długi. Kończyny są długie i smukłe. Ogon długi i zwężający się ku końcowi.

Sierść i umaszczenie – dużo odsłon kota syjamskiego

Sierść kota syjamskiego jest krótka, delikatna, gładko przylegająca i lśniąca. Jest także pozbawiona podszerstka. Jedną z nadrzędnych cech charakterystycznych dla kota syjamskiego jest jego umaszczenie. Syjam ma jasne futerko z ciemniejszymi znaczeniami na pyszczku, uszach, łapach i ogonie. U kocurów również moszna może występować w odcieniu znaczeń. Według wzorca wymagany jest znaczny kontrast między ogólnym kolorem a umaszczeniem znaczeń. Do najbardziej popularnych znaczeń zalicza się:

  • seal point – umaszczenie płowe ze znaczeniami brązowo-czarnymi
  • blue point – umaszczenie jasnoszare ze znaczeniami szaroniebieskimi i srebrzystymi
  • chocolate point – umaszczenie kości słoniowej ze znaczeniami czekoladowymi
  • lilac point – umaszczenie białe z szaro-różowymi znaczeniami

Jednak kot syjamski może występować również w innych odcieniach, a jest ich kilkadziesiąt – występują nawet z pręgowanymi znaczeniami (umaszczenie tabby). Co ciekawe, kocięta kota syjamskiego rodzą się białe i dopiero po upływie około dwóch tygodni nabierają charakterystycznych dla nich umaszczeń.

kot syjamski

 

Pozory mylą, czyli charakter kota syjamskiego

Kot syjamski nowego typu to zwierzę, którego wygląd nie współgra z jego charakterem. Elegancki, arystokratyczny wygląd sugerujący wyważony charakter skrywa w środku prawdziwy wulkan energii. Kot syjamski mocno przywiązuje się do swoich właścicieli, przy czym zazwyczaj wybiera jedną osobę, która jest dla niego najważniejsza. Swoim charakterem odbiega też od swoich kocich współbraci i upodabnia się do psa, ponieważ nie lubi samotności i źle ją znosi. Z tego powodu syjama warto od małego przyzwyczajać do krótkich nieobecności opiekuna. Pozostawiony sam przez długie godziny będzie nieszczęśliwy, a swój smutek i żal będzie głośno demonstrować. Może również pokusić się o zniszczenia napotkanych przedmiotów, ponieważ swoje niezadowolenie i nudę spróbuje rozładować w każdy dostępny sposób. Dlatego jeśli syjam ma zostawać sam podczas nieobecności opiekuna to należy mu zagwarantować jak najwięcej możliwości do zabawy i ruchu. Kot syjamski swojego właściciela obdarza mocnym i szczerym uczuciem. Sam też potrafi głośno domagać się pieszczot od swojego ukochanego człowieka, ponieważ lubi być w centrum zainteresowania. To dość głośna rasa, która dysponuje szeroką gamą przeróżnych dźwięków. Koty syjamskie nie będzie wstydzić się okazywania swoich uczuć, a ich temperament powoduje, że mogą być nawet zaborcze w stosunku do osoby, którą obdarzą najmocniejszym uczuciem.
Ten przyjacielski kot bez problemu dogada się z innymi zwierzętami – o ile proces socjalizacji zostanie właściwie przeprowadzony. Znajdzie nić porozumienia zarówno z kotami, jak i psami. Syjamy mogą próbować rządzić w grupie, dlatego warto zwracać na to uwagę. Koty te posiadają dość mocny instynkt łowiecki, dlatego ich kontakty z mniejszymi gryzoniami zawsze obciążone są pewnym ryzykiem. Uwaga – do czasu kastracji koty syjamskie intensywnie znaczą swój teren.

Syjam to doskonały towarzysz dla dzieci, jednak pociechy powinny być nauczone delikatnego obchodzenia się z czworonogiem, ponieważ podobnie jak inne koty nie lubi on niedelikatnego zachowania. Są to koty towarzyskie, dlatego nie będą chować się podczas wizyt gości. Raczej chętnie będą z zaciekawieniem oglądać co się dzieje w ich otoczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli mruczek nie będzie miał ochoty na kontakty z gośćmi to należy mu pozwolić się oddalić i absolutnie do niczego nie zmuszać, aby nie powodować w nim negatywnych wspomnień.

Ruch i zabawa, czyli potrzeby kota syjamskiego

Kot syjamski posiada bardzo duże pokłady energii, dlatego właściciel musi mu zapewnić sporą dawkę ruchu, by zaspokoić jego potrzeby. Pozbawiony aktywności i bliskości z człowiekiem syjam stanie się nieszczęśliwy i straci swój wrodzony wigor. Dlatego też warto znaleźć różne formy rozrywki, które przypadną do gustu temu niezwykłemu kotu. Syjam chętnie będzie wykonywać różne sztuczki o ile właściciel poświęci swój czas na ich naukę. Koty tej rasy łatwo adaptują się do nowych warunków a dzięki dużej inteligencji doskonale rozumieją co im się opłaca a co nie, dlatego nagroda w szkoleniu powinna być atrakcyjna.



Długowieczna piękność, czyli zdrowie kota syjamskiego

Trzymane na dworach królewskich i w świątyniach, hodowane przez wiele pokoleń w czystości rasy koty syjamskie są na ogół zdrowymi osobnikami. Niestety tak jak w przypadku innych ras, także one narażone są na pewne charakterystyczne dla nich choroby. Takimi schorzeniami może być postępujący zanik siatkówki (PRA), który może prowadzić do ślepoty. U kotów syjamskich zdarza się również zez lub oczopląs, jednak te choroby nie wpływają na zdrowie kota. Syjamy rodzą się z zezem rozbieżnym, jednak z biegiem czasu u większości kotów zez ten zmienia się w zez zbieżny. Zdarzają się również inne choroby oczu, dlatego warto regularnie badać swojego mruczka pod tym kątem i dołożyć wszelkich starań, aby hodowla z której weźmiemy kota przeprowadziła wszystkie niezbędne badania genetyczne. U kotów syjamskich może wystąpić również wielotorbielowatość nerek (PKD), czy mukopolisacharydoza typu VI, która prowadzi do zmian w kośćcu. Czasem zdarza się również karłowatość czy zwyrodnienie stawów. Genetycznie koty te narażone są również na schorzenia podniebienia. U niektórych osobników można zaobserwować połykanie niejadalnych przedmiotów – tak zwane PICA, które może przysporzyć wiele poważniejszych problemów zdrowotnych. Koty cierpiące na to schorzenie mogą połykać na przykład kulki wełny co prowadzi do problemów z przewodem pokarmowym. Ze względu na swoje wrażliwe oczy kot syjamski gorzej widzi w nocy przez co wówczas spada jego aktywność. Pomimo tylu predyspozycji do schorzeń syjam jest kotem długowiecznym, który dożywa średnio od 15 do 20 lat. Brak podszerstka powoduje, że koty te nie są przystosowane do niekorzystnych warunków atmosferycznych jak wilgoć czy chłód. 

Co powinien jeść kot syjamski – podejście indywidualne

Koty syjamskie to prawdziwe łakomczuchy, które nigdy nie odmówią sobie dodatkowej porcji. Nie jest to rasa wybredna, co w połączeniu z dobrym apetytem sprawia, że właściciel nie będzie mieć problemu z żywieniem mruczka. Rolą opiekuna jest zadbanie o prawidłową dietę czworonoga. Istotne jest pilnowanie sylwetki mruczka, aby nie doprowadzić do nadwagi. Należy kontrolować ilość, jakość i obfitość posiłków. Każdy kot jest inny, dlatego trudno określić jedną najlepszą formę żywienia. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać wagę kota, jego wiek, poziom aktywności w ciągu dnia i ewentualne schorzenia. Pamiętajmy, że koty to drapieżniki, dlatego pożywienie powinno być bogate w wysokiej jakości mięso – niezależnie od wybranego sposobu żywienia. Można zdecydować się na gotowe karmy suche i mokre lub samodzielnie przygotowywane posiłki. Gotowa karma powinna posiadać dużą zawartość dobrej jakości mięsa i nie zawierać w swoim składzie utleniaczy, dodatkowych wzmacniaczy smaku i zapachu, czy konserwantów. Jeśli właściciel zdecyduje się samodzielnie przygotowywać swojemu kotu posiłki to taką dietę warto skonsultować z kocim dietetykiem lub weterynarzem. Specjaliści pomogą skomponować jadłospis bogaty we wszystkie niezbędne składniki i jednocześnie wolny od niedoborów. Domowe posiłki warto dodatkowo wzbogacać suplementacją, która korzystnie wpłynie na wzrok, serce, stawy czy sierść czworonoga. Każde wprowadzenie suplementu powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii, który być może zleci wykonanie kompleksowych badań, aby wiedzieć w co bogata powinna być dieta pupila. Trzeba także pamiętać, że koty nie mogą pić mleka, ponieważ nie tolerują laktozy. Należy im zapewnić dostęp do świeżej wody pitnej, wymienianej minimum raz dziennie.

kot syjamski wygląd



Pielęgnacja kota syjamskiego – egzotyczne lecz prosty w obsłudze

Koty znane z czystości i dbania o swoją higienę. Dzięki temu w dużej części wspomagają opiekuna w dbaniu o ich nienaganny wygląd. Kot syjamski posiada krótką sierść, a co za tym idzie nie jest ona trudna w pielęgnacji, a same zabiegi nie są czasochłonne. Najważniejszym zabiegiem jest regularne szczotkowanie, które pozwoli pozbyć się martwego włosa i utrzymać szatę w doskonałej kondycji. Do pielęgnacji sierści syjama przydatna będzie włosiana szczotka, która usunie powierzchowne zabrudzenia i nabłyszczy włos, silikonowe lub gumowe zgrzebło do usuwania martwych włosów oraz gęsty grzebień do rozczesywania. Koty krótkowłose kąpie się bardzo rzadko, zazwyczaj jeśli wymagane jest stosowanie szamponu leczniczego. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, w której kąpiel okaże się nieunikniona. W takim przypadku zaopatrzyć się należy w specjalne szampony przeznaczone konkretnie do pielęgnacji kotów. Na co dzień warto zaopatrzyć się w delikatne, nawilżane chusteczki do pielęgnacji kociego futra. Pozwolą one odświeżyć szatę i podkreślić jej piękny blask. Przetarcie sierści chusteczkami umożliwi również pozbycie się kurzu i innych zanieczyszczeń, które osiadają na włosie kota syjamskiego. 

Poza szczotkowaniem do obowiązkowych zabiegów pielęgnacyjnych należy systematyczne sprawdzanie okolic oczu i uszu, przycinanie pazurków, jak i dbanie o higienę zębów i dziąseł. W okolicach oczu sprawdzamy czy nie powstają zacieki, a w razie konieczności należy je przemyć za pomocą wacika lub gazy nasączonego preparatem do tego służącym. Kontrolować trzeba także uszy, z których co pewien czas należy usuwać nadmiar powstającej tam wydzieliny. Trzeba przy tym być delikatnym, aby nie uszkodzić wrażliwego ucha. Zdecydowana większość kotów syjamskich to typowi domatorzy, którzy dom opuszczają tylko na czas wizyty u weterynarza. W takim przypadku, w trosce o zdrowie i majątek opiekunów a także z uwagi na bezpieczeństwo kota konieczne jest regularne przycinanie pazurków. Zabieg ten wykonuje się za pomocą specjalnych obcinaczek uważając, aby nie uszkodzić nerwu, który u niektórych kotów jest umiejscowiony dość wysoko. Poza oczami, uszami i pazurami ważne jest, aby zadbać również o higienę zębów i dziąseł czworonoga, która zaniedbana może prowadzić do wielu poważnych chorób. Do tego celu sprawdzą się pasty czy specjalne żele dentystyczne przeznaczone dla kotów – nie wolno używać preparatów przeznaczonych dla ludzi.
Do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych warto czworonoga przyzwyczajać od małego, dzięki czemu pupil nie będzie odczuwać dyskomfortu podczas ich wykonywania. Warto również budować w kocim przyjacielu pozytywne wspomnienia i nagradzać go podczas pielęgnacji. W żadnym wypadku nie wolno wykonywać jej pod przymusem!

Niezbędne akcesoria – kocia wyprawka kota syjamskiego

Decydując się na posiadanie kota syjamskiego należy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne dla niego akcesoria codziennego użytku. Na szczycie listy znajdują się miski na karmę i wodę. Powinny być dostosowane do wielkości kota i wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Koty są dość wybredne jeśli chodzi o wodę – nie przepadają za zbyt długo odstaną. Dlatego też warto rozważyć zakup specjalnej fontanny, dzięki której woda cały czas leci co wydaje się być bardziej atrakcyjne dla mruczka, który chętniej będzie ją pić. Kolejnym, nie mniej ważnym akcesorium jest kuweta. Dzięki ogromnej ofercie dostępnych na rynku kuwet, każdy znajdzie model który najbardziej mu odpowiada. Może to być klasyczna kuweta otwarta, kuweta zamykana, czy nawet automatyczna kuweta samoczyszcząca. Dostępne są także specjalne nakładki na sedes, dzięki którym kot może załatwiać swoje potrzeby w toalecie dla ludzi. Oczywiście wymaga to wyszkolenia kota, ale nie jest to nic przesadnie trudnego, jednak nie każdy mruczek będzie chciał z tego korzystać. Wynika to z naturalnej i instynktownej chęci do zagrzebywania odchodów. Tu z pomocą przychodzi bardzo szeroka oferta żwirków do kuwet. Począwszy od bentonitowych, przez silikatowe, drewniane aż po roślinne. Żwirek może być niezbrylający się lub zbrylający, o neutralnej woni lub zapachowy. Niektóre koty są  dość wybredne co do rodzaju żwirku, dlatego warto testować różne formy, aż znajdzie się taką, która przypadnie mu do gustu. Następnym elementem kociego niezbędnika jest drapak. Ostrzenie pazurów jest wrodzoną cechą każdego kota. Dzięki tej czynności kot utrzymuje swoje szpony w doskonałej kondycji co pozwalało mu się bronić w przypadku ataku oraz umożliwiało łapanie zdobyczy. W przypadku kotów domowych zachowanie to jest mocno kłopotliwe, zarówno dla samego opiekuna jak i jego mebli. Udostępnienie kotu drapaka pozwoli w znaczym stopniu zminimalizować lub nawet wyeliminować ryzyko zniszczenia innych przedmiotów w otoczeniu. Drapak może być również doskonałą formą zabawy, ponieważ wiele z nich posiada tunele, domki i inne elementy, które zajmą mruczka. Bardziej rozbudowane drapaku wyposażone są także w półki, na których kot może odpoczywać i ucinać sobie drzemkę. Brak podszerstka powoduje, że kot syjamski uwielbia ciepło, dlatego zimą warto zaopatrzyć się w specjalną nakładkę na kaloryfer, dzięki której syjam będzie mógł odpoczywać przy cieple. Do podróżowania lub wizyt u weterynarza niezbędny będzie specjalny transporter lub torba transportowa, która zapewni kotu bezpieczeństwo. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę, czy interesujący model posiada wewnątrz miejsce do podpięcia szelek. Dzięki temu nie ma ryzyka, że kot wyskoczy z transportera zaraz po tym jak drzwiczki zostaną uchylone. Kot syjamski to prawdziwy wulkan energii, który potrzebuje dużo ruchu w ciągu dnia, dlatego w jego przypadku doskonałym wyborem będą zabawki – zarówno te zwykłe jak piłeczki czy myszki, jak i te interaktywne, które będą ćwiczyć zmysły pupila. Niektórzy właściciele decydują się na krótkie spacery ze swoimi podopiecznymi. W przypadku kotów syjamskich nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ brak podszerstka sprawia, że kiepsko znoszą one wiatr i chłód. W przypadku tej rasy zdecydowanie lepiej zapewnić kotu dużo form rozrywki w domu i zadbać o to, aby nie było w pomieszczeniach niebezpiecznych dla niego przeciągów. Bardzo ważne jest, aby dobrze zabezpieczyć okna, balkon bądź taras, ponieważ niezabezpieczone nie tylko mogą umożliwić nieplanowaną wycieczkę pupila, ale stanowią dla niego śmiertelne niebezpieczeństwo. Specjalne siatki czy nakładki na okna pozwolą pupilowi na poznawanie otaczającego go świata w bezpieczny sposób. Całości dopełniają niezbędne akcesoria i preparaty do pielęgnacji kota.

Godny zaufania hodowca kota syjamskiego

Posiadanie każdego czworonoga wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Decydując się na kota syjamskiego powinniśmy brać pod uwagę tylko i wyłącznie legalne hodowle, zrzeszone w Polskiej Federacji Felinologicznej. Przede wszystkim ma to kolosalne znaczenie w aspekcie zdrowia mruczka. Kot syjamski narażony jest na pewne schorzenia genetyczne, a dobry hodowca przeprowadzi wszelkie niezbędne badania, które pozwolą wykluczyć z hodowli osobniki chore i tym samym zminimalizować ryzyko dziedziczenia takich chorób – przede wszystkim schorzeń oczu i chorób zakaźnych. Warto poczytać opinie na temat hodowcy w internecie, a przed podpisaniem umowy udać do wybranej hodowli osobiście. Pozwoli to zapoznać się z hodowcą, sprawdzić warunki panujące w hodowli, a także zobaczyć maluchy. Trzeba pamiętać, że kociak może opuścić hodowlę dopiero po ukończeniu 12 tygodnia życia. W tym czasie powinien być już odrobaczony i zaszczepiony, posiadać książeczkę zdrowia i metrykę rowodowodą. Koniecznie trzeba zapytać hodowcę o wszelkie interesujące aspekty oraz poprosić o pokazanie wykonanych badań genetycznych i rodowodu rodziców. 

Chcąc posiadać kota syjamskiego trzeba liczyć się w pewnym wydatkiem. Kocięta kosztują od 1500 do 2500 złotych, ale cena konkretnego osobnika może okazać się znacznie wyższa od podanych widełek cenowych. Wynika to z faktu, że cena uzależniona jest od renomy hodowli, popytu na daną rasę w określonym czasie, osiągnięciami zdobytymi przez rodziców kociaka, jego płci, wieku a nawet umaszczenia. Pomimo dość wysokich cen za rodowodowe koty syjamskie w żadnym wypadku nie należy dać się skusić bardzo atrakcyjnym ofertom cenowym. Najprawdopodobniej pochodzą one z pseudohodowli, które oferują kocięta bez legalnego rodowodu i liczą na szybki zysk. Nie są to koty rasowe i bywają narażone są na wiele poważnych chorób, a przecież zdrowie wymarzonego kota syjamskiego jest najważniejsze.

Do kogo pasuje kot syjamski?

Kot syjamski to specyficzna rasa, która ma specyficzne wymagania. Na syjama nie powinna decydować się osoba, która większość dnia spędza poza domem. Nie jest to rasa, która kocha samotność i bliskość człowieka jest jej potrzebna do szczęścia i stabilizacji psychicznej. Nie jest to także partner dla osób starszych lub ceniących sobie spokój – głośny i żywiołowy syjam jest tego totalnym przeciwieństwem. Kot syjamski to odpowiedni towarzysz dla osób lubiących spędzać czas ze swoim czworonogiem, jak i chcących poświęcić mu swój czas na naukę i zabawę. To prawdziwy pieszczoch, dlatego jego właściciel nie powinien stronić od wspólnego miziania się.

Osoba, która zapewni kotu syjamskiemu warunki jakich ten potrzebuje może liczyć na szczerą i  mocną więź, która dzięki długowieczności tej rasy może trwać 20 lat a nawet dłużej!