Labrador retriever – opis rasy, usposobienie i wychowanie
Spis treści
Pochodzenie Labradora retrievera – historia rasy
Historia powstania tej rasy nie jest do końca jasna. Przodkowie pochodzą najprawdopodobniej od żyjących na Nowej Fundlandii psów wodnych nazywanych psami Świętego Jana (St. John’s). Jest to dość młoda rasa – początki hodowli sięgają XIX wieku kiedy do Anglii marynarze przywieźli te radosne czworonogi. Pochodząca z języka angielskiego nazwa pochodzi od czasownika „to retrieve” co dosłownie oznacza aportować lub przynosić. Labrador szybko został zauważony przez angielską arystokrację, która chętnie wykorzystywała atuty tych psów podczas polowań. Zaowocowało to przypisaniem Labradora do grupy psów myśliwskich. W 1916 roku został uznany jako oddzielna rasa – opracowano wtedy pierwszy wzorzec i założono klub. Pomimo iż na świecie pojawiały się Labradory o umaszczeniu czekoladowym czy żółtym tylko czarne uważano za prawidłowe, Z biegiem czasu zaczęto doceniać też i pozostałe umaszczenia. Ostatecznie na przełomie lat 20 i 30-tych XX wieku zaakceptowano je. W Polsce Labradory pojawiły się bardzo późno – pierwszy pies tej rasy sprowadzony został w 1986 roku. FCI klasyfikuje Labradory do grupy VIII – psy aportujące, płochacze, psy dowodne.
Wygląd labradora retrievera
Labrador posiada mocną sylwetkę o zwartej budowie. Jest psem średniej wielkości. Dorosły samiec osiąga w kłębie około 56-57 cm, suka zaś od 50 do 56 cm w kłębie. Ważą około 36 kg. Aktualnie rasa dopuszcza trzy różne umaszczenia: czarne, brązowe i żółte zwane biszkoptowym. Sierść Labradora jest krótka, gęsta i posiada wodoodporny podszerstek, który bardzo dobrze chroni go przed warunkami atmosferycznymi. Głowa z szeroką czaszką, dużymi oczami i uszami oklapniętymi w kształcie trójkąta. Ogon jest gruby u nasady a następnie zwęża się ku końcowi.
Charakter psów rasy Labrador retriever
Labrador retriever to jedna z najpopularniejszych ras psów na całym świecie. Odznaczają się niezwykle wysoką lojalnością wobec człowieka. Są wesołe, bardzo przyjacielski i wyjątkowo radosne. Kochają życie rodzinne i za wszelką cenę próbują okazać swoje uczucia. Z uwagi na bardzo silne przywiązanie do człowieka i wyjątkowo wysoką wrażliwość źle znoszą samotność. Dlatego też nie powinny zostawać samotnie przez długi czas. Labrador nie sprawdzi się też w roli stróża domowego, ponieważ przez swoje łagodne usposobienie przywita wszystkich z takim samym przyjaznym nastawieniem. Dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu idealnie sprawdzi się w roli niani dla dzieci. Uwielbia wszystkie dzieci – zarówno te najmniejsze jak i te nieco większe. Uwielbia się bawić – w tym psiaku drzemie masa energii, którą chętnie pożytkują podczas codziennych zabaw. Jest świetnym towarzyszem w codziennych obowiązkach. To jednak nie wszystko – Labrador retriever nie tylko idealnie sprawdza się w roli psa rodzinnego ale też jako ratownik, przewodnik czy pies tropiący pies policyjny. Agresja jest mu całkowicie obca, jeśli taką przejawia to jej przyczyn należy szukać w złym wychowaniu. Bez problemu zaakceptują inne zwierzęta domowe.
Szkolenie i wychowanie Labradora
Labrador retriever jest jedną z najszybciej uczących się ras na świecie. Wychowanie nie sprawia problemu nawet osobom bez większego doświadczenia. Obdarzone wysoką inteligencją ale i silnym temperamentem potrzebują konsekwentnego i zarazem łagodnego traktowania. Pod żadnym pozorem nie można używać do tresury przemocy fizycznej jak i psychicznej. Idealnie sprawdzą się pochwały i nagrody w formie smaczków – jest to dla nich najlepsza motywacja do dalszej nauki.
Warto zadbać aby szkolenie było urozmaicone a nie monotonne, dzięki czemu pupil będzie chętniej uczył się nowych rzeczy i się przy tym nie nudził. Dla malucha bardzo ważna jest socjalizacja, która pomoże ukształtować jego późniejsze zachowania. Dla naszego pupila wskazane są ćwiczenia węchowe i pływanie, które sprawia im dużo przyjemności – Labradory wprost uwielbiają wodę!
Zdrowie – najczęstsze choroby u Labradorów
Choć Labradory należą do grupy psów odpornych i silnych są niestety narażone na różne choroby. Miewają skłonności do dysplazji stawów biodrowych (dlatego od 2006 roku obowiązkowe jest prześwietlenie u psów hodowlanych) a czasem stawów łokciowych. Rzadziej cierpią na choroby oczu. U psów zbyt intensywnie trenujących, starszych bądź z nadwagą może dojść do zerwania więzadła stawu kolanowego. Inną chorobą układu ruchu ale związaną z mięśniami jest miopatia labradorów. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie i dotyczy czarnych i żółtych labradorów. Objawia się ona ogólnym osłabieniem, skurczami i bólami mięśni. Jak i inne psy, Labradory narażone są na różne alergię. Najczęściej są alergie pokarmowe i środowiskowe. Najczęstsze objawy takich alergii to zmiany naskórne i zaczerwienienia. Nie straszne im są wysokie upały, jednak bezwzględnie trzeba pamiętać o dostępie do świeżej wody pitnej. Dobrze znoszą niską temperaturę, ale należy je chronić przed przeciągami, a gdy są mokre od razu wytrzeć. Psy tej rasy żyją średnio 10-14 lat.
Żywienie – czym karmić Labradora retrievera
Labradory mają skłonności do nadwagi. Należy szczególną uwagę przykładać do tego co jedzą, ile jedzą i jak często. Karma powinna być wysokiej jakości, z duża ilością mięsa, a oprócz tego powinna zawierać witaminy i minerały. Najłatwiej skorzystać z gotowych, dobrej jakości karm dopasowanych do dużych ras choć można też żywić psa według diety BARF. Niezależnie od wybranego sposobu żywienia naszego psa, warto skorzystać z oferty dobrego sklepu zoologicznego, gdzie nie tylko znajdziemy szeroki wybór dobrych karm ale specjaliści będą służyć nam pomocą. Dobrej jakości, gotowe karmy są wygodne w użyciu i dobrze zbilansowane. Oprócz suchych pokarmów można do menu naszego pupila włączyć mokrą karmę. Dzięki niższej kaloryczności taka karma poza walorami smakowymi pomaga w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała. Szczególnie polecana jest dla Labradorów z nadwagą lub z problemami trawiennymi.
Pielęgnacja – jak dbać o psa rasy Labrador retriever
Krótka szata naszego czworonoga nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Aby pozbyć się martwych włosów sierść powinna być szczotkowana przynajmniej raz w tygodniu. Podczas wymiany włosa należy wykonywać tę czynność częściej, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Do czesania sierści psa dobrze sprawdzą się gumowe lub silikonowe zgrzebła oraz szczotki. Labradora kąpiemy wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Stosujemy wówczas szampony przeznaczone dla ras krótkowłosych. Można używać także szamponów wysycających kolor. Od małego należy przyzwyczajać psa do zabiegów pielęgnacyjnych dzięki czemu z czasem będą stanowiły jedynie rutynę. Oprócz regularnych kontroli u weterynarza, warto samodzielnie kontrolować stan uszu, oczu i zębów.
Zabawy z pupilem – jakie zabawki dla psa warto kupić
Jak już wyżej zostało wspomniane, Labrador potrzebuje dużo ruchu i zabawy. Kilka krótkich spacerków w ciągu dnia nie zagwarantuje psu odpowiedniej dawki aktywności. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje też codziennego wysiłku umysłowego. Idealnie sprawdzą się tu zabawy takie jak agility, aportowanie czy tropienie, które nie tylko fizycznie ale i umysłowo zaangażują psa. Dobre sklepy zoologiczne posiadają w swojej ofercie zabawki logiczne dla psów – warto je zakupić.
Akcesoria – co warto kupić dla psa
Do Labradora dobrze sprawdzą się szelki typu guard. Konieczna będzie też dobrej jakości, wytrzymała smycz. Poza podstawowymi akcesoriami jak miski i zabawki warto zaopatrzyć się w gumowe piłki, sznury i naturalne gryzaki które umilą czas twojemu pupilowi. Legowisko powinno być dobrej jakości i na tyle duże, by pies wygodnie mógł się na nim wyciągnąć. Do bezpiecznego transportu przyda się specjalna klatka lub specjalna wpinka umożliwiająca przypięcie psa do gniazda pasów bezpieczeństwa. Profesjonalne sklepy zoologiczne oferują duży wybór wysokiej jakości wyposażenia, dlatego każdy właściciel Labradora znajdzie coś odpowiedniego.
Zakup szczeniaka rasy Labrador Retriever
Jeśli zdecydujesz się na zakup psa, zwróć uwagę na hodowlę, z której oferowane są psiaki. Hodowle zarejestrowane w Polskim Związku Kynologicznym, prowadzone są przez profesjonalistów, posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu hodowli jak i rasy. Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, upewnij się, że podołasz temu wyzwaniu. Pies to nie tylko nowy członek rodziny, ale wiąże się z tym ogromna odpowiedzialność na długie lata. Labradory są dość popularna rasą dlatego też ich cena nie jest zbyt wysoka. Koszt rasowego szczeniaka oscyluje średnio w okolicy 2500 zł. Oczywiście mogą występować różnice w zależności od renomy hodowli i pochodzenia rodziców szczenięcia. Psiak powinien posiadać niezbędne dokumenty zawierające informację o wykonanych szczepieniach i przeprowadzonych koniecznych badaniach.
Dla kogo rasa Labrador retriever będzie odpowiednia?
Labrador retriever posiada wszystkie cechy psa rodzinnego. Decydując się jednak na psa tej rasy, trzeba zastanowić się czy jesteśmy w stanie zapewnić mu wystarczającą ilość ruchu, której potrzebuje. Są to psy którym trzeba okazać dużo ciepła i miłości ale w zamian odpłacą nam tym samym. Pragną być kochane i same kochają dozgonnie. Odnajdzie się w domu pełnym dzieci i przy osobach starszych czy samotnych. Życie z Labradorem retrieverem wniesie do naszego życia dużo radości i niespodzianek.