Kot Tiffanie – jaki ma charakter i dla kogo będzie to dobra rasa?
Spis treści
Pochodzenie i historia kotów rasy tiffanie
Historia tej rasy rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii u baronowej Mirandy von Kirchberg. Połączyła ona ze sobą kotkę burmską i persa szynszylowego. Potomstwo przyszło na świat w 1981 roku. Po matce kocięta te odziedziczyły ogólny wygląd i kształt pyszczka a po swoim ojcu bujną okrywę włosową. Baronowa chciała z tego niespotykanego potomstwa wykreować nową, srebrzystą rasę. I tak właśnie powstała nowa odmienna rasa – burmilla. Angielscy hodowcy zaczęli dodatkowo mieszkać te osobniki z innymi umaszczeniem jak niebieski, czekoladowy czy tabby, jak i zaczęli je krzyżować z innymi kotami długowłosymi. I tak właśnie powstały dwie nowe rasy. Koty azjatyckie o krótkim włosie, jak i tiffanie – koty o długim włosie.
Rasa ta uznana jest przez WCF (World Cat Federation). Na chwilę obecną FIFe (Federation internationale Feline) jeszcze jej nie uznało. Tifannie nie jest także uznawany w Stanach Zjednoczonych. Czasem tiffanie nazywane jest długowłosym kotem azjatyckim. Nie wolno mylić rasy tiffanie z inną rasą kotów o podobnej nazwie, która wciąż znajduje się w fazie eksperymentalnej.
Jak wygląda kot rasy tiffanie?
Tifannie to średniej wielkości mruczek, który w kłębie osiąga pomiędzy 26 a 35 centymetrów, przy czym kocury są większe od kotek Wyglądem przypomina kota burmskiego. Charakteryzuje się silną budową ciała, o mocnym kośćcu, przez co może wydawać się nieco ciężki. Kończyny są smukłe i dość długie. Odziecziona po kotach burmskich głowa jest klinowata z dobrze uwidocznionymi i zarysowanymi kośćmi policzkowymi. Broda mocna z szeroko zakończoną kufą. Lekko owłosione, szeroko rozstawione i nieco zaokrąglone na końcu uszy są dość szerokie u nasady. Oczy szeroko rozstawione, nieco skośnie mogą być koloru zielonego lub w odcieniach od żółtego do bursztynowego.
Długi i szeroki u nasady ogon pokrywa gęste futro, które jest jedną z charakterystycznych cech tych mruczków. Ich średniej długości sierść jest gęsta, miękka i jedwabista w dotyku. W okolicy szyi tworzy się kryza a w okolicach nóg portki. Rasa ta może występować w umaszczeniu czarnym, niebieskim, czekoladowym, liliowym jak i brązowym.
Charakter, temperament, usposobienie – jakim kotem jest tiffanie?
Tiffanie są kotami bardzo czułymi, okazującymi wylewnie swoje uczucia wobec najbliższych. Charakter tych mruczków posiada cechy zarówno kotów perskich jak i burmskich. Po persie rasa ta odziedziczyła swoją spokojną naturę natomiast po kocie burmskim gadatliwość. W efekcie wiele z kotów tej rasy chętnie wdaje się w długie dyskusje ze swoimi opiekunami i głośno komunikuje swoje potrzeby. Ich charakter jest zrównoważony, a przyjazny sposób bycia sprawia, że bez problemu dogadują się z otoczeniem. Nawiążą poprawne relacje zarówno z kotami, jak i psami, pod warunkiem odpowiednio przeprowadzonej socjalizacji, która zapewni podstawę przyjaźni. Najlepszym rozwiązaniem jest czasowa izolacja połączona z socjalizacją. Trzeba też pamiętać, aby koty mieszkające z psami miały zapewniony własny kąt w którym będą mogły się schronić i odpocząć. Ten czuły mruczek chętnie będzie spędzał czas również z dziećmi – o ile te będą szanować jego potrzeby.
Jak zabezpieczyć dom, aby był bezpieczny dla tiffaniego?
Rasa ta nie zalicza się do bardzo energicznych i ruchliwych kotów, jednak każdy potrzebuje dawkę ruchu, aby utrzymać kondycję i stabilizację psychiczną. Dom powinien być odpowiednio zabezpieczony, ponieważ wiele z rzeczy znajdujących się w domu stwarza zagrożenie dla ciekawskiego mruczka. Chęć eksplorowania otaczającego świata czy złapania przelatującego ptaka sprawia, że balkony i okna powinny być odpowiednio zabezpieczone chroniąc tym samym przed wypadnięciem czy samodzielną wędrówką. Balkon można zabezpieczyć wolierą, która pozwala mruczkowi na swobodne poruszanie się po nim przy zachowaniu jego bezpieczeństwa. Chemikalia i środki czyszczące powinny być odpowiednio zabezpieczone tak, aby tiffanie nie miał do nich dostępu. Wiele ze świeżych ziół używanych w kuchni, jak i roślin doniczkowych popularnych w domach jest szkodliwe i trujące dla naszych czworonożnych przyjaciół, dlatego przed zakupem należy upewnić się, że nie jest ona szkodliwa lub upewnić się, że nasz pupil nie będzie miał do nich dostępu. Koty nie powinny samodzielnie chodzić na spacery, ponieważ coraz więcej mruczków nie wraca do domów przez czyhające na nich niebezpieczeństwo. W postaci dzikich zwierząt, jeżdżących samochodów, puszczonych luzem psów, małych i ciasnych kryjówek czy ogrodzeń.
Zdrowie tiffaniego
Tiffanie nie posiada podszerstka, dlatego niezbyt dobrze znosi niskie temperatury. Zamiast wilgoci i chłodu woli umiarkowaną pogodę. Są to stosunkowo zdrowe koty, które jednak mają predyspozycje do wielotorbielowatości nerek odziedziczoną po perskich przodkach. Wielotorbielowatość nerek to choroba, która może prowadzić do całkowitej niewydolności tego narządu. Oprócz tego tiffanie może zmagać się z typowymi kocimi schorzeniami jak problemy z higieną jamy ustnej czy przyzębia. Koty tej rasy średnio żyją od 12 do 15 lat.
Jak powinna wyglądać dieta kota rasy tiffanie
Prawidłowe żywienie zapewnia nie tylko dobre samopoczucie i kondycję, ale przyczynia się także do długiego, zdrowego życia. Pożywienie powinno być jak najwyższej jakości i musi dostarczać kotu wszystkich niezbędnych mikro i makroskładników. Przede wszystkim dieta powinna być dopasowana indywidualnie i uwzględniać takie aspekty mruczka jak wiek, wagę, aktywność fizyczną, styl życia i stan zdrowia. Pamiętajmy, że zapotrzebowanie kaloryczne będzie różnić się między poszczególnymi osobnikami. Wybierając gotowe karmy dla kota zwróćmy uwagę na ich skład, nie kierujmy się jedynie popularnością marki. Niestety wielu producentów stosuje chwyty marketingowe, które mają na celu skusić nas do zakupu ich produktu, który tak naprawdę wcale nie cechuje się wysoką jakością. W każdej karmie na pierwszym miejscu w składzie powinno znajdować się wysokiej jakości mięso. Stanowi ono niezbędne dla organizmu kota źródło białka. Poza mięsem ważne są także owoce i witaminy dostarczające organizmowi mruczka witamin i minerałów. Najlepiej aby karma nie posiadała w swoim składzie zbóż, które stanowią raczej zbędny dodatek. Podobnie jak konserwanty, sztuczne barwniki, ulepszacze smaku czy aromaty. Zamiast podawania gotowych karm możemy zdecydować się na samodzielnie przygotowywane posiłki w domu. To dobre rozwiązanie dla osób chcących dokładnie wiedzieć co podają swojemu czworonogowi. Co prawda taka dieta jest czasochłonna i wymaga wiedzy na jej temat ale dla chcącego nic trudnego. Aby nie dopuścić do powstania niedoborów czy nadmiaru niektórych składników warto skonsultować się ze zwierzęcym dietetykiem, który pomoże ustalić właściwy dla naszego podopiecznego jadłospis. Przed przejściem na taką dietę zdecydowanie warto wykonać pełne badania krwi, które dokładnie zobrazują stan zdrowia kota. W diecie tiffaniego – podobnie jak innych mruczków ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Woda pitna powinna być czysta, podobnie jak miseczka. Najlepiej wymieniać wodę przynajmniej raz dziennie. Miski mogą być porozstawiane w kilku miejscach w mieszkaniu, dzięki czemu subtelnie będzie to przypominać mruczkowi o potrzebie picia.
Zabiegi pielęgnacyjne dla Tiffaniego
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że tiffanie to kot wymagający pod względem pielęgnacji, jednak jego półdługie futro nie posiada podszerstka, dzięki czemu zabiegi nie są skomplikowane. Raz w tygodniu trzeba je porządnie wyczesać, aby pozbyć się ewentualnych kołtunów. Najlepiej sprawdzi się do tego szczotka z naturalnego włosia z nylonowym rozczesywaczem oraz metalowy, gęsty grzebień. Poza futerkiem kontrolować musimy także stan oczu, jak i uszu, które mogą się brudzić. Powstałe zabrudzenia należy delikatnie przemywać za pomocą specjalnych płynów do higieny uszu lub soli fizjologicznej. Częstym problemem u kotów jest odkładający się kamień nazębny, który może przyczynić się do złego samopoczucia, a nawet poważnych chorób. Najlepszą metodą jest więc zapobieganie przez dokładne szczotkowanie zębów. Nie wolno używać do tego celu pasty przeznaczonej dla ludzi, ponieważ jest ona szkodliwa dla naszych czworonożnych przyjaciół. Zamiast szczoteczki i pasty do zębów można również wybrać dodatki do wody czy jedzenia. Pazurki to kolejna rzecz, na którą trzeba zwracać uwagę. Wymagają one regularnego skracania za pomocą obcinaczek lub specjalnych nożyczek. Trzeba przy tym być bardzo ostrożnym aby nie uszkodzić bardzo unerwionego i ukrwionego rdzenia.
Koty na co dzień poświęcają bardzo dużo swojego wolnego czasu na dokładne mycie i czyszczenie futerka, dlatego kąpiel raczej nie będzie konieczna. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy mruczek wytarza się w czymś trudnym do zmycia lub trującym.
Akcesoria dla kota – wyprawka dla tiffaniego
Chcąc przygotować się na pojawienie się kociego członka rodziny, należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria przydatne w codziennym życiu. Tiffanie podobnie jak inne koty potrzebują kuwety, czyli własnej toalety. Może ona być otwarta jak i zamknięta, prostokątna lub okrągła. Nieodłączny element Do kuwety stanowi żwirek. Na rynku jest ich dużo rodzajów a każdy posiada inne charakterystyczne cechy – strukturę, zapach, jak i właściwości zbrylające. Istotne jest aby żwirek przypadł do gustu naszemu pupilowi, ponieważ w innym wypadku może on załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne poza wyznaczonym miejscem, Do kuwety przydatna będzie także łopatka do sprzątania zanieczyszczeń. Przykry zapach można zniwelować za pomocą specjalnych dodatków neutralizującym.
Ważnym elementem jest miska na karmę. Powinna ona być dopasowana do wielkości kota, aby mógł z niej wygodnie się posilać. Najlepiej wybrać miskę ceramiczną, szklaną lub stalową. Są one łatwe do czyszczenia. Lepiej unikać misek plastikowych, które mogą zmieniać smak pożywienia. Miska na wodę powinna być szersza i głębsza niż ta na karmę. Zamiast niej można wybrać poidełko-fontannę, która zachęca koty do picia.
Własne miejsce do spania należy się każdemu domownikowi – również kotu. Legowisko może być tradycyjne – prostokątne lub owalne ale także w formie budki, koszyka, nakładki na kaloryfer a nawet huśtawki. Zamknięte budki są o tyle dobrym rozwiązaniem, że zapewniają kotu poczucie bezpieczeństwa – mruczki dobrze czują się w ciasnych, zabudowanych miejscach.
Zabawki nie tylko pomogą zachować dobrą kondycję, ale także zapewnią stabilizację psychiczną. Najlepszym wyborem będą zabawki, które zaspokajają wrodzony instynkt łowiecki mruczków. Myszki, wędki czy kulki to dobre rozwiązanie, jednak powinny one być dopasowane wielkością do pupila i nie posiadać elementów dla niego niebezpiecznych.
Chcąc uchronić meble, odzież a nawet własną skórę przed kocimi pazurami warto zakupić drapak. Powinien być solidnie wykonany tak, aby być bezpiecznym dla naszego czworonożnego przyjaciela. To jaki duży i jak bardzo rozbudowany model wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od naszych możliwości lokalowych i finansowych.
Na potrzeby wizyt u weterynarza czy wspólnych wyjazdów wakacyjnych konieczny będzie transporter. Musi on posiadać odpowiednią wentylację i bezpieczne zamknięcie. Może być wykonany z plastiku, materiały czy wikliny.
Do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych konieczne będzie zaopatrzenie się w niezbędne preparaty i narzędzia groomerskie.
O czym należy pamiętać chcąc posiadać czworonoga?
Musimy pamiętać, że zakup kota wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Pojawienie się mruczącego członka rodziny będzie oznaczało zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń, a nawet i rutyny naszego dnia. Jeśli marzymy o tiffanim to musimy się upewnić, że będzie to dobry wybór i jesteśmy w stanie spełnić wszystkiego wymagania czworonoga. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytania – czy nasze charaktery są podobne? Co zrobimy z mruczkiem podczas dłuższych nieobecności czy corocznego wyjazdu na wakacje? Czy jesteśmy gotowi na pokrycie niemałych kosztów związanych z leczeniem pupila?
Na co zwracać uwagę podczas wyboru hodowli?
Tiffanie nie jest rasą zbyt znaną i często spotykaną. W Polsce nie ma hodowli oferujących te wyjątkowe koty. Chcąc posiadać kota tej rasy musimy zdecydować się na sprowadzenie go z zagranicy, co niestety generuje dodatkowe koszty oraz często oznacza dłuższe oczekiwanie.
Przede wszystkim musimy poszukać dobrej hodowli, godnej zaufania. Przeglądając ogłoszenia zwróćmy uwagę na opisy i zdjęcia. Najlepiej udać się do wybranego przez siebie hodowcy osobiście, jednak w przypadku hodowli zagranicznej może być z tym problem. W takim wypadku poszukajmy informacji na temat hodowli w internecie i upewnijmy się, że jest ona zrzeszona w jednej z uznanych międzynarodowych organizacji felinologicznych. Koniecznie też poprośmy hodowcę o okazania wykonanych badań genetycznych.
Chcąc zakupić kota rasy tiffanie musimy być przygotowani na wydatek co najmniej 4000 złotych. Oczywiście ostateczna cena będzie uzależniona od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, popularność danej rasy, wiek kociaka, jego płeć, także przeznaczenie malucha – czy ma być to kot nakolankowy, hodowlany czy wystawowy. Niezależnie od tego, czy pochodzi z polskiej czy zagranicznej hodowli każdy kot rasowy musi posiadać rodowód, książeczkę zdrowia i powinien mieć chip. Nie dajmy się skusić na atrakcyjne cenowo ogłoszenia, gdzie koty oferowane są bez rodowodów lub z rodowodami wystawionymi przez podejrzane stowarzyszenia.
Czy Tiffanie jest kotem dla mnie?
To wyjątkowe koty posiadające w sobie dużo optymizmu, czułości i miłości do swoich opiekunów. Jeśli marzymy o całkowicie niezależnym i samodzielnym kocie to tiffanie nie jest dla nas. Ta rasa potrzebuje kontaktu ze swoimi najbliższymi. Tiffanie może mieszkać w domu z dziećmi, jak i towarzyszyć osobie samotnej. Bez problemu porozumie się z innymi kotami i psami. Odnajdzie się przy boku osób starszych o ile tylko zapewnią kotu wystarczającą dawkę ruchu.
Ten niezwykle czuły mruczek będzie szedł przez życie razem z nami ofiarując nam swoją miłość i przywiązanie.